De Vliegende Fiets. Van een „armerTman. belangrijkste SSë JAARGANG Nó. '16627 VerseEIJnï 3agelijfe, BeBaïve op Zon- eri Fee'st3ageri. MAANDAG 6 SEPTEMBER 193H HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post ƒ0.721/». Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 -Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: S.oendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTlëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim f 100. één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.- Nog afzonderlijke verzekering voor afoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het l ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN: 14 PAGINA'S. De Italiaan Bonomi heeft een vliegende fiets, of als u liever wilt een f ietsvliegtuig uitgevonden waarmee men inderdaad vliegen kan. Dit is bewezen door zijn landgenoot Emilio Casco, die er in Tessino twee vluchten mee heeft volbracht. Bij de eerste legde hij 342 M. af in. 33 2/5 sec., gem. snelheid 36 K.M. en bereikte een hoogte van vier meter. Bij dc tweede vloog hij 862 M. in 1 min. 14 3/5 see en bereikte een hoogte van tien meter. Er is langen tijd gezocht naar de verwezen lijking van de vliegende fiets en nu het raad sel in hoofdzaak schijnt opgelost vraagt zelfs de leek zich nog twijfelend af hoe het ding eigenlijk start. Dit eerste bericht is wel erg onvolledig. Rent het van een heuveltje af of wordt het door een auto in gang getrokken of door een catapult losgelaten? Is het mis schien een niet al te belangrijke variant op een zweefvliegtuig? Er zal spoedig meer van blijken, want Bonomi is van plan, na nog eenige verbeteringen aan zijn toestel te heb ben aangebracht, ermee naar Duitschland te gaan om daar demonstraties te geven. Die eene .minuut behoeft ons in elk geval niet sceptisch te stemmen. Met zulke kleine vluchtjes begonnen Wilbur en Orville Wright ook en de zweefvliegers eveneens en het is er niet bij gebleven. Als deze Bonomi werkelijk een vliegende fiets heeft uitgevonden waarop de berijder door zijn lichaamskracht voldoen de snelheid kan ontwikkelen om op te stijgen en over een flinken afstand in de lucht te blijven is de' luchtvaart weer een aanmerke- lijken stap verder gekomen. Dat zooiets mo gelijk zou zijn kunnen wij nu heel wat mak kelijker aanvaarden dan in het begin dezer eeuw de daden van de Wrigts bij hun eerste bekendmaking werden geloofd. Want de voortschrijdende vliegtechniek heeft al zoo veel wonderen tot stand gebracht en op an der technisch gebied zijn ze elkaar ook in steeds sneller tempo gaan opvolgen. Is de vliegende fiets er inderdaad, dan hoop ik er het heste van en doe dat niet zonder eenige bezorgdheid. De tijd van algemeene blijdschap over de ontdekking van nieuwe technische wonderen ligt alweer aardig ver achter ons. Ze zijn een beetje al te talrijk ge worden, hun bijdrage tot het geluk der menschheid is in vele gevallen een twijfel achtige -zaak gebleken en daarbij is maar al te duidelijk geworden, dat de menschheid de gave mist om nieuwe vindingen uitsluitend tot haar eigen heil aan te wenden. Integen deel: de meeste worden ten spoedigste be dreigingen van haar bestaan. Wie dat nog niet gelooven mocht kijke naar Spanje, dat tegenwoordig met zeer openhartig cynisme wordt aangeduid als „het laboratorium der oorlogsindustrie", hetgeen eenvoudig wil zeg gen dat de nieuwe bommenwerpers, jacht vliegtuigen,, tanks, vlammenwerpers enz. worden beproefd op het oerdomme Spaansche volk, dat door zijn burgeroorlog deze pret tige gelegenheid aan de oorlogsindustrie heeft bezorgd. Het vervult nu precies dezelfde rol als de kikkers en de marmotten in de la.- boratoria der medische onderzoekers en als de anti-vivisectionisten zich als zoodanig ook om het lot van menschen bekommerden zou den zij hier een aangewezen terrein van actie vinden. De resultaten zijn ook erg belangrijk: ver scheidene „prachtige verbeteringen" dezer wonderen-der-techniek schijnen al onderno men te zijn en onlangs zond iemand mij er een enthousiast stuk over waarin hij uitbundig het nieuwe Duitsche geruischlooze vliegtuig prees, waarvoor ge niet kunt vluchten (want het brengt u van eenige duizenden meters hoogte om zeep zonder dat gij iets gehoord of gezien hebt) en waarin hij ook het Russische jacht vliegtuig loofde als zijnde het snelste en be-; wegelijkste van alle. Daaruit blijkt de onpartijdigheid van den schrijver maar ik heb zijn artikel toch maar niet geplaatst, want het enthousiasme over „het laboratorium" paste niet in het kader van dit blad. De Spanjaarden, die inmiddels door erva ring wel iets wijzer moeten zijn geworden, zul len zeker niet verheugd zijn over de uitvinding van de vliegende fiets. Zij zullen hegrijpen dat, als het ding werkelijk bruikbaar is, men zich allereerst zal afvragen welk nut het in den oorlog zou kunnen hebben, of het moge lijk is er gansche legerafdeelingen mee te ver plaatsen, hoe zwaar men die bepakken en be wapenen kan enz. En als het antwoord op deze vragen eenigszins bevredigend is en het ding voldoende verbeterd, zal men zeggen: Vooruit! Naar het laboratorium ermee!en de overgebleven Spanjaarden zullen Musso lini's eerste Lucht-Wielrijders-Af deeling op zich zien afpeddelen en hen bestrooien met de nieuwste en volmaaktste handgranaten, het gelukkig resultaat van proeven op henzelf en hun vroeger gesneefde landgenooten. Natuurlijk zou de Vliegende Fiets ook uit verkeersoogpunt van zeer veel -belang kun nen zijn. Dit is evenwel, in de verlichte tij den waarin wij leven, een zaak van secun dair belang aangezien zij geen vernietigend (De veldwachter te Pijnacker heeft ontdekt dat een „één- armige" bedelaar die reeds eenige jaren de gemeente afliep met een verhaal over een spoorwegongeluk zijn tweeden volkomen gezonden arm eenvoudig onder zijn jas ver borg.) De man ging enkle jaren lang, Met goed succes zijn bedelgang, Want heel het dorp had mededoogen; Voor dezen stakker met één arm, Werd het om vele harten warm, Men gaf, met tranen in de oogen. Een droef gezicht, een leege mouw, Het was genoeg voor man en vrouw, Te trachten om zijn leed te helen; Met hier wat eenten. daar een worst, Misschien soms iets tegen den dorst, Den bedelende te bedeelen. En toen hij zoo een paar jaar liep, Werd hij 't alomibekende typ, Dat men niet van de deur kon sturen; Men luisterde, als menigmaal, Naar 't spoorwegongelukver ha al, Voor hij weer doorging naar de buren. Maar ach, op een fataal moment, Kwam dit, als alles, aan z'n end, Er 's twijfel in een hart geslopen, Een sterke arm kwam in 't geding, Waar armeloos een jasmouw hing En toen was 't spoedig afgeloopen. Van dit verrassende verhaal Is, zou ik zeggen, de moraal: Dat het bedrog zich eens moet wreken; En dat het steeds nog voor een man, Het beste is, als hij dat kan, De handen uit de mouw te steken. 1933 40148 Groentjes 1934 41841 f in 1935 43326 Haarllm's 1936 45303 Dagblad Dat zijn cijfers die spreken van steeds groeiend succes. maar slechts een opbouwend doel heeft. Wie zooiets vooropstelt is een idealist en vergeet dat de vliegtuigindustrie voor 90 pet. voor oorlogsdoeleinden werkt. Als de Wrights wis ten wat er met hun uitvinding gedaan was zouden zij zich bij herhaling in hun graven omdraaien. Zij waxen geen kwade kerels en dachten naiëvelijk, dat zij het heil der menschheid dienden. R. P. Inbreker onder een keukentafel. Kordaat optreden van den zoon des huizes Enkele gouden sieraden ontvreemd. Toen de 19-jarige zoon van de familie H. in de Van Oldenbarneveltlaan Zaterdagavond omstreeks half elf thuis kwam, ontdekte hij, dat hij den huissleutel had vergeten. Daar het raam van zijn kamer op de eerste verdieping- open stond, haalde de heer H. uit een schuurtje bij de woning een ladder, die hij tegen het huis plaatste om op die, ietwat on gebruikelijke manier de ouderlijke woning te betreden. Op zijn kamer aangekomen hoorde hij in de keuken gestommel. Denkende dat het de hond was, begaf hij zich naar bene den met de bedoeling het dier uit te laten. Tot zijn verbazing trof hij den hond evenwel in de vestibule aan. Onraad vermoedende be gaf de heer H. zich nu naar de keuken. De keukendeur openend zag hij, dat onder de tafel een man zat, die een pistool op hem ge richt hield. De heer H. herkende dit pistool evenwel als zijn eigendom en sprong zonder aarzelen op den man toe, waarbij de keuken tafel omviel en de inbreker deze op het hoofd kreeg, waardoor hij half versuft werd. De heer H. heeft den inbreker daarop mee gesleurd naar de telefoon en de politie laten waarschuwen. Deze arriveerde na enkele oogenblikken, waarop de man werd gearres teerd en naar het bureau overgebracht. Bij fouilleering bleek, dat de man eenige sieralen in den zak had, die door de famillie H. als hun eigendom zijn herkend. De man, F. G. genaamd, is van Fransche nationaliteit, doch woont te Barcelona. Hij is via Frankrijk en België naar ons land gekomen en bekende ingebroken te hebben omdat hij zonder mid delen van bestaan was. De arrestant is op het bureau van politie in bewaring gesteld en vandaag aan de Jus titie voorgeleid. Koning Peter van Joego-Slavië (geheel rechts), die vandaag zijn veertienden verjaardag viert, heeft zijn vacantie op sportieve wijze doorgebracht in de omgeving van Veldes aan de Save. Droevig; ongeval te Bennebroek. Knaapje spelende te water geraakt en verdronken. De ouders waren niet thuis. Hedenmorgen omstreeks 11 uur werd uit het gezin van de familie De V. aan de Leidsche Vaar te Benne broek een zoontje van 1% jaar ver mist. Hoe men ook zocht, nergens was het kind meer te- vinden. Tenslotte werd de politie g&waarschuwd en met behulp van de omwonenden werd na ongeveer drie kwartier zoeken het lijkje drijvende gevonden in de Leid sche Vaart. Vermoedelijk is het kind al spelende te water geraakt en jam merlijk verdronken. Voor de ouders, die juist afwezig waren, is dit wel een ontzettende thuiskomst. Tragisch ongeval in het Noorcler- bacL 14-jarige jongen in het oefenbad verdronken. ZANDVOORT Maandag. Zondagmorgen te kwart over tien had een droevig ongeluk plaats in het open zwem bassin van het Noorderbad. De 14-jarige Wim Keizer, uit Zandvoort, was met zijn vader naar het Noordei'bad gegaan om daar in het oefen- bad te gaan zwemmen. Bij een sprong van de hooge springplank dook de jongen onder, ter wijl de vader de verrichtingen van zijn zoon van het perron van het zwembad af gadesloeg. Toen de jongen na eenige seconden nog niet boven kwam, werd de vader ongerust. Hij riep luidkeels om hulp. Van alle kanten sprong men in het bassin, teneinde de jongen te vin den. Ook de heer R. J. van Deurzen, directeur van het Noorderbad sprong gekleed te water en hielp ijverig zoeken. Na eenige oogenblikken mocht het gelukken den jongen boven water te halen, doch de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. De onmiddellijk ontboden dr. C. A. Gerke kon slechts den dood constatee- ren. De doodsoorzaak was hartverlamming, doordat de- jongen vlak na het eten in het koude water was gesprongen. De ontsteltenis in het Noorderbad was groot en allen waren vol deernis met den ongelukkigen vader, die zijn zoon op zoo tragische wijze moest verlie zen. Dame met liaar 3-jarig dochtertje te water geraakt. Door den echtgenoot gered. Zondagmiddag om vier uur fietste een 26- jarige dame met haar echtgenoot op het pad langs de Jan Gijzenvaart. Ter hoogte van de Jeugd-Herberg passeerde de dame een voet ganger waarbij zij een duw van deze kreeg, zoodat zij de macht over hét stuur kwijt raakte en de daar ter plaatse ondiepe, doch zeer modderige vaart in reed.. Ook het 3-ja- rige dochtertje dat achter op de fiets zat, kwam in de vaart terecht. De echtgenoot, die voorop had gereden, be gaf zich onmiddellijk te water en slaagde er in, eerste het dochtertje en vervolgens ook de vrouw op het droge te brengen. l'n de Jeugd-Herberg werd het drietal van droge kleeren voorzien, Daar het meisje ge heel onder water was geweest, werd dr. B. gewaarschuwd, die echter geen nadeelige ge volgen kon constateeren. Het drietal is ver volgens per taxi naar IJmuiden teruggekeerd. Den wandelaar treft volgens de verklarin gen van de wielrijdster geen schuld, aangezien zij niet gebeld had. Italiaan vindt de vliegende fiets uit. Bij proefvlucht 1 min. 14 3/5 sec. in (lc lucht gebleven. De Italiaan Emilio Casco heeft, naar het D.N.B. uit Milaan verneemt, met een nieuw soort zweefvliegtuig, dat voorzien is van twee propellers, die door pedalen met ket ting-overbrenging in beweging worden ge bracht. in Tessino opmerkelijke resultaten bereikt. Bij de eerste proefvlucht kon de machine op een hoogte van vier meter een afstand van 342 M. in 33 2/5 sec, afleggen. Bij de tweede vlucht bereikte het vliegtuig een hoogte van tien meter en legde in een mi nuut 14 3/5 seconden een afstand van 862 meter af. De ontwerper van het vliegtuig, Bonomi, zal zich, nadat aan het toestel nog eenige verbeteringen zijn aangebracht, naar Duitsch land hegeven om demonstraties te geven. Haagsch oplichter in de val geloopen. Een 56-jarlg Hagenaar, die den laatsten tijd in Charmonix verbleef, is door een list van een kleermaker in de val geloopen. De man heeft n.l. jarenlang ten koste van an- ederen een weelderig leven geleid en tallooze oplichtingen gepleegd. Het bedrag, dat zijn oplichterijen hem heben opgeleverd, wordt voorloopig geschat op f 30.060, doch men vermoedt wel, dat het bij onderzoek heel wat hooger zal blijken te zijn. Zijn leven lang heeft hij ten kosten van anderen ge leefd en herhaaldelijk reeds heeft zijn fa milie bijgesprongen en hem uit moeilijk heden gered, doch tenslotte is het te bar geworden. De grond was hem in ons land reeds zoo warm onder de voeten geworden, dat hij feitelijk naar Chamonix was gevlucht Door hem te schrijven, dat eenige pakken voor hem klaar waren gekomen, heeft een kleermaker hem naar Den Haag weten te lokken, waar zijn arrestatie is gevolgd. Bij zijn oplichterijen heeft de man gebruik ge maakt van een valsche acte, waar in stond, dat hij na den dood van een tante in het bezit zou komen van een bedrag van f 165.000. Zijn zoon zou dan bovendien nog de beschikking hebben over f 50.000. Alle handteekeningen onder de acte bleken door hem te zijn vervalscht. Uitiioofliüfiiieen voor de Mhhlel- landsche Zee-conf eren tie verzonden. Ook aan Duitschland en Rusland. Officieel wordt uit Parijs medege deeld. dat de uitnoodigingen voor de Middellandsche Zeeconferentie, die bijeen zal komen in een stad nabij Genève in den loop van de volgende week, op een nog niet vastgestelden datum, gisteravond uit Parijs en Lon den verzonden zijn. Voor deze confe rentie zijn uïtgenoodigd: Rome. Mos kou. Berlijn, Belgrado. Boekarest, Tirana, Sofia. Athene, Ankara en Kaïro. De Fransche en Engelsche regeerift- gen hebben overwogen, dat het van belang was behalve de mogendheden, die aan de Middellandsche Zee liggen, de landen uit te noodigen, die aan de Zwarte Zee liggen, en voor wie de Mid dellandsche Zee een inmisbare door gang vormt. Duitschland is uitgenoo- digd o.m. omdat het deel uitmaakt van de internationale controle aan de Spaansch kusten. Het woord is aan Wertheimer: Zonder maskers zouden de menschen elkander in 't ge heel niet meer herkennen. Militair verdrag Moskou— Nanking? Gezamenlijk front zou tegen Japan gevormd zijn. SJANGHAI. 5 September (DomeiV Naar aan het Japansche telegraafagentschap Do mei gemeld wordt, zouden te Nanking onder handelingen gaande zijn tusschen generaal Feng Joe Sjian. den vice-voorzitter van den militairen raad en den Russischen militairen attaché Levin over het sluiten van een ge heime overeenkomst tusschen China en de Sovjet-Unie. Deze overeenkomst zou volgens deze be richten behelzen: 1 China erkent fomeel de „gesovjetiseer de" gebieden in China. 2. De Sovjet-Unie steunt de troepen der centrale regeering'. 3. China en de Sovjet-Unie vormen een ge zamenlijk front tegen Japan. 4. China sluit geen vrede met Japan zonder goedkeuring van de Sovjet-Unie. In verband hiermede wordt gemeld, dat de Sovjet-Unie Noorsche. Fransche, Griek- sche en andere buitenlandsche schepen ge charterd heeft voor het transport van oor logstuig van Odessa naar Hongkong, van waar het via Kanton naar China zal worden gezonden. Op 17 Augustus had de Sovjet- Unie den geregelden stoombootdienst tus schen Sjanghai en Wladiwoslok geschorst, Thans echter stelt zij zich voor den dienst binnenkort te heropenen en een groot aan tal communisten, onder wie Chineezen, Ko- reanen en Mongolen, benevens 120 militaire adviseurs, naar Kanton te zenden. Een kortelings tusschen China en de Sovjet Unie gesloten geheime overeenkomst, be paalt, dat over land wapenen en munitie uit Sovjet-Rusland naar Cihna zullen worden gezonden, via Sinkiang en Buiten Mongolië, terwijl geregelde vliegdiensten geopend wor den tusschen China en de Sovjet-Unie. via Sian Lantsjau en Oeroemoetsi. Tsjen Li Foe, een linksche leidende persoonlijkheid van de Nankingregeering, is naar verluidt, uit Nan king vertrokken naar Sinkiang voor het tref fen van een regeling van de samenwerking met de communisten. AANRI.TDTNG MET DOODELIJKEN AFLOOP Zaterdagmiddag reden drie meisjes per fiets langs het water te Annerveensche Ka naal. Plotseling stak een van haar de pl.m. twintigjarige J. H. den weg over. Juist kwam een auto. bestuurd door den heer J. uit Ba- reveld. aangereden. Het meisje werd door den wagen gegrepen en sloeg met het hoof 1 op den betonweg. Zij was vrijwel op dood. Ruim honderd Duilsche predi kanten nog in hechtenis. Aan talrijken het spreken in het openbaar verboden. Uit Berlijn: In alle kerkgebouwen der Be lijdende Kérk is Zondag medegedeeld, dat eenige gearresteerde geestelijken en gemeente leden in vrijheid zijn gesteld. Verder werd be kend gemaakt, dat thans 105 leden zich in hechtenis bevinden: 34 predikanten zijn uit hun wijk verdreven, terwijl 277 geestelijken niet in de kerk of elders in het openbaar mo gen spreken. De predikanten legden er in hun mededee- lingen den nadruk op, dat de kerk de over heid moet gehoorzamen, zooiand deze haar bevoegdheid niet overschrijdt en geen ver warring sticht. pag. De uitnoodigingen voor de Middelland sche Zeeconferentie zijn verzonden. 1 De „Aizkori Mendi" blijkt door de beman ning te zijn gestolen. 3 Te Nieuwerkerk a. d. IJsel zijn een moe der en kind in brand geraakt. 3 Een roekelooze manoeuvre van een kano vaarder heeft twee menschenlevens ge kost. 3 Japan heeft de blokkade aan de Chin- neesche kust uitgebreid. 4 Een treinontsporing bij Neuss eischte veertien dooden. 4 Amerika zal Valencia en generaal Franco niet als belligerenten erkennen. 4 Hughan en mej. Terwindt zijn tennis kampioen. 5 Brasser wint den tienkamp. 5 ARTIKELENENZ. R. P.: De vliegende fiets. 1 v. T.De toekomst van Castricum. 2 H. D. Vertelling: Het Boeddha-beeldje. 2 Prof. Karl Tiander: Stalin zweert de bolsjewistische idealen af. 4 J. B. Schuil over „Van Kelder tot Dak" 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ij.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1