D EEN RAAD Wereld-Jamboree 1937 DIN SDAG 7 SEPTEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBEAD VOORDEN- -POLITIERECHTER De waker, die bewaakt moest worden. Als men een nachtwaker in zijn zaak aan stelt, doet men dat om waarborgen te hebben, dat er niet gestolen wordt of andere onge rechtigheden plaats vinden en wanneer an deren dan toch beweren, dat het niet veilig is, maakt men zich boos, want die nachtwaker beschouwt men als politie en men denkt, dat die anderen chicaneeren. Zoo was het gesteld bij een firma, die een groote garage hield, waar verschillende parti culieren hun auto's stalden. De firma vernam van klanten, dat iets met hun wagens niet in orde moest zijn; want ze gebruikten te veel benzine en men opperde de veronderstelling, dat er benzine uit de tanks werd gepompt. „Dat bestaat niet", zei de garagehouder, „want er is 's nachts bewaking; het zal aan de wa gens liggen". Daarop ging hij de wagens be proeven om te constateeren, of ze maar 4 K.M. op een liter reden in plaats van 6. doch hij moest toegeven, dat het er 6 waren en dat bracht hem aan 't denken. Zou de bewaker niet de betrouwbare man zijn, waarvoor hy hem aanzag? De bewaker werd nu bewaakt. Een tank werd iederen avond boordevol ge pompt, maar die bleef boordevol, doch de houders van andere wagens bleven te veel benzine gebruiken. Toen werd het toezicht verscherpt en de bewaker werd betrapt. Thans stond hij terecht en zijn gewezen patroon ver telde, dat er minstens 1600 L. was gestolen; precies kon dit niet worden bepaald. De be waker bekende en zei, dat hij 's nachts benzi ne aan een snorder had verkocht; hoe die twee aan elkaar waren gekomen en hoe zij den benzinehandel waren begonnen werd niet duidelijk. De officier was van meening, dat de twee vooraf het plan om te stelen hadden gevormd, maar de bewaker zei, dat de ander van hem benzine voor gereduceerden prijs had gekocht,] zonder te weten, hoe de waker er aan kwam. De kooper zei dit ook, maar de politierechter vroeg of hij bij eenige nadenken niet had moeten veronderstellen, dat er met die benzi ne iets niet in den haak was. Ja, zei de kooper, bij nadenken had ik tot die conclusie moeten komen, maar ik heb niet nagedacht. De waker verklaarde voorts, dat hij uit ar moede had gehandeld; hij kon er van zijn f 16.50 in de week niet komen en hij scheen 'het min of meer natuurlijk te vinden, dat hij was gaan stelen. Dergelijke opvattingen effenen den weg naar een voorwaardelijke veroordeeling met en de officier eischte dan ook 6 weken on voorwaardelijk, doch het reclasseeringsrapport was gunstig en de bewaker beloofde beter schap, waarom de politierechter het nog eens met 2 maanden voorwaardelijk wilde probee- ren. De R.K. reclasseering zal toezicht houden. De man, die de goedkoope benzine had ge kocht in zijn onzeker snordersbedrijf, vertelde, dat hij nu particulier chauffeur was en een meer stabiel bestaan had. Hij zag ook wel in, dat hij beter had moeten nadenken en zoo doende wist hij ook een voorwaardelijke ver oordeeling te halen en wel van een maand. De officier had 3 weken onvoorwaardelijk ge- eischt.. Alweer het Warenhuis. „t Gaat zoo gemakkelijk", zei een der twee vrouwtjes, die terecht stonden voor winkeldief stallen; ,,'t ligt voor het grijpen". De politierechter gaf toe, dat m de waren huizen de boel voor het grijpen ligt, maar dat wil volstrekt niet zeggen, dat men het grijpen mag. 't Zou een mooie boel worden, als ieder maar wegnam, wat hem voor de hand komt. Dat wegnemen in warenhuizen is een uiting van diefachtigheid en 't gaat er mee als met den ekster, die alles wat blinkt oppikt en naar zijn nest sleept. De winkeldieveggen zijn nog erger dan eksters, want ze pikken alles weg. of het blinkt of niet. Wel is soms een voorliefde voor bonte kleuren te constateeren. Zoo had den de twee vrouwtjes een zestal bontgekleur de ballen weggenomen; 't leken kaatsballen, maar misschien hadden ze een andere bestem ming. In allen gevalle waren ze met veel kleu ren bedekt. Verder was haar diefstal van een Daar kousen ten laste gelegd, maar ter te rechtzitting bleek, dat de officier maar een greep had gedaan, want uit de groote doos, die op de tafel stond en die men de doos van Pan dora zou kunnen noemen delfde de deurwaar der lappen stof. sjaaltjes, fleschjes reukwerk, klokjes en wat al niet meer op. 't Was dus duidelijk, dat we hier niet te doen hadden met twee juffrouwen, die by ongeluk aan iets waren blijven hangen, maar met een paar, dat min of meer geregeld op roof uitging, uit zucht om te stelen, want de doos van Pandora leverde eigenlijk van de nuttige artikelen alleen een paar kousen op. De rest was schittering en in een gewoon huis houden te ontberen. ,,'t Gaat alle perken te buiten", meende de officier- „als we er niet streng tegen optreden, zijn die winkeldiefstallen niet meer te beteu gelen; 't is een besmettelijke ziekte". In afwachting van het serum, waarmee in de toekomst de winkelende dames moeten in geënt worden tegen de „gapzlekte". moet men het nu met repressieve middelen doen, dat is gevangenisstraf en geldboete, in de hoop, dat die vergeldingsmaatregelen preventief voor anderen zullen werken. De officier meende, dat een voorwaardelyke straf het kwaad in de hand kan werken, waar om hij voor ieder een maand onvoorwaarde lijk eischte, doch de politierechter wil het, m overeenstemming met het advies der Markt- vereeniging nog eens met een voorwaardelijke straf probeeren, gezien het berouw der ver dachten, hare huiselijke omstandigheden en de bereidheid der Marthavereeniging om toe zicht op de beide overtreedsters te houden. Een bijter. Een klein mannetje uit het woonwagenkamp stond terecht, omdat hij zich tegen een agent had verzet en dezen in de hand gebeten. Hii was op een druk kruispunt, waar de a°-ent het verkeer stond te regelen, dronken komen aanzwaaien, alsof hij in het vrye veld was en dat was min of meer gevaarlijk voor hem, zoodat het een haar scheelde, of een auto had hem van het beetje stabiliteit, dat hem restte, beroofd. De agent pakte het mannetje beet om hem buiten de gevaarlijke zone te brengen, maar met dronkenmanskoppigheid wilde hij zijn eigen weg vervolgen, zoodat hij tegenspartel- de en den agent in de hand beet. „Dat was wat moois', zei de politieiechtei, „om den agent te bijten". „Ik bijt altijd", zei het mannetje. „U kan het informeeren". De officier was van meening dat het man netje dan eigenlijk een muilkorf moest dra den welk idee de bijter blijkbaar in overwe ging nam, want hij keek peinzend voor zich ^Als voorloopige muilkorf beval de officier tegen den gewoonte-bijter, die ook een ge woonte-drinker is. want hij heeft al vele straffen voor dronkenschap ondergaan. 3 we ken gevangenisstraf, welke dc rechter toe wees en welke de man maar meteen wilde on dergaan. Hij houdt van een schoone lei. STOOP's OVERDEKT EN OPENLUCHTBAD 10 ZWEMBADEN ƒ2,75 Zwemmen staalt zenuwen en spieren, 6 weken geldig (Adv. Ingez. Med.) De ontvreemding van levensmid delen op de Jamboree. De goederen weer aan de eigenaars teruggeven Er wordt geen vervolging ingesteld. Naar wij vernemen zullen de goederen, meest levensmiddelen, die indertijd in be slag genomen werden bij verschillende per sonen te Vogelenzang en omstreken door de politie weer aan de diverse eigenaars worden teruggegeven. Het is namelijk niet komen vast te staan of hier sprake is geweest van diefstal of dat de padvinders deze goederen weggeschonken hebben. Een nadere vervolging zal dan ook niet door de Justitie worden ingesteld. Ook tegen de Gebr. P. die in verband met deze zaak eenigen tijd in arrest vertoefden zal geen vervolging worden ingesteld. VEREENÏGING TER BEVORDERING DER AQUARIA- EN TERRARIAKUNDE. Op Woensdag 8 September wordt in hotel „Hof van Holland" het najaars- en winter- programma van bovengenoemde vereeniging hervat. Allereerst zal de bondsvergadering (o.a. de afvaardiging) besproken worden welke dit jaar in Eindhoven wordt gehouden. Hoofd- zakelijik zal de vergadering echter gewijd zijn aan de bespreking van de najaars- en win- terzorgen, hetgeen mede in verband met de vele nieuwe leden van belang is. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Pandpoort Koningstraat. Giro 212793. Telefoon 11855 of 15445. Ziezoo nu gaan wij eens verzinnen, Hoe? Straks wat anders te beginnen. In October zal er een groote collecte zijn. Toe spaar uw duitjes, dat zal voor onze Ver eeniging De dankbaarste voldoening zijn. DRINKEBROERS VERNIELDEN EEN RUIT. De commissaris van politie te Haarlem vèr- zoekt de personen, die in den nacht van Za terdag op Zondag, omstreeks half twee ge tuige waren van het opzettelijk vernielen van een ruit van den sigarenwinkel van den heer K. aan de Spaarnwouderstraat. zich te willen melden aan het bureau van politie in de Sme- destraat, afdeeling recherche. In het bijzonder wordt gezocht naar de drie voorbijgangers, die ter hoogte van dien win kel door twee mannen zijn lastig gevallen en „uitgenoodigd" om te vechten. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Wij herinneren er aan, dat vóór 1 October a.s. alle maten en gewichten, die gebruikt worden of voorhanden zijn op plaatsen van verkoop e.d., moeten zijn voorzien van de letter k. Voor degenen, die tot nu toe verzuimd hebben om hun maten en gewichten in de laatste twee jaren te laten herijken, bestaat daartoe alsnog gelegenheid oa. aan het IJkkantoor te Amsterdam Brouwersgracht 276 A. Dit kantoor is voor het publiek ge durende het geheele jaar eiken Maandag en Vrijdag van 9.3015.30 uur geopend. Boven dien zal genoemd kantoor ditmaal nog open worden gesteld op Dinsdag 21. Woensdag 22, Donderdag 23, Dinsdag 28, Woensdag 29 en Donderdag 30 September, eveneens van 9.30—15.30 uur. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over Augustus 1937 (1936). I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 1133 personen (v. j. 1101), t. w. 986 mannen en 147 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 3537 per sonen (v. j. 3406), t. w. 3215 mannen en 322 vrouwen. Totaa.l bezoek aan lees- en krantenzaal door 4670 personen (v. j. 4507) t. w. 4201 man nen en 469 vrouwen. Uitgeleend werden 3810 boeken (v. j. 3688). II. Filiaal „Huis te Zaanen". Bezoek aan de leeszaal door 881 personen (v. j. 463), t. w. 694 mannen en 187 vrouwen. Uitgeleend werden 1644 boeken (v. j. 1165). IEL Hoofdbibliotheek en filiaal werden te zamen bezocht door 5551 personen, (v. j. 4970) t. w. 4895 mannen en 656 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 5454 boe ken (v. j. 4853). De uitleening en leeszaal waren in beide in stellingen 2 weken gesloten. ORGELCONCERT. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- Kerk te Haarlem op Dinsdag 7 September 1937, 's avonds van 8 1/49 1/4 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Wir glauben all' an einen Gott, J. S. Bach 2. Vierde Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy Allegro con brio Andante religioso Allegretto Allegro maestoso e vivace. 3. Improvisation, S. Dupuis 4. Pastorale, Roger-Ducasse 5. Final, Alex. Guilmant PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937. Programma I: Hilversum II. Programma H: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 9.50 Pauze. I.05 Keulen. 10.20 Pauze. 10.35 Parijs Radio. II.35 London Regional. 12.20 Ned. Brussel. 1.30 Keulen. 2.20 Parijs Radio. 4.20 Keulen. 5.20 Parijs Radio. 6.20 Keulen. 7.50 Parijs Radio. 8.20 Fransch Brussel. 9.20 London Re gional. 10.35 Fransen Brussel. 11.20 Berlijn. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen. 10.35 Droitwich. 12.20 London Regio nal. 2.35 Droitwich. 10.20 Ned. Brussel. 10.35 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Ge varieerd programma: 1. The blue bird. Gino Bordin; 2. Ueber Land und Meer, W. B. orkest. 3. Zigeunermuziek, Zigeuner orkest; 4. Ein Abend bei Paul Lincke, Strijkorkest met zang. 5. Hawaiian Star of Love, The Hawaiian Players; 6. Eine lustige Eisenbahnfarht, Salon orkest; 7. Au Luxembourg, Victor Marceau; 8, Bayerische Volkstanze, Tiroler Kapel; 9. In Vienna one night, Gino Bordin; 10. Urn das blaue Band, Paul Godwin; 11. Zigeunermu ziek. Zigeuner orkest.; 12. Le roi du musette, Victor Marceau; 13 Farewell to Thee, The Hawaiian Players; 8.0012.00 Diversen. Bijz. Commissie voor de Reclasseering. Conferentie te Haarlem. De j aarlijksche conferentie van de Bijz. Commissie voor de Reclasseering zal worden gehouden op Zaterdag 11 en Zondag 12 Sep tember in Rest. Brinkmann, Groote Markt. Zaterdagavond 8 uur spreekt de heer W. Drees, lid van de Tweede Kamer over: Ver schillende soort zorg voor sociaal gederail- leerden, terwijl Zondagmorgen Mr. G. T. J. de Jongh, Oud-Kinderrechter te Amsterdam een lezing houdt over: De bestrijding der jeugdcriminaliteit". De heer H. Ploeg Jr., se cretaris der commissie zal tenslotte een in leiding houden over: „De taak van de N.V. en haar leden op de behandende gebieden". CULTUREELE AVONDEN. Men deelt ons mede, dat door het bestuur van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den in het a.s. winter-half jaar drie cultu- reele avonden worden gegeven en wel op 7 October. 9 December en 17 Februari. De volgende programma's zijn hiervoor vastgesteld: 7 October, muziekavond in het gebouw van de afdeeling Haarlem van den Ned. Protestantenbond. Jacobstraat. Mede werkenden: To van der Sluijs. zang; C. van Leeuwen Boomkamp, cello en A. van der Horst, orgel. 9 December: voordrachtavond door Louise Kooiman, voordrachtkunstenares, in het gebouw voornoemd. Donderdag 17 Februari: tooneelavond door het Vlaamsch Volkstooneel in den Stads schouwburg. Opgevoerd wordt „Judas, de man van Karioth" van A. J. Zoetmulder. NEDERL. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Dagtocht naar de Hooge Veluwe. Een werkelijk schitterende tocht ligt ach ter ons en het valt moeilijk, de vele indruk ken weer te geven, die zijn opgedaan tijdens de excursie naar de Hooge Veluwe. jl. Zon dag onder leiding van den voorzitter, den heer G. A. van Schaik ondernomen. De tocht heen over Amsterdam, door het Gooi naar Amersfoort, en over Stroe (waar een korte wandeling werd gemaakt), Hars kamp en ótterloo was mooi. En het bezoek aan het Nationaal park De Hooge Veluwe waar de heer Perquin de leiding overnam, heeft zeker niemand teleurgesteld. Prachtig ligt het jachtslot St. Hubertus, naar het ontwerp van Dr. Berlage, aan den grooten vijver, waarin vele edelkarpers en een enkele goudwinde op het gestrooide voer afkwamen. Meer nog dan van het gecultiveerde plant soengedeelte is genoten van de woestere ter reinen. de mooie stuifterreinen met de oude Juniperus-exemplaren. Een goed idee van de uitgestrektheid van de terreinen kreeg men op den Franschen berg. Onvergetelijk mooi was hier het uit zicht. En we troffen het wel, dat we in de door den mierenleeuw gemaakte vangkuilen de larve van dit insect ook aantroffen, die daarin het midden verscholen ligt om, zoo dra een slachtoffer in de kuil valt, het met zijn groote kaken te bemachtigen. Ook de sluipwesp bleek op dit terrein aan den gang te zijn. Het was een uitstekend geslaagde tocht. Laat nooit het urinezuur Uw organisme verontreinigen Neem URODONAL: Het verwijder! he» urinezuur, voorkomt veel kwalen en maakt het leven langer en aangenamer. (Adv. Ingez. Med.) OPMERKINGEN VAN LEZERS. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Een lezeres schrijft ons: Zondag gingen twee dochters van mij met haar tante en verloofde een fietstochtje ma ken naar Volendam v.v. Toen zij op den te rugweg bij het Centraalstation te Amster dam een bocht moesten nemen en allen de richting aangaven, werden zij gepasseerd door een tandem. Een van de „rekels" die daarop zaten had de „aardigheid" de hand van een mijner dochters te grijpen, waardoor zij van haar fiets viel. Gelukkig beperkte zich het ongeval tot de besmeurde kleeren en eenige blauwe plekken. Doch wat zou het gevolg geweest zijn, in dien op rit moment een auto voorbij was ge komen?" Opoffering. door BERT LOVEN. Gerrit Jansen, de spoorwegmachinist zat op zijn praatstoel en de gasten, die ter gelegen heid van zijn dertigjarig jubileum waren ge- noodigd, wachtten belangstellend op het ver haal dat de „meester" zou doen. „Het was mijn eerste rit," begon Jansen. „Ik herinner het mij nog als den dag van gis teren. De opzichter kwam bij me met de mededeeüng, dat een van de stokers zich ver moedelijk had verslapen, of ziek geworden was en dat ik dus in diens plaats trein 155 moest stoken. Ik vond het wel fijn. Dat was tenminste nogeens wat anders dan dat eeuwige „Voor uit! AchteruitStopdat je altijd in dien geestdoodenden rangeerdienst hebt. Ik klauterde tegen den grooten Jumbo op, want ik was. vergeleken by de locomotief, waarop ik dienst moest doen, maar een klein kereltje. Gelukkig trof ik een besten machi nist. want ik wil niet ontkennen, dat het sto ken op zoo'n grooten Jumbo mij nog niet erg handig afging. We kregen een zwaren trein mee. Het was in de vacantie en heel veel reizigers profiteer den van deze mooie verbinding met den Gel- derschen Achterhoek. Precies op tijd vertrokken wij van het Cen traal Station. Tot Apeldoorn ging alles goed; geen oogenblik kwam ik stoom of water te kort. Van Apeldoorn af vervolgden wij onze reis naar Zutphen, een eentonig maar gemakkelijk baanvak met enkel spoor. Het verwonderde ons dan ook niet, dat we bij het naderen van het dorpje Klarenbeek voor een onveilig sig naal liepen, maar spoedig kregen wij veilig en verder ging het naar Zutphen. We hadden door het onveilige signaal een paar minuten vertraging gekregen en die wilde de meester eruit halen. Weldra wees de snel heidsmeter tachtig kilometer aan. Plotseling zag ik op ongeveer tweehonderd meter afstand vóór ons op de lijn iets bewe gen. Ik kon nog niet goed onderscheiden wat het was, maar toch begreep ik wel, dat daar iets niet in orde was. Dadelijk waarschuwde ik den meester, maar het bleek, dat ook hij het gevaar reeds bemerkt had. want met een krachtigen ruk sloot hij den regulateur en remde met volle kracht. Ruw geschat becroeg de afstand tusschen ons en de beweging op de lijn nog een kleine honderd meter en gelijktijdig ontsnapte ens beiden een kreet. „Een kind op de lijn Een klein meisje! „Hou je vast, Gerritriep de meester mij toe. „Ik geef tegenstoom!" En ik hield mij goed vast, maar met angst in het hart volgde ik de pogingen van mijn baas, om den trein nog tijdig tot stilstand te krijgen. Aan zijn ge zicht zag ik, dat hijzelf aan het slagen ervan twijfelde. Gedurende al dien tijd gilde de stoomfluit onafgebroken maar het kind speelde rustig door en bemerkte ons blijkbaar niet. Met het bovenlichaam hing zij over de rails. Hoogstens vijftig meter scheidden de locomotief nog van haar. Ik zag, dat er voor het arme kind geen redding meer was, tenzij er een wonder ge beurde. Een gedachte flitste door mijn hoofd. Zonder den machinist te waarschuwen, vloog ik langs de ijzeren voetplaat naar het voorste deel van de machine. Wij bevonden ons nu vlak bij de arme kleine en ik begreep, dat er vlug gehan deld moest worden wilde ik haar nog van een wissen dood redden. Zonder aarzelen liet ik mij op de buffers zakken, greep met één hand de ijzeren stang, die zich onder den bufferbalk bevindt, vast en terwijl ik met één voet steun zocht op de koppeling van de locomotief, liet ik mijn bovenlichaam naar beneden zakken. Aldus hing ik, mij met één hand stevig vast houdende en de andere uitgestrekt naar het lichaam van de kleine, gereed om toe te grij pen. De snelheid, die wij op dat oogenblik nog hadden, schatte ik op vijftien kilometer per uur. Ik hijgde naar adem, zoo vermoeide mij de ongewone houding. Toen greep ik toe Een zucht ontsnapte mijn borst. Ik had het kind vast. Maar nu?Als de kleertjes maar niet scheurden, want dan zou al mijn moeite en inspanning vergeefsch geweest zijn. Ik voel de, dat mijn krachten uitgeput raakten. Een siddering ging door mijn leden, mijn hersens deden pijn van de inspanning. Toenmoet ik het bewustzijn hebben ver loren i want van dat kritieke oogenblik af, wist ik niets meer. Geruimen tijd moet ik in dien toestand ge weest zijn, want toen ik weer bij kennis kwam, lag ik in een bed met helderwitte lakens en naast mij stond een jonge vrouw. Ik moet wel vreemd hebben gekeken, want zij begon zacht jes te lachen, terwijl zij zich over mij heen- boog en fluisterde: „Wees maar gerust,, beste jongen. Alles is goed afgeloopen, dank zij jouw moed en op offering. Mijn kleine Annie is gered; en laten we hopen, dat je er zelf ook geen nadeelige ge volgen van ondervindt." „Was het uw dochtertje?" vroeg ik zacht, waarop zij knikte, terwijl een traan in haar oog glinsterde. Weenend viel ze op een stoel naast mijn bed neer en tevergeefs zocht ik naar passende troostwoorden. „Mag ik Uw dochtertje eens zien?" vroeg ik. Zwijgend verliet de jonge vrouw de kamer en tijdens haar afwezigheid keek ik het ver trek rond. Aan een der muren hing het portret van een man. Ik vermoedde, dat het haar echtgenoot was. Met de kleine Annie aan haar hand kwam ze weer binnen. „Hier is de ondeugd," zei ze glimlachend en onmiddellijk liet ze erop volgen: „Kijk, Annie, hier is de mijnheer, die jou voor den trein heeft weggehaald. Bedank hem er nu maar netjes voor." Met een blos op de wangetjes en een glim lach om den mond, kwam ze naar mij toe en onder het uiten van veel kinderlijke dankbe tuigingen, kuste ze mij onstuimig. „Is het uw eenige?" vroeg ik aan de jonge vrouw. Ze knikte toestemmend en veegde een traan weg. „Alles wat ik bezit", sprak zy zacht. „Mijn man is twee jaar geleden gestorven en nu sta ik met mijn kleine Annie geheel alleen op de wereld". Medelijdend keek ik haar aan en een sterke aandrang om haar op mijn beurt te troosten bekroop mij. Twee dagen later kon ik geheel hersteld naar huis terugkeeren en den volgenden dag ontving ik van de spoorwegdirectie een brief, waarin mij de mededeeling werd gedaan, dat mij wegens mijn moedig gedrag op den be- wusten rit een gratificatie van twee dagen salaris werd toegekend. Gerrit Jansen zweeg. „En Gerrit?.... vroeg een van de toehoor ders, „hoe is het verder gegaan met die jonge vrouw en met de kleine Annie?" „Mijn verhaal heeft haar weer doen terug keeren naar die vreeselijke oogenblikken van spanning", antwoordde Jansen op de vraag, terwijl hij een liefdevollen blik op zijn vrouw wierp. „Zelf heeft ze het er nog dikwijls over, maar als ik het verhaal aan anderen doe, dan wordt het haar te machtig. Diezelfde jonge vrouw is nu sinds jaren mijn vrouw en tot op dit oogenblik hebben we er geen spijt van, dat we elkaar op zoo'n eigenaardige manier heb ben leeren kennen, nietwaar vrouw?" Zij knikte, doch met stokkende stem fluis terde ze: „Alleen vind ik het zoo verschrikkelijk, dat wij onze lieveling toch nog moesten verliezen." Ze bedekte het gelaat met de handen en barstte in tranen uit. Twee kinderhanden omstrengelden haar hals en een zachte meisjesstem fluisterde; ..Maar u hebt mij toch nog. moedertje?" ..Ja, kindlief, gelukkig wel! En de hemel geve. dat jij altijd de plaats van je overleden zusje zult blijven innemen." Prettige film, die aangename herinneringen opwekt. Een Wereld-première in Den Haag. In het aardige gebouwtje van Pulchri Stu dio op het Lange Voorhout te Den Haag. werd gisteren voor een klein gezelschap genoodig- den, waaronder de hoofdverkenner, staats raad Rambonnet, generaal Behrens en tal van vooraanstaande personen uit de padvin- derswereld, de eerste copy vertoond van „de smalfilm Wereld-Jamboree 1937". De heer Cramers sprak een kort inleidend woord, waarin hij er op wees. dat deze film hoewel uiteraard geen speelfilm, toch niet zuiver als journaal bedoeld is. Immers, deze film is bedoeld als historisch document, doch tevens als propagandamiddel voor de pad vindersbeweging en moet als zoodanig het publiek eenigen tijd kunnen boeien. Het smal film-formaat werd gekozen om de grootere vertooningsmogelijkheden die dit biedt, waar bij er dus ook al weer rekening mee is ge houden, dat deze film als propaganda-mid- del dienst zal moeten doen. Tenslotte zijn de opnemingen door de vervaardigster, de firma E. M. Weissmann zoodanig gedaan, dat de film eventueel zonder al te veel moei lijkheden gesynchroniseerd kan worden. Dit is dan ook misschien wel tevens een van de weinige zwakke punten van deze film, die in zoo bonte afwisseling de beelden van de Jamboree en haar entourage, die ruim twee weken lang al onze aandacht hebben op geëischt, weer voor onze oogen toovert. Het is een vlot verhaal geworden, een dag boek in beelden, waarin weliswaar alle ge beurtenissen niet op den voet gevolgd zijn geworden, doch waarin men op uitstekende wijze die fragmenten terugvindt, die de hoog tepunten van deze Jamboree en ook van me nig jongensleven vormden. Maar bij al deze beelden missen we wel heel sterk het geluid we zijn zoo verwend door de films van tegenwoordig. Het gezel schap van gisteravond wist deze leemte al heel gemakkelijk aan te "vullen, door zelf de geluiden te maken. Zoo klonk herhaaldelijk het jamboree-liedje door de zaal. werd het voetgetrappel van een voorbijtrekkend defile nagebootst en toen de pittige kampvuurlei- der „Pom" van Voorthuysen meer dan le vensgroot op het witte doek verscheen ja toen konden we niet meer zwijgen en heb ben we op de maat van zijn enthousiaste armbewegingen uit volle borst mee-geyelld. Zoo is deze film. waarop technisch nog wel het één en ander aan te merken ware. een prettige en boeiende herinnering geworden aan wat dagen lang aller belangstelling had, niet alleen in de padvinderswereld, maar ook ver buiten haar kringen. En vooral voor hen. die dit wereldgebeuren meemaakten, heeft deze film dubbele waar de Dat bleek ook gisteravond, toen hernaai- delijk een luid applaus weerklonk, als een bekende figuur het beeldvlak vulde En ook als propaganda-film voor het pad- vinderswerk, bezit deze rolprent ongetwij feld bijzondere waarde. MIDDELBARE TECHNISCHE! SCHOOL. De volgende afgestudeerden van de Mid delbare Technische School te Haarlem von den een plaats: Afd. Bouwkunde: C E v Beek, opz. teekenaar by de Hoog ovens, IJmuiden; J. A. Hille opz. teekenaar bij J v. Erven Dorens, Amsterdam: A. Kroese teekenaar bij de Ned. Spoorwegen; L. M. H. j v. Loon. leider werkkamp. Ooltgensplaat, J. P. A. Vooges, assistent Bruynzeel, Zaan- Afd. Weg- en Waterbouwkunde. P. Haringhuizen, opz.teekenaar Prov. wa terstaat van Noord-Holland: W. Jorntsma. employé Bat. Petr. Mij. Ned.-Indie: J. v. d. Kerk insenieur bij den Rijkswaterstaat van Noord-Holland. E. L. v. Leen. teekenaar bouw Rijksverzekeringsgebouw Amsterdam; J. Sterel, teekenaar bij Publieke Werken, Am sterdam. Afd. Werktuigbouwkunde. A H Andréa, employé Bat. Petr. My. Rot terdam. C. J- v. d. Broek, employé Lmdeteves Stokvis N.O.I. W. J. Darksema, Employe Bat. Petr. Mij. N.O.I.: G. de Jong, assistent Ryks- bruggenbouw; P. C. Rus, employé KJL.M., W M Schaaper, beambte Centraal Bureau v d. Statistiek. H. H. Vlasbloem, hoofd inspecteur Gem. Bouw- en Woningtoe zicht. Afd. Elcctrotechniek. M. W. Adams, technicus, Termion Radio lampenfabriek. J. Helder, employé Bat. Petr. Mij. Ned. O.-I.; N. W. C. J. Nooder, elec.tro- tec.hnicus Bat. Petr. Mij. Ned. O.-I.; H. P. Prangsma, employé United Africa Comp.; A. H. Tollenaar, assistent Electrolasch Mij. Leiden: J. Verhoef, employé Bat. Petr. Mij. Astra Romana: J. C. Versteeg, teekenaar bij Hazemeyer; G. C. van Westen, sysmograph operator Bat. Petra. Mij. in Amerika; W. G. Wiese. technicus bij Philips Gloeilampenfa brieken: J. P. J. v. Wijngaarden, assistent Philips, afd. Radio. Afd. Scheepsbouwkunde: H. J. W. van Duyn, Bureau Veritas, Rot terdam; H. Grilles, assistent K.P.M.; C. J. Kraayenbrink. teekenaar Ned. Dok Maat schappij. Amsterdam: K. Tasseron. assistent Scheepbouwkundig Proefstation, Wagenin- gen. ALGEMEENE VERGADERING „J. J. CREMER" Dezer dagen had in Hotel „Lion d'Or" de jaarlijksche Algemeene Vergadering plaats van de Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" onder voorzitterschap van den heer W. Kruijshoop Jr. Na een openingswoord van den voorzitter werd door den secretaris een uitvoerig verslag uitgebracht van den toestand en de werkzaamheden der Vereeniging over het 55e Vereeniginasiaar, terwijl uit de reke ning en verantwoording van den Penning meester bleek, dat de financiëele positie der Vereeniging niet ongunstig was. De begrooting voor 1937''38 werd goedge keurd en was gebaseerd op vijf tooneelvoor- stellingen en een kienavond, alle besloten door bal in het Kegelgebouw. De periodiek aftredende bestuursleden W. Kruijshoop Jr. (voorzitter), P. Mijksenaar (Penningmeester), C. van Looij (archivaris) en A. de Bruijn Jr. (commissaris), werden bij en kele candidaatstelling herkozen, terwijl tot leden der kascommissie voor het loopende boekjaar werden benoemd de heeren: J. G. Boeré. F. J. Lucas en W. A. Nottelman. Na eenige mededeelingen van huishoudelij- ken aard, werd de vergadering na rondvraag door den voorzitter met een opwekkend woord gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6