U A ADI 1 DA /!D| AD rlAAK LJ iU D LAU MM ivi O l/A De aanstaande blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin Een waarschuwing. HETSPREEKUUR 15 SEPTEMBER J. G. MARTIN &ZONEN Duitsche eisch naar koloniaal bezit herhaald. belangrijkste 55e JAARGANG No. 16629 Verscïïijiit "dagelijks, Eeïï'aïve op Zon- ën Feestdagen. WOENSDAGS SEPTEMBER 1937 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.721/». Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTÏÏëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.— één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.T T ,c Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. MEDEN 12 E AGIJN A Gezon dheids toes ta nd van H.K.H. geeft in alle opzichten reden tot volkomen tevredenheid De Staatscourant van heden za! de volgende officiëele mededee- ling bevatten De behandelende geneeshee- ren van H. K. H. Prinses Juliana hebben met groote voldoening kunnen vaststellen, dat de zwan gerschap, welke thans tot onge veer halverwege gevorderd is, een geheel normaal verloop heeft en dat de gezondheidstoestand van H. K. H. in alle opzichten reden tot volkomen tevredenheid geeft. Dr. C. L. DE JONGH. Dr. J. DE GROOT. In verband met geruchten omtrent plannen, welke reeds thans zouden toestaan tot het aanbieden van ge schenken naar aanleiding van de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, verzoekt men ons, mede te deelen, dat, hoezeer ook ieder blijk van belangstelling en me deleven in dezen zal worden ge waardeerd, het op prijs zal worden gesteld, indien niet opnieuw een be roep wordt gedaan op de burgerij tot het beschikbaar stellen van gelden voor het aanbieden van kostbare geschenken in grooter of kleiner ver band. Met groote dankbaarheid te rugdenkende aan de vele prachtige en waardevolle geschenken, welke ter gelegenheid van hun huwelijk werden aangeboden, meent het Prinselijk Paar, in navolging van den bereids door de Koningin kenbaar ge- maakten wensch met betrekking tot de herdenking van haar aanstaande regeeringsjubileum, het verzoek te moeten doen met betrekking tot bo- vermelde heuglijke gebeurtenis zoo veel mogelijk eenzelfde gedragslijn te volgen. Japansch offensief bij Sjanghai hervat. Gevechten van man tegen man. Japansche versterkingen in Nooicl-Tsjahar. SJANGHAI, 8 Sept. (Reuter). De Japanners hebben hedenmorgen het offensief hervat en de Chineesche stellingen beschoten. Den geheelen nacht hebben de gevechten, waarbij meerendeels van machinegeweren gebruik werd gemaakt en ook man tegen man gestreden werd, voortge duurd. De Japanners melden, dat het offensief op bevredigende wijze voortgang vindt. Het Chineesche nieuwsagentschap Central News meldt, dat een Japansch detachement bestaande uit twintig tanks en vier vliegtui gen, bij Tsjang Hyi (Noord Tsjahar), dat de Chineezen onlangs op de Japanners hebben veroverd, zijn aangekomen. Er zouden nieuwe vijandelijkheden te ver wachten zijn. De Chineesche nationale commissie voor luchtvaartaangelegenheden deelt mede, dat de Chineesche luchtmacht tusschen 14 en 31 Augustus 61 Japansche vliegtuigen (53 bommenwerpers, vijf jagers en drie water vliegtuigen) heeft omlaag geschoten. Zij voegt hier aan toe, dat de Chineesche lucht macht en artillerie sedert het uitbreken van de vijandelijkheden respectievelijk 48 en 60 toestellen van de Japansche luchtbasis op Formosa hebben neergeschoten. De com mandant van deze luchtbasis zou harakiri hebben gepleegd. (Van drie personen uit Utrecht, die paddenstoelen hadden gezocht en gegeten is een aan vergiftiging bezweken terwijl beide anderen zeer ernstig ziek zijn geworden.) Het is weer paddenstoelen tijd, Zij schieten op weer allerwegen, Vooral zoo na een dag van regen, Met wonderlijke groeizaamheid. Men vindt ze overal in 't toosch, Onder de boomen en de struiken, In hun verscheidenheid ontluiken, Uit dennenaalden, gras en mos. Zij staan er zoo onschuldig bij, Doch ook al zei men 't vele malen, Men kan niet vaak genoeg herhalen: Zij zijn niet van gevaren vrij. Zij zijn een gift van de natuur, Maar ook een gift vaak in het eten, Dat dient men nimmer te vergeten, Want in dien zin zijn giften duur. Zij die ter zake kundig zijn, Mogen bij 't plukken niets riskeeren, Den leek kan men slechts adviseeren: Beschouw ze alle als venijn. Mocht u in !t bosch uit wandlen gaan, Bewonder dan het vele schoone, Dat altijd de natuur kan toonen, Maar laat de paddenstoelen staan. Met deze berichten wij dat voor het aanstaande seizoen zal aanvangen N.V. DANS-ACADEMIE SCHAGCHELSTRAAT 29 De cursus vangt aan 15 October (Adv. Ingez. Med.) Japanners houden Engelsch schip aan. Aan de grens der Britsche territoriale wateren. LONDEN, 8 September. (Reuter-A.NP.) Uit Hongkong wordt gemeld, dat het Brit sche stoomschip „Taishan" vanochtend om drie uur 40 bij Macao, aan de grens der Britsche territoriale wateren, door een Ja- panschen torpedojager werd aangehouden. Het oorlogsschip loste een waarschuwings schot ten teeken, dat de Taishan moest stoppen, waarna een Japansche officier en eenige mariniers zich aan boord begaven van de „Taishan". Na de. scheepspapieren te hebben nagezien gaf de officier toestemming, dat de Taishan haar reis zou voortzetten. Auto-ongeval op den hoek Laan van Rozenburg—Heerenweg. Beide auto's zwaar beschadigd. im et is verfrisschend, te streven naar steeds hooger prestatie. Wij doen daar op onze manier aan mee en bereiken ons doel o.a. met de Groentjes in Haarlem's Dagblad. Eerste halfjaar 1936 23316 Eerste halfjaar 1937 24117 Geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft op den hoek van de Laan van Ro zenburg en den Heerenweg een aan rijding plaats gehad tusschen twee auto's waarbij beide wagens ernstig beschadigd werden. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De heer v. W. uit Baarn reed op dei Laan van Rozenburg en naderde den Heerenweg. Op hetzelfde moment naderde op den Heerenweg uit de richting Den Haag een personenauto bestuurd door den heer v. H. uit Heemstede het kruispunt bij de Laan van Rozenburg. De heer v. H. die van rechts kwam en dus voorrang had zag de auto uit de Laan van Rozenburg wel naderen, doch vermoedde dat de bestuurder wel stoppen zou. ~>eze deed dit echter niet met het ge volg dat beide auto's met een hevigen klap tegen elkaar botsten. De wagen van den heer v. W., die dus aan de rechterzijde werd aangereden, kantelde. De bestuurders van beide auto's werden echter niet gewond. Aan de wagens en voor al aan den auto van den heer v. W., werd zware schade toegebracht. Tegen de bestuurder van de auto uit de Laan van Rozenburg, werd proces-verbaal opgemaakt wegens het niet verleenen van voorrang. De conferentie der Middellandsche Zeemogendheden. Rusland aanvaardt de uitnoodiging. De laatste inlichtingen uit Londen wijzen er op, dat Italië en Duitschland op de con ferentie te Nyon vertegenwoordigd zullen zijn. Uit Rome of Berlijn is geen enkel verzoek om uitstel van de conferentie bin nengekomen. In een communiqué uit Moskou wordt ge meld, dat in antwoord op de uitnoodiging van de Fransche en Britsche regeeringen de regeering der URSS aanvaard heeft deel te nemen aan de voorgestelde Middellandsche Zeeconferentie. Bond van Gemengde Zang- vereenigingen in Nederland. Het 50-jarig bestaan wordt te Haarlem gevierd. De Bond van Gemengde Zangvereenigin- gen in Nederland werd te Haarlem opge richt in 1887 op initiatief van de Koninklijke Zang- en Orkestvereenginig ,Bapho" te Hoorn, destijds de „Hoornsche Zangvereeni- ging" geheeten. Hij bestaat dus vijftig jaar en dit gouden jubileum zal te dezer stede feestelijk worden herdacht. Op Vrijdag 22 October zal door twee sedert lang bij den Bond aangesloten vereenigingen, „Doops gezind Zangkoor" en „Schoten's Chr. Ge mengd Koor" een uitvoering worden ge geven in de Gemeentelijke Cocertzaal. Als hoofdnummer zal worden vertolkt „Lobge- sang" van F. Mendelssohn. Hierbij zullen als solisten hun medewerking verleenen me vrouw Sophie Both—Haas. sopraan te Rot terdam, mejuffrouw Kitty Nederkoorn, sopraan te Haarlem en de heer Mr. Harm Smedes, tenor te Scheveningen, terwijl de orkestrale begeleiding aan de H.O.V. is toe vertrouwd. Het geheel staat onder leiding van den heer Jac. Zwaan. Als erkenning van de verdiensten van den Bond voor de be oefening van den zang, zal dit concert wor den opgeluisterd door de medewerking van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" onder leiding van den heer Frits Schuurman. Op Zaterdagmorgen 23 Octo ber zullen Hoofdbestuurders en afgevaar- digdlen van de aangesloten officieele ten stadhuize worden ontvangen. Des middags zal een receptie gehouden worden bij Gebrs. Brinkmann op de Groote Markt, waar in den vooravond de feestelijkheden met een gemeenschappelijken maaltijd zullen worden besloten. Blik op het stadje Nyon, gelegen aan het Meer van Genève tusschen Genève en Lausanne, waar deze week de Middellandsche Zeemogendheden bijeen zullen komen. Nyon telt pl.m. 5000 inwoners. Hitler's proclamatie op den partijdag te Neurenberg. De partijdag der N.S.D.A.P. te Neurenberg is gisteren geopend door den plaatsvervan ger van den Führer, Rudolf Hess. Na hem heeft gouwleider Wagner de proclamatie van rijkskanselier Hitier voorgelezen. Na een overzicht over de geschiedenis der partij congressen gegeven te hebben, verklaart Hitler in zijn proclamatie, dat de partijda gen drie taken te vervullen hebben: Het opmaken van de balans van hetgeen door den arbeid der bewe ging tot stand gebracht is, het be kend maken van den arbeid voor de toekomst en het vertrouwd maken van de partifgenooten en van het geheele volk met de gedachtenleer en de organisatiebeginselen der bewe ging. Wij bevinden aldus vervolgt de procla matie ons in een strijd, niet om grens problemen tusschen volken of staten, maar om het behoud of de vernietiging der maat schappelijke orde en haar beschaving. De organisatie der menschelijke maatschappij wordt bedreigd. Een spraakverwarring, een nieuwe verdeeldheid is over de volken geko men. Wat na een opbouw van duizend jaar voor alle eeuwigheid onaantastbaar scheen te zijn, blijkt thans vermolmd en zwak te zijn. Toen het nationaal-socialisme zijn strijd om het Duitsche volk begon, zag het in dit vraagstuk het beslissende punt. Op het gebied van maatschappij, sociaal leven, economie-, politiek, beschaving en ras beleven wij een gigantische omwenteling. Juist in het laatste jaar zijn wij getuigen van de pogingen tot het doen uitbreiden der communistische wanorde in Oost en West. Als Duitschland te midden van deze onrust evenals het bevriende Italië als veilige en sterke burcht kan gelden, dan is dat slechts er aan te danken, dat het nationaal-socia lisme zelf den weg naar een maatschappe lijke revolutie heeft ingeslagen, zonder eerst de bestaande orde met geweld te vernielen en daardoor een chaos te scheppen. Wij heb ben getracht een nieuwe maatschappij op te bouwen en grondgedachte daarbij was, dat met oude voorrechten moet worden gebro ken en dat de leiding van het volk, vooral op politiek- gebied moet worden gelegd in de handen van een nieuwe keurgroep. die wordt gezocht en gevonden, zonder dat belang wordt toegekend aan afkomst, geboorte, maatschappelijke positie of godsdienst. Tot de groote vraagstukken van dezen tijd behoort het sociale probleem. De „Joodsch-bolsjewistische ophitsers" schiepen de voor een bolsjewistische revolutie gunstige spanning tusschen loon en prijs. De resultaten dezer ontwikkeling zien wij in de landen om ons: stijgende loonen, dalende productie, daardoor vermindering van de koopkracht van het geld, stijgende prijzen en tenslotte depreciatie der valuta. Dat Duitschland in dit drama van den waanzin rustig toeschouwer is, dankt het aan de nationaal-socialistische beweging, die al tijd krachtig heeft vastgehouden aan het beginsel, dat voor het leven van het indi vidu niet beslissend is de banknoot, die hij krijgt, maar datgene, wat hij daarvoor kan koopen. Omdat niet meer gekocht dan gepi;o- duceerd kan worden, is de grootte der natio nale productie beslissend voor den levens standaard van het geheele volk. Het is een feit, dat Duitschland zijn moeilijkste sociale probleem geheel opgelost heeft: er zijn geen werkelijke werkloozen meer. Integendeel: in ontelbare bedrijven heerscht weer gebrek aan arbeidskrachten, vooral geschoolde. Overgaande op het vraagstuk der alge- meene economie zegt Hitier jarenlang ge waarschuwd te hebben tegen de opvatting, dat de internationale economische crisis door een internationaal ingrijpen zou kunnen worden opgeheven, en steeds met nadruk ver klaard te hebben, dat het economische leven der afzonderlijke staten op orde gebracht moest worden. De wil van den nationaal-socialistischen staat tot beveiliging van de economischen grondslag van het volk is het scherpst tot uitdrukking gekomen in het besluit, dat het vorige jaar bekend is gemaakt en volgens hetwelk het volk binnen een beperkten ter mijn op een aantal belangrijke terreinen on afhankelijk van willekeur of de onzekerheden van het buitenland gemaakt moet worden. Niemand behoeft zich in dit opzicht een val- sche voorstelling te maken: een volksgemeen schap, die er in geslaagd is een geweldig le ger te vormen, een reusachtigen arbeids dienst te organiseeren enz. zal er ook in sla gen bijvoorbeeld de Duitsche staal- en ijzer productie op de vereischte hoogte te brengen. Overigens aldus de proclamatie be staat er op economisch gebied slechts één vraagstuk, dat ons sedert jaren veel zorg geeft: de moeilijkheid onzer levensmidde lenvoorziening. Het Duitsche gebied is zon der koloniale aanvulling te klein om een on gestoorde, veilige en duurzame voeding te waarborgen. Het is een op den duur ondrage lijke gedachte van jaar tot jaar afhankelijk te zijn van het toeval van een goeden of slechten oogst. De eiscli, een tot het rijk behoorend koloniaal bezit te hebben, vindt daar om zijn motiveering in den econo mischen nood en de houding der an dere mogendheden ten aanzien van dezen eisch is eenvoudig onbegrij pelijk. In een tijd, waarin men den mond vol heeft van moreele frazen, zou het passen ook met dit feit reke ning te houden. De voeding van 173 menschen op een vier kanten kilometer kan slechts gelukken bij Het woord is aan Klingel: Het gemakkelijkste en het eenvoudigste is dikioijls het moeilijkste te vinden. Mevr. ESTHER DE BOER- VAN RIJK f Mevr. Esther de BoerVan Rijk Is gisterenavond in haar woning te Am sterdam overleden. Voor een uitvoerige levensbeschrijving van deze beroemde actrice zie men pag. 3. volkomen tucht van de geheele volksgemeen schap. Wij kunnen het ons niet veroorlo ven, op dit gebied ieder zijn eigen weg te laten gaan. Ik wil zoo besluit Hitier als slot van een hoofdstuk der Duitsche geschiedenis drie feiten vaststellen: 1. Het verdrag van Versailles is dood. 2. Duitschland is vrij. 3. De garant onzer vrijheid is onze eigen weermacht. Duitschland is niet geisoleerd, doch ver bonden in nauwe vriendschap met mach tige staten. De natuurlijke belangengemeen schap tusschen Duitschland en Italië is steeds meer een factor van bescherming te gen den chaotischen waanzin gebleken. Onze overeenkomst met Japan beoogt het zelfde doel: aaneengeschaard te staan tot het afweren van een aanval op de beschaafde wereld, die vandaag in Spanje, morgen in het oosten en overmorgen misschien elders wordt ondernomen. In het vijfde jaar na de nationaal-socialis tische revolutie aldus Hitier kunnen wij geen schooner feit vaststellen dan dit: het is weer schoon een Duitscher te zijn en een geluk in Duitschland te leven. pag. De aanstaande blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin; de gezondheidstoe stand van de Prinses Is uitstekend. 1 Duitschland herhaalt zijn eisch naar ko loniaal bezit. 1 Mevr. Esther de Boer-Van Rijk is Dins dagavond op 84-jarigen leeftijd over leden. De Belgische premier heeft zich in het parlement tegen de op hem gerichte aanvallen verweerd. 4 Na een geslaagden opstand heeft zich in Paraguay een nieuw bewind gevormd. 4 De regeering raadt de koopvaardijschepen aan duidelijke onderscheidingsteeke nen te voeren. 7 Het prospectus voor de 3 pet. Ned. Indi sche leening is verschenen. 7 ARTIKELEN, ENZ. Wim Paauw: Mevrouw de Boer's heen gaan. 2 A. J. Mcyerink: Als auto's te water rijden. 2 J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 H. de Balbian Verster: Een volk toont zijn scheppingen. 4 L. S.: Bilbergia Nutans, een mooie ko- kerplant. 6 H. D. Vertelling: De reis van Jurriaan Vethaak. 6 Mr. E. Elias: Haagsche heerlijkheid. 7 Damrubriek. 9 De Burgerlijke stand van Haarlem is op genomen op 10

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1