i fib Waarschuwing aan onze Koopvaardij. pfca&eM e£J*6' SPECIALE DAHLIA EXPOSITIE MARrr CESICIIIM ©^yBIY'S BLOEMENMAGAZIJN Haagsche heerlijkheid. WOENSDAG S SEPTEMBER 1937 HAAEtEM'S DAGBLAD 7 Duidelijke onderscheidingsteekenen aanbevolen. De minister van Defensie heeft aan de Ne- derlandsche reedersvereeniging de onder staande waarschuwing voor de koopvaardij toegezonden, met het verzoek deze ter kennis te brengen van de Nederlandsche scheep vaartmaatschappij en. Het ministerie van Defensie maakt bekend, dat, in verband met de heerschende onvei ligheid ter zee, Nederlandschen koopvaardij schepen wordt aanbevolen ter meerdere vei ligheid van personen en eigendommen: a. te allen tijde overdag een goed zichtbare Nederlandsche vlag met voldoend frissche kleuren te voeren; b. den naam met de de toevoeging „Holland" in duidelijke zichtbare let ters van minstens een meter hoogte aan te brengen op een huidgang ter hoogte van het midden van het schip; c. een Nederlandsche vlag en een wit doek, waarop in zwarte letters van een meter hoogte „Holland", uitge- spi'eid op een voor- en achterluik dan wel op het dek bij voor- en achter schip, te toonen, overdag goed zicht baar van de lucht uit; d. een nachtverlichting te voeren zoodanig aangebracht, dat naam en land van herkomst ook des nachts van de zeeoppervlakte af kunnen worden afgelezen. Het al of niet opvolgen van deze raadgevingen brengt uiteraard geen enkele verandering in de gedragslijn der regeering ten aanzien van Neder landsche schepen, waarbij zich on verhoopt incidenten zouden voordoen, doch het is gewenscht, dat de onder scheidingsteekenen op schepen, die rechtens de Nederlandsche vlag voe- Prospectiis 3 pCt. Ned. Indische leening verschenen. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, zal worden overgegaan tot de uitgifte van een 3 pet Neder- landsc.h-Indische leening ten bedra ge van f 912.050.000, tegen een koers van uitgifte van 96- 3/4 pet. De leening, welke is vrijgesteld van couponbelasting, heeft een looptijd van ten hoogste 37 jaren. Te begin nen met het jaar 1938 wordt elk jaar op 1 October een aantal schuldbe wijzen tot een bedrag van ten min ste f 24.650.000, bij loting aangewe zen, a pari afgelost. Geheele of gedeeltelijke conversie dan wel versterkte aflossing kan te allen tijde plaats hebben. Van het bedrag ad f 912.050.000, is reeds f 340.846.900 geplaatst. De inschrijving kan geschieden tot op Vrijdag 17 September 1937, van des voormiddags 9 tot des namid dags 4 uur bij een groot aantal Bankinstellingen, benevens bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, met recht van voorkeur voor houders van niet- uitgelote, per 18 October 1937 aflos baar gestelde schuldbewijzen der Ne- derlandsch-Indische Conversielee- ningen 1934 en 1934 A, zoomede van de Nederlandsch-Indische leening 1934 (3de uitgifte) De betaling zal moeten geschieden op Maandag 18 October 1937, tegen in ontvangstneming van recepissen. Fabrieksbrand met nasleep. Getracht verzekeringsmaatschappij op te lichten. In Maart 1934, dus thans ruim drie jaar geleden brak brand uit in het gebouw van de N.V. Stoommeelmolen en Koloniale Wa renhandel voorheen Arie Verduyn te Alphen aan den Rijn en de groote goederenvoorraad en machines van de firma werden nagenoeg geheel een prooi der vlammen. Bij de schaderegeling met de Onderlinge Brand-verzekerings-Maatschappij deden zich verscheidene moeilijkheden voor. Aller eerst bleken de boeken, waaruit men de waarde van de verbrande voorraden moest taxeeren, eveneens in de vlammen te zijn opgegaan, waarna later, toen de schade ein delijk bepaald was, de O. B. M. de verzeke ringssom weigerde uit te betalen. De O. B. M. was n.l. voor bedragen boven I 20.000 herverzekerd bij Lloyds en deze wei gerde het hoogere bedrag het betrof hier f 72.000 te betalen. In den loop der tijden betaalde de O. B. M. aan de N.V. een bedrag van f 40.000 uit en over de rest werd een civiel proces voor de rechtbank te Amsterdam gevoerd. Inmiddels had een bij de molenaars-firma ontslagen boekhouder, die tegen de firmanten een he- vigen wrok koesterde, zich tot de O. B. M. ge wend en hun verscheidene bezwarende fei ten voor de leiding der molenaars-firma meegedeeld. De boeken zouden n.l. heelemaal niet verbrand zijn, doch zich bij één der fir manten bevinden. In verband hiermee zou de opgave van de waarde der roerende goederen veel te hoog zijn geweest. Inderdaad werden de boeken bij huiszoe king door de politie bij één der firmanten ge vonden, doch deze verklaarde verbaasd, dat hij uit deze boeken niet de waarde van de roerexxde goederen had kunnen afleiden. De accountant, die voor de rechtercom- missaris werd benoemd kan dat echter wel en toen bleek, dat de roerende goederen onge veer f 10.000 te hoog waren opgegeven. Tegen den 67-jarige F. M. V. president commissaris, en diexis zoon, den 36-jarigen H. V. directeur van de N.V. werd een vervol ging wegens oplichting ingesteld en Dinsdag moesten zij zich voor de Haagsche Rechtbank verantwoorden. De officier van justitie, mr Cohen Tervaert achtte de oplichting bewezen. Vast was ko- men te staan, dat de boeken niet verbrand zijn, hoewel verdachten dit hebben beweerd en dat zij de waarde van de roerende goede ren te hoog hebben opgegeven, De O. B. M. is daardoor tot afgifte van de schade-uitkee- ring bewogen. Wegens oplichting eischte officier tegen beiden een gevangenisstraf van yier maanden ren, zooveel doenlijk op gelijke wijze worden aangebracht ten einde mis verstanden zoo goed mogelijk uit te sluiten. Als zeegebieden, waarin deze maat regelen wenschelijk zijn, worden voor- loopig genoemd de Middellandsche Zee. het zeegebied rondom het Ibe risch Schiereiland en dat, hetwelk de kust van China bespoelt. Heffing op margarine niet lager. Voor mélange zelfs een kleine prijsver hooging Detailhandel motiveert zijn prijzen. Naar aanleiding van de berichten betref fende de wijzigingen in de heffingen op bo ter, oliën en vetten en margarine en de af schaffing van het menggebod, schrijft de Ned. R.-K. Bond van handelaren ixx boter en max*garine dat gedurende de vorige week door de fabrieken nog geen margarine tegen den verlaagden prijs werd afgeleverd. Door den handel kon dus ook geen marga rine tegen den verlaagden prijs worden door geleverd Pas met ingang van Maandag 6 September, is dit het geval. Een der margarinefabrieken schreef b.v. d.d. 3 September aan haar afnemers-detail listen; „In verband met voorraden vermengde margarine, accijnsverhooging erxz. is het niet mogelijk gebleken, de prijsverlaging van margarine eerder te doen ingaan dan Maan dag 6 September a.s. Verhoogde margarine-accijns. Met ingang van dien datum wordt de mar garine niet meer gemengd met 10 pet. room boter, zoodat pure margarine zal worden'ge leverd tegen een prijs, welke vier cent per K.G. lager zal zijn, dan men voorheen voor het gemengde product betaalde. Dat deze verlaging niet grooter is, vindt zijn oorzaak in den verhoogden margarine-accijns. Naast het hierboverx genoemde pure mar garine product zal door ons verkrijgbaar worden gesteld margarine, vermengd met 15 pet. versche roomboter onder rijkscon trole. De verpakking hiervan zal voorloopig alleen geschieden in half ponden, onder Ixet merkDe prijs hiexwan bedraagt 12 cent per K.G. boven den verlaagden margarine- prijs". Tot goed begrip van deze zaak dient nog een mededeeling te volgen. Als in het eerste bericht verklaard wordt, dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren margarine met 5 cent wordt verlaagd, dan wordt be doeld, dat voortaan de pxïjs van de door de fabrikanten afgeleverde ongemengde marga rine 5 cent per K.G lager zou kunnen zijn dan vroeger de prijs was van de door de fa brikanten afgeleverde margarine met 10 pet. boter gemengd. Wil de consument derhalve van de prijs- verlaging van margarine met 1 ct. per pakje van een half pond profiteeren, dan moet hij nemen het nieuwe, niet xnet boter gemengde margarineproduct. Mélange duurder. Wenscht hij boter in de margarine, wenscht 'hij mélange, dan kan hij geen verlaging van den prijs verlangen, dan zal hij in een ver hooging ten opzichte van den ouden prijs der met 10 pet boter gemengde max-garine moeten bewilligen. Immers, wel is door de regeering het meng gebod afgeschaft, en is dus de verplichte menging van 10 pet. boter in de margarine vervallen, maar tegelijkertijd is in het kader der crisiszuivelpolitie'k om de gewenschte prijs- en afzetverhoudingep tusschen marga- rine en boter te doen blijven bestaan de heffing op de margarine verhoogd Terecht maakte dan ook het regeeringspersbericht geen melding van een verlaging van de hef fing op margarine. Het bericht luidde, dat de heffing op margarine zoodanig was vastge steld, dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren margarine voortaan niet meer verplicht met 10 pet. boter gemengd met 5 cent werd verlaagd. Hierbij kan nog worden aangeteekend, dat de prijs van de door den fabrikant afgele verde ongemengde max-garine wel met 5 cent per K.G. zou kunnen worden verlaagd, maar dat de prijs der belangrijkste fabrieken slechts met 4 cent per K.G. verlaagd is. Door den detailhandel kan dus ook de prijs slechts met 4 cent per K.G. of wel met 1 cent per halfpondspakje ongemengde margarine wor den verlaagd. Het verschil van 1 cent oer K.G. komt niet terecht in de kas van den handel, maar blijft bij de margarinefabriek. Resumeerende is het dus goed te weten: dat ixi de vorige week voor den handel nog geen margarine tegen den verlaagden prijs beschikbaar was, zoodat bij den handel nog geen prijsverlaging kon worden verwacht; dat de prijs voor den handel voor ong.e- mengde margarine slechts 4 cexxt per K.G. lager is geworden en niet 5 cent, zooals mo gelijk zou zijn; dat door de verhooging van de heffing op margarine in het kader der crisiszuivelpo- litiek noodzakelijk deze verlaging alleen geldt voor de niet meer met boter gemengde margarine en dat dus de consument, die mélange margarine met boter wenscht, niet op de prijsverlaging kan rekenen, doch met een geringe prijsverhooging rekening zal moeten houden. DE HEER M. J. VAN SCHREVEN CONSUL- GENERAAL DER NEDERLANDEN TE BERLIJN. 's GRAVENHAGE, 7 September. Naar wij vernemen is de consul-generaal der Neder landen M. J. van Schreven bestemd om op te treden als consul-generaal der Nederlan den te Berlijn, tevens hoofd der handelsaf- deeling van H. Ms. Gezantschap aldaar. De minister van buitenlandsche zaken a.i. brengt ter algemeene kennis, dat de heer M. J. van Schreven voor belanghebbenden bij aangelegenheden betreffende het Duitsche rijk te spreken zal zijn in een localiteit van het departement van buiten'ond'rbe zake*1 te 's Gravenhage, Plein 23 op Woensdag P September a.s. des voormiddags van 9—12 en des namiddags yan 14—16.30 uur, Overwegwachter verzuimde de boomen neer te laten. Vrachtauto was bijna aangereden. In hooger beroep ƒ50.boete gevorderd. Het gerechtshof te Amsterdam behandelde Dinsdag in hooger beroep de strafzaak tegen een 47-jarigen rangeerder bij de Nederland sche Spoorwegen te Haarlem, die op 27 Juli verzuimd had de boomen te sluiten over den overweg over den Bloemendaalschenweg te Overveen. Bijna was een vrachtauto door een trein uit Haax-lem aangereden. De rechtbank te Haarlem, had den man, die op zijn verzoek is overgeplaatst en die thans ander werk verricht, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en tot f 30 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De rangeerder was in beroep gekomen, om dat hij zich bezwaard gevoelde door de voor waardelijke gevangenisstraf. Pres.: Ja, dat wordt wel meer aangevoerd. Men zou daardoor zijn zekerheid kwijt raken en al te bang zijn weer een fout te maken. Een agent, die ooggetuige was geweest, ver telde, dat de boomen open waren toen de trein passeerde. Even tevox-en was een zware vracht auto gepasseerd. De inzittenden waren zoo ge schrokken. dat zij den overwegwachter te lijf wilden gaan. Pres.: Ze hadden dankbaar moeten zijn, dat alles zoo goed is afgeloopen. Getuige: Zenuwen. Voorts vertelde hij nog, dat een achter de vrachtauto rijdende wagen juist op het laat ste nippertje kon stoppen. De wagenvoerder van den trein had ge merkt, dat de overweg niet gesloten was. Hij had krachtig geremd, zoodat de trein op den overweg tot stilstand kwam. Pas toen liet ver dachte de boomen neer. De heer G. van Mers, inspecteur van het vervoer bij de Nederlandsche Spoorwegen, was van meening, dat verd. niet voldoende op de signalen heeft gelet, waardoor hij de vergis sing beging, die bijna noodlottige gevolgen had gehad. Vlak na elkaar passeerden drie trei nen, waaronder een extra trein. Hij dacht, dat deze laatste eerder zou komen dan de trein uit Haarlem. Pres. mr. Jolles: Mag hij de boomen niet dicht laten; de treinen komen zóó vlak achter elkaar. In Bussum moet ik soms 12 minuten wachten. Getuige; Ja, maar daar is dikwijls het aan tal auto's, dat passeeren wil, véél grooter. Dan is het niet mogelijk even de boomen te openen. Op een vraag van den procureur-generaal dr. D. Reilingh verklaarde getuige, dat de overwegwachter door de spoorwegen discipli nair is gestraft met inhouding van een halven dag loon. Dat is een middelmatig zware straf. De spoorwegen, aldus get. gaan van de men- schelijke gedachte uit, dat ieder wel eens een fout kan maken. De voorwaardelijke gevange nisstraf drukt dezen man zwaar. Hij is een plichtsgetrouw ambtenaar en nü heeft hij kans, dat hij zich steeds zenuwachtig maakt over eventueel te maken fouten. De procureur-generaal zeide in zijn requi sitoir, dat verd. inderdaad niet goed op de signalen heeft gelet, waardoor de vergissing is ontstaan. Een klein verzuim kan in dit beroep groote gevolgen hebben. Spr. meende, dat er termen zijn om de voor waardelijke gevangenisstraf te doen vervallen en de boete wat hooger te stellen, Spr. requi- reerde f 50 boete, subs. 25 dagen hechtenis. yJO.Cdv Geen pijn behoef! U meer le hinderen, als Ge er maar steeds aan denkt dat er tegenwoordig "AKKERTJES" zijn. Zorg steeds een doosje in huis te hebben. Ze kosten slechts 52 cent per 12 stuks en kunnen vannacht nog van pas komen Dij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuw pijn, Spierpijn, Vrouwenpijn, Rheumatische pijnen, (Adv. Ingez. Med.) OPENLUCHTCONCERT OP „DE VINKEBAAN". Op Donderdag 9 September des avonds te 8 uur zal op het terrein „De Vinkebaan" aan de Donkerelaan te Bloemendaal een concert wordexx gegeven ten bate van het kinderhuis „De Lichthoeve". Aan dit concert wordt medegewerkt door Schoten's Cr. Gemengd Koor, directeur Jac. Zwaan, de Chr. Muziekvereeninging „Arti et Religione", directeur F. A Faber en verder den leerlingen van mej. Cor. Teves en de heer van der Wateren. KERK-CONCERT KERKOOR RUSSISCH SEMINARIE TE PARIJS. Voor het concert dat genoemd koor heden avond in de Groote Kerk hoopt te geven, bestaat enorme belangstelling. Reeds zeer vele kaarten zijn verkocht. Men wordt daar om verzocht vroegtijdig in de Kerk aan wezig te zijn. Er zij de aandacht op gevestigd dat de programma's niet in de kex'k worden ver kocht. Opbrengst van het concert komt ten bate van het Russisch Seminarie te Parijs van dè noodlijdende Russische kerk. AARTSDIOCESANE BOEREN- EN TUINDERSBOND. In de Dinsdag voortgezette vergadering van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuinders- bond, zijn de jaarstukken der bondsinstellixx- gen behandeld. In het bestuur van de Onderlinge Brand- assurantie van den A. B. T. B. werd in de va cature Th. H. J. Lansink gekozen de heer J. L. Lohuis te Bornerbroek. In het bestuur van de afdeeling A. B. T. B. van de boeren- en Tuinders-onderlixxge werd herkozen de heer Joh. Brandsma te Roodhuis en in het bestuur van de Onderlinge Ziekteverzekering van den A. B. T. B. de heeren W. L. ter Bekke te Zen deren en dr. A. J. J. J. Wubbe te Arnhem. Door den secretaris, den heer H. Ruyter, werd vervolgens een korte herdenkingsrede uitgesproken, naar aanleiding van het twin- tig jarig bestaan van den bond. Nadat de bondsadviseur, deken Van dei- Waarden, een opwekkend woord had gespro ken, werd de algemeene vergadering door den voorzitter gesloten. i Uitnoodiging tot een bezoek op Woensdag, Donderdag en Vrijdag a s. in de Toonzalen van 112 GROOTE HOUTSTRAAT - HAARLEM Bloemen van N.V.T.I. „Enchantress'5 voorheen H Carlée (Adv. Ingez. Med.) Verzoek om hoogere salarieering. Schrijven van Bond van Gemeente ambtenaren aan gemeentebesturen. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren heeft een uitvoerig schrijven aan de gemeentebesturen gericht in verband met het salax-isvraagstuk. De economische toestand van ons land blijft zich, volgens dit schrijven, sedert geruimen tijd in gunstigen zin ontwikkelen, terwijl ook de overheidshuishouding daarvan de gevolgen begint te ondervinden. Het hoofdbestuur doet daarom het verzoek zoodanige maatregelen te willen ovei-wegen, dat de salarissen der ambtenaren op een hooger peil worden ge- bacht. Uit de officieele cijfex's blijkt, aldus wordt gezegd, dat het leveix sedert 26 September 1936 steeds duurder is geworden. Verschillexxde beschouwingen worden hier aan vastgeknoopt exi aan het slot komt men tot de conclusie, dat het salarispeil ln tal van gemeenten niet hoog genoeg is. Het pakje met den Piloot. (Adv. Ingez. Med.) BRAND IN EEN KLEEDINGMAGAZIJN. Dinsdagavond tegen half elf zagen voorbij gangers rook opstijgen uit de bovenverdieping van het perceel Kalverstraat 110 te Amster dam, waarin gevestigd is een filiaal van het kleedingmagazijn Hollenkamp. De brandweer was spoedig ter plaatse en forceex-de den toe gang door de ruit van de winkeldeur in te drukken, terwijl men via den mechanischen ladder door een venster de derde vex-dieping binnexidrong, waaruit de meeste rook op steeg. Weldra bleek echter, dat de brand woed de in het achtergedeelte van de tweede etage, waarin de kleermakerij gevestigd is. Met twee stralen, een via den ingang door het be nedenhuis en een door het raam van de tweede verdieping, werd water gegeven en weldra slaagde men er in het vuur, dat eenige rekken met kleeren had aangetast, meester te worden. De oorzaak van den brand bleek gemakke lijk op te sporen. Men had in de kleermakerij een electrische strijkbout onder stroom laten staan en de heete bout was door den houten tafel heengebrand en op den vloer terecht gekomen, waar lappen goed lagen. VEEMARKT ROTTERDAM. Totaal aanvoer: 140 paarden, 23 veulens, 970 magere runderen, 814 vette runderen, 690 kalveren, 416 graskalveren, 574 nuchtere kalveren, 431 schapexx exx lammeren, 1 var ken, 130 bokken en geiten. Prijzen per K.G. 3e kw. 50 tot 60 ct„ Stieren le kw. 70, 2e kw. kw. 60 ct„ Vette ossexx le kw. 74, 2e kw. 68, 3e kwa. 50 tot 60 ct. Stieren le kw. 70, 2e kw. 66. 3e kw. 62 ct. Vette kalveren le kw. f 1.05, 2e kw. 95 3e kw. 75 tot 80 ct. Schapen le kw. 52, 2e kw. 45, 3e kw. 40 ct. Lammeren le kw. 63, 2e kw. 59, 3e kw. 53 ct. Graskalveren 2e kw. 58, 3e kw. 48 ct. Nuchtere kalveren le kw. 55 2-e kw. 50 3e kw. 45 ct. Slachtpaar- den le kw. 57, 2e kw. 52, 3e kw. 46 ct. Prijzen per stuk. Schapen le kw. f 30, 2e kw. f 25, 3e kw f 20. Lammeren le kw. f 19, 2e kw. f 17, 3e kw. 14. Nuchtere slachtkalveren le kw. f 14, 2e kw. f 11, 3e kw. f 8. Nuchtere fokkalveren le kw. f 22, 2e kw. f 20, 3e kw. f 18. Slacht- paarden le kw. f 275, 2e kw. f 210, 3e kw. f 140. Werkpaarden le kw. f 370, 2e kw. 320. 3e kw. f 205. Hitten le kw. f 235, 2e kw. f 200 3e kw. f 140. Veulens le kw. f 160, 2e kw. f 130. 3e kw. f 90. Stieren le kw. f 345, 2e kw. f 285, 3e kw. f 185. Kalfkoeien le kw. f 295, 2e kw. 255, 3e kw. f 180. Melkkoeien le kw. f 300, 2e kw. f 260, 3e kw. f 190. Varekoeien le kw. f 200 2e kw. f 170. 3e kw. f 130.Vaarzen le kw. f 185. 2e kw f 140 3e kw. f 110. Pinken le kw. f 150, 2e kw. f 120, 3e kw. f 100. Graskalveren le kw. 63, 2e kw. f 43, 3e kw. f 20. Bokken en geiten le kw. f 13, 2e kw. f 9. Vette koeien en ossen: aanvoer veel grooter handel lui, prijzen als gisteren. Stieren: aanvoer iets ruimer; handel matig prijzen onveranderd. Vette kalveren: aanvoer als vorige week. handel tamelijk, prijzen constant. Schapen en lammeren: aanvoer onveran derd, handel sleepend, prijzen als gisteren. Paardien: aanvoer iets kleiner. handel stil. prijzen als vorige week. Kalf- en melkkoeien: aanvoer gewoon, handel kalm. prijzen stabiel. Varekoeien: aanvoer ruimer, handel wei nig, prijzen iets lager. Vaax-zen en pinken: aanvoer iets grooter, handel traag, prijzen minder. Graskalveren: aanvoer ruimer, handel flauw, prijzen iets lager. MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 340 nart-ijen Goudsche kaas, waaronder alle met rijksmerk, totaal 15.300 stuks, wegende 137.700 K.G. Prijs met R.M., le soort f 27—f 29, 2e soort f 24 tot f 26. Handel matig. Aangeboden: HEERLIJKHEID. Adell. titel, naam, wapen en hooge ridder orde. Discx-etie! Br. lett. H. Boekh. DEN OTTER, Scheven. (Advertentie in Het Vaderland van 1 September). Heerlijke Heer, Bij dezen neemt ondergeteekende de vrij heid een bod te doen op de door u aange boden ongetwijfeld zeldzame handelswaar. Wat die heerlijkheid betreft: ik ben ge huwd, bewoon een kleine doch riante wo ning aaxx den rand der stad met een aardig tuintje en een overvloed van kleurige bloe men, ons dienstmeisje kookt uitstekend en mijn vrouw draagt er zorg voor dat ik alle lekkere kostjes krijgt waarop ik gesteld ben; al ben ik niet gefortuneerd, ik verdien mijn kost; kan zoo nu en dan naar de bioscoop gaan en ééns per jaar een aardig reisje ma ken, ik heb den indruk dat de meisjes mij nog wel een -kwiekexx heer van middelbaren leeftijd vinden, kortom: ik geniet alle heer lijkheid die ixog voor een man van mijn ja ren en pretenties is weggelegd. Doch dat neemt niet weg dat ik er xxog best wat heer lijkheid kan bij gebruiken. In deze heerlijke wereld kan een heer niet genoeg heerlijk heid vergaren. Wat dat beti-eft: ik bexx uw maxx (resp. heer). Ook die door u aangeboden naam lijkt mij zoo gek xxog niet. Tk heet kortweg Hagenaar. Dat is een xxaam, die gedurende zoover ik kan nagaan twee en een halve eeuw door vele keurig-xxette, in-degelijike mannen en vrouwen met eere is gedragexx en onbezoe deld is gebleven. Een naam die tx:otsch en dapper op bovenhuizexx, flats, kasteelexx, burchten, optrekjes, bakkerskarren, Hispano- Suiza's, hondenwagens, bakfietsen en pak huizen heeft geprijkt. Ik heb er dus xxiet het geringste bezwaar tegen dien naam verder te voeren, doch dat neemt xxiet weg dat ik hem wek graag een beetje zou willen op poetsen, mooi-maken en versieren. En dan die adellijke titel! Ik heb in mijn leven, zij het dat dit zich onderscheiden heeft door matig- en zuinigheid, al héél wat ge kocht: fietsen, bruine boonen, latafels, tand pasta, jutteperen, boekexx, waterglazen, je- xxever, penhouders, kalfslapjes, clgaretten, postzegels.... te veel om op te noemen. En waarom zou ik dan ook niet een adellijk praedicaat koopexx, waarom zou ik met Ha genaar van Rijswijk en Voorburg genoegen ixemen, wanneer dat J. W. baron Hagexxaar van Rijswijk en Voorburg zou kunnen zijn? En wanneer men dan J. W. bax-on Hage naar van Rijswijk en Voorburg is, dan wil men zijn familiewapen óók wel wat oppoet sen. Ik heb er een: de uil der wijsheid knip- oogend tegen de eeuwigheid links-boven; de gans der domheid snaterend tegen de muze der schrijverij rechtsonder; een gestileei'd Haagsch hopje links-onder; eexx gouden kalf rechts boven. Maar mijn zegelring is wat af gesleten en iets nieuws is altijd welkom. Ik hoop dat het een mooi en waardig wapen is dat ik zal kunnen toevoegen aaxx mijn xxieu- we genealogische ixxventaris. En dan een ridderorde! Ik die op 30 Augustus een héél beroerd dagje beleefd heb. Ik die mijix liefste verwachting vaix dien dag ixx rook zag vervliegen, Ik die al blij geweest zou zijn met een eenvoudig groot-officier- schap van Oranje-Nassau. Ik krijg nu de ge legenheid een hóóge ridderorde te koo neen, zegge ik liever: te verdienen. Welke is het, heerlijke heer? Het commandeurschap in dexx Gouden Schorpioen van Tunesië? Of het Grootkruis vaix den Grooten Gxoexxen Groenteboer van Honduras? Ik ben reuze-benieuwd naar de hooge eer die mij te beurt zal vallen. En laten wij bij al deze verhevendheid nu ïxiet nog tot het vuige materialisme vaix een daad van koophandel komen. Laat ik u een postwisseltje van andeibalveix ton sturen exx stuurt u mij dan per omgaande mijn adel dom. mijix heerlijkheid, mijn naam, mijn wapen en mijix ridderorde. En laten we er daxx verder xxiet over spreken, zooals dat heerlijken heeren betaamt. In blijde afwachting uwer zendingen, verblijve ik Uw dw. J. W. BARON HAGENAAR VAN RIJSWIJK EN VOORBURG. Ridder van de Lange Potexx. Heer van Kijkduin. Burggraaf Van Scheveningen. Commandeur in de Hooge Orde van den Gelen Geit van Meso- potamië. Eere-Voorzitter van de Buoirt- vereeniging het Binnenhof c.a. etc. etc. Voor gezien: MR. E. ELI AS. ~fmaai*- schalk. Gedaan: den 8sten September 1937 in de burcht Hagenaar-Sta te, 's-Gravenhage. 475ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Woensdag 8 September 1937 4e klasse, 3e lüst Hooge prijzen 1000.— 7116 400,— 3237 4314 100.— 8081 11585 Prijzen van f 65. 85 275 408 555 837 1041 1449 1495 1499 1672 1878 1961 1995 2049 2414 2423 2577 2938 2959 3123 4028 5160 6172 6407 6953 7017 7136 7327 7928 8133 8249 8278 8388 8477 8645 8894 9029 9322 9589 9895 9959 10057 10073 10753 10803 10974 11116 11167 11181 11399 11736 11939 12472 12897 13140 13932 14218 14237 14443 14783 14884 14963 15369 15523 15704 16009 16187 16449 16961 17636 17706 17879 18287 18476 18781 18952 19044 19242 19358 19766 20084 20432 20472 20699 21467 21511 22208 22221 22292 22467 23079 23224 23280 23791 23915

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7