Notarissen in jaarvergadering bijeen. De Parachute-Zeiler. Een kwestie van tijd. Het belangrijkste 55e JAARGANG No. 16630 Verscïïïjnt dagelijks, ïïefiatve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1937| HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Louiens Coster Maatschappij voor Directie: P. W.PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post 3.55, losse nrs, 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad; per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V«. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTïëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame» ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.éen lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk f 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN14 PAGINA'S. Belangrijke prae-adviezen uitgebracht. Het „luchtnieuws" blijft toenemen. Op bet merkwaardige Italiaansche bericht van de uitvinding van de vliegende fiets is de aan kondiging gevolgd van een buitenlandsche luchtvaartmaatschappij, dat zij een nieuwe luchtlijn AmsterdamLonden uitsluitend voor goederenvervoer gaat exploiteeren en nu komt uit Frankrijk weer iets nieuws „uit den hooge". De Franschman Denois heeft een valscherm uitgevonden waarmee gezeild kan worden en dus, horizontaal gemeten, een aanmerkelijke afstand worden afgelegd. Hij heeft dat al be wezen ook, want na zich op 4000 M. hoogte boven het Kanaal te hebben losgelaten uit het vliegtuig van den aviateur Doré heeft hij 28 K.M. afgelegd eer hij op tweehonderd meter van de kust in zee terecht kwam. Vrienden, die hem langs het strand per auto gevolgd wa ren, zwommen naar hem toe, maakten de parachute los en Denois kwam aan wal, heel tevreden over zijn zeiltochtje. Zijn apparaat schijnt bijzondere inrichtingen voor het ope nen en voor het zeilen te bezitten, maar Denois houdt die geheim. Hij heeft een ambitieus plan; hij wil het Kanaal per parachute over steken en denkt dat binnen veertien dagen te doen, vertrekkende boven Dover met Kaap Griz Nez als bestemming. In omgekeerde rich ting, op hetzelfde traject, volbracht Louis Blériot in 1909 den eersten overtocht van het Kanaal per vliegtuig en het is jammer dat hij deze merkwaardige navolging-per-valscherm niet meer beleven kan. Men zou zoo zeggen dat Denois, die de meteorologische omstandig heden nauwkeurig nagaat en dat ook voor zijn proeftocht op Woensdag gedaan had. een goede kans maakt om de ongeveer 40 K.M. over het Kanaal zeilende af te leggen nu hij er al in geslaagd is een tocht van 28 K.M. te volbrengen. De bruikbaarheid van de vliegende fiets laat Zich gemakkelijker begrijpen dan die van het zeilende valscherm, dat op den nuchteren burger meer den indruk zal maken van een buitenge woon-waaghalzige nieuwe vorm van sport. Maar de ervaring heeft geleerd dat in zulke dingen soms veel meer zit dan zij op het eerste gezicht schijnen te beloven. Misschien is de geheim-gehouden „zeilinrichting" aan Denois' parachute een vinding die in weten- schappelijken zin van zooveel belang is dat Zij tot een verdere ontwikkeling van ,de lucht vaart zal helpen leiden. Evenals de mogelijk heid bestaat dat er zooiets zit in de construc tie van de vliegende fiets van den Italiaan Bonomi. Men heeft er vaak op gewezen dat in het algemeene principe de luchtvaart sinds de eerste vluchten van de gebroeders Wright niet gewijzigd is. Him toestel was primitief en zwak van constructie maar het loste „het zwaarder-dan-lucht-vraagstuk" op dezelfde wijze op als tegenwoordig nog door de nieuw ste scheppingen van Douglas, Fokker en an dere vliegtuigbouwers gebeurt. De oude pogin gen tot vinding van de „ornithoptère", het vliegtuig dat de vogelvlucht zou nabootsen, hebben nooit tot resultaten geleid. De vinding van den Spanjaard de la Clerva, bekend als „autogiro" loste in zekeren mate het vraag stuk op, hoe men zonder langen aan- en uit loop zou kunnen opstijgen, resp. landen. Maar het principe van de auto-giro is tot dusver practiseh alleen toepasselijk gebleken op kleine toestellen met gering laadvermogen. Blijkbaar is het in zijn ontwikkeling niet verder gekomen. Daarom zal er steeds groote belangstelling zijn voor alle vindingen, die een andere wijze van vliegen met een toestel- zwaarder-dan-lucht mogelijk schijnen te maken. Bij velen schijnt wel de verwachting te bestaan dat de luchtvaart nog groote en in grijpende wijzigingen zal beleven, dat men binnen een kwart of een halve eeuw met een geheel ander soort toestellen zal vliegen dan thans en dat de tegenwoordige vliegtuigen eigenlijk nog maar „het aanvangstype" zul len blijken te zijn. Wellicht zullen deze pro feten gelijk krijgen De techniek staat voor niets en rust nimmer in haar ontwikkelings race. R. P. Steiger ingestort. Drie arbeiders gewond. DELFT, 9 September. Vanochtend is op de Brasserskade alhier een steiger, bestaande uit enkele planken, welke op twee ladders rustten, ingestort, doordat een der ladders doormidden brak. De zich daarop bevindende arbeiders, de 29-jarige W. L. van B., de 21-jarige P. H. en de 20-jarige G. J., allen uit Schiedam, die bezig waren met het aanleggen van de buiten leiding der radio-centrale voor de Nozema uit Utrecht, vielen op straat. Van B. werd zwaar gewond. H. en J. kwamen er met minder ern stige verwondingen af. Door de politie werden de drie slachtoffers naar het gasthuis overgebracht. De vorige week is, eveneens bij den leiding- aanleg voor genoemde maatschappij een soortgelijk ongeluk te Delft gebeurd, echter met geen ernstige gevolgen. De politie stelt een onderzoek in naar het gebruikte materiaal. (Wie in Londen den juisten tijd toil weten, kan dat op elk oogen- blik telefonisch hooren van het „meisje met de gouden stem". In het eerste jaar is 16 millioen maal deze informatie genomen.) Zestien millioen, dat is zoo wat. Zelfs voor de grootste wereldstad, Ruim veertigduizend alle dagen, Die 't meisje met de gouden stem, Het zij met meer of minder klem, Naar 't juiste tijdstip komen vragen. U snapt natuurlijk, hoe dit gaat, Het „meisje" is een automaat, Die telkens weer haar stem doet hooren; Zelfs de meest goudgestemde mensch, Heeft in zijn stemvoluum een grens, Hoezeer die stem ook mag bekoren. Hier blijkt, hoevelen er bestaan. Die met hun tijd mee willen gaan, Maar telkens weder uit den tijd zijn; Zij vragen 't „tijdelijk gezag", Van tijd tot tijd hoe 't wezen mag, Zij willen tijdig graag geleid zijn. Wij vinden, meen ik, in dit feit, Een teeknend teeken van den tijd, Dat niet slechts geldt voor wereldsteden; In welke stad of staat het is, Men weet niet meerhoe laat het is, In de verwarring van het heden. P. GASUS. Ontroerende liulde voor „Kniertje". Amsterdam's bevolking trekt langs het stoffelijk overschot van de actrice Chapellc ardente in den Stadsschouwburg. AMSTERDAM, 9 September. De vlaggen van den Amsterdamschcn Stadsschouwburg hangen halfstok. Voor de laatste maal herbergt de schouwburg binnen zijn muren een van Neexdand's grootste actrices, Esther de Boer-van Rijk, die van hier zal worden uitgedragen voor haar laatsten gang. In de rotonde ligt het stoffelijk overschot op de baar en de kist is bedolven onder een schat van bloemen. Op de gebruikelijke wijze is de rotonde tot Chapelle Ardente ingericht. Zwarte zilver omzoomde rouwdraperieën hangen van de zoldering af en ook de wan den en lichtzuilen zijn met rouwcrêpe om floerst, evenals de lichtvaas in het midden, die daardoor een gedempt licht omhoog werpt, waardoor de ruimte schemerig indi rect wordt verlicht. Terzijde van en achter de baar, die door een in ruime draperiën neerhangend rouw kleed bedekt is, branden vier hooge witte kaarsen. Het rouwkleed is nauwelijks meer te zien door de tallooze kransen en bloem stukken, waarvan steeds meer worden aan gedragen. Er is een groote krans met roodzwarte linten van de gemeente Amster dam, er zijn kransen van den Bond van Ne derlandsche tooneelschrijvers, van den Jood- schen Vrouwenraad, van het Nederlandseh Verbond van Vakvereenigingen en van tal van andere arbeidersorganisaties, van vele schouwburgbesturen uit het land, van vrij wel alle Nederlandsche tooneelgezelschappen en van vele acteurs en actrices. Van tien uur af defileert het publiek langs de baar. Voor den ingang aan de Marnix- straat, waar het publiek wordt toegelaten vonnt zich weldra een lange rij, die geduldig wacht, tot de menigte voetje voor voetje schuifelend den schouwburgingang bereikt. Eerbiedig velen zijn zichtbaar onder den indruk brengt het publiek een laatsten groet aan de kleine vrouw, de groote actrice, die een zoo groote plaats in 't hart van het Nederlandsche volk heeft ingenomen, ook bij die volkslagen, die in het algemeen niet in zoo nauw contact met het Nederlandsche tooneel plegen te staan, doch voor wie .Kniertje" een vertrouwde figuur, een begre pen symbool, was. Het is te zien als men de langs de baar schuifelende menigte gade slaat. Men ziet er opvallend veel arbeiders figuren bij, eenvoudige volksvrouwen, wien in het algemeen een gang naar den Stads schouwburg vreemd is. Verscheidenen heb ben bloemruikers bij zich, die zij eerbiedig als laatste groet aan de baar neerleggen. Ook vele tooneelspelers en actrices, die aanstonds in kleineren kring gelegenheid krijgen aan hun deelneming uiting te geven, stellen er prijs op mee te doen aan deze stille hulde van de Amsterdamsche bevolking en velen hunner, ook zij wier kransen en bloem stukken zoo even zijn aangedragen, leggen als naamloozen enkele bloemen aan de baar, waaromheen de bloemenstapel steeds hooger en grooter oprijst. OVERPLAATSING BIJ DE N.Z.H.T.M. Naar wij vernemen zullen eenige leden van het kantoor der N.Z.H.T.M. te Leiden naar het hoofdkantoor te Haarlem worden over geplaatst. De heer ir. W. J. Burgersdijk, direc teur der N.Z.H.T.M. deelde ons echter mede, dat deze overplaatsing geen ontslag tenge volge zal hebben van het Haarlemsche per soneel. Mr. G. H. A. Grosheide en Mr. G. Nauia aan hel woord. Hedenmorgen om tien uur werd de algemeene jaarvergadering van de Broederschap van Notarissen in Ne derland, in de tuinzaal van het ge meentelijk Concertgebouw, onder voorzitterschap van dr. Ph. B. Li- bourel geopend. De openingsrede Dr. Libourel opende de vergadering met een woord van .welkom tot de leden en in het bijzonder tot mevr. dr. Schönfeld Polano, raad-adviseur aan het departement van Justitie als vertegenwoordigster van den minister van Justitie en de heeren mr. G. H. A. Grosheide en prof. mr. G. Nauta, die hun prae-adviezen in deze vergadering zouden uitbrengen. Vervolgens wees spr op het steeds groeien de euvel der zaakwaarneming. De belangen van het publiek, welke aan de notarissen worden toevertrouwd, eischen grondige rechtsgeleerdheid en vakkundig heid. Terecht heeft de wetgever dus zware eischen gesteld voor de benoeming tot no taris. Doch nu zien wij, dat zich in verschil lende streken van ons land, naast de nota rissen allerlei personen gaan vestigen, die notariëele werkzaamheden verrichten, doch niet den minsten waarborg kunnen aan wijzen voor voldoende deugdelijke kennis en ervaring, om deze werkzaamheden naar be- hooren te kunnen vervullen. Op andere gebieden die een wetenschap pelijke opleiding voor de uitoefening van een beroep eischen, heeft de wetgever het pu bliek terecht tegen onbevoegden beschermd, doch op he t-terrein, waarop de notaris zich beweegt, is dit nog niet geschied. Een een voudig middel om deze zaakwaarnemerij grootendeels den kop in te drukken, zou hierin bestaan, dat alle transacties omtrent onroerende goederen riotarieel moeten ge schieden. Spr. ging na. welke bezwaren er tegen een wettelijke regeling kunnen bestaan en kwam daarbij tot de conclusie, dat deze bezwaren niet opwegen tegen de noodzaak, het publiek tegen de zaakwaarneming te beschermen. Nederland is, aldus spr. in Europa vrijwel het eenige land, waar de transacties van on roerende goederen kunnen plaats hebben buiten notarïeelen bijstand. Spr. achtte het dan ook de taak en den plicht van de over heid, ons land uit deze isolatie te verlossen (applaus) Vervolgens werden telegrammen gezonden aan H.M. de Koningin en .H.H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, waarin de Broe derschap haar aanhankelijkheid betuigde en haar beste wenschen voor het welzijn van het Koninklijk Huis aanbood. Nadat de notulen van de vorige vergadering en het jaarverslag over 1936 onder dank zegging waren goedgekeurd, werd door ver kiezing van de heeren E. Th. Scheltinga Koopman te Amsterdam en B. Keijer te Warffum voorzien in de vacature, ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren A. Bonga uit Amsterdam en jhr. mr. C. de Ranitz, uit Winsum. De voorzitter sprak woorden van waar deering tot de aftredende bestuursleden die zich gedurende hun zittingsperiode zeer ver dienstelijk hebben gemaakt voor het Neder landsche notariaat. Als plaats voor de eerstvolgende jaarverga dering werd, op voorstel van prof. mr. G. Nauta, Rotterdam aangewezen Met algemeene stemmen werd hierna het voorstel van het hoofdbestuur om in 1938 van de contributie der leden 15 pet. af te zonderen ten behoeve van het Ondersteunings fonds, met algemeene stemmen aangeno men. Door de heeren mr. G. H. A. Grosheide en prof. mr. G. Nauta, zijn prae-adviezen uit gebracht, waarvan wij hieronder een korte samenvatting laten volgen. Mr. G. H. A. Grosheide Mr. G. H. A. Grosheide had een enquête ingesteld en een beroep gedaan op notarissen en deurwaarders in Nederland, ten einde van hen te vernemen, tot welke moeilijkheden de executie van grossen van notarieele acten in de practijk leidt. De antwoorden zijn in twee rubrieken ondergebracht, nl. die, welke geen bijzonderheden bevatten en de vraag ontkennend beantwoorden en die, waarin on dervonden moeilijkheden werden gemeld. Na bespreking van verschillende ant woorden, jurisprudentie en litteratuur over dit onderwerp, concludeerde mr. Grosheide, dat in het algemeen de bestaande wettelijke bepalingen geen beletsel zijn, om de beteeke- nis van de grossen der notarieele acten en daarmede dus het vastleggen van praesta- ties in notarieele acten tot verdere ontwik keling te brengen. Men zal moeten vasthou den aan de gedachte dat, hoe men haar ook moge motiveei'en, in elk geval het verleenen dezer executoriale kracht aan de grosse eener acte zonder vonnis een regeling met een speciaal karakter is.'De notarissen zullen naar het oordeel van den prae-adviseur goed doen, er voor te waken, dat hun acten niet hoe langer hoe meer worden simpele verkla ringen, die verwijzen naar stukken, welke de waarborgen der notarieele acte missen. Voorts zal het gewenscht zijn, dat aan de acten een dusdanige inhoud wordt gegeven, dat inderdaad deze inhoud de beste oplossing biedt voor het te regelen practijk-geval. Ten slotte concludeerde spr. dat de thans reeds in de practijk veel voorkomende samenwerking tusschen notaris en advocaat ook aan de practische beteekenis van artikel 436 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering ten goede kan komen. Prof. mr. G. Nauta Mr. G. Nauta, resumeerde zijn prae-ad- vies als volgt: Onze wetgeving en die van Frankrijk en België, alsmede die van Duitschland, zij het in mindere mate, kennen het recht om zich op gemakkelijke wijze door de notarieele acte, een zonder vorm van proces voor gerechtelijke tenuitvoerlegeging vatbaren titel te ver schaffen. Het instituut is op historische wijze uit de practijk gegroeid. De tegenwoordige regeling, welke afwijkt van de oud-Holland- sche, kwam via de Fransche overheersching uit Frankrijk tot ons. De executoriale kracht berust niet op den wil van partijen, maar vloeit voort uit de, den notaris bij de wet gegeven, bevoegdheid. Die functie heeft meer een judicieel karakter dan dat zij moet worden beschouwd als een deel van de uitvoerende macht. Bij de exe cutie moet de sterke arm desgewenscht hulp verleenen. Er bestaat ook mogelijkheid van reëele executie bij persoonlijke verbintenissen, tot het geven van roerende of onroerende zaken en een zekere hoeveelheid vervangbare roeren de zaken, alsmede van de machtiging aan den crediteur om zelf te handelen, vastge knoopt aan een verbintenis om te doen of niet te doen, en van de verbintenis om te dulden doch tot zelf handelen kan men den schul denaar niet dwingen. De grosse behoeft niet alle feiten te bevatten, welke noodig zijn om te kunnen executeeren. Ook voor verbinte nissen, die uit den aard van het overeenge- komene voortvloeien, kan worden geëxecu teerd. Het recht om te executeeren hangt samen met het recht jegens den notaris op een grosse. Het kan krachtens algemeenen en krachtens bij zonderen titel op anderen overgaan. De mogelijkheid bestaat ook om hen te executeeren, op wie de verbintenis krachtens algemeenen of bijzonderen titel is overgegaan. Door toepassing van- het middel „verzet tegen de executie" kunnen onrecht vaardigheden worden voorkomen. De bezitter van de notarieele grosse is bevoegd op grond daarvan te executeeren, doch mag ook wel nog een rechterlijk vonnis vragen. De executiemogelijkheid geldt voor Neder landsche grossen ook in onze overzeesche ge westen en omgekeerd. Vreemde grossen kun nen hier niet worden geëxecuteerd, met Bel gië bestaat echter een verdrag, krachtens hetwelk voor de wederzij dsche grossen het exequatur kan worden verkregen. Naar aanleiding van deze prae-adviezen werd door de heeren mr. K. Bijlsma en den voorzitter, J. de Jong het woord gevoerd over de basis van de excentoriale kracht dei- grossen, de kwestie van het doorzetten van executoriale maatregelen, waarbij ook de positie over de politie in dit verband, ter sprake kwamen en de vraag, wie als recht hebbenden op de grosse moeten worden be schouwd. Prof. mr. Nauta beantwoordde de opmer kingen, waarbij hij zeide, bij de bestudeering van dit onderwerp verrast te zijn gewroden door de groote macht, welke aan de grosse van een notarieele acte is verbonden. Spr. hoopte, dat de conclusies ook in juridisch kringen, waarvoor zij toch van het meeste belang zijn, aanvaard zullen worden. Spr. zette zijn standpunt nader uiteen en beant woordde uitvoerig de gestelde vragen. Ook mr. Grosheide was getroffen geworden door de macht eener grosse. Spr. deelde grooten deels de opvattingen van prof. Nauta doch ging op enkele opmerkingen van den heer de Jong en den voorzitter nog uitvoe riger in. Tenslotte sprak mevr. Schönfeld Polano, als vertegenwoordigster van het departement woorden van dank, voor de uitnoodiging om deze vergadeirng bij te wonen en zeide, zeer veel geleerd te hebben uit hetgeen naar voren was gebracht. Hierna schorschte de voorzitter de verga dering, die vanmiddag „en comité générale" zal worden voortgezet. Pierre Quesnay omgekomen. Directeur van de Bank voor Internationale Betalingen. Uit Poitiers, 8 Sept. De direc teur-generaal van de Bank voor In ternationale Betalingen, Pierre Ques nay, is bij het baden in een vijver te Saint Léomer verdronken. Quesnay, die 42 jaar oud was, ver toefde als gast van den eere-direc- teur-generaal der Banque de France, Moreau, met zijn vrouw en kinderen te Saint Leomer. Pierre Quesnay, die doctor in de politieke en economische wetenschappen was werd in 1920 lid van de herstelcommissie, waar hij in het bijzonder de vraagstukken betreffen de Centraal-Europa behandelde, In 1922 werd hij belast met de reorganisatie van de Oos- tenrijksche financiën en later toegevoegd aan mr Zimmerman, de hooge commissaris van den Volkenbond te Weenen. In 1930 werd Quesnay directeur van de Bank voor Internationale Betalingen. Het woord is aan Franz Liszt: Alleen ivanneer de gedach te den pakkenden vorm ge vonden heeft, waardoor zij Is een vlam in onberispelijk kiistal ligt, zal het kunst werk blijvend kunnen zijn. Aangehouden ronselaar bekent. 42 maal bemiddeling verleend! In opdracht van de Comm. Party. In ons nummer van Dinsdag werd medege deeld, dat de 35-jarige Haarlemsche varens gezel C. van S. Maandag door de Haarlem sche politie is gearresteerd, omdat hij ver dacht werd, zich aan ronselarij voor Spanje te hebben schuldig gemaakt. Thans vernemen we van de Haarlemsche politie, dat hij na een langdurig verhoor een volledige bekentenis heeft afgelegd. Hierbij verklaar de hij, niet minder dan 42 maal bemiddeling te hebben verleend, waardoor in een groot aantal gezinnen leed, in sommige rouw is veroorzaakt. Uit het politierapport vernemen we hier over het volgendeDe aangehoudene had tot dusver alle schuld hardnekkig ontkend, maar tenslotte heeft hij toch moeten zwichten. Hij heeft aan de politie medegedeeld, dat hij in Haarlem 23 maal bemiddeling tot het ver trek naar Spanje heeft verleend. Verder ne gen maal te Zaandam, zeven maal te Be verwijk, tweemaal te Wormerveer en één maal te Ilpendam. De man had het bij som mige slachtoffers doen voorkomen, dat zij in Spanje eep werkkring zouden vinden; aan anderen vertelde hij rondweg, dat zij aan re- geeringszijde in dat land moesten strijden. Van de Haarlemmers zijn er tot dusver hoog stens zes terug kunnen keeren; een aantal is gesneuveld en de rest is nog aan het front. Hij verklaarde aan de politie, in opdracht van de Communistische Partij te hebben ge handeld, die hem ook het geld heeft ver strekt. Het onderzoek wordt te Haarlem en ook in de andere genoemde plaatsen voortgezet. De straf op ronselarij. In Art, 205 van het Wetboek van Straf recht lezen we het volgende „Hij, die zonder toestemming des Konings iemand voor vreemden krijgsdienst aanwerft, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoög- ste f 3000." Ten aanzien van den burgerkrijg in Spanje heeft de Nederlandsche regeering intusschen extra maatregelen genomen. Art. 2 van het Kon. Besluit van 11 Juni 1937 (Staatsbl. 163). strekkende om het dienstnemen bij één der strijdende partijen in Spanje te beletten, luidt: .Het is verboden, eenige handeling te verrichten, welke hetzij op dienstneming bij één der strijdmachten in Spanje gericht is, hetzij ten doel heeft het in dienst treden bij een der strijdmachten in Spanje te bevorderen." Op dit misdrijf staat een gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste f 10.000. pag. De notarissen vergaderen te Haarlem 1' De te Haarlem gearresteerde ronselaar bekent. 1 Pierre Quesnay is omgekomen. Het sportterrein van het Prinselijk Paar S Waarom dr. Deterding meer voor de var kens moest betalen. 3 Te Arnhem zijn drie ronselaars gearres teerd. 3 In den Haag is een oude vrouw in de vlammen omgekomen. 3 Het Japansche offensief bij Sjanghai stuit op moeilijkheden. 4 De Belgische Kamer heeft haar vertrou wen in de regeering uitgesproken. 4 De regeering van Paraguay blijkt den toe stand toch meester te zijn. 4 Boven Asturië is een Fransch verkeers vliegtuig neergeschoten. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De parachute-zeiler. j In het museum van het Haarlemsche Slachthuis. j Tijdgenooten: Wilhelm 3 H. de Balbian Verster: Landbouw, nijver heid en verkeer op de Düsseldorfsche tentoonstelling. 4 H. D. Vertelling: Vrijheid of dood. 6 Ned. Indië waagt den sprong. 7 Z.-s.: Holland in den vreemde. 7 Z.-s.: De charme van het landleven. 7 K. de Jong: Russisch Kerkkoor uit Parijs 11 Voor de Vrouw 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 2i

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1