Sepfember-regen. Circus Sarrasani had pech. Kunstzaal REEKER Het belangrijkste 55e JAARGANG No. 16632 Verschijnt ciagelijfcs, ïïeïïaïvë "op Zon- en Feestïïagëri. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie :P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Va. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, H aarl em-N oo rd, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabomiementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het GeïUus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. •HEDEN16 PAGINA'S. Loodsboot in aanvaring met Britscli schip. Botsing tijdens zware bui. Het vanochtend uit Buenos-Aires binnengekomen Engelsche stoom schip „Flimston" is voorgaats bij den Nieuwen Waterweg in aanvaring ge weest met de voor den Nieuwen Wa terweg kruisende Nederlandsche loodsboot nummer 19. De aanvaring had plaats tijdens een aware bin. De „Flimston" was geladen met kolen en op weg naar Rotterdam. De loods boot kreeg een scheur in den voorsteven en maakte water. Eenige personen, die in ver band hiermede reeds van de loodsboot op het Engelsche stoomschip waren overge sprongen, keerden weer aan boord van de loodsboot terug, toen bleek dat gevaar voor zinken niet bestond. De loodsboot is, op or der van den loodseommissaris, opgestoomd naar Maassluis. De loodsboot nr. 18 zal den dienst overnemen. De „Flimston" heeft, met lichte schade, de reis' naar Rotterdam voortgezet. (Het Engelsche stoomschip „Flimston" werd in 1925 gebouwd. Het meet 4674 br. ton en is eigendom van de Pieton Steamship Co. Ltd. London). Litwinof's rede wekt verontwaar diging in Duitschland. „Italië in het bijzijn van Eden en Delbos op de meest ongehoorde wijze aangevallen." (Zie ook pag. 4) BERLIJN, 11 Sept. (Havas) De door Lit- winof te Nyon gehouden redevoering wekt de verontwaardiging der Duitsche pers. „Voelkischer Beobachter" schrijft: „De vol komen ongerijmdheid dezer conferentie kan niet beter worden gekararakteriseerd dan door dit groteske feit: de vertegenwoordiger van het Bolsjewisme kon in bijzijn van Eden en Delbos op de meest ongehoorde wijze een groote Europeesche mogendheid als Italië aanvallen, Men zal tenslotte toch wel moeten erkennen dat dergelijke manoeuvres zonder mankeeren zullen leiden tot een definitieve verdeeling van Europa." Chineesche soldaten aan liet muiten geslagen? 20.000 man zou in opstand gekomen zijn. TOKIO, 11 September (H&vas- A.N.P.) Uit Moekden wordt ge- meldt, dat 20.000 Chineesche soldaten- Mohammedanen, die ten Zuiden van Sin Kiang waren gestationeerd, on der invloed van een anti-communis tische partij in opstand zijn geko men en Kasoengar hebben bezet. Zij begeven zich in Noordelijke richting en zijn voornemens aanvallen te doen in de richting van Oeroetsjoe. Japanners hebben Masjang bezet. TOKIO, 11 September (D.N.B.-A.N.P.) Domei meldt, dat de Japansohe troe pen in den afgeloopen nacht de stad Masjang (ten zuiden van Tientsin) hebben bezet. Duikbooten met gecamoufleerde kenteekeiien Mededeeling van Engelschen scheeps- machinist. LONDEN, 11 Sept. (Havas) De derde ma chinist van het stoomschip Campden Hill, J. J. Morgan, heeft tegenover een der medewer kers van de Daily Herald de volgende ver klaringen afgelegd „Wij zijn op 19 Juli in de haven van Huelva aangekomen. Eenige dagen later zagen wij vier duikbooten arriveeren. Zij droegen de kenteekenen U23, U24, U35 en U36. Ik heb de duikbooten weer zien vertrekken. Hun kentee kenen waren toen overdekt met grijze verf. De op den gevechtstoren geschilderde letters waren vervangen door letters van zwarte stof, welke gemakkelijk konden worden weg genomen". (Wij vermelden deze sensationeele verkla ring, waarvoor de verantwoordelijkheid uiter aard voor de Daily Herald en haar zegsman blijft. Aangezien de zegsman spreekt over de tweede helft van Juli, komt zijn onthulling- overigens wel rijkelijk laat. Red. A.N.P.) RABENDRANATH TAG ORE ERNSTIG ZIEK. LONDEN, 11 September (D.N.B,-A,NP.) Uit Calcutta wordt gemeld, 'dat Rabindranath' Tagore, de bekende Indische dichter, ernstig ziek is. Ach, wat valt September tegen, Regen, regen, regen, regen, Komt met meer of minder kracht, Overdag en in den nacht Soms in druppels, dan in stralen, Uit een grauwen hemel dalen; Zwarte wolken drijven aan, Plengen op ons hoofd een traan, Om dan weder te verdwijnen, Even kan de zon wat schijnen, Maar dan wordt zij weer verjaagd, Door zoo'n wolk, die rouwdracht draagt. En je moppert ontevreden, Is de herfst al ingetreden, Gaan wij met zoo'n droef besluit, Nu alweer den zomer uit? Zie, wanneer het zoo mocht wezen, Dan verklaar ik toch hij dezen, Met het hart en met de pen, Dat ik innig dankbaar ben, Voor veel schoone zomerdagen, En wanneer ik lijk te klagen Komt dat, het zij grif bekend, Doordat ik wat ben verwend. FIT en SLANK door Gymnastiek (clubs en privé) JULES KAMMEIJER, Crayenestersingel 2, Heemstede, Telefoon 29380. (Adv. Ingez. Med.) Moderne Woningen te huur, nieuwe uitbreiding bij Hyacinthenlaan 7 kamers, ruim uitzicht a ƒ42.50. Inlich tingen op het werk en bij S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.) Japansch protest door Moskou afgewezen. MOSKOU, 11 Sept. (Havas-A.N.P.) Vrij dagmiddag heeft de Japansche ambassadeur op het volkscommissariaat van buitenlandsche' zaken een protestnota overhandigd naar aan leiding van de in beslagneming van de „Otsoe- kazi Maru", een Japansch schip, dat belast was met het toezicht op de visscherij en ver scheiden Japansche visschersschepen, waar van het de directe vrijlating eischte. Het Volkscommissariaat heeft den eisch van de hand gewezen en onderstreept, dat het controlevaartuig op 2]A mijl van de Sovjet- Russische kust werd in beslag genomen, dus binnen de Sovjet Russische territoriale wate ren, hetgeen eveneens het geval was met de schepen welke de „Otsoekazi Maru" bescherm- de. Wederom drie Japansche motor trawlers in beslag genomen. TOKIO, 11 Sept. (Havas-A.N.P.) Uit Seoel (Korea) wordt gemeld, dat Sovjet Russische patrouillevaartuigen opnieuw drie Japansche motortrawlers hebben in beslag genomen. Een dezer trawlers bevond zich op 15 mijl uit de Russische kust. PLOTSELINGE DOOD. Vrijdagmiddag is de 78-jarige dame L., wonende te Haarlem, in den winkel van de firma V. en D. aan de Groote Houtstraat plotseling onwel geworden en kort daarop aan hartverlamming overleden. Het lijk werd per ziekenauto naar haar woning aan de Ged. Oude Gracht vervoerd. PERSONALIA. De heer J. Kammeijer. leeraar Lich. Opv. te Heemstede, is benoemd tot docent aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam, De Amerikansche bewonderaars van Will Rogers hebben ter eere van de nagedachtenis aan den beroemden filmacteur een reusachti; gedenkteeken laten oprichten. De toren is van graniet opgetrokken. Aan den spits be vindt zich een eeuwige vlam". De wind gooide roet in het eten. Maar vandaag komt alles voor elkaar. In de circuswereld staat men voor niets, schreven we gisteren, in de stellige verwach ting, dat de hardwerkende menschen er in zouden slagen hun linnen paleis in gereedheid te brengen. Maar daarbij was geen rekening gehouden met den wind, die in de middag uren nog aanwakkerde en het werk ernstig bemoeilijkte en tenslotte geheel stopzette. Die rakker, die een bijzondere antipathie tegen circussen schijnt te hebben heeft hij niet verleden jaar ook al, op hetzelfde terrein in Heemstede de trotsche circustent in een troostelooze ruïne veranderd heeft net zoolang gewacht, tot hij zijn kans kreeg onder het nog slap neerliggende tentdoek te kruipen, het opblazend tot het bol stond en barstte Dat was een ernstige en onvoorziene vertra ging, die alle berekeningen in de war stuurde en het onmogelijk maakte, de poorten tijdig te openen. In allerijl werden maatregelen genomen om het publiek zooveel mogelijk te waarschuwen en inmiddels werd hard voort- gewerkt aan het herstellen van de tent, het in orde brengen van de stallen en het plaat sen van de wagens. Reeds in den morgen waren de kabels voor de telefoonverbinding en verlichting van het terrein uitgelegd en bij het schijnsel van de krachtige electrische booglampen werd ijve rig doorgewerkt. In de groote staltent waar gisteravond reeds enkele wagens met dieren stonden opgesteld, werd een dikke laag stroo uitgespreid, als standplaats voor de paarden. Doch ook de andere dieren elschten hun verzorging, na een geheelen dag opgesloten te hebben gezeten. Aardige tooneeltjes spelen zich daarbij af. De losse schotten van den wagen worden weggenomen en dan zien we, hoe groepjes beren, met hun grappige goedige snuiten, zich voor de tralies verdringen. Naast elkaar staan ze daar. alsof ze weten, wat er gaat gebeuren. Soms steekt er één een dikken klauw door de tralies, doch de mannen ver richten onbevreesd hun werk. Een laag deurtje wordt opengeschoven, waarvoor onmiddellijk een kluwen van koppen en pooten verschijnt, die vergeefs trachten de nauwe opening te vergrooten. Dan wordt een groote bak water voorgezet, en begeerig ver dringen de dieren elkaar, .gulzig slorpend. De schotten gaan er weer voor, het wordt weer donker in de wagen-kooien, en het onrustige geloop en gedraaf houdt op, de dieren gaan slapen. Ook buiten werd nog hard gewerkt. Een zware wagen is tot de assen in den zachten grond weggezakt. De kleine tractor sjort en sjort, maar de banden slaan door, hebben geen houvast- meer, en graven diepe sleuven in den weeken bodem. Haastig worden de wielen van den wagen uitgegraven. Men sjouwt planken en platen aan, korte bevelen klinken, Duitsch, Fransch, Spaansch en Hollandsch. De planken en platen worden voor de wielen gelegd en weer probeert de koppige tractor, beweging in het logge ge vaarte te krijgen. Een oogenblikje lijkt het of het zal lukken, maar dan slaan de stalen banden weer door, werpen gras en zand in de lucht, en het werk begint opnieuw. Dit waren de moeilijkheden, waarmee men te kampen had. Moeilijkheden, waar ook een- volmaakte organisatie als die van een circus machteloos tegenover staat. Ook in de avonduren kwamen nog geregeld wagens van het goederenstation, die in een lange rij op den weg werden opgesteld, wach tend op hun beurt, om „binnengelaten" te worden. Buiten stond veel publiek het schouwspel dat bij het vage licht van d-e lantaarns een fantastisch aanblik bood, gade te slaan. Het geloop en gedraaf, van de werklieden, de schilderachtige illuminatie van het voorpor taal en een dof gebrom, dat van tijd tot tijd uit de stallen opsteeg waren een kleine ver goeding voor de vergeefsche reis', die velen gemaakt hadden, tot Vie het bericht van de stagnatie niet was doorgedrongen. Op het terrein zagen we nog de burgemees ter van Heemstede, Jhr. van Doorn, die met groote belangstelling het werk gadesloeg en van tijd tot- tijd, waar noodi-g, enkele aan wijzingen gaf. Geen middagvoorstelling. Na den wind is thans de regen spelbreker geworden. Door de voortdurende stortbuien is het tentzeil zoo nat geworden, dat men het niet aangedurfd heeft het zeil te hijschen. zoodat de tent althans vanmiddag nog niet bespeelbaar zal zijn. Vanavond zat de voorfsteTHne". naar men ons verzekert, in ieder geval doorgaan. Uit Semmering: Vrijdag werd de derde ronde gespeeld van den achtkamp. De partij Reshevski—Ragozin eindigde na 62 zetten in remise. Het was een geweigerd damegambiet, waaruit zich een zeer interessante partij ont wikkelde. Ragozin had vrijwel voortdurend het initiatief. Met twee torens plus een pion voor een dame had de Rus langen tijd winst kansen. Bij het afbreken voor de middagpauze werd algemeen aangenomen, dat Ragozin zou winnen. Bij de voortzetting verdedigde Res- hevsky zich echter schitterend; hij kon ten slotte door eeuwig schaak geven remise berei ken. FlohrPetrov, een Engelsche opening, werd na 54 zetten door den Tsjech gewonnen. Het eindspel bood gelijke kansen, doch Petrov be handelde het niet bijzonder goed, zoodat Flohr een regelmatige overwinning kon behalen. De partij tusschen Keres en Fine verliep zeer rustig. Het was een Reti-opening. Na 41 zetten werd tot remise besloten. CapablancaEliskases werd afgebroken na 62 zetten. Het was een orthodox damegambiet, met een dame-eindspel, waarin de Cubaan meent beter te staan. Doch de andere des kundigen zien er voorloopig toch niet meer dan remise in. De stand bij het afbreken is: Wit Capablanca: Kd2, Da 8. pionnen op d4, e3, g4, h5. Zwart Eliskases: Kh7, Dhl, pionnen op d5. g7, h6. Zwart is aan zet. De stand van den achtkamp luidt: 1. Reshevsky 2Vz punt, 2. Flohr 2 punten, 3. en 4. Keres en Ragozin, ieder lVz punt. 5. Fine 1 punt plus 1 afgebroken partij, 6. Capa blanca Vz punt plus 2 afgebroken partijen, 7. Eliskases Vz punt plus 1 afgebroken partij, 8. Petrov Vz punt. Auto tegen tram gebotst. Een doode en een zwaargewonde bij ongeluk op den Rïjswijkschen weg. 's-GRAVENHAGE, 11 September Om streeks half tien is op den Rijswijkschenweg bij de Laakbrug een auto tegen een motor wagen van lijn 10 gebotst, met het gevolg, dat de autobestuurder, de 42-jarige G. C. B., uit Voorburg, zwaar gewond werd en dat zijn broer, L. B., die naast hem zat, gedood werd. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk te wijten aan het slippen van de auto, toen deze de tram inhaalde. Het voorbalcon van de tram werd ingedrukt. Het lournooi op de Semmering. Derde ronde. exposeert SCHILDERIJEN en GLAS IN LOOD RAMEN door A. 3. GROOTENS. Dagel. van 107, Zond. van 24 uur. (Adv. Ingez. Med.) E. MAREMA. I11 den ouderdom van 60 jaar is overleden de heer Evert Marema, oud-hoofd van de Dag- Openluchtschool te Haarlem. De heer Marema heeft voor het onderwijs en voor deze school in het bijzonder zeer groo te verdiensten gehad. Hij maakte, ongeveer 7 jaar geleden, de voorbereiding van deze on derwijs- en gezondheidsinrichting mede en leidde de school in de eerste jaren van haar bestaan op zoo'n uitstekende wijze, dat zij een uitstekenden naam verwierf. Dit was het oor deel van aller onderwijs-autoriteiten. In de plaatselijk onderwijsverslagen werden de gunstige resultaten van de school meermalen uitvoerig vermeld.. Eenigen tijd geleden werd de gezondheidstoestand van den heer Ma rema minder gunstig, zoodat hem ziekteverlof moest worden verleend, dat gevolgd werd door zijn pensionneering, die op 1 September van dit jaar inging. De heer Marema had een lange staat van dienst bij het onderwijs. In 1896 werd hij voor het eerst tot onderwijzer te Kampen benoemd, in 1898 verhuisde hij naar Uithuizen, in 1903 naar Groningen, waarna in 1904 zijn benoe ming tot hoofd te Kampen volgde. Als hoofd werkte hij daarna nog in Noordwijk, Sappe- meer en Zaandam, waarna hij op 1 Septem ber naar Haarlem vertrok. Hij was respec tievelijk hoofd van de school in de Schoter straat, Karolingenstraat, en de hulpschool in Haarlem-Noord, waarna op 10 September 1930 zijn benoeming tot hoofd van de Dagopen- luchtschool volgde. Lange jaren was de heer Marema bestuurs lid van het Nederl. Onderw. Genootschap en was hij deskundige bij de Onderwijs-examens voor het vak Natuurkunde. Een goede be kendheid mocht hij genieten als auteur van een viertal, vaak gespeelde tooneelstukken en revue's in het Groninger dialect en als mede werker aan het Groninger Woordenboek van K. ter Laan. Als bestuurslid der Gron. Vereen „Gruno" verrichtte hij verdienstelijk werk onder zijn streekgenooten. Wanneer de heer Marema in zijn bezig le ven wat vrije tijd had, trok hij gaarne naar buiten om zich over te geven aan zijn lust tot teekenen en schilderen of ter beoefening van de zeilsport. In den kring van zijn vrienden en collega's zal het verscheiden van deze eenvoudige, pret tige en open figuur smartelijk worden er varen. SCHORSING VAN IJMUIDER VISCHLOSSEK OPGEHEVEN. IJMUIDEN, 11 September. De raadsman va 11 den heer K. van S., te IJmuiden, deelt ons mede, dat de schorsing van den heer Van S. als vischlosser en sorteerder op 3 dezer dooi de IJmuider Reedersvereenïging is opgeheven en dat hij nu weer als tevoren in de vischhal werkzaam is. Tevens deelt de raadsman'ons mede. dat hij gisteren voor zijn cliënt tegen een aantal dag bladen een klacht wegens smaadschrift heeft ingediend bij de betreffende officieren van justitie. AANRIJDING TUSSCHEN WIELRIJDERS. In de Spaarnhovenstraat had Vrijdagmid dag half zes een aanrijding plaats tusschen den 10-jarigen S. en den 18-jarigen F., die daar in dezelfde richting fietsten. De aan rijding ontstond omdat S. ploteling zonder een teeken te geven naar links zwenkte, juist toen F. wilde passeer en. Beide jongens vielen. De jongste kreeg een hersenschudding en brak bovendien den linker onderarm. Hij werd per ziekenauto naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd. F. kreeg alleen een schaafwond aan de linkerhand. Het woord is aan Livius Roekelooze plannen zijn op liet eerste gezicht verheu gend, in de volvoering zioaar en aan het einde droevig. - N.V. G.A.V d STEUR's KLEEDERMAKERIJ KRUISSTRAAT 7, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) JOHANNA VAN LIEMT. Een bekend stadgenoote mejuffrouw Jo hanna van Liemt is in den ouderdom van 77 jaar overleden. 50 jaar was zij lid van de St. Elisabethsvereeniging, waarbij zij zich deed kennen als een hulpvaardig arbeidster in het liefdewerk, die onvermoeid was in haar streven om het leed van anderen te ver zachten. Mej. van Liemt, lid der Derde Orde van den H. Franciscus, was begiftigd met het Eerekruis Pro Ecclesia et Pont-lfice en het Ridderkruis der Oranje-Nassau Orde. De begrafenis heeft Dinsdag plaats. OVERIJSELSCHE ONTSPANNINGSVER- EENIGING O. O. V. Jaarvergadering in Dreefzicht. Bovengenoemde vereenïging hield onder leiding van haar voorzitter een zeer geani meerde jaarvergadering in Café-Rest. Dreef zicht. De onderafdeelingen der vereeniging, Too- neel-. Dans-, Reis- en Tennisclub werden achtereenvolgens besproken. Het ledental liep in een stijgende lijn. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de financiën een batig saldo aangaven. Het uitgebreide verslag van den secretaris werd onder applaus der vergadering goedgekeurd. Voor het a.s. lustrumfeest werd een feestcommissie be noemd bestaande uit mevr. v. Busschoten, mevr. v. Geem en de heeren Bekooy, de Zeeuw en v. Zathem. Tot nieuwe leden der kascommissie werden aangewezen de heeren Bekooy, Terhorst en van Hoogstraten, terwijl onder een geweldig applaus het bestuur bij acclamatie werd her kozen en thans bestaat uit le voorz. J. Wes tervoorde. 2e voorz., Huchriede, le secretaris Beesthun, 2e secr. Denekamp, le penning meester Schutte, 2e penningmeester Fiegte, commissarissen mevr. Vermeeren en de heeren Rutgers en Reimers. De le vroolijke avond Ls 29 September a.s. in Dreefzicht. Ha en bekend gezegde wil, dat alles een grens heeft. Het aantal „Groentjes" van Haarlem's Dagblad neemt echter nog steeds van jaar tot jaar toe en er is voorloopig geen reden om aan te nemen, dat die grens bereikt zal worden. Dat is een gevolg van hun succes. pag. Chineesche troepen zouden aan het mui ten zijn geslagen 1 Duitschland is verontwaardigd over Lit- winof's rede 1 De loodsbooten bij den Hoek worden bewapend 3 De heer C. Ringeling zal worden benoemd tot Secretaris-Generaal van het de partement van Defensie 3 Bij de mijnen wordt een nieuwe loons- verhoogïng overwogen 3 Op de conferentie te Nyon is principicele overeenstemming bereikt. 4 De Japansche troepen winnen terrein bij Tientsin. 4 Bioscopen 8 ARTIKELEN, ENZ. P. v. d. Hem Het lang verbeide bezoek 3 Van onzen Londenschen correspondent: Niet-Britsche schepen onder Britsche vlag. 4 Speciale correspondentie: Het proces- Niemöller blijft nog uit 4 Dr. M. Eu we Ragosin, een der intcres- H. D.-Vert.: Geheime Agente ZX 109 5 Jhr. dr. J. C. Mollerus Noorwegen m 1936 5 Een herinnering aan Carolus Linnaeus 5 Vr. S.: „Gone with the wind" 5 santste jongere Russische spelers 6 C. J. E. Dinaux Zonderlinge levens 7 Ko Zweeres Gevaarlijke schoonheid 7 Van onzen Parijschen correspondent Achter de coulissen van een licht- festijn 7 J. H. de Bois Literaire Kantteekeningen 8 Fin. F.c. Weekoverzicht Oorlogsrumoer en wapengekletter 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op xi

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1