hot de Bafy Oorlogsgevaar. Telegramverkeer. Mr. J. A. N. Patijn zou buitenlandsche zaken op zich nemen Asphalteering der Leidsche Vaart Masaryk overleden. belangrijkste 55e JAARGANG No. 16634 Verschijnt Sagelijk's. Ueiïalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 14 SEPTEMBER 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.721A. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantooi: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTTëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek- Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—één lid duim o0.—alle leden wijsvinger f 60 één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN14 PAGINA'S. President Franklin Roosevelt heeft in zijn vacantie-oord Hydepark, alvorens zijn vacan- tie af te breken en naar Washington terug te reizen, in een redevoering verklaard dat hij „al hetmogelijke zal doen om de Vereenigde Staten buiten oorlog te houden". De oorlogs dreiging noemde hij zeer groot en terecht, zei hij, heerscht alom een gevoel van zenuw achtigheid als gevolg van den oorlog tusschen Japan en China, en de zeerooverij in de Mid- dellandsehe Zee. „Sedert ik te Hydepark ben, heb ik maar twee of drie uur voor mijzelf ge had. De menschen lachen, als men over na denken spreekt, maar men moet wel goed overleggen, wil men het land buiten een oorlog houden". Dit klinkt wel erg somber en het is goed erbij in aanmerking te nemen, dat deze rede voor Amerikanen werd afgestoken en dat die gewoonlijk in een ietwat anderen stijl worden behandeld door hun staatslieden dan in Euro pa gebruikelijk is. Vandaar dan ook de merk waardige term „terecht heerscht alom een ge voel van zenuwachtigheid". Deze woorden zouden, als éen Europeesch staatshoofd ze bezigde, het doeltreffendste middel blijken om de onrust te vergrooten en het „gevoel van zenuwachtigheid" tot een paniekstemming te doen klimmen. Het effect op de Amerikanen is ongetwijfeld anders. Ten eerste is hun land het machtigste ter wereld, ten tweede bestaat er nauwelijks eenige kansdat de Vereenigde Staten binnen afzienbaren tijd oorlog op hun eigen grondgebied zullen hebben te voeren, ten derde is Amerika wel zeer ver verwijderd zoowel van China als van Europa en ten vier de zijn de Amerikanen niet gewend, politieke redevoeringen al te letterlijk op te vatten. Ondanks dit alles is het merkwaardig dat president Roosevelt zulke woorden spreekt. Hij weet dat zij door de geheele wereld gehoord zullen worden en het machtigste staatshoofd ter wereld zegt zulke dingen maar niet zoo losweg eens even. Hij overweegt de uitwerking ervan zeer nauwkeurig voor hij ze uitspreekt. Alzoo kan men er een directe waarschuwing in zien vooral aan het. adres der Japanners en een sein „Weest op uw hoede!" aan het adres van vele landen die niet direct bij de hangende conflicten betrokken zijn. Wat deze landen betreft, waartoe ook het onze behoort, kan men de uitlating van Roosevelt omtrent een „alom heerschend gevoel van zenuwach tigheid" moeilijk als juist aanvaarden. Onge twijfeld is er een nerveuze stemming waar neembaar in diplomatieke kringen, hetgeen overigens in de laatste jaren al zoo vaak het geval is geweest. Maar in de breede lagen der bevolkingen is men over het algemeen nogal afgestompt tegenover oorlogsgevaar, be halve wellicht in Frankrijk, waar men sinds 1919 eigenlijk voortdurend in onrust over den loop van zaken heeft verkeerd. De buitenland sche pers geeft evenmin als de onze op het moment een beeld van onrust en opwinding. Als Roosevelt evenwel zegt: „De menschen lachen, als men over nadenken spreekt, maar men moet wel goed overleggen wil men het land buiten een oorlog houden", dan voelt men de algemeene juistheid van een opmer king, die volstrekt niet alleen voor de Ameri kanen geldt. De huidige onmiskenbaar groote gevaren zijn zeer zeker een gevolg van gebrek aan wil tot samenwerking en van gebrek aan nadenken vooral in Europa, dat eerst in den tijd van Briand en Stresemann en later in den tijd van de Ontwapeningsconferentie zich prachtige gelegenheden heeft laten ontglippen om tot saneering der internationale verhou dingen en tot bouw van een sterk nieuw geheel te komen. Het heeft inderdaad „gelachen toen men sprak over nadenken" en lijdelijk, met de futloosheid van een vermoeid deel der we reld, aangezien dat men nieuwe tegenstellin gen en verdeeldheden schiep in oude vor men en de oude fouten van de eerste jaren dezer eeuw, zich uitend vooral in een nieu wen bewapeningswedstrijd, ging herhalen. Wie daartegen onvermoeid waarschuwden werden uitgelachen. Zij spraken inderdaad over „nadenken". Men hoopt op de kracht van eenige groote mogendheden die persé oorlog willen ver mijden, maar men voelt in deze dagen wel dat ook die kracht geen afdoende bescherming biedt als die mogendheden zóó getart worden dat hun regeeringen ten slotte het noodlot niet meer kunnen bezweren. Hopelijk zal de waarschuwing van de huidige situatie nog bij tijds komen, om eindelijk andere wegen te gaan inslaan en ook den internationalen be- wapenings-kolder den kop in te drukken. KONINGIN ALEXANDRINE GEOPEREERD. KOPENHAGEN, 14 September (Havas-A. N. P.). Koningin Alexandrine van Dene marken, die met ernstige pijn in de inge wanden naar het ziekenhuns te Skagen werd overgebracht, is daar gisteravond gedpereerd. (In de internationale statistiek betreffende de snelheid van bui tenlandsche telegramoverbrenging neemt Nederland met een cijfer van 98.9 uit een mogelijke honderd de derde plaats in achter Dene marken en Luxemburg.) Derde in de lijst der landen In het telegramverkeer, Klap eens even in de handen: P.T.T. dienst, alle eer! Alles bij elkaar genomen, Meen ik, dat ik zeggen mag, In die P-T.T.race komen Wij wat kranig voor den dag. Eere dus, die eer verdienen, Zonder blaam op d' andre twee; In de P.T.T. combine Is die T geen slappe thee. 't Blijkt wel uit de resultaten, Dat op dit speciaal terrein, Van de Europeesche Staten, Juist de kleinste 't snelste zijn. Luxemburg is goede tweede, Denemarken kampioen, Dus er blijft voor ons nog reden, Er een schepje op te doen. Achtennegentig punt negen, Stemt natuurlijk zeer tevrêe Maar nu verder, naar de zege, Hou je taai, hup P.T.T.! Laat ons leven in de hope, Dat wij spoedig zingen gaan: Geen verkeer in heel Europe, Dat de P.T.T. kan slaan. Op 1 October zal hij waarschijnlijk de portefeuille reeds aanvaarden Mr. J. A. N. Patijn. De N. R. C. heeft goeden grond om het thans zeer waarschijnlijk te ach ten, dat met ingang van 1 October of kort nadien onze tegenwoordige ge zant te Brussel, mr. J. A. N. Patijn, als minister van buitenlandsche zaken zal optreden. Mr. Patijn is reeds tijdens de Kabinetsfor matie aangezocht, nadat jhr. de Graeff, de vorige minister van buitenlandsche zaken zich niet bereid had verklaard zitting te ne men in een rechtsch kabinet of wat daarop moest lijken. De heer Patijn heeft toen het aanbod eveneens afgeslagen, maar er ver luidde reeds in die dagen, dat hij gezegd had, dat, indien men voor de portefeuille van bui tenlandsche zaken ten slotte op geen ge- schikten candidaat beslag zou kunnen leg gen, hij bereid was het aanbod opnieuw in overweging te nemen. Daar blijkbaar in ker kelijke kringen geen ministrabel persoon voor dezen, in onzen tijd zoo belangrijken post is kunnen worden gevonden, is dr. Colijn dan nu teruggekeerd tot mr. Patijn, die, hoewel evenmin als jhr. de Graeff bij een partij aan gesloten, van liberalen huize is. De heer Patijn is den 9den Februari 1873 te Rotterdam geboren. In 1911 werd de heer Patijn benoemd tot burgemeester van Leeuwarden, daarna in 1918 tot burgemeester van 's Gravenhage. In 1930 ging hij naar de diplomatie over en werd be noemd tot gezant te Rome, welken gezant- schapspost hij in 1936 verliet voor dien te Brussel, waar hij tevens geaccrediteerd is bij het Hof van Luxemburg. Breede rijbanen naast de tramrails. Belangrijke verbetering, ongeveer half October gereed. De toestand van het wegdek van de Leidsche Vaart heeft de laatste jaren veel reden tot klagen gegeven. Klach ten, die meestal zeer gegrond waren. Vooral de tramrails langs den water kant, die op de meeste plaatsen aan zienlijk boven het wegdek uitstaken, waren herhaaldelijk oorzaak van val partijen, met meer of minder ern stige gevolgen. Om hierin een afdoende verbetering te brengen, was het noodzakelijk, ingrijpende veranderingen aan te brengen, en het kan slechts verheugend genoemd worden, dat het gemeente bestuur hiertoe tenslotte is over gegaan. Men heeft geen half werk willen ver richten, doch een zoodanige reorganisatie ontworpen, dat de Leidsche Vaart, wanneer de werkzaamheden gereed zullen zijn, een van de fraaiste toegangswegen tot onze ge meente zal zijn. Een belangrijke verbetering is bereikt, door het asfalteeren van het wegdek, van de Em- mabrug tot den oprit van de tram naar Zand- voort. Deze is thans, wat het weggedeelte aan de bebouwde zijde betreft, reeds gereed. Men heeft daarbij een wegdek aangebracht van asfalt- beton, dat een iets onregelmatiger op pervlak heeft dan het asfalt van de binnen stad, doch verder dezelfde eigenschappen be zit. Een tweede aanzienlijke verbetering was het aanbrengen van een nieuwe beschoeiing,, waardoor de weg veel breeder is geworden. De rails komen nu in het midden in het gedeelte Emmabrug—Schouwtjesbrug is dit reeds duidelijk te zien terwijl aan weers zijden daarvan een rijbaan van drie meter ligt. Deze is langs de vaart overal even breed, doch aan de bebouwde zijde, door het onregelmatige verloop van de rooilijn op vele plaatsen aanzienlijk breeder, waardoor er ruimschoots gelegenheid tot parkeeren van auto's is. Terwijl het weggedeelte aan de bebouwde zijde dus reeds gereed is, wordt aan het ge deelte langs den waterkant nog hard gewerkt. Er wordt daar een smal trottoir aangelegd, terwijl men gedeeltelijk reeds met de asfal teering is begonnen, doch op een ander deel met de beschoeiing nog niet geheel gereed is. Zooals het werk er thans voorstaat, mag evenwel de verwachting gekoesterd worden, dat het werk omstreeks half October gereed zal zijn, wanneer er tenminste geen tegen slag komt door voortdurenden regen e.d. De werkloosheid te Haarlem. Een beschouwing over de statistiek in verband met de devaluatie. In de afgeloopen week vermeerderde het aantal werkloozen te Haarlem met 66. Het aantal is nu 5532. Dezelfde week van 1936 gaf een stijging van 97, zoodat er een gunstig verschil is van 31. Er zijn thans 908 werkloozen min der dan verleden jaar op denzelfden tijd. Het is evenwel onjuist om 1937 alleen te blijven vergelijken met 1936. In September van het vorige jaar deed zich de invloed van de devaluatie reeds gevoelen, waardoor er sinds dien tijd een geringe stijging in het aantal werkloozen geconstateerd kon worden. Als dus 1937 een gunstig verschil blijft geven met 1936, wil dat zeggen dat er bij 1935 een dubbele verbetering is. Daarom is het van belang in de komende maanden 1937 ook met 1935 te vergelijken. Eenige maanden geleden kwam het aantal werkloozen te Haarlem voor het eerst onder het cijfer van 1935. Op het oogenblik zijn wij 134 onder dat van 1935. Prins Bernhard in IJinuiden. Met de „Gelderland" het zeegat uit. IJMUIDEN Dinsdag. Hedenmorgen omstreeks half negen is Prins Bernhard met zijn Maybach, vergezeld van zijn adjudant, Jhr. W. Röell, alhier gearriveerd om zich in te schepen op de Gelderland, dia gisteren hier was gearriveerd, en aan den touristensteiger had vastgemaakt. Op zijn tocht door de gemeente werd de Prins vooraf gegaan door de motorpolitie, terwijl bij den steiger commissaris Weijburg en hoofdinspec teur IJtsma de afzetting regelden. De Prins werd op den wal verwelkomd door den commandant van de „Gelderland", luite nant ter zee le klas van Holten tot Espen, waarna Z.K.H. zich aan boord begaf. Nadat de Prins de wacht geïnspecteerd had, werden de trossen losgegooid en vertrok de „Gelderland" naar zee. Ondanks het vrij vroege morgenuur en het minder mooie weer was er veel belangstelling, doordat het bericht van de komst van den Prins zich als een loopend vuurtje had ver spreid. Hedenmiddag tusschen 3 en 5 uur wordt de „Gelderland" weer in de haven terug verwacht. De boot zal echter niet aan den steiger komen, de Prins wordt met een barkas afgezet en naar een der steigers gebracht, waar de auto gereed zal staan om Z.K.H. weer naar Soestdijk te brengen. De geheimzinnige duikboot aangehouden Na torpedeering van een Russisch tankschip De nationaliteit nog niet bekend. FTGRADO, 14 September. Havas- A.N.P.) Volgens uit Saloniki op de redactie van „Politica" ontvangen be richten zou een Engelsch oorlogs schip niet ver >van Volos een duik boot hebben gepraaid op het oogen blik, dat deze juist een Sovjet-Rus sisch tankschip had getorpedeerd. Onder bedreiging der kanonnen zou het Engelsche oorlogsschip de duikboot hebben laten stoppen. De geheele bemanning zou gevangen genomen zijn. De correspondent van „Politica" meldt niets aangaande de nationali teit van de duikboot. (Dit bericht laat de redactie van het A.N.P. geheel voor rekening van „Politica") Vrachtauto's in botsing. BEST, 14 Sept. Gisteravond omstreeks half negen zijn op den Boschdijk alhier twee auto's met elkaar in botsing geweest, waar door de 29-jarige G. Verhulstdonk werd ge dood Op genoemd tijdstip stond ter hoogte van de Heidebloem de bakkersauto van de firma Liebrand uit Oirschot stil, terwijl de 29-jarige ongehuwde G. Verhulstdonk brood uit de auto nam. Op dat oogenblik kwam van de richting Eindhoven een groote vrachtauto der firma Van Looy uit Boxtel, die geladen was met groente. De chauffeur zag de bak kersauto te laat en botste met kracht tegen den wagen op. De auto werd aan den over kant van den weg in de sloot geworpen. De knecht geraakte onder de wielen van de groenteauto en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis te Best' vervoerd. De politie legde beslag op de beide auto's, die veel materieele schade kregen. Waarom geen BETERE bril? KEIP levert die. Gr. Houistraal naast Luxor (Adv. ingez. Med.) OORLOGSWEE IN SJANGHAI. De aangerichte verwoestingen in een der hoofdstraten van de stad na een Japanschen luchtaanval. Het woord is aan Goethe: De grootste moeilijkheden liggen daar, loaar wij ze niet zoeken. Op 87-jarlgen leeftijd is heden morgen op zijn landgoed Lany overleden de oud-president der Tsjecho-Slowaaksche republiek prof. Thomas Masaryk. Op pag. 4 is een uitvoerige biografie van dezen grooten staatsman opgenomen. Groote sorteering Wiegledikantjes JacvanWeert-Gierstraat20-23 (Adv. Ingez. Med.) lechts zeer enkele couranten in Ne derland bereiken ooit een aantal van meer dan 40000 Vraag en Aanbod-ad vertenties in een enkel jaar. Haarlem's Dagblad heeft dit de laatste vier jaar steeds overschi'eden. In 1936 waren het er zelfs meer dan 45000. pag. Mr. J. A. N. Patijn zal minister van Bui tenlandsche Zaken worden. 1 De asphalteering van de Leidsclicvaart. te Haarlem zal begin October gereed zijn. 1 Er zijn thans te Haarlem 908 werkloozen minder dan een jaar geleden. 1 Zal de regeering een toeslag geven op de lagere salarissen? 3 Dr. Frenkel zou de verwekker van het mond- en klauwzeer op het spoor zijn. 3 De daling der werkloosheid in ons land blijft aanhouden. 3 China vraagt optreden van den Volken bond. 4 Italië zou bereid zijn op bepaalde voor waarden aan het aceoord van Nyon deel te nemen. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Oorlogsgevaar. 1 Van onzen financieelen medewerker: De daling van den Fransehen franc. 2 Mr. E. Elias: Haagschc Herfst. 3 Tijdgenooten: Charly. 3 De stichter en vroegere president van Tsjecho Slowakije, prof. Masarwk, is op 87-jarigen leeftijd overleden. 4 II. D. Vertelling: Een zwakke constitutie. 6 A. v. M.: Een olïfantentemmer aan het visschen. 6 Genève: Het grondstoffenvraagstuk te Genève bestudeerd. 7 J. B. Schuil over: Zooals de dames het wenschen 7 Dr. M. Euwe: Het schaaktournooi op de Semmering. 9 Damrubrïek. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 2^

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1