I Verwekker van mond- en klauwzeer op het spoor? Onderzoekingen te Rotterdam zouden succes hebben gehad Sekte breidt zich weer I sterk uit Wat zal de millioenen- nota brengen? Haagsche Herfst. IINSDAG 14 SEPTEMBER 1937 HSSKEEM'S DAGBE'AEf Vooral Zuid-Holland getroffen Het mond- en klauwzeer, heeft in den laat- |i ten tijd althans in enkele provincies van ons jij tand een vrij sterke uitbreiding gekregen, Like aanleiding heeft gegeven tot het afgelas |j kn van rundveetentoonstellingen en fokvee- 1 Jagen. iiij in verband hiermede had een redacteur iiij (an het „A. N. P." een onderhoud met prof. iljr. C .L. E. Berger, directeur van den vee- ifrtslwjkundigen dienst, waarbij mede aan- pezig was de inspecteur van den veeartsenij - iüj fcundigen dienst, de heer P. J. 't Hooft. prof. Berger vertelde o.m. dat, hoewel reeds lijn 1881 het mond- en klauwzeer in de lijst ifan besmettelijke veeziekten was opgenomen, Ijaaraan eerst sedert 1911 in bijzondere mate i {Indacht wordt besteed. In laatstgenoemd Lr heeft men nauwkeurige gegevens gekre- iü en en van toen af is een zeer goede statistiek II! lijgehouden, waaruit o.m. is gebleken, dat üi lét mond- en klauwzeer periodiek om de vier li! [aren in grooten omvang terugkeert. Het igenaardige is nu wel, dat het mond- en jauwzeer telkens zoo plotseling in hevige ïate optreedt in verschillende landen tege- jk en wel zoodanig, dat er van contact- ifectie geen sprake kan zijn, terwijl ander- jös onmiskenbaar vast staat, dat deze ziekte list zeer besmettelijk is. De heer 't Hooft, die ons vervolgens een iiif lik deed werpen in door hem nauwkeurig jjgehoüden cijfermateriaal, toonde ons dat jjv. in 1920 hier te lande niet minder dan 3,000 bedrijven met mond- en klauwzeer wa in besmet. Het volgende jaar waren het er echts 684, het jaar daarop 325 om verder in )23 weder toe te nemen tot 9200 en in 1924 it het recordcijfer 88.930. Zoo is het mond- i klauwzeer op en neer gegaan en in 1936 ilfs gedaald tot een 40-tal „beslagen". In de Irste hel'ft van 1937 was het aantal nog bui tgewoon gering doch in de laatste week van jgustus stijgt het tot 167 en in de eerste eek van September tot 408. Het merkwaardige is nu, dat ook in Frenk- jk, België en zelfs Turkije in de laatste we en een sterke toeneming van het mond- en auwzeer valt te constateeren en dat tevens aststaat, dat deze toeneming in de verschil-1 nde landen geschiedt zonder aantoonbaar intact. Men zal dit begrijpen als men weet, at de gevallen van mond- en klauwzeer in rankrijk in de zuidelijke provincies van dat nd, in België in de noordelijke provincies a in Nederland voornamelijk in Zuid-Hol- nd zijn geconstateerd, terwijl bijv. in eeuwsch Vlaanderen, in het zuidelijk deel an Noord Brabant en het verdere grensge- ied met België geen enkel geval is voorge- omen in deze zelfde periode. Men veronderstelt dan ook, zoo ging prof. erger weder voort, dat hier kosmische, strale of tellurische invloeden zich doen gel- II. Een drietal instituten in Europa, n.l. die Riems en te Lindholm, beide aan de Oost- ee, en het staatsveeartsenijkundig onder- lekingsinstituut te Rotterdam, waarvan dr. renkel de leiding heeft, houden zich met et onderzoek naar de oorzaken van de perio- ieke verbreiding van het mond- en klauw- eer in de verschillende landen bezig en deze rie instituten die de eenige zijn op dit ebied hebben geregeld voeling met elkan- er. Zoo is nog pas op het eiland Riems een onferentie van de directies dezer instituten iet hun medewerkers gehouden teneinde mogelijk tot een wetenschappelijke ver- laring en oplossing van dit probleem te ge- aken, Het spreekt overigens vanzelf dat de ge- Weer liet gevaarlijke speelgoed. Jongen door kogeltje in het oog getroffen. De 16-jarige A. G., uit de Jacob Marisstraat ie 's-Gravenhage kreeg Zondagavond om half 10 in de Waldorpstraat aldaar, nabij de via- ijucti aan de Vaillantlaan, een kogeltje in het oog. Ter plaatse waren 3 jongens met wind buksen gewapend aan het schieten op lan taarnpalen. j Het slachtoffer is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar het kogeltje ver wijderd is. i Van het ziekenhuis is de patiënt naar het coglijdersgesticht aan de Laan van Meerder- iVoort vervoerd, waar hij ter behandeling is op genomen. Zijn toestand is niet gevaarlijk, paar hij kan nog niet worden gehoord. De politie heeft de schutters nog niet ge wonden. DE NIEUWE RIJKSWEG AMSTERDAM— SASSENHEIM. D. A. N. W. B. meldt, dat 1 October a.s. dooi den Rijks Waterstaat te Haarlem zal wor den aanbesteed volgens bestek no. 245 het I maken van wegverhardingen op den Rijks weg no. 4 (gedeelte Amsterdam—Sassenheim) tusschen den Lisserdwarsweg en de hoofd vaart ter lengte van ongeveer 3600 M. en op j de opritten naar de viaduct over den Lisser- i dwarsweg met bijkomende werken. Deze weg, zooals reeds eerder is vermeld, is ingericht' als autosnelweg met twee rijba nen gescheiden door een 6 m. breede mid denberm. De 6 m. breede rijbanen verkrijgen een as- faltverharding op gewalste fundeering op gesloten tusschen 0,5 m. breede kantstroo- ken van beton. Langs de zuidzijde gescheiden van de rij baan door een 4,5 m. breede berm is een 2.5 m. breed rijwielpad, dat wordt bestraat met betontegels. I Het geheels werk zal uiterlijk 12 maanden na den datum van aanvang moeten zijn vol tooid. wone veterinaire politiemaatregelen zijn ge nomen om besmette bedrijven te isoleeren en de andere veebedrijven te trachten vrij te houden van deze ziekte. Gezocht wordt in tusschen nog steeds naar een biologische bestrijding de zer ziekte, waarbij men te doen heeft met ultra-visible of filtreerbare smet stoffen, daar zij n.l. zoo klein moe ten zijn, dat zij nog door geen enkele microscoop zichtbaar konden worden gemaakt. Voorbeelden van dergelijke ultra-visibele smetstoffen vindt men bij de pokken en bij de hondsdolheid, welke laatste intusschen nimmer epi demisch pleegt op te treden. (Volgens het Volk is het dr. Frenkel gelukt smetstof van mond- en klauwzeer te kwee ken zonder tusschenkomst van levende die ren. Deze smetstof laat zich microscopisch niet aantoonen, zelfs een porceleinen bacte- i'iënfilter laat de mond- en klauwzeerverwek- ker door. Door dit succes van dr. Frenkel is men een groote stap nader bij de oplossing van het mond- en klauwzeergeheim gekomen). Men kan verzekerd zijn, dat al het moge lijke wordt gedaan om de uitbreiding van het mond- en klauwzeer tegen" te gaan, al is het zoo besloot prof. Berger, wel bijzonder moei lijk te strijden tegen een vijand, die zelfs mi croscopisch onzichtbaar is. Bedenkt men in tusschen, dat er 200.000 bedrijven in ons land zijn, waar vee wordt gehouden, dan is het wel duidelijk, hoezeer het van groote betee- kenis is ,te weten dat al het mogelijke wordt verricht om deze gevreesde veeziekte binnen de kleinste perken te houden. Jaarvergadering Ver. voor Facul tatieve Lijkverbranding. Kantoor te Velsen wordt vernieuwd. Te Hilversum is de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de vereeniging voor facultatieve lijkverbranding, onder leiding van den algemeenen voorzitter, dr. P. H. van Roojen te 's-Gravenhage. De behandeling van het rapport van de studiecommissie in zake het beheer van het crematorium vormde het belangrijkste agendapunt. Mr. C. W. Stheeman, lid van het H.B. en voorzitter van de studiecommissie, leidde het rapport met een uitvoerige uiteen zetting in, om te eindigen met een verdedi ging en aanbeveling van de daarin vervatte voorstellen. De voorzitter, dr. van Roojen en de heer F, J. Abrahams, Amsterdam, verde digden het standpunt van het hoofdbestuur, neergelegd in een praeadvies en op enkele punten afwijkend van de meening van de studiecommissie. Na uitvoerige besprekingen werd tenslotte het voorstel van het hoofdbestuur met groote meerderheid aanvaard. Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen de heeren H. Rietema, die de functie van algemeen secretaris op zich zal nemen in de plaats van den om gezondheidsredenen af getreden heer J. Moret, en prof. Boerman, Rotterdam, die de plaats innam van dr. ir. M. F. de Bruyne, die zich niet herkiesbaar had gesteld .Dr. Abrahams te Amsterdam werd herkozen. De vergadering machtigde het hoofdbestuur om het kantoor te Velsen te vernieuwen. Overleg over Indische pensioenen duurt nog voort. Beslissing eerst tegen het einde van het jaar te wachten. BATAVIA 13 September. (Aneta/A.N.P.) Naar aanleiding van een bericht als zoude met alle waarschijnlijkheid verwacht kunnen wor den, dat het kortings-percentage op de Indi sche pensioenen na 1 Januari 1938 niet zou worden verlengd, kan gemeld worden dat daaromtrent bij de Indische officieele kringen nog geenerlei zekerheid kan worden verkre gen. Zooals bekend is in de Indische begroo ting voor 1938 een algemeene reservepost uit je trokken van 15 millioen gulden, om even- tueele grootere uitgaven te kunnen opvangen aan salarissen, pensioenen, materiaal enz., o.a. in verband met de mogelijke vermindering van het kortings-percentage der pensioenen. Deze kwestie is echter nog steeds in het sta dium van overleg en een beslissing daarom trent zal eerst tegen het einde van het jaar verwacht kunnen worden. Dalius der werkloosheid blijft aanhouden. Reeds belangrijk beneden 1934. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede. dat in de week van 23 tot en met 28 Augustus 1937 bij gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozenkas waren aangesloten 466.100 personen. (Landarbeidersbonden met 74.300 leden zijn hierin niet begrepen) Van deze 466.100 verzekerden was in genoemde week de geheele week werk loos 22,4 pet. (in de vorige verslag- week, 9 tot en met 14 Augustus 1937 was dit percentage 22,6). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand Augustus in de laatste jaren als volgt: 1934 24,1; 1935 27,7; 1936 28,8; 1937 22,4. Bij de organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 28 Augustus 1937 in totaal 333.657 werkzoekenden ingeschreven onder wie 314.142 mannen. Van deze werkzoeken den waren er 317.137 werkloos, onder wie 303.046 mannen. CHARLn; CHARLY. Hij kan de daghit van den professor ontroeren èn den professor zelf. Hij kan den minister doen schateren en de magere dochter met de zomersproeten van den bode van den minister. Hij is een dwaze heer met een groen bolhodje en een opgelapte broek, maar met keurige tafelmanieren en een diep verlangen naar gemanicuurde nagels en een jasje zonder vlekken. Hij is de ridder zonder vrees voor het gezag, zonder blaam voor God, met menschenliefde in zijn oogen, en alle zieligs dat de mensch beschoren kan zijn in zijn dwaze voeten. Een gek en een wijze, een schooier en een rijkaard, een watervlugge spotter met de steunpilaren der maatschappij, een diepe bron van liefde voor de mis- deelden. Een man die de wereld onder zijn bolhoedje heeft gevangen en spot met de menschen. Een minnaar. Een hater. Een clown. Een wijsgeer. Een genie. Roofoverval te Leusden opgehelderd. Men zal zichwellicht herinneren, dat einde Maart te Leusden een brutale roofoverval werd gepleegd waarbij een tachtigjarige landbou wer door een sindsdien onbekend gebeven man met een stuk loodkabel ernstig werd gewond. Thans komt het A.N.F. ter oore dat twee van de drie personen, die kort geleden te Amersfoort werden aangehouden op vermoe den van inbraak, bij hun verhoor hebben ver klaard, dat de roofoverval werd gepleegd door den arrestant, die Dinsdag j.l. tijdens zijn transport naar Utrecht in de Stationsstraat te Amersfoort bij een poging tot ontvluchting door een vrachtauto werd gegrepen en gedood. EEN 102-JARIGE TE WEESP. Heden viert de weduwe J. A. de SmitRog te Weesp haar 102den geboortedag. Zij heeft nagenoeg haar geheele leven in eigen onderhoud moeten voorzien, doch se dert 21 September 1929 woont zij in het St. Bernardus gesticht te Weesp. Het krachtige oudje verricht nog tal van werkzaamheden met voldoening, breit en leest' nog zonder bril en weet zich nog veel belangrijke gebeurtenissen uit de geschiede nis van Weesp, waar zij ook geboren is, in bij zonderheden te herinneren. Zij heeft twee kinderen, 17 kleinkinderen en 32 achterkleinkinderen. Voor millioenen aan reclame ervaring. Het Amerikaansche warenhuis Macy be legde vorig jaar $2.345.000 in couranten reclame. Een ander magazijn - Gimbel's - verkocht haar artikelen in 1936 met courantenreclame ten bedrage van 1.598.524. Deze enorme sommen, die overigens nog geen 3 van den omzet dezer bedrijven bedragen, worden be heerd door experts die er op uit zijn. het grootste nuttig effect uit deze reclame budgetten te halen en die daartoe de reclame-resultaten voortdurend contro leeren. Genoemde bedragen krijgen hier door de beteekenis van het in cijfers uitgedrukte vertrouwen in couranten reclame. Jaar in jaar uit verkoopen deze firma's in hoofdzaak (voor 80 met courantenreclame. Millioenen aan reclame-ervaring hebben immers be wezen. dat advertenties in couranten haar geld dubbel en dwars opbrengen. Toeslag op lagere salarissen Denkbeeld van defensieleening zou nog worden overwogen In den Vrijdag a.s. houden ministerraad zal de millioenennota definitief worden vastge^ steld. Natuurlijk is reeds verreweg het groot ste deel ervan gereed, maar er moeten nog enkele kwesties zijn, waarover de regeering zich nog moet uitspreken. Eén van de die moeilijkheden moet de kwestie der gekorte rijkssalarissen zijn. De vraag is besproken of een deel der kortingen voor 1938 ongedaan moet worden gemaakt in den vorm van een toeslag voor althans de lagere categorieën, maar overeenstemming is hierover nog niet bereikt. De beslissing ter zake zal Vrijdag moeten vallen. Een andere moeilijkheid vormen de vermin derde of stopgezette stortingen in fondsen, de overboekingen op den kapitaaldienst en ove rige boekingsbezuinigingen. Hiermede zou in totaal een bedrag van 125 millioen gemoeid zijn. Deze kunnen natuurlijk niet in één jaar hersteld worden, maar hersteld zullen zij moe ten worden. Volgens de Tel. behoeft men voor belasting- verhooging niet erg bevreesd te zijn, al is de tijd over beteekenende verlagingen ook nog niet aangebroken. Geruchten omtrent een belasting op radio-ontvangtoestellen zouden hoogst voorbarig zijn, zoo niet ongerond zijn te achten. Dat bij deze begrooting de defensie-kwestie een rol, en misschien een belangrijke, zal spelen, is begrijpelijk. Ex- zou tusschen de ministers De Wilde en Van Dijk aanvankelijk een vrij sterk xneexiingsverschil omtrent de defensiekwestie hebben bestaan. Het denk beeld van een defensieleening is, meent de Tel., nog in overweging. Oude mail doodgereden. Op den Zuidelijken oprit van de Rijnbrug te Arnhem is Maandagmiddag een 78-jarige man uit Arnhem, die den rijweg wilde oversteken en daax-toe xxiet voldoende op het verkeer lette, door een auto gegrepen. De man werd tegen de straat geworpen en was op slag dood. Nu is het inééns afgeloopen met Scheve- ningen. Nu kunnen er nóg zoo mooie en zon nige herfstdagen komen: het echte Scheve- ningsche leven is voorbij. Behalve bij de in den letterlijksten zin van dat woord „door- gewintex-de" minnaars van de zee is nu voor ten minste negen maanden het begrip „Sche- veningen" uitgeschakeld uit de gedachtexr- wereld der Hagenaars. De strandstoelen zijxr opgeborgen, de hotels zijn gesloten, het Kur- haus gaat zijn deuren sluiten. Alleen de Pier blijft den heelen winter open, evenals een dood-enkel café. Het is mooi geweest dit jaar. Wij zijn tevreden. En de exploitanten zijxr tevreden. En nu concentreeren wij ons weer op de stad en op alle dingen die daaraan annex zijn: het kunstleven van allei'lei soort, het vermaaksleven, de politiek, de sociale zorg, het huiselijke levenzooals u ziet: leven genoeg. Al zou men dat niet zeggen wanxxeer men 's avonds na tienen door de straten wandelt: dan is het er zoo dood als een doode stad. Om elf uur, wanneer de bios copen uitgaan, komt er dan nog even een golf van menschen, maar die gaan meestal heel vlug naar huis. Ik geloof dat drie kwart van alle Hagenaars om half twaalf reeds lang en breed in het xïjk der Haagsche droo- men vex'toeft. Zooals iedere inenschengemeenschap heeft Den Haag zijn schrille tegenstellingen. Daar staat bijvoox-beeld een Meer-Wex'k-Molentje op het Buitenhof, welk meer kunstig ver vaardigd dan kunstzinnig gewrocht bouw werk een symbool van de verschrikkelijke werkzaamheid der werkloosheid is. En an derzijds komen er allerlei weelderige dingen: modeshows, nieuwe restaurants, tooneel- en muziekvoorstellingenom de aandacht vra gen. Tex'wijl de eene vrouw niet weet hoe ze haar kinderen te eten weet geven, zit de an dere vrouw met popelende blikken en beurs naar de nieuwste modevertooningen te kij ken en terwijl de eene man stempelt zit de andere in zijn sociëteit een gezellige borrel te drinken. Ik heb de illusie noch de roeping, dat ik door zulk een opmerking in dit dag blad daarin verandering zou kunnen bren gen en ik wil er heelemaal niet mee zeggen dat die mevrouw nu maar géén bontmantel moest 'koopen en dat ik haar echtgenoot dat bescheiden genoegen vaxx kout-met-een-oude klare niet gun. Ik wil er alleen maar mee zeggen dat in een luxe-stad als den Haag de sociale tegenstel lingen, voor wie oogen heeft om te zien. door de speciale en zéér verscheiden samenstelling harer bevolking, schriller zijn dan elders veelal het geval is. Dat Meer-Werk-Molentje staat op het Buitenhof, waar de cafés en restaurants liggen, die het van de niet-meer-werkende erx xiiet meer behoevende-te-werken Hage naars hebben moeten Zoo langzamerhand gaat de politiek óók weer beginnen en hier en daar kunnen wij elkaar de nieuwe verschijningen in onze par lementaire milieux reeds aanwijzen. Wij zien nu den heer Slingenberg niet meer langs het Bezuidenhout wandelen, maar daarentegen kom ik iederexi dag den jeugdigen excellentie Romme tegen. Mr. van Schaik zit weer rustig op zijn advocatenbureau en vertoont zich nau welijks meer op het Plein en de Lange Poten, doch zijne excellentie Weiter komt vier maal daags per fiets langs den Vijverberg gesneld. Het vertrouwde duo DeckersGelissen is uit ons stadsbeeld verdwenen, mr. Oud loopt niet meer in gepeinzen verzonkexx door het Haag sche Bosch ,mr, van Lidth de Jeude zit nu als een eenvoudig burger aan zijn stamtafel en de hooge gestalte van mr. Steenberghe kunt ge zoo nu en dan wel eens achter een biertje ont waren, wanneer hij eens een enkele maal daartoe de gelegenheid krijgt. Oudere en dus van zelf ook deftiger Hagenaars kemxen nog den tijd dat een minster-op-de-fiets en een minister-achter-een-kopje-thee absurde ver schijningen zouden geweest zijn. Maar wij, van dezen tijd, vinden het heele maal niet ongewooxi wanneer wij eens naast een excellentie in de bioscoop zitten, of wan neer wij als markant rustpunt voor onze blik ken in de autobus den baard van professor Slotemaker de Bruine ontwaren. Tempora mutantur et excellenties in illis. En zoo is er nog maar weinig dat de sfeer van ongenaakbaarheid behoudt voor óns, dat onze vaderen met een huivering van gezag vervulde. En in die intimiteit gaan wij nu het hoogte punt van den Haagschen Herfst, 'den derden Dinsdag in September, tegemoet. Mr. E. ELIAS. Provinciaal personeel pleit voor loonsverliooging. Motie op jaarlijksche vergadering aangenomen. De Algemeene Bond van Provinciaal Per soneel in Nederland heeft te 's Gravenhage zijn jaarlijksche vergadering gehouden onder leiding van den heer F. Krooxx uit Utrecht, die wees op de stijging van de xioodzakelijke kosten van het levensonderhoud. Deze stij ging zal medebrengen, dat de loonen van het personeel in provincialen- en semi-px-ovincia- len dienst, welke in de laatste jaren een niet onbeteekenexide vex-laging hebben ondergaan, niet op het tegenwoordige peil kunnen wor- den gehandhaafd. Spreker vertrouwde, dat de besturen van de provinciën en van de semi-provinciale bedrijven hiervoor een open oog zullen hebben en dat, mocht dit onver hoopt het geval niet zijn, de regeering ook dan niet zal schromen voor toepassing van arti kel 126 der ambtenarenwet 1929. De heer J. Horsmeier Jr. uit Bloemendaal hield een lezing over de werkzaamheden van de door den bond ingestelde commissie voor derx rechtstoestand exx de daax-door bereikte uitkomsten, terwijl voox-af de heer J. Klip pers te Utrecht in de bijeenkomst van leden der commissie voor georganseerd overleg had gesproken over „sprokkelingen in den tuin van den rechtstoestand". Na afhandeling van verschillende zaken van huishoudelijken aard en na het besluit, om in 1938 in Gx-oningen samen te komen, werd bij de rondvraag door verschillende le den een krachtig pleidooi geveord voor de noodzakelijkheid de loonen te verhoogen, welke reeds thans onvoldoende wex-den ge- achtt en die, naar is te verwachten, allengs meer onvoldoende zullen worden. Met alge meene stemmen werd aangenomen de vol gende uit de vergadering voorgestelde motie: „de algemeene vergadering van den Alge meenen Bond van Px-ovinciaal Personeel in Nederland, kennis genomen hebbende van de stijging van de kosten van het levensonder houd, zooals die o.a. blijkt uit het maand schrift van het centraal bureau voor de sta tistiek, gezien de regelmatigheid van genoem de stijging gedurende het geheele laatste jaar en de nog veel sterkere stijging van de groot- en kleinhandelsprijzen, draagt het bondsbestuur op al die. maatregelen te nemen en stappen te doen, welke noodig zullen zijn voor verkrijging van een verhooging van de salarissen over de geheele linie vah het pro vinciaal- en semi-provinciaal personeel in Nederland".

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5