/A JL DAT 'S VERDIEND H.D.'V ertellin: MODESHOW Wisbrun en Liffmann. Rubriek voor Vragen DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 HX A" RE EM'S DAG BEAD 6 Een eeuw gas. De Jubileum-Gastentoonstelling. Men schrijft ons: De waarde en het nut van gas kan men het best demonstreeren, door er de toepassin gen van te laten zien. Daarom brengt de Jubileum-Gastentoonstelling niet alleen al- ierlei gasapparaten voor verwarming, ver lichting en voor de keuken, doch bovenal de monstraties van de toepassing dezer appara ten. Het gasgebruik is bij lange na niet vol doende gepropageerd voor allerlei doel einden, waarvoor het zoo uitmuntend geschikt is. Zoo wordt op 30 van de 32 Haarlemsche wasscherijen met gas gestreken, doch hoe weinig huisvrouwen kennen het hedendaag- sche geperfectionneerde, doch zoo hoogst een voudige gas-strijkijzer, dat niet alleen uiterst zuinig en handig in gebruik is, doch zich ook precies op iedere gewenschte temperatuur laat afstellen en het mogelijk maakt voor minder dan een cent per uur te strijken, zelfs voor de kleinste huishoudelijke gasverbrui- kers. In de „demonstratie-keuken" zal ook dit strijken met gas-strijkijzers te zien zijn. Iedere huisvrouw, die de kook-, bak-, en braaddemonstraties, die telkens op deze ten toonstelling plaats hebben, volgt, zal zuiniger kunnen gaan koken, braden en bakken. In alles is er naar gestreefd, de gastentoon- stelling niet alleen aantrekkelijk, doch ook leerzaam te maken en dit zooveel mogelijk tot zijn recht te doen komen, door niets op deze tentoonstelling toe te laten, dat er niet thuis hoort. Dansinstituut A. Kwekkeboom. Betere resultaten door ruimere accomodatie. De moderne dans neemt een zeer belang rijke plaats in het leven van de jeugd van onzen tijd in. Deze jonge menschen zouden zich het winterseizoen moeilijk zonder de taliij ke dans-avonden kunnen indenken en zelfs in het zomerseizoen, een gedwongen onderbreking van dit vermaak, treden de dansavonden al meer en meer op den voor grond. Doch al beschouwt de „oudere gene ratie" den modernen dans als een smakeloos en gedachtenloos „voortstappen", iedere be ginneling zal ervaren hebben, dat het min der eenvoudig is, dan het lijkt. Eenvoudig meestappen, is niet moeilijk, doch om alle variaties naar behooren uit te voeren, daarvoor komt meer kijken, en is een grondige voorbereiding onontbeerlijk. Een scholing, die alleen gegeven kan worden door een dansleeraar, die zijn vak verstaat en met zijn tijd meegaat. Dit laatste heeft de heer H. Kwekkeboom begrepen. Hij heeft bij zijn jaarlijksche be zoeken aan het buitenland, waar het zomer seizoen zich zoo bijzonder voor leent, de oogen goed den kost gegeven en bij zijn terugkeer in het vaderland, onmiddellijk de opgedane ervaringen in daden omgezet. Het is vooral de Engelsche stijl, die in den modernen dans den toon aan geeft, en naast de grondige vakkennis der leeraren schrijft de heer Kwekkeboom het succes van dezen stijl voor een groot deel toe aan de meerdere ruimte, die de Engelsche dansleeraar zijn leerlingen geeft, om zich in de danskunst te oefenen. De heer Kwekkeboom heeft daarom geen halve maatregelen genomen, doch de dans zaal, achter het instituut aan de Nieuwe Gracht 98 belangrijk laten uitbreiden. Een uitbreiding, die ongetwijfeld een aanzienlijke verbetering beteekent. Want de door dezen dansleeraar als onontbeerlijk beschouwde oefenruimte Is hiermede zeker verkregen. Doch bovendien heeft de verbouwing zoo danig plaats gehad, dat een uiterst gezellige omgeving is verkregen, waar de tafeltjes en stoelen naast den dansvloed zeker in belang rijke mate toe bijdragen Aan de verlichting Is bijzondere aandacht besteed, zoodat hier des avonds een gezellige en intieme sfeer hangt, die het dansonderricht tot een dub bel genoegen maakt. Op de bovenverdieping is nog een klein zaaltje ingericht, voor de privé-lessen, dat zich eveneens kenmerkt door de gezellige, in tieme aankleeding. Wij zijn er var. overtuigt, dat deze verbouwing voor het instituut A. Kwekkeboom een belangrijke verbetering be teekent en ook door de oude en nieuwe leer lingen op prijs zal worden gesteld. Ylutf -juist qepeofiUsed vat* de. 4&g£ ZOMERPRIJZEN____^. Schouwtjeslaan - Tel. 10070 HAARLEM (Adv. ingez. Med.) Oliebollenweek. Propaganda-fietstocht. Ter aankondiging van de „Oliebollenweek". welke van 2025 September ten bate van het Winterfeest der Haarlemsche Speeltuinkin- deren wordt gehouden, zal Zaterdagmiddag een groote propaganda-fietstocht plaats heb ben, waaraan de leden en de oudere meisjes en jongens der speeltuinen kunnen deelnemen. De rijwielen der deelnemers worden voorzien van een aankondiging der „oliebollenweek" de stoet wordt voorafgegaan door de versier de „oliebollen-auto". Plaats van samenkomst Zaterdagmiddag te drie uur op dë Nassau- laan. Voor Vrijdag 17 September worden de leden der verschillende speeltuin'vereenigingen op geroepen naar de groote zaal van „Ooster-1 kwartier", Zomervaart, ten einde de laatste aanwijzingen voor de oliebollenweek te ont vangen. Het ligt in de bedoeling voor de „oliebol lenweek" de dagen en wijken als volgt te ver-1 deelen: Maandag, voor „Rozenprieel", Dins dag, voor „Oosterkwartier", Woensdag voor „Westerkwartier" en „Flora", Donderdag voor „Te Zaanen" (boomenbuurt), Vrijdag voor ..Weltevreden" en „Meerlebosch" (Indische buurt. Vogel- en Waterbuurt), Zaterdag voor „Vondelkwartier" en de overgebleven! ge deelten. De Vaas CIRCUS SARRASANI. Wij kregen van de directie van circus Sar- rasani het verzoek, mede te deelen. dat de laatste voorstelling, dus heden. Donderdag, ge heel en absoluut onverkort gegeven wordt. Veel menschen zijn bevreesd, dat, met het oog op het feit, dat het circus den volgenden dag alweer in een andere plaats moet spelen, de laatste voorstelling bekort wordt. Hiervan is dus geen sprake. Gezien de overgroote belangstelling betreurt de directie, dat het circus niet langer in Heemstede kan vertoeven. Door de contracten is verlengen van de tijdsduur absoluut on mogelijk. Dus vanavond nog één maal naar het cir cus, het is de laatste kans. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 17 SEPT. Progr. 1: Hilversum n. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.— Keulen 9.50 Pauze 10.06 Keu len, 10.20 Pauze 10.35 Parijs Radio 12.15 Keu len. 1.20 Ned. Brussel, 1.35 Keulen 3.05 Droit- wich 3.35 Deutschlandsender 4.— Pauze 4.05 London Regional 5.20 Fransch Brussel. 5.40 Keulen 6.20 Fransch Brussel 7.20 Keulen 8.05 Parijs Radio 8.20 Fransch Brussel 10.20 Ned. Brussel 10.40 Weenen. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 12.50 Droitwich 1.20 London Regional 4.05 Droitwich 8.20 London Regional 9.20 Droitwich 10.20 Diversen 10.50 London Regional Progr. 5: 3.00—7.00 Diversen. 7.— Eigen gramofoonplaten: Hollandsche avond. 1. Het leven is heusch niet zoo kwaad. Willy Derby; 2. Laat de moed niet zakken, Bob Scholte; 3. Te Laat. Waar denkt U aan? Avro's Kin derkoor; 4. Naar buiten, Louis Davids; 5. Breng eens een zonnetje. Kees Pruis; 6. Om dat ik zooveel van je hou. Jopie Koopman; 7. Tango del rose, Hélène Cals; 8. Droomland, Willy Derby; 9. De Voetbalmatch. Louis Da vid^: 10. Als jij een tango speelt, Bob Scholte; 11. Het huisje bij den toren. Kees Pruis; 12 II tango della seduzione, Hélène Cals: 13. Bloemenmeisje. Eigen Schuld. Avro's Kinder koor; 14. Kom sta eens op, Willy Derby; 15. Wees tevreden met een heel klein beetje, Loui? Davids; 16. Draaien. Jopie Koopman: 17. Ik heb laatst, Willy Derby; 18. Weekend ln Scheveningen, Louis Davids. 8.0012.00 Diversen door J. STEBLER, Zelfs Salomo 2ou dagen en nachten lang hebben moeten piekeren om definitief uit te maken wie van beiden trotscher was op de Vaas, de heer Eggenberger dan wel diens trouwe gade Gezina. Het was dan ook maar niet zoo'n doodgewone huis, tuin- of keuken vaas. doch een nobel sieraad van geslepen kristal en met randjes van echt goud. Een juweel van een vaas en bovendien een familiestuk in den waren zin des woords. Had overgroot vader Tïmoteus haar niet zelf meegebracht uit Mesopotanië? Met gevaar voor eigen leven! Symmetrisch geflankeerd door twee on- noozele bloempotjes die haar klassieke vor men nog beter uit deden komen, troonde zij sedert onheugelijke tijden midden op het ouderwetsche buffet, onder een waaier van gedroogde voorjaarsbloemen. Omringd door de koesterende zorgen van Piet en Gezina, had zij, ondanks menigen storm, haar on gereptheid weten te bewaren, tot op een dag Het touw van het schuifraam in de voor kamer was stuk en als goed huisvader zou de kleine, dikke Eggenberger dat zaakje wel eens even opknappen. Het raam uitnemen was natuurlijk kinderspel. Nadat hij zich zesmaal met de schroevendraaier in zijn duim had gestoken, verliep het karweitje naar wensch. Met bovenmenschelijke in spanning slaagde Piet er inderdaad in het raam los te wrikken en juist balanceerde hij handig met zijn vrachtje door de kamer, toen het ongeluk gebeurde. „Knak" zei de vaas. als protest voor de niet onzachte aan raking met het raam. Hevig geschrokken zette Eggenberger zijn vrachtje tegen den wand en hij zag aschgrauw toen hij den ramp aanschouwde. De vaas had weliswaar slechts één barst, maar die was dan ook fataal! Eén tochtje en het nobele erfstuk dei- voorvaderen lag in diggelen; Piet Eggenberger bofte in zooverre, dat Gezina niet op de plaats des onheils ver toefde. want het was ten eenenmale uitge sloten dat zii den ramp overleefd zou heb ben. Nu had hij tenminste tijd om te over leggen. wat hem te doen stond. De mogelijk heid. Gezina voorzichtig voor te bereiden op wat er geschiedt was. werd aanstonds verworpen. Eggenberger glimlachte bitter. Gezina zijn onvereeeUnke onhandigheid on- 'niechten. beteekende immers niets meer M niets minder dan het gezinsleven moedwillig ruïneeren! Tja, als hij nu nog maar kon Er mogen dan al eens jaren zijn, dat een mode-show in het midden van September een verre voorbode van koudere dagen schijnt, die van Wisbrun en Liffmann op 15 September leek geen dag te vroeg. Guur re genweer doet alles wat met den zomer ver band houdt snel vergeten, de wintergarde- robe wordt voor den dag gehaald, zij heeft aanvulling noodig en daar Is de mode-show om te vertellen, wat er al zoo gedragen wordt. Voorloopig zijn het nog mantelpakken in allerlei soorten: effen tailormades, sportieve tweedpakjes, wollen tricot costuums. en ook straks wanneer het weer wat zachter gaat worden deux pièces van wollen tricot die zonder mantel kunnen worden gedragen. Wat denkt u van een blauwe deux pièces, het rokje effen, het lijfje bedrukt met witte figuurtjes, en daarbij een blauwe breton, van achteren met een kleineren, neergeslagen rand. Of een ander, bruin, een geliefde kleur voor den winter, met effen rokje en een blousje geborduurd in licht en donkerblauw wit, zachtgeel en matrood, en een ceintuur in diezelfde garneeringstinten. Anders mis schien een licht staalblauw mantelpak met cassis-roode blouse en corsage, en een hoed in de kleur van het pak; dit cassis is ook al een mode-tint, de kleur van gestoofde zwarte bessen, warm en die,p. Losse driekwart mantels zullen opgeld doen, zoowel in stof als in bont en imitatie bont, natuurlijk zonder ceintuur, een enkele met een smal ceintuurtje van voren. Maar na die overgangsmantels komen de winter jassen met veel bontgarneering. breede platte kragen en revers, bonten zakken en derge lijke. Behalve bruin neemt men hiervoor in hoofdzaak zwart, waarvan een elegant voor beeld een zwarte stoffen mantel met Per- sianer garneeringen, een ceintuur van de stof met matzilveren gesp. Voor de middagtoiletjes geldt veel zwart, al of niet met wit gegarneerd, maar ook wel met andere kleuren, zooals een zwart toiletje met een blauw fluweelen shawltje en daar bij passend een zwarte hoed met eenzelfde shawl, van achteren lang afhangend. Deze neiging om effen japonnen met een kleurige shawl of ceintuur te versieren is voor de mode van vandaag vrij sterk; het ef fect is niet altijd even gelukkig, omdat het wel eens den indruk wekt, alsof uit moeder's lappendoos een oude. zij het ook mooie lap is geviseht die het simpele jurkje moet op- vroolijken, maar die er geen eenheid van kan maken. Iets anders wordt het wanneer de afstekende kleur in het toilet thuis be hoort. zooals een ruim ingezet, ietwat terug vallend kersrood voorpand plus ceintuur in een zwart avondtoiletje. Deze ruime inge- rimpelde invoegsels a la mrs. Simpson wor den veel gemaakt in deze mode: zij maskee- ren al te zware figuren en kunnen de over- slanke wat ronding verleenen. Veel avondjaponnen werden getoond, die altijd de romantiek bij uitnemendheid ver tegenwoordigen. Wat een prettige vooruit- zichten kunnen ons in de gedachten komen bij het kleeden in een zwart toilet van smalle Valenciennes-kant. in een zwart velours chiffon japon niet een bijpassende lange, zwart zijden mantel, bedrukt met gouden motiefjes. De avondjaponnen vertoon en veel zeer fijne kant afstekende ceintuurs, halve mouwen, iets verbreede schouders zonder mouwen of alleen schouderbandjes, en de kleuren zwart, blauw, bruin overigens een weinig feestelijke kleur voor 's avonds benevens zilver- en goudlamé, dit laatste ook in rood 'koper-kleur en lichte kleuren voor jonge meisjes. Bepaald koninklijk waren een goudlamé gebloemd toilet met cyclamen-kleurige cape, die gelijkertijd binnenzijde van de sleep bleek te zijn en een zachtrose gebloemd zilver lamé japon. De kortgerokte avondjaponnen schijnen het tegen de flatteuze lange toiletjes te moe ten afleggen; wel waren er fijne kanten ja ponnetjes in enkel-lengte, die voor schouw- zeggen, dat de kat of de hond het gedaan had! Maar zij hadden geen kat en geen hond, dat was 't 'm nou. Bleef dus alleen over Mina het dienstmeisje. Maar Mina die parel, die deed zooiets niet! Die brak nooit wat! Zij was juist zoo wanhopig voorzichtig met glaswerk. Trouwens Gezina zou nooit gelooven dat Mina het gedaan had en het meisje zou zich harstochtelijk verdedigen, reken maar! Eggenberger zuchtte. Er zat voor den ar men zondaar niets anders op dan zoo dra mogelijk een nieuwe vaas te koopen, eentje die precies op de oude leek en die dan stil letjes op het buffet zetten. Voorloopig draai de Piet de vaas voorzichtig om. De barst was nu tenminste aan Gezina's Argusoogen onttrokken. Dien zelfden middag hanteerde mevrouw Eggenberger vakkundig een stofzuiger, ter wijl manlief in zijn tuintje een verbitterden strijd voerde met het welig opschietende on kruid. Gezina neuriede tevreden tot opeens .Krikkrak!Een ontzettende gil Het was gebeurd! Een kanjer van een barst zigzagde door het edele kristal van de trots der familie. Na de eerste flauwte werkte Gezina's brein met razende snelheid. Hadden zij nu maar een kat, of desnoods ex hond gehad! Dat had je er nu van, dat Piet altijd zoo tegen huisdieren was! Zou zij Mina misschien Nee, geen schijn van kans. Zoo voorzichtig als die met glas omging! Piet zou nooit ge looven, dat Mina het gedaan had. En ze zou het vast en zeker ontkennen ook. dat nest! In ieder geval, dat stond vast: Piet mocht het onder geen voorwaarde te weten komen. Hij had toch al een zwak hart. en als hij het hoorde, zou er geen land meer met hem te bezeilen zijn. Hoe vaak had hij haar al niet gewaarschuwd toch wat voorzichtiger te zijn met dien lammen stofzuiger. Héél voorzichtig draaide Gezina de vaas om en met uitpuilende oogen keek ze naar de tweede barst. Die tik was dus nog harder aangekomen dan zij gedacht had! Tja er bleef niets anders over dan zoo gauw moge lijk een nieuw? vaas te koopen en die dan stilletjes op de ulaats van de oude neer te zetten. Als Piet in den tusschentbri nu maar niets merkte! Behoedzaam schikte Gezina de bloemen als een treurwillig in de vaas om de beide barsten zooveel mogelijk aan Piet's Argusoogen te onttrekken. Toen zette zii haar onschuldigste gezicht en ging over tot de orde van den dag In den loop der volgende dagen wist Ge zina door toeoassing van de vele kriigslisten waarover het zwakke geslacht beschikt, een niet onaanzienlijk sommetje op haar huis houdgeld te besnaren. De biefstukjes werden ''•op lanser hoe kleine'- pti de roomboter IppV •""dopht on margarine. Gedurende dienzelfden tijd liet Eggenber ger zich niet meer in zijn kegel- of~kaart- burg of concert geschikt zouden zijn, maar toch deden zij meer aan een zeer gekleede middag jurk dan aan een avondtoilet denken. Bij al dit moois van de huidige mode be hoort echter een zeer strenge eisch: de ac cessoires moeten onberispelijk zijn. Hoed, handschoenen, schoenen en kousen, tasch, zij moeten met het toilet een geheel vormen, eerst dan kan men van „goed gekleed" spre ken. Na het veelzijdige dat door de zes manne quins werd getoond tenslotte nog dit: de show was niet overladen zooals maar al te vaak het geval is; vóór den tijd vertrok er niemand, het beste bewijs voor een volledige aandacht voor het getoonde. E. E. J.-P. Het Haarlemsche gemeente- personeel. Kennemer Fotokring. Het programma voor het nieuwe seizoen. De vergaderdata in de eerste maanden van het pas begonnen seizoen zijn als volgt sa mengesteld, 22 Sept., 13 Oct., 3 en 24 No vember, 15 December, 5 en 26 Jan., 16 Febr., 9 er. 30 Maart. Het is dus de bedoeling eens per drie weken samen te komen. Verder zal in het komend seizoen weer een lantaarnplaatjes wedstrijd gehouden wor den en wel naar vrije onderwerpen. De inzen ding daarvoor zal openstaan tot 3 November. Ook stelt het bestuur zich voor onderlinge fotowedstrijden te organiseeren. Het programma voor den eersten vergader avond op Woensdag 22 September in de So ciëteit „Vereeniging" Zijlweg, vermeldt o.m. •Lezing door een nader te bepalen vooraan staand amateur en verder proefprojectie. Afvloeien der 60-jarigen. Het afvloeien van 60-jarigen onder de ge meente-ambtenaren en werklieden geschiedt thans geleidelijk, in overeenstemming van de doorvoering van reorganisaties van ver schillende diensten. Bij de ambtenaren wor den, als gevolg van reorganisatie, verschil lende functies opgeheven; de functionarissen gaan dan op wachtgeld. Bij de werklieden vindt inkrimping van personeel plaats, waardoor de 60jarigen kun nen afvloeien. De laatste weken hebben reeds eenige ambtenaren en werklieden den gemeente dienst verlaten; er zullen er binnenkort meer kunnen volgen. Met schijnt de bedoeling te zijn de op- wachtgeldstelling van de 60-jarigen die voor afvloeiing in aanmerking komen in elk geval vóór het einde van dit jaar volledig door te voeren EXAMEN INSTRUMENTMAKER. Voor de examens, welke dezer dagen van wege de vereeniging tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker in het Ka- merlingh Onneslaboratorium te Leiden zijn gehouden, is geslaagd: voor leerling instru mentmaker: H. Witteveld te Wijk aan Zee. Voor gezel-instrumentmaker is geslaagd J. M. Verbeek te Haarlem. CANDIDA. Door de N.V. Ver. Rotterdamseh Hofstad- Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, wordt Zaterdag 18 September in den Stads schouwburg alhier de eerste voorstelling bij dit gezelschap gegeven van „Candida" in drie bedrijven door George Bernard Shaw. Medewerkenden zijn de dames: Vera Bon dam, Joelde Broedelet en de heeren Dirk Ver beek, Paul Steenbergen, Piet Rienks, Henk van Buuren. De regie Is van Bets RanucciBeekman. Vertaling is van Willem Sonius, Décor: Ka- rel Brückman. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) clubjes zien, hij schafte zelfs het rooken af, kortom, hij leidde een ascetischen levens wandel, dien hij voor zijn vrouw zooveel mogelijk verborgen hield. Alleen de man, die zich wel eens in een dergelijke penibele situatie bevond, vermag te beseffen, hoe zeer de heer Eggenberger in die dagen leed! Maar eindelijk had hij dan toch het geld voor de nieuwe vaas bij elkaar en op een zwoelen Zaterdagmiddag smokkelde hij haar zijn woning binnen. Op zijn teenen sloop hij de trap op en verborg zijn aanwinst in een kist op den zolder. Nu was het wachten alleen nog maar op een geschikt oogenblikje Intusschen had echter Gezina ook niet stil gezeten. Haar nieuwe vaas rustte reeds veilig in de lade van de linnenkast. Zij wachtte, er alléén nog maar op, dat Piet dien avond, zooals gewoonlijk zou gaan kaarten Stipt acht uur gluurde Eggenberger om de keukendeur. Gezina was druk bezig met de groente voor Zondag. „Denk er aan. Piet, niet later dan elf uur hoor!", riep zij haai man na, toen deze haastig de deur uit- Enkele minuten later trok Gezina de lade van de linnenkast open. Meteen werd zij zoo wit als een doek. De nieuwe vaas was verdwenen! Op haar plaats lag slechts een kort briefje, dat als volgt luidde: -Ik wéét alles! Kijk maar eens op het buffet. Piet". P.S. Blijf maar niet op mij wachten. Het zal wel laat worden!" Wankelend schreed mevrouw Eggenberger buffetwaarts en hevig ontdaan aanschouwde zij haar nieuwe vaas, die nu onder de veld bloemen troonde! Met gejuich werd Eggenberger dien avond in ziin oude kaartclubje ontvangen. De vrienden eischten onmiddellijk opheldering °ver zijn lange afwezigheid, aan welk ver zoek de heer Eggenberger na lang aandrin gen voldeed. En in geen jaren werd er zoo hartelijk gelachen, als toen hij vertelde hoe Mi bn toeval Gezina's vaas in de linnenkast entdekt bad en de ziine daarop linia recta naar het Warenhuis had teruggebracht. De verkoopster had de situatie onmiddellijk be grepen Zii nam de vaas en Eggenberger kreeg zijn zes achterwieltjes prompt terug betaald. Daar moest op gefuifd worden Het werd «én uur voor de heeren bet markten en toen ■'p eindeüik zwaaiend huiswaarts keerden, zongen zii van pret. En vóór het eerst in 7nn lever wist Eggenberger nu eens zeker. -'at Gezin- hom nïot met oPr> «rmoen nr- ••a"M,te! CHR. FANFARECORPS „ARTI ET RELIGIONI". Bovengenoemde vereeniging hoopt op Maandag 11 October, voor dona-^Burs e; be gunstigers een gezelligen avond te organi seeren. Er zal een kienspel worden gehouden waaraan mooie prijzen verbonden zijn, en waarvan de geheele opbrengst ten bate der vereeniging komt. De Haarlemsche voor drachtkunstenaar en declamator Sj. Buwal- da, zal eveneens zijn medewerking aan dezen avond verleenen. KORPS MOTORDIENST. Bij het korps zijn voor herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen de dienstplichtige onderofficieren, korporaals en soldaten van de lichtingen 1931 en 1933 tot een totale sterk te van ongeveer 380 man. Van het geheel zijn 3 compagnieën gevormd die gelegerd zijn in een, achter het hoofdgebouw van de Ripperda- kazerne opgeslagen, tentenkamp. JEUGDWERK. De clubs van de Chr. Jongensver. „Obadja", onderafdeeling der H.J.M.V., zijn weer begon nen. De jongens komen Zaterdagsavonds bij een in 4 groepen, ingedeeld naar leeftijd (11— 13 jaar; 1315 jaar; 2 groepen 1517 jaar.) Jongens die met dit werk kennis willen ma ken, moeten Zaterdagavond tusschen 6 en 9 uur maar eens in het gebouw L. Margaretha- straat 13 komen kijken. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon- plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. DIEREN. VRAAG: Moet ik mijn schildpadden de vol gende maand binnenhalen, of kan ik op een be schutte plek een hoop bladeren leggen, opdat ze zichzelf ingraven? Als ik ze binnen haal, moet de aarde in het kistje dan ververscht worden af en toe en moet er een glasplaat óver? Hoe groot moet die kist zijn? ANTWOORD: U kunt de dieren heel goed doen overwinteren in een vorstvrïj vertrek of kelder, in een kistje met turfmolm, lengte van de kist ongeveer 3 x de lengte van de schildpad. Geen glasplaat erop. RECHTSZAKEN VRAAG: Een meisje, dat in een andere ge meente woont dan haar moeder, verdient 364 plus den vollen kost. De moeder heeft geen in komen en twee minderjarige kinderen tot haar last. Is bovengenoemde dochter verplicht haar moeder te steunen? Zoo ja, met hoeveel? ANTWOORD: Zij is verplicht haar moeder te steunen. Het bedrag hangt van verschillende om standigheden af en wordt voor elk geval afzon derlijk bepaald. VRAAG: T. Tot welken leeftijd behoeft er voor een dagmeisje (6 dagen per week) geen perso- neele belasting betaald te worden? 2. Hoeveel dagen per week kan men een ouder dagmeisje in dienst hebben en vrij blijven van pers. bel.? ANTWOORD: 1. Tot beneden 18 jaar. 2. Hoogstens drie dagen per week (gedeelten van dagen worden voor geheele dagen gerekend). VRAAG: Iemand heeft kamers gehuurd met pension voor 100 per maand. Wat mag hij per dag aftrekken tijdens zijn verblijf in een zie kenhuis? ANTWOORD: Het door den pensionhouder uitgespaarde voor voedsel. VRAAG: Een meisje van 18 jaar is voor den dag in betrekking en verdient 5.Als zij voor dag en nacht in betrekking gaat, hoeveel moet zij daarvan dan haar ouders geven? ANTWOORD: Afhankelijk van het inkomen der ouders en dat van de overige kinderen. BELASTING ZAKEN VRAAG: Is men belastingplichtig voor het bedrag dat men op een spaarbankboekje heeft of moet belasting worden betaald van een be paald bedrag af? ANTWOORD: Voor de ink.belasting moet men bij zijn inkomen ook de rente van het bedrag, dat men op de spaarbank heeft, bijtellen. RECEPTEN. VRAAG: Hoe krijg ik een inktvlek uit een elours kleed ANTWOORD: Met heet water betten en af- sponsen. Daarna niet leeren lap zoo droog moge lijk kloppen en dan op de vlek citroensap laten druppen en rustig 15 minuten laten inwerken. Zoo noodig herhalen. DIVERSEN. (Nadruk verboden, houden). Auteursrecht voorbe- VRAAG: Is het voor iemand, die een zeer klein komen heeft en een paspoort moet hebben om elders werk te zoeken, mogelijk dit gratis of te gen verminderden prijs te krijgen? Zoo ia. ho°? ANTWOORD: LT kunt bij het bureau Bevol king een bewijs van onvermogen aanvragen om een gratis paspoort te krijgen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10