HET HOOGSTE RECHT De oefeningen der Lichte Brigade De directeur-generaal van de .Konink lijke", ir. J. E. F. de Kok, vertrok Woensdag met den heer H, M. Schmidt Crans per eigen vliegtuig van Ypenburg voor een zakenreis naar Zuid-Afrika De bekende romanschrijver H. J. Rob bers is op 69-jarigen leeftijd te Amster dam overleden De jeugd zong Woensdag bij de onthulling van een monument ter nagedachtenis aan wijlen H. M. Koningin Moeder op het plein der Regentesseschool te Utrecht door den burgemeester mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk Z. Exc. minister mr. J. A, de Wilde heeft Woensdag te Bergen op Zoom het nieuwe bacteriologisch laboratorium van het bestuur der visscherij op de Zfeeuwsche stroomen officieel geopend. De minister bekijkt vol belang stelling een der te onderzoeken objecten FEUILLETON Naar het Amerikaansch van MILDRED DANNING. (Nadruk verboden.) IN DIEPSTE DUISTERNIS. Jackson had de laatste sterke schakel, die hem met zijn geboortestad verbond, vrijwillig verbroken. De Monroels, die een vader, moeder en zuster voor hem geweest waren, zijn eigen vader, en Virginia, die hem het liefst op aarde was, had hij met bloedend hart en ver doofd van smart, uit zijn leven gerukt. Hij keek de slanke meisjesgestalte na, tot ze uit het gezicht was. Toen keerde hij zich om. zocht naar het handvat van zijn suitcase, streek zich met de hand over de oogen en liep naar het station, zijn nieuwe leven tege moet Sedert zijn eerste besluit genomen was, had hij niet getwijfeld, of hij deed het beste, wat hij voor Virginia doen kon. Als de schande aan het licht gekomen zou zijn, dan zou dit ondraaglijk zijn, voor den persoon, wien de schande treffen zou en het was veel beter dat hij wegging en een nieuw leven begon, dan dat Lloyd het moest doen. De jongen was een schip zonder roer, niet in staat op zich zelf te passen Als hij weg had moeten gaan zou Virginia nem gevolgd zijn. En die twee. bij wie de sympathie maar van éen kant kwam zouden dezelfde sombere toekomst voor zich hebben gezien waaraan hij nu het hoofd moest bieden. Zoo redeneerde hij. Maar nu hij in den trein zat, begon hij te twijfelen. Hij had nog een paar honderd kilometer op zijn kilometer boekje, dat hij gekocht had, voor zijn heen en weer reizen van en naar de universiteit. Hij stapte in den eersten den besten trein, die het station binnenreed, absoluut onver schillig waar die hem brengen zou. Doch toen hij verder en verder kwam van alles, wat hij liefhad, vroeg hij zich af, of hij wel verstan dig' geweest was en wat er gebeurd zou zijn, als hij de waarheid gezegd en Lloyd ontmas kerd had. Na een poos gaf hij het op. Zijn hersens hadden teveel doorgemaakt en inplaats van alles rustig te overwegen, werd hij geplaagd door levendige herinneringen aan den rechter en Virginia, zooals ze er de laatste keer, toen hij hen ontmoette, hadden uitgezien. In ieder geval was het nu voorbij, hij had de eerste stap gedaan en moest nu maar zien, hoe hij zijn weg zelf verder moest afstrompelen. Terwijl de trein hem puffend door het zon nige, schilderachtige landschap voerde, zat hij met niets ziende oogen naar de voorbij vliegende velden, huizen en boomen te staren. In zijn hart voelde hij een doffe pijn. „Uw kaartje, alstublieft, meneer?" Jackson keek op en liet zwijgend zijn kilo meterboekje zien. „Maar waar gaat u heen, meneer?" vroeg de conducteur, die zijn stil len, bleeken jongen passagier aankeek. ,jk weet het niet". De conducteur deed niet verbaasd. „Weet u 't niet meer, of bent u het nog niet met uzelf eens?" Ik ben het nog niet met mezelf eens", ant woordde Jackson, met een flauw lachje, naar den man opziend „Weet je ook een plaats hier dicht bij, waar ik gapw werk kan krij gen? Ik ben heel slecht bij kas op het oogen - blik." De conducteur dacht na. „Nu meneer, ik kom van Evansville, hier dichtbij, dat is een welvarend plaatsje, meneer en ik kan het u werkelijk aanbevelen, 't Is ook maar dertig- mijl van hier en als het u niet bevalt, kunt u altijd verder gaan met de kilometers, die u nog op uw boekje hebt." Jackson lachte. „In orde", besloot hij. „Ik ga naar Evansville". De conducteur scheur de het benoodigde aantal kilometers uit het boekje en gaf het terug. Toen wachtte hij en sloeg zijn jonge passagier aandachtig gade. Een oogenblik aarzelde hij voor hij begon te spreken. „U hebt zeker geen vrienden in Evansville, meneer?" „Zoo ver ik weet niet". „Nu, meneer, mijn naam is White, Jeb Whi te. Als ik u behulpzaam kan zijn Jackson bedankte den man voor zijn vrien delijkheid en schreef zijn adres op. Hij glim lachte om den emstigen beleefdheid van den man, maar niettemin voelde hij zich wat beter, wat minder eenzaam. Jeb White's be langstelling en vriendelijkheid, was op het juiste oogenblik gekomen, om Jackson weer wat op de been te helpen. De dagen, die nu volgden, behoorden tot de moeilijkste in zijn leven. Hij had ongeveer vijftien dollar bij zich, de rest van zijn reis naar het Noorden en van zijn kleine toelage. Hij wist, dat de rechter hem meer gegeven zou hebben, als hij geweten had, hoe weinig hij had, of als Jackson er om gevraagd had, maar van dit laatste was natuurlijk geen sprake geweest. Verder had hij genoeg klee- ren bij zich, om het zoo noodig, eenige maan den uit te houden, en een paar gouden voor werpen, die beleend konden worden, een hor loge, manchetknoopen, een ring en een paar dasspelden. Hij bleef den eersten nacht in een klein hotel, liet er den volgenden dag zijn tasch achter en ging op pad, om een goed- koope kamer te zoeken. Hij liep de heele stad door maar kon niets vinden, want de kamers waren te duur, of te somber en vuil. Op het laatst dacht bij aan Jeb Whites en besloot den man aan zijn woord te houden en hem op te zoeken. Het opgegeven adres bracht hem naar de buitenwijken der stad en Jackson slenterde door verschillende vuile en morsige straatjes, tot hij na eenige minuten verder te hebben geloopen een klein wit huisje in het oog kreeg, dat een eindje van den stoffigen landweg lag. De stad was niet groot en hij had niet ver behoeven te loopen. Bovendien was het gezicht van het keurig onderhouden tuintje voor 't huis en de wilde kamperfoelie, die triomfantelijk over de portiek kroop en haar jonge loten tot op het dak uitstrekte, een be looning voor zijn tocht. Jeb White was dien dag thuis en toen Jackson klopte er was geen bel, opende deze in hemdsmouwen de deur. Hij herkende Jackson dadelijk en scheen blij hem te zien. De laatste was nog te moedeloos en ver vuld van zijn verdriet om gewoon te doen en Jeb's vriendelijkheid en hulpvaardigheid trof hem diep, waarop Jeb, die scheen te voelen, wat er in zijn bezoeker omging, zijn belang stelling verdubbelde. „Doet u mij het genoegen, meneer en gaat u even in de schommelstoel zitter, terwijl ik met mijn vrouw spreek. Als Toby hier, of een van de anderen, brutaal of lastig is, zegt u 't me!" Jackson werd in de kleine huiskamer ge laten en dadelijk door drie kleine peuters, die hem met den duim in den mond nieuwsgie rig aanstaarden, omringd, terwijl Jeb aan de achterdeur: „Emerald" riep. Emerald kwam direct, haar handen aan de schort afvegend en de golvende bruine haren uit het knappe gezicht strijkend. Ze werd aan Jackson voor gesteld en keerde zich, na hem ietwat verle gen toegelachen te hebben, tx' haar man. „Ja, Jeb, als meneer Morgan," Jackson had besloten, zijn eersten en middelsten naam Jackson Morgan te gebruiken, „met eenvoudige kost te vreden is, nu. dan geloof ik wel, dat we hem een geschikte ka mer kunnen bezorgen." Jackson was overrompeld, maar na een oogenblik realiseerde hij, dat zulk een tehuis hem wel zou bevallen. Zij waren buitenge woon aardig en het huis was proper en zij le ken er niet de menschen naar, om te trach ten achter zijn verleden te komen en uit te visschen, waar hij vandaan kwam en waarom hij gekomen was. Na eenig heen en weer gepraat, kon hij al bij hen blijven eten, en toen ze het eens wa ren over den pensionprijs, bracht hij zijn tasch naar een klein, maar comfortabel en zindelijk kamertje onder de dakpannen en richtte zich daar in. Daarna ging hij er op uit om werk te zoe ken. Eerst probeerde hij het als kantoorbedien de, bij advocaten, verzekeringsagenten en alle andere agentschappen, maar ze vroegen allemaal getuigschriften of om referenties. Bij de groote magazijnen en de banken, overal kreeg hij dezelfde ontvangst. Er waren genoeg jongelui met getuigschriften. En zoo ging het maar door, van winkels naar kantoren en banken, door de heete, stoffige straten. Hij liep van den een naar den ander, doch overal werd hij, soms op kalme, soms op ruwe manier van de deur ge wezen, terwijl zijn geld begon te slinken en hij hoe langer hoe meer den moe<L begon te verliezen. Jeb White verklaarde, dat, als 't hem niet mocht gelukken iets te krijgen, hij hem mis schien wel een baantje als conducteur, of sta tionsbeambte, zou kunnen bezorgen, omdat hij zelf al tien jaar dienst had en goed aan geschreven stond. Jackson voelde natuurlijk niet veel voor een werkkring, die zoo weinig promotiekansen in het vooruitzicht stelde, tenzij hij elke an dere mogelijkheid zou moeten opgeven. Ge lukkig was de voeding bij de White's al hoewel erg eenvoudig, heel goed en als Jack son op den duur fut mocht verliezen, dan zou hij lichamelijk tenminste weerstand kunnen bieden. .(Wordt vervolgd,). Op weg naar de oefeningen der Lichte Brigade, welke in den Achterhoek zijn aangevangen en tot 20 September duren. Een colonne passeert Nijmegen draverijen ^eo'raanisee^^n^dp10^6'^^611'^!?We-rde" Woensd?t °P den Eemnesserweg te Laren kortebaan-prijzen- ara georganiseerd om de .Gouden Zweep waarvoor de «beste en snelste paarden uit het land waren inge schreven. Een moment tijdens de race Een frissche dronk tijdens de groote schapen- markt, welke deze week te Findon (Eng.) werd gehouden Van de 26 300 vaten haring, bestemd voor Rusland, liggen in Rotterdam 13150 vaten ge reed om verscheept te worden Tsjecho Slowakije rouwt over het verscheiden van oud-president Masaryk. In de straten van Praag hangen huis aan huis de vlaggen halfstok

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13