U A Am 1 iKi/e HA f%0 B AH HAAk LI :M O DA UDLAU De Bond van Goede Mevrouwen. De heer Charlie. Vuurtje gestookt in een kolenhok. r Hef belangrijkste 5Sé JAARGANG No. TS636 -VëVscfiljnt ^ag'ëlïj^s, Feïïalve op Zoif- eri Feestdagen. DONDERDAG 16 SEPTEMBER' 1937 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lomens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 nrnd. 0.65, franco p. post Ö.72Vi. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTTëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.eén lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.-p a /-"tnt a >c Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. xlxLUiLiN 10 Jr ALrliNA 0. De Engelsche minister van Arbeid, Ernest Brown, is een beetje overmoedig geworden want hij verbeeldt zich het dienstboden- vraagstuk te kunnen oplossen. Dit oude we reldprobleem, in ons land blijkbaar tegen woordig weer wat minder nijpend geworden ik druk mij voorzichtig uit -is in Enge land blijkbaar uitermate lastig, doornig, ne telig en wat u maar meer wilt. Men heeft het daar ook niet met Duitsche import kun nen bestrijden in dezelfde mate waarin dat in ons land geschied is. Het taai-bezwaar is te groot. En bovendien is de afstand, door mevrouwen jegens dienstboden bewaard, die in ons land aanzienlijk is ingekort, aan de overzijde der Noordzee nog zeer groot. Het beroep van dienstbode is er dan ook zoo weinig in trek, dat toen de staat tijdens de groote malaise zes opleidingscentra inrichtte de belangstelling maar heel matig was. De centra zijn thans, naar de Tel. in een stuk over dit onderwerp meedeelt, maar half vol en de arbeidsbeurzen hebben in de laatste jaren slechts aan 44 pet. der ingekomen aan vragen voor huishoudelijk personeel bunnen voldoen. Niu is minister Ernest Brown den boer op gegaan en heeft in de „distressed areas", de districten waar de werkloosheid blijvende vormen heeft aangenomen, een onderzoek ingesteld. Zijn slotsom is: de arbeidsvoor waarden van de dienstboden moeten verbe terd worden. Zij moeten meer vrij hebben, minder in eenzaamheid leven, en de opvat ting dat het beroep minderwaardig zou zijn dient ook te worden bestreden. Daarom wil de minister, mede „ter verbetering van de ge- heele atmosfeer" een Bond van Goede Me vrouwen stichten, waarvan de leden zich ver binden, zich aan bepaalde arbeidsvoorwaar den te zullen houden.' De Goede-Mevrouwen zouden dan een diploma brijgen en, daarmee gewapend, zeker goede dienstboden kunnen verwerven. Dat verwacht de minister althans. Maar de mevrouwen zijn blijkbaar gesteld op waarborg van een goede tegenprestatie, die in het plan ontbreekt. En anderzijds vraagt men wat er gebeurt als een gediplo meerde mevrouw in de practijk haar belof ten niet nakomt. Staatsinspectie van den dienstboden-arbeid is nog niet door minister Brown voorgesteld. En is het toch al niet erg gewaagd van Pa Staat, zijn bemoeienis te gaan uitstrekken tot de verhouding tus- scheri mevrouw en dienstbode? Minister Brown heeft dit blijkbaar toch ook wel vermoed, want hij heeft nu tijd ge vraagd om nog een beetje na te denken. Maar afstel wordt dit uitstel niet, want met grimmige vastberadenheid zegt hij: „Men kan er van op aan dat de regeering vastbe sloten is, in te grijpen". Al nadenkend zal hij m.i. moeten beginnen met zijn eerste plan op te geven. Die Bond van Goede Mevrouwendat zou vast mis- loopen. Ik wil de verleiding weerstaan om een vergelijking met Duitsc'hland te maken en een Engelsche verdeeling te voorspellen in staatsburgeressen le en 2e klasse. Die ver gelijking gaat inderdaad niet geheel op. Maar hoe denkt minister Brown de verhou ding tussohen de gediplomeerde en de onge diplomeerde mevrouwen te regelen? Meent hij dat die goed zal zijn? Hoe denkt hij de ongediplomeerde mevrouwen aan goede dienstboden te helpen? Meent hij dat ze alle maal maar de arbeidsvoorwaarden moeten onderschrijven? Maar de verschillen zijn im mers legio en velen zullen dat niet kunnen doen omdat zij zooveel kinderen en/of inwo nende familieleden en zoo weinig inkomen hebben, dat zij er niet toe in staat zijn! Als minister Brown al die verschillende huise lijke verhoudingen gaat onderzoeken zal bij er duizelig van worden. Vooral als hij de af meting van woningen, de last veroorzaakt door zeer jonge kinderen, het tijdverlies ver- .oorzaakt door de verzorging van chronisch- zieken enz. in aanmerking gaat nemen. „Het gezin" is een gansch ander begrip, en een oneindig variabeler, dan „het fabrieksperso- neel". Als mevrouw Brown haar man van dit plan af kon brengen, dat zoowel de mevrou wen als de dienstboden in twee partijen verdeelen zou en daarmee een vreeselijke bron van nieuwe onrust in de Britsohe sa menleving scheppen, zou zij vermoedelijk den dank der natie oogsten. En wellicht zelfs beroemd worden als Engelands „Ma Brown'", zij het dan op anderen grondslag dan de onze.... R. P. (Charlie Chaplin heeft verklaard dat hij in zijn nieuwste film, die \MA thans in bewerking is, niet meer in zijn landlooperscostuum zal optreden, maar normaal gekleed, \./l en tevens dat het een sprekende 1 film zal zijn.) Van IJsland tot Afghanistan, Van China tot Saskatchewan En van den Dollart tot de Schelde, Kent heel het bioscooppubliek Den Charlie, die als filmkomiek, Door jaren als de grootste telde. De wijde broek, de nauwe jas, Het hoedje, dat wat wankel was. Te groote schoenen aan de voeten, Het snorretje, het Spaansche riet, Wie was door al die jaren niet Steeds weer verheugd, ze te begroeten. En ondanks dat den laatsten tijd Een nieuwe Chaplinfilm een feit Van groote zeldzaamheid mocht heeten, Is niemand den verschoppeling, Die droevig zooveel dwaas' beging, Den genialen clown, vergeten. Nu kondigt Charlie Chaplin aan, Dat zijn costuum heeft afgedaan, En 't snorretje ook gaat verdwijnen; In 't werk, dat nu op stapel staat En waarin hij niet zwijgt, maar praat, Zal hij gekleed als heer verschijnen. O Charlie Chaplin, is het heusch? Als stakker was je steeds een reus, Nu zitten wij in angst en vreeze, Dat je, zoo eensklaps met geweld Gemetamorfoseerd tot held, Niets dan een kleine man zult wezen. MINISTRIEELE „NOODLANDING". THOLEN, 16 September. Gisteren heeft de minister van financiën Z. Exc. J. A. de Wilde, het nieuwe laboratorium van het be stuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroo men te Bergen op Zoom geopend. Z. Exc. had van deze gelegenheid gebruik gemaakt om van Middelbrug met het vaartuig „De Gier" van het bestuur- der visscherijen, met een referendaris van het ministerie en vergezeld van het bestuur der visscherijen op de Iersche bank, om vandaar naar Bergen op Zoom te varen. Waarschijnlijk doordat niet voldoende op het getij gerekend is, of doordat de tocht langer geduurd heeft dan verwacht werd, kon de haven van Bergen op Zoom, die getijhaven is, niet meer worden binnen- geloopen, waardoor naar Tholen werd geva ren, waar aan de Eendracht in allerijl een noodstijger was gemaakt, zoodat het hooge gezelschap alhier zou kunnen landen. Na bezichtiging van oesterloods en een mos- selknipperij alhier is de minister per auto naar Bergen op Zoom gereden. Brand op zolderverdieping. Krachtig optreden van de brandweer voorkwam erger. Gistermiddag was het zesjarig zoontje van de familie Van der Horst met een vriendje op den zolder van zijn ouderlijke woning aan de Maarten van Heemskerkstraat 29 aan het spelen. De jongens begingen de onvoorzich tigheid, in een kolenhok een vuurtje te sto ken. De gevolgen bleven niet uit, want weldra vatte het gevaarlijke materiaal vlam. De jongens wkaren zeer verschrikt over deze gevolgen van hun onvoorzichtigheid en renden naar beneden, de straat op. Daar de ouders niet thuis waren, duurde het enkele oogenblikken, voor de brand werd opgemerkt. Doch weldra baanden dikke rookwolken zich een weg door de dakkapel. Dit wend gezien door omwonenden, die onmiddellijk de brandweer waarschuwden. Toen deze arriveerde lekten er reeds kleine vlammetjes langs de dakkapel en het leek, alsof de brand ernstige afmetingen zou gaan afnemen. Onmiddellijk werd de strijd tegen het vuur met twee slangen op de waterleiding aange bonden. Inmiddels waren de bewoners thuis geko men, die in allerijl begonnen, het meubilair naar buiten te dragen, waarbij de heer des huizes een bloedende wond aan een der han den opliep. Na ongeveer een half urn* was de brandweer de situatie meester en was het gevaar, dat de brand naar de belendende perceelen zou overslaan geweken. De zolder was echter ge heel uitgebrand en de benedenverdiepingen hadden veel last van het bluschwater. Vele sloegen op straat, waar de politie voor een goede afzetting zorgde, den strijd van de brandweer tegen het vuur gade. Daar de bewoners niet verzekerd waren, hebben de jongens door hun onvoorzichtigheid veel schade en ellende veroorzaakt. Auto botst tegen motortram. Bestuurder ernstig gewond. GERAAMTE GEVONDEN. BUREN, (Gld.) 15 Sept. Bij graafwerk ten behoeve van de automatiseering der te lefoon is op de markt te Buren OGld.) te genover het Stadhuis op V/z meter diepte een nog betrekkelijk gaaf geraamte gevon den van vermoedelijk een manspersoon van ruim vijftig jarigen leeftijd. Dame loopt zware hoofdwonde op. Woensdagavond om tien minuten voor half acht is op den onbewaak- ten overweg nabij het station Schoorl een personenauto in volle vaart in botsing gekomen met een motor tram van de Noorder Stoomtram Maatschappij, welke op weg was van Warmenhuizen naar Alkmaar. De wagenvoerder van de tram had het ongeluk zien aankomen en had de tram welke langzaam reed halver wege den overweg tot stilstand weten te brengen. De auto werd door de buffers van de tram opengereten en totaal vernield. De auto werd be stuurd door den heer van Riessen uit Overveen, die tusschen de wrak stukken bekneld raakte en moest worden uitgezaagd. Hij was er ernstig aan toe. Nadat door dokter Heringa de eerste hulp was verleend, is hij in bewuste- loozen toestand, met verschillende bloedende verwondingen en inwen dige kneuzingen naar het stadszie kenhuis te Alkmaar vervoerd. De dame, die naast den bestuurder zat, mej. de Waal Malefijt, eveneens uit Overveen, kreeg een zware hoofdwon de en werd eveneens in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Alk maar vervoerd. Naar wij hedenmorgen bij informatie ver namen, is de toestand der beide gewonden naar omstandigheden redelijk wel. Er is geen levensgevaar aanwezig, doch de wonden van de dame zijn nog zeer pijnlijk. De oorzaak van het ongeval moet ongetwij feld worden toegeschreven aan de onbekend heid van den automobilist met de plaatselijke sitjjatie. De tram had geruimen tijd vertra ging. Anderhalf jaar voor straatroof. Het stoffelijk overschot van president Masaryk op het doodsbed. Haarlemsche handelsreiziger veroordeeld. AMSTERDAM, 16 September. Het ge- I rechtshof veroordeelde vandaag een Haar- I lemsche handelsrijzlger, die in Maart van het vorige jaar een straatroof had gepleegd en een onderwijzeres een taschje met 160 had ontrukt, tot onderhalf jaar gevangenis- l'straf. De rechtbank te Haarlem had hem tot dezelfde straf veroordeeld. In hooger beroep vorderde de procureur- generaal een jaar en twee maanden met af- i trek van voorarrest. De man is onlangs door de rechtbank te Den Haag eveneens veroor deeld tot een zware gevangenisstraf wegens straatroof. In het Haarlemsche geval hield hij zijn onschuld vol, ofschoon zijn mededader een bekentenis had afgelegd. Frans Hals Tentoonstelling trok lotnutoe ruim 51000 bezoekers. Meer dan een derde deel vreemdelingen. Nog steeds blijft de toeloop naar de Frans Hals Tentoonstelling voortduren. Tot heden middag hadden 51326 personen de expositie bezocht. Ruim een derde deel van dit respec tabele aantal bestond uit vreemdelingen. PERSONALIA. Tot leeraar in de klassieke talen aan het Gem. Gymnasium te Groningen is benoemd onze stadgenoot, Drs. J. Smits. AAN DE GEVOLGEN VAN AANRIJDING OVERLEDEN. Zaterdag 4 September stak de 75-tjarige heer H. K. op den Wagenweg onvoorzichtig den weg over. Hij werd door een bestelauto aangereden, maar kreeg oogenschijnlijk geen letsel. Woensdag is de heer K. overleden. Tien mensclien bij brand omgekomen. Zij konden niet meer uit boerderij vluchten. LONDEN, 16 Sept. (Reuter.)' Tien Ieren, die een boerderij bewoonden te Kirintilloch in de omgeving van Glasgow, zijn levend verbrand toen hun woning heden in de vroegte in brand geraakte. Het huis was verdeeld in verschillende ver trekken, welke bewoond werden door gezinnen, die op de aardappelvelden werkten. Ver- scheidenen wisten de boerderij tijdig te ver laten, maar alle pogingen om de tien anderen te redden, mislukten wegens de geweldige vlammenzee. KU KLUX KLANLTD OPPERSTE RECHTER IN AMERIKA? WASHINGTON, 15 Sept. (Havas-A.N.P.) Welingelichte kringen zijn thans van meening dat de berichten, volgens welke senator Black, de rechter in het opperste gerechtshof, lid zou zijn van de Ku Klux Klan van zoodanigen aard zijn, dat zij ernstige politieke consequen ties kunnen hebben. Het stilzwijgen van Black bevestigt den indruk, dat de doro een blad te Pittsburgh gepubliceerde documenten waar schijnlijk authentiek zijn. De openbare meening kan moeilijk de aan wezigheid van een lid der Ku Klu Klan in het opperste gerechtshof aanvaarden en de op posities aldus verzekert men, zal dit incident ongetwijfeld uitbuiten, indien het niet snel wordt opgeklaard. Welingelichte kringen zijn van meening, dat rechter Black, die niet af zetbaar is, zou kunnen aftreden. Twee Engelsclien in Rotterdam verdronken. ROTTERDAM, 15 Sept. Vandaag zijn te Rotterdam twee Engelschen verdronken. De 45-jarige bootsman A. Amourette uit Londen is te water geraakt, door het breken van den touwladder van het in de Maashaven lig gende s.s. „Flimton", over welken touwladder hij zich aan boord wilde begeven. Het lijk is in den loop van den avond opgehaald. Verder is in de Parkhaven de 35-jarige hotelhouder J. Moris uit Louglrboro (Lei cestershire) bij het aan boord gaan van de „Melrose Abbey" te water geraakt en ver dronken. NIEUWE RELAYZENDER VAN DE NIROM. BATAVIA, 16 September (AnetaX De on derzoekingen van de Nirom inzake verbete ring van de ontvangst overdag in Noord- At jeh hebben tot het besluit geleid een relay - zender te Medan op te richten. Hierdoor zal niet alleen de ontvangststerkte overdag in Noord-At jeh voldoende zijn, doch tevens trek ken hiervan de luisteraars in Medan en om geving in ruime mate profijt. De in bedrijf- stelling kan vóór het einde van het jaar wor den verwacht. DE HEER CRONE IN INDIë. BATAVIA, 16 Sep. (Aneta) Met de „Sla mat" arriveerde de" heer Gottfried H. Crone, voorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel. Hij werd verwelkomd door den heer Goorissen. vertegenwoordiger van de fir ma Crone te Batavia, dr. Mansfeit van het departement van economische zaken, den heer Van de Stad van de Nederlandsche Handel maatschappij e. a. De heer Crone zal circa twee maanden op Java verblijven, waarna hij een bezoek brengt aan Sumatra. Hij zal zijn verblijf hier te lande ook benutten voor contact met autori teiten, openbare instellingen enz. De heer Crone wees er op, dat de Amster damsche Kamer van Koophandel immer speciale belangstelling heeft gehad voor In- dische aanglegenheden, hetgeen mede tot uiting kwam in zijn redevoeringen welke hij als voorzitter van die Kamer in het begin van elk jaar houdt. Het woord is aan. Bishop Creighfon: Hoe hooger de maatschap pij is gestegen, hoe lager het individu kan vallen. Ook Krylenko uit de gratie. Russische Volkscommissaris van Justitie uit zijn functie ontheven. Kryteikw. MOSKOU, 15 September (Tass-A.N.P.) Het telegraaf agentschap der Sovjet Unie deelt mede, dat het centrale 'uitvoerende comité van Groot Rus land den Volkscommissaris van Justi tie van Sovjet Rusland van diens functie van Volkscommissaris van justitie van Groot Rusland heeft ont heven. Hij is vervangen door Antonef Ofsénko. Wereldkampioenschappen Biljarten in 1938 te Haarlem Dan is een garantiefonds noodig. De wereldkampioenschappen biljarten zul len in 1938 in ons land gehouden worden. Naar Jhr. Dr. J. C. Mollerus, voorzitter van den Nederlandschen Biljartbond, ons mede deelde, staan de kansen dat Haarlem voor die belangrijke wedstrijden die steeds een evenement vormen op biljartgebied uit gekozen zal worden, zeer gunstig. Maar dan is het noodig dat voor het financieel welsla gen van deze onderneming een garantie fonds gevormd wordt om eventueele tekorten te dekken. Daarmede zijn weliswaar geen ka pitalen gemoeid,-doch wel zal het noodig zijn dat allen die belangstellen in het biljartspel de handen ineen slaan om aan het vereischte bedrag te komen. De wedstrijden zouden uitstekend gehou den kunnen worden in de zalen van de So ciëteit Vereeniging. Het is de bedoeling dat zij drie- dagen duren. Elk land vaardigt zijn besten speler af, zoodat wij dan zouden ken nismaken met de kopstukken uit de biljart wereld. DE BESTE ANTHRACIET En billijk bovendien, Die koopt U nog altijd BIJ FRANS PERQUIN TELEFOON 10212. (Adv. Ingez. Med.) pag. De wereldkampioenschappen biljarten in 1938 te Haarlem? 1 Nabij Slagerskil is gisteren een bestel auto tegen een boom gereden, een fiet ser werd gedood, twee inzittenden zwaar gewond. 3 China waarschuwt in de Assemblee voor Japan's „gepantserde vuist". 4 Een bomaanval op Valencia heeft talrijke slachtoffers geëischt. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De bond van goede mevrouwen. 1 Mr. E. Elias: Verrassingen. 3 Tijdgenooten: Gandhi 3 A. D. L.: Amsterdamsche aspecten. 3 Speciale correspondentie: Schacht en het financieel beleid in Duitschland. 4 J. B. Schuil: De jubileerende tooneelver- eeniging „Herman Heyermans". 5 J. H. de Bois: Herman Robbers overleden 5 E. E. J.-P.: Modeshow Wisbrun en Liff- mann 0 H. D. Vertelling: De Vaas. q Modeshow van Weill-Muller 8 Jhr, dr. J. C. Mollerus: Petroleumwinning op Venezuela. g K. Andr: Atatürk over de democratie. 9 De Burgerlijke Stand v»" ic op genomen op Voor de Vrouw'

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1