MARTIN STARK's K 15 Oct POND ERDA'G 16 SEPTEMBER 1937 PI A ARTE M'S DAGEE A" D' „Van Heutsz"'' kon tegen de typhoon niet op. Schip driemaal in aanvaring geweest. BATAVIA, 15 Sept. De gezagvoerder van ae „Van Heutsz", de heer D. J. Huyer. die zijn laatste reis maakte, heeft bij de directie van ae K.P.M. een uitvoerig rapport ingediend 0Vfr 5^ran(*mg tijdens den typhoon. Hi den nacht van 1 op 2 September had de twphoon een phenomenale windkracht, welke docvr het observatorium te Hongkong werd goschat op 164 mijl. Het vrij zwaar bela den schip arriveerde 1 September des och tends te Honkong. van Swatow komende. Men meerde op de typhoonboei en trof de noodige maatregelen. Op 2 September te 1.40 uur nam de windkracht toe bij vallenden baro meter. De machines stonden stil. De beide an kerkettingen hielden zich goed. Te 2,35 uur kreeg de wind de kracht van een orkaan. De machines werden langzaam vooruit gedraaid, om den trek op de kettingen te verminderen, doch te 3.40 uur brak de ketting, zoodat het schip op drift kwam. Te 3,52 volgde een aan varing met een ander schip (dat later bleek te zijn de „Gertrude Maersk")waarvan de boeg dwars aan stuurboordzijde van de „Van Heutsz" in drong. Er werd echter geen schade aangericht onder het hoofddek. In den vreeselijken stonn werden de red dingsbooten in gereedheid gebracht. Alle passagiers werden nogmaals gewekt en ont vingen order de zwemvesten aan te gorden. Het was toen onmogelijk geworden om in den wind te staan. Bovendien was er absoluut geen licht, zoodat men niets kon zien. Te 3.57 uur dook midscheeps aan stuurboordzijde de ste ven op van de „Hai" Li". Door volle kracht ach teruit te stoomen werd een aanvaring ter plaatse van de machinekamer voorkomen, doch de botsing greep plaats ter hoogte van ruim n, waar het water üi groote massa's binnenstroomde. Toen verdween de „Hai Li" als een schim. In den hevigen regen had daarna weder een aanvaring plaats met de „Gertrude Maersk" en wel zoodanig, dat er gevaar voor de passa giers begon te dreigen, daar de slagzij van trude Maersk" steeds grooter werd. De „Ger trude Maresk schoof weg en even later strandde de „Van Heutsz" bij wilde zee en ontzettende windkracht. Bij het aanbreken van den dag bleek, dat het schip, waar zich nog vele passagiers op bevonden, gestrand was op Green Island. Langzaam nam de storm in hevigheid af. Het schip bleek in zeer ongunstige positie te verkeeren. Alhoewel de radio beschadigd was slaagde de marconist er toch in een hulpsein uit te zenden. Twee veerbooten snelden ter hulp en één daarvan slaagde er op schitte rende wijze in langszij te komen en de over gebleven passagiers over te nemen. Des mid dags arriveerden de Nederlandsche consul- generaal, de vice-consul en de agent vanK.P.M. De heer Huyer beëindigt zijn rapport met de woorden: .Dit is de beschrijving van de ramp, waartegen wij ons naar beste weten hebben verzet, doch waartegen, gezien de ge weldige natuurkrachten, weinig te doen viel." (Aneta.) NOORDELIJKE ECONOMISCHE TECHNOLOGISCHE ORGANISATIE. Het bestuur van de Noordelijke Economi- sche-Technologische Organisatie voor Drente en Groningen heeft in zijn laatst gehouden vergadering tot directeur benoemd ir. L. H. de Langen, ingenieur bij de Philips' fabrieken te Eindhoven. De heer de Langen was voordien werkzaam bij de Machinefabriek der Gebr. Stork te Hengelo en in Ned.-Indië. Daarna was hij ver bonden aan het proefstation voor de Java- suiker-Industrie te Pasoeroean. Tegelijkertijd werd tot administrateur van de N.E.T.O. benoemd dr, E. W. Hofstee, sociaal geograaf, die tevens belast is met de bestu deering van de economische en sociale proble men. DE NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN WERKGEVERS IN HET BAKKERSBEDRIJF BESTAAT 25 JAAR. De Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf herdacht Woens dag haar 25-jarig bestaan en zij deed dat met een eenvoudige "receptie te haren kantore aan de Jan van Nassaustraat te 's Graven- hage, omdat er wegens de voor het bakkers bedrijf nog steeds zeer ongunstige tijdsom standigheden geen aanleiding was voor eer feestelijke gestemdheid. Tot degenen, die persoonlijk hun gelukwen- schen kwamen brengen behoorden de direc teur-generaal van den Arbeid, dr. ir. Hacke vv.dv\svc;\di:\iif; f seS"?93 h e TelJta3<helslrnJ°!> 7-9 Haarlem Amsterdam Hilversum Bussum (Adv. Ingez Hied.) AGENDA Heden: DONDERDAG 16 SEPTEMBER Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Born to Dance" met Eleanor Powell (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Tino Rossi in „Corsi- kaansche liefde." 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Julika" met Paula Wessely, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Miriam Hopkins in „Man nen zijn geen goden". 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. Behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Circus Sarrasani op het terrein Sportparklaan. 8 uur. Groenendaal: De Christusspeler, 8 uur. VRIJDAG 17 SEPTEMBER Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 51 minuten wereldnieuws. Bioscopen nieuw programma. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon - eteliing IQ15 uur. William Powell in ons land. Filmacteur begint hier zijn reis door Europa. William Powell. Woensdagavond is de beroemde Amerikaan- sche filmacteur A. William Powell, die een vacantiereis door Europa maakt, welke de Metro Goldwyn Mayer hem na lange jaren van hard werken heeft gegeven, met het s.s. Sta tendam in Nederland aangekomen. Reeds lang voordat het groote schip aan de Wilhelminakade te Rotterdam zou meeren, hadden zich tallooze belangstellenden verza meld, wachtende op het groote moment, dat de acteur aan land zou stappen. Wij mochten in den palmentuin van de „Statendam", hoog boven het drukke gewoel van de groote werkende havenstad, een on derhoud hebben met den heer Powell. Vergezeld van zijn vriend Albert A. Kauf man, met wien hij een langen zwerftocht door Europa zal maken, kwam de slanke acteur binnen, om zich na enkele charmante woorden ter begroeting gesproken te hebben, geduldig in een der gemakkelijke stoelen te zetten, be reid wachtende op het kruisvuur van vragen, dat hem wachtte. Zijn eerste vraag het was merkwaardig, dat de geïnterviewde zelf met het vragen be gon gold de Frans Hals-tentoonstelling. Toen hij hoorde, dat het hem nog vergund zou zijn de groote en kostbare verzameling schil derijen te Haarlem te aanschouwen, was zijn antwoord: „Oh, that 's fine". Op een vraag over den aard zijner rollen, merkte de acteur geestig op, dat hij ten tijde van de stomme film altijd de rollen van den slechten man. „de Villain" had gespeeld, maar zoo zeide hij vergoelijkend, toen de sprekende film was gekomen, heeft men ervaren, dat in den man met het sluwe gezicht een edele ziel steekt. Op een vraag tot hoever zich de reis door Europa zal uitstrekken, antwoórddè William Powell, dat hij allereerst enkele dagen in ons land dacht te blijven, om daarna per auto naar Frankrijk (Parijs) te reizen en vervolgens naar Weenen en Boedapest, dan naar het Zui den; Italië, waar hij de relaties uit het jaar 1923, toen hij daar in de film „Romula" speel de, hoopte te vernieuwen. Daarna zou hij via Parijs en Londen naar de Vereenigde Staten terugkeeren. CONSUMPTIEMELKREGELING BUITEN WETTELIJK GEBIED. Wij vernemen van bevoegde zijde het vol gende: Gelijk bekend, is onlangs, toen door den minister van economische zaken besloten werd de voorgenomen intrekking der con- sumptiemelkregelingen in het buitenwette lijk gebied op te schorten tot 1 December a.s„ door dezen minister tevens de toezegging ge daan, na genoemden datum bereid te zijn alsnog van overheidswege eenige sanctie te verleenen aan de dan door belanghebbenden zelf te dezer zake te treffen en uit te voeren regelingen. Mochten belanghebbenden na 1 December, na welken datum de thans nog bestaande re gelingen niet zullen worden gehandhaafd, te dezer zake voorzieningen noodzakelijk ach ten, dan zullen daartoe vereenigingen, waar aan rechtspersoonlijkheid is verleend en d'ie aan verschillende voorwaarden zullen moeten voldoen, door hen moeten worden opgericht. Voor inlichtingen omtrent een en ander dienen belanghebbenden zich te wenden tot de Nederlandsche Zuivelcentrale, Laan van Meerdervoort 84. te 's Gravenhage. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd. dat het initiatief voor de regeling zal dienen uit te gaan van de belanghebbenden zelf en dat de medewerking van de overheid zich zal beperken tot het verleenen van en kele sancties, die voor het welslagen der re gelingen noodlg zijn en het stellen van en kele voorwaarden, waaraan de regelingen zul len moeten voldoen. Zeer uitdrukkelijk zal ook worden nage gaan of werkelijk de behoefte aan een rege ling voor een bepaald deel blijkt. De nieuwe spoorbaan in Amsterdam-Oost. In gebruik einde dezer maand. Naar wij vernemen zal op Maandagoch tend 27 September e.k., de nieuwe verhoogde spoorbaan bij het in aanbouw zijnde station Amsterdam-Muiaerpoort, in gebruik worden genomen. Aanvankelijk lag het in het voor nemen, om dit op 21 dezer te doen, doch daar men geen kans zag, tijdig genoeg met de noodzakelijkste werkzaamheden gereed te komen, is de datum van indienststelling der nieuwe baan op den 27sten gesteld. Alles na tuurlijk onder voorbehoud, dat zich geen on verwachte hinderpalen meer voordoen. Wij herinneren er aan. dat, toen op 1 Februari begonnen werd met het sloopen van het oude Muiderpoortstation. in uitzicht werd gesteld, dat de nieuwe toen nog aan te leggen baan ongeveer half Juni in gebruik zou wor den genomen. Sindsdien hebben zich echter eenige tegenvallers voorgedaan, waardoor vertraging ontstond. Indien op 27 September inderdaad de baan wordt opengesteld, zullen de treinen, welke In de richting Amsterdam rijden (het af gaande spoor dus) alle, zoowel wat de stop-, als de sneltreinen betreft, over de nieuwe baan worden geleid. Wat het opgaande spoor betreft (de treinen, welke in de richting Amersfoort rijden) zal het hoofdspoor, waar over dus de sneltreinen geleid worden, voor- loopig dienst blijven doen. Alleen het op gaand spoor voor de stoptreinen bestemd, wordt op 27 dezer buiten dienst gesteld. On middellijk wordt daarna een aanvang ge maakt met de verbreeding van het zand- lichaam. waarop dan drie sporen in gebruik zullen genomen worden, teneinde ook ruimte te krijgen voor het leggen van het vierde spoor; het opgaand hoofdspoor dus. Indien de wprkzaamheden. verbonden aan de ver breeding van de nieuwe spoorbaan, een vlot verloop hebben, hoopt men eind October het opgaand hoofdspoor op de verhoogde baan in gebruik te kunnen nemen. hui tr&h. wol qeSciq/hAeh. De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen meest Zuidelij ken wind. betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijn lijk regenbuien, kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 761.3 m.M. te Vardö en Ingö. Laagste 732.7 m.M. te Valentia. De depressie blijft den weerstoestand in West-Europa beheerschen. In haar kern is de druk gestegen, doch een nieuw actief lage drukgebied vormde zich nabij Ierland. Onder invloed van dit lage drukgebied daalde de barometer reeds over West- en Zuid-Frankrijk. Zeer waarschijnlijk zal ook ten onzent bij nadering van deze nieuwe storing de wind weer toenemen en opnieuw regen met afkoe ling volgen. Over de Britsche eilanden is de temperatuur reeds aanmerkelijk gedaald. Over het vasteland van Europa, daarentegen is het vrij wat warmer geworden. Het sombere regen achtige weer houdt nog steeds aan. plaatselijk vielen buitengewoon groote regenhoeveel- heden. BAROMETERSTAND Vorige 'stand 751 m.M. Stand van heden 750 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 1.34 uur; n.m. 14.01 uur Strand berijdbaar van 6;30—12.00 uur Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweérkazern Ged. Oude Gracht: 14141. Voor moderne optiek en billijke prijsberekening is Uva adres Carel van Huizen, Opticit Kl. Houtstraat 13, Telef. 14112 (Adv. Ingez. Med., De arbeidsvoorwaarden in hef taxi- en huurautobedrijf. Werkgevers en werknemers tot overeen stemming gekomén. In den afgeloopen nacht kwamen c chauffeurs, werkzaam in -het stationneerev taxi- en huurautobedrijf in vergadering b een. Deze bijeenkomst was uitgeschreve door den Centralen Bond van Transpor! arbeiders, den R.K. Bond en den Nederland schen Christelijken Bond van Transportar beiders. Door de heeren C. Sormani en A. Mars wer een uiteenzetting gegeven van de plaats ge vonden onderhandelingen met de onderne mers over de loon-en arbeidsvoorwaarden var de chauffeurs. Door de arbeidersorganisaties is aangedron gen op een garantieloon van f 15 per week waarop vanwege de werkgeversorganisatie voorstellen inkwamen om het garantieloon, hetwelk tot heden f 12 per week bedraagt in den vervolge te stellen op f 7,50. aldus een aanmerkelijke verlaging; voor het huurauto bedrijf, waar tot op heden zoo goed als "al leen maar op provisie wordt gereden zonder loon, wenschten de ondernemers f 5 loon te verstrekken. Daar het Reglement Autovervoer Personen hetwelk 1 September ji. in werking is ge treden verschillende bepalingen bevat, waar onder in den vervolge een taxi- of huurauto bedrijf mag worden uitgeoefend en voorts onder deze voorwaarden ook de loon- en de arbeidsvoorwaarden zijn opgenomen, heeft het Gemeentebestuur van Haarlem beide partijen uitgenoodigd om daardoor te trach ten alsnog de partijen tot overeenstemming te brengen. Dit overleg heeft tot gevolg ge had, dat het garantieloon voor het huur autobedrijf zal gesteld worden op f 10.50 per week, waarbij ook omtrent provisie, arbeids tijd, vacantïe, ziekengeld, enz. partijen tot elkander kwamen. Voor het taxibedrijf zou ook overeenstem ming bereikt zijn, ware het niet, dat een wijziging in dat bedrijf, de vaststelling be moeilijkte en hieromtrent de nadere beslissing van het gemeentebestuur moet worden af gewacht. HOOFDDORP WEER EEN INBRAAK. In den afgeloopen nacht, vermoedelijk om 3 uur is ingebroken bij den heer K. te Hoofd dorp. De dief of „dieven hebben zich aan de achterzijde door opschuiving van een raam toegang tot de woning verschaft en uit een der vertrekken een portemonnaie met geld ont vreemd, terwijl zij zich en passant» van eenige rijwielplaatjes wisten meester te ma ken. De heer K. laad 's avonds, toen hij thuiskwam, het raam, waardoor de onge- wenschte bezoekers het huis waren binnen gekomen, nog gesloten. De politie stelt een onderzoek in. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Woensdagmiddag had in de Haarlem mermeer op den Sloterweg nabij den Kruis weg een zoontje van den arbeider V., dat al daar op den weg liep te spelen, het ongeluk onder een uit Amsterdam komenden auto te geraken. De chauffeur trachtte nog door krachtig remmen het jongetje te ontwijken, doch zag geen kans meer het ongeluk te ver mijden. Ernstig gewond werd het knaapje opgenomen en naar de ouderlijke woning ge bracht, alwaar de hulp werd ingeroepen van Dr. B. uit Hoofddorp, die een noodverband legde en overbrenging naar een ziekenhuis te Haarlem noodzakelijk achtte, alwaar o.m. een dubbele beenbreuk werd geconstateerd. De politie stelt omtrent het gebeurde een on derzoek in. Nederlandsche Bond tot Kinder bescherming. Het wetsontwerp tot herziening der Burgerlijke Kinderwetten. De Nederlandsche Bond tot Kinderbe scherming is Maandag te Utrecht onder voor zitterschap van mr. H. de Bie in vergadering bijeengekomen ter bespreking van het wets ontwerp tot herziening der burgerlijke kin derwetten. Mej. mr. E. C. Simons, lid van het bestuur van den bond, hield over dit wetsontwerp een inleiding, waaraan wij het volgende ontleenen; Het ontwerp, aldus spr., grijpt de bepalin gen handelend over den inhoud der huwe- lijksacte en de huwelijkstoestemming aan om te komen tot de afschaffing van den mis stand, dat ter beschikking van de regeering gestelde minderjarigen door het sluiten van een huwelijk aan hun minderjarigheid en dus aan de opvoeding van regeeringswege ontijdig een eind maken. Immers voor die minderjari gen is voor het aangaan van een huwelijk de voorafgaande goedkeuring van den minister van justitie vereischt, van welke goedkeu ring in de huwelijksacte moet blijken. Alle bepalingen thans in het B. W. verspreid voorkomende, omtrent de alimentatiever plichtingen zijn in het ontwerp bijeenge bracht in een nieuwen 16den titel, hetgeen een belangrijke vereenvoudiging beteekent. Als algemeene regel wordt vooropgesteld, dal ouders verplicht zijn de verzorging en opvoe ding van hun minderjarige kinderen naar vermogen te bekostigen, de verplichting rust dus evengoed op den ouder, die geen gezag over zijn kinderen uitoefent, als op hem of haar, die dit wel doet. Als algemeene regel wordt gesteld, dat het mderhoud wordt bepaald naar de behoeften an den tot ouderhoud gerechtigde en het in- omen en het vermogen van den tot uitkee- ng verplichte in verband met het getal en 'e hoedanigheid der andere personen, voor :er onderhoud hij aansprakelijk is. Als gevolg van het feit, dat alle bepalin- n van processueelen aard uit het B. W. zijn -dwenen, stelt het ontwerp voor aan het 'ooek van het W.V.BR.R.V. een nieuwe titel tevoegen onder den naam „Rechtspleging •aken betreffende ouderlijke macht en gaij. waarin alle nu verspreide bepalin- t worden samengebracht. Ook hier is naar betere systematiek gestreefd en een groo- vereenvoudiging bereikt. Inleiding mr. W. P. C. Knuttel. Tervolgens hield ook mr. Knuttel, kinder- hter te Amsterdam, een inleiding over dit ^werp. Ten aanzien der redactie verdient het ont- -p groote bewondering. De voorgestelde wij- ingen brengen in verscheidene opzichten t kinderrecht een belangrijke schrede oruit, aldus spr. Inleider beperkte zich tot drie onderwerpen: ontneming van een kind aan de ouders met t herstel, de gezinsvoogdij en de correc- 11 paternelle. 3pr. kwam tot het voorstel tot weder in- oring der bevoegdheid der ouders om den nderrechter voor een niet onder toezicht -'steld kind plaatsing te verzoeken in tucht- •hool. Hij betreurt dit voorstel, dat hij een itsiering acht van dit mooie wetsontwerp, 'i alle gevallen, die voor dezen maatregel in 9 nmerking komen, is de correction in alle ozichten in het nadeel: de kinderrechter nist daarbij de mogelijkheid ook andere maat •?gelen te treffen en vooral die der vooraf- mande observatie. Tijdens dit tuchtschoolver- ilijf is er geen gezinsvoogd, die de thuiskomst kan voorbereiden. Na het ontslag missen wij de nazorgsmaatregelen, die de gezinsvoogdij biedt. De vastzetting kan in noodgevallen nog sneller plaats vinden dan de voorgestelde correction. Spr. vindt juist een voordeel van de geldende regeling, dat ouders, die dwang maatregelen voor hun kind wenschen, ge noodzaakt zijn ook het toezicht van een ge zinsvoogd te aanvaarden. Juist die zelfver zekerde ouders, die zich slechts schuld bij het kind kunnen indenken, kunnen zelf ook wel eens een fout hebben gemaakt. Ook voor de pupillen van ongesubsidieerde instellingen, voor wie geen gezinsvoogdij en geen plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht mogelijk is. kan spr. in de correction geen goeden maatregel zien. DE RITMEESTER SIGARENFABRIEKEN VIJFTIG JAAR. Aanstaanden Maandag zullen de „Rit meester" sigarenfabrieken te Veenendaal van de Gebr. Van Schuppen haar halve eeuwfeest vieren. Zooals dat met de meeste sigarenfa brieken is gebeurd, is ook dit bedrijf uit een tabakskerverij gegroeid. In September 1887 begon de heer J. van Schuppen, na een tweejarigen leertijd in het tabaksvak, met een kerverij in het Veenendaalsche, maar toen bleek dat het perspectief klein en de concurrentie groot was, en toen de jonge ta baksfabrikant al spoedig inzag dat het arti kel „sigaar" het was om en bij de negen tiger jaren een enorm aantal mogelijk heden bood, duurde het niet lang of de eer ste heusche sigarenmaker werd in de zaak opgenomen. En dit aantal is, ondanks ver schillende crises door stakingen, oorlogsna- righeden enz., aangegroeid tot 1410 op den eersten dag van deze maand. Een merkwaardig tijdstip in dezen ontwik kelingsgang was een goede dag in het jaar 1933, toen de heer Van Schuppen, die zich inmiddels met zijn broer M. van Schuppen, had geassocieerd, door zijn Haagschen ver tegenwoordiger opmerkzaam werd gemaakt op een Duitsch model sigaar, waar een zekere étalage geheel mede was gevuld. Dit model, de „bolknak", met het bolle gesloten vuur- eind, had vele aantrekkelijkheden, maar ook zeer groote technische moeilijkheden, en het had daarom heel wat voeten in de aarde en er was heel wat moed voor noodig eer de ..Ritmeester" den eersten Hollandschen „bol knak" in den handel bracht. Zooal niet ter gelegenheid van dit gouden jubileum, op zich zelf is het toch zeker de vermelding waard, dat de leiding van deze fa briek de lasten op zich genomen heeft van een cursus voor werkloozen. In dit geval be treft het een negentig arbeiders, die door het stagneeren van een textielfabriek in de om geving zonder werk waren gekomen en aan wie thans de kennis van het sigarenmakers vak wordt bijgebracht. Het resultaat hiervan is, dat de meesten na een half jaar reeds in staat zijn een goed loon te verdienen en dit is des te verheugender omdat, naar het zich laat aanzien, de werkgelegenheid binnenkort nog grooter zal worden. Op den feestdag 20 September zal de directie recipieeren in het nieuwe kantoorge bouw te Veenendaal, Geen druktemaker, ook geert betweter, maar een mensch met een practischen kijk op het leven, een man die zich eigen ervaring ten nutte weet te maken. Hij doet zich voorzooals hij is en beschouwt het alledaag- sche leven nuchter en logisch Hij zal tot U- spreken Let dus op de volgende Goe- deraad-advertenties, die steeds op deze plaats zullen verschijnen. (Adv. Ingez. Med.) Een Duitsch Museum wordt „gezuiverd''. Joodsche namen op Rembrandt's schilderijen veranderd. Meer dan 300 Duitsche schilders, beeldhou wers en andere kunstenaars zullen voor een groot deel hun levensonderhoud verliezen als gevolg van Goering's zuiveringsactie in de kunst. Hun namen zoo verneemt de Je wish Chronicle op 10 Sept. j.l zijn door het Rijksministerie van Opvoeding geplaatst op een zwarte lijst. Het gevolg hiervan zal zijn ,dat zij van overheidswege geen opdrachten meer zullen ontvangen. De Daily Express doet mededeeling van de gevolgen, die de zuiveringsactie ook voor het museum te Keulen heeft gehad, waar de auto riteiten hun best hebben gedaan, de schil derijenverzameling van alle semietische in vloeden te ontdoen. Een schilderstuk van Rembrandt van een roodharigen Joodschen jongen heeft men een anderen naam gege ven; het heet thans „Portret van Titus, zoon van den kunstenaar". Een groot schilderij, waaraan Rembrandt zelf den naam „De Rab bijn" gaf, heeft deze naam niet mogen be houden; de autoriteiten van het Derde Rijk noemden het „Portret van een ouden man". Waarmee men dan den Joodschen invloed uit deze schilderij enverzameling verdwenen acht Alle schilderijen van den bef aamden Jood schen kunstenaar Max Liebermann, die twee jaar geleden op 87-jarigen leeftijd overleed, zijn uit het Nationale Museum te Berlijn ver wijderd. Intusschen verheugt zich de tentoonstelling van „Ontaarde Kunst" te München nog steeds in de toenemende belangstelling van het Duitsche publiek; men heeft reeds het cij fer van één millioen als bezoekersaantal ge publiceerd, terwijl daarentegen over het be zoek aan de tegelijkertijd plaats vindende ten toonstelling van „Echte Duitsche Kunst" van officieele zijde nog steeds geen gegevens zijn bekend gemaakt. Parfumerie „Tip Top" opent filiaal in de Groote Houtstraat. De bekende parfumerie „Tip-Top" opent hedenmiddag om 4 uur een filiaal in de Groote Houtstraat 129. Deze firma heeft zich met haar zaak in de Paarlaarsteeg een uitstekenden naam ver worven en ongetwijfeld zal deze goede repu tatie door dit nieuwe filiaal nog verstevigd worden. De zaak is geheel in lichte kleuren gehou den en maakt een zeer frisschen en moder nen indruk. De artikelen, die in ruime keuze en voorraad aanwezig zijn, worden op smaak volle wijze in groote moderne uistalkasten ten toon gesteld. De bekende haarcrêmes, lotions, mondwaters, andere toiletartikelen en bycute- riën. zullen evenals de schoonheidsartikelen van Madeleine Simon hun koopers wel vinden. Ook de étalage is geheel naar de laatste snufjes ingericht en zal zeker vele kijkers trekken. En als de kijkers koopers zijn ge worden zal de prettige, vakkundige bediening er wel voor zorgen dat ze koopers blijven oo£ WISSELKOERSEN Amsterdam. 10.15 uur. Londen 8.99 3/8 Berlijn 72.90 Parijs 6.13 Brussel 30.59Vz Zwitserland 41.75 New-York 1.81 25/32 12 uur: Londen.8.99 7/8. Berijn 72.90. Parijs 6.13. Brussel 30.59Vz. Zwitserland 41.75. Kopenhagen 40.15. Stockholm 46.40. Oslo 45.20. New-York 1.8113/16. Praag 6.35. MAIKT m GEKIC1TIN MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen 0.400.75; oude kippen per K.G. .0.300.38; oude hanen 0.45—0.70; jonge hanen 0.30—0.80; jonge hanen per K.G. 0.50 —0.55; N.H. blauwen per K.G. 0.65—0.72V2; jongehennen 0.80—1.60: duiven per paar 0.30 —0.33: tamme eenden 0.20—0.60; ganzen 1—1.70; kalkoenen per K.G. 0.50—0.60; tam me konijnen 0.751.25; wilde konijnen 0.30 —0.40; piepkuikens 0.200.30. Aanvoer 975.000. Handel: vlug. Veemarkt. Zeugen f 65—f 87; Dr. zeugen f 90—f 12 schrammen f 28—f 35; biggen f 10—f 22; zware varkens 20—30 ets. per pond; zouters 28—29 ets. per pond; vette kalveren 23—30 ets. per pond; nuchtere kalveren f 5f 10. Handelredelij k.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2