BLONDONA BRUNETTA De jubileerende arbeiders- Tooneelvereeniging. DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 HASSLE M'S D A G BEAD SCHAKEN. Het Schaaktournooi in Oostenrijk. De vijfde remise van Capablanca. Capa, de remisekoning. Woensdag werd alleen de partij tusschen Capablanca en Ragozin gespeeld voor de vijfde ronde. Het werd tevens de vijfde remise van Capablanca, ditmaal na 40 zetten. Het was een damegambiet, waarbij de Cubaan zeer goed speelde. Op een gegeven moment had hij de kwaliteit voor twee pionnen gewonnen; won één pion terug, offerde de kwaliteit terug en kwam ten slotte in een eindspel met dame en toren plus vijf pionnen tegen Ragozin dacne en toren plus vier pionnen. Het was een ge wonnen stelling van den ex-wereldkampioen. In tijdnood koos hij echter met den 40sten zet een min'" r gelukkige voortzetting, zoodat tegelijkert^ .1 een remisestelling was bereikt. De afgebroken partij FlohrReshevsky wordt eerst later uitgespeeld. De stand na de vijfde ronde luidt; 1 en 2. Keres en Fine ieder 3y2 p. 3 en 4. Flohr en Reshevsky, ieder 3 p. plus 1' afgebroken partij. 5. Capablanca, 2l/2 p. 6. Ragozin 2' p. 7. Eliskases 1 p. 8. Petrov Vz p. ZOMERWEDSTRIJD HAARL. SCHAAK GEZELSCHAP. Dinsdagavond zijn de laatste partijen ge speeld In den zomerwedstrijd van het Haar- lemsch Schaak Gezelschap. De bekerwedstrijd, waaraan de zes personen mogen deelnemen, die in den winterwedstrijd het beste resultaat behaalden, had een span nend verloop. De houder van den beker, de heer J. H. Marwitz, moest hem dit jaar af staan aan den heer G. Bollebakker, die 4I/2 pnt. wist te behalen; de heer Marwitz bezette zelf met 4 pnt. de tweede plaats. De verdere resultaten in deze groep luiden: 3. J. K. Veur- man (3 pnt.); 4. J. G. Leibbrandt (2*pnt.); 5. Ph. Th. Stol (1 pnt.); 6. F. F. Groos (y2 pnt.). Voor de overige leden was een andere wed strijd georganiseerd:. De heeren G. Bollebak ker, J. H. Marwitz, J. K. Veurman, C. Nieuwen- dijk hebben een serie lezingen gehouden en daarin een vijftal openingen uiteengezet, n.l. Dame-Indisch (d4Ff 6; c4e6; Pc3b6; Pf3 Lb7); de Tsjechische verdediging (a4d5; c4—c6; Pf3Pf6; e3e6), de Cambridge Springs variant (d4d5; c4e6; PcïPf6; Lg5—Pd-7; e3r— 06; Pf3Da5); de Aljechin ver dediging (e4Pf6; e5Pd5; d4d6; c4 of Pc3 en de Pool^che verdediging (d4bS). Deze openingen werden gedurende den wed strijd achtereenvolgens verplicht gesteld. Een aantal lezingen van meer algemeenen aard besloot de serie. Gespeeld werd in groepen van circa 8 personen wat de speelsterkte betreft geheel willekeurig gecombineerd. De eerst uit komenden zijn: J- Sondorp, Joh. Teunenbroek, T. de Geer, J. E. Wielenga, M. van Waard, C. Nieuwendijk; de heeren H. K. Junge en C. A. Lukaart kwamen gelijk uit, evenals de heeren A, D. Steenis en W. J. Saeys. De prijsuitreiking zal plaats hebben in de ledenvergadering van 21 September, waar tevens de plannen voor de winterwedstrijden zullen worden besproken. Heden alle bladen. VOETBAL. Alex James op het Haarlem terrein. Alex James, een van de meest vermaarde voetballers, die Engeland en het continent van Europa ooit heeft zien spelen, is voor zaken naar Amsterdam gekomen. Aan het eind van het vorig seizoen heeft James nog te Rotterdam tegen Feijenoord met Arsenal meegespeeld. Enkele weken geleden heeft hij zijn voetballoopbaan gesloten. De 'bijna 40-jarige James trad in dienst bij The Ring (Blackfriars) Pool Ltd. te Londen, een z.g. voetbalpool, waarbij gewed wordt op uit slagen der wedstrijden van de Engelsche en Schotsche league. Voor het oprichten van een pool in Nederland is hij naar ons land gekomen. Zeer waarschijnlijk zal Fr. Pagnam, de Engelsche trainer van „Haarlem", de pool in Nederland leiden. De roodbroek Smit was ook bij deze besprekingen in het Amstelhotel te Amsterdam aanwezig. James had zeer veel belangstelling in de voetbalcapaciteiten van den Haarlemmer. Woensdagavond is hij dan ook een kijkje gaan nemen bij de training op het veld aan den Schoterweg. James denkt er echter niet aan om te fun- geeren als bemiddelaar ten einde Smit als prof in een Engelsche club te laten uitkomen. Buitenlanders kunnen immers niet naar En geland komen als beroepsvoetballer. Tot zoover het A.N.P. Dit laatste had Smit ons, zooals onze lezers weten, ook verzekerd. VOETBAL IN ENGELAND. De uitslagen van de Woensdag gespeelde wedstrijden luiden voor de eerste afdee- ling: Birmingham—Leicester City 4l Bolton WanderersArsenal 10 ChelseaGrimsby Town 10 Derby CountyEverton 21 Leeds UnitedPortsmouth 31 LiverpoolStoke City 30 Manchester City—Huddersfield Town 3—2 Wolverh. WanderersSunderland 40 WIELRIJDEN. STAD ION WED STRIJDEN UITGESTELD. De wielerwedstrijden, die Woensdag avond op de Stadionbaan te Amsterdam zouden worden gehouden, zijn in verband met de ongunstige weersomstandigheden uit gesteld tot Dinsdag 21 September a.s, ACHILLES. Zondag 19 September houdt bovengenoem de vereeniging haar vierden rit der record competitie over 70 K.M. Vertrek 9 uur van het Plein. Zondag 26 September organiseert Achilles een grasbaan-wedstrijd op het B.S.M.-terrein te Bennebroek. POSTDUIVEN. DE REISDUIF. Uitslag van Vilvoorde, afstand 164 K.M. Los 8 uur 30 min. N. Wezenbeek 1; C. Th. Verdonk 2, 7, 8, 14,15 en 18; P. Kroon 3, 9, 10 en 17; J. J. Hart 4 en 6; H. J. Handgraaf 5, 12 en 13; J. Rompa 11, C. v. 't Ende 16.. Eerste prijswinnende duif 11 uur 34 min. 36 sec. Laatste 11 uur 53 min. 57 sec. DAMMEN. Clubkampioeiischappeii Haarl. Damclub. P. G. van Engelen hoofdklasse clubkampioen. In den wedstrijd om het hoofdklasse club kampioenschap 19361937 der Haarlemsche Damclub is thans de beslissing gevallen. Het clubkampioenschap werd ongeslagen behaald door P. G. van Engelen met de volgende cijfers: gesp. 12, gew. 7, remise 5, verl. 0, punten 19. Naar de eerste klasse degradeeren de spe lers, die dezen wedstrijd met een moyenne van minder dan 0.70 minder dan 8 punten, eindigen. VOOR WED STRIJDEN OM DEN MEESTER TITEL. Voor de voorwedstrijden om den meester titel (district Noord-Holland) hebben de volgende spelers ingeschreven: P. G. van Engelen en P. H. Meure (Haarlemsche Dam club); A. de Jong (Damclub „Oosterkwar tier"); H. Laros, H. de Boer en G. Postma (allen damclub „IJmuiden")J. J. H. Mertens te IJmuiden (eindspelredacteur van het week blad „Het Damspel", officieel orgaan en uit gave van den Nederlandschen Dambond)B. Maij, P. Beunder, D. K. C. Jupijn (allen dam club „Zaandam")De twee hoogstaanko- menden in deze voorwedstrijden worden in den eindstrijd geplaatst. CRICKET. De Engelsche gemiddelden. Wat enkele amateurs van Chapman's Elftal presteerden De eindlijsten der Engelsche cricket-gemid delden voor het seizoen 1937 zijn verschenen. Bij de batsmen staat natuurlijk Hammond (Gloucester) bovenaan, die 3252 runs heeft gemaakt in 55 innings en 5 maal not out is gebleven. Zijn gemiddelde is dus 65.04. Tweede is Hardstaff (Notts) met 2540 runs in 46 in nings. 2 maal not out, gem. 57.72, derde Hut ton (Yorkshire) met 2888 runs in 58 innings, 7 •maal not out, gem. 36.62. Bij de bowlers staat Matthews (Glamorgan) bovenaan met 47 wickets voor 680 runs, gem. 14.46, maar hij heeft maar 233 overs ge bowld en dus komen de eereplaatsen eigen lijk toe aan nr. 2, Verity (Yorkshire), die 202 wickets genomen heeft voor 3168 runs in 1386 overs, gem. 15.68, nr. 3, Goddard (Glou cester) die 248 wickets genomen heeft voor 4138 runs in 1478 overs, gem. 16.76 en nr. 4. den amateur J. C. Clay (Glamorgan) die 176 wickets genomen heeft voor 3052 runs in 1103 overs, gem. 17.34. Behalve enkele aanvoerders der county-elf- tallen spelen de amateurs, die natuurlijk niet over zooveel tijd beschikken, als regel ieder maar in een klein aantal competitiewedstrij den mee. Dit moet men bedenken als men de cijfers ziet van eenige amateurs die 1.1. Zater dag en Zondag in Den Haag met Chapman's Elftal tegen het Nederlandsch elftal uitkwa men. De Kent-amateur F. G. H. Chalk, die in Den Haag zoo'n schitterende innings van 129 not out speelde, maakte in Engeland in 18 innings 627 runs, bleef 1 maal not out, had een hoog ste score van 107 en een gemiddelde van 36.88. Veel meer speelde T. N. Pearce, gewoonlijk aanvoerder van Essex, die in 31 innings 939 runs maakte, 4 maal not out. hoogste score 119 not out. gem. 34.77. G. O. Allen (Middlesex) speelde maar 8 innings en maakte daarin 161 runs, 2 maal not out. h.s. 53, gem. 26.83. B. H. Valentine (Kent) maakte in 25 in nings 645 runs, h.s. 104, gem. 25.80. A. P. F. Chapman (Kent) in slechts 8 in- innings 115 runs, h.s. 61 not out, gem. 19.16. Onder de bowlers vindt men K. Fames (Essex) met 55 wickets voor 1207 runs in 420 overs (waarvan 80 maidens) zijn gemiddelde is 21.94. De Schot A. D. Baxter compareert niet best met 13 zeer dure wickets voor 476 runs in 127 overs waarvan 15 maidens, gem. 36.61. G. O. Allen (Middlesex) met 15 wickets voor 476, gem. 31.73, speelde eveneens te weinig om succes te hebben en had dat trouwens ook in Den Haag niet. P. G. H. Fender (ex-captain van Surrey) kwam in dit seizoen niet meer in de county- competitie uit. Gezien zijn vorm in Den Haag mag men evenwel aannemen'j dat hij in ont moetingen van 'kleiner kaliber nog heel wat criket gespeeld moet hebben. „Endeavour' heeft ook pecli op de thuisreis. Van den sleepkabel losgeslagen. Het Amerikaansche radiostation Mackay heeft een bericht van het jacht „Philante" op gevangen. waarin wordt medegedeeld, dat de „Endeavour" die terugkeerend van den strijd om den Amerika-beker, door het jacht ..Viva 11" naar Engeland werd gesleept, op vijfhon derd mijlen ten Oosten van New-York drijft, tengevolge van het breken van den sleepkabel. De „Endeavour" heeft een bemanning van achttien koppen. VLIEGTUIGONGELUK IN ZWEDEN. Bij Straengnaes is een militair vliegtuig met twee inzittenden neergestort. De beide inzit tenden waren op slag dood. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet *eruggegeven. ZWEMMEN. DE 3000STE LEERLING IN STOOP'S BAD. Donderdag heeft de 3000ste leerling in Stoop's Bad het diploma behaald. Het was de zevenjarige Helène Zuyderland. Haar zwemmeester was de heer M. Brandt. Noodtoestand. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U plaatsruimte voor het volgende, waarvoor bij voorbaat dank. In een onzer plaatselijke bladen las ik een bericht over den noodtoestand in het krui- deniersbedrijf, doch men zou hier aan toe kunnen voegen noodtoestanden heerschen op het oogenblik in alle bedrijven. Een ieder die nadenkt moet zich toch wel eens afvra gen: Hoe komt dit alles? Daarvoor is maar één oorzaak aan te wijzen n.l. het werken voor eigen winst. Ook zij die zelf een rijk leven hebben en speculeeren op de armoede der anderen zijn een product van dit economische stelsel. Wordt het nu toch niet eens tijd dat wij streven naar een meer menschelijke samen leving? Of moet men maar op den ingesla gen weg voortgaan. De oorlog is altijd en ook nu weer de ba ken geweest van het kapitalistische stelsel. Wanneer zullen de menschen toch eens hun verstand gaan gebruiken? Alleen wanneer wij gaan werken voor en met elkaar, wanneer wij eikaars geestelijke gedachten gaan respecteeren, dan hebben zij een basis zooals ook Bellamy het zoo juist in zijn boeken aangeeft waarop een nieu we wereld kan en moet worden opgebouwd. S. STAM, Overtonstraat 6. Maatschappelijk Hulpbetoon. Geachte Redactie, De directie van Maatschappelijk Hulpbe toon stelt zich ten opzichte van de door den heer Galjaard aangehaalde kwestie op het ^JKUN/T EN lITTEREN^j „Herman Heijermans". De Arbeiders-tooneelvereeniging „Herman Heijermans" zal hedenavond haar 12y2-jarig bestaan vieren in den Stadsschouwburg op het Wilsonsplein met een opvoering van Fa- bricius' Sonna. Het is vandaag juist 12y2 jaar geleden, dat de vereeniging ten hui ze van den heer J. Rensen den tegenwoor- digen secretaris werd opgericht. Het was nog kort na den dood van Heijermans en dus niet te verwonderen, dat de oprichters, die voornamelijk de bedoeling hadden voor arbei- ders te spelen, den naam van onzen grooten dramaturg voor hun vereeniging kozen. Het verzoek hiertoe, aan mevrouw de weduwe Heijermans-^Jurgens gedaan, werd ingewil ligd en zoo gaf de vereeniging onder dezen be kenden naam in de Jansschouwburg op 25 September 1925 haar eerste voorstelling, en wel met de weinig gespeelde tragi komedie van Heyermans, „Beschuit met Muisjes". Ik herinner mij deze openingsvoorstelling, welke o.a. door mevrouw Heijermans werd bijgewoond, nog zeer goed. Zij, vertoonde alle gebreken van een eerste voorstelling en erg hoopvol stemde dit debuut zooals de oud leden nu zelf erkennen nog niet. Maar de werkende leden hebben zich door deze eerste teleurstelling niet laten ontmoedigen en op dit koperen jubileum van de vereeniging kan ik, als een der trouwste bezoekers van de op voeringen, dan ook getuigen, dat Herman Heijermans reeds spoedig voorstellingen gaf, welke in gehalte veel beter waren dan op dien openingsavond. De vereeniging heeft zich in de eerste plaats tot taak gesteld werken te spelen van den schrijver, wiens naam zij draagt. Het getal stukken van Heijermans, in den loop der jaren door de vereeniging opgevoerd, is dan ook niet gering. Op Hoop van Zegen, Ora et Labora, De Op gaande Zon, Het Zevende Gebod, Van ouds de Morgenster en niet te vergeten Allerzielen, dat vele malen werd gegeven, kwamen bij deze arbeidersvereniging voor het voetlicht. En dikwijls met veel succes. Heyermans' dialoog althans van de gespeelde stukken ligt de spelers van deze vereeniging vrij gemak kelijk en ook de milieuschildering bracht over het algemeen geen al te groote moeilijkheden mee. Wanneer ik dan ook aan de verschil lende voorstellingen van Herman Heyermans terugdenk, zijn die van de opvoeringen van Op Hoop van Zegen en Het zevende Gebod in mijn herinnering gebleven als verreweg de beste, door deze vereeniging gegeven. Natuurlijk speelde men ook andere stuk ken. Zoo kwam Fabricius herhaaldelijk op het repertoire voor o.a met Onder één Dak, en Son na, dat thans ook op den feestavond zal worden gespeeld en zagen wij vele Duitsche kluchten zooals Het Gouden Haantje en Een Dolle Streek in dezen kring. Van Henk Bakker gaf Heyermans De Duistere Gast, en Filmmaniakken, van Jaap van der Poll „Er staat geschreven"; van Inte Onsman „Het Licht in den Nacht" en van onzen stadgenoot Gerard Nielen „De Gebroeders Kalkoen". Van dit laatste blijspel, dat heel aardig en vlot ge geven werd, heeft de vereeniging vooral zeer veel plezier gehad. Het is de vereeniging in deze jaren lang niet slecht gegaan, vooral niet, nadat zij zich had aangesloten bij den Nederlandschen Bond van arbeiders-tooneelvereenigingen Het aan tal leden groeide geregeld, zoozeer zelfs, dat men twee jaar geleden genoodzaakt was elke voorstelling te herhalen en ook die tweede opvoering dan voor een volle zaal mocht geven. De sluiting van den Jansschouwburg was voor Herman Heyermans evenals voor zoo vele vereenigingen niet minder dan een ramp. De financiën lieten niet toe in den Stadsschouwburg te spelen, zoodat men in het vorige seizoen genoodzaakt was voor de opvoeringen naar het gebouw St.-Bavo of de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw te verhuizen, twee z?4en, welke niet de intimiteit van den Jansschouwburg bezitten. Maar haar feestavond zal Heyermans in den Stadsschouwburg en dus in prettig milieu vieren. Nu ik over „Herman Heyermans" schrijf, mag ik ook niet onvermeld laten, dat de ver eeniging altijd veel heeft gedaan voor de werkloozen. Weinige tooneelvereenigingen hebben zooveel voorstellingen voor werkloozen gegeven als „Herman Heyermans", waarvoor ik haar gaarne in dit herdenkingsartikel mijn hulde breng. Tenslotte wil ik hier nog vermelden, dat van de oprichting af. de heer en mevrouw Schiffer steeds lid zijn geweest en dus te gelijk met hun vereeniging hun koperen ju bileum vieren. Moge de vereeniging Heijermans in de toekomst steeds den naam, dien zij draagt, waardig blijken te zijn en het arbeiderstoo- neel omhoog werken. Het is een zeer moei lijke, maar dankbare taak, die slechts bereikt kan worden door zeer ernstige studie en groote toewijding. J. B. SCHUIL. Herman Robbers overleden. Het verscheiden van Herman Robbers zal in de kringen der Nederlandsche letterkun digen met weemoed vernomen zijn. Hij stierf na een ziekte van enkele maanden, Woens dagmiddag in de Amsterdamsche Boerhave- kliniek, op juist 69-jarigen leeftijd. Zoo zijn veelzijdige levensarbeid hem misschien ver hinderd heeft, als kunstenaar datgene te geven waarop zijn debuut als schrijver mocht hebben doen rekenen, dan vergete men niet dat zijn litteraire arbeid, als geheel over zien, eerbied afdwingt en van grooten in vloed is geweest. In het begin van deze eeuw waren boeken als zijn „Bruidstijd van Annie de Boogh" en de daarop gevolgde gezins-romans opmerke lijke verschijningen waarop zijn roem als auteur kwam te rusten. Hij en Frans Coenen. van ongeveer denzelfden leeftijd, konden in die jaren hun beste werk produceeren dat op koele, nauwgezette waarneming en even zorgvuldige weergeving dier waarneming' be rustte. Een realiteitsbeschrijving, die vooral het burgerlijke van de samenleving treffend wist te teekenen en belangwekkend te ma ken, zonder er heroïek aan te ontdekken en daardoor gevaar liep monotoon te worden. Hij heeft zich daaraan weten te onttrekken. In de boeken die na den oorlog verschenen, neemt de realiteitsbeschrijving een tweede plaats in en lijkt de schrijver zich meer en meer in psychische fantastiek te vermeien. Het laatste boek dat wij in onze litteraire kantteekeningen mochten aankondigen „Redding" uit 1933, bewijst meen ik dat het beschrijvende zijn groote kracht ge bleven was en dat er aan de fantastiek iets geforceerds was gaan klittenheel ver klaarbaar overigens bij een auteur wiens be wustwording als kunstenaar met de vereering van het Zolaïstisch proza in ons land was samengevallen. Maar wel niemand zal uit datzelfde boek de prachtige beschrijving van en lofzang op het Schoorlsche duinland schap vergeten, bladzijden die ons bij bleven, nadat wij de fabel, de intrige van „Redding" al weer lang vergeten waren. Toen Robbers in 1895 met kleine verhalen: „een Kalverliefde", „De Verloren Zoon" en ..De Vreemde Plant" debuteerde onder het pseudonym Phocius. vond hij in Van Deyssel een waardeerend criticus en toen hij kort daarop onder eigen naam zijn „Roman van Bernard Bandt" publiceerde, viel het eerste publieke succes hem op onverwachte wijze in den schoot. Sedert heeft hij zich nimmer over gemis aan waardeering te beklagen gehad. Al bracht vadertje Tijd automatisch een jongere generatie naar voren, die op de mentaliteit van de zoogenaamde negentigers wel weer het een en ander meende te kunnen afdin gen, een breede schare lezers en vooral leze ressen bleef Robbers trouw en vele van hen, die zelf schreven beschouwden hem als hun mentor. Door zijn werkzaamheid als Redac teur van Elsevier's Maandschrift, waarin hij ook de litteraire kroniek voor een belangrijk deel verzorgde, bleef hij met velen in duur zaam contact en heeft hij velen beinvloed. Zijn kronieken waren zooals hij zelf was rustig, kundig en voornaam. Met een bemin nelijke bereidheid om het werk te waardee- ren, van wie hem in kunstopvatting ver want waren. Ook in zijn uiterlijke verschijning was Herman Robbers een beminnelijk mensch. Hij had een fijnen kop. die mij altijd deed denken aan het profielportretje dat Redon van zijn jongen vriend Bonnard teekende. Een zakelijk droomerzoo zag hij er uit. als die contradictie bestaansmogelijkheid heeft. Want zakelijk heeft. Robbers, buiten zijn kunst, eveneens veel tot stand gebracht. Het zakelijk deel der uitgeverij Elsevier heeft evenzeer geruimen tijd onder zijn leiding ge staan hij kwam uit een uitgevers- en boekhandelaarsfamilie evenals Anatole France en voor de sociale positie van den letterkundige heeft hij steeds op de bres ge staan. Mede-oprichter der Vereeniging van Letterkundigen; is hij daarvan permanent de ziel en de drijfkracht gebleven en zeker in dien kring zal zijn persoonlijkheid ge mist worden. Overschouwt men dit leven dan beseft men, dat met Herman Robbers een belang wekkende, invloedrijke figuur uit het Hol- 'andsche geestesleven van het eerste kwart inzer eeuw van het tooneel is afgegaan, een -eer begaafd zeer arbeidzaam, zeer bemin lelijk mensch. J. H. DE BOIS. Benijdt U in Uw hart Uwvriendinnen? Hoe vaak hebt U het levendige, die glanzende haar van Uw vriendinnen n bewonderd en zich afgevraagd: waar^... heb ik niet zulk mooi haar? Benijd haar niet langer I Doe als zij en stap eens af van de ouderwetse haarwasmethoden! Verzorg Uw haar voortaan uitsluitend met Blon- dona of Brunetta, de moderne, alkali- vrije haarwasmiddelen. Eerst dan k zult U het door U zozeer ge wenste resultaat; schit terend, diepglan- zend haai krijgen WAARBORGEN VOLMAAKTE H AARVER ZORG ING VH 68-0101 (Adv. Ingez. Med.) zeer juiste standpunt, geen enkele bemidde ling te verleenen inzake dezen. Het gaat toch niet aan om de door den heer Galjaard bedoelde directie, welke niet gratis wil profiteeren van zijn arbeid, de be schikking te geven over colportage-personeel dat dan zijn werkzaamheden betaald krijgt, wanneer er één of meer klanten direct ge maakt worden. Al het werk, verricht op die adressen, waar de colporteur geen direct succes boeken kan, wordt door de door den heer Galjaard be doelde directie niet betaald, waardoor het risico van 'zijn arbeid zonder succes geheel door den colporteur gedragen wordt. Andere directies van wasscherijen, mis schien minder „goed" dan die van den heer Galjaard, hebben hun colportage-personeel in dienst tegen salaris en provisie; deze di recties dragen mede het risico van arbeid zonder succes. Voelt de heer Galjaard zelf niet, hoe on billijk het zou zijn van Maatsch. Hulpbetoon om hierin bemiddeling te verleenen? Laat hij zijn directie bewegen, ook voor zijn arbeid, die niet direct succes geeft, te betalen, dan zal hij Maatsch. Hulpbetoon niet meer noo- dig hebben. J. A. H. JANSEN, M. v. Heemskerkstr. 48, Haarlem. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Dinteldijk, 15 v. Rott. te Vanc. vla Londen Burgerdijk, 15 v. Rott. te Tampico. London Exchange, 15 v. Rott. n. New-Orl. Statendam. 15 v. N.-York te Rott. Blommerdijk, N. Orl. n. Rott. via Londen 14, 850 m. WZW. v. Valencia. Spaarndam, 13 v. N.-York n. Baltimore. Lochgoil. Vancr. n. Rott. 12 te Seattle. Boschdijk, N.-Orleans n. Rott. via Londen, p. 15 Dungeness. Delftdijk, Vancr. n. Rott. 13 v. Los Angeles, Statendam, N.-York n. Rott. 14 v. Plymouth 15 (9.15 n.m.) verw. Rotterdam, 14 v. Bermuda te N.-York HOLL.—O. AZIë LIJN. Meerkerk (t.) 1'5 v. Hongkong. Zuiderkerk (u.) 15 te Port Said. HOLLAND—AFRIKA LLJN. Nijkerk (uitr.) 13 v. Pt. Sudan. HALCYON LIJN. Stad Maassluis, 15 v. Vlaard. n. Narvik. Stad Zaandam, 14 v. Oxelosund n. Rott.- Vlaard. Stad Vlaardingen, 14 v. Wabana n. Rott.- Vlaard. Flensburg, 1'6 (3 van.) v. Narvik te Vlaard. verw. Stad Arnhem, vertr. 15 v. Gent n. Rott- Vlaard. Rozenburg, 15 v. Vlaard. n. Stockholm. KON. NED. STBT MIJ. Orpheus, 15 v. Amst. n. Kopenh. Triton, 15 v. Thessalonika n. Izmir. Cottica, Parimaribo n. Amst. via Havre, 15 (2 n.) v. Plymouth. Van Rensselaer, 14 v. Paramaribo n. Amst. Bacchus, 14 v. Susa n. Sunderland. Sim. Bolivar, Barb. n. Amst. 15 (7 n.m.) v. Havre. 1'6 (n.m.) verw. Odysseus, 15 v. Albufeira te Lissabon. Ajax, 14 v. Odense te Stettin. Crijnssen, 14 v. Barbados n. Amst. Euterpe, 14 v. Amst. te Bordeaux. Bodegraven, Amst. n. Chili p. 14 Azoren. Achilles, 14 v. Licata n. Algiers. Agamemnon, 14 v. Amst. n. W.-I. Deucalion, 14 v. Napels te Plym. Ganymedes, 15 v. Varaa te Cap. a. d. IJssel. Hebe, 14 v. Kopenhagen n. Gdynia. Nereus, Amst. n. Kopenh. p. 15 Holtenau. Orion, 14 v. Stamboul n. Kiuluk. Perseus, 14 v. Kopenhagen n, Gothenb. Sim. Bolivar, Barb. n. Amst. 15 te Havre. Theseus, i'4 v. Hamburg n. Amst. Venius, Lipari n. Amst. p. 14 Gibr. Irene, 13 v. Curacao te Kingston (Ja.). Ulysses, Rott. n. Patras p. 14 Beachy Head. Colombia 12 v. Barbad. te Cristob. Plato, Aiflst. n. W.-I. p. 14 Dung. Hercules, 15 v. Bourg. te Amst. NED.-IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha 9 te Balik Papan. KON HOLL LLOYD. Montferland (t.) 14 v. Bahia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg (t.) p. 14 Guardafui. Weltevreden (t.) 14 te Londen vertr. 15 (6 n.m.) Sibajak, 15 v. Batavia te Rott. Kota Ge-de (u.) te Alexandrië. ROTT.Z -AMERIKA LIJN. Aldabi, 14 v. B.-Ayres te Rott. Alwaki, 15 v. Hamburg te Rott. STOOMV A AR1 MIJ NEDERLAND. P. Bras (thuisr.) 15 te Marseille. Saleier (t.) 14 v. Colombo. P. Laut (uitr.) 14 te Antwerpen. Joh. de Witt (u.) 15 v. Suez. Chr. Huygens (t.) 14 Aden. STOOMV MIJ OCEAAN. Antenor. Japan n. Rott. 15 v. Kobe. Achilles, Japan n. Rott. 14 v. Manilla. Deucalion, Japan n, Rott. via Londen p. 15 Wight.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9