MARTIN lï?5éiïl5 0ct De inbraak in de Groote Houtstraat DUYVIS' Twee „kooplieden" blijven ontkennen DIEP-ZWART REUZEN TUBE VOOR 10 CTS. H.D.*Y ertellini VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 HA A RE EM'S DAGBLAD S Hof zal een nader onderzoek instellen Verzwaring van straf tegen één der verdachten geëischt Begin Maart is het de Haarlemsohe poli tie gelukt de inbraak, die Zondagochtend 28 Februari in een winkel in de Groote Hout straat te Haarlem is gepleegd en waar een bedrag van f 1350 werd ontvreemd, op te hel deren en de daders te arresteeren. Het betrof hier een hoogst brutaal mis drijf, gepleegd op klaarlichten dag. B'oven- dien staat tegenover den winkel een politie posthuis, zoodat de daders steeds kans lie pen, dat een surveilleerend agent naar bui ten zou komen. De bewoners waren dien ochtend niet thuis. De daders waren met valsche sleutels bin nengekomen en hadden winkel en woning vair onder tot boven doorzocht, Een geldkistje was opengebroken, de inhoud bleek verdwe- een te zijn. Tegen een 39-jarig opperman was onmid- #sllijk verdenking gerezen. Deze man, de IS&hoonzoon van den benadeelden lijstenma ker. was goed op de hoogte van de situatie. Hij wist. dat er steeds ruim geld in huis was en ook was hij op de hoogte waar het geld bewaard werd. Deze man bleek alle inlich tingen te hebben verstrekt aan een zekeren „Arie", een kennis, waarvan hij alleen de voornaam kende. Arie werd ingerekend, hij ontkende: bij fouilleering vond de politie op hem een briefje met de mededeeling, dat alle bewoners dien Zondagochtend .afwezig zou den zijn. Voorts waren in het briefje de uren van aankomst van een aantal treinen uit Amsterdam vermeld. Het was duidelijk, dat de eigenlijke daders nog niet waren gearres teerd. Het tweetal had zelf het misdrijf niet durven plegen. „Arie" legde tenslotte een be kentenis af en het gehikte de recherche reeds den daarop volgenden dag twee Amsterdam- sche „kooplieden" aan te houden, bekende fi guren in donker Amsterdam. Dit tweetal, dat resp. 21 en 9 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, bleef ontkennen. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den schoonzoon wegens medeplichtigheid aan diefstal tot een jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De beide Amsterdam mers. die de diefstal gepleegd zouden hebben, hoorden zich ieder tot drie jaar veroordeelen. Donderdag stonden de schoonzoon en de beide kooplieden in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam terecht. De schoonzoon bekent. Eerst had de schoonzoon van den besto lene zich te verantwoorden. Hij bekende, dat hij alle inlichtingen* over de plaatselijke si tuatie en de afwezigheid van de bewoners had verstrekt. Ook had hij sleutels geleverd, die nagemaakt werden. Hij stond niet al te best bekend. Verdachte is reeds eerder ver oordeeld en de verhouding met zijn schoon vader liet veel te wenschen over. Op een kwaden dag was hij in connectie gekomen met „Arie" en met de beide Amsterdamsche beroepsinbrekers. De laatsten wisten hem over te halen de noodige inlichtingen te ge ven over den winkel van zijn schoonvader. Nu had de man groote spijt van het ge beurde en met tranen in de oogen smeekte hij het Hof een lagere straf op te leggen. De procureur-generaal, mr, dr. D. Reilingh, dacht over verdachtes rol anders. Het is een laffe daad, meende spr., en de straf door de rechtbank opgelegd is z.i. te laag. De procu reur-generaal requireerde tenslotte ander half jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Vervolgens hadden zich de beide mannen te verantwoorden, die de diefstal zouden heb ben gepleegd, de „kooplieden" M. B. en J. W. V„ die ook voor het Hof hun onschuld vol hielden. De bemiddelaar getuigt. De man die als bemiddelaar tusschen den schoonzoon en de inbreker heeft dienst ge daan, zekere L., verklaarde o.a., dat hij en de schoonzoon kort voor de inbraak verd. B. op het station te Haarlem hebben ontmoet. Ze zijn gedrieën de stad ingegaan en hebben B, toen het huis aangewezen en de noodige inlichtingen gegeven. Nadat L. gearresteerd was hij is latei- niet vervolgd is hij in gezelschap van een rechercheur naar Amsterdam gegaan, waar zij een gesprek hadden met verd. V.. die in een café op het Thorbeckeplein zat. V. had er natuurlijk geen indee van, dat de tweede man een rechercheur was. Hij praatte toen leelijk zijn neus voorbij en vroeg o.a. waarom L. zijn aandeel in de buit niet had opgehaald. Een hevig debat ontspon zich tusschen de beide verdachten eenerzijds en getuige L. an derzijds. De laatste hield vol. dat beide ver dachten het plan om in te breken hadden gemaakt, nadat hij de inlichtingen had ver strekt. De verdachten noemden hem een leuge naar en een fantast. Vervolgens kwam de schoonzoon, die fferst als verdachte fungeerde, voor het getuigen- hekje. Hij handhaafde zijn verhaal als ver dachte gedaan. Hij had tegen de inbrekers gezegd, dat Zondagochtend de gelegenheid gunstig was. Verd. had ze uit het station zien komen, ze waren daarna naar de lunch room gegaan. Niet zien inbreken. Pres.: Maar u hebt ze niet zien inbreken. Getuige: Neen. dat niet, maar ik heb ze wel gesproken. Ze zeiden: ga jij nu maar naar huis, wij knappen dat zaakje wel even op." Ik zou een vierde deel van de buit krijgen. Pres.: Is dat nu allemaal waar? Ze zeggen, dat er wel over inbraken in het algemeen is gesproken, maar niet over die in de Groote Houtstraat. Verd.: Wat ik zeg is de waarheid. Over andere inbraken is niet gesproken Verdachte verklaarde naar aanleiding van vragen van den president mr. Jolles en den verdediger Mr. Eskens, dat hij getuige dien ochtend niet op uitkijk heeft gestaan «n zelfs niet in de Groote Houtstraat is ge weest. Een zeventienjarige jongen, die door de verdediging was opgeroepen, besloot de rij der getuigen. Getuige verklaarde, dat op Zondagochtend te ongeveer kwart voor elf een auto voor den winkel in de Groote Hout straat. stond. Er kwam iemand uit 't huis en stapte in de auto, waarin iemand zat te wachten. De man, die uit den winkel kwam, was tamelijk klein en gezet. Hij leek veel op den schoonzoon van den winkelier, doch hij herkende hem niet pertinent. De man, die in de auto stapte was veel kleiner dan de verdachten. Nadat in de middagzitting nog eenige ge tuigen op enkele punten nader zijn gehoord vorderde de procureur-generaal uitstel voor onbepaalden tijd, om een nader onderzoek in te stellen o.m. naar de situatie ter plaatse, de sloten, de juistheid der genoemde tijden. Na raadkamer deelde de president mede, dat het Hof het gevorderde nader onderzoek gelast en dat Woensdag 6 October te 10 uur de behandeling door het Hof zal worden voortgezet. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937. Progr. I. Hilversum JI. Progr. n. Hilversum I. Progr. in. 8.00 Keulen. 9.50 Pauze. 10.05 Keulen. 10.20 Pauze. 10.35 Parijs Radio. 12.20 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.35 Fransch Brussel. 4.20 Keulen. 7.20 Fransch Brussel. 7.35 Parijs Radio. 8.20 Londen Regio nal. 9.20 Keulen. 10.20 Parijs P.P. 10.50 Berlijn. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 Droitwich. 5.00 Londen Regional. 5.20 Droitwich. 10.20 Londen Regional. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 8.00 Eigen gramof oonplatenconcertVerzoekprogram- gramma. 7.0012.00 Diversen. Volksuniversiteit. Wij ontvingen het eerste programma voor den cursus 19371938 van de Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken. Het is als volgt samengesteld Luistercursussen „De oudste geschiedenis der menschheid, haar eerste optreden en verbreiding"; door prof. dr. A. J. P. van den Broek, hoogleeraar te Utrecht. „Vondel als mensch en als nationaal dich ter", mevr. dr. J. van den.Bergh van Eysinga Elias te Bloemendaal. „De conflicten der culturen" door dr. G. H. van Senden te 's-Gravenhage. „Acht groote historische figuren, zooals kunstenaars ze hebben gezien", door prof. Huib Luns, hoogleeraar te Delft. ,,De schoonheid van Nederlandsch-Indië", door L. Maurenbrecher te Naarden. Voorts zal de pianist Marinus C. Salomons in een cursus Wagner's meest bekende muziek drama's behandelen. De volgende werkcursussen staan op het beginners door mej. A. H. Goedhart. Cursussen in de Fransche Taal door mej. dr. A. Duinker te Haarlem. Cursussen in de Italiaansehe Taal door mej. L. L. Bierens de Haan te Aerdenhout. Verder vermeldt het programma de Von delherdenking op. 25 September (waarover men elders in dit nummer de nadere bijzon derheden vindt) en de vertooning van de film „Het Kruger Wildpark in Zuid-Afrika met toe lichting van J. Welling op 27 November., voor haarden kachels (Adv. Ingez. Med.) Vondelherdenking te Haarlem. Declamatie-avond en expositie. Men schrijft ons: De Vondelherdenking in onze stad belooft door samenwerking van verschillende kanten belangwekkend en waardig te worden. „Volks universiteit", „Kunst aan het Volk" en „Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling" organiseeren op Zaterdag 25 September e. k. een declama tie-avond door Nel Oosthout, waarvan de ver schillende nummers muzikaal ingeleid zullen worden door Albert van Doorn (cello, met or gel-begeleiding door den heer Meng). Het pro gramma voor dezen avond geeft een zoo vol ledig mogelijk beeld van het veelzijdig oeuvre van den genialen dichter. Behalve populaire lyrische gedichten als „Wildsangh", „Kinder lij ck" en „Uitvaert van mijn dochterken", waarin Vondel's liefde voor de Kollandsche natuur en voor zijn gezin uitgezongen is. tref fen we er minder bekende poëmen op aan: als het juichende „Lof der Zeevaert" uiting van zijn blijde geestdrift voor de grootsche ontwik keling van Amsterdam en het scherpe he keldicht „Roskam" met zijn waarlijk pal staan voor integriteit, gaafheid van karakter en levenshouding ook in het publieke leven. Von del was „het geweten van zijn tijd"! Na de pauze komt er nog hooger stijging in het programma. Grootsche „reyeh" uit Lucifer en Jephta, die rijzen tot in de sfeer van het eeuwige om zacht weer tot. innig-menschelij- ken levenskring terug te keeren: het 4e be drijf van de „Adam in ballingschap", boeiend door een ons, menschen, nader liggende ge beurtenis. De belangrijkheid van den avond wordt ver hoogd door een korte inleiding van mevr. dr. J. v. d. Bergh van Eysinga-Elias ten einde het wezen van den dichter en van de voorgedragen werken kort te typeeren. Voor het Volksuniversiteitspubliek zal mevr. van den Bergh van Eysinga daarop een luister cursus van zes Dinsdagen geven over „Vondel als mensch en nationaal dichter". De cursus vangt 5 October aan. Het is te hopen, dat ve len van degenen, die den declamatie-avond bijwonen alsook van hen, die verhinderd zijn, zich op zullen maken om den luistercursus bij te wonen. Dieper in het leven en werk van Vondel door te dringen beteekent voor ieder het vinden van steeds grooter rijkdommen. Tot slot organiseert de Openbare Leeszaal eind November een belangrijke Vondelexposi tie, die van deze Vondelherdenking het waar dige slot vormt. ARROND. RECHTBANK Een halstarrige verdachte. De thans gedetineerde jongeman uit Velsen die gistermiddag nogmaals voor den Recht bank terecht stond wegens het ontvreemden van rijwielplaatjes toonde door zijn houding zeer weinig berouw. Daar ook het reclassee- ringsrapport over hem uitgebracht door het Leger des Heils niet gunstig luidde bleef de Officier bij zijn eisch van 6 maanden. Mr. Stomps de verdediger, keurde wel de domme houding van den verdachte af, maar toch vond hij den eisch van 6 maanden te zwaar. Spr. bepleitte dan ook een voorwaar delijke veroordeeling. Uitspraak 30 September. Diefstal van kistjes bokking. Twee broers uit Beverwijk en Velsen had den in December j.l. eenige kistjes met bok king ontvreemd. De Officier had in de eerste zitting tegen een der verdachte 9 maanden geëischt. Over den tweede verdachte zou een reclasseeringsrapport uitgebracht worden. Dit rapport luidde niet ongunstig en was mede voor de Officier aanleiding om zijn eisch te wijzigen en tegen ieder der verdach ten 9 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar te vorderen. De uitspraak werd nader bepaald op 30 September. N.v.I)V\SU\I)I\1II Tevens 75-jarig bestaan van de Nijverheids- vereeniging voor goud- en zilversmeden. Te .Schoonhoven, het karakteris tieke centrum der edelmetaalsmeed kunst vierde Donderdag de goud- en zilverindustrie een hoogtijdag. Men herdacht namelijk het eeuw feest van de keurkamer en het 75-ja- rig bestaan der Nijverheidsvereeniging voor goud- en zilversmeden. Ter gelegenheid van dit dubbele jubileum hebben in de ochtenduren de verschillende landelijke patroonsbonden van fabrikanten, grossiers en winkeliers en de horlogemakers bonden in de Lekstad vergaderingen gehou den, doch de feestelijkheden geschiedden in den middag. Zij begonnen met een carillonbespeling van den stadhuistoren en een muzikalen rond gang van een plaatselijk muziekgezelschap, waarna om twee uur de feestvergadering van de Nederlandsohe Vereeniging aanving. De voorzitter der Nijverheidsvereeniging, de heer H. Hooykaas, las een telegram van gelukwensch voor van den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, dat tevens het bericht inhield van zijn benoe ming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Hooykaas heeft voorts in zijn ope ningsrede de beteekenis van de beide jubilea geschetst en het verband tusschen industrie en keurkamer aangetoond. Daarna gaf de heer C. Vreedenburgh, con troleur van den waarborg te Rotterdam, vroe ger te Schoonhoven, een uitvoerig historisch overzicht van de industrie en het werk der keurkamer, waarbij hij wees op de groote voordeelen, welke door de samenwerking in Schoonhoven zijn bereikt. Vele andere sprekers voerden nog het woord zoowel in deze vergadering als daarna' op het stadhuis, waar burgemeester en wethouders de besturen der betrokken vereenigingen en de autoriteiten van den waarborg in de raads zaal ontvingen en waar de burgemeester hen opnieuw toesprak. Ook aan hét daarop volgende diner werden nog vele toespraken gehouden. De dag werd besloten met een feestavond, die de patroons den werknemers aanboden. °9sf 29 7"9 Haarlem Amsterdam Hilversum Bussum (Adv. ingez. Med./ EEN POTJE VAN 37l/2 CENT (PLUS STATIEGELD) IS VOLDOENDE VOOR WEKENI (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN V OOR WERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan he.t bureau van Politie, Smedestraat. Uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen, Politiebureau, Smedestraat; armband, Weerits, Midden Tuindorplaan 9A; idem, v. d. Eijnde, Keizer Karelstraat 36; leesboek, Heijerman, Klein Heiligland 46rd.; étui, inh. rijbewijs en tram kaarten, Smit, Hofmeijerstraat 14; heeren regenjas, Mars, Esschilderstraat 20; medaille, Koster, Rozenprieelstraat 31; aïpinomut-s, Pool, Pepijnstraat 12; portemonnaie met in houd, Smit, Gr. Heiligland 17; idem, Breemer Burg. Sandbergstraat 34; idem, Rodenburg, Heerensingel 73; heerenpet, Piek, Damiate straat 14; hondenpenning, Bosselaar, Brou werskade 35 rd.; taschje. Verreid, Soenda- plein 27; schooltasch met inhoud; v. Dun- schoten, Thorbeckestraat 71; damestasch met inhoud, Beijk. Jan Steenstraat 58; vulpen (in étui), Sillevis Smit, Westerhoutstraat 46. Spel met den dood HUEY McCOY. Na lange werkloosheid kreeg i'k eindelijk de zoo met smart verwachte aanstelling als ingenieur bij den Southern-Pacific-Denver de Rio Grande Spoorweg. Ik stond in het ge weldige locomotievenpark van den terminus, het geweldige hoofdstation, en beschouwde met groote extase de nieuwe compressieloco- motieven. die kortgeleden aan de spoorweg maatschappij waren afgeleverd. Het was in dien tijd, dat in de uitgestrekte gebieden van het Verre Westen der Ver. Sta ten vreeselijke stormen woedden, die onbe rekenbare schade aan de telegraaflijnen toe brachten. Vele telegraafpalen waren omge waaid en daardoor de draden gebroken. Haastig kwam er een werkman naar mij toe. „Meneer Hansen", zei hij. „de hoofdinge nieur heeft naar u gevraagd. Hij verzoekt u bij hem te komen. Hij wacht op u". Even la ter stond ik voor den chef der locomotieven- afdeeling. „Waarde collega", zoo sprak hij mij aan, „de expresse-trein, die om 21 uur vertrekt, zal door een der nieuwe compressie- locomotieven getrokken worden. Ik wou nu graag, dat u de reis tot laat ons zeggen Teana, op de machine meemaakte en mij dan een rapport overlegt aangaande haar prestaties, haar gang. enz. U begrijipt wel. dat alles zeer. of liever hoogst nauwkeurig moet geschieden". Zoo stond ik dan voor het vertrek van den sneltrein in de kolossale stationshal. De trein was dicht, bezet. Ik klom op de ma chine. Tot mijn groote verwondering keek de machinist mij aan met booze, donkere blikken: het was hem blijkbaar onaange naam. mij als gast op de machine te heb ben! Maar waarom? De man was groot van gestalte, gespierd, breed van schouders. Als een dier krachtige Titanen uit de mytholo gie, stond hij op zijn( post. De stoker was klein en mager. Hij sprak gebroken Engelsch. De trein zette zich in beweging. Puffend, zuchtend, witte stoomwolken omhoog wer pend. verliet hij het reusachtige station. De nacht brak aan. Nu stoven wij met razende snelheid voort. Baanwachtershuisjes, sta tionsgebouwen, seinlichten, boomen en hui zen vlogen ons als een schaduw voorbij. Plot seling riep de machinist met fonkelende oogen den stoker toe: „Kom, vlug wat! Meer kolen opgooien!" De toegesprokene opende zwijgend de deur van den vuurhaard. De vlammen sloegen den man uit deze hel te gemoet en verzengden zijn baard en haren. Dreunend, krakend, en bulderend rolde de trein den nacht in. Eensklaps keek de stoker op de klok en op hetzelfde oogenblik tui melde hij, een rauiwe gil slakend, als door de bliksem getroffen, zijdelings achterover. Op het laatste moment gelukte het mij den on gelukkige met inspanning van al mijn krach ten terug te trekken en hem daardoor voor een afgrijselijken val'te behoeden en voor een vreeselijken dood onder de reusachtige ratelende wielen te bewaren. Met onthutste gelaatstrekken, als die van een waanzinnige, staarde de man mij aan. „Senor". stamelde hij. „wij hebben bij het station Battle Mounts niet gestopt. Wij zijn doorgereden!" Nu keek ik ook op de klok maar sloeg op hetzelfde oogenblik als door een knotslag ge troffen, evenals de stokeer achterover van schrik. „Groote God!", riep ik onwillekeurig uit. Ik voelde hoe het bloed mij naar het hart dring! Met opelkaar gekelmde tanden en gebalde vuisten staarde ik naar de ontzettende, hui veringwekkende gestalte aan den reguleerings hefboom! „Genadige goedheid", riep ik hijgend uit, .Battle Mounts!" „Hier moesten alle treinen stoppen, want van hieraf liep tot Elko slechts enkel spoor. Onze locomotief had niet gestopt. Ik sprong op den rampzalige toe en pakte hem ontstuimig bij den arm. Snel als de weer licht keerde hij zich om en staarde men aan met een werkelijk demonische uitdrukking op zijn honend, grijzend gelaat. Op het zelfde moment richtte hij den loop van een revolver dreigend, tandenknersend op mijn borst. „De man is krankzinnig!", scheeuwde Ik. Hij gaf geen geluid, maar rukte aan den hefboom. De vreeselijke snelheid, waarmee wij thans door den nacht raasden, was ont zettend. Ik schatte haar op minstens 160 K.M. per uur. De locomotief vloog gelijk een storm over de rails. Mijn oog zocht den manometer en onwille keurig ontsnapte een gedempt gekreun aan mijn mond. Een ander vreeselijk gevaar be dreigde ons. Wij stonden onder een monster- achtigen stoomdruk! Een explosie, het sprin gen van den stoomketel, was iedere minuut te verwachten! Mijn blik hing als vastgesnoerd star aan den manometer. Langzaam, langzaam maar onverstoorbaar draaide de dunne naald, als de vinger van een skelethand des doods, het cijfer 12 tegemoet. Als de onverbiddelijke wijzer die plek na derde moest de ketel seringen! Ook de verschrikkelijke, waanzinnige ma chinist was zich het ontzettende gevaar waar voor de manometer waarschuwde, wel bewust, daar hij er van tijd tot tijd met angstige blik ken naar keek. Nochtans verhoogde de ramp zalige de snelheid der machine, die than* onder oorverdoovend. d^or merg en been drin gend gedreun en gedonder over de baan ijlde. Öp dit oogenblik greep de stoker mij krachtig bij den arm. Miet wijd opengesperde, als die van een krankzinnige dwalende oogen, staarde hij mij aan en uitte onverstaanbare woorden. Daar hoorde ik opnieuw het gillend, ontzet tend gefluit! Ik hield mij, bijna bewusteloos, krampachtig aan de metalen stangen vast, iedere seconde, de verschrikkelijke botsing dei- beide onstuimig op elkaar aanstormende loco. motieven verwachtende! Ik sloot de oogen. NuNu Plotseling donderde ons in vurigen gloed snuivend en krakend iets monsterachtigs, iets vreeselijks voorbij. Nu echter werd de vaart onzer machine langzamer en eindelijk kwam de trein onder oorverdoovend sissen en flui ten der geopende veiügheidsklep, tot stilstand. Bevend sprong de angstwekkende machinist van de machine, terwijl ik er wankelend af klom. De stoker zwaaide als een beschonkene en hoogst opgewonden naderden stationsbeamb ten den niet gesignaleerden trein. Ik verklaar den den ontstelden mannen, die hoogst ver baasd en bleek van schrik den roekelooze aan staarden, den toestand. Men bracht hem naar het bureau van den stationschef. Breedspra kig deed hij zijn woord. „Ik ben ver van krankzinnig", verklaarde hij grijnzend. Het ging om een weddenschap Ik wedde met iemand om honderd duizend dollars dat ik dit station, Elko, waar het dub belspoor weer begint, zonder botsing zou be reiken en ik heb gewonnen!" Op dit oogenblik bemerkten wij. dat een, in een wijde jas gehulde persoon den trein ver liet en zich haastig naar het telegraafkan toor begaf! Een onderzoek helderde het gedrag van dezen man op en onthulde nog andere feiten. Het ging om nog geheel andere sommen dan de honderd duizend dollar!Er waren getallen in 't spel van zulke enorme grootte, dat in ver gelijking daarmee een bedrag van 100 mille slechts een peulschilletje was. In het koortsachtig werkende brein van eer beursmakelaar, die niets meer te verliezer maar alles te winnen had. ontstond een avon tuurlijk. vermetel plan: hij nam zijn toevluch' tot een verschrikkelijk soort va-banquespe' zooals er nog nooit een gespeeld was. De or kaan had elk telegrafische verkeer tusschen San Francisco en New York verbroken. Slechts één lijn. die van Elko via Teana, bleef intact. Als het nu iemand gelukte, vóór de herstelling der andere lijnen, hoe eerder hoe beter, Elko te bereiken en daar, telegrafisch, orders aan de beurs te New York op te geven, konden kolossale, ja fabelachtige sommen worden ge wonnen. Daarom wedde de vertwijfelde makelaar met den treinmachinist om' 100.000 dollar, welke som den armen duivel zoo betooverde en verblindde, dat hij het vreeselijke waag stuk ondernamen won! (Nadruk verboden). Hoogtijdag der Goud- en Zilver smeden. Eeuwfeest van de Keurkamer UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit is met ingang van l Oct. tober 1937 de minister van staat, minister van algemeene zaken, voorzitter van den raad van ministers, de heer dr. H. Colijn, eervol ontheven van het beheer ad interim van het departement van Buïtenlandsche Zaken, met dankbetuiging voor de door hem in dezen den lande bewezen diensten en is benoemd tot minister van Buitenlandsche Zaken mr. J. A. N. Patijn, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Hare Majesteit de Ko ningin, te Brussel. Bij Kon. Besluit is aan K. Slomp, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1937 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Nijeveen. met dankbetuiging voor de langdurige diensten .door hem in die betrekking bewezen. EXAMENS. Voor het theorethisch gedeelte van het ma chinisten diploma B is geslaagd de heer J. M. Hittenhausen, te Haarlem. In memoriam mej. Farret Met groote droefheid zullen velen het be richt ontvangen hebben van het overlijden van onze geliefde oud-directrice. Allen, die het groote voorrecht hebben gehad, onder haar leiding de meisjes H.B.S. af te loopen, brengen zeker met mij dank en hulde aan haar nagedachtenis. Dank voor alle goede, wijze lessen, die zij ons steeds, waar zij kon, meegaf op ons le venspad en voor den heerlijken meisjestijd, dien zij ons bereidde door de prettige sfeer op school; hulde voor haar onverwoestbare vitaliteit, die tot het lataste uur van haar ten grave sloopende ziekte maakte, dat zij voor anderen bezig was en overal belang stelling voor had. Mej. f'arrei. De laatste veertien jaren van haar leven was juffrouw Farret niet meer in een open bare functie werkzaam, maar steeds is zij blijven toonen, hoe na de Middelbare Meis jesschool haar aan het hart lag en voor velen van ons oud-leerlingen is zij ook na den schooltijd altijd een hartelijk meele vende vriendin gebleven. Wij zullen haar beeld in groote dankbaar heid in onze ziel bewaren. Dat zij ruste in vrede. H. M. M.-S.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10