KLEERMAKERIJ J. VAN DAM KLEERMAKERIJ J. VAN DAM Afscheid van gemeente-secretaris Mr. Dr. J. F. Veeren. ENCELSCHE EN SCHOTSCHE STOFFEN Ziet onze etalages! (LN/T IN LIITIKN. De Dilettanten- Tooneelvereenigingen. V R TT D A G 17 SEPTEMBER 1937 HASSLE M'S DAGBLAD S De heer C. J. de Groot tot waarnemend gemeente-secretaris benoemd. Een „aangename" begroofing te verwachten. Jhr. C. C. Quarles van Ufford tijdelijk wethouder. Donderdagmiddag twee uur kwam de ge meenteraad van Bloemendaal in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, bur gemeester. De gemeente-secretaris, Mr. Dr. J. F. Vee- ren, is wegens ziekte afwezig. Nieuw raadslid. Mevr. F. G, Rom ejj n-S c h o 1 s (S.D.A.P.)., die in de vacature-Ch. G. Cramer tot raads lid benoemd is verklaard, wordt geïnstal leerd. Zij legt de bij de wet vereischte be loften af. Mevr. F. G. RomeijnSchols, het eerste vrouwelijke raadslid van Bloemendaal. Haar fractiegenooten hadden haar ver welkomd met een ruiker roode anjers. De voorzitter wenscht haar geluk. Hij hoopt dat zij later op haar periode van raadslid met voldoening mag terugzien. (Ap plaus). Mevrouw R o m e ij n dankt den Burge meester voor diens vriendelijke woorden. Zij kan niet beloven den heer Cramer, wat diens capaciteiten als raadslid betreft, te evena ren; wel hoopt zij, als eerste vrouwelijk raadslid, zooveel mogelijk haar best te zul len doen ,en daarmee aan Bloemendaal en haar ingezetenen een dienst te bewijzen. (Applaus). Herbenoeming Burgemeester. Jhr. Quarles van Ufford (V. B.) •wenscht den voorzitter geluk met zijn her benoeming als burgemeester. Spreker is er van overtuigd, de tolk van den geheelen raad te zijn, als hij er aan herinnert, dat de burgemeester, die zes Jaar geleden benoemd werd, zich uitstekend van de belangen der gemeente Bloemen daal op de hoogte heeft gesteld, speciaal ook wat de toenemen de zorg voor de fi nanciën betreft. Ook representatief heeft hij op uitnemende wijze zijn taak ver richt. wat vooral tij dens de Jamboree ge bleken is. O.a. heeft hij toen bij de lunch zulk een fraaie rede uitgesproken. De gun stige reputatie van Bloemendaal is daar door weer grooter ge worden, niet alleen in ons land, maar ook ln het buitenland. Verder heeft de Bur- gemeester zijn beste krachten aan het po litiekorps gegeven. Als kroon op zijn werk is daar nu het fraaie nieuwe politiebureau verrezen, dat a.s. Za terdag geopend zal worden. Ook heeft de heer Den Tex altijd met grooten tact de raadszittingen geleid: hierdoor heerschte er steeds een aangename toon. Spreker hoopt, dat hij nog langen tijd zijn krachten aan Bloemendaal mag geven en mocht dat onverhoopt niet kunnen, dan wenscht spreker hem een mooie carrière als burgemeester toe, want de heer Den Tex heeft getoond de capaciteiten voor een goed burgemeester te bezitten. (Applaus). De voorzitter dankt voor deze harte lijke woorden en den raad voor zijn instem ming. Toen spreker zes jaar geleden be noemd werd, had de minister tegen hem ge zegd; „ge krijgt het neusje van den zalm!" Na die zes jaar kan spreker ten volle be amen. dat de minister juist gesproken had. Spreker heeft echter niet alles alleen kunnen doen; daarvoor had hij den steun van het geheele gemeentebestuur noodig en dien heeft hij mogen genieten. Hij kan dus onmogelijk zijn eigen werk isoleeren. Bepaalde successen mogen derhalve niet alleen aan den burge meester worden toegeschreven, maar aan het geheele gemeentebestuur. Hij dankt de beide wethouders en den raad voor de aangename samenwerking en hoopt dat die ook in de toe komst zoo mag zijn. (Applaus). Waarnemend gemeente secretaris benoemd. Op voorstel van den Voorzitter wordt de heer C. J. de Groot, hoofdcommies ter gemeente-secretarie, onder applaus tot waar nemend gemeente-secretaris benoemd. Aangename begrooting venvacht. Voordat tot de benoeming van leden dei- verschillende commissies wordt overgegaan, deelt de Voorzitter mede. dat hii hoont bin nenkort een aangenamer begrooting aan de raadsleden te kunnen voorzetten, dan het vorig jaar. Jhr. Mr. C. J. A. DEN TEX. Tijdelijk wethouder benoemd. De Burgemeester deelt mede. dat Woensdag wethouder Hogenbirk (Chr.- Hist.) ongesteld was. En wethouder Prinsen- berg hoopt binnenkort met verlof te gaan. Het gevaar kan dus dreigen, dat op een gegeven oogenblik beide wethouders afwezig zijn. Het is dus gewenscht, tot benoeming van een tij delijk wethouder over te gaan. Uitgebracht worden 9 stemmen op Jhr. Quarles van Ufford (VJ.), 4 op den heer Schulz (S.D.A.P.) en 1 stem op den heer Ouwe hand (Ohr.-Hist.) Jhr. Quarles van Ufford is dus ge kozen. Hij neemt de benoeming aan. Hamerstukken. De volgende agendapunten worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd: Conversie geldleeningen en verlaging rente van geldleeningen; Voorloopige vaststelling gemeenterekening over 1936; Intrekking en opnieuw voorloopige vaststelling der bebouwde kom van Overveen in verband met de be bouwingsvoorschriften; Vaststelling verorde ning. regelende het beroep, bedoeld in de artt. 13. 15. 17 en 18 van het Reglement Autover voer Personen; Aanvrage crediet voor aan bouw vertrekje aan de polit-iewoning te Voge lenzang en verbetering cel; Ruiling van grond voor omlegging Bergweg; Aankoop" grond voor eventueele doortrekking Waldeck Pyrmont- laan naar den Zijlweg; Verkoop grond aan de Willem de Zwijgerlaan; Aangaan eener trans actie ter verkrijging voetpad langs Elswouts- hoek: Aanvaarding voorwaarden voor het hebben van een waterbuis onder de trambaan HaarlemZandvoort; Aangaan eener trans actie met S. Rinkema en H. F. Roosdorp in zake aanleg en overname van wegen en aan koop grond aan de Vrijburglaan; Verlaging rentevoet der voorschotten aan een drietal woningbouwvereenigingenVaststelling hier rioolbelasting voor 1937; Vaststelling 4e suppletoire-begrooting dienstjaar 1937; Ont heffing bepalingen der bebouwingsvoorschrif ten. Verbetering Spoorweg overgang Kleverlaan. Aan de orde komt het bekende voorstel van B. en W. tot verbetering van den spoorweg overgang aan de Kleverlaan. namelijk om gel den toe te staan voor verbetering van het rij en het rijwielverkeer. De heer Cassée (VH.i vraagt nadere in lichtingen, alvorens hij zijn stem aan het voorstel kan geven. Wethouder Prinsen berg (R.K.) geeft een uiteenzetting van de onderhandelingen met het gemeentebestuur van Haarlem. Haar lem wilde de twee rijwegen op Haarlèm's ge bied doortrekken naar Bloemendaal. Die op lossing is nog wel niet ideaal, maar in de toekomst zal het een belangrijke verbetering worden. De heer Noorman (S.DA.P.) zou het doortrekken van het rijwielpad het allerbest vinden, anders blijft de toestand gevaarlijk. De heer Cassée is het dan geheel met den heer Noorman eens. Jhr. Quarles van Ufford is voor het voorstel van B. en W. De Voorzitter ziet niet veel verschil tusschen het standpunt van Bloemendaal en dat van Haarlem. De kruising voor de wiel rijders, komende varf Haarlem, kan eigenlijk het best bij den spoorweg-overgang geschie den, omdat daar toch dikwijls door auto's langzaam gereden moet worden. Wethouder Prinsenberg geeft in pver- weging. aan het verlangen van Haarlem te voldoen. De heer S c h u 11 z zou het verkeer per auto van den spoorwegovergang af in de richting Bloemendaal verbieden. Die auto's kunnen de Iepenlaan inrijden. Dit zou het veiligst voor de wielrijders zijn. tj De Voorzitter voelt er veel voor, dit eenige dagen als proef te doen. B. en W. zul len dan voor de volgende vergadering met een nader voorstel komen. De raad veréenigt zich hiermee. Huisvesting van kleine gezinnen. Bij besluit van 19 Maart 1936 zijn in het belang van de verbetering der volkshuisves ting aangekocht de perceelen Graaf Floris- laan nos. 12. 14, 16, 18 en 20. Na bezichtiging er van nu ongeveer een maond geleden, zijn B. en W. van oordeel, dat deze perceelen nog niet gesloopt behoeven te worden, doch dat ze nog heel goed in orde gemaakt kunnen wor den voor huisvesting van kleinere gezinnen. Zij stellen voor, daartoe te besluiten. Wordt goedgekeurd. Eervol ontslag Gemeentesecretaris. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend aan mr. dr. J. F. Veeren. als gemeente secretaris. Mr. Dr. J. F. Veeren. de scheidende gemeente secretaris. De Burgemeester uit woorden van vriendelijken dank aan het adres van den heer Veeren. dien hij kenschetst als een vriendelijk, welwillend en kundig man. Voor wat hij in het belang van Bloemendaal heeft gedaan brengt spreker hem hartelijk dank; hij wenscht hem een spoedig en vol ledig herstel toe. (Applaus). Rondvraag. De heer Posthumus Meijjes (V.B.) is a.s. Zaterdag niet in de gelegenheid, de opening van het nieuwe politiebureau bij te wonen. Hij is echter te voren in de gelegen heid gesteld, het gebouw te bezichtigen. Spre ker is er vol lof over; hij wenscht den Voor zitter geluk met de totstandkoming van dit gebouw, dat een sieraad voor Bloemendaal geworden is. Ook aan architect Van Kempen brengt spreker hulde. -4 i 2pk - IP p Jhr. G. C. Quarles van Ufford, tijdelijk wethouder. De heer Cassee vraagt of de Burgemees ter al inlichtingen kan geven over de finan- cieele resultaten van de Jamboree ten aan zien van de gemeentekas. De Voorzitter antwoordt, dat de ge- wenschte cijfers nog niet verstrekt kunnen worden. Wethouder Prinsenberg kan wel zeg gen, dat de ontvangsten de begrooting zoo zeer hebben overtroffen, dat de garantie van de gemeente niet behoeft te worden gege ven. De heer Schulz vraagt of een adres van den R. K. Volksbond te Vogelenzang, waarin om instelling van een raad van beroep voor tewerkgestelden gevraagd wordt, niet in de commissie voor sociale zaken behandeld kan worden. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet kan omdat het adres niet op gezegeld papier gesteld was. De heer Bouvy (R.K.) merkt op, dat er nog klachten over de taxi's zijn. Hij vraagt of er al een regeling is. De Voorzitter antwoordt, dat in dezen het wachten op Haarlem is, eer een beslis sing genomen kan worden. Hierna sluiting. Vleeschhouwerij Lou Quist. Fraaie, moderne winkelzaak. Donderdagmiddag had de opening plaats van de ruime, moderne vleeschhouwerij van den heer Lou Quist, aan de Anthoniestraat 77 en 79, naast de oude zaak, bij welke ge legenheid men den winkel ln een bloemen magazijn had omgetooverd. Deze verhuizing beteekent voor den heer Quist ongetwijfeld een belangrijke verbete ring. Niet alleen dat de verkoopruimte aan zienlijk grooter is geworden, bovendien be vat de nieuwe zaak twee groote koelcellen, terwijl achter den winkel een keurig kantoor en schaftlokaal werden ingericht. De geheele winkel is betegeld, wat niet alle eneen groote hygiène waarborgt, doch bovendien een pret- tigen frisgchen indruk maakt, die gisteren nog verhoogd werd door de schat van bloemen, waarmee men den heer Quist had verrast. Aan de étalage is bijzondere zorg besteed. Verschillende vleeschsoorten liggen daar keurig versierd en een fraaie beker vertelt ons dat de heer Quist een der bekroonde koeien van de vee-tentoonstelling in de Beemster heeft aangekocht. Aan de uitbreiding van den winkel ging ook een uitbreiding van het bedrijf gepaard, want voortaan zal de heer Quist ook fijne vleeschwaren verkoopen. Ongetwijfeld een uitbreiding, die door de cliëntèle op prijs zal worden gesteld. Verder zijn aan deze zaak verbonden een eigen worstmakerij, een smel- terij, een zouterij. Achter den winkel vinden we bovendien nog een ruime stalling voor vee, die vooral in den winter uitstekende diensten bewijst. Naast de zaak bevindt zich een ruime garage, die als bergplaats voor de fietsen en karren vrijwel onmisbaar is. CURSUSSEN VOOR VROUWEN VAN WERKLOOZEN. Door de Commissie inzake Huishoudelijke voorlichting te Haarlem worden gedurende het winterseizoen 1937'38 cursussen georga niseerd voor vrouwen van werkloozen. De cursussen die in October zullen aanvangen, zullen bij voldoende deelname gegeven wor den in: knippen en naaien, verstellen en ver maken van kleedingstukken en koken. De lessen worden in hoofdzaak 's avonds gegeven in de Huishoudscholen Voorhelm straat, Tetterodestraat, Voldersgracht, Gem. Gebouw, Wicherstraat en in een schoolge bouw in Haarlem Noord. Schriftelijke aanmelding voor deelname uiterlijk 1 October a.s. bij de Arbeidsbeurs, Hoofmanstraat 17 en mondeling op Donder dag en Vrijdag van 2 tot 4 uur Vereen K. en O., Krocht. CED. OUDE GRACHT 78 BERICHT DE ONTVANCST VAN VOOR HERFST-, WINTERCOSTU UMS EN OVERJASSEN en noodigt U gaarne uit tot een bezoek (Adv. Ingez Med.) Zwart als roet is Josefine, Maar haar linnen hagelwit. Want dat bleekt ze met Glorine. „Tooverij". zegt fosepne! 'n Toovermiddel, dat is GLORINE. Zoo mooi wordt het goed ge bleekt, zoo smetteloos wit, zonder dat het iets te lijden heeft. Een flesch kost 16 cent en is vol doende voor 5 flinke wasschen. Slechts ruim 3 cent per wasch. Daarvoor kunt U geen risico nemen met minderwaardige bleekmiddelen. Glorine bleekt witter (Adv. Ingez. Med.) De British Airways niet langer Op Schiphol. De Engelsehe luchtvaartmaatschappij Bri tish Airways Ltd., zal bij den geregelden dienst op Scandinavië niet langer op Schip hol landen. Althans niet gedurende de win termaanden. Het is echter niet uitgesloten, dat de maatschappij in den zomer van 1938 weer naar de Amsterdamsche luchthaven te rugkeert. Met ingang van den winterdienst zal de B. A. L. rechtstreeks van Londen naar Ham burg vliegen en vandaar via Kopenhagen naar Stockholm. De B. A. L. motiveert deze verandering in haar dienstscihema met het feit, dat zij zoo veel toeslagvrije post van Engeland naar Scandinavië heeft te vervoeren, dat er vrij wel geen laadruimte en -vermogen overblijft voor kleinere tusschentrajecten, zooals Lon denAmsterdam. JUBILEUM M. K. L. S. TE DEVENTER. Donderdagmiddag is onder groote belang stelling in de schouwburg te Deventer het 25- jarig bestaan van de Middelbare Koloniale Landbouwschool herdacht. De zaal was bijzonder fraai gedecoreerd. Tegen het plafond welfde een hemel van blauw-grijs, de wanden waren gesierd met blauwe draperieën, afgewisseld door roode banen, terwijl tapijten den vloer dekten. Uit tientallen lampen straalde een warm gedempt licht en het tooneel geleek op een schitterenden bloementuin. Op geheele zaal was met genoodigden be zet, Onder de aanwezigen werden o.a. opge merkt de meeste leden van het eere-comité, o. w. mr. M. P. L. Steenberghe, mnister van economische zaken. Na een openingsrede van den directeur der school dr. H. H. Zeylstra Fzn., heeft de bur gemeester van Deventer, mr. F. W. R. Wtte- waal, een herdenkingsrede uitgesproken. Ook heeft minister Steenberghe het woord ge voerd. Wat wij in het nieuwe seizoen van hen te wachten hebben. Men zou hebben verwacht, dat de dilettan- ten-tooneelvereenigingen te Haarlem met de economische opleving ook een beteren tijd tegemoet zouden gaan. Dit nu blijkt allerminst het geval te zijn. Het tegendeel zelfs is waar. De meeste vereenigingen klagen op een heel enkele uitzondering na over het voort durend terugloopen van het aantal donateurs en kunstlievende leden. Uit het feit, dat en kele vereenigingen. welke hun leden voorna melijk uit den middenstand betrekken, een zeer moeilijken tijd doormaken zoo zeer zelfs, dat men over een fusie van enkele vereenigin gen heeft gedacht zouden wij moeten concludeeren. dat de middenstand nog niet zoo heel veel profiteert van de verbetering van den economischen toestand. Opmerkelijk is het, dat de Katholieke ver eenigingen nog het minst last van de nawer king van de crisis ondervinden. Een nog betrekkelijk jonge vereeniging als Thalia bijv. heeft niet minder dan 500 donateurs. Ook de niet-Katholieke Onthouders Tooneelver. Nieuw Leven mag zich nog altijd in een groot aantal leden verheugen, maar dit getal 500 is toch ongeveer de helft van dat van eenige jaren geleden. Uit de door mij gehouden rondvraag bij de dilettanten-vereenigingen bleek wel overtui gend, dat de sluiting van den Jansschouwburg enkele in het bijzonder de minst financieel sterke vereenigingen in een zeer moeilijk parket heeft gebracht. Vele vereenigingen kunnen den voor hun kas te hoogen huurprijs van den stadsschouwburg niet betalen en zijn voor hun opvoeringen daardoor aangewezen op de tooneelzaal van het gebouw St. Bavo of de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw. welke zalen de intimiteit van den ouden gezelligen Jansschouwburg missen of zich minder leenen voor tooneelopvoeringen. Alge meen werd dan ook geklaagd over het gemis aan een intieme, kleine, en voor de vereenigin gen niet al te dure schouwburgzaal. De Haarlemsche Tooneelclub, Cremer, Haarlem's Tooneel, Nieuw Leven, Alberdingk Thijm, Ludamus. Thalia en Door Inspanning Uitspanning zullen ook in het komend sei zoen in den Stadsschouwburg spelen, de ar- beiderstooneelvereeniging Herman Heij er- mans heeft er haar feestavond gevierd en Tonevo en Vooruitgang hopen althans één avond in den schouwburg op het Wilsons- plein te kunnen geven, maar V.Z.O.D., Voor uitgang, Heijermans, Tonevo en Postaal Ge noegen zullen verder voor hun tooneelop voeringen wel op het gebouw St. Bavo of de tuinzaal van ons Gemeentelijk Concertge bouw aangewezen zijn. Jacob van Lennep zal het dit seizoen eens op het nieuwe too neel in de zaal van den H.K.B. probeeren. Van de Haarlemsche tooneelvereenigingen hebben er twee de leiding toevertrouwd aan vakmenschen en wel de H.T.C., die dit sei zoen onder leiding van den jongen acteur Wim Pauw speelt en Haarlem's Tooneel, dat de regie heeft opgedragen aan mevrouw Obdam, die vroeger als actrice aan het ge zelschap van Willem Royaards verbonden was. Cremer heeft de artistieke leiding weer in handen gegeven van Henk Bakker, dien wij eigenlijk geen dilettant meer kunnen noemen en bij Alberdingk Thijm zal de re gie opnieuw worden gevoerd door den schil der Herman Moerkerk. Bij de R.-K. Ver. Thalia heeft de heer Jos. van Turenhout de leiding, bij Heijermans de heer J. de Klein, bij D.I.U. de heer Arie Mourik, bij Van Lennep de heer Visser, bij Tonevo en Postaal Genoegen de heer G. Pollé, bij Nieuw Leven de heer Chris Voss- hard, bij Vooruitgang de heer Cor Zwart, bij Ludamus de heer Bernard Schoonebeek en bij V.Z.O.D. de heer Thè Dammiaans, allen dus personen, die zich reeds meer op dit ge bied hebben bewogen. De eenige vereeniging. welke haar geheele repertoire voor dit seizoen reeds heeft vast gesteld, is de Geheel Onthouders Tooneelver. Nieuw Leven. Zij zal Robbedoes getrouwd van Henk Bakker en Christien van Bommel- Kouw, Een boete van Suze La Chapelle-Roo- bol, Pension Zonneschijn, van Cor Hermus en 'n Wespennest, een nieuw blijspel van Henk Bakker en J. W. van der Heyden spelen. Onze Koninklijke Letterlievende Ver. Cre mer kondigt niet minder dan vijf tooneel - avonden aan. Zij opent deze maand met „Geen dubbeltje in zijn zak" van Henk Bak ker en J. W. van der Heyden, van welk blij spel Cremer in Juni de première in den Stads schouwburg te Amsterdam heeft gegeven. Als tweede voorstelling krijgen wij de pre mière van Mercurius-»-Cupido 10 van den Leidschen amateur H. de Wilde, die voor dit blijspel zelf de regie zal voeren. De werkende leden van Cremer zullen verder nog 2 op voeringen zelf verzorgen van stukken waar van men mij den titel nog niet kon opgeven, terwijl waarschijnlijk de bekende vereeniging Litterus Sacrum uit Leiden eenmaal voor de Cremerleden zal optreden. De H. T. C. zal in November openen met een vroolijk, hier nog nooit gespeeld En- gelsch blijspel. De keuze van het tweede stuk in dit seizoen was nog niet gedaan, zoodat dit een yerrassing voor de leden blijft. Alberdingk Thym heeft groote plannen. Deze vereeniging zal in October 9 maal in hèt gebouw St. Bavo ter gelegenheid van het jaarfeest van den R.K. Volksbond „Don Qui- chot op de Bruiloft van Kamaoho" van Pie- ter Langendijk opvoeren. In November wacht den donateurs een zeer bijzondere avond. Dan zal Thijm onder leiding van Herman Moerkerk ter herdenking van Vondel's geboortedag in 1587 de twee laatste bedrijven van Adam in Ballingschap spelen, gevolgd door „Den Spieghel der Salicheyt van Elckerlijc; een zeer hoogstaand programma dus. Voor de slotvoorstelling heeft men nog geen keus gedaan. De oudste Haarlemsche vereeniging Door Inspanning Uitspanning" die dit seizoen haar 65-jarig bestaan viert, opent in den Stadsschouwburg in October met Zeemans vrouwen van Bouber en komt in November te Medemblik op een wedstrijd uit met „Het Chineesche Landhuis". De verdere plannen bij deze vereeniging staan nog niet vast. Haarlem's Tooneel heeft als openingsstuk op het repertoire genomen De Spooktrein en denkt er over om Pygmalion van Shaw met mevrouw Sybold in de rol van Elisa als tweede stuk te gaan spelen. Over het derde stuk zal later een beslissing worden genomen. Thalia legt zich dit jaar in het bijzon der toe op de ontwikkeling van haar wer kende leden en heeft daarvoor lezingen over „Het doel en het ideaal van het tooneelspel" door den heer P. van der Valk doen houden. Deze R.K. Vereeniging zal drie verschillende voorstellingen elk stuk op twee achtereen volgende avonden voor haar donateurs geven, met als eerste het blijspel „Betje re geert" van Henk Bakker. De R.K. Ver. „Ludamus' opent Zondag 19 September met „Kinderen van ons Volk" van Anton Coolen en Cor Hermus, en hoopt in Januari De Spooktrein op te voeren. De titel van het derde stuk voor de slotvoorstelling zal later worden bekend gemaakt. Jacob van Lennep begint met een avond van eenacters van verschillende auteurs, daarop volgt een cabaret-avond en als derde voorstelling denkt het over een nieuw stuk van Bakker en mevr. Van BommelKouw „De Ebbenhouten Olifant". De Arbeiders-tooneelver. Vooruitgang zal zich dit seizoen speciaal toeleggen op het opluisteren van vergaderingen en lezingen. In October speelt de vereeniging voor den Me- taalbewerkersbond „De Dienstknecht in het Huis" en verder hoopt zij „De Schoone Slaap ster" van Heijermans in den Stadsschouw burg te kunnen opvoeren. Herman Heijermans denkt ook dit seizoen evenals verleden jaar in het geheel 4 opvoeringen voor de leden te kunnen geven, maar het bestuur heeft nog geen beslissing over de te spelen stukken genomen. V. Z. O. D. begint met „De Katjangs", het blijspel, dat Dom de Gruyter uit mijn jon gensboek getrokken heeft en zal in Maart of April haar 15-jarig bestaan feestelijk vieren met een tooneelopvoering. De heer Polle, die regisseur is van Tonevo en Postaal Genoegen deelde mij mede. dat da plannen van Tonevo voor dit seizoen nog niet vast omlijnd zijn. Voor de eerste opvoe ring denkt hij aan „Voor de derde maal" van P. J. Dorrenboom, voorafgegaan door mijn „Doodenrit" zoo mogelijk in den Stads schouwburg en voorts zal Tonevo 2 voor stellingen verzorgen voor het Werkloozen- Comité en een liefdadigheidsvoorstelling voor het „misdeelde kind". Er zijn bij Tonevo ernstige plannen in bewerking voor oprich ting van een jeugdafdeeling, waarvan de heer Jac. Zwaan de muzikale leiding op zich zal nemen. Postaal Genoegen zal weer drie tooneel- avonden geven en opent met „Een Slippertje" een blijspel van P. J. Dorreboom. Al maken dus vele vereenigingen een zeer moeilijken tijd door, wij behoeven voorloopig nog niet bang te zijn, dat het dilettanten- tooneel te Haarlem zal sterven. En nu, da mes en heeren: „Aanvang van het nieuwe seizoen! Het spel kan beginnen!" J. B. SCHUIL,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14