Vm defy -OPLEVING- Het Wassende Getij. Vogeltrek. Trager stijging in opbrengst overige middelen. Het belangrijkste Windhoos teisterde Ilpendam. 55e JAARGANG No. 16637 Verschijnt 'dageiijlcs, behalve 'op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij vooi Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.721/s. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—. alle leden wijsvinger 60.— één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor afooimés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN16 PAGINA S. E r zijn langzamerhand niet veel in woners van Haarlem of de omstreken meer. die nooit eens geprofiteerd hebben van het plaatsen van een „Groentje" in Haarlem's Dagblad. Mocht U tot die kleine minderheid be- hooren, dan kan dat eiken dag verhol pen worden. Tot uw voordeel zooals het dat voor tienduizenden anderen was en is. Hopelijk zullen de gunstige mededeelingen, die wij gisteren gepubliceerd hebben met be trekking tot den gang van zaken bij Haar lem's Bloei waarmee ik nu zoowel de ver- eeniging van dien naam als den bloei der stad in algemeenen zin bedoel heel wat scepticisme hebben gedood. Want dat mocht heusch wel geschieden. Met zwartkijkerij en „het geeft toch niets" is nog nooit eenige on derneming verder gebracht. Laten we nu eens eenige vaststaande feiten constateeren. Ten eerste. De sombere verwachting, dat de Jam boree voor Haarlem's welvaart weinig te be- teekenen zou hebben, is volkomen gelogen straft. Er is zeer veel geld mee verdiend en de stad heeft er als het ware een heilzaam op- frisschend internationaal bad bij gekregen. Ten tweede: De Frans Halstentoonstelling is een groot financiëel succes geworden vcror de gemeente en het zeer groote vreemdelingen- bezoek aan die tentoonstelling is de welvaart van Haarlem ook zéér te stade gekomen. Beide schoone resultaten werden ook al weer tevoren in twijfel getrokken. En door hoevelen! Er zijn nu al meer dan 51.000 bezoekers op de ten toonstelling geweest, waarvan meer dan één derde vreemdelingen. Zeg maar 18000. De kans is groot dat zij bij haar sluiting op den laatsten dag dezer maand een totaal van 60.000 bezoekers ruim overschreden zal heb ben. Ten derde. De vereeniging Haarlem's Bloei is een zeer gewenschte instelling geble ken en de belangstelling uit de burgerij daar voor heeft kan het anders? de verwach tingen overtroffen. Er zijn nu nieuwe plannen geopperd voor de komende jaren. Enkele zijn ons ter oore ge komen en door 'ons vêrmeld: een verkeers- «tentoonstelling in 1939 omdat het dan 100 jaar geleden zal zijn dat de spoorlijn Haarlem- Amsterdam, de eerste in ons land, werd ge opend, het ontsteken van een groot Paasch- vuur in .1938, het leiding geven aan het bezoek aan Haarlem en de bollenvelden in 1938, het houden van verscheidene congressen in 1938 (evenals er in dit jaar verscheidene met suc ces hier gehouden zijn), de mogelijkheid van een tweede schilderijententoonstelling, dit maal gewijd aan de andere schilders uit de Haarlemsche school en door haar afwisseling en veelzijdigheid een speciale aantrekkings kracht belovend Dezen kant moet het uit. Veel te weinig beseft men hier dat onze stad door haar gunstige ligging en prachtige omgeving buitengewoon geschikt is om be zoekers van elders te trekken. Men wil hier graag heen komen, als wij maar voor de aan leidingen zorgen en de groote trom roeren. Wie deel uitmaken van nationale en inter nationale vereenigingen weten wel dat een voorstel om te Haarlem bijeen te komen daar als regel niet alleen in goede aarde valt maar bovendien gevolgd wordt door verzekeringen van vele leden, dat zij dan zeker zullen komen. Maar wat onze moderne ontvangst-methoden betreft zijn we niet „bij". In dit opzicht is Haarlem nog in hoofd zaak de kleine stad van het begin dezer eeuw, veel kleiner dan haar huidige bevol king van 135.000 aangeeft. Daarom geloof ik inderdaad dat de meermalen geuite wensch tot het stichten van een nieuw groot ten toonstellingsgebouw, zich tevens eigenend voor congressen en groote uitvoeringen op kunstgebied, tot vervulling gebracht zal moeten worden. Het tempo der opleving is thans merkbaar in versnelling gegaan, zoo als niet alleen uit de resultaten van de Jaar beurs maar ook uit de huidige September- ervaringen van vele industrieelen en mid denstanders blijkt. Dat klopt, zooals mij werd gezegd door iemand, die zich onlangs in België geïnteres- teerd had voor het verloop der Belgische op leving-na-de-devaluatie, met de ervaringen van onze Zuiderburen. Ook bij hen volgden na de devaluatie eerst een periode van ma tige, gedeeltelijke opleving, daarna een tijde lijke inzinking, daarna een veel krachtiger herstel. Dit mogen de theoretische economen niet voorzien hebben.. Wij weten nu langzamerhand wel dat zij evenmin als anderen over de diepgaande ken nis van massa-psychologie en de juiste in tuïtie ten aanzien van velerlei „impondera- bila" beschikken, noodig om betrouwbare pro feten te zijn. De overeenkomst van onze er varingen met de Belgische moge economisch- wetenschappelijk misschien niet verantwoord zijn, zij is er niet minder een feit om en een zeer bemoedigende aansporing bovendien, om het wassende getij te baat te nemen. Dat moge men ook in deze stad ten volle begrijpen en de verlammende zwartgalligheid van zich afschudden nu de zomer van 1937 bewezen heeft hoe gunstig de resultaten van frisschen ondernemingsgeest zijn. Een cres cendo en een goede dosis durf zijn nu ver- eischt. Ook financieele durf is noodig. En hoe eerder hoe beter: samenwerking met de randgemeenten, die de prachtige omgeving der stad vertegenwoordigen. Want de bloei van het district is belangrij- De vogels gaan weer op den trek, En dat is waarlijk niet zoo gek, Als het hier pijpestelen regent; Wat heeft zoo'n vogel het toch vrij, Wat is hij boven u en mij, (Boven in dubblen zin) gezegend. Het vogelpaar zit op z'n nest En pa zegt: 't weer wordt niet zoo best, 't Wordt kil, of 'k moet me erg bedriegen, Kom moedertje, wat zeg j' ervan En moe zegt: 'k vind het best, hoor man, Lame maar weer naar 't Zuiden vliegen. Dan slaan ze, na dit overleg, Hun vleugels uit en ze zijn weg, Leeg blijft hun vier-tak-hoog etage; Ze gaan zonder vreemd geld in kas, En zonder kaartjes, zonder pas, Ja, zonder zelfs één stuk bagage. Ze reizen, een gezellig ding, Per vogelreisvereeniging, Zonder er eerst voor op te potten; Ze gaan eenvoudig op de vlucht, Zoo vrij als vogels in de lucht, Wat ze dan toch ook zijn tenslotte. De vogels gaan weer op den trek En het principe is niet gek, Als regen, storm en kou gaan dreigen; Voor ons is dat niet weggelegd, 't Zij zoo, maar, onder ons gezegd, Kan 'k er ook wel eens „trek" in krijgen. P. GASUS. ker dan die van Haarlem alleen. Het district en niet alleen de stad is het aantrekkingspunt voor den bezoeker. Men zal de dingen in het groot moeten zien. Het is niet zoo gemakkelijk als een stad snel groeit! Men moet zijn eigen visie op haar belangen ook in versneld tempo verbreeden! Laten wij dat wel beseffen. An ders blijft Haarlem bij zijn eigen groei ten achter. R. P. Raming rijwielbelasting al overschreden. Omzetbelasting houdt zich goed. Hoewel de overige middelen, volgens den stand der Rijksmiddelen per ultimo Augus tus jl., over genoemde maand nog ongeveer 5V2 millioen gulden meer hebben opgebracht dan in Augustus 1936, zouden we weze cijfers toch haast teleurstellend noemen, wanneer we denken aan de recordcijfers van Juli 1937, die liefst 15Vz millioen gulden uitgingen bo ven die van 1936. Over acht maanden van dit jaar is thans ruim 54 millioen gulden meer ontvangen dan in 1936. Aan de 5 1/2 millioen stijging heeft de ■Omzetbelasting voor een belangrijk stuk meegewerkt. Zij zorgde, vergeleken met Augustus 1936, voor een stijging van bijna twee millioen gulden. De Rechten op den Invoer brach ten in de afgeloopen maand f 8.758.102 op, of .f 2.117.000 meer dan in Augustus 1936. Het netto kohierbedrag van de directe belastingen is van f 79.731.114 tot f 90.290.783 gestegen (v.j. f 81.628.031). De motorrijtuigenbelasting heeft het over acht maanden gebracht tot f 16.276.219. De raming bedraagt f 22.500.000, dus, als de raming wordt overschreden, zal het nooit met een groot bedrag zijn. De rijwielbelasting heeft tot eind Augustus f 7.505.065 opgebracht en daarmee de raming met f 5.065 overschreden. op de binnenlandsche markt. Grooter omzet van verbruiks- goederen op de Jaarbeurs. De heer W. Graadt van Roggen, sewe- taris-Generaal van de Jaarbeurs heeft gevraagd naar zijn belangrijkste indruk ken van de thans voorbije beurs, ver klaard „Het is ontegenzeggelijk een feit, dat wij over het algemeen aspect van den toestand, zooals dat naar voren is ge komen tijdens deze najaarsbeurs, tevre den kunnen zijn. Uiteraard, en dit stel ik vooropkunnen wij nog lang niet zeggen, dat wij er zijn, maar wat bereikt is ten opzichte van de opleving in het bedrijfsleven, stemt toch zonder den minsten twijfel tot voldoening. De over heer schende factor was dit maal: het algemeen niveau deikoop kracht van het breede publiek, d.w.z. van den werkman en den middenstander is niet onaanzienlijk gestegen. Ook de binnenlandsche markt in Nederland be gint dus meegetrokken te worden in de algemeene opleving. Dat het met de exportindustrieën goed ging, wisten wij reeds. Dat deze stijgende lijn nu ook doorgetrokken is tot de Nederlandsche binnenlandsche markt, is tijdens deze najaarsbeurs overtuigend bewezen. Let wel, dit wil niet zeggen, dat het herstel op de binnenlandsche markt vol ledig is, verre van daar. Maar de ople ving is er en dat blijkt wel heel duidelijk, wanneer wij nagaan in welke artikelen vooral stijgende omzetten verkregen zijn. Het blijkt dan, dat het hier voornamelijk gaat om de verbruiksgoederen, de massa artikelen, voedings- en genotmiddelen, eenvoudig huisraad. In luxe-artikelen gaat deze stijging nog niet op, zoo hoog is de lijn van het herstel nog niet geko men. Maar op het aangeduide gebied is de vooruitgang onmiskenbaar. Er zijn hier zaken gedaan, zelfs zeer goede zaken." Groote sorteering Wiegledikantjes Jacvan Weert - Gierstraat20-23 (Adv. Inge2. Med.) (Adv. ïngez. Med.) De bekende filmacteur William Potoell die zijn vacantiereis door Europa in Nederland is begonnen, bracht gister middag een bezoek aan de Frans Halstentoonstelling te Haarlem. De acteur voor het, ter gelegenheid van den sterfdag van den schilder op 27 Augustus j.l. met bloemen versierde zelfportret. De inbraken in de omgeving. Nu sloegen de inbrekers te Bennebroek hun slag. Tusschen 2 uur 's middags en 9'/> uur des avonds is, tijdens de afwezigheid der bewo ners, ingebroken in de villa ,,'t Hufke" aan de Bennebroeker Dreef te Bennebroek. Sr worden verschillende gouden en zilve ren voorwerpen vermist en bovendien eenig geld. Het vermoeden is gerezen dat men hier te doen heeft met dezelfde inbrekers die dezer dagen te Heemstede opereerden en ook daar een flinke buit aan gouden en zilveren voor werpen machtig werden. Er wordt gemeend dat een spoor der daders naar Amsterdam wijst, maar bepaalde resul taten heeft het onderzoek der politie nog niet opgeleverd. Groote schade voor kippenhouders. Man in het water gewaaid. Het woord is aan Mme. de Puysieux: De hoofdzaak voor de maatschappij is, zich nood zakelijk te maken en het te zijn. Honderd gekwetsten bij instorting Ongeluk tijdens parade in het Rijnland. KEULEN, 17 Sept. (Havas). Tij dens een gisteren gehouden parade, welke de manoeuvres van de 26ste divisie te Lommersum bij Euskirchen in het Rijnland besloot, is een ongeluk gebeurd, waarbij ongeveer honderd personen verwondingen hebben opge- loopen. De honderd meter lange eeretribune is n.l. ingestort, juist toen de troepen het défilé langs de officieren openden. Op deze tribune hadden plaats genomen staatssecretaris Grohé, dr. Reeder. de regeeringspresident van het dis trict Keulen en talrijke persoonlijkheden uit het economische leven van het Rijnland, als mede eenige duizenden toeschouwers. De „Koelnische Zeitung", dig hedenmorgen van het ongeluk melding maakt, publiceert tevens een officieus communiqué, volgens het welk de verwondingen niet ven ernstigen aard zijn. Slechts twee personen zouden ernstiger gekwetst zijn. Na eenigen tijd te zijn onder broken, werd de parade voortgezet. De heer Graadt van Roggen gewaagt van opleving op de binnenlandsche markt. 1 Ilpendam is door een windhoos geteisterd. 1 De rijksmiddelen hebben over Augustus f 5l:2 millioen meer opgeleverd dan in Augustus 1936. 1 De groote werkloozen-gczinnen krijgen extra-hulp. 3 De „Blauwe Zand"-affaire is Donderdag gedeeltelijk voor de Amsterdamsche rechtbank behandeld. 3 De „Ganges" is van een sleepreis van 209 dagen in ons land teruggekeerd. 3 De Spaansclie minister-president Negrin heeft in den Volkenbondsraad scherpe verwijten tot Italië en Duitschland ge richt. 4 China's beroep op den Volkenbond is naar de commissie van 23 verwezen. 4 Oostenrijk zou toetreden tot de „As Rome- Berlijn". 4 De inbraak-zaak in de Groote Houtstraat is door het Amsterdamsche Hof aange houden. 6 Bloemendaal staat een „aangename" be grooting te wachten. 8 )e Gemeente-secretaris van Bloemen daal heeft van den raad afscheid ge nomen 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het wassende getij. 1 H. Andr.: Turkije's groei tot modernen staat. 4 Sport in 't Kort. 5 H. M. In memoriam mej. Farret. 6 H. D. Vertelling: Spel met den dood. 6 J. B. Schuil: De dilettanten-tooncelver- eenigingen. g B. Schuil over „Sonna". Voor de Jeugd. g Dr. E. van Raalte: Uit de Assemblee. 15 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 11 Een windhoos heeft Donderdag avond omstreeks zeven uur te Ilpen dam groote schade aangericht. Een paar lichtmasten knapten af, kip penhokken van pluimveehouders werden weggevaagd, schuren en ke ten uiteengeslagen en honderden stuks pluimvee door de lucht mee genomen en gedood. De meeste schade is aangericht bij den pluimveehou der K. Waals, van wien ongeveer 1000 kippen ter waarde van pl.m. f 1.50 per stuk werden gedood. Hoe groot de kracht van de hoos is geweest, blijkt daaruit dat een groote garagedeur is opgenomen en twee kilometer verder in een weiland is terecht gekomen. Een man, die achter een keet dek king tegen den regen had gezocht, woei in het Noord-Hollandsch Ka naal, doch kon spoedig worden gered. KUIP MET KOKEND WATER OMGETROKKEN. Kindje aan brandwonden overleden. Het driejarig zoontje van den heer Tabak te Wanswerd (Fr.) wierp, terwijl zijn moeder de wasch deed, een kuip met kokend water om. Het kind kreeg den inhoud over het lichaam en is aan de gevolgen overleden. In Amerika is een felle politieke strijd ont staan, waarvan de pasbenoemde rechter bij het Opperste Gerechtshof, Hugo Black, het middelpunt is. Bijna de geheele Amerikaan- sche pers beschuldigt Black er van lid te zijn van het geheime genootschap Ku Klux Klan. Een foto van de ambtsaanvaarding van rech ter Black, die gecomplimenteerd wordt door den vice-president der Vcreenigde Staten, John N. Garner. Dwingi Uw oogen niet tot inspanning, gebruikt een bril van K EI P.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1