De Volkenbondsraad bijeen. Scherpe verwijten aan Italië en Duitschland. China's beroep op den Volkenbond. Thijs Ijs en OomMopperniet gaan weer verder! Turkije's groei tot modernen staat. VRITDX'G Ï7 SEPTEMBER' '1937 PI A A R E E M'S D 'A" GEES D' Rede van den Spaanschen minister-president In de gisteren gehouden openbare zitting van den Volkenbonds raad heeft de Spaansche minister-president Negrin een rede uit gesproken, waarin hij zijn bezwaren uiteenzette tegen de con ferentie. Hij richtte zeer scherpe aanvallen op Duitschland en speciaal Italië, welke staat, zooals hij zeide, een toestand van terreur in de Middellandsche Zee tracht te scheppen. Bij het 'begin van de zitting besloot de Volkenbondsraad de Britsche regeering de zorg op te dragen voor de voortzetting van de studie en het onderzoek, dat de toestand in Palestina vereischt, in het bijzonder ten aanzien van het verdeelingsontwerp. De raad aanvaardde het verslag van den Turk- echen vertegenwoordiger over de bijeenkom sten van het bureau der ontwapeningsconfe rentie en stelde de vaststelling van een da tum voor de volgende bijeenkomst van het bureau tot de volgende raadszitting uit. Vervolgens was het beroep der Spaansche regeering aan de orde, zoodat Negrin, die tot daartoe had gepresideerd, het. voorzitter schap overdroeg aan Quevedo, vertegenwoor diger van Ecuador. Negrin zeide, dat hij dezen dag slechts zou spreken over de onveiligheid in de Middel landsche Zee en later zich zou bezig houden met de buitenlandsche inmenging in den Spaanschen strijd. De Spaansche minister-president ver klaarde. dat de torpedeeringen in de Mid dellandsche Zee een gevaar voor den alge- meenen vrede beteekenen. Hij herinnerde aan het bombardement van Almeria bij wijze van represaille voor het incident met de „Deutschland". De Spaansche vliegtuigen, aldus Negrin, waren gedwongen het Duitsche vuur te be antwoorden, zooals de gezagvoerder van het schip heeft erkend. Duitschland heeft ieder onpartijdig onderzoek onmogelijk gemaakt, het- gaf er de voorkeur aan een open stad te verwoesten en vreedzame bewoners te ver moorden. Negrin wenschte den Raad deze vraag te stellen: Moeten de besluiteloosheid en de passiviteit van officieele zijde, waarin een dergelijke monsterachtige misdaad kon worden 'bedreven, worden beschouwd als een aanwijzing, dat in het vervolg deze daden, die tot dusverre door het geweten van de wereld werden beschouwd als ware aansla gen op het internationale recht, geoorloofd en regelmatig geoordeeld zullen worden? Negrin verklaarde verder, dat de verant woordelijkheid van de internationale ge meenschap bij de aangelegenheid betrokken is. De toestand in de Middellandsche Zee is ondragelijk geworden door het torpedeeren van Spaansche en buitenlandsche schepen. Andere mogendheden, die er eveneens belang bij hadden, dat aan dezen toestand een einde zou worden gemaakt, meenden de voorkeur te moeten geven aan een conferentie buiten het kader van den Volkenbond. De Spaansche regeering begreep als ieder ander de motieven, die aan deze voorkeur ten grondslag lagen. De Spaansche regeering moet er echter oprecht haar verwondering over uitspreken en er zoo krachtig mo gelijk tegen protesteeren, dat men de Middellandsche Zee-kwestie wilde onderzoeken en besluiten wilde ne men in een conferentie, waarop Spanje niet vertegenwoordigd was. De tegenwoordigheid van Spanje zou een dubbele rechtvaardiging hebben: in de eerste plaats omdat Spanje Mid dellandsche Zeemogendheid is en ver der, omdat Spaansche vaartuigen de eerste slachtoffers van den toestand van onveiligheid geweest zijn. Afgezien van deze bezwaren, aldus Negrin, erkent de Spaansche regeering, dat de confe rentie van Nyon een aanzienlijken vooruit gang beteekent door de beslistheid en de snel heid, waarmede de besluiten tot stand kwa men. De Spaansche vertegenwoordiger zeide echter met bitterheid te zien. hoe de Spaan sche schepen, ook na de conferentie van Nyon zonder speciale bescherming blijven. Een vraagstuk van zoo groot politiek belang als de veiligheid in de Middellandsche Zee zal nooit geregeld worden door oplossingen van deze soort. Negrin noodigde den raad uit de waarheid onder de oogen te zien en zeide, dat men in de eerste plaats de fictie van de zoo genaamde geheimzinnige aanvallen van on bekende zijde moet terzijde schuiven. Ik herhaal het aldus vervolgde Negrin laat ons toch niet langer de oogen gesloten houden voor wat dui delijk is. De anonieme staat, welke oorlogsschepen door middel van voortdurende aanvallen een waren toestand van terreur in *e Middel landsche Zee tracht te scheppen, is Italië". De Spaansche regeering, aldus besloot Negrin zijn rede, is er van overtuigd, dat de Raad te Genève zijn oogen niet voor de werkelijkheid zal sluiten. Na de rede van Negrin verklaarde Delbos, dat hij als voorzitter van de conferentie van Verkeersvliegtuig bij Lima neergestort. Acht inzittenden om het leven gekomen. Uit Londen, 16 Sept. Volgens be richten uit Lima is vannacht in de nabijheid der Peruaansche hoofdstad een verkeersvliegtuig neergestort. Acht personen zijn daarbij om het leven gekomen. Veerpont kenterde. Vijftig Britsch-Indiërs verdronken. Naar uit Ferozepore gemeld wordt zijn vijftig Britsch-Indiërs verdron ken, toen een veerboot op de Sutleut- rivier kenterde. Slechts zeven perso nen konden worden gered. Nyon eenige opmerkingen had te maken naar aanleiding van de critiek, die de Spaan sche vertegenwoordiger op deze conferentie had geoefend. Hij zeide te begrijpen, dat Negrin verruiming van de overeenkomst wenscht en beloofde dezen wensch aan de deelnemende mogendheden te zullen over brengen. Al heeft de conferentie niet geheel de gewenschte strekking, men mag het ver kregen resultaat toch niet onderschatten. Men heeft eerst de duikbootaanvallen willen bespreken: de andere vraagstukken zullen la ter ter tafel komen. Litwinof, de gedelegeerde van Sovjet-Rus land zeide: „Ik behoef niet te zeggen wat ik van de Spaansche aanklacht denk.De verklaringen die ik te Nyon gedaan heb, zijn van dezelfde strekking geweest. De conferentie te Nyon heeft iets gedaan, maar ook de Volkenbond moet spreken. Ik denk, dat hij zal hooren naar het beroep van een zijner leden, dat tevens lid van den Raad is." Op voorstel van den voorzitter werd ver volgens besloten, de bespreking tot de vol gende bijeenkomst te verdagen. Oostenrijk Toetreding tot de „as Rome~~ Berlijn*'? In diplomatieke kringen te Berlijn wordt, naar de correspondent van de „Daily Tele graph" aldaar meldt, groote beteekenis ge hecht aan het onverwachte bezoek, dat de Oostenrijksche staatssecretaris van Buiten landsche Zaken Guido Schmidt, de vorige week aan Berlijn heeft gebracht. Hij heeft o.a. een onderhoud met Goering gehad. Of schoon omtrent dit bezoek groote geheim houding is betracht, meent de medewerker van het Britsche blad te weten, dat dr. Schmidt ook een langdurige bespreking heeft gehad met den Duitschen staatssecretaris van buitenlandsche zaken Von Mackensen. Men gelooft, dat het doel van het bezoek was, nadere besprekingen te voeren inzake een plan, dat beoogt de spil Rome-Berlijn uit te breiden tot Oostenrijk, Hongarije en Joego slavië. Oostenrijk en Hongarije zijn reeds nauw met Italië verbonden door de protocollen van Rome, terwijl Joego-Slavië in Maart j.l. een politieke overeenkomst met Italië heeft gesloten. Het plan heeft derhalve ten doel de consolideering van hetgeen reeds een los verbonden blok is. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, baron Von Neurath, zou het voorstel reeds tijdens de bezoeken, die hij in Juni aan Boedapest en Belgrado heeft gebracht, met de regeeringen van Hongarije en Joego slavië hebben besproken. Het is niet waarschijnlijk, dat een nieuw initiatief zal worden genomen alvorens Mus solini einde dezer maand zijn bezoek aan Duitschland zal hebben gebracht. De correspondent meent te weten, dat de Duitsche en de Italiaansche regeering de ministers van buiten landsche zaken der betrokken landen zullen uitnoodigen voor een in den herfst in Duitschland te houden conferentie. Economische overwegingen spelen een belangrijke rol in het plan en men denkt, dat bij het onderhoud tusschen Goering en Schmidt hoofd zakelijk over dezen kant van het vraagstuk is gesproken. Aangenomen kan worden, dat de houding van Joego-Slavië de beslissende factor zal zijn voor het al of niet slagen van het plan. Krachtige protesten kunnen verwacht worden van Tsjecho-Slowakije, dat, afgezien van zijn grenzen met Polen en Roemenië, geheel door de landen van het blok zou zijn inge sloten. Rusland Zuiveringscampagnevan de P raw da. Sinds het einde van de vorige maand voert de „Prawda" een felle campagne tegen plaatselijke leiders, die als medeplichtigen worden beschouwd van „Bourgeois Nationa listen" in de republikeinen Oekraine, Wit Rus land, Karelië, Oezbekistan, Kirgizië, enz. Wan neer men de Sovjet bladen leest, krijgt men den indruk, dat in deze streken met een niet-inheemsche bevolking langs de grenzen der UJD.S.S., van Europa tot aan het Verre Oosten, de zuivering van Trotskistisch Boe- charinistische „vijanden des volks" steeds op nieuw ter hand moet worden genomen. De functies schijnen besmet en de opvolgers der afgezetten volgen hun voorgangers spoe dig na, in de gevangenis of in den zelfmoord, vervolgt het blad. Voortdurend wisselen de hooge bestuursposten van functionarissen. Telkens worden hooggeplaatste bestuursleden van verraad beschuldigd van heulen met buitenlanders, enz. overal ontdekt men spion nen. De Prawda noemt een reeks namen van Volkscommissarissen, dagbladdirecteuren, schrijvers enz. uit Wit Rusland, Oezbekisten en andere gebieden. Allen worden beschuldigd van contrarevolutionnaire, Trotskistische en dergelijke misdrijven. Stalin's eenige zoon ontvoerd? Het regeeringsgezinde Poolsche blad „Kurjer Czerwony" publiceert een bericht, waarbij het zich beroept op welingelichte kringen te Moskou, volgens hetwelk de eenige twaalf jaar oude zoon van Stalin door onbekende daders zou zijn ontvoerd, toen hij, in gezel schap van zijn vriend uit school kwam en het Kremlin binnenging. De ontvoering van den knaap, Wasil geheeten, zou vergemakkelijkt zijn, doordat hij deelnam aan den dag der jeugd, bij welke gelegenheid zijn portret in alle Moskousche bladen afgedrukt was. Het geheimzinnige verdwijnen van zijn zoon zou op Stalin een verpletterenden indruk gemaakt hebben. Ofschoon het geheele politieapparaat van de Gpoe, aldus het bericht verder, in be weging is gebracht, is het tot dusverre niet gelukt een spoor van den knaap te vinden. Naar de Commissie van 23 verwezen. GENèVE, 16 September. In be sloten bijeenkomst heeft de Volken bondsraad besloten, de mededeelin- gen der Chineesche regeering en de door Wellington Koo in de Volken bondsvergadering uitgesproken rede te verwijzen naar de in 1933 ingestel de consultatieve commissie van 23. Wellington Koo verklaarde deze pro cedure te aanvaarden. Generaal Feng aan het hoofd van 300.000 Chineezen. Uit Sjanghai 16 Sept.: Aan het Sjanghai- front hebben zich geen nieuwe ontwikkelin gen voorgedaan, behalve, dat, naar ge meld wordt, het operbevel over de 300.000 man sterke Chineesche troepen in het gebied van Sjanghai is aanvaard door den „Chris ten generaal" Feng Joe Hsjang, den onder voorzitter van de militaire commissie. Japansche vliegtuigen boven Kanton. Drie Japansche vliegtuigen hebben gister avond een aanval gedaan op het gebied van Kanton. Zij werden door het luchtdoelge schut verdreven. Geen enkele bom is op de stad terecht gekomen. Japansche vorderingen bij Peiping. De Japanners zetten hun opmarsch ten Zui den van Peiping voort. Zij hebben Tsjotsjau, gelegen aan den spoorweg Peiping-Hankau, bezet. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Oom! Oom Mopperniet! Oom Mopperniet! Tjonge, waar zou die nou zitten? dacht Thijs angstig. Het ijs begon hoe langer hoe harder te smelten en het zou niet lang meer duren, of Thijs zou zich ge noodzaakt zien, te gaan zwemmen. En dat zou heusch niet mee vallen in dit koude water. Oom! riep hij nogmaals, doch hij kreeg geen antwoord. Ze kunnen me nog veel meer vertellen bromde Thijs. Maar ik ga hier vandaan. Het wordt mij hier een beetje al te gevaarlijk! Hij waadde voorzichtig door de grooter wordende plassen heen. Tjonge, het werd oppassen geblazen, anders zou hij hier hulpeloos moeten verdrinken en dat zou niet zóó gezellig zijn. Vooruit, ouwe jongen, sprak hij zichzelf moed in. Vooruit, niet opgeven*! Hervorming ging met groote moeilijk heden gepaard. Sinds September 1930, dus reeds zeven jaar lang is generaal Ismet Inönü on afgebroken voorzitter van den Turk- schen ministerraad geweest. Bovendien is hij vice-president en secretaris-generaal van de Turksche Volkspartij, de eenige poli tieke partijdie Turkije rijk is. Minister-pre sident te zijn in een dictatuurstaat is reeds geen sinecure: het te wezen in een land, dat zich in ongelooflijk korten tijd heeft ont wikkeld van een achterlijken boerenstaat tot een moderne republiek, waar industrie en handel voortdurend groeien, dat vereischt den ganschen mensch. Generaal Ismet Inönü. Een foto, door hem zelf gesigneerd. „Nu ja", zegt de generaal, „natuurlijk heb ik 't druk. Maar dat is niets, daar ben ik aan gewend. Sinds mijn jeugd heb ik nooit korter dan twaalf uur per dag gewerkt. Alleen vind ik het jammer dat mij nu nog maar zoo weinig tijd rest tot paardrijden! Hij zegt het eenvoudig, alsof het iets na tuurlijks is. Geen trek van zijn gezicht be weegt zich. Toch weet ik dat dat hem werke lijk hindert: de zeldzame gelegenheid om paard te rijden. Want generaal Inönü is een hartstochtelijk ruiter, hij heeft de ruitersport in Turkije tot grooten bloei gebracht voor hij zijn verantwoordelijke positie bekleedde. Ik heb een foto van hem gezien uit dien tijd, springend over een hek. Daarop zag hij er jong en frisch uit, hij lachte, zijn witte tanden bloot, zijn zwarte haar kwam half onder zijn hoed uit, levenslust sprak uit deze foto. Nu heeft hij geen enkelen keer gelachen, terwijl ik tegenover hem heb gezeten. En zijn haar is bijna zilverwit geworden, onder de ook reeds grijzende snor. is de mond strak en ernstig. Alleen zijn wenkbrauwen hebben' hun oor spronkelijke kleur nog behouden, vreemcl don ker steken zij af in het bleeke gelaat. Terwijl hij een foto voor me signeert, zie ik hoe zijn hand trilt. De generaal merkt op, dat ik er naar kijk en excuseert het met een beroep op het gladde papier van de foto. Doch zijn heele gestalte logenstraft deze uitvlucht: men kan zien dat hij vermoeid is. Des te meer stel ik het op prijs, dat hij een deel van zijn tijd heeft willen opofferen om mij te woord te staan. ir n 1923 telde Turkije een groot aantal JL anaiphabeten, zelfs onder het jongere geslacht. Het percentage liep dicht naar de negentig procent. Thans is het aantal scholen dat bij de oprichting van de republiek 4894 bedroeg, meer dan verdubbeld, het zijn er op het oogenblik bijna 9700, waarvan 150 middel bare en 21 hoogere scholen, alsmede twee universiteiten. Ongeveer vierhonderdtachtig duizend leerlingen genieten er onderwijs, waarbij ik nog niet eens in rekening breng dat vele ouderen door speciale avondcursus sen de gelegenheid hebben het verzuimde uit hun jeugd in te halen. Dit is eerst mogelijk gemaakt door de invoering van het latijnsche alphabet, dat gemakkelijk aan te leeren is. Sinds de oprichting van de republiek is ook energiek de hand geslagen aan de uitbreiding van het spoorwegnet, dat nu reeds zeven duizend kilometer in bedrijf heeft.Zooals 'tmet de spoorwegen ging, zoo ging het ook met het gewone wegennet, met dien verstande, dat wij dat nog sneller uitbreiden. Hoewel handel en industrie een geregelden groei vertoonen en er op het oogenblik bijna 17 pet van alle werkenden bij betrokken zijn, zijn zij toch van geringer beteekenis dan de landbouw. De stichting van coöperaties heeft er veel toe bijgedragen om dezen tak van levensonder houd tot grooter bloei te brengen, en, daar wij dikwijls met droogte te kampen hebben, wordt een grootsch opgezet irrigatieplan ten uitvoer gebracht, dat de landbouw zooveel mogelijk van den regenval onafhankelijk zal trachten te maken. Daartoe en ook voor den uitvoer van havenwerken, hebben wij con tracten voor een waarde van tezamen meer dan twintig millioen pond afgesloten met buitenlandsche firma's, waaronder zich ook landgenooten van u bevinden. Doch over het algemeen huldigen wij den stelregel, dat ons land niet afhankelijk moet worden van bui tenlandsche hulp. Vroeger was het zoo, dat zich bijvoorbeeld de banken geheel in bui tenlandsche bezit bevonden. Dat is nu voor bij. Ook hebben wij verschillende beroepen voor buitenlanders gesloten kunnen verkla ren, een verheugend teeken van de toene mende ontwikkeling van het land. Artsen en advocaten waren er vroeger slechts weinig, nu zijn wij voldoende Turksche krachten rijk om ons zelf te kunnen redden. Ten bate van de ontwikkeling van de industrie hebben wij, op zichzelf onaangename maatregelen o-etroffen om de buitenlandsche concurrentie zooveel mogelijk te verminderen en zoodoen de onze eigen industrie een krachtige aan sporing tot verderen groei te kunnen ge ven. Een spontaan ontstane actie om zooveel mogelijk Turksche goederen te koopen, heeft dat streven nog aangewakkerd. „Ik acht het niet van belang ontbloot de aandacht te vestigen op enkele andere maat regelen en hervormingen, die wellicht van niet zoo groot belang schijnen, doch die dui delijk illustreeren welk een zware taak Ata- türk op zijn schouders heeft genomen met zijn streven om het land te moderniseeren. Het is voor bewoners van sinds jaar en dag vooruitstrevend geregeerde staten, namelijk haast onmogelijk zich in te denken, welke moeilijkheden zich al niet voordeden. Weet u bijvoorbeeld dat wij hier vroeger drie rust dagen per week hadden? De Zondag voor de Christenen, de Joden met den Zaterdag en de Mohammedanen, het overgroote deel van de bevolking met den Vrijdag. Welk een verlammenden invloed dat op handel en in dustrie had, die eigenlijk maar vier dagen per week op volle kracht konden werken, be hoef ik natuurlijk niet nader aan te duiden. Nu is daar een eind aan gekomen en is de Vrijdag tot rustdag voor het geheele land verklaard. Weet u dat wij hier vroeger de uren begonnen te tellen van af het invallen van de schemering? Welk een last dat was, zoowel voor het verkeer met het buitenland als ook voor het binnenland zelf, laat zich denken. Nu hebben wij, tegelijk met de invoe ring van den Gregoriaanschen kalender ook de normale tijdrekening ingevoerd. Veel van deze kleinigheden, ik noem nog even de ver vanging van de drie buigingen bij be groeting en afscheid nemen door een korten handdruk, lijken van weinig belang, niette min maakt juist het groote aantal van deze kleine hervormingen dat het levenstem po aanmerkelijk opgevoerd kon worden. „Het resultaat van deze energieke maatre gelen is geweest, dat Turkije's bedrijfsleven regelmatig tot grooteren bloei kwam, terwijl elders een crisis woedde, die het zakenleven dreigde te ontwrichten. Van die crisis, of schoon wij er natuurlijk wel eenigen terug slag van gevoeld hebben, hebben wij hier veel minder last gehad dan anderen, Niettemin voelt Turkije zich van harte verheugd, dat alom in de wereld betere tijden schijnen aan te breken. Politiek heeft het uiterlijk van Europa weliswaar nog geen veel vriendelijker en hoopgevender karakter gekregen, in economisch opzicht is er een dui delijke verbetering waar te nemen. Hope lijk zal dat ook op de politiek een gunstigen invloed hebben. „Men weet in Turkije dat wij niet op een eiland leven. Wij zijn er van overtuigd, dat de welvaart en ontwikkeling van ons land nauw verbonden zijn met die van andere sta ten. Wij zijn aangewezen op saamhoorigheid en geen land ter wereld kan op den duur voordeel hebben van de slechte toestanden in een ander. Zonder oprechte internationale samenwerking zal de wereld niet tot rust en gezonde welvaart kunnen komen". Behartigingswaardige woorden, deze slot zinnen van Ismet Inönu! Doch is de gene raal er wel zoo zeker van dat zij inderdaad ter harte zullen worden genomen? Turkije heeft een sleutelpositie aan de Middellandsche Zee. En boven het blauwe water van deze schoonste aller zeeën hangen dikke, drei gende donderkoppen K. ANDR. (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehou den). RADIC PROGRAMMA ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Cor Steyn's Accordeonorkest, solisten en VARA-orkest. 12.00—1.45 en 2.00 Gramofoon muziek. 3.15 Damcursus. 3.30 Reportage van Schiphol. 4.00 Herbert Norman's Celeste- kwintet. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gra mofoonmuziek. 5.05 Vervolg kwintetconcert. 5.40 Letterkundig overzicht. 6.00 Orgelspel. 6.30 De Wielewaal. 7.00 Filmland. 7.30 „Van Gemeente tot Kerk (Triomf en Nederlaag), causerie. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A.N.P. VARA-Varia. 8.15 Bonte Avond m.m.v. het VARA-orkest, de Lucky Birds, Fantasia, de Four Keaths (accordeon) en solisten. 9.30 Radiotooneel. 9.45 Orgelspel. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Vervolg Bonte Avond. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 301 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 Gramofoonmuziek en Postduivenberichten)2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-Melodisten en solist. 4.45 Gramo foonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 „De Meesters van de Nieuwe Tijden", causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 7.55 „50 Jaar Esperanto", canserie. 8.00 Be richten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Overpein zing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramo foonmuziek. 8.45 KRO-orkest. 9.30 Gramofoon muziek. 9.45 De KRO-Melodisten en solist. In de pauze: Causerie over den a.s. modecursus. (Om 10.30 Berichten A.N.P. Om 10.40 Interna tionale Sportrevue). 11.3012.00 Gramofoon muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Northern Orkest. 12.50 Henry Hall's Band. 1.20 Toespraak door President Roosevelt. 1.50 Het Commodore Grand Orkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Troise's Mando line-orkest en solist. 3.20 BBC-Schotsch or kest. 4.05 Orgelspel. 4.30 D. Hogben's vocaal en instrumentaal ensemble. 5.00 Sportrepor- tage. 5.20 Billy Thorburn's Band. 6.20 Berich ten. 6.40 Orgelspel. 7.00 Londensch Strijktrio en solisten. 7.50 ABC-Cabaret. 8.20 BBC-Sym- phonie-orkest en solisten. 10.00 Berichten. 10.20 „Swift and Partridge", causerie. 10.40 BBC Theaterorkest. 11.20 Declamatie. 11.35 Ambrose's Band en solisten. 11.50 Berichten. 12.0012,20 Vervolg Ambrose. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.00 Locatelli-orkest en zang. 2.50, 3.20 en 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 R. Ellis' orkest. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.35 Zang. 8.00 Gramo foonmuziek. 8.05 Pianorecital. 8.50 Nationaal Orkest en Raugel-koor. 10.50 Gramofoonmu ziek. 11.201.20 Laurent's Dansorkest- KEULEN, 456 M. 6.50 W. Raatzke's orkest. 8.50 Landessym- phonie-orkest Saarpalts. 12.20 Ostlandorkest. 2.35 Gramofoonmuziek. 4.20 H. Hagestedt's orkest en solisten. 6.25 Amusementssextet en solisten. 8.30 Gevarieerd programma. 10.50— 1.20 Rob. Gaden's orkest en Wald. Hasz' kwintet. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. I.30 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Muzikale causerie (met gr.pl.). 3.20 L. Langlois' orkest. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 dito. 5.35 Kleinorkest. 6.20 Kamermuziek. 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest. 10.30 Gramofoon muziek. 11.2012.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.30 Berlijnsch Philharmonïsch Orkest. 9.20 Berichten. 9.35 Cabaret-programma. 10.20 Be richten. 10.50 K. Ristenpart's Kamerorkest. II.05 Weerbericht. 11.20—1.15 Rob. Gaden's orkest en Waldemar Hasz' kwintet.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6