Canton en Nanking. Herfstgevaren. Voor de defensie versterking Morgen komt Mussolini in Munchen Het stadsbeeld is geheel veranderd 55e JAARGANG Nö. 16643 Verschijnt dagelijks, EefiaTfe 9p Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. peet 0.72Vs. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTEJNTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. e Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.16.' Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.een lid duim 50. alle leden wijsvinger 6 één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk f 15. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het GeïUus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN: 16 PAGINA'S. De luchtaanvallen der Japanners op de open Chineesche steden Canton en Nanking hebben een duidelijker beeld gegeven van de uitwer king van het moderne „vijfde wapen", dan in Abessinië en Spanje gegeven was. Het verschil is heel verklaarbaar. Abessinië bezit geen ste den van noemenswaardigen omvang en de hoofdstad, overigens ook niet groot, diende met eenige voorzichtigheid behandeld te wor den vanwege de aanwezigheid van vele bui- tenlandsche gezanten. Wat Spanje betreft: daar voert men een burgeroorlog, hetgeen de verwoesting van de eigen steden min of meer remt. Bovendien is de aanvalskracht der di verse inmengende mogendheden daar beperkt; men staat niet al te veel van zijn materiaal voor Spanje af omdat men onderling een wedstx-ijd-in-bewapening voert en bij een eventueel-komende „groeitere gelegenheid" op volle sterkte wenscht te zijn. Bovendien kosten de Spaansche avonturen heel veel geld. Met de Japanners is het een ander geval. Die voeren ooi'log met China in den vollen zin des woords de term „conflict" is natuurlijk alleen maar boerenbedrog en hoewel zij op luchtvaartgebied nog niet tot de verst-gevor- derde volleen behooren blijken zij tot „helden daden" boven een groote stad volkomen in staat. Dat hebben Nanking en Canton onder vonden. Vooral Canton is blijkbaar zeer zwaar getroffen. De Chineezen pogen dat wel te ontkennen, maar dat behoort eenvoudig tot de gebruikelijke oorlogsleugens. Wie zich de treurige jaren 1914-1918 herinnert weet uit ervaring, dat men onveranderlijk zijn „suc cessen" te hoog opgeeft en zijn verliezen te laag. Het Japansche communiqué kan derhal ve ook buiten beschouwing gelaten worden, maar een Engelsche mededeeling, die van drieduizend dooden in Canton gewaagt, is wél van beteekenis. Het aantal gewonden, dat na tuurlijk aanmerkelijk hooger zal zijn, heeft men nog niet kunnen vaststellen. De mate- riëele schade is enorm en een voorstad is vol gens de Engelsche mededeelingen voor de helft vernietigd. Ziehier nu het resultaat van eenige uren luchtaanvallen op een groote stad, met een bevolkingstotaal dat niet veel van dat van Amsterdam zal verschillen. (In 1929 had Can ton ruim 800.000 inwoners). En dan is het nog niet eens bekend of bij dezen luchtaanval wel de volledige duivelsche sorteering van gas-, brand- en brisantbommen is toegepast. De mogelijkheid bestaat dus dat een volgende aanval een nog veel erger uitwerking zal hebben. Het rozige optimisme van sommige men- schen, dat aannam dat men zich bij lucht aanvallen in oorlogstijd wel tot militaire mik punten, kazernes, fabrieken der oorlogs industrie, spoorwegstations enz. zou bepalen is door de ervaringen van Canton en Nanking eveneens gelogenstraft. Dat de Japanners zoo speciaal-onmenschelijk zouden zijn behoeft men er nu niet bij te gaan verzinnen, want dat is ook een praatje voor de vaak. Niet al leen is in Spanje de burgerbevolking gebom bardeerd, maar zelfs in den wereldoorlog, met de toenmalige primitieve vliegtuigen, gebeur de dat al. Parijsche woonwijken werden niet alleen uit vliegtuigen, maar ook met het vér- dragende geschut gebombardeerd. Duitsche, Engelsche en andere steden werden eveneens uit vliegtuigen op deze wijze be stookt. Het doel was toen vooral, de be volking te demoraliseeren. Thans kan men meer bereiken dan dat. Het is niet te verwachten dat men zich in Europa veel zal aantrekken van het lot der Cantonneezen. Het is te ver weg en het zijn „maar Chineezen", zooals gemeenlijk gezegd wordt. De uitwerking van enkele uren modern luchtvaart-bombardement met een beperkt aantal vliegtuigen op een groot bevolkings centrum, dat toch door eigen luchtmacht verdedigd werd, zal evenwel zijn indruk ma ken op ieder die voldoende durft door te denken om zich het effect van een dergelij- ken aanval in eigen land laat ons zeggen: op de eigen stad voor te stellen. Dit is geen aangename gedachte, maar het is goed dat de waarheil ook in deze dingen niet verbloemd wordt. Misschien zal toene mende vrees voor de gevolgen Europa ten slotte weerhouden van het laten losbarsten van een nieuwe massa-slachting. Geen enkel deel der wereld is ook maar in de verte zoo kwetsbaar tegenover de luchtvaart als het dichtbevolkte centrum en Westen van Europa met hun tallooze steden. Op Christelijke en humanistische gronden zal een nieuwe oorlog in Europa niet ver hoed worden. Die invloeden reiken blijkbaar lang niet ver genoeg. Maar overwegingen wan eigen lijfsbehoud en ook van materieel eigenbelang zijn wel dermate sterk, dat de jongste ervaringen van China diepen indruk moeten maken op velen, die anders hun schouders over dezen oorlog zouden ophalen en er zich niets van aantrekken. Naast de woonwijken zijn trouwens ook de fabrieken en kantoren met name die der oorlogsindustrie, die natuurlijk wel in de Pas op nu, automobilist, Thans komt de tijd van grauwe mist En straks die der gevallen blaren Tel deze feiten niet te licht, Het zijn factoren van gewicht, Die u bedreigen met gevai'en. Wees wijs en toom uw snelheid in, Maak heden daarmee een begin, Want overal moet men aan wennen; Bedenk het wel, nu komt de tijd, Dat men alleen maar veilig rijdt, Als men volkomen breekt met rennen. Wat al te schielijk door een bocht, Is vaak al met den dood bekocht, Wanneer het slipspook ligt te loeren; De man die 't allerbeste rijdt Krijgt zelfs, zoodra zijn wagen glijdt, Geen kans haast om iets uit te voeren. Wanneer de mist den weg bedekt, En alles aan het oog onttrekt, Weet dan u zelf ook te besturen; Rijd met voorzichtig overleg, Zelfs op den u bekenden weg, Al moet de tocht wat langer duren. In mist dreigt, automobilist, 't Gevaar dat gij uw auto mist, Of 't leven zelfs, bij snelle ritten; Wanneer de blaren vallen gaan, Grijnst u een erger schrikbeeld aan, Dan enkel op de blax-en zitten. eerste plaats in aanmerking zouden komen even kwetsbaar. En de gebouwen der regee- ringsdepartementen in Europa's hoofdsteden zouden een niet minder kwade kans loopen. Terwijl niemand voorzien kan, wat een tot wanhoop gedreven bevolking eener Europee- sche wereldstad zou doen.... R. P. Meer garnizoen te Haarlem? Het gemeentebestuur doet daartoe pogingen. Elders in dit nummer is te lezen dat de Re geering bij het parlement een wetsontwerp heeft ingediend om de Nedeiiandsche weer macht met spoed te versterken; een maatre gel waartoe, naar in de toelichting gezegd wordt, de internationale politieke verwikke lingen nopen. De bedoeling is het jaarlijk- sche contingent van 19.500 man te verhoo- gen met 12,600. Daarmede zal gepaard gaan een uitbreiding van de ka'zerneering der troe pen, waaimede alleen al een uitgaaf van 22 millioen gulden gemoeid zal zijn. Het is reeds bekend geworden dat in verschillende steden, waar thans geen garnizoen ligt, in de toekomst garnizoen zal komen. Wij vernemen dat het Haarlemsche gemeentebestuur reeds eenigen tijd geleden onderhandelingen met de autoriteiten in Den Haag begonnen ïs om te trachten te bereiken dat het garnizoen hier ter stede wordt uit gebreid. Zooals men weet is thans de Motordienst te Haarlem gestationneerd. Er is reeds gedacht aan de mogelijkheid de Ripperdakazerne aan den Schoterweg te vergrooten omdat de te genwoordige gebouwen te klein geworden zijn om den motordienst uit te breiden. In den ouden tijd (tot ongeveer 15 jaar geleden) had Haarlem infanterie en cavalerie. De cavalerie was gelegerd in de kazerne aan den Schoterweg, de infanterie in de kazerne aan den Koudenhorn. Deze laatste kazerne wordt nu gebruikt door het leger als opslag plaats, maar het wordt niet onmogelijk geacht dit gebouw weer vrij te krijgen voor huisves ting van infanterie. Het wordt van aanzienlijk materieel belang voor een stad geacht als daar een flink gar nizoen ligt. Toen Haarlem cavalerie en infan terie had, waren hier ruim 60 subalterne- en hoofdofficieren gestationneerd. Het uitwonen de lagere kader (sergeants, fouriers, sergeant- majooi's, enz.) was natuurlijk nog veel grooter. Al deze militairen besteedden hier hun geld, betaalden him belasting, enz. Bovendien leverden vele Haarlemsche winkeliers aan de kazernes, want er is heel wat noodig om hon derden soldaten te voeden. Veel inrichtingen van vermaak, bioscopen en cafés, profiteer den van het bezoek der militairen. Bovendien is de ervaring dat gepensionneer- de militairen zich bij voorkeur in garnizoen steden vestigen. Nadat Haai-lem zijn beteeke nis als garnizoenstad verloren heeft is het aantal gepensionneex*de militairen, dat zich hier vestigde, achteruitgegaan. Vroeger lag hier het 10de regiment infante rie, dat thans in Ede gestationneerd is. De Haarlemsche jongens gaan nog steeds voor het grootste deel naar 'dit regiment, een ander deel gaat naar Amersfoort. Als Haarlem weer infanterie zou krijgen, zouden deze jeugdige stadgenooten hier kunnen blijven. Een der bezwaren tegen Haarlem als garni zoensplaats is in de oogen der militaire des kundigen, dat in onze omgeving te weinig ge schikt oefenterrein is, maar het wordt niet onmogelijk geacht daarvoor een oplossing te vinden. Waf het verloop der onderhandelin gen van het Haarlemsche gemeentebe stuur met de autoriteiten in den Haag betreft vernemen wij, dat de kans niet uitgesloten moet worden geacht, dat Haarlem in de naaste toekomst een versterking van het garnizoen krijgt. In het dagelijksch bestuur van de stichting „Haarlem's Bloei" is overwogen of het ge- wenscht was stappen te doen om de uitbrei ding van ons garnizoen te bevorderen. Daar van is evenwel afgezien toen bleek dat het Haarlemsche gemeentebestuur deze zaak reeds ter hand genomen had. Voorstellen ingediend De regeering heeft thans haar voornemens inzake Defensie versterking kenbaar gemaakt. De belangrijke bepalingen van dit wetsontwerp vindt men op pagina 3. Groote drukte in de straten Onze speciale verslagever telefoneerde ons hedenmorgen uit München: Wij bevinden ons bij Weiss Ferdel am Platei, het populairste volkstheater van München. Daar is het ook onder normale omstandigheden iederen avond uitverkocht, want het Beiersche volk wil lachen en laat zich door hetPruisische streven naar de een heidsstaat daarvan niet weerhouden. Tien dikke bierbuiken zorgen voor muziek en bij gevulde bierglazen zingen zij eendrachtig allerlei bekende liederen. Maar plotseling wordt de zaak ernstig. De muziek zet de Italiaansche volkshymne in en als op commando spingen de Beiersche mannen en vrouwen overeind. Want ieder een weet: „Morgen komt Mussolini!" Dat is een feit van internationale beteekenis. Zoo is de stemming ovei-al waar men bin nen loopt. Ondanks het bittere feit, dat nu ongeveer veertig uur lang de regen ononder broken blijft neerdalen.. En helaas ziet het er niet naar uit, dat het Zaterdag anders zal zijn. Maar niettemin, hoe meer het, groote oogenblik van Mussolini's komst nadert, des te meer stijgt de spanning. Duizenden men- schen bewegen zich langs de drukke ver keerswegen en de politie heeft de handen vol, om de orde te handhaven Morgen wordt dat heel anders. Dan wordt de controle uiterst streng, het verkeer wordt voor onbepei'kten tijd stopgezet en wie den groot-sten intocht van den Duce wil bijwonen moet uren van te voren ter plaatse zijn. Dat blijkt reeds uit het feit, dat de vertegen woordigers der binnen- en buitenlandsche pers ontboden werden door den Rijkscentrale der N.S.D.A.P., om persoonlijk de velschil lende toegangskaarten in ontvangst te ne men. Elke kaart is voorzien van een pas foto en draagt de onderteekening van Himmler, den chef van de Geheime Staats politie te Berlijn, en van dr. Goebbels. den propaganda-minister. De Pruisische disci pline schijnt naar Beieren te zijn overge waaid, want aan op een afzonderlijke kaart wordt verlangd, dat wij reeds in den vroe gen ochtend op een bepaald punt aanwezig zijn, om en massa naar de voor ons be stemde plaatsen geleid te worden. Inmiddels heeft het stadsbeeld van Mün chen een geheel andere gedaante aangeno men. De verschillende partij formaties zijn overwegend en wij, eenvoudige burgers, ge raken al meer en meer op den achtergrond. De Hitler-jeugd, de mannen der N.S.K.K., de oude vechtersbazen van 9 November 1923, die de bloedorde dragen, de afgevaardigden van den Arbeidsdienst, de jonkers van den Ordensburcht-Vogelsang, de politieke leiders der N.S.D.A.P. en de lijfgarden van den Fuehrer nemen de straten vrijwel geheel in beslag. Zij zullen straks aan de parade op de Koenigsplatz deelnemen, om den Duce er van te overtuigen, dat de Duitsche front strijders in dapperheid voor hun Italiaan sche kameraden niet onderdoen. Wij infor meerden waar deze tienduizenden mannen moeten worden ondergebracht, want alle hotels en pensions te München zijn uitver kocht en stapels telegrammen met logiesaan- vragen worden niet meer opengemaakt. Maar men verzekei'de ons, da tde bevolking van München geheel vrijwillig en zonder eenige vergoeding voor logies gezorgd heeft. De controle der politie is inmiddels nog aanmerkelijk scherper geworden. Vele Ita liaansche emigranten die te München wo nen, zijn plotseling gearresteerd en worden waarschijnlijk vastgehouden tot Mussolini veilig en wel München verlaten heeft. Men wil tot eiken prijs iedere ongeregeldheid voorkomen. Wordt de boulevard te Zandvoort doorgetrokken Gisteren werd, nadat de bouwaanvrage van de firma Gebrs. Godijn te Utrecht voor den verbouw van het Hotel d'Orange te Zandvoort nu alle ambtelijke instanties heeft dooiioopen, hiervoor definitief de bouwver gunning verleend. Dit was voor de Zandvoortsche arbeiders een blijde dag. Er zijn reeds 45 werklieden te werk gesteld, terwijl dit getal binnenkort tot boven de 100 zal worden opgevoerd. De gemeente Zandvoort wil thans het hare bijdragen om den onhoudbaren verkeers- toestand der vei'binding tusschen Noord- en Zuid-Boulevard op afdoende wijze te sanee- ren en heeft hiertoe een plan in behandeling, tot doortrekking van den Boulevard aan de zeezijde, langs Groot Badhuis, Bodega Mustert, Muluru en Hotel d'Orange. Is deze aansluiting eenmaal gereed, dan zal de Zandvoortsche boulevard de concur rentie met de meest moderne badplaatsen kunnen doorstaan. Het is verheugend, dat het door de archi tecten Zanstra, Giesen en Sijmons geënta meerde plan tot verbouwing van Hotel d'Orange, thans tevens den stoot heeft ge geven tot deze belangrijke en door ieder als noodzakelijk gevoelde verkeersverbetering. ITALIAAN, DIE BOMAANSLAG TE CERBERE PLEEGDE, VEROORDEELD. De Italiaan Cantelli, alias Gardella, die op 31 Mei was gearresteerd toen hij een bom wilde plaatsen in den spoorwegtunnel te Gei'bere, is tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Twee medeplichtigen zijn bij ver stek veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en 3000 francs boete. Het woord is aan.. Fr. Bacon: De natuur wordt alleen overwonnen door haar te ge hoorzamen. De „Endeavour I*' gevonden. Het Britsche jacht „Endeavour I dat twee jaar aan den wedstrijd om den Ameriea-cup heeft deelgenomen en sinds een week ver mist werd, is volgens mededeeling van de Amerikaansche kustwacht waargenomen op 200 mijl ten Z.W. van de Azoren. Ook Lloyas heeft van zijn agent te Fayal (Azoren) bericht ontvangen, dat het jacht op 32 graden N.B. en 39 graden W-L. is terug gevonden. Tegelijk met het goede nieuws van de En deavour I bereikte een telegram van de En deavour n, die dit jaar aan de wedstrijden om de America Cup heeft deelgenomen en door het motorjacht Philante naar Gosport wordt gesleept, het Engelsche publiek met de mededeeling, dat kapitein Wilson aan boord was overleden na een korte ongesteld, aldus dus lezen wij nog in de N.R.C. Kapitein Wil son was een der bekwaamste Engelsche ze.i- lers en had reeds op de Shamrock IV en V Engeland vertegenwoordigd. Hij was een persoonlijk vriend van de heeren Lipton en Sopwith en eenige weken geleden in den wedstrijd om. den Amerika-beker heeft Wil son in alle 4 wedstrijden het bevel gevoerd. „CLIPPERS" VAN TWEE EEUWEN. Een zeldzame ontmoeting tusschen liet Amerikaansche verkeersvliegtuig- Pan American Clipper en de „Bermuda Clipper", die al gedurende een eeuw den vrachtdienst tusschen de Bermuda eilanden en Newport onderhoudt. Politieke hemel klaart op. Mussolini bereid tot bespreking over het vrijwilligersvraagstuk? Erkenning van Abessynië voorwaarde tot deelneming aan den Volkenbondsarbeid. In het feit, dat Italië besprekin gen met Frankrijk meende te moeten aanknoopen, ziet men te Londen de verheugende aanwijzing, dat Rome bereid is tot verbetering van zijn be trekkingen met de democratische mo gendheden. Hoewel Bova Scoppa, de Italiaansche ge- delegeei'de te Genève, tegenover Delbos ver klaard heeft, dat Mussolini de verzekering zou willen geven geen nieuwe troepen naar Span je te zenden, hoopt men in Britsche krin gen, dat een nieuwe behandeling van het vraagstuk der terugtrekking van de vrijwilli gers in Spanje niet op zich zal laten wachten. Welke ook de beweegredenen voor de plotse linge verandering in de Italiaansche hou ding mogen zijn, zoowel in Fransche als in Britsche kringen te Londen is men er van overtuigd, aldus Havas, dat men deze gele genheid tot het tot stand brengen van een ontspanning niet moet laten voorbijgaan. Een der voorwaarden van Mussolini voor de hervatting van de samenwerking met den Volkenbond is de erkenning van de verove ring van Abessinië. Frankrijk en Engeland hebben bij de rege ling van het Abessynische statuut belang. Door een erkenning „de jure" zouden bijvoor beeld de plaatselijke betrekkingen, in ver band met het bestuur der aangrenzende Britsche gebieden, gemakkelijker geregeld kunnen worden. Bij de Fransch-Italiaan- sche onderhandelingen daai-entegen kan van erkenning geen sprake zijn, voordat de be trekkingen tusschen Italië en de democra tische landen op den stevigen grondslag van een grooter vertrouwen gevestigd zijn. De Fransche ambassadeur te Londen, Cor- bin heeft gisteren een bezoek gebracht aan minister Eden, om hem op de hoogte te bren gen van de twee besprekingen, die Delbos den dag te voren met Bova Scoppa heeft gehad. Couranlendruk flauw? Een bril van K EIP maakt 't duidelijker. Gr. Houlstraa! naasl Luxor (Adv. Ingez. Med.) pag. Het Haarlemsche gemeentebestuur doet pogingen om meer garnizoen te krij gen. 1 De belastingopbrengst in Haarlem en om geving. 2 Men wil in ons land kleine flats voor wer kende vrouwen gaan bouwen. 2 DE REGEERING IIEEFT BELANGRIJKE VOORSTELLEN TOT VERSTERKING DER DEFENSIE INGEDIEND. 3 De Grondwetsherziening komt op 19 Oc tober in behandeling. 3 Voor de wegen heeft de regeering een vijl'tienjarenplan samengesteld, dat 245 millioen zal kosten. 3 Voor werklooze jonge onderwijzers wordt de gelegenheid tot omvoiming ge boden. 3 De Japanners hebben Paotingfoe ge nomen. 4 De regeering-Van Zeeland blijft aan. 4 De te Parijs verdwenen generaal Miller zou op een Russisch schip ontvoerd zijn. 4 Gistermiddag is in het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam een borstbeeld van ir. A. Stoop onthuld. g De a.s. schaakmatch om het wereld kampioenschap g Dc Gastentoonsteliing te Haarlem 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Canton en Nanking. j Speciale correspondentie: München ver wacht Mussolini. 4 H. D. Vertelling: De telefoon r Sport in 't kort. G. J. Kalt: Orgelbespeling van de St. Bavo Modeshow in de Bijenkorf. u Boven de wolken; Cineonc, u_ Voor de jeugd, jj

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1