h h h h HaotHUud LAATSTE MAAND MESPRIJZEN 1 p I VOOR f48.— VONDELHERDENKING MAAN DAG 27 SEPTEMBER 1937 HAA'REEM'S DAGBEAD 2 T eraardebestelling Henry Francken. Zaterdag is het stoffelijk overschot van den heer H. M. M. Francken op de R.K. be graafplaats St. Adelbertus aan den Denneweg te Bloemendaal ter aarde besteld. De heer Francken, een zeer bekende figuur in Haarlem in sport- en financieele kringen, was vroeger commissionair in effecten aan de Nieuwe Gracht, bestuurslid van de IJsclub voor Haarlem en omstreken, commissaris van de Cultuur Maatschappij „Kali Djompo" en commissaris van de N.V. Mij. tot Werving van advertenties voor Rijkstelefoongidsen. 's Ochtends werden de H.H. Missen gelezen en het plechtig requiem gezongen in de pa rochiale Elisabeth en Barbarakerk aan de Paul Krugerstraat. De H.H. Uitvaartdiensten werden geleid door pastoor H. P. A. van Dijk geassisteerd door de beide kapelaans J N Verkley en A. v. d. Hoeve Dezelfde geestelijken verrichtten de absoute op het St Adelbertskerkhof. De belangstelling op de begraafplaats was buitengewoon groot. Onder de aanwezigen merkten we op: mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten van Noord-Holland; dr. J. M. A. van Schuylenburgh. de heeren Ben Verwey, W. Bollée, en Bekkers, bestuursleden van de IJsclub voor Haarlem en omstreken, de heeren Th. Beccari, Jhr. P. J. Boogaert, dr. M. II. P. M Eysvogel, G. II. Kaars Seypeste'in, Keiler H. Everard, P. E. Everard. Mahler, en Huyser Vele bloemstukken dekten de baar. Aan de groeve werd niet gesproken. De heer H. J. M. Francken, een broer van den overledene, dankte namens de familie voor de belangstelling. Pasteur M. Jospin bevestigd. Nieuwe predikant der Waalsclie Kerk. Zondagmiddag heeft in de Waalsche kerk de bevestiging plaats gehad van den nieu wen voorganger van deze kerk, pasteur M. Jospin, die dezer dagen werd benoemd tot opvolger van pasteur F. Ch. Krafft. Onder de velen, die deze plechtigheid bij woonden het kerkgebouw was nagenoeg bezet bevonden zich de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland. A. baron Röell en de heer E. van der Wall, wethouder. Nadat de dienst op. de gebruikelijke wijze geopend was zong men gemeenschappelijk het eerste vers van Psalm 3. waarna de be vestiger, pasteur Michelin Moreau. in gebed voorging. Vóórdat de eigenlijke plechtigheid plaats had, zong de gemeente nog het eer ste en tweede vers van Gezang 96. Pasteur Michelin Moreau ging vervolgens over tot de bevestiging van den nieuwen predikant. In een korte toespraak heette spreker M. Jospin namens de Eglïse Wallonne hartelijk welkom. Spreker wist. dat den nieuwen voorganger zeker geen gemakkelijke taak wacht, maar zoo zeide hij, wanneer ge er in slaagt het land, de stad en de ge meente. te midden waarvan ge u bevindt, lief te krijgen, zult ge in staat zijn .iets, mis schien zelfs zeer veel te bereiken. Hi.i herinnerde aan ds. Krafft, wiens voor treffelijke geestelijke arbeid als een voor meld kan gelden. Spreker bracht dank aan de ouderlingen en de diakenen voor den grooten steun, die zij verleend hebben bij het zoeken naar een geschikten opvolger van ds. Krafft. In het bijzonder richtte hij zich tot den heer J. Luzac. secretaris vari den kerkeraad. Met den wensch, dat pasteur Jospin en de zijnen, zijn arbeid en de Eglise Wallonne rijkelijk gezegend mochten wor den, besloot ds. Moreau zijn rede. Gezamenlijk zong men nu eenige vei-zen van Gezang 140, waarna ds. Jospin zijn pre dicate hield. Hij dankte den bevestiger, de kerkelijke colleges en de gemeenteleden voor de hartelijke ontvangst, die hem ten deel gevallen was en bracht hulde aan zijn voor ganger, die thans in Zwitserland vertoeft en ongetwijfeld dikwijls aan zijn „troupeau" in Haarlem zal terugdenken. Als uitgangspunt van zijn preek koos pasteur Jospin Corin- thiërs IV 1, waaraan hij- de beschouwing vastknoopte, dat allen, die bij de kerk be trokken zijn, hetzij als predikant, kerke- raadslid of lidmaat, een taak te vervullen hebben en „dienaars" zijn. De predicatie van den nieuwen voorgan ger werd gevolgd door orgelspel en zang. waarna pasteur Moreau in gebed voorging. Tot slot werden nog eenige verzen van Gezang 149 gezongen. Pasteur Jospin sloot hierop de bijeenkomst met gebed. ECHTE WALES ANTHRACIET o.a. a f 2.30 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEC 67 a - Tel. 16100 (Adv. lngez. Med.) ACENDA. MAANDAG 2T SEPTEMBER Gebouw Olympia: Opening Kappers vak school, 9 uur. Gem. Concertgebouw: Jubileum Gasten- toonstelling 1.30—5.30 en 7.30—10.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Joe Brown in „De papsoldaat" en „Penrod en Sam". 2,30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Op hoop van zegen' geprol. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Charlie Chan op de Olym piade en De Zwarte Tulp, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Hans Albers en Heinz Rühmann in Sherlock Holmes. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone Theater: Wonderen der Vliegkunst met Ernst Udet. Doorloopende voorstelling 1.30. 3.30, 7 en 9 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. DINSDAG 28 SEPTEMBER Remonstrantenhuis, Wilhehninastraat 22: Lezing voor de Ver. van Spiritisten „Harmo- nia", 8.15 uur. Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt- Voordracht over spreekangst, 8.30 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Jubileum Gas ten toonstelling, 1.30—5.30 en 7.30—10.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuien wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Meer garnizoen te Haarlem? Op samenwerking van Haarlem en de rand gemeenten aangedrongen. .Alles wat gedaan kan worden om te be vorderen dat Haarlem weer een flink gar nizoen krijgt, moet aangegrepen worden" zoo zei ons het Haarlemsche gemeenteraads lid P. J. M. van Tetering en hij liet er op volgen: „ik vind het jammer dat het college van B. en W. van Haarlem in deze aangele genheid zelfstandig opgetreden is. Het is hier geen stadsbelang, maar een st r e e kbelang! Haarlem had samenwerking met de buiten gemeenten moeten zoeken. De randgemeen ten zullen evengoed als Haarlem gebaat zijn bij de komst van een sterk garnizoen. Een deel der officieren zal immers over de Haar lemsche grens gaan wonen, terwijl ook de winkeliers in de geheele omgeving aandeel kunnen hebben in de leveranties. „Het was hier een mooie gelegenheid om samen te werken. Reeds als secretaris van de Middenstandscentrale voor Haarlem en omstreken heb ik jaren geleden gewezen op het groote belang dat gelegen is in een ver eend optreden van Haarlem en de randge meenten in aangelegenheden die dit deel van Kennemerland raken. Ook Haarlem's Dag blad heeft verschillende keeren voor dit denkbeeld een lans gebroken. Maar helaas zijn de gemeentebesturen nog niet tot die volmaakte samenwerking gekomen. „Ongetwijfeld met meer kans o.p succes. „Het gemeentebestuur van Haarlem moest nu natuurlijk met ledige handen in Den Haag komen, terwijl de gemeenten gezamen lijk wat hadden kunnen aanbieden. Uit mijn militaire loopbaan weet ik, dat het 10e regi ment infanterie indertijd uit Haarlem ver dwenen is omdat er geen voldoende oefen terreinen waren. Als Haarlem om garnizoen vraagt zal men natuurlijk, in Den Haag da delijk vragen: „hoe staat het met de oefen terreinen?" Toch ben ik overtuigd, dat als Haarlem sa menwerkt met de buitengemeenten er goede oefenterreinen zijn te vinden. Waren er, om iets te noemen, geen uitgestrekte terreinen beschikbaar voor de Jamboree? In de buiten gemeenten zijn ook nog vele andere gron den voor militaire doeleinden geschikt, maar alle zijn in handen van particulieren. Niet onmogelijk is. dat door tusschenkomst van de gezamenlijke gemeentebesturen de eige naars genegen zullen zijn een regeling te maken om den militairen te vergunnen daar te oefenen. Vroeger bestond daartegen be zwaar. omdatde terreinen dikwijls veront reinigd werden, maar nu zijn zulke strenge maatregelen door de militaire autoriteiten genomen, dat zoo iets niet meer voorkomt. De oefenende troepen hebben opdracht om het terrein bij vertrek te reinigen en boven dien worden nog manschappen achtergela ten voor controle daarop. „Ik ben overtuigd, dat als Haarlem en de buitengemeenten alsnog de q-uaestie van het oefenterrein in orde maken, de kans zeer groot is. dat Haarlem een nieuw garnizoen krijgt. De kazerne aan den Koudenhorn is groot genoeg voor de huisvesting der troe pen. Het zou ongetwijfeld voor de militaire autoriteiten aanlokkelijk zijn om te Haarlem een flink garnizoen te legeren, omdat dit ook van beteekenis is voor de kustverdedi ging. Bovendien zou het 10e regiment infan terie te Haarlem in de duinen tusschen Haar lem en Leiden uitstekend oefeningen in groot verband kunnen houden met. het 4e regi ment dat te Leiden ligt". K. L. TVT. gaaf misschieii' op Groen land delfstoffen zoeken. Onderhandelingen met Deensche particu lieren. Vooraanstaande persoonlijkheden uit Deensche handels- en industriekringen voe ren volgens de Crt. sedert eenigen tijd met de K. L. M. onderhandelingen om Op Groen land een onderzoek naar delfstoffen in te stellen. Men heeft zich tot de K. L. M. ge wend, omdat deze maatschappij in Ned.-In- dië met dergelijke exploraties veel succes heeft gehad. De besprekingen over deze kwes tie hebben nog niet tot een resultaat geleid, maar in Denemarken hoopt men dat.de Ne- derlandsche Luchtvaart Maatschappij reeds in begin 1938 zal kunnen beginnen met haar vluchten. Bij dezen arbeid wordt gebruik ge maakt van fotografietoestellen, welker pla ten voor delfstoffen gevoelig zijn, waardoor men spoedig kan ontdekken waar zich deze stoffen bevinden. WIE VERMIST DEZE PORTEMONNAIE? Aan het bureau van politie in de Smede- straat bevindt zich een oude donker-bruine damesportemonnaie met ritssluiting, inhou dende eenig geld. Deze portemonnaie is op 22 September j.l. gevonden op den Rijksstraatweg of in de Ban tams traat alhier. Aangezien de eigenares van de portemonnaie niet bekend is, wordt haar verzocht zich aan het bureau van politie, Afdeeling recherche, te willen vervoegen. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Het meest kenmerkende verschijnsel van de Amsterdamsche wisselmarkt was de vaste houding van den Nederlandschen gulden, tot uitdrukking komende in lagere koersen van de toonaangevende deviezen. De Britsche pon den die op 8.95Yz a 8.95 3/4 werden ingezet, liepen later op den ochtend iets op tot 8.95 7/8 a 8.96. Dollars waren 7.80 7/8. Het Nederlandsche egalisatiefonds dat we ken achtereen het verloop van zaken heeft kunnen aanzien, zonder te moeten ingrijpen, kreeg heden weer kleine posten dollars toe gewezen, aangezien het in zijn aankoopsprijs die geruimen tijd geleden op 1.80 7/8 was vast gesteld, geen verandering heeft gebracht. De Fransche francs waren op 6.19 a 6.20 prijshoudend. Het disagio voor termijnfrancs blijft echter onverminderd groot en bedroeg heden voor 1 maand 13 cent: en voor drie maanden 30 cents per 100 francs Belga's waren 30.33 a 30.34. Het disagio voor termijn- Belga's is iets grooter geworden en bedroeg heden voor l maand 5 cents, en voor drie maanden 19 cents per 100 Belga's. Zwitser- sche francs waren 41.53 a 41.54. De Duitsche marken 72.55 a 72.60. Op de niet-officieele vroegbeurs bestond een vaste stemming. Het door Philips aange kondigde dividend werd gunstig opgevat en riep een drukke affaire in de betrokken aan- deelen te voorschijn die aanzienlijk hooger waren. Koninklijken, H.VA.'s, Amsterdam Rubbers Unilevers werden zonder uitzonde ring op een flink verhoogd peil afgedaan. Ook de scheepvaart papieren waren goed gedis poneerd. Van de Amerikaansche fondsen werden vooral U. S. Steels en Anaconda druk verhandeld tot hoogere koersen. w. KUIPERS Opticiens. Zn. ZIJLSTRAAT 97. REPARATIES, spoedig en billijk. (Adv. lngez. Med./ De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidoostelijken wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig veran dering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 772.1 m.M. te Budapest. Laagste 748.8 m.M. te Jan Mayen. De hooge drukking heeft zich, in beteekenis toenemende, naar het Oosten verplaatst. De, depressie in het Westen nam bij IJsland sterk' toe en vormde een secundaire tot bij Schot land, terwijl ook in de Golf van Bisc'aye een ondiepe depressie ligt. Onder invloed van den Oostelijken tot Zuidoostelijken luchtstroom is in Duitschland, Oostenrijk en het Alpengebied het weer fraai, behoudens ochtendnevel. De hoogste Alpentoppen hebben nog sneeuw met temperaturen omstreeks nul graden. Ook in Scandinavië is het weer grootendeels fraai, maar aan de Zuidelijke Noorsche kust valt regen en waait het krachtig uit Zuid. Enge land heeft ook fraai weer met ochtendnevel, in Ierland en Schotland valt regen. Frankrijk heeft zware bewolking met eenigen regen in het midden en onweer aan de Middellandsche Zeekust. Voor onze omgeving wordt nog fraai weer met ochtendnevel verwacht. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 9.48 uur; n.m. 22.30 uur. Strand berijdbaar van 14.4520.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. De gebeurtenissen in de N. S. B. Volgens ir. Mussert is er geen strijd om de leiding. De gepens. luitenant-kolonel van het Kon. Ned. Indisch leger J. Hogewind „is uit de N. S. B. getreden, wegens verlies van vertrou wen in den leider en in de naaste medewer kers van ir. Mussert." De heer Hogewind is één der voormannen in de N. S. B. geweest en heeft vooral bekend heid verworven als leider van de weerafdee- ling, de z.g. „W. A.", welke Kerstmis 1935 is opgeheven, toen bekend werd, dat de regee ring dergelijke korpsen wilde verbieden. Verder was Overste Hogewindleider van de ■afdeeling „Organisqtig;,- en Personeel" der N. •S. B. en algemeen örg'anisatieleider voor Ned. indië, in welke functie hij verleden jaar in de maanden Juni, Juli, Augustus en Septem ber reizen maakte door onze Koloniën in de Oost, grootendeels toen in gezelschap van ds. G. van Duyl. De heer Hogewind heeft tegenover de Tel. verklaard, dat zijn bedanken geen verband houdt met het uittreden van ds.. Van Duyl, nar. Pont en anderen. Ook zouden mr. W. A. Ubbens, rechter in de Alkmaarsche Arrondissementsrechtbank en de heer R. Spoelstra oud-secretaris van den heer Hogewind uit de N. S. B. zijn getreden. „Ons Noorden" schrijft, dat er in de leiding van de N. S. B. een ernstig conflict is uitge broken, dat in wezen niets andears is dan een strijd tusschen de heeren Mussert en Van Geelkerken om de leiding. De strooming ha de partij, die ir. Mussert vanwege zijn gemis aan tactiek en bekwaamheid, ongeschikt acht nog langer als leider te funeeren wordt volgens dit blad steeds grooter. Men wil ha die krin gen zich van ir. Mussert ontdoen en Van Geelkerken met de leiding belasten. De heer Van Geelkerken zelf, hoewel deze reeds herhaaldelijk zeer ernstige conflicten met ir. Mussert heeft gehad, meent momen teel nog altijd, dat in naam in elk geval ir. Mussert voorloopig met de leiding moet blij ven belast. Hij zit dan ook in zekeren zin tusschen twee vuren. De huidige situatie wordt echter op die wijze met den dag meer en meer onhoudbaar en onze zegsman, die zelf nog altijd een vooraanstaand lid in de bewe ging is, vei-zekerde ons met ioadrük, dat bin nen drie maanden het conflict een oplossing zal vinden door een verwij dering van ir. Mus sert uit de beweging, omdat zijn aanhang zeer jeslonken is. Vooral de verwij derhag van ds van Duyl, die ook na de verkiezingen conspi reerde tegen ir. Mussert, en die in de N. S. B. 'n grooten aanhang bezat, heeft in breede kringen veel kwaad bloed gezet en aan ir. Musspert zijn laatste cohorten oiatnomen. De zegsman van het blad verwachtte, dat na het verdwijnen van ir. Mussert, de heer Van Geelkei-ken tot leider zal worden gepro clameerd en dat velen, die hun lidmaatschap hebben opgezegd, daia in de beweging zullen terugkeeren. Een kleine groep van Mussertianen, waar onder o.m. behooren de heeren de Ma^chant et d' Ansembourg, Koster e.a. zal dan onniid- clellijfk geroyeerd worden. Infcuschen heeft de Crt, „Het N. v. d. D." een onderhoud met ir. Mussert gehad, die zeide niet te kunnen ingaan op de redenen vaaa persoonlijken aard, welke ds. van Duyl genoopt hebben ontslag te nemen. Ir. Mussert ontkende zeer stellig, dat er in de N. S. B. een strijd om de leiding zou zijn. „De verstand houding tusschen mij en den heer Vaia Geel kerken is van den allerbesten aard. Wij wer ken samen, zooals wij dat van de oprichting der N. S. B. af tot op heden gedaan hebben, in de beste verstandhouding en in de richting, welke wij ons van den beginne af voor oogen gesteld hebben", aldus zeide de heer Mussert. Wat het uittreden van den heer Hogewind betrof, verklaarde ir. Mussert: „Ik wil hier mededeelen, dat reeds dit voorjaar overste Hogewind van al zijia func ties is de N. S. B„ ook als organisatieleider voor Ned. Indië, welke laatste functie thans in handen is vaia het oudlid van den raad van Ned. Indië, den heer A. Harloff, onthe ven werd. De reden, dat deheer Hogewind, die dus tot dusver alleen nog maar lid van de N. S. B. was, nog niet uit de beweging is verwijderd, ligt in het feit, dat hij aan een der personen in den leidenden kring der N. S. B. per brief d.d. 16 September had geschreven nog met de N. S. B.-leiding te willen spreken over kwes ties met zijn beleid verband houdende. Echter de heer Hogewind is tot dusver niet bij mij geweest. Hij is nu zelf heengegaan." LICHAMELIJKE OPVOEDING. De leden vaia de Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland, afd. Haarlem, komen Zaterdag avond 2 October in vergadering bijeen in het hotel Lion d'Or, aanvang 8 uur. De agenda bevat on.: bespreking van de Spelmiddagen voor de L. en U.L.O. scholen; voorts behan deling van het winterprogramma: ook organi satie van wedstrijden voor de U.L.O. en Mid delbare scholen. NEDERLAND DOOR EEN ENGELSCHEN BRIL. In de bespreking van de film „De zwarte tulp" in ons blad van Zaterdag j.l. werd als dichter van het „Wien Neerlands Bloed" abusievelijk de dichter Heye genoemd. Na tuurlijk was dit geen poging van den auteur van ons volkslied Tollens uit het zadel te lichten, doch slechts het gevolg van een ver gissing van den recensent. ORGELBESPELING in de Groote- of Sint Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 28 September 1937 des avonds van 8.159.15 uur door den heer George Robert. Het programma luidt: 1. Concert Bes gr. t. G. F. Handel Andante maestoso. Allegro Adagio. Allegro, ma non presto. 2. Zesde Sonate F. Mendelssohn Bartholdy Choral Variaties. Fuga. Finale. 3. Preludium (in den vorm eener chaconne) C. V. Stanford 4. Suite gothique L. Boëlloian Introduction - Choral. Menuet Gothique. Prière. Toccata. 5. Choral IH César Franck (alle nummers op verzoek.) ^KUN/T EN LITTEKEN^ MUZIEK Haarl. Harmonie Muziek Ver. „Apollo". Feestavond. Een 30-jarig bestaan vertegenwoordigt ge woonlijk nog geen eerbiedwaardigen leeftijd, zoo min bij een vereeniging als bij een mensch. Ik wil daarmee zeggen, dat in zoo'n geval de leeftijd alleen nog geen aanspraken op eerbied kan doen gelden. Overigens kan ook in de eerste 30 jaren vaia een vereeni- gings- of naenschenbestaan al heel wat ver richt zijn, dat eerbied afdwingt. Maar ook vior bescheiden prestaties in dat tijdvak kan men achting gevoelen; voorzeker, wanneer ze door zulk een geestdrift gedragen en opge stuwd worden als de voorzitter van „Apollo", de heer N. Groeneveld bezit. Voor een feeste lijke herdenking bestaat dan alle reden. Van het wel en wee, dat „Apollo" in die 30 jaren hééft meegemaakt, stond. in het pro gramma' een beknopt overzicht. De openings rede van den voorzitter gaf daarvan nog een resumé, maar bovendien vestigde deze spre ker de aandacht op een euvel dat vele door een bal gevolgde uitvoeringen kenmerkt: het feit dat een deel- en soms zelfs een groot deel van 't publiek pas komt wanneer de eigen lijke uitvoering afgeloopen is en het bal zal beginnen. Ook Zaterdagavond werd de groote zaalvan 't gebouw St, Bavo voller naarmate de avond vorderde. Dat is niet de bedoeling van een feestvierende vereeniging, al brengen ook de laatkomex-s geld in de kas. Zij mogen de opmerking van den heer Groeneveld ter harte nemen. „Apollo" heeft gedurende 3 jaren onder lei ding van Henry Schulpzand gestaan en daar vaia veel nut gehad, zoodat het van de 2de Afdeeling in die der Uitmuntendheid steeg. Maar na diens vertrek brak een sukkelperio de aan, totdat, nu ongeever een half jaar ge leden, de tegenwoordige dirigent D. v. d. Hoef de leiding op zich nam. Men vertrouwt, dat hij „Apollo" weer in de goede richting zal sturen. We hebben Zaterdagavond ons daarvan kunnen overtuigen. Zeker, lang niet alles was reeds zooals 't worden moet. Er waren nog verschillende tekortkomingen, b.v. spitse, schrille begeleidingsfiguren in de clarinetten bij de Wals van Wittman en de Menuet van Bizet; te harde trombone sforzati bij de Pastorale van Bizet zou het geen aanbeve ling verdienen de trombones wat meer naar achteren te plaatsen? onzekerheid van den inzet der bassen bij de Ouverture dramatique van Doyen, traagheid can sommige tempi. Doch daartegenover stond ook veel dat niet alleen van goeden wil en ernstig streven blijk gaf, maar ook een aanmerkelijken graad van muzikale en instrumentaal-technische ont wikkeling toonde. Het samenspel liet door gaan weinig of niets te wenschen over; de be schaafde, sonore klank der middenstemmen maakte een aangenamen indruk; de fluitsoli voldeden zeer, ondanks enkele overslagen. In de Arlésienne-Suite werd ook prijzenswaardig zacht gespeeld terwijl het laatste deel, de Tarandole, een mooie stijging te hooren gaf. Deze muzieksluite stelde ook in muzikaal op zicht heel wat hoogere eischen dan een stuk als Doyen's Ouverture dramatique, die niet veel meer dan een vrij banale potpourri bleek te zijn, slecht passend bij de idee van een „Vermoorde Stad", zooals de titel er van luidt. Laat de componist, als hij nog leeft, eens een bezoek brengen aan Shanghai of Canton of aan een andere stad die de zegeningen der „beschaving" uit de lucht deelachtig wordt: als hij er levend vandaan komt zal hij zijn Ouverture dramatique „La Cité meurtrie" vast en zeker omwerken. Na de dooi „Apollo" uitgevoerd muziek nummers had de huldiging van het bestuur plaats. De voorzitter der feestcommissie sprak den voorzitter toe, meldde hem dat hij tot lid van verdienste was benoemd en bood hem een gecalligrafeerde oorkonde aan. Hij schilderde de veelzijdige richting waarin de heer Groeneveld zich jegens „Apollo" ver dienstelijk gemaakt had op gemoedelijke en plastische wijze en de heer Groeneveld, die tegelijk met Apollo zijn 30-jarig jubileum als voorzitter vierde, bedankte in eenvoudige en bescheiden, maar van geestdrift voor den bloei der vereeniging getuigende woorden. Een werkend lid bood aan het bestuur me dailles aan. Daarna kwam het damescomité op het podium met geschenken in pakpapier en in enveloppe, welke laatste terstond door den verheugden penningmeester geannexeerd werd. En er kwamen bloemenmanden voor den voorzitter en voor den dirigent, die ook even in 't zonnetje gezet werd en bloemen voor de dames van 't comité. En er werd nog een en ander gezegd, dat behartenswaardig is voor velen. Ons propagandacostuum naar maat voor 48.—. IDEALE PASVORM. Een aanbieding waardoor wij regelmatig tientallen nieuwe cliënten voor onze Maat- afdee'ing winnen. En ook U indien U slechts even komt kijken naar wat wij U aanbieden. 'n Hëerencostmrai n. maat (Adv. lngez. Med.) Na de pauze trad het Haarlemsche Revue- en Cabaret-Gezelschap op. Er is om wat de leden daarvan ten beste gaven, veel en harte lijk gelachen. We willen hier alleen vermel den de voordrachten van „Kleine Jantje", een knaap van een jaar of veertien, die reeds merkwaardige kwaliteiten als cabaretzanger en conférencier bezit en de begeleidingen van den zeer vaardigen pianist. K. DE JONG. Nel Oosthout. Haarlem is er vroeg bij met de Vondelher denking. Zaterdag is reeds de eerste „Von delavond", welke georganiseerd was door „Kunst aan het Volk", in samenwerking met de Volks-Universiteit en het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling in het gebouw van den Protestantenbond gegeven en er zullen dezen winter zeker nog wel meer herdenkin gen volgen. Dr. Bartstra opende dezen Vondel-avond, waai'bij hij het een verheugend feit vond, dat er zoo veel belangstelling thans was voor de groote mannen van de 17de eeuw, zooals wel duidelijk blijkt uit de Frans Halstentoonstel ling en nu weer uit de volle zaal bij dezen eerste Vondelherdenking. De voordrachten van Nel Oosthout wer den ingeleid door mevrouw Van den Bergh van EysingaElias. Spreekster wees er op, dat Vondel geboren was vóór de vernietiging van de groote Armada, die de beslissing bi-acht in den stïijd' tusschen 'het reaction- ïiaire Katholieke Spanje en liet vooruitstre- strevende Protestante Engeland en dat hij stierf een jaar, voordat onze Stadhouder Willem III den Katholieken koning Joeu- bus II van Engeland uit zijn land verdreef. Vondel's ouders en grootouders waren men- schen geweest, die voor hun overtuiging durfden worstelen en ook Vondel heeft dit heel zijn leven gedaan. En het groote in Von del was, dat hij steeds partij durfde trekken voor de partij, die onderdrukt werd. Zoo deed hij in den strijd tusschen Remonstranten en Contra-Remonstranten, waarin hij op kwam voor Oldenbarneveldt en Hugo de Groot. En later toen hij oud was nam hij het op voor den vermoorden Johan de With. Om Vondel volkomen te begrijpen moet men de zen partijstrijd verstaan. Vondel was het ge weten van zijn tijd en een volledig mensch, rechtvaardig en strikt eerlijk. Hij was een groot bewonderaar van de Re naissance, zooals wel duidelijk blijkt uit zijn werk, vooral ook uit zijn voorliefde voor Grieksche mythologische toespelingen. In zijn verzen klinken verontwaardiging, vreugde en leed, ze zijn een weerspiegeling van alles wat hem in zijn leven gebeurde. Men be wondert de groote klankrijkdom, de vaart en het tempo in zijn gedichten en bovenal het diep-menschelïjke. Hij heeft steeds midden in het openbare en het religieuse leven van zijn tijd gestaan. Eerlijkheid, oprecïitheid, openheid en het religieuze, dat zijn de grond slagen van zijn werk. Uitvoei-ig lichtte mevrouw Van den Bergh van Eysinga daarna de gedichten en frag menten, welke Nel ©osterhout dezen avond zou voordragen, toe, waarmee zij dus het artistieke deel van dezen herdenkingsavond literair in leidde. Voor de muzikale inleiding zorgde de cellist, de heer Albert van Doorn. Stemming gaf deze muziek zeer zeker, maar het zou verstandiger zijn geweest wanneer de heer Van Doorn zich beperkt had tot hoogstens twee introducties. Nu was het programma veel te overladen en het werd de declamatrice daardoor niet gemakkelijk gemaakt de aan dacht voortdurend vast te houden. Het meest heb ik Nel Oosthout Zaterdag gewaardeerd in haar voordracht van de Pa radijsscène uit „Adam in Ballingschap", waarmee zij haar programma sloot. In het dramatische legt zooals wel heel duidelijk ■bleek meer haar kracht dan in het lyri sche. Haar voordracht van de Paradijsscène was gemouvementeerd en zij trof hierin door de zuivere, scherpe weergave van de 3 spe lende figuren Adam, Eva en de slang, die kleur en plastiek van haar kregen. Het derde bedrijf uit den Gijs-brecht stond niet op hetzelfde peil. De droom van Bade- loch wist zij goed in toon te zeggen, naaar de tekst van Gijsbrecht en Broer Peter raf felde zij te veel af en kreeg daardoor in deze voordracht onvoldoende kleur en rhyt- miek. Het lyrische ligt Nel Oosthout veel min der goed dan het dramatische. Daarvoor is haar stem te scherp en te stug, is haar geluid te weinig moduleerend. Wij misten in de voordracht van de lyrische verzen en de reien de innigheid, welke zij behoeven. Zoo denken wij ons het prachtige Wildzang veel lichter, het Kinderlijk eenvoudiger en inni ger. De rei van den Kerstnacht werd veel te strak gezegd en ontroei-de geen oogenblik, de beroemde rei „Wie is het" uit den Lucifer miste wijding en breedheid. Het scherpe en hekelende ging haar weer veel beter af. Roskam werd daardoor een der beste nummers van haar programma. Er was veel belangstelling voor dezen her denkingsavond. Aan het slot. toen aan Nel Oosthout bloemen werden aangeboden, was er hartelijk en langdurig applaus. f. B. SCHUIL, l

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2