Kookwedstrijden JUBILEUM-GASTENTOONSTELLING "fffatU Instantine? E" W OENSDAG 29 S E P T E M F, E R 1937 T-T AART.E M'S DAGBLAD 6 De Scheepvaart te Haarlem. Toenemende achteruitgang. Met groote belangstelling, aldus schrijft het Bureau van de Kamer van Koophandel aan B. en W. van Haarlem, volgt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken de ontwikkeling van het scheepvaartverkeer in Haarlem. Zij acht het haar plicht, aan B. en W. mede te deelen, dat de gestadige achteruitgang het nemen van bijzondere maatregelen noodzakelijk maakt. Ter oriënteering heeft zij in onderstaand overzicht eenige belangrijke gegevens ge groepeerd, omtrent de havenbeweging te Haarlem en de opbrengst der haven- en bruggelden, welk overzicht voor zichzelf spreekt en weinig commentaar behoeft. Het Scheepvaartverkeer. Het aantal schepen, dat te Haarlem heeft geladen of gelost, bedroeg in het eerste kwar taal van 1934: 2417 (tonnenmaat 191.348): eerste kwartaal 1935: 2593 (tonnenmaat 158.765); eerste kwartaal 1936: 2029 (tonnen maat 147.276) en in het eerste kwartaal 1937: 1906 (tonnenmaat 144.657). Het aantal sche pen, dat slechts is doorgevaren, bedroeg resp. 2259, 1367. 1231 en 1066. In 1934 losten te Haarlem 11.200 schepen met een tonnenmaat van 765.845; in 1935: 9824 en 1936 9044 met een tonnenmaat resp. van 680.627 en 627.930. Doorgevaren zijn te Haarlem in 1934 8408 schepen in 1935 6413 en in 1936: 5868. De opbrengst van de bruggelden in 1934 bedroeg f 5493; dat is f 894 minder dan in 1935. Van de havengelden in 1934 f 48.362. dat is f 6648 minder dan in 1935. Behoudens een zeer onbeduidenden voor uitgang in de tonnenmaat der „doorgeva ren" schepen in het le kwartaal van 1937. vergeleken bij de overeenkomstige periode van het vorige jaar, moet overigens over de geheele linie een verdere inzinking worden vastgesteld. Het is aan de Kamer bekend, dat verschil lende schepen, die vroeger regelmatig hun weg door Haarlem namen, thans de door vaart door deze gemeente mijden wegens de daaraan verbonden groote onkosten. Hieronder volgt een vergelijkende staat: Haarlem: f 0.30 per brug van 622 uur, f 0.50 van 226 uur, f 0.50 op Zon- en feest dagen. Sinds 1 Augustus 1937 wordt voor de Buitenrustbrug geen bruggeld geheven. Alkmaar: Alleen voor bruggen in de stad, niet over het kanaal. Voor schepen tot en met 30 ton 5 ct., boven 30 tot en met 60 ton 10 ct. per schip. Gedurende de maanden Oc toberMaart van 196 uur en AprilSep tember van 205 uur is het bruggeld ver dubbeld. Amsterdam: 15 ct. per brug. Deventer: Alleen bruggeld voor de Pot- hoofdbrug, 20 ct. per schip. Groningen: Bruggeld heft de stad niet. dan na sluitingstijd (gemiddelde sluitingstijd on geveer van 18.30—6.30 uur). Tilburg: Bruggeld is niet verschuldig. Utrecht: Bruggeld Is alleen verschuldigd wanneer voor een schip buiten de vastgestel de openingsuren, een der bruggen moet wor den opengedraaid. Het bedraagt dan f 1.50 per brug. De bruggen zijn met uitzondering van de tusschentijdsche sluitingsuren ge opend op werkdagen van 6,3019.30.urn' en des Zaterdags tot 17 uur. Zaandam: Bruggeld f 0.25 (le brug) Mede in verband met de havenplannen van de gemeente Haarlem en de pogingen indus trie te trekken, meent de Kamer aan B. en W. in overweging te mogen geven de bruggelden af te schaffen en de havengelden aanmerke lijk te verlagen. Gehoopt wordt, dat B. en W. termen aanwezig achten om aan dit verzoek te voldoen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937. Progr. I. Hilversum n. Progr. n. Hilversum I. Progr. m. 8.00 Keulen. 9.50 Pauze. 10.05 Keulen. 10.50 Parijs Radio. 12.35 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 Parijs Radio. 3.35 Londen Regional. 5.20 Fransch Brussel. 5.50 Deutsch- landsender. 6.20 Keulen. 8.20 Londen Regio nal. 9.30 Hamburg. 10.20 Fransch Brussel. 10.50 Berlijn. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen, 10.35 Londen Regional. 12.20 Droitwich. 2.20 Londen Regional. 3.35 Droitwich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen graipofoonplatenconcert. beroemde zangers en zangeressen, 1. The Rosary, Richard Crooks; 2. Die Deutsche Nachtegall, Erna Sack; 3. Tosca, Alfred Piccaver; 4. Come le Rose, Hélène Cals; 5. Du bist mein Gliick. Benjamino Gigli; 6. Di-Tè, Alfred Piccaver; 7. Serenade van Schubert, Martha Eggerth; 8. Nazareth, Richard Crooks; 9. Santa Lucia Lontana, Hélène Cals; 10. Notte a Venezia, Benjamino Gigli; 11. Avé Maria, Martha Eg gerth: 12. Torna a Sorriento, Alfred Piccaver. 8.0012.00 Diversen De geleide-liond. Propaganda-avond in de Huëtschool. Hoeveel liefdadige instellingen zouden er niet in ons land bestaan! Hoe dikwijls ontmoeten wij gean lieftal lige feeën, die ons bestormen om een bloem pje tekoopen voor den een of anderen bond of vereeniging, die' voor de zwakken op komt! In de meeste gevallen beoogen deze veree- nigingen zieken en invaliden te steunen. En z >0 is het ook met het Nederlandsch gelei dehonden fonds. En al is dit fonds dan niet opgericht om „invaliden" te helpen en te «teunen, waar het kan, dit fonds beoogt een andere invaliditeit zooveel mogelijk te cloen „vergeten". Immers, is blindheid niet een van de ergste invaliditeiten, die de menschen kan over komen?! De hond, oprecht en trouw dier, kwam den mensch te hulp. De besten onder de besten werden uitgezocht en deze dieren werden af gericht. met een resultaat, dat werkelijk ver bluffend genoemd mag worden. En toen we gisteravond in de gelegenheid waren om in de Huëtschool aan het Prinsen Bolwerk de interessante lezing van den heer v. d. Most. leider van de school voor blinden geleidehonden te Oud-Watergraafsmeer, bij te wonen is ons duidelijk geworden, wat dit fonds beoogt. Iedere blindê heeft een gevoel van afhan kelijkheid en dit is zeker niet bepaald „goed" te noemen voor hun moraliteit. Door de diensten, die een geleidehond hen kan aan bieden, vervalt dit gevoel zeer dikwijls. Maar een groot bezwaar van zoo'n hond, prachtig dier dat het is, is dat het aanschaf fen erg duur is, zoodat de wat minder gefor- tuneerden niet in de gelegenheid zijn, zoo'n prachtigen vriend te koopen. Immers een ge leidehond kost niet minder dan f 200. Het fonds komt hier de armen te hulp en stort f 1 on voor iederen geleidehond Een prachtig doel, dat wij niet genoeg on der de aandacht van de menschen kunnen brengen. Wie kookt het best? Interessante wedstrijden in het Concertgebouw Verbluffende culinaire prestaties. Het was gisteravond druk in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw en dat behoeft ook niet te verwonderen want kook- wedstrijden komen nu eenmaal niet alle da gen voor. Netjes op een rijtje stonden daar tien „sudder"comfoors waarop de deelneem sters hun krachten konden beproeven. En zooals de heer J. A. A. Ochtman, directeur van het Gem. Gasbedrijf in zijn voorwoord terecht opmerkte, dit was niet eens een wed strijd voor kooksters van professie maar voor gewone huisvrouwen. En menig man er waren opvallend veel mannen in de zaal zal voortaan met meer waardeering de culinaire prestaties van zijn vrouw beschouwen, nu hij zelf gezien heeft wat bij het koken allemaal zoo te pas komt. De tien deelneemsters moesten binnen den tijd van een uur aardappelen, varkenslapjes, spercieboonen en chocoladevla smakelijk klaar maken met zoo weinig mogelijk gasver bruik. Een verre van gemakkelijk opgave die ech ter door alle deelneemsters schitterend op gelost werd. Tijdens den wedstrijd hield mej. T. Prins, kookleerares van de Ned. Vereeniging voor Gasfabrikanten, bij wien ook de leiding van den avond berustte, een korte causerie over het nut van het gas in de moderne woning. Op vlotte wijze zette mej. Prins uiteen waarom in geen moderne woning een volle dige gasinstallatie mag ontbreken. Gas biedt, ook bij verwarming, zooveel voordeelen en is zoo hygiënisch en zuinig in het gebruik dat elke huisvrouw wel aan gas de voorkeur moet geven. Lntusschen was de kookwedstrijd met ver bitterde hevigheid voortgezet en de spanning in de zaal deed de temperatuur tot kook- hoogte stijgen terwijl heerlijke geuren den aan wezigen verraadden dat er hard, heel hard werd gewerkt. Met luid gesis ploften de var kenslapjes in de pan om zich na eenigen tijd met een croquant korstje te omhullen tot zichtbaar genogen van deelneemsters en toe schouwers. De jury bestaande uit de dames: mej. D. v. d. Waal, directrice van de Huishoudschool, Schneevoogtstraat, mej C. vap Balen, leerares R.K. Huishoudschool en mevr. E. J. Margadant, bestuurslid van de afd. Haarlem van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen, hadden ook allesbehalve een gemakkelijke taak. Maar met welk een loffelijken ijver heeft zij zich hiervan gekweten. Nauwkeurig werden alle aardappeltjes, varkenslapjes en spercie- boontjes geproefd en aan een nadere be schouwing onderworpen. Niets ontsnapte aan hun deskundige blikken en ook met het meerdere of mindere gasverbruik werd ter dege rekening gehouden. Zoo naderde dan langzaam maar zeker het hoogtepunt van den avond, de bekend making van de prijswinnaars. Het bleek dan dat de prijzen als volgt waren gewonnen: 1. Mej. Steeman, verbruik van gas 273 Liter, 2. Mevrouw Van Houten, die 291 Liter gas noodig had en 3. mevrouw Voerman met een gasverbruik van 381 Liter. De prijzen waren: een dubbelgascomfoor, een kookstoof-com- foor en een stoofcomfoor. Ook het publiek had echter niet stil be hoeven te zitten want het had mogen raden hoeveel Liter delaagste gasverbruikster noo dig zou hebben. Mevrouw Laan—de Boer bleek hier de gelukkige winnares van een kook-stoofcomfoor en zoo keerden allen hoogst voldaan over dezen leerrijken en inte ressanten wedstrijd huiswaarts. De wedstrijden werden o.m. bijgewoond door wethouder E. van der Wall. DONDERDAGAVOND 8 uur op de in het Gemeentelijk Concertgebouw tfm 2 October a.s. FRAAIE PRIJZEN voor deelnemers en publiek Dagelijks geopend van 1.305.30 en van 7.3010.30 uur. N. B. Vóór Donderdag 5.30 n.m. kunnen zich nog enkele deelnemers opgeven aan Ge m. Gasbedrijf, Kruisstraat 45. (Adv. Ingez. Med.) De Internationale Brigade in Spanje. Openbare vergadering van de „Roode Hulp". Dinsdagavond werd in gebouw Cae- cilia aan de Jansstraat een openbare vergadering gehouden van het dis trict Haarlem van de „Roode Hulp", waar mr. S. de Jong en I. de Lange spraken over het onderwerp „Ronse- larij". De voorzitster, mevr. Peper, opende den avond met een woord van welkom, waarin zij het doel der „Roode Hulp", n.l. strijd tegen het fascisme, in het kort uiteenzette. Dit doel was ook de aanleiding tot het verleenen van daad werkelijken steun aan de regeeringspartij in Spanje. Naar aanleiding van de beschuldigingen, welke in verband met de ronselarij, aan het adres van de „Ned. Roode Hulp" was het nu noodzakelijk geworden, deze vergadering te houden, teneinde deze beschuldigingen te ont zenuwen. De heer I. de Jong gaf vervolgens een uit eenzetting van het ontstaan van den burger oorlog in Spanje, welke 18 Juli 1936 uitbrak, en nog steeds voortwoedt. Krachtig was het verzet van het volk. tegen de in opstand ge komen militairen, en het scheen, alsof de op stand spoedig bedwongen zou worden, aldus spr. Maar toen heeft het buitenland zich met deze kwestie ingelaten en zoowel Duitschland als Italië hebben generaal Franco op krachtige wijze geholpen. Daarmede was volgens spr. de non-interventie slechts een scherm gewor den waarachter Duitschland, Italië en Portu gal hun krachtdadige hulp aan Franco konden verleenen. Reeds leek het, alsof Franco nu zou over winnen. Madrid leek verloren, maar op het critieke oogenblik heeft de internationale brigade op haar beurt de rechtsche troepen tot staan gebracht. Het is moeilijk te zeggen hoe deze burger krijg zal afloopen, maar zeker is, aldus spr., dat de Spaansche arbeiders zich niet door Mussolini's soldaten hebben laten afslachten, zooals, dit met de Abessyniërs Is geschied. Ook de Roode Hulp heeft getracht, het Spaansche volk hulp te bieden en zijn lijden te verzachten. Dóch dit was slechts een drup pel op een gloeiende plaat. Want er is zoo veel noodig. Spr. wekte daarom de aanwezigen op, dit werk krachtig te steunen. Ook de aanval van Japan op China, aldus In INSTANTINE schiep de wetenschap het pijnstillende middel van den modernen tijd In INSTANTINE zijn voortreffelijke werk zaamheid en absolute onschadelijkheid op inderdaad ideale wijze vereenigd Tegen pijnen Instantine (Adv. Ingez. Med.) spr. was een gevolg van de slappe houding van de staten der non-interventie, doordat Japan begreep, zonder gevaar van krachtig protest China te kunnen aanvallen. Daarom was het volgens spr. noodig, men schen te vinden, die hun leven willen inzet ten, om het bestaan der democratie in de we reld te verzekeren. Millioenen hebben in den wereldoorlog het leven gelaten, in de overtui ging, dat deze den wereldvrede zou brengen. Het huidige wereldbeeld toont, dat van dit ideaal weinig terecht is gekomen. Daarom moet men, aldus spr., om een nieuwen wereld brand te voorkomen, zich ook in Nederland aaneensluiten, opdat men later de Spanjaar den recht in de oogen zal kunnen zien. Na een korte pauze was het woord aan mr. I. de Jong die op scherpe wijze berichten over de ronselarij in Haarlem en omgeving be- critiseerde. Het begrip „ronselen" komt in onze Wet niet voor, aldus spr., evenmin als het begrip „zwendelen". Wanneer men iemand „ronselaar" noemt, is dit evenzeer een belee- diging als het woord „zwendelaar". Het ron selen" wordt door de Roode Hulp dan ook veracht, en een „ronselaar" zou in deze ver eeniging niet geduld worden, aldus spr. Het ronselen was vroeger een methode om leger en vloot van mannen te voorzien, waar bij men zich vaak van weinig eervolle midde len bediende. Tal van Duitsche vorsten lever den legers van geronselde soldaten aan andere mogendheden, en in dezen tijd ziet men, aldus spr., Duitschland en Italië hetzelfde doen. Doch niemand van hen, die zich aanstonds wegens ronselarij voor de rechtbank zullen moeten verantwoorden, is schuldig aan dit misdrijf, zooals dat door mij werd geschetst, aldus mr. de Jong. Doch er zijn menschen geweest, die begre pen hebben, dat aantasting van de vrijheid, in eenig deel van die wereld, aantasting van de vrijheid der geheele wereld beteekent. Dat geschiedde in den vrijheidsoorlog onder Gar- ribaldi en den boerenkrijg in Zuid-Afrika. Zoo zijn ook tal van menschen naar Spanje gegaan, uit eigen wil, met een zeker ideaal voor oogen. Zij meenden verplicht te zijn, hun hulp aan de Spaansche regeering te moe ten aanbieden. Het aanwerven voor vreemden krijgsdienst is zonder toestemming van de Koningin in ons land verboden. Doch „aangeworven" is hier in den zin van de Wet niet, want er is geen en kele overeenkomst gesloten. Er is evenwel een nieuwe bepaling gemaakt, die de overtre ding van de non-interventie verbiedt. Dat is hier misschien geschied, doch van „ronselen" was' geen sprake. Verschillende personen zullen zich wegens een dergelijke overtreding hebben te vei-ant- woorden. De betreffende bepaling is zeer ruim gesteld, doch spr. ziet met groot vertrouwen den uitslag dezer rechtszaken tegemoet, ge zien ook de groote objectiviteit, door de rech terlijke macht betracht. ERNSTIG MOTORFIETSONGELUK. KLOOSTERZANDE, 28 September. De 30- jarige ongehuwde vlasbouwer F. de K. woon achtig te Koewacht is vandaag met zijn mo tor te Leochristy bij Gent met een auto in botsing gekomen. Hij kreeg ernstige kwetsuren en is naar een kliniek te Gent overgebracht, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Men vreest voor zijn leven. H.D.* V ertellini De verdwenen broche. door J- P. BALJé. igenlijk was het een valstrik! Er wa ren al zooveel diefstallen van kost bare sieraden gepleegd, dat de chef van de Süreté daar nu eens een eind aan wilde maken, en van het feit, dat een der bekende sten-en van de Music-hall wereld een soirée te haren huize gaf. waarop „tout Paris" aanwezig zou zijn, maakte hij gebruik. Het spreekt vanzelf, dat Raymonde Paty zich op haar feest getooid met haar kost baarste juweelen zou laten zien, en in over leg met Music-hall-ster werd daar in de kranten de noodige ruchtbaarheid aan gege ven Met dikke headlines kondigde men de soirée aan en een „onderkopje" vermeldde, dat Raymonde bij die gelegenheid o.a. de zeldzame broche zou dragen, die de Mana- radja van Jodphur haar eens geschonken had. Zooiets werd gelezen en het moest al heel gek gaan, wilden de dieven daardoor niet aangetrokken worden! Justin Duval was de intelligentste en ener giekste speurder van het corps en aan hem was opgedragen, een oogje in het zeil te hou den Een legertje rechercheurs was op de been, en a 1 s de dief het waagde, dan moest hij er nu toch wel tnloopen Het was erg geanimeerd op Raymonde s soirée. de stemming zat er in, Raymonde werd bewonderd en verafgood geen moment had ze rust. geen dans kon ze overslaan. Jus tin Duval, die zich onder de gasten bevond, had al eenige malen met haar gedanst, en haar gevraagd, of ze nog niets verdachts be merkt had, maar ze had slechts gelachen met dat zelfverzekerde trekje om haar moolen mond, dat scheen te zeggen; „Men steelt geen sieraden van Raymonde Paty, een kunste nares van mijn populariteit berooft men niet." Het was lang na middernacht, toen er plotseling die stoornis in het electrisch licht was. Het duurde maar vijftig seconden, maar in die vijftig seconden was de zaal, waar het feest plaats vond dan ook in ondoordring bare duisternis gehuld, en boven het ver warde geroezemoes van stemmen, en het 4hqrdAi* ws5 Vink -3en snerpendr .Touwonu l uit! Een gil. die de omstanders door merg en been ging Justin Duval vloekte Dit was de onvoor ziene omstandigheid, het was stom, dat hij hieraan niet gedacht had. Zijn fluitje waar schuwde de rechercheurs, even voordat het licht weer opging. Toen dat weer aanflitste, waren alle zaaluitgangen en beneden alle uitgangen van het huis door rechercheurs bezet. Justin Duval wist, dat geen muis het huis kon verlaten, en hij herkreeg zijn goed humeur. Het was zeker, dat hij vanavond den dief zou betrappen, want er waren hoogstens vijftien seconden verloopen, sinds die vrou- wengil had weerklonken, en in die luttele oogenblikken zou zeker niemand hebben kunnen ontsnappen' De consternatie was groot in de zaal. Ieder een verwachtte iets vreeselijks te ontdekken, men riep ontsteld, dat er een misdaad ge pleegd was, maar toen Justin Duval's stentor stem eindelijk boven het lawaai kon uitko men. en hij er in geslaagd was. de rust ge deeltelijk te doen weerkeeren, bleek, dat de gastvrouw van dien avond, Raymonde Paty, was flauwgevallen. Men wist haar bij te brengen, en op Jus tin's dringende vragen vertelde ze, dat ze plotseling een paar ijskoude, klauwende han den om haar hals gevoeld had, en dat men haar iets had afgerukt. In het donker had dat haar zóó aangegrepen, dat ze was flauw gevallen. Geagiteerd zocht ze naar haar be roemde broche: die was verdwenen! Raymonde Paty maakte een hevige scne, maar Justin Duval pakte de zaken energiek aan. „Vooral rustig blijven." verzocht hij, „we waren hier immers op voorbereid. Met de fouilleering van alle aanwezigen zal onmid dellijk begonnen worden. Mannen en vrou wen van het vak zijn daarvoor bij de hand. De broche komt terecht!" Justin Duval was bij de fouilleering der mannen. Het was een vervelend, noodzakelijk werkje. En het kostte heel wat moeite, om het geduld te bewaren bij de vele protesten en bezwaren, die gemaakt werden. Maar Jus tin Duval had geduld. Hij wist. dat zijn promotie vaststond, als hij den dief te pak ken kreeg, en hij zou hem te pakken krijgen Na een uur werd hem gemeld, dat alle da mes waren onderzocht, maar dat niets was gevonden. Hij knikte onverschillig. Er moes ten nog circa vijftien mannen worden onder zocht, en het léék er op, dat hij geen succes zou hebben. Maar.... bij die vijftien was Marcel de Thouars, een oude bekende van de politie. Hi.i had vroeger nl °ens drie jaar maar 'pst■>*<■•- was bit .gladder" geworden Dit.mnal zou hij er in loopen. dacht Justin Duval grimmig. „Hallo, Justin", klopte Marcel Thouars hem vriendschappelijk op den schouder, „blij je weer te zien. Duv» glimlachte. Hij kende die jovialiteit. Straks zou dé stakker wel anders piepen. „Bonjour Marcel," zei hij opgewekt, „het ge noegen is heelemaal aan mijn kant, ouwe jongen. Wat denk je ervan, hoeveel jaartjes zou dit opleveren?" Marcel de Thouars keek verbaasd. „Hoe kan je dat van me denken. Justin," mopper de hij verontwaardigd, „zie je er mij voor aan, zoo'n arm, klein meisje te berooven? Kom, je kent me beter." Men begon met de fouilleering, en men deed 't extra grondig. Maar de broche werd niet gevonden. Justin Duval was bleek geworden. Er parelden enkele zweetdroppeltjes op zijn voorhoofd. Hij begon te vreezen, dat het ver keerd liep, al kon hij dan ook onmogelijk be grijpen waarom. Alles was zoo goed voorbe reid „Trek het je niet zoo aan, Justin," grijnsde de Thouars, en quasi vriendschappelijk legde hij een arm op Duval's schouder, „trek het je niet zoo aan, beste kerel." Maar nu kon Duval geen grapjes meer waardeeren. Nijdig schudde hij den arm af, en hij beet Thouars kort toe: „Dr op, ik kan je hier niet meer gebruiken." „Ik vlieg al," zei deze onderdanig, „adieu, Justin, en succes verder." Ook op de laatste gasten, die gefouilleerd werden, werd de broche niet gevonden! Jus tin Duval had gefaald.. Marcel de Thouars zat naast Marie-Louise in een taxi. Hij rookte een sigaret en neuriede de laatste schlager van Lucienne Boyer. Ma rie-Louise's gezichtje stond somber. Ze pruilde. „Je had me die broche beloofd," kwamen eindelijk haar eerste woorden, kattig. „Je bent een opschepper, Marcel een ander heeft het ding voor je neus weggekaapt" In het zwakke licht van de taxi zag ze een glimlachje om Marcel's lippen krullen. Dan lachte hij hardap. „Zoo," zei hij, „dachtje?" „Marcel!" Ze zat meteen rechtop, vol ver wachting, „Heb je heb jede broche?" „Natuurlijk! 't Was kinderwerk. In het ge drang heb ik het ding direct aan den bin nenkant van Duval's jaquet gespeld. Hij was de eenige, die niet gefouilleerd werd! Toen ik klaar was, nam ik het ding terug. Vingervlug heid. beste kindje, mijn fort! Het eenige ge baar was. dat hij va de fnuillpering nog eens au laten nncterzj'ken M-t dat risico was vering en moest ik nemen.. '(Nadruk verboden. Auteursrecht voorbefh.) EEN MOOIE IRIS, NU TE PLANTEN. Iris bucharica is een van de tallooze mooie zaken, die we in het najaar moeten planten. De keus is zoo groot, dat er haast geen begin nen aan is om iets te beschrijven! Iris bucha rica dan is een Juno-iris, d.w.z. dat ze behoort tot een groep met lange bollen, waaraan dikke vleezige wortels, die er ook in gedroogden toestand aan blijven zitten. Later vormen zich hieraan de fijne haarwortels, die hun werk beginnen zoodra de bollen geplant zijn. De vleezige penwortels worden gedurende de groei in het voorjaar door nieuwe vervangen, die na het opnemen van den bol weer blijven zitten tot volgende najaar. Iris bucharia, de naam zegt het al, komt uit Bokhara. U weet wel, waar die mooie kleedje vandaan komen. Het is een gewas uit het oostelijk deel van het land, waar het voorkomt op hoogvlakten en tegen berghellin gen die tusschen de 1500 en 1800 meter boven zee liggen en in den winter dik met sneeuw bedekt zijn. Nog al verschil dus met ons klimaat! Toch gaat het hier goed met Iris bucharica, maar we moeten de bollen 's winters wat bedekken. De bodem mag niet te hard zijn, maar moet voedzaam en warm zijn. Onze Haarlemsche bollenvelden blijken ideaal juist voor deze Irissen en daar worden de planten gemakkelijk een halve meter hoog. Iris bucharia groeit, zooals alle Juno-irissen, heel eigenaardig. De bloemen komen name lijk te voorschijn uit de bladoksels en de bla deren van de plant zijn sierlijk gebogen. De bloemen zijn geel met wit. hoogst welriekend en komen bij drie of vier uit één bladoksel te voorschijn. Iris bucharica. Wij kunnen nu de bollen koopen en ze half October planten; ze moeten dan hori zontaal in de aarde gelegd worden en met 8 a 9 c.M. grond bedekt. Deze Iris bucharia is lntusschen ook bijzonder geschikt voor pot- cultuur. We kunnen de lange bollen dan na tuurlijk niet horizontaal leggen, maar zetten ze dan maar rechtop en zorgen, dat de boven zijde van den bol gelijk komt met de opper vlakte van de aarde in de pot. Hierna graven we den pot in den kouden bak of anders buiten in en halen hem binnen, wanneer de plant zich goed ontwikkeld heeft en de knop pen zichtbaar zijn. In elk geval, in pot ge plant of in den vollen grond, vraagt Iris bucharica een zonnige standplaats. De bloei tijd valt in Mei en de bijzonder mooie bloemen vergoeden alle moeite ruimschoots. E. S. SPREEKUUR LOCO-BURGEMEESTER VAN LIEMT. Loco-burgemeester van Liemt is verhin derd Vrijdag a.s. zijn gewone spreekuur te houden. mi)KT GKKICUÏIN Rotterdam, Veemarkt. Totaal aanvoer 2587. Paarden 135. Veulens 16. Magere runderen 390. Vette runderen 537. Vette kalveren 48. Graskalveren 304. Nuch tere kalveren 689. Schapen en lammeren 327. Varkens 18. Bokken en geiten. 123. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 73, 2e kw. 65, 3e kw. 4856; Vette ossen le kw. 70, 2e kw. 64, 3e kw. 5056. Stieren le kw. 70. 2e kw. 65, 3e kw. 60. Vette kalveren le kw. 100, 2e kw. 90. 3e kw. 7580. Schapen le kw. 52, 2e kw. 45, 3e kw. 40. Lammeren le kw. 62. 2e kw. 59. 3e kw. 53. Graskalveren 2e kw. 56, 3e kw. 46. Nuchtere kalveren le kw. 50. 2e kw. 46, 3e kw. 42. Slachtpaarden le kw. 56, 2e kw. 48, 3e kw. 44. Schapen le kwal. 29, 2e kwal. 25. 3c kwal. 20 Lammeren le kw. 19, 2e kw. 17. 3e kw. 14. Nuchtere slachfkalveren le kw. 13, 2e kw. 10, 3e kw. 7. Nuchtere fokkalveren le kw. 20, 2e kw. 18, 3e kw. 16 Slachtpaarden le kw. 250, 2e kw. 190. Werkpaarden le kw. 370, 2e kw. 320, 3e kw. 205. Hitten le kw. 235, 2e kw. 200, 3e kw. 140 Stieren le kw. 330, 2e kw. 275, 3e kw. 185 Kalfkoelen le kw. 265, 2e kw. 225, 3e kw. 150 Melkkoeien le kw. 270, 2e w. 230. 3e w. 160 Varekoeien le kw. 180. 2e kw. 150, 3e kw. 115 Vaarzen le kw. 175. 2e kw. 130. 3e kw. 100 Pinken le kw. 149. 2e kw. 110, 3e kw. 90 Graskalveren le kw. 60, 2e kw. 40, 3e kw. 20 Bokken en geiten le kw. 13, 2e kw. 9, 3e kw. 4. Omschrijving Dinsdagsche marktnoteering: Vette koeien en ossen: aanvoer kleiner, handel matig, prijzen goed te handh.; Stie ren: aanvoer korter, handel kalm, prijzen iets hooger; Vette kalveren: aanvoer korter, handel matig, prijzen iets hooger: Schapen en lammeren: aanvoer korter, handel flauw, prijzen stabiel; Nuchtere slacht- en fokkolv.: aanvoer iets kleiner, handel stroef, prijzen lager: Paarden; aanvoer iets kleiner, handel sleepend, prijzen stijver; Kalf- en melk koeien: aanvoer klein, handel weinig, nr:-'- zen lager; Varekoeien: aanvoer gering', han del lui, prijzen als v. week; Vaarzen en n- ken- aanvoer als v. week, handel traag, zen laser Ora^kalverenv-rvoer minder, handel redelijk, prijzen iets stijve. Bokken en geiten: aanvoer gewoon, handel vlot, prijzen iets lager.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10