Vergadering Kamer van Koophandel. Zakelijke belasting op het Bedrijf. WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 HAARDE M'S DAGBLAD 7 Brief aan de Regeering inzake de tunnel plannen te Velsen. Nog eens afschaffing gevraagd. Dinsdagavond kwam de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van den heer J. J. Swens. De voorzitter spreekt in deze eerste vergadering na de vacantie een kort woord van welkom. Hij hoopt dat de opleving, die hier en daar geconstateerd wordt, mag voort gaan en dat de leden der Kamer met opge wektheid hun werkzaamheden sullen her vatten. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Reclame langs den open baren weg. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W. is overgegaan tot het instellen van een Commissie, teneinde voorstellen te doen aan den Raad of aan het College van B. en W. met betrekking tot het maken van re clame aan, op of boven den openbaren weg. Als voorzitter van deze Commissie fungeert de heer H. J. L. Klein Schiphorst, lid van den Raad der Gemeente Haarlem, terwijl de voor zitter der Kamer tevens in deze Commissie is opgenomen. Op voorstel van het Bureau wordt beslo ten, den datum voor de verkiezing van leden der Kamer vast te stellen op 29 November a.s. De voorzitter, leden en plaatsvervangende leden van de Bevrachtinscommissie worden herbenoemd. In de Commissie ingevolge art. 13 van de Vestigingswet voor het Kleinbedrijf worden op voorstel van het Bureau benoemd de hee- ren H. J. L. Klein Schiphorst (voorzitter), J. van den Berg, B. W. Lasschuit, H. H. Meijer en P. J. M. ven Tetering. De heeren Deddens en Mathot vra gen, ook een lid uit de buitengemeenten in de Commissie op te nemen. De voorzitter antwoordt, dat de sa menstelling zoo centraal mogelijk is gehou den, omdat ze veel werk zal moeten verrich ten. De leden hebben echter het recht, een ander te kiezen. De heer Ten Boom stelt voor, de heeren Deddens en Mathot aan de Commissie toe te voegen. Aldus wordt besloten. Eenige verzonden brieven worden goedge keurd. De Kamer hecht haar goedkeuring aan het verleenen van een subsidie van f 10.aan de Vereeniging Koninginnedag voor de viering- van dezen dag, nadat de heer Van den Burg heeft opgemerkt, dat het niet op den weg van de Kamer van Koophandel ligt, een subsidie aan Koninginïiedag te verleenen. Dit zegt hij niet, omdat hij tegen de viering van dezen dag is. De v oorzitter antwoordt, dat het Bu reau zich in dezen tot den minister had ge wend, waarbij geen bezwaar werd onder vonden. Het Bureau stelt voor, geen gelden be schikbaar te stellen voor het houden van een congres door het Nationaal Comité tot be teugeling van het cadeaustelsel, waartoe dit Comité een verzoek tot de Kamer had ge richt. De heer Van den Burg bepleit, een sub sidie van f 25— te verleenen, omdat hij dit in het belang van dé gemeente acht. De v o o r z i 11 e r ontraadt, dit voorstel aan te nemen, omdat de Kamer dit jaar met het verleenen van subsidies zeer voorzichtig moet zijn. De heer Van den Burg handhaaft zijn voorstel en vraagt stemming. De voorzitter zou het een waardig standpunt vinden van de Kamer, als zij deze subsidie niet verleent, omdat het comité voor waarden had gesteld, die het Bureau niet aanvaardbaar achtte. De heer v. d. Burg trekt zijn voorstel in. Het voorstel van het Bureau wordt goed gekeurd. Goedgekeurd worden: het verslag der Com missie Verkeer en Vervoer inzake het ijsbe- strijdingsfonds 1936-37; het verslag der Com missie voor de regeling van uitverkoopen en opruimingen in het winkelbedrijf; het ver slag der Commissie voor onderwijs betreffen de cursussen 1936-37. De Commissie voor het Onderwijs uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken stelt voor om prin cipieel te besluiten, dat al die cursussen, die gezien in het licht der Vestigingswet aan den middenstand zelf ter organisatie kunnen worden overgelaten, niet door de Ka mer te doen organiseeren. De cursussen in Zweedsche en Spaansehe talen zou de Kamer, bij voldoende deelname, zelf en in het eigen gebouw kunnen doen doorgaan. De heer v. d. Burg betreurt het, dat de cursus in warenkennis zou moeten worden opgeheven. Vele jongelui hebben hier hun diploma behaald, waarmee ze bij sollicitatie veel succes hebben gehad. Ook uit de om streken werd voor dezen cursus veel belang stelling getoond De Voorzitter merkt op, dat het Bureau tot dit voorstel is gekomen, door de Vestigingswet. De cursussen in de Zweedsche en Spaan sehe taal vallen buiten deze wet. De heer Lasschuit merkt op, dat het nu op den weg van de middenstandsvereeni- gingen ligt. deze cursussen in te stellen. De heer Van Tetering spreekt in denzelfden geest. Hij acht het voorstel van het Bureau heel goed. De heer Meijer is het daarmee eens. In Beverwijk is reeds een cursus met 47 leer lingen opgericht. De heer Brinkman juicht het ook toe dat het nu aan de middenstandsvereenigin- gen is overgelaten. Wel zou spreker het ge- wenscht achten, aan deze vereenigingen een subsidie te verleenen. De R.K. Middenstands- vereeniging te Haarlem richt ook een cursus i met 35 leerlingen op. D? Voorzitter is gaarne bereid, eer eventueel verzoek om subsidie met de andere i leden van het Bureau in overweging te ne- j jnen. Veel hoop kan spreker met geven. a De heer Brinkman stelt voor te beslui ten, een eventueel verzoek om subsidie in te willigen. De heer Van Tetering acht het beter, eerst een subsidie-navraag af te wachten en niet van te voren het standpunt te bepalen, De heer Ten Boom antwoordt den heer v. d. Burg, dat de cursus in warenkennis niet wordt opgeheven. Die cursus wordt nu door een ander lichaam georganiseerd. De Kamer vereenigt zich tenslotte met het standpunt van het Bureau. De heer v. d. Burg wil geacht worden te hebben tegengestemd. Verder wordt goedgekeurd het verslag van de afgevaardigden naax het congres der In ternationale Kamer van Koophandel te Berlijn. Zakelijke Belasting op het Bedrijf. In behandeling komt een concept brief van het Bureau aan B. en W. van Haarlem in zake de zakelijke belasting op het bedrijf. In dezen brief wordt weer op afschaffing van deze belasting aangedrongen. De heer Dufour merkt op, dat vele in dustrieën worden tegengehouden, zich in Haarlem te vestigen door deze zakelijke be lasting op het bedrijf. Het is ook in het be lang van de bestrijding der werkloosheid, als hier nog meer industrieën zich komen vestigen. (Bravo-geroep en applaus). De concept-brief wordt goedgekeurd. Goedgekeurd wordt een concept-brief van het Bureau aan B. en W. van Haarlem in zake scheepvaartlasten. De tunnel te Velsen. Tenslotte wordt aan de orde gesteld een concept-brief van het Bureau aan den Mi nister van Waterstaat inzake den tunnel te Velsen. Daarin wordt o.a. opgemerkt „Uit hetgeen omtrent de oeververbinding, voor zoover het de Spoorwegen betreft, is gepubliceerd, blijkt, dat er plannen bestaan deze te blijven onderhouden door middel van de bestaande spoorbrug, zij het dan ook, dat doorvaarten daaronder verbeterd zullen worden. Met zorg vraagt onze Kamer zich af, of, indien deze plannen ten uitvoer worden ge bracht, hierdoor niet de grond gelegd wordt voor één der twee volgende mogelijk heden: le. Indien de scheepvaart op het Noordzee kanaal zou toenemen, zal men, in niet te ver verschiet, genoodzaakt zijn, deze belem mering in de vaart tusschen de haven van IJmuiden en die van Amsterdam toch af doende te doen vervangen door een oever verbinding voor de Spoox-wegen, die geen be letsel meer vormt voor de scheepvaart, of 2e. Men zal. hiertoe genoopt door de groote kosten, welke men thans zou besteden aan verbetering van de doorvaart onder deze spoorbrug, deze zoo lang mogelijk handhaven ten koste van de vrije scheepvaart naar Am sterdam. Dat deze mogelijkheden beide hun zeer groote nadeelen in zich dragen, behoeft o.l- geen nader betoog. Het is daarom, dat onze Kamer Uwe Excellentie met den meesten aandrang in overweging zou willen geven het daarheen te leiden, dat ook het spoorwegverkeer on dei- het Noordzeekanaal worde doorgevoerd waarbij zij in overweging moge geven zulks te doen geschieden door uitvoering van een aparten spoorwegtunnel ter plaatse waar zich nu de spoorbrug bevindt". De heer M e ij e r begrijpt niet. dat de mi nister zich niet om advies tot de Kamer heeft gewend, want hierin zitten toch ook deskun digen. Spreker is verder van oordeel, dat men nu te laat is. Overigens kan hij zich met het concept vereenigen. De Voorzitter antwoordt, dat het nog niet te laat. is. Een oeververbinding, die geen beletsel aan de scheepvaart veroorzaakt moet er komen. De heer Breitenstein geeft in over weging, den laatsten zin uit het concept te lichten. De Kamer meet zich niet te veel op technisch terrein begeven. De Voorzitter deelt mede, het nu ge- wenscht te achten, deze aangelegenheid in besloten zitting te bespreken. Hiertoe wordt besloten. Nader vernemen we, dat de concept-brief aan den minister zal worden verzonden. Rondvraag. De heer Brinkman dringt er nog eens op aan, pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van een goedkooper tarief voor electriciteit, dat zeer nadeelig is voor den middenstand. Spoorwegen en Posterijen verlagen hun tarieven, maar de gemeente Haarlem gaat steeds door met de dure ta rieven. De Voorzitter zegt toe dit in het Bureau te zullen overwegen. K. L. M. vliegt vijfmaal per dag naar Londen. Regeling voor de wintermaanden. In de wintermaanden zal men vijfmaal per dag naar Londen kunnen vliegen, ge lijkmatig verdeeld over den geheelen dag. Tot de sluiting der wereldtentoonstelling kan men driemaal, daarna twee maal per dag naar Parijs, waarvan een tusschenlan- dixxg te Biuxssel wordt gemaakt. De Scandinavian Air-Express wordt voor de eerste maal in de wintermaanden doorge vlogen tot Stockholm. De verbinding met Milaan blijft gehandhaafd en wordt door de K.L.M. gevlogen tot Frankfort en verder door de Deutsche Lufthansa. De Blauwe Donau-Express blijft Amsterdam met Praag en Weenen verbinden. Vele lijnen zullen over Rotterdam worden geleid, om ook de Maasstad* in het Europeesch verkeer op te nemen en aansluitiixg te geven op de dien sten van en naar Londen. Van de binnenlandsche lijnen worden slechts hopelijk voor de laatste maal de lijn naar Twente en die naar Groningen gedurende de wiix ter maanden gesloten. Tenslotte zal het zich gunstig ontwikke lende luchtnet in West-Indië worden uitge breid met twee diensten per week naar Ba- ranquilla en Trinidad, zoodra de bestelde Lockheed Super Electra-Vliegtuigen zijn af geleverd, waardoor het K.L.M.-net op ver schillende punten aansluiting zal geven op het uitgebreide luchtnet van de Pan-Ame rican Airlines. Mevrouw Skoblin, die. zooals men weet, ge arresteerd is, ziet men hier het politiebureau betreden. ERNSTIG ONGELUK AAN BOORD VAN EEN MOTORLOGGER. Dinsdagochtend te circa half twaalf was 24-jarige motordiijver G. R. aan boord van den logger SCH. 132, liggende in de nieuwe binnenhaven te Scheveningexx, bezig den mo tor op gang te brengen. Hij werd daarbij geassisteerd door twee collega's. Op een ge geven moment sloeg uit den motor plotseling een groote steekvlam. Deze had op het met vet- en olie doordrenkte pak van den motor drijver onmiddellijk vat. In een oogenblik stond de jongeman in lichter laaie. Zijn vrienden durfden\hun collega niet te hulp komen, aangezien ook hun kleeren met vet en olie waren besmeui-d. De ongelukkige R. rende naar het dek en sprong zonder zich te bedenken in het water tusschen het schip en den wal. Twee Scheveningers, die er getuige van waren, haalden hem weer op het droge. De man bleek er ernstig aan toe te zijn. Over het geheele lichaam had hij brandwon den gekregen. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het Roode Kruisziekenhuis, waar hij ter verpleging is opgenomen. EXCURSIE VEREENIGING „HAERLEM". De vex-eë niging ,,Haei*lem" zal op Zater dag 9 October een excursie maken naar Eg- mond ter bezichtiging van de fundamenten vair het oude kasteel en het nieuwe klooster aldaar. Op Woensdagavond 6 October zullen mevr. Sterck en de heer Van Oldenborgh inleidin gen houden tot deze excursie in restaui*ant Brinkmann, aan de Groote Markt, des avonds om acht uur. Japansche troepen in China slaan de uitwerking van vliegtuigbommen gade. ycUN/T IN KITin^ DE STADSSCHOUWBURG EN DE DILETTANTEN. Is de huurprijs voor de diletfanten-vereenigingen fe hoog? In hun antwoorden op mijn rondvraag over het nieuwe speelseizoen bij de verschillende dilettanten-clubs klaagden eenige voorzitters van vereenigingen over den volgens hen te hoogen- huurprijs van den Stadsschouwburg. Een tweede klacht was, dat de vereenigin gen, die den schouwburg voor een avond hadden gehuurd, bijna geen gelegenheid had den op het tooneel te repeteeren en voor re petities buiten de speeldagen extra moesten betalen. Eén voorzitter meende zelfs, dat de pachter misbruik maakte van zijn „dictator schap" en zulks ten nadeele van het dilet- tanten-tooneel te Haarlem. Het 'leek mij niet van belang ontbloot eens na te gaan, of deze klachten gegrond zijn en hoe de toestand te Haarlem is in vergelijking met andere steden. Uit een door ml gehou den enquête is mij gebleken, dat zooals de cijfers in dit artikel overtuigend zullen bewijzen de dilettanten te Haarlem aller minst hebben te klagen over te hooge huur prijzen van den Stadsschouwburg, De heer Deinum deelde mij mede, dat een dilettanten-vereeniging die voor één enkelen avond in het seizoen den schouwburg huurt, hiervoor een som van 1.25 gulden moet be talen. Sluit een vereeniging eexx contract voor meer avonden in het seizoen af. dan wordt reductie verleend en bedraagt de huur prijs niet meer dan 100 gulden per voorstel ling. Bij dit bedrag komt alleen nog een som van 6 gulden per avond, te betalen aan de surveilleerende brandwachten. Het moge waar zijn, dat deze huurprijs de financieele draagkracht van sommige ver eenigingen te boven gaat, daarom mag men nog niet zeggen, dat de som van '100 a 125 gulden als huur van den stadsschouwburg voor één avond te veel is. De exploitatiekos ten van den schouwburg zijn zoo hoog, dat deze huui-prijs zooals de heer Deinum mij mededeelde en ik uit vroegere ervaring als secretaris van de commissie van beheer ook volkomen kan beamen als een minimum moet worden beschouwd. Dat de Haarlemsche dilettanten-vereeni- gingen zich allerminst hebben te beklagen zal trouwens duidelijk uit de volgende cijfers blijken. Te Utrecht bedraagt de huur van den Stadsschouwburg voor één avond f 250. dat is dus twee maal zoo veel als ■te Haai'lem, Eenige plaatselijke vereeni gingen hebben echter door een besluit van den Utrechfcschen gemeenteraad een be langrijke reductie hierop veikregen. Te Groningen is de huuiprijs f 175 per avond plus nog 5 pet der recette na aftrek van de stedelijke belasting. De huurprijs te Leiden is f 110 per avond. Treedt een vereeniging vele malen in één seizoen op, dan woi-dt evenals te Haarlem reductie verleend. Te Eindhoven betalen dilettantenclubs voor het gebruik van den Philipsschouwburz f 125 en van het Rem- bi-andt theater f 225, maar dit laatste theater restitueert de bespreekgelden aan de ver eeniging. In een kleine plaats als IJmuiden is de huur van het gebouw Thalia 60 gulden, maar hierbij komt voor huur van decors en requisieten nog een som van 80 a 90 gulden zoodat het totaal een bedrag van 140 a 150 gulden is. En tenslotte kan ik hier nog medèdeelen. dat een vereeniging te Zaaxidijk in het gebouw „De Waakzaamheid" een tooneelzaal, die te vergelijken is met de sociëteit St.-Bavo per avond 25 gulden, plus de helft van de be spreekgelden moet betalen. Heeft de ver eeniging decors en requisieten noodig, dan moet daarvoor nog 50 a 75 gulden extra wor den gerekend, zoodat de totale som voor een behoorlijke opvoering doorgaans 100 gulden bedraagt. Uit deze cijfers blijkt dus dat de dilettanten bijna overal meer en soms be langrijk meer hebben te betalen dan te Haarlem en de Haarlemmers dus allen reden hebben tevreden te zijn. Wat de repetities betreft, zoo deelde mij de heer Deinum mede, dat de vei'eenigingen de beschikking hebben over het tooneel voor re petities op den dag waarop zij de zaal hebben gehuurd. Voor extra repetities wordt 10 gul den per repetitie gerekend, waarbij dan nog de onkosten komen van het gebruikte licht. Deze bepaling geldt zooals mij is gebleken ook in de meeste schouwburgen van andere steden, en in dit opzicht kuimen de dilettan ten-vereenigingen dus ook allei-minst van wil lekeur spreken. Dat de vereenigingen het zeer betreuren, dat er voor hen zoo weinig gelegenheid be staat op het tooneel te repeteeren, is zeer be grijpelijk, maar daartegen is nu eenmaal weinig of niet-s te doen. De pachter heeft niet de beschikking over het tooneel op dagen, waarop de zaal door vereenigingen of gezel schappen des avonds is gehuurd en hij kan dus alleen het tooneel aan een andere club bijvoorbeeld des morgens voor een repe titie afstaan, wanneer de rechthebbende ver eeniging of troep van haar rechten afstand doet. Hieruit ziet men dus, dat van onwelwillend heid van den pachter of van dictatorschap bezwaarlijk gesproken kan worden. Maar ook, dat voor een stad als Haarlem met haar vele dilettanten-tooneelvereenigingen er groote behoefte bestaat aan een tweede intieme en niet te dure schouwburgzaal. De sluiting van den Jansschouwburg het blijkt hoe langer hoe meer is voor vele vooral voor de financieel niet sterke dilettantenclubs niet minder dan een ramp geweest J. B. SCHUIL. De fiets verovert Duitschland. Telling in de steden. In alle Duitsche steden met een bevolking van meer dan 10.000 zielen zal een telling worden gehouden van het aantal rijwielen. Uit de statistieken blijkt, dat de fiets in Duitschland voortdurend in populariteit toe neemt. Vooral arbeiders schijnen de voor keur te geven aan dit vervoermiddel om zich naar hun werk te begeven. Dr. Van der Sleeu uit Afrika terug. Avonturen met wilde dieren. Naar wij vernemen zal de bekende ontdek kingsreiziger dr. W. G. N. van der Sleen uit Haarlem, binnenkort met de „Randfonteim' van zijn reis naar Afrika, in ons land terug- Blijkens ontvangen berichten, heeft dr. v. d. Sleen omstreeks half Augustus een eigenaar dig avontuur beleefd. Hij had den geheelen dag door het heete boschveld geloopen, ten einde een neus hoorn te filmen. Dr. v. d. Sleen slaagde er inderdaad in, een gi'ooten witten neushoorn tot op veertig pas te naderen en op de film vast te leggen. Op den terugweg, daalde hij met een paar Zoelespoorzoekers langs een steil pad naar den rivieroever af. Aan den wa terkant gekomen, stormden eensklaps vier wilde varkens op het geluid van de'camera op het gezelschap af, Dr. v. d. Sleen sprong op een rots en wist zich zoodoende in veiligheid te stellen. Een der Zoeloespoorzoekers even wel werd van de been geloopen en aan de knieën gewond. De rest van het gezelschap vond achter de boomen een goed heenkomen, Dr, 'v. d. Sleen slaagde er in, behalve den neushoorn ook leeuwen, jakhalzen, hyena s. gieren, giraffen, antilopen en nog vele andere diersoorten te filmen. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN - VEREENIGING (H.A.F.V.) Dondei-dag 30 September zal de serie werk- a vond en in dit seizoen in het vei'eenigings- aebouw Ged. Oude Gracht 104 worden ge opend met de behandeling van het maken van goede lantaarnplaten. Dexi leden wordt verzocht hiervoor goede negatieven mede te brengen. Aan de wanden zullen hangen de Bondsfoto- collectie No. 1. beschikbaar gesteld door de Re dactie van „Cosmorama". FAILLISSEMENTEN. De Arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 28 September 1937. E. Keur. kok, wonende te Haarlem, Wilhel- minastraat 66: Curator Mr. J. E. Goudsmit te Haarlemmermeer, Hoofddorp. J. Kloos. kantooi'bediende, wonende te Haai-iem, Jelgersmastraat 16; Curator Mr. L. S. Römelingh te Haarlem. De nalatenschap van wijlen den heer E. D. van Wely, in leven particulier, wonende te Bloemendaal, Kennemerweg 10; Curator Mr. P. J. Prinsen Geei-lings te Haarlem. Rechter-Commissaris In deze faillissemen ten Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Wegens gebrek aan actief ié opgeheven het faillissement van: J. D. de Vries, teekenaar en fotograaf, wo nende te Haarlemmermeer, Badhoevelaan 3: Curator Jhr. Mr. M. U. Rengers Hora Siccama te Haarlemmermeer. Hoofddorp. HOLL.—AMERIKA LIJN. Lochgoil (t.) 27 te L. Angeles. Edam New-York n. Rott. 26 te Halifax. Drechtdijk Rott. n. Vancr. 25 te Los Angeles. Veendam 28 v. N.-York te Rotterd. Maasdam, Philad. n. R. via Ldn. 27, 470 m. W. van Valentia. HOI,LAND—AFRIKA LIJN. Springfont. 28 v. Rott. n. Bremen. Jagersfont. 28 v. R. naar Hamburg. Meliskerk 28 v. Rott. n. Beira. HOLLAND—W. AFRIKA LIJN. Jaarstroom (t.) 25 v. Port Bouet. HOLL. BR. INDIë LIJN. Hoogkerk (u.) 27 van Safaga. HALCYON LIJN. Stad Zwolle, Les Fal. n.Velsen p. 28 Dungeness HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Meerkerk (t.) 26 van Penang. Zuiderkerk (uitr.) 27 v. Colombo. Rozenburg, Vaerton n. Vlaard. 29 (10 v.m.) Hoek van Holl. verwacht. Stad Amsterdam Rott. n. aBgnoli,, p. 28 Gibr. HOLL.—OOST AZIë LIJN. Gaasterkerk Jap. n. Amst. 28 v. Rotterd. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk 28 v. Hbg. n. Rotterdam. Heemskerk (uitr.) 27 v. Safaga. KON. NED. STOOMB. MIJ. Achilles, Piraeus n. Amst. p. 27 Finisterre. Ajax 27 v. Amst. te Kopenhageii. Ariadne 27 v. Nea Playa n. Vathy. Baralt, Amst. n. Barbad. 26, 80 m. Z. v. Land's End. Berenise, Venet. n. Amst. p. 27 Gibraltar. Boskoop, Chili n. Amst. 27 van Cristobal. Calypso 27 v. Stamboul n. Panderma. Crijnssen 28 (6 n.m.) v. Barb, te Amst. verw. Deucalion, Amst. n. Piraeus p. 27 Ouessant. Fauna, R. n. Algiers p, 27 Ouess. Ganymedes, Rott. n. Tunis p. 27 Ouessant. Hermes, Bourgas n. Rott. 27, 140 m. Z.W. van Land's End, Oranje Nassau 26 v. Curasao n. Pto. Bacello. Orion 27 v. Lefkandi te Calamata. Orpheus 28 v. Stettin te Amst. Rhea,- Rott. n. Lissab. p. 27 Ouessant. Theseus 27 v. Vigo n. Amst. Tiberius 27 v. Messina n. Palermo. Ulysses 27 v. Piraeus te Alexandrië. Van Renselaer, Pai-am. n. Amsterd. 28 (n.m.) te Plym. verw. Bacchus 28 v. Susa te Sunderland. Ci-ijnssen 28 v. W.-Indië te Amsterdam. Hermes, Bourgas n, Rott. p. 28 Lydd. Trajanus 28 v. Izmir te Stamb. Van Rensselaer, Paramaribo naar Amster dam p. 28 Ouessant. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (u.) 27 te Rio Jan. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Gede (uitreis) pass 28 Sept. Perim. Ameland (th) p. 28 Perini. Dempo (th) 28 van Marseille. Buitenzorg (th) 28 te Marseille. Kedoe (uitreis) pass. 28 Sagres. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alhena 27 v. Hamb. n. Rotterdam. Alpherat (u.) 27 te Montevideo. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Saleier (t.) 28 v. Port Said. Moena (u.) 28 van Suez. Tarakan (t.) 28 v. Hamburg. P. Laut (u.) 27 van Genua. Chr. Huygens 30 (v.) v. Bat. te Amsterdam verwacht. Mam. v. St. Aldeg, (u.) p. 27 Gibraltar. Soemba (th) 28 v. Batavia. P. Roebiah (uitr.) 28 te Batavia STOOMV. MIJ. OCEAAN. Antenor Jap. n. Rott. 27 te Singapore. Benreoch, Hongk. n. Rott. 27 te Singapore. Medon, Rott. n. Java 28 v. Suez. Memnon, Jap, n. Rott. 23 v. Col. "h'ometheus 26 v. Lpl. te Bat. \jax 24 v. Yokohama n. Rott. '.adnorshire Dairen n. Rott. 26 v. Penang. 'olyphenxus. Bat. n, Amst-. p. 28 Gibraltar. Cyclops 27 v, Rott, te Yokohama. Glenapp, Dairen n. Rott. 27 van Woosung,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11