Lucht-evolutie. Het belangrijkste Minister Colijn op de Frans Hals Tentoonstelling. 55e JAARGANG No. '16647 Verscïïijnï 8agëlijlcs, tiefialve bp Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 29 SEPTE1\[BER 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Een belangrijk werk in crisistijd tot stand gekomen. De nieuwe begraafplaats aan den Vergier- tieweg wordt 1 October a.s. in gebruik geno men. B. en W. van Haarlem hebben er prijs op gesteld voor dien dag de leden van den raad en eenige andere genoodigden in de ge legenheid te stellen die te bezichtigen. Deze korte plechtigheid had hedenmorgen plaats. Bijna alle raadsleden waren aanwezig. Van het college van B. en W. konden door ambts bezigheden der anderen alleen de heeren M. A. Reinalda, wethouder van Openbare Wer ken en Mr. Th. Wesstra, secretaris tegenwoor dig zijn. In de aula werd allereerste het woord ge voerd door den heer Reinalda, die mededeelde, dat het gemeentebestuur er behoefte aan had deze gelegenheid tot bezichtiging te geven, omdat het gewenscht geoordeeld werd een woord van dank te spreken jegens allen die medegewerkt hebben om het mogelijk te ma ken voor Haarlem zoo'n belangrijk werk in dezen crisistijd tot stand te brengen. Spreker prees in het bijzonder het verdienstelijke werk van de heeren J. L. Bouwer, directeur van den dienst voor den Hout en de Plantsoenen, die in nauwe samenwerking met Openbare Wer ken den aanleg voor deze nieuwe begraaf plaats heeft ontworpen, den bouwer van de aula, -ir. G. Friedhoff, hoofdingenieur van Openbare Werken en den heer Theo van Reyn, den vervaardiger van het fraaie beeldhouw werk boven den ingang dezer aula. Voorts bracht spreker dank aan de regee ring, die door middel van het „Werkfonds" het mogelijk gemaakt heeft dit voor Haarlem zoo veel beteekenende werk in deze moeilijke tijden uit te voeren. Het speet spreker, dat de bestuurders van het „Werkfonds" door drukke bezigheden verhinderd waren om hier tegen woordig te zijn ei volstaan moesten met een telegrafische betuiging van hun belangstel ling. De heer Brouwer gaf daarna een korte uit eenzetting van de plannen om de aanleg van de nieuwe begraafplaats. Op dit oogenbïik is. nog slechts een derde deel van den grond, voor de be graafplaats bestemd, aangelegd. Als in de toekomst meer begraafruhnte noodig is, zal de uitbreiding ter hand genomen worden. Er waren verschillende moeilijkheden te ©verwinnen om in dit polderland een be groeiing aan te leggen, temeer omdat de grond met 2 meter duinzand moest worden opge hoogd. Er zijn, om de boomen en heesters be scherming te geven, tegen de zeewinden, nu aanvankelijk meer boomen geplant dan noo dig waren. Daardoor maakt het den indruk, dat er niet veel begraafruimte is, maar als de boomen en heesters, die blijvend gedacht zijn, goed gegroeid zijn, zullen de overige gerooid worden, waardoor ruimte gewonnen wordt. In de toekomst zullen bij de oprijlaan aan den Vergierdeweg twee gebouwtjes geplaatst worden met een torentje om den ingang te accentueer en. 0 Voor de aula is een vijver gemaakt, terwijl aande noordzijde daarvan een groote vijver is gegraven. In de toekomst komt ook zoo'n groote vijver aan de zuidzijde. De aanleg en de beplanting is zoo gekozen, dat er wel een sfeer van intimiteit verkregen is, maar het lastige „dwalen" op een begraaf plaats vermeden wordt. De heer Friedhoff gaf daarna een toelich ting wat de bouw van de aula betreft. Het gebouw bevat een centrale hal, ter weerszijden zijn hier de baarruimten aange bouwd. De centrale hal is voor verwanten, vrienden en belangstellenden, terwijl de baar niet in deze ruimte wordt geplaatst, doch hier buiten blijft en in de z.g. baarruimte wordt opgesteld. Bij de Zuider baarruimte behoort een wachtkamer met ingang en dragerska mertje, hetzelfde vinden we terug aan de Noordzijde, De moeilijke zijde van deze opgave is om een aula-ruimte te maken, die vooor groot en klem bezoek geschikt moet zijn. De oplossing is hier gezocht in een koepelruimte, die door een gaanderij omgevin is. De zuilen, die de koepel dragen, verkleinen de ruimte voor het oogen nemen practisch geen plaats in. Het is de bedoeling geweest om alle „ef fect" achetrwege te laten, daarmen in de ruimte niet samenkomt om architectonische oplossingen te waardeeren; de meest primaire vormen en materialen zijn zoo natuurlijk mogelijk samengevoegd, in de hoop dat een zoodanige natuurlijke sfeer zal ontstaan, dat men zich geheel aan zijn eigen gedachten kan overgeven, zonder af te worden geleid door opvallende materialen, vormgeving of kleur. Dit bracht mede, dat het niet mogelijk was om een orgelfront aan te brengen, daar dat de rustige koepelwand op storende wijze zou onderbreken. Het orgel is dan ook onzicht baar opgesteld en een kanaal voert het ge luid van de orgelkamer naar de lichtkoepel boven in het bewou, vanwaar het geluid zich over de centrale hal verspreidt. Boven de middeningang is een beeld van den beeldhouwer Theo van Reijn geplaatst, dat een zwevende vrouwenfiguur voorstel; uit de eene hand ontglipt een vogel, de an dere bedekt het hart, terwijl de oogen in con centratie gesloten zijn. Een electrisehe verlichting is onzichtbaar aangelegd; bij somber weer kan deze de dagverlichting ondersteunen. De tijd zal het gebouw in zijn omgeving moeten vast maken, b.v. door begroeiing van de abris met rozen; een enkele andere klim plant is tegen het gebouw aangebracht en de boombeplanting is door den dienst der plant soenen met zorg gekozen, zoodat na jaren een harmonisch geheel tot stand kan komen Om de accoustiek in de aula te laten be- oordeelen werd door den heer George Robert het orgel bespeeld. Nadat de heer George Robert eerst op het orgel had gespeeld, werd daarna een stuk gespeeld voor orgel, viool en zang, uitgevoerd door drie dames-leerlingen Het gezelschap poseert in één der zalen voor onzen houder M. A. Reinalda, wethouder A. G. Boes, minister G. D. Gratama en de loco-burgemeester de heer W. J. I. n. r.: wet- de heer (Zaterdag a.s. zal een aanvang worden gemaakt met den drie maal loekelijkschen vliegdienst op indië), 'k Moet alweer den lof bezingen, Zij-het met wat schorre stem, Van de snelle vluchtelingen Onzer trotsche K.L.M. Zaterdag zal het beginnen, Drie maal 's weeks naar Java toe, Drie maal 's weeks uit Java binnen, Dat is snelverkeeren hoe! Net precies tien jaar geleden, Oogstte d' eerste Postduif eer, Holland-Indië is heden, Waarlijk bijna buurtverkeer. 't Werd vóór tien jaar als een wonder Overal in 't land bepraat, Nu vindt niemand het bijzonder Als er een vertrekken gaat. Als wij van zoo'n voortgang lezen, Rijst bij menigeen de vraag: Hoe zal wel de toestand wezen, Over tien jaar na vandaag? Ik hoop het nog te beleven, Dan, of niet te lang daarna, Dat ik voor een week-end even Heen en weer naar Java ga. Mooglijk acht u 't overdreven, Maar 't ligt aan mijn vak misschien, Dat ik in ons vluchtig leven, Niets als ongerijmd kan zien. SS en Haarlemmer die iets op te ruimen of te vragen heeft, plaatst een „Groen tje" in Haarlem's Dagblad. Dat is geen wet van Meden en Perzen, maar het is een gewoonte geworden, die goed is, omdat zij voordeel brengt. van de Muziekschool van Toonkunst te Haarlem. De accoustiek bleek zeer goed te zijn, terwijl ook de mogelijkheid bewezen werd van solistische medewerking daarbij. Nadat koffie aangeboden was werd een wandeling op het terrein gemaakt. Alle aan wezigen waren vol lof over het schoone bouw werk der aula en den goeden aanleg der be graafplaats. Het is steeds een bezwaar van de oude be graafplaats aan de Kleverlaan geweest dat er geen aula was. Aan dit bezwaar is nu op de nieuwe begraafplaats tegemoet gekomen. INBOEDEL VAN WIJLEN MEVR. E. DE BOER—VAN RIJK WORDT VERKOCHT. AMSTERDAM, 29 September. Naar wij vernemen zal op Woensdag 6 October a.s. des ochtends om 10 uur de gedeeltelijke in boedel van mevrouw E. de Boervan Rijk, waaronder vele curiositeiten, alsmede de tooneelbibliotheek en portretten der actrice door bekende kunstenaars geteekend, bij veiling worden verkocht. SUYK NAAR TSJECHO-SLOWAKIJE. Wij hebben reeds eerder gemeld, dat de jeugdige IJmuider meester Kees Suyk naar Tsjecho-Slowakije zou vertrekken, waar hij in dienst zal treden bij de bekende Bata- schoenfabrieken. Maandag is hij vertrokken. Voor de Damclub „IJmuiden" beteekent dit heengaan van dezen jongen veelbelovenden speler een geducht verlies. Dinsdagmiddag drie uur bracht minister Dr. H. Colijn een bezoek aan de Frans Hals Ten toonstelling. Voor dit bezoek waren geen bij zondere maatregelen getroffen, zoodat het publiek gewoon werd .'toegelaten. Menige be zoeker was dan ook ten zeerste verrast, toen zij daar zoo plotseling den minister-president zagen, die met groote belangstelling luister de naar de bijzonderheden, die de directeur van het Frans Hals Museum, de heer G. D. Gratama, bij bijna elk schilderij vertelde. Behalve de heer Gratama waren bij de ont vangst ook aanwezig de loco-burgemeester, de heer W. J. B. van Liernt, en de wethouders A. G. Boes, M. A. Reinalda en E. van de Wall, als mede de gemeente-secretaris Mr. Th. A. Wesstra. Het bezoek duurde slechts één uur. Bij het vertrek dankte Minister Colijn den heer Gra tama voor zijn rondleiding. Echtelijk drama. Pasgehuwde kellner lost schoten op zijn vrouw. STOUTENBURG, 29 September. Gis termiddag is in een eenzaam gelegen ge deelte der gemeente Stoutenburg (nabij Amersfoort) een moordaansalg gepleegd op èen jonge vrouw, die daardoor vrij ernstig werd gewond. Een 25-jarige kellner uit-Stoutenburg kwam des middags n-ara huis en zag zijn jeugdige vrouw, waarmede hij nog maar kort gehuwd was, in gezelschap van een man, met wien zij blijkbaar reeds eenigen tijd een verhou ding had. De echtgenoot wond zich zóó op, dat hij een revolver trok en a bout portant twee schoten op zijn vrouw loste, waardoor zij in de borst werd getroffen en vrij ernstige wonden opliep. De dader is naar de inrich ting „Zon en Schild" te Amersfoort overge bracht. De mede-minnaar, afkomstig uit Den Haag, heeft de vlucht genomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Zij heeft de revolver, waarmede de aan slag is gepleegd, gevonden. Nog steeds lichte trillingen waargenomen. DCOCJA, 29 September (Aneta-A.N.P.) Gedurende den geheelen Dinsdag heeft men te Djocja lichte trillingen waargenomen. In de onderdistricten buiten Djocja zijn in to taal ruim 300 huizen ingestort. In Wedi (Klaten) zijn 100 huizen ingestort en 191 ernstig beschadigd, terwijl op andere plaat sen in de buurt van Klaten totaal 60 hui zen zijn vernield. De muren van het fort te Klaten, waarin de vrouwengevangenis is ge vestigd, zijn ernstig beschadigd, waarom men veiligheidshalve de gevangenen heeft over gebracht naar het gebouw van den land raad. In verschillende sawah's in de buurt van Prambanan is de grond open gespleten. Uit deze spleten spoot het water tot een meter hoogte. Op verscheidene plaatsen, ook bij Wedi, ontstonden zandfonteinen, waaruit een substantie opspoot, welke een gelijkenis ver toont met vulkanische asch. Op sommige plaatsen komt deze substantie droog, en op andere plaatsen als modder te voorschijn. Ook instortingen in Koetoardjo. De regent van Poerworedjo meldt, dat dooi de aardbeving van 27 September in Zuid- Koetoardjo 90 inlandsche woningen geheel vernield zijn en ruim 200 zijn beschadigd. De assistent-resident en de regent hebben gis termorgen een bezoek gebracht aan de ge teisterde streek. De getroffen bevolking wordt gesteund uit het weerstandsfonds van het regentschap. Uit het noordelijk deel van het regentschap zijn geen berichten omtrent be schadiging binnen gekomen. Wat is sympathie? Dat gene dat veroorzaakt dat men elkaar begrijpt voordat men spreekt. Diphterie-epidemie op Nieuw - Guinea. Reeds 30 sterfgevallen in kustkampongs. MANOKWARI, 29 Sept. (Aneta— A. N. P.). In kustkampongs tusschen Demta en de nederzetting Hollandia is een diphterie-epidemie geconstateerd. Het eerste geval moet reeds in Augustus zijn voorgekomen. Op 22 September waren er reeds acht dooden en tien zieken. In een van de kampongs bo vendien nog vier dooden en twaalf zieken. Thans verneemt men, dat in totaal dertig sterfgevallen hebben plaats gehald. Dat deze epidemie vrij lang na het uitbre ken is geconstateerd ,is een gevolg van het feit, dat de ziekte niet dadelijk door de bevol king is gerapporteerd. De controleur van Hol landia vernam hiervan vrijwel toevallig op zijn laatste tournee, waarna hij onmiddellijk den gouvernementsarts te Hollandia waar schuwde, die diphterie constateerde. Op 22 September is telegrafisch aan den gewestelijk gouvernementsarts te Ambon gevraagd serum te zenden, dat op den 24en per vliegtuig te Hollandia werd aangebracht. Gezicht op het voorfront van de aula, op den voorgrond de kleine vijver. HAARL. R.K. DAMGENOOTSCHAP. Maandag 4 October zal bij bovengenoemde vereeniging in café Bos een simultaanséance plaats hebben. Hieraan kan men kosteloos deelnemen. Voor de winnaars zijn prijsjes beschikbaar gesteld. Het beeldhouwwerk „Herinnering", van den heer Theo van Reyn, Na zes jaar slapen overleden. Longontsteking verergerde den toestand van Patricia Maguir. e. CHICAGO, 29 September (A. N. P. De 32- jarige Patricia Maguire, die bekendheid heeft verworven, doordat zij tengevolge van slaap ziekte bijna zes jaar in verdoolden toestand heeft gelegen, is vannacht overleden. Zij zou juist geopereerd worden toen haar toestand tengevolge van een longontsteking een erns tig karakter aannam en ondanks bloedtrans fusies slaagden de doktoren er niet in, het meisje in het leven te houden. pag. De regeering vraagt ruimer bevoegdheid op tariefgebied. 3 Mr. Oud over; Een jaar los van het goud. 3 Op de gisteren te Berlijn gehouden betoo ging hebben Hitler en Mussolini hun eensgezindheid bevestigd. 4 De Japanners hebben Kanton en Sjang hai opnieuw gebombardeerd. 4 De Kamer van Koophandel heeft zich tot de regeering gericht inzake de tun nelplannen te Velsen. 7 ARTIKELENENZ. Mi'. E. Elias; Vergeten.... 2 J. H. de Bois: De schilder van der Schaar en zijn diorama's te Haarlem. 2 J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 H. D. Vertelling: De verdwenen broche. 6 J. B. Schuil: De Stadsschouwburg en de dilettanten. 7 Slotbeschouwing van dr. Euwe over de achtkamp in Oostenrijk. 9 Damrubrïek. 9 H. A.: Modeshow bij Vroom en Drees- mann. .11 Van onzen Geneefschen correspondent: Uit de achttiende Volkenbondsvergade ring li De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 10 ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd, 0.65, franco p. post O.W-fi, Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven re gel abonn ementen op aanvraag. Vraag ea aanbod li4 regels ƒ0.60, elke regel meer f 0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim ƒ100.—, één lid duim 50.alle leden wijsvinger f 60.—, één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk f 30enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.—. Nog af zonder hike verzekering voor afoonnés op het Geillus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S^ C.omtesse Diane: De nieuwe begraafplaats in Haarlem-Noord. Buiten Djocja honderden huizen ingestort. Het woord is aan

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1