flEH SHULT. VERKADE DEKKERS Vergeten.... LAATSTE WEEK ZOMERPRIJZEN WOENSDAG 29 SEPT EM B ÉR 1937 HAXREEM'S DAGBEAD 2 Wanneer gc het u tot taak gesteld hebt ook de aangelegenheden der kunst met een glimlach te bezien, dan mag dat ook wel eens de glimlach van den weemoed zijn. Daartoe hebben wij wel aanleiding, toevend in gedachten bij het graf van Herman Rob bers, die, der Nederlandsche letterkunde nog pas enkele weken ontvallen, daar nauwelijks leegte heeft gelaten. Niets hards zij daarmee gezegd. Niets hards jegens Robbers^ en zijn werk, doch wel jegens den tijd die zóó snel is. dat hij geen repu tatie ongemoeid laat en geen plaats leëg. Die groote gelijkmaker cirkelt met de zeis en •tampt terzelfder tijd den grond weer plat. Want Robbers heeft wel terdege een plaats f&had in de Nederlandsche letteren. Hij eeft. zooals burgerlijke heeren dat wel noe men, het burgerlijke huis in Holland beschre ven en de rustige menschen, die in dat hechte huis leefden en werkten en deden wat in dien tijd de mensch te doen placht. Hij heeft dat niet meesterlijk in den zin van het igeniale gedaan, doch meesterlijk in den zin van het degelijke meesterschap van het beoefende handwerk, dat tevens werk des harten en van den geest is, wanneer het dan toch den kunstenaar betreft. Maar Robbers is nu alweer vergeten; hij was reeds bij zijn leven vergeten. Zooals grooteren dan hij in de schrijversbent alreeds vergeten zijn bij hun leven. En laat ik het zoo juist en dus ook zoo hard mogelijk zeggen: dat Couperus reeds lang en Querido nóg langer vergeten zijn; dat de nobele Frans Coenen nog slechts een klank heeft achtergelaten en dat deze zeker heden een glimlach van weemoed wel zeer rechtvaardigen. Want ge weet toch, dat de Roman van Bernard Bandt een schok door Nederland heeft doen gaan en dat uw lieve ouders ge lukkig zijn geweest in hun huiskamer met dien roman van gezinsleven, dien zij vele malen hebben herlezen, omdat dat zulk een mooi, modern boek was. O ja, modern Even modern als nu de modernen zijn, als altijd de modernen zijn geweest en "als de modernen altijd zullen zijn in dit dwaze leven, dat één jacht achter de moderniteit is. één jacht naar het onsterfelijke en dat telkens het moderne weer oud ziet worden en vergeet en niet dan een obligaten snik bij de versche graven snikt. De Genestet óók en van Lennep óók zijn eens de durvers en de waaghalzen geweest; doch zij zijn bespot en voor „oud" geschol den. En toch leven zij nog in het volk, zooals Beets en da Costa en Oltmans. Dezen troost heeft de glimlach van den weemoed nog kunnen behouden, dat de tijd genoot niet weten kan wat en wie van de kunstenaars nog eens naar het hart van de „moderne" menschheid zal terugkeeren. Dat wellicht Couperus en Coenen en Robbers eens ontdekt zullen worden door de aller modernste durvers onder onze kindskinderen. De tijd is immers zóó toomeloos snel, dat hij vergeet wie hij heeft verguisd en dat hij als levend aan het hart drukt, dien hij zelve meedoogenloos heeft gedood. Mr. E. ELIAS. VAN WefiWKVOSOMW» ikoaql tud OOK CLu) (xikksr „ROGGO" is te Haarlem verkrijgbaar a 8 cent per pakje bij: P. C. Bruyn, Oude Groenm. 22. Schaper, Overtonweg 11 en Romeinstr. 8: Simons, A. L. Dyserinck- str. 21. C. Emke, St. Bavostr. 9. W. L. Klaver. Haitsma Mulierstr. 36. P. R. Beulink, Archipelstr. 12. M. C. v. d. Vooren, Kritzingerstr. 40. J. Putter, Pres. Steynstr. 43. N. Zaal, Fr. Halsstr. 54. S. T. Pessel. Be nViljoenstr. 62. S. v. Brakel, Kloosterstr. 49. Oor, Kritzingerstr. 8. A. M .Benraadt, Koudenh. 4. A. v. d. Nagel, Hoogerw.str. 11. J. J. W. Bruggeman, Gen. Jouberstr. 6. J. Heideman, Stuyve- santstr. 75. G. Keers, Brouwersv. 108 B. K. Graaff, Romolenstr. 60 B. J. v. Zwol, Zomervaart 156. J. Charitée, Kruistocht- str. 80 en Nic. Beetsstr. 11. H. H. Rijken- berg, Emmaplein 34. L. Renkema, Zuid- polderstr. 84. H. Oepkes, Cremerstr. 36. J. M. Smit. Nagtzaamstr. 12. J. Schave- maker. Brouwersstr. 57 en fil. Timor- str. 136. Meyer, Teylerstr. 38. v. Nes, Atjóhstr. 40. D .Tromp, Vosmaerstr. 40. Buitendijk, Kritzingerstr. 9. N. de Graaf, Balistr. 2—4. J. D. Vooges, Indische str. 95. G. H. v. Zijl.Amsterd. Vaart 2. G. de Gorter. Eikenstr. 70. G. Bos. L. Marga- rethastr. 48. De Tijdgeest. Kloosterstr.; te Heemstede bij: J. Habermehl en L. Pronk. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: WOENSDAG 29 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Jubileum Gasten- toonstelling 1.305.30 en 7.3010.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Joe Brown in „De papsoldaat" en „Penrod en Sam". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Op hoop van zegen geprol. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Charlie Chan op de Olym piade en De Zwarte Tulp, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Hans Albers en Heinz Rühmann in Sherlock Holmes. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone Theater: Wonderen der Vliegkunst met Ernst Udet. Doorloopende voorstelling 1.30. 3.30, 7 en 9 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. DONDERDAG 30 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Nelson Revue, 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Jubileum Gas ten toonstelling, 1.305.30 en 7.3010.30 uur. Kookdemonstratie, 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals museum: Frans Hais ren toon stelling 10—17 uur. In de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw werden ter gelegenheid van de tentoonstelling „Een eeuw gas" kookwedstrijden gehouden. Hierboven een overzicht van het „kookpunt" van de wedstrijden. EXAMENS. De heer B. J. Zoetemeyer te Haarlem is ge slaagd voor het taalkundig candidaats- examen Indologie. Bij de gemeentelijke examens van acten voor voorbereidend onderwijs (kleuteronder wijs) slaagden voor acte B (hoofdonderwijze res) de dames A. Spruyt en A. Mulder te Haarlem, leerlingen van den opleidingscursus, Kleverlaan 79 te Bloemendaal. „HARMONIA". Men schrijft ons: Voor de afdeeling Haarlem I van de Ne derlandsche- Vereeniginig van- Spiritisten „Harmonia", sprak Dinsdagavond in het Remonstrantenhuis'de heer J. Kakebeeke uit Rotterdam over het vraagstuk der controles. Spreker begon op te merken, dat zooals een kerk de engelbewaarders en de bescherm heiligen kent, het spiritisme spreekt van ge- leidgeesten en controles. Men beschouwt als hun taak: de bescherming van het medium tegen ongewenschte invloe den, maar daarnaast het overbrengen van inspiraties uit de „andere wereld". Spreker verklaarde, wel te gelooven in het bestaan van controles in het algemeen, maar daar mee nog niet Jn alles, wat zich als zoodanig op de séances aanbiedt: zooals bijv. de vele personaliteiten, zich noemende: dokter, pro fessor, dominee, Arabier, of Chinees, Napo leon en Lenin. enz. wien het nimmer gelukt, hun identiteit met gestorvenen te bewij zen. Is de controle een persoonssplitsing van 't medium? Of is hij een op z'ch zelf staande persoonlijkheid van een afgestorvene? Mag men bij alle mediums sprekens van neuro sen? Er zijn spiritisten, dié van geen per soonssplitsingen willen weten, maar alles als geestenwerk willen beschouwd zien. Spreker staat niet aan hun zijde. Persoonssplitsingen zijn in sommige gevallen niet te loochenen, al accepteert hij evenmin, wat.de moderne psychologie en psychiatrie leert, n.l. dat het optreden van een secundaire persoonlijkheid als het gevolg is van een neurose, waarbij in een toestand van passiviteit verdrongen wenschen en begeerten zouden worden af gereageerd en het „onderdrempelsche leven" zich bevrijdt. Maar even onhoudbaar is de stelling, dat dit nooit op seances zou ge beuren. Volgens spreker is dit wel degelijk vaak het geval bij z.g. media. Men moet de ver schijnselen nauwkeurig waarnemen en met het nuchtere verstand onpartijdig beoor- deelen, wil men de waarheid benaderen. Naast de gevallen van hysterici en epilep tici bestaan de wetenschappelijk goedgecon- stateerde prestaties van normale gezonde mediums, waarbij de secondaire persoonlijk heid kenmerken en kennis bleek te bezitten van een gestorven persoon, die het medium noch de kring der aanzitters kón weten. Dit zijn gevallen, die onmiskenbaar pleiten voor de spiritische hypothese; het zich mani festeeren van een gestorvene door een me dium. Spreker behandelde in verband hiermede de „bezetenheid", die in lichte en langdurige vormen kan voorkomen, maar die in slechts weinige gevallen het waarlijk afschrikkende heeft, zooals die bij krankzinnigen wordt waargenomen. Aan de hand van voorbeelden uit de lit teratuur der Psychical Research werd dit verduidelijkt. De prestaties van schildermedia, zooals bijv. Mansveld, uit Den Haag en Smits uit1 Haarlem, stelde spreker naast de persoon lijke verklaringen van tal van kunstenaars, ais Beethoven. Nietsche. Kloos, Goethe, om te komen tot de klassieke spiritistische ge vallen van ..George Pelham" bij Mrs. Piper, van „Feda" bij Mrs. Osborne Leonard, en van „Uvani" bij Mrs. Garrett. Sommige geleerden trachten ook hier nog de persoonssplitsing als verklaring aan te voeren, maar het meerendeel der onderzoe kers erkent, dat hier de spiritistische hy pothese de meeste kans heeft. Ook hier dus nog geen overeenstemming! Alleen hetvoorr gaande wetenschappelijk onderzoek kai hier uitsluitsel geven. Met de opwekking, die on derzoekingen met groote aandacht te volgen "n daaruit zijn conclusies te trekken, besloot ;prpfeev zijn rede, waarna beantwoording van vragen uit het publiek volgde. Leverancier van alle Ziekenfondsen. W. KUIPERS Zn. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Westelijken tot Zuidelijken wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen regen, iets Warmer oy er das. .BAROMETERSTAND: Hoogste 768.3 m.M. te Nancy. Laagste 73G.0 m.M. te Isafjord. Nadat de vorige depressie snel Oostwaarts is getrokken en de hooge drukking geheel uit het Oosten is verdwenen, verscheen een nog die pere bij IJsland, die ook hoofdzakelijk Oost- of Noordoostwaarts trekt en zich weinig Zuid waarts uitbreidt. De nieuwe hooge drukking verplaatst zich, in beteekenis toenemende, in de richting van de Oostzee, ook op den Oceaan ligt nog hooge drukking. Lr Engeland zal na ochtendmist het weer fraai worden. Ierland is zwaar bewolkt en in Schotland valt regen bij stormachtigen Zuid-Zuidwestelij ken wind.. Scandinavië heeft veel regen gehad, maar krijgt nu geleidelijk opklaring, in het Noor den waait het stormachtig uit West. Duitschland heeft nog regen en krachtigen wind in het Oosten, in het Westen klaart het weer op. In Frankrijk is het bijna overal wind stil met ochtendmist, maar later volgt fraai warm weer, ook in Zwitserland zal het weer opklaren, de hooge toppen zijn reeds vrij van wolken, met temperaturen belangrijk onder nul1 graden. Het niéuwe hooge drukgebied zal weer fraai weer brengen. Indien het zich naar het Oostzee-gebied verplaatst, is later weer wind te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 768 ml. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 0.02 uur; n.m. 12.45 uur. Strand berijdbaar van 5.0010.45 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. ECHTE WALES ANTHRACIET o.a. f 2.30 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEC 67a - Tel. 16100 (Adv. Ingez. Med.) WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 8.95^ Berlijn 72.65 Parijs 6.19 Brussel 30.47 Zwitserland 41.56 New York 1.81 1/16 Londen 8.95 9/16 Berlijn 72.65 Parijs 6.19 Brussel 30.49 Zwitserland 41.57 Kopenhagen 40.00 Stockholm 46.20 Oslo 45.05 New York 1.81 1/16 Praag 6.33 SCHILDERKUNST De schilder Van der Schaar en zijn diorama's te Haarlem Wij mochten een kijkje nemen in een nieu we instelling in onze stad, die zeer binnenkort voor het publiek zal worden opengesteld. Be doeld wordt de nieuwe leesinrichting die nu gevestigd is in het breede pand aan den Schotersingel bij den Kleverparkweg, dat oudere Haarlemmers kennen als het huis van Jansen van Raay. Door een groep welmee- nende belangstelling is daar een bibliotheek gesticht voor ieders gebruik, doch met vermij dng van alle soort prikkellectuur en van alle werken, die den religieus voelenden, beschaaf den lezer aanstoot kunnen geven. Men ge voelt blijkbaar, vooral aan Christelijken kant zeer sterk het gevaar dat er, ook voor de jeugd ligt in het ongebreideld beschikbaarstellen van allerhande lectuur, die voor klein en groot ongeschikt mag worden geacht. Men beschikt reeds over een kleine vijfduizend deelen, waarbij een aardige jeugdbibliotheek, veel over techniek, sport en spel en verder ont spanningslectuur, die echter op welstandig- heid nauwkeurig onderzocht is. Dit zich vei lig stellen in den bandjir van lectuur die ons in het moderne leven zou kunnen verzwelgen, is begrijpelijk, maar moest feitelijk onnoo- dig wezen. Het is een natuürlijke reactie op de te groote vrijpostigheid, die schrijvers zich vaak veroorloven, maar tegelijkertijd een zich afzonderen, een zich overgeven, dat verlies beduidt. Omdat de grenzen der welstandig- heid door de ééne groep anders getrokken worden dan door een andere, zal het schif ten steeds moeilijkheden opleveren. Doch het blijft in ieder geval een waardeerbaar werk te pogen vooral de jonge menschen, van de grofste onsmakelijkheden verwijderd te houden. Doch wij kwamen hoofdzakelijk om het werk van den schilder Van der Schaar te zien en onze belangstelling ook voor de lit teratuur deed ons dat bijna vergeten. De ge- heele eerste verdieping dan van het breede huis is tot ééne groote zaal verbouwd, waarin men een groot aantal tafreelen uit het leven van Jezus als diorama's aanschouwen kan. Van het land van Palestina heeft Van dei- Schaar langdurige studie gemaakt. Van Jeruzalem en omgeving is een maquette ver vaardigd, zoodat alles uit de Christuslegende wat hier wordt voorgesteld, duidelijk gemaakt wordt aan de hand van nog heden ten dage zichtbare dingen. Behalve dat hierdoor een levendige illustratie der Bijbelsche geschiede nis ontstond, die bij het Godsdienstonderwijs groote aantrekkelijkheid zal toonen te be zitten, moeten de vaardigheid en de groote kunde van perspectief van den schilder be wonderd worden, die met zeer eenvoudige middelen een grocte mate van illusie wist te scheppen. Een zeer vernuftige wijze van be lichting veroorzaakt telkens den indruk dat men een reeks levende beelden in een schit terend tooneeldécor t zien krijgt. Terwijl in de meeste voorstellingen een stemming is be reikt, die met den ernst ervan volkomen in overeenstemming is. De schetsmatige voorstu dies voor deze tafreelen zijn eveneens geëx poseerd en bewijzen de serieusheid der voor bereiding tot het zeer aparte werk, door den schilder geleverd. Tot de mooiste tafreelen zou ik dat willen rekenen, waarin Jezus met de schriftgeleer den in den tempel spreekt en dat waarin hij des nachts, op/een stadswal gezeten-, een priester onderhoudt. Heel dichterlijk is ook het tafereel waarin de Engel bij het geopende graf de wacht houdt en de Vrouwen naderen. Om kort te zijn: men zal hier een serie fascineerende werken kunnen gaan zien, die men niet als schilde rijen moet beschouwen, doch waarvan men de illlusionistische waarde niet onderschatten moet. Dezer dagen zal het huis voor het pu bliek toegankelijk zijn. J. H. DE BOIS. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Pandpoort, Koningstraat. Iiets nieuws zal u straks verblijden, En u van uw gespaarde dubbeltjes bevrijden. De Grabbelton is voor uw allen klaar, 't Is alles mooi, dat is werkelijk waar. Postgiro 212793, telef. 11855. SAMENKOMST LEGER DES HEILS. In de zaal van het Leger des Heils aan de Ceramstraat zal a.s. Donderdagavond 8 uur een bijzondere samenkomst plaats hebben, waarbij lichtbeelden worden vertoond, geti teld „Moeders laatste wonden". De bijeen komst wordt door zang opgeluisterd. JUBILEUM. Vrijdag 1 October hoopt de heer S. M. de Ruig, Dunklerstraat 20, den dag te herden ken, dat hij voor 12y2 jaar in dienst trad bij de Haarlemsche Diner Vereeniging. DOOR GAS VER STIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Het hoofd van de openbare lagere school te Bergen vond Dinsdagmiddag in de stookgele- genheid der centrale verwarming de 50-jarige schoonmaker Hoogenboom levenloos op den grond. Een ontboden geneesheer constateerde den dood door gasverstikking. VOORBEURSOVERZICHT. De wisselmarkt had hedenmorgen een zeer kalm verloop en vertoonde niets bijzonders. Britsche ponden waren vrijwel onveranderd en werden verhandeld tegen 8.95% a 8.95 9/16. De dollars waren 1.81 a 1.811/16. De fransche francs bewogen zich in de onmid dellijke nabijheid van 6.19. Het disagio voor termijnfrancs bleef onverminderd groot en bedroeg voor 1 maand 14 ets. en voor 3 maan den 31 ets. per 100 francs. De pogingen van de Fransche autoriteiten om de speculatie in francs te bemoeilijken, heeft blijkens ge noemde disagio's nog weinig effect gesorteerd en het is dan ook de vraag, of wel de juiste methode wordt gevolgd, om het vertrouwen in de Fransche munteenheid te doen terug keeren. Belga's waren 30.48 a 30.50. Het disa gio voor termijn-Belga's was een kleinigheid grooter geworden en bedroeg voor 1 maand 5 ets. en voor 3 maanden 16 ets. per 100 Belga's. Zwitsersche francs waren 41.55 a 41.47. Duit- sche marken 72.62 a 72.67. Op de niet-officieele vroegbeurs ging wei nig om. De stemming was aan den lusteloo- zen kant en de koersen van de meeste locale fondsen kwamen een kleinigheid lager te liggen De omzetten waren onbeteekenend Amerikaansche waarden trokken slechts ge ringe belangstelling. De bekende toonaange vende aandeelen werden een kleinigheid be neden de vorige offcieele prijzen afgedaan. Proef ze - en U vraagt zich af, hoe Verkade er in slaagde weerzoo iets fijns te maken! Dat blijft het ge heim van Verkade! Maar U neemt nóg een Crakelé. /-* Per l'/j ons 25 stuks) ct- (Adv. Ingez. Med.) Een straatcollecte met verrassingen. De vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen" houdt a.s. Zaterdag 2 October een groote huis- en straatcollecte, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de door haar bedeelden en daarnaast ook aan de z.g. „tSille Armen" van Haarlem en omgeving. Het coimité voor deze inzameling heeft de gelukkige gedachte gehad, aan dien „Vlagge tjesdag" iets toe te voegen, wat voor onze ge meente geheel nieuw is en hoopt daarmee te bereiken, dat het streven en werken- van „Weldadigheid naar Vermogen meer dan tot heden het geval is, in breede lagen bekend zal worden. Het zal n.l. op een wagen eenige groote tonnen rondvoeren, gevuld met diverse pakjes, die teg enden eenheidsprijs van tien cent door het publiek gekocht kunnen wor den. Elk dier pakjes bevat een of andere aar dige verrassing en die verrassingen zijn allen geschenken, die der vereeniging door liefda dige plaats- en landgenooten worden toege zonden. Om nu deze nieuwigheid te doen sla gen, doet het comité een vriendelijk, doch dringend beroep op alle. menschenvreinden om geschenken, inwelken vorm ook, te willen zenden aan het adres van mevr. de wed. E. C. van HeumenBenit, Kleverlaan 105, Bloe mendaal, tel. 22067. Wij verwachten een stroom van de meest heterogene en aardige artikelen, want alles is welkom. Het publiek zal zich verdringen om een waardevol pakje voor slechts één dubbeltje te bemachtigen! HEEMSTEDE TERAARDEBESTELLING MEJ. G. DAVELAAR. Onder zeer groote belangstelling had Dinsdagmiddag op de openbare begraaf plaats de teraardebestelling plaats van mej. G. Davelaar, die Zaterdagmiddag op zoo tra gische wijze op de Heerenweg den dood vond. Ds. Barger sprak woorden van troost en opbeuring tot de ouders en broers en zusters er op wijzende dat het geloof de kracht zal geven, dit leed te dragen. Na de gevoelvolle woorden fan ds. Barger werd onder orgeltonen het stoffelijk over schot naar de laatste rustplaats gedragen, waar ds .Barger voor ging in he t gebed, waarna den heer P. C. Oosterhoorn namens de familie dank bracht voor de hartelijke be langstelling van alle zijden ondervonden. Diep onder den indruk verlieten alle aan wezigen den doodenakker. VAKCURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN Het algemeen comité tot ontwikkeling en ontspanning van de werkloozen te Heem stede heeft het plan ook dit jaar ontwikke lingscursussen te organiseeren. De werkloo zen die in 't a.s. winterseizoen een of anderen ontwikkelingscursus willen volgen, kunnen zich opgeven bij een lid van dit comité, dat zitting zal houden op het politiebureau te Heemstede op Maandag 4 October des mor gens van 9 tot 11.30 uur. Men kan zich ook tot en met Woensdag 6 October schriftelijk aanmelden bij den cur susleider. den heer W. Bulten, Javalaan 31, Heemstede. OVERVEEN BRANDWEERDEMONSTRATIE. Dinsdagavond om 8 uur werd de Bloe- mendaalsche Brandweer gealarmeerd voor een uitgebroken brand in het oude Raadhuis te Overveen. Om de werkelijkheid zooveel mogelijk te benaderen waren de vrijwilligers niet ingelicht dat het slechts een schijnalarm betrof. De uitkomst van de proef was alleszins be vredigend. Om 7.58 ging het sein en om 8.04 waren de brandweerwagens uit Bloemendaal present. De eerste brandweerlieden waren er binnen twee minuten. Aerdenhout had uit den aard der zaak wat langer tijd noodig. De Commandant, de heer H. Meeuwig leid de de oefening. Om een natuurlijker effect te verkrijgen, had men het geheele gebouw onder rook gezet- Met rookmaskers gewapend drongen de brandweerlieden het Raadhuis binnen, waar na de vermeende vuurhaard spoedig ontdekt werd en met 6 slangen was het vuur snel aan alle zijden ingesloten. De oefening had een vlot verloop, en de commandant gaf dan ook zijn groote tevre denheid te kennen. Duidelijk bleek weer wat een groote aan winst de Magirusladder voor de Gemeente beteekent. De politie regelde het verkeer op dit smalle punt. Vooral van de zijde van de jeugd was de belangstelling groot. Al met al werd weer gedemonstreerd, dat de Bloemendaalsche Brandweer uitnemend voor haar taak berekend is.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2