FÜHRER EN DUCE BEVESTIGEN HUN EENSGEZINDHEID. Thijs Ijs en OomMopperniet gaan weer verder! WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Groote betooging op het Maifeld te Berlijn. Eenige minuten over zes verliet de Duce gisteravond in gezelschap van minister Frank het huis van den rykspresident te Berlijn om zich naar het rijkssportveld te begeven. Toen de Duce en de Fuehrer op het rijkssportveld waren aangekomen, be gaven zij zich eerst naar het klokke- torenplein, waar zij de eerebataljons van de SS-lijfwacht inspecteerden. Hun aankomst werd bekend gemaakt door trompetsignalen op de tribunes van het Maifeld. Het veld zelf was in genomen door ee» ontzaglijke menig te. Achter de tribune waren op een vaandelheuvel ongeveer 2500 vaandels van de verschillende nationaal-socia- listische afdeelingen opgesteld. Onder een daverend „heil" geroep van de menigte begeleidde Hess en Goebels de beide staatslieden naar de eere tribune, waar het spreekgestoelte stond opgesteld en waar ook de voor aanstaande Duitsche en ïtaliaansche persoonlijkheden hadden plaats genomen. Dr. Goebbels opende de vergadering met een rede. waarin hij o.a. zeide: „Duce van het fascistische Italië", mein Fuerhrer, ik meld: Op het Maifeld in het Olympiastadion te Ber lijn een millioen menschen. bijeengekomen voor de historische massabetooging van de nationaal-socialistische beweging". Spreker zeide verder, dat in geheel Duitsch land en Italië meer dan honderd millioen menschen om de luidsprekers bijeenzitten en door de aethergolven vereenigd zijn met deze demonstratie. Vervolgens heette hij den Duce welkom en verklaarde, dat het Duitsche volk verheugd is den Duce aan de zijde van den Fuehrer te zien. Hitier spreekt. Vervolgens nam Adolf Hitler het woord. Deze zeide o.a. dat de aanwezigen getuige waren geweest van een geschiedkundige ge beurtenis. Meer dan een millioen menschen zijn bijeengekomen voor het houden van een betooging. terwijl 115 millioen onderdanen van twee volken zich hiermede in vreugde vereenigen en honderden millioenen men schen in ae rest van de wereld met meer of minder belangstelling de betooging volgen. Spreker verklaarde verder, dat het een groote vreugde is. een van die eenzame man nen tot gast te hebben, die -zelf geschiedenis maken. In den tijd van de bitterste beproeving, al dus Hitier. heeft Italië en in het bijzonder het fascistische Italië niet meegedaan aan het vernederen van het Duitsche volk. Uit de ge lijke gezindheid van de fascistische en de na tionaal-socialistische revolutie is thans ook een gemeenschappelijk optreden voortgeko men, dit is een geluk in een tijd en een we- feld, waarin de tendenz van vernieling overal zichtbaar is. Het fascistische Italië is door de geniale scheppende kracht van een man tot een nieuw imperium geworden doch ook Duitschland is thans door de houding van zijn volk en door zijn militaire kracht weer een wereldmacht. De kracht van deze beide staten is thans de sterkste garantie voor het behoud van Europa, dat nog niet door den in vloed van vernielende elementen uiteen wil vallen. Allen, die dit hooren zullen moeten er kennen, dat twee souvereine nationale rijken den weg tot elkaar hebben gevonden in een tijd. dat de democratisch-marxistische inter nationale overal slechts haat en daarmede tweedracht toont. Iedere poging een dergelijke gemeenschap van volken door verdachtma king of anderszins te breken zal schipbreuk iijden, door den wensch van de 115 millioen menschen van beide volken en door den wil van de beide mannen, die hier spreken. Rede van Mussolini in het Duitsch. Hierna werd het ïtaliaansche volkslied ge speeld en vervolgens gaf dr. Goebbels het woord aan den Duce. Deze sprak in het Duitsch. Hij zeide o.a. dat het bezoek dat hij aan Duitschland brengt en de rede, welke hij thans uitspreekt een gewiohtig punt vormen in de geschiedenis van beide volken. Spreker is diep getroffen door deze betooging. Men mag zijn bezoek niet met eenzelfden maatstaf meten als gewone diplomatieke bezoeken. Dat hij thans weer naar Duitschland is gekomen, bewijst niet, dat hij morgen ergens anders heen zal gaan. Niet alleen als leider van de ïtaliaansche regeering is hij gekomen, doch voor alles als leider van een nationale revo lutie, waarmede hij het bewijs wil leveren voor de verbondenheid met de Duitsche nationaal- socialistische revolutie. Verder verklaarde de duce. dat achter zijn reis naar Duitschland geen geheimen steken, hier wordt niets besproken, dat het reeds ge noeg verdeelde Europa nog verder kan verdee- len, de plechtige bekrachtiging van de as RomeBerlijn richt zich niet tegen andere staten. Fascisten en nationaal-socialisten wil len den vrede en zijn steeds bereid voor den vrede te arbeiden, indien men vraagt wat het gevolg van de ontmoeting te,Berlijn zal zijn, oorlog of vrede, dan kunnen de Fuehrer en Duce met luider stem antwoorden: vrede. Zooals voor vijftien jaar de fascistische re volutie Italië een nieuw aanschijn heeft ge geven, zoo heeft ook de nationaal-socialisti sche revolutie Duitschland herschapen. De duce gelooft, dat de reden van veel misver stand tusschen de volken is, dat men het nieuwe, de zich vormende werkelijkheid niet kent. Het leven der volken is een zich steeds wisselend proces. Indien men de nationale re voluties van Duitschland en Italië beter zou kennen, dan zouden vele vooroordeelen weg vallen. Beiden hebben dezelfde vijanden, die denzelfden heer dienen, de derde internatio nale. Bovendien hebben beiden vele levensopvat tingen gemeenschappelijk; beiden verheerlij ken den arbeid en beiden steunen op de jeugd, welke wordt opgevoed in discipline, moed. taaiheid, vaderlandsliefde en verachting van een gemakkelijk leven. Duitschland en Italië streven een geiijk doel na op het gebied van de economische autarkie, zonder economische onafhankelijkheid kan de politieke onafhankelijkheid van een land in gevaar komen. Italië heeft dit bemerkt toen de 52 te Genève vereenïgde staten besloten tot de misdadige economische sancties tegen Ita lië. Duitschland, aldus de Duce. heeft zich hierbij niet aangesloten en Italië zal dit nooit vergeten. Noch in Duitschland noch in Italië bestaat een dictatuur, zoo ging de Duce verder. Geen regeering heeft zoo de toestemming van het volk als deze beide regeeringen, het zijn de beide grootste democratieën, hier is het uit gesloten, dat de politiek wordt beheerscht door "geldmachten, door het kapitaal van geheime genootschappen en met elkaar strijdende politieke groepen. In beide landen wordt het bolsjewisme bestreden. Dit heeft het fascisme met woord en daad gedaan, wanneer .het woord niet voldoende is dan moet men naar de wapens grijpen en dit heeft Italië in Spanje gedaan, waar duizenden ïtaliaansche fascisten vrijwillig zijn gevallen voor de red ding van de Europeesche cultuur. Mussolini besloot: Twintig jaar geleden riep de Fuehrer „Duitsc£iland ontwaak!" en Duitschland is ontwaakt, het derde rijk be staat. Spreker weet niet of en wanneer Europa zal ontwaken, want zooals te Neuren berg is gezegd, geheime en toch welbekende krachten zijn aan het werk om uit een bur geroorlog een wereldbrand te voorschijn te roepen. Het is van groot belang dat de ge weldige macht van 115 millioen menschen vastberaden samengaat, hiervan is deze groote betooging een bewijs. De rede van den Fuehrer zoowel als van de Duce werd luid toegejuicht. Nadat de beide staatslieden hadden gesproken gaven de mu ziekcorpsen. van het leger een concert. Niet tegenstaande het slechte weer bleef de men- schenmenigte ook dit concert bijwonen. Op bezoek bij Goering. In den middag heeft de Duce, vergezeld van graaf Ciano. den Italiaanschen am bassadeur en enkele andere personen uit zijn onmiddellijke omgeving een bezoek gebracht aan generaal Goering en diens echtgenoote op Karinhall. Op den rit naar Schorfheide werd de Duce overal luide toegejuicht. Goe ring overhandigde Mussolini het eereteeken van vlieger der Duitsche luchtmacht in bril janten. Omstreeks vier uur in den middag verliet de Duce Karinhall weer. Minister Goebbels ontving des middags een aantal hooge ïta liaansche gasten in de feestzaal van zijn mi nisterie. Rusland Ontslagen, executies De communistische partij der Armeensche republiek heeft, naar Havas uit Moskou meldt, den voorzitter van den Raad van volkscommissarissen, den Volkscommissaris van landbouw, den eersten secretaris van den raad der partij en zijn adjunct afgezet. Zij worden van medeplichtigheid met de Ar meensche nationalisten beschuldigd. De „Leningradskaia Pravda" meldt, dat te Staraiaroessa acht leden van een contra revolutionaire groep ter dood veroordeeld zijn wegens het vernietigen van groote hoe veelheden graan. Volgens de „Krasnaia Ka relia" zijn in Poedoje acht menschen wegens sabotage ter dood veroordeeld, terwijl de „Molot" te Rostof meldt, dat vier personen wegens sabotage ter dood veroordeeld zijn. Zuid «Afrika Hertzog veroordeelt het Verdrag van Versailles. President Hertzog heeft in een vergadex-ing te Pretoria het verdrag van Versailles scherp veroordeeld, Hij zeide o.a. dat het voortduren van de oorlogs-spychosa van 1919 en het verdrag van Versailles de oor zaken zijn van het wantrouwen in Europa. Ook veroordeelde hij de idee van de col lectieve veiligheid. Hij noemde dit een po ging om vrede te krijgen door geweld of be dreiging, terwijl de Volkenbond streeft naar veiligheid door vrede. Niettegenstaande de gebeurtenissen van 1936 vraagt het belang van Zuid-Afrika in Europa den Volkenbond te steunen, doch de medewerking van Zuid-Afrika in Europa, hetzij in vrede of in oorlog, is een zaak, waarover alleen Zuid-Afrika kan beslissen. Verder waarschuwde Hertzog de kleurlin gen in Zuid-Afrika, dat wanneer zij gelijke rechten met de blanken eischen, dit op een mislukking zal uitloopen. Geeève Delbos verlangt consequente naleving der niet-inmengings- accoorden. De politieke commissie van de Volken bondsvergadering heeft gistermiddag de be sprekingen over de Spaansche kwestie voort gezet. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Delbos. nam het eerst het woord. Waarom aldus zeide hij juichte geheel Europa, toen Frankrijk in overleg met Enge land de Europeesche mogendheden uitnoo- digde tot het sluiten van een niet-inmengings- overeenkomst, dit initiatief toe als een waar borg voor den vrede? Omdat men er zich in geheel Europa eexx jaar geleden reeds reken schap van gaf, dat men in de eerste plaats in terventie en contra-intei-ventie in Spanje moest voorkomen. Men begreep dat die het gevaar voor een algemeenen oorlog insloten. Ik begrijp aldus Delbos de bezorgd heid van Del Vayo, ik vraag hem echter te be seffen, dat ook de andere Europeesche lan den in de eerste plaats denken aan het afwe ren der onmiddellijke gevaren. Ik ben het vol komen met den Spaanschen gedelegeerde eens, dat de niet-inmengingsverplichtingen in haar toepassing geschonden zijn: men heeft gesproken van solidariteit, men heeft overwinningen in Spanje buiten dat land als nationale overwinning gevierd, Zoo ontstond een gevaarlijke toestand. Hieraan moet een einde komen, de niet-inmengings- politick moet geen aanfluiting worden. De Fransche regeering wil een krachtige poging in het werk stellen om te verkrijgen, dat de verplichtin- gen, die men aangegaan heeft door ieder voor goed in acht worden ge nomen, zoodat het respect voor de politieke onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van het territo rium van Spanje verzekerd is. In overleg met de Britsche regeering en bemoedigd door de conferentie van Nyon willen wij in de komende dagen alles doen om tot een werkelijke toepassing van het accoord te komen. De dubbelzinnigheid van thans zou niet lang meer kunnen bestaan: het uur is ge komen voor duidelijke verklaringen, gevolgd door toepassing in de practijk en gewaarborgd door een doeltreffende controle. De Britsche vertegenwoordiger, Elliot, zeide, dat Del Vayo het vraagstuk van zuiver Spaansch standpunt bezien had, terwijl de commissie het van Europeesch standpunt moet beschouwen. Hij steunde het stand punt van Delbos. Na den Russischen vertegenwoordiger Lit- winof sprak Del Vayo, die zeide, dat het voortduren van de fictie der niet- inmengings- politiek een groot gevaar beteekent. Het Spaansche volk vraagt terugkeer tot het internationale recht. „Gij kunt dat niet weigeren zonder niet alleen Spanje, maar ook het ideaal van den Volkenbond en den vrede, waarvoor wij strijden, op te offeren." Franco's troepen vorderen in Asturië. Riba de Sella na verwoeden strijd gevallen. In den Oostelijken sector van het Asturische froixt zijn de rechtsche troepen gisteren aan zienlijk gevorderd. De afdeelingen van kolo nel Telia hebben Riba de Sella bezet, de laatste belangrijke haven vóór Gijon. Aan de bezetting van deze plaats ging een heftig bombardement der linksche stellingen door geschut en luchtmacht vooraf. De strijd om de haven vormt een der bloedigste episoden uit de geschiedenis van den oorlog in Asturië. Op tien plaatsen verdedigden de militietroepen, die order hadden gekregen tot eiken prijs stand te houden, zich tot den dood. Niettemin is de verwoesting te Riba niet zoo groot als men vreesde de haven heeft geen schade geleden. Generaal Moscardo opperbevelheb ber in Aragon. Uit Saragossa: Generaal Pontey Manso de Zuninga, die sedert een jaar het rechtsche le ger aan het front in Aragon commandeerde en die ernstig gewond is bij Alta de Leon, is wegens gezondheidsredenen van zijn com mando ontheven en vervangen door generaal Moscardo, den verdediger van Alcazar. De zender de Spaansche Nationalisten Radio Nazioxial heeft uit Getafe gemeld, dat in den sector Villaverde een politiek com missaris en een aantal aanhangers van de C. N. T. naar de rechtschen zijn overgeloopen. Zij verklaarden te zijn gevlucht voor de ver volging, waaraan hun partij blootstaat en zij deelden mede, dat verscheidene vooraan staande personen in de syndicalistische com missies door Russische agenten of door so cialisten in dienst van Valencia op geheim zinnige wijze werden gedood. Ook verklaar den "zij. dat gedurende de maand Septem ber drie honderd Madrileensche arbeiders die lid waren van de C.N.T. werden vermoord. Minder buitenlanders aan rechtsche dan aan linksche zijde? Voor de microfoon van Radio Sevilla heeft generaal Queipo de Llano verklaard, dat zich werkelijk Duitsche technici en vliegers in de rijen van de troepen van Franco bevin den, doch hun getal is aanzienlijk geringer dan dat der Russische, Fransche, Tsjechische en andere buitenlandsche vliegers in de 'rijen der regeering. Ook verklaarde hij, dat de af deelingen'„zwarte pijlen" niet enkel uit Ita lianen bestaan, doch slechts vijftien procent Italianen tellen. Het aantal Italianen op het gebied van Franco bedraagt geen 50.000 man zooals van de zijde der regeering wordt be weerd, doch nauwelijks een vierde deel hiervan. Regeeringstroepen boeken succes in Aragon. In het communiqué van het ministerie van defensie wordt o.a. medegedeeld, dat de re geeringstroepen in Aragon 22 tot 24 doTpen hebben bezet. Ook in het zuiden rukten de troepen op. In den sector Zuera slaagde de vijand erin na een hevigen aanval Lorna de Emmedio te bezetten. Verder werden de re geeringstroepen van franco, die over veel vliegtuigen, tanks en artillerie beschikten, gedwongen zich terug te trekken op de lijn Reivabella, Llovia, Brano, Bij Aedul werd een aanval van de troepen van Franco afgesla gen, doch in den sector Tarno waren de re geeringstroepen gedwongen terug te trekken. Een deken per bed Uit Valencia: De minister van defensie heeft in de staatscourant een decreet gepu bliceerd, waarbij ieder burger, die meer dan één matras en één deken per bed bezit, het5 overschot ter beschikking van de militaire autoriteiten moet stellen. Hernieuwd bombardement op Sjanghai en Kanton. Geheele luchtmacht van Kanton vernietigd? Havas meldt uit Sjanghai, 29 September: Ook vanmorgen namen Japansche vliegtuigen en de Japan- sche artillerie de wijkTsjapel en het Noordei'station weer onder vuur. Ver scheidene bommen vielen in de on middellijke nabijheid van het station Men weet nog niet of het gebouw geraakt is. De op de Wangpoe voor anker liggende Japansche oorlogs schepen bombardeerden de wijk Poetoeng, van 5.30 uur tot 7 uur. De Japansche luchtmacht heeft gisten ook Kanton weer gebombar deerd. Tot drie keer toe werden ge durende een half uur bommen ge worpen op het vliegveld in de voor stad Tsoengfa. Hierbij zou de ge heele luchtmacht van Kanton ver nield zijn. Ook het fort Boccatigris bij Kanton werd bestookt. Honderden visschers omgekomen? Een Europeesch passagier van het En- gelsche stoomschip „Kaying" verhaalt, dat op 30 mijl buiten Hongkong op 22 Septhem- ber j.l. twee Chineezen zijn opgehaald, die op een bamboevlot ronddreven en bevestig den dat een Japansche duikboot een aantal Chineesche visschersjonken naar den bodem had gejaagd, waarbij honderden visschers waren omgekomen. Deze twee hadden aan het bloedbad weten te ontkomen. EEN ZEEROOVERSSCHAT IN AUSTRALIë? Ditmaal betreft het niet de sprookjesachtige schat van kapitein Kidd, maar een geheel anderen zeerroovei-sschat, die in een-kleine stad aan de baai van Port Philip in Australië verborgen schijnt te liggen en waarvan de waarde 100 millioen gulden bedraagt. Er is thans een maatschappij opgericht, die zich ten doel stelt, deze schat, die reeds 139 jaar begi'aven ligt, aan de vergetelheid te ontruk ken. Men sprak al jarenlang voortdurend over een geweldige schat, welke op de Cocos-eilan- den begraven zou liggen. Thans wordt de ge schiedenis evenwel anders verklaard. Kortom, nadat de zooroovers hun schatten in de buurt van de baai van Port Philip begraven hadden, verscheen er voor de kust een Engelsch oor logsschip, waarvan de bemanning de zeeroo- vers gevangen nam. In Tasmanië ontsnapte een kleine jongen van het schip, op wiens ai-m de ligging van de schat getatoeëerd was. De maatschappij, die de schat thans zal zoe ken, heeft iemand opdracht gegeven met be hulp van de wichelroede de nauwkeurige lig ging te bepalen: het schijnt, dat deze reeds eenige voorwerpen, die er toe behooren, vier gouden standbeelden van twee meter hoogte, gevonden heeft. Strijd in Waziristan weer opgelaaid. Uiit Waziristan wordt gemeld, dat ver scheidene gevechten zijn geleverd tusschen Britsch-Indische troepen en de stammen Tan de Noord-West grens. De stammen leden zware verliezen, zes krijgers werden gedood en 25 gewond. GROOTSTE GASHOUDER VAN DE WERELD VERRIJST IN DUITSCHLAND. Het is nog niet zoo lang geleden, dat Ameri ka er zich op beroemen kon, dat het op bijna ieder gebied de grootste technische voort brengselen bezat. De grootste brug, het groot ste huis. den hoogsten toren, den langsten autostraatweg, dit alles vond men slechts in Amerika. Door de technische ontwikkeling van Europa in de laatste jaren kan men Amerika dit grootte-record echter thans wel eenigszins betwisten. Engeland, Frankrijk, Duitschland en Zwitserland hebben verschil lende straatwegen en gebouwen, die wat grootte betreft zeker niet voor Amerika be hoeven oxider te doen. Zoo zal binnenkort, niet aan den overkant, maar aan deze zijde van den Atlantischen Oceaan, midden in Europa, namelijk in het Westfaalsche kolengebied, de grootste gashouder van de wereld voltooid worden. Het geweldige bouwwerk zal een doorsnee van circa 80 meter, een hoogte van ruim 147 meter hebben. Wanneer men dit bouwwerk met lucht zou vullen, dan zou de inhoud voldoende zijn voor een stad van 2000 inwoners, om daarvan een maand lang te leven. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Thijs gaf Vrieskou een hand en samen liepen ze naar den uitgang, waar ze al gauw oom Mopperniet opmerkten, die het ook al weer danig koud begon te krijgen. Thijs! Waar kom jij vandaan? En wie is dat? vroeg oom ver baasd. Dat is Vrieskou, oom. De koning van het ijs. Die zal zijn best doen, al dit water in ijs te veranderen. Nou, dat is mooi, zei oom Mopperniet nog steeds verbaasd. Vrieskou keek wat om zich heen met een bedenkelijk gezicht. Ik ben blij, dat je me geroepen hebt, zei hij tot Thijs, want anders was ik te laat gekomen en dan was er geen redden meer aan geweest. Ik zal harder gaan blazen en tegelijk een vuurtje ontsteken, want nu wordt het erg koud, hoor! En dat was ook zoo. Brrr, oom Mopperniet huiverde er van. Gauw maar een vuur aanleggen, Thijs. Anders bevries ik! Werkloosheidspercentage weer gedaald. Van 22.4 tot 22. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 6 tot en met 11 September 1937 bij gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozenkas waren aangeslo ten 4666.300 personen (landarbeiders met 74.300 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 466.300 verzekerden was in ge noemde week de geheele week werkloos 22,0 pet. (in de vorige verslagweek, 23 tot en met 28 Augustus 1937, was dit percentage 22,4). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de eerste verslagweek van de maand September in de laatste jaren: 1934 24,5; 1935 27,7; 1936 28 7; 1937 22,0. Van een op 1 Juli 1937 gehouden telling van de bij de gezamenlijke organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven werk- loozen, gesplitst naar leeftijdsgroepen, geeft het volgende staatje een beeld. Naast de aan tallen zijn daarin vermeld de percentages, welke die aantallen vormen van de aantallen personen in elke leeftijdsgroep volgens de volkstelling 1930 (de stijging der bevolking met ruim 8 pet. sinds 31 December 1930 is dus buiten beschouwing gelaten). MANNEN aantal leeftijds werkloozen percentage groep 7.518 2,5 14 t/m. 17 jaar 36.019 7,3 18 t/m. 24 jaar 54.443 14,4 25 t/m. 30 jaar 83.282 15,9 31 t/m. 40 jaar 55.538 13,3 41 t/m. 50 jaar 41.910 12,8 51 t/m. 60 jaar 15.729 13,- 61 t/m. 65 jaar 3.316 1,6 65 j. en ouder 297.755 7,6 VROUWEN. aantal leeftijds werkloozexi percentage groep 3.659 1,2 14 t/m. 17 jaar 3.913 0,8 18 t/m. 24 jaar 1.582 0,4 25 t/m. 30 jaar 1.722 0,3 31 t/m. 40 jaar 1.268 0,3 41 t/m. 50 jaar 786 0,2 51 t/m. 60 jaar 139 0,1 61 t/m. 65 jaar 16 0,- 65 j. en oxxder 13.085 0,3 Op 1 Januari 1937 bedroeg het totale per centage voor de mannen 11,1 en voor de vrou wen 0,5. De daling van het aantal ingeschre ven werkloozen doet zich naar verhouding het sterkst voor in de leeftijdsgroep 14 t/m. 17 jaar, waarin het percentage daalde voor de mannen van 5,2 tot 2,5 en voor de vrouwen van 2,2 tot 1,2. Volgens deze cijfers zou het totaal aantal werklooze ingeschrevenen ge durende het eerste halfjaar 1937 met bijna een derde zijn verminderd, tex-wijl de vermin dering onder de jeugdigen nagenoeg de helft bedroeg. Bij de organen der openbare arbeidsbemid- dening stonden op 11 September 1937 in to taal 335.655 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 315.598 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 318.931 werkloos, onder wie 304.330 mannen. Blijkens een opgave van den directeur- generaal van werkverschaffing en steunver- leening waren einde Juli 1937, 30.241 arbei ders geplaatst bij een werkverschaffing. PROCKAMMA DONDERDAG 30 SEPTEMBER. HILVERSUM I, 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. (Gr.pl.) 10.30 Omroep orkest. 11.00 Declamatie. 11.25 Vervolg Om roeporkest, en gramofoonmuziek. 12.30 AVRO- Dansorkest. 1.00 Kovacs Lajos' orkest, en so liste. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie „Engeland onder Koningin Elisabeth". 2.30 De Palladians, orgelspel en gramofooxnnuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Viool en piano. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs La jos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Zang en piano. 7.40 Voor schaakliefhebbers. 8.00 Be richten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gramofoon muziek. 9.00 Omroeporkest en soliste. 9.30 Ra- diotooneel. 10.05 Orgel en viool. 10.30 AVRO- Dansorkest.' 11.00 Berichten ANP. Vervolg dansmuziek. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—12.00 NCRV. 8.00915 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest, en gramofoonmuziek. 2.00 Hand werkuur. 3.00 Pianovoordracht. 3.45 Bijbel lezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Orgelconcert. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 CNV-Kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-Berichten. 8.15 NCRV-Orkest. 9.00 Medische causerie. 9.30 Ver volg concert. (Om 10.00 Belichten ANP.). 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gi'amofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing DROITWICH, 1500 M. 11.2511.45 en 12.05 Gramofoonmuziek. 12.50 Trocadero Cinema Orkest. 1.352.20 Gramo- foonfoonmuziek. 3.103.30 „Puzzles", causerie. 3.35 Stedelijk Orkest Bournemouth, en soliste. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Henry Hall en zijn Band. 6.05 „Who listens to school broad casts?", canserie. 6.20 Berichten. 6.40 Boekbe spreking. 7.00 D. Hogben's vocaal en instru mentaal ensemble. 7.45 Radiotooneel met mu ziek. 8.35 BBC-Symphonie-ox-kest, en solist. 9.50 Toespraak. 1010 Berichten. 10.30 Kerk dienst. 10.50 BBC-Variété-orkest, en solist. 11.35 Billy Thornburn en zijn Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (Gr.pl.). RADIO PARIJS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Ellis-orkest en zang. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Zang. 3.05. 4.50 en 7.23 Gramofoonmuziek. 7.35 Zang. 7.50 Gitaarconcert. 8.05 Zang. 8.50 11.20 Opera „Pelléas et Mélisande". BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 Omroeporkest. I.30 Salonorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Stalonorkest. 6.50 en 7,23 Gramofoon muziek. 8.20 „Knokkelbeen", operette. 1C.30 II.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. I.30 Omroeporkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gramo- foonmxxziek. 6.35 Salonorkest. 7.10 en 7.35 Gra mofoonmuziek, 8.20 Omroeporkest en gramo foonmuziek. 10.3011.20 Gi'amofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.35 E. Wolff's orkest, en solisten. 10.20 Berichten. 10.50 Gamba en cembalo. 11.05 Weerbericht. II.2012.20 Dansmuziek (Gx-.pl.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6