Italië is troef m Berlijn. Gouden Geluiden INGEZONDEN /TUKKEN DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBEAD Italiaansche restaurants trekken druk bezoek. Fascistische partij' heeft 50 „steunpunten" in Duitschland. Men schrijft ons uit Berlijn: HET ligt onder ae gegeven omstan digheden voor de hand, dat de Ita- liansche kolonie te Berlijn in het centrum van de publieke belang stelling stat. Alles, wat direct of ook maar indirect met Italië iets uitstaande is, behoort op het oogènblik tot het thema van den dag. Zoo bezochten wij een tentoonstelling van den „Verein Berliner Künstler", waarbij ter eere van den Italiaanschen Chef der Regee ring ook Italiaansche kunst geëxposeerd wordt. Terzelfder tijd wordt te Luckenwalde. dus onder de rook van Berlijn, in den stads schouwburg Mussolini's Napoleon-drama „Honderd Dagen" opgevoerd, hetwelk den tijd tusschen Elba en St. Helena dramati seert. Vergissen wij ons niet, dan werd dit mi- nisterieele kunstproduct reeds in 1932 voor de eerste maal te Weimar gegeven, waarbij toen Hitier als eenvoudig toeschouwer tegenwoor dig was. Minstens evenzeer interesseert men zich op het oogènblik voor de trattoria's, osteria's tn tavernes in de Rijkshoofdstad. Deze ty pisch Italiaansche lokalen worden niet uit sluitend door de Italiaansche kolonie be zocht. want niet slechts de betrekkelijk goedkoope wijn en de voortreffelijke Italiaan sche keuken, maar vooral ook de gezellige stemming en de meesleepende muziek in deze restaurants trekken geregeld een vrij sterk bezoek van Duitschers en toevallig hier ver toevende vreemdelingen. En dat de gasten met het lucullisch en artistiek resultaat zijn ingenomen bleek nog dezer dagen, toen men ons in het gastenboek de volgende vleiende aanteekening voorlegde: Mangiate, bevuto, pagato, tutto va bene, e ritornero appena che, ho fame, sete e soldi! Hetgeen ongeveer beteekent: Gegeten, ge dronken, betaald, alles is uitstekend en ik zal terugkomen, als ik weer honger, dorst en geld heb! Komt men toevallig door de stille Victo- riastrasse, dan ontdekt men er in een fraai huis, dat vroeger dienst deed als Italiaan sche ambassade, de club der Italiaansche fascisten te Berlijn. Hier bunnen trouwens alle Italianen verkeeren. voor zoover zij geen principieele anti-fascisten zijn en te dien opzichte is de controle in Italië al even nauwkeurig als in het Derde Rijk! Komt men dit gastvrije huis binnen, dan leest men al dadelijk onder den symbolieken llctorenbundel het woord van Mussolini: „Credere, Obbedire, Combattere!" Geloo- ven. gehoorzamen, strijden. Waardevolle schilderijen, die Italiaanscre vorsten uit den tijd der middeleeuwen weergeven hangen aan den marmeren mmir van de hall. Boven is een eenvoudige steen aangebracht, voor een die voor zijn vaderland viel en naar wien de Berlijnsche „Fascio" is genoemd: Frederico Guella. En overal, waar men in de gezellige ver trekken van de Italiaansche club rondkijkt, ontdekt men weer spreuken, welke aan den Duce herinneren en bewijzen, dat hij ook buiten Italië een groote plaats inneejnt in de gedachtenwereld van zijn volk. Zijn popula riteit doet voor dit van den eenvoudigen en beminden Koning en Keizer Immanuel niet onder. Niet minder dan rond 25000 Italiaansche mannen en vrouwen leven tegenwoordig in Duitschland en daarvan alleen in de Rijks hoofdstad ongeveer 2000. Onder hen zijn de meest uiteenloopende soorten van beroep verdeeld: kooplieden en ambtenaren, kun stenaars en studenten, werklieden en han delsreizigers. Een groote plaats wordt hierbij ingenomen door de importeurs en-gros van Italiaansch fruit van Italiaansche auto's, terwijl tenslotte ook het personeel van meer dere Italiaansche reisbureau's niet vergeten mag worden. Voorts verzekerde men ons, dat er ook in het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied en in het vrij geworden Saarland tallooze Ita liaansche kolen- en mijnarbeiders leven. Vrijwel geheel verdwenen zijn tegenwoordig de vertegenwoordigers van ambulante be drijven en onderneming welke juist voor den oorlog zeer talrijk waren. DE fascistische partij onderhoudt in het Du'tsche Rijk 18 „Fasci" met 50 steun punten. welke volgens een kaart in het secre tariaat over alle gouwen verdeeld zijn. De beide grootste van deze organisaties vindt men te Berlijn en in Saarbrücken. Deze or ganisaties der Fascistische Partij zorgen er voor, dat alle Italianen in Duitschland met elkaar in contact blijven en de club in de Victoriastrasse kan als de centrale be schouwd worden. Zoo leest men in de breede gang boven de verschillende deuren: ..Istituto di Lingua e Cultura". dus Instituut voor Taal en Cultuur, ..Scuola Littoria", wat een soort volksschool aanduidt. „Fascio Femminile. dat wil zeggen de Partij-organisatie der vrouwen, „Ambula toria". een afdeeling voor medisch advies, „Organisazzione Giovanille Italiana Estero", die voor de Italiaansche jeugdorganisatie in het buitenland zorg draagt en nu noemen wij slechts enkele typeerende staaltjes van de Italiaansche organisaties in het buitenland. Voor de Duitsch-Italiaansche toenadering zorgt speciaal het „Institute di Lingua e Cultura", waar ook Duitschers kunnen deel nemen aan een cursus in de Italiaansche taal en men verzekerde ons, dat hiervan door zeer velen dankbaar gebruik wordt ge maakt. Tenslotte vestigen wij nog even de aan dacht op de orangerie in het Park van Sans- souci uit den tijd van Friedrich Wilhelm IV. Een typisch staaltje van het Italiaansche Palazzo en glijdt men 's zomers toevallig over de Havel langs Potsdam, dan wordt men van dichtbij aan den oever de Heilandskerk ge waar. een fraaie Basilica met een Campa nile Het contact tusschen Duitschland en Italië is dus niet bepaald van recenten da tum! FEEST VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. Aan de ouden van dagen uit de Haarlem- sche gestichten, die telken jare in Juni van hun autotocht genieten, werd gisteren een bijzonder genoegen bereid doordat de heer Bakker, directeur van het Rembrandt- Theater. hen Woensdagmorgen vergastte op een voorstelling van de film „Op Hoop van Zegen". 250 oude menschen woonden de voorstelling bij: na afloop had de directie van restaurant Brinkmann de vriendelijk heid hen allen in het restaurant te ontvan gen en op een versnapering te onthalen. De moeilijkheden in de N. S. B. Jhr. v. d. Goes v. Naters verdedigt zich. In het Nationale Dagblad wordt in ver band met den jongsten uittocht uit de N.S B. een en ander medegedeeld over hen die heen gingen en de redenen waarom. Ten aanzien van ds. Van Duyl wordt verklaard, dat van pressie om zijn ontslagaanvraag te onder teekenen geen sprake is geweest. Het blad vervolgt dan o.m.: „Jhr. mr. Van der Goes van Naters is in den aanvang te werk ge steld bij de organisatie der N.S.B.; de resul taten waren dermate onbevredigend, dat zijn positie onhoudbaar werd. Daarna is hij te werk gesteld bij' de propaganda, waar hij evenmin voldeed. Toen is hem opgedragen de afweerdienst en de persdienst, waar even eens bleek, dat hij vervangen moest wor den, waarop hij ontslag heeft gevraagd en gekregen. Hij vroeg toen om werkzaamheden te mogen verrichten bij de afdeeling vorming. De leider heeft hem dit laatste verzoek niet willen weigeren. Zijn verzoek om benoemd te worden tot organisator der vorming is echter niet ingewilligd, omdat de leider, gezien de opgedane ervaring, hem daarvoor ongeschikt achtte. De heer Valckenier Kips was een employé van het hoofdkwartier, die administratief werk verrichtte bij de vorming. Jhr. mr. Van der Goes van Naters is in zijn laatste phase zijner werkzaamheden be gonnen met te pogen de Beweging stelsel matig te ondermijnen. De heer Valckenier Kips was hiervan op de hoogte. Wegens po ging tot ondermijning der beweging is jhr. mr. Van der Goes var. Naters geroyeerd en de heer Valckenier Kips op staanden voet ontslagen en uit het hoofdkwartier verwij derd. Daarna is het onzinnige verhaal over mi crofoons de wereld ingezonden, hier en daar aangevuld met een verhaal over een brow ning, waarmede ds. Van Duyl geprest zou zijn om zijn ontslag te nemen. De waarheid is, dat nimmer één gesprek met een microfoon is afgeluisterd, noch van ds. Van Duyl. noch van mr. v. de Goes van Naters, noch van Valckenier Kips, noch van wie dan ook. Het Hoofdkwartier verheugt zich niet in het bezit van microfoons. De euveldaden zijn aan het licht gekomen door verklaringen, mondeling zoowel als schrifte lijk van te goeder naam en faam bekend staande leden, die de leiding der Beweging hebben gewaarschuwd.' Intusschen roept „in dezen tijd, nu de Be weging van buiten af en van binnen uit be laagd wordt op een nog nimmer gekende wijze" de heer Mussert zijn getrouwen op naar het Hagespraakterrein in Lunteren waar hij een bijeenkomst voor hen gaat be leggen. In een onderhoud, dat het Utr. Dagblad met jhr. mr. Van der Goes van Naters heeft gehad, heeft deze o.m. gezegd: „Laat ik beginnen te verklaren, dat reeds lang vóór de verkiezingen van dit jaar in de rijen der N. S. B.'ers groote ontevredenheid heerschte. Deze ontevredenheid uitte zich door een verflauwen van het enthousiasme, door een zekere onbehagelijkheid in de krin gen en groepen en door een overal en aan alle kanten uitbrekende crltiek Ik overdrijf niet, wanneer ik beweer, dat in zeer veel N. S. B.-gezinnen met de groot ste ongerustheid de toekomst van de N.S.B. werd ingezien. En niet alleen bij de N.S.B.'ers thuis ook op Kringhuizen en zelfs op het Hoofdkwartier werd scherpe eritiek onom wonden uitgesproken: eritiek die zich b.v. richtte tegen de besluiteloosheid van Mus sert, die in brochure 4 der N.S.B. vriendelijke woorden aan het adres der Joden richtte, doch toeliet dat in Volk en Vaderland en Na tionale Dagblad uitdrukkingen gebruikt wer den, waarvoor,Der Stürmer" zich niet zou be hoeven te schamen. Verder werd zeer afgege ven op de plompe wijze, waarop de propagan da voor de verkiezingen gevoerd werd, en die uitblonk door geesteloosheid en slapheid. Jhr. v. d. Goes van Naters heeft in het on derhoud erkend, dat hij eritiek op de leidipg heeft uitgeoefend, doch hij zeidê daarmede i,niets anders gedaan te hebben dan ten overstaan van sommige geheel instem mende! kameraden, mijn bezorgdheid te uiten gelijk ook zij dit van hun kant deden; indien men thans mij als zondebok neemt is dat, omdat men de anderen niet aandurft, of omdat die anderen zich bij Mussert vei lig hebben gesteld." Tenslotte verklaarde hij nog: „Als het niet meer lukt mij als nationaal- socialist zwart te maken, zal men ongetwij feld trachten mij in mijn goeden naam als privé-persoon aan te tasten. Het is mij in den laatsten tijd steeds duidelijker gebleken, dat dit een vaste methode Is van lien, die zich als beschermers onzer zeden aandie nenOp dit punt ben ik niet van plan mij ook maar het geringste te laten welgevallen: ik zal geen middel ongebruikt laten, opdat ik aan mijn drie kinderen een onbevlekten naam nalaat. Ik heb getracht mijn ideaal eerlijk en trouw te dienen, ondanks de vaak hondsche en onrechtvaardige behandeling, waaraan de beste N. S. B.'ers niet ontkomen zijn en dit geeft mij het onbetwistbare recht zoo te verklaren als ik thans gedaan heb." Ten aanzien van de hierboven aangehaalde bewering van ir. Mussert, dat jhr. v. d. Goes van Naters niet voor zijn werk deugde stelde deze laatste o.m. de vraag, na ontkend te hebben, dat hij zijn werk slecht heeft ver richt: „Wat te denken van den leider eener beweging als de N.S.B., die drie jaar lang een functionnaris zou handhaven, die voor niets deugt?" De heer Valckenier Kips Jr. heeft tegen over het Utr. Dagblad volgehouden, dat hij inderdaad een microfoon in de kamer van ds. van Duyl had ontdekt. COMMISSIE VOLKSZWEMFEEST. De Commissie Volkszwemfeest, waarvan het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren H. L. F. van Luijken, voorzitter, B. J. van Aken, secretaris, en W. Dijkstra, penningmeester, hoopt ter gelegenheid van het vijfjarig be staan weer een Volkszwemfeest te organisee- ren, dat op Zondag 17 October in het Sport- fondsenbad zal worden gehouden. Behalve de gewone zwemwedstrijden zal een demonstratie lichaamsoefeningen door dames worden gege ven onder leiding van den heer P. Rol. Een nummer figuurzwemmen staat onder leiding van mevrouw S. DijkstraVan Baren. Ook de Haarlemsche Reddingsbrigade is uitgenoodigd deel te nemen. Voorts staat het nummer schoonspringen op het programma en de kans bestaat op een polowedstrijd. Op een uitste kende wijze wordt het zwemmen door de Com missie gepropageerd. Amsterdam 29 September 1937. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 206 vette kalveren: le kwaliteit 6070 2e kwaliteit 5058, 3e kwaliteit 4448, per K.G. levengewicht. 54 Nuchtere kalveren 814 per stuk. 158 Varkens: Vleeschvarkens we gende van 90110 K.G. 6970; Zwan .ar- kens 67—68; Vette varkens 66—67 per K.G. slachtgewicht. ARROND. RECHTBANK UITSPRAKEN. Looddiefstal. Een 22-jarige huisknecht, die terecht heeft gestaan voor diefstal van lood van een tijdelijk onbewoonde villa te Aerdenhout en tegen wien, aangezien hij reeds acht maal veroordeeld was, 6 maanden gevangenisstraf was geeischt, werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorar rest De zakken nagezocht. Een 22-jarige kantoorbediende maakte te Amsterdam in een café kennis met een inwo ner van Bloemendaal. met wien hij per taxi naar diens huis ging. Daar zocht hij. terwijl de ander sliep, diens zakken na en stal er 8 biljetten van f 10 uit. Ook nam hij foto's en een vulpen mee. Hij schreef die handeling toe aan dronkenschap. De officier eischte indertijd 8 maanden gevangenisstraf tegen hem met aftrek van het voorarrest. Heden besliste de rechtbank, dat een reclasseeringsrapport zal worden aange vraagd. Diefstal in dienstbaarheid. Een 37-jarig man, die bij een firma te Haarlem als magazijnchef werkzaam was, ont vreemdde eenige kleedjes en eigende zich geld toe, dat hem gegeven was om er betalingen van te doen, zulks nadat hij reeds eerder op oneerlijkheid was betrapt, doch door zijn pa troon was gepardonneerd en in dienst gehou den. Tegen hem was 8 maanden gevangenis straf geëischt met aftrek van het voorarrest. De rechtbank veroordeelde hem tot 5 maan den gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Visch verzonden zonder consent. Een vischhandelaar uit IJmuiden had te recht gestaan, omdat hij tong naar Frank rijk had willen uitvoeren zonder daarvoor consent te hebben. Deswege was tegen hem 3 maanden gevangenisstraf geëischt wegens het gevaar, dat dergelijke handelingen voor den vischexport opleveren. Heden veroordeelde de rechtbang hem tot f 300 boete. Rijwielplaatjes. Een jongeman uit Velsen, die rijwielplaatjes had gestolen, heel weinig berouw toonde en omtrent wien het reclasseeringsrapport niet gunstig luidde, werd veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf conform den eisch. Diefstal van bokking. Twee broers uit Beverwijk en Velsen, die bokking hadden gestolen, maar omtrent wie de reclasseeringsrapporten niet ongunstig luidden, werden veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. WISSELKOERSEN Amsterdam 10.15 uur. Londen 8.95 1/8 Berlijn 72.60 Parijs 6.19 Brussel 30.46 Zwitserland 41.54 New-York 1.80 29/32 Amsterdam, 1.2 uur. Londen 8.95 1/16 Berlijn 72.60 Parijs 6.18% Brussel 30.46 Zwitserland 41.57 Kopenhagen 40.00 Stockholm 46.15 Oslo 45.00 New-York 1.80 7/8 Praag 6.33 1/2 JUBILEUM VAN DEN HEER G. D. GRATAMA Zooals wij reeds in een van onze vorige bladen meldden, zal de heer G. D. Gratama morgen, Vrijdag 1 October zijn 25-jarig ju bileum vieren als diretceur van het Frans Hals-museum. Op dien dag zal hij van 3.30 tot 5.30 recipieeren in zijn woning, Zonne- laan 2. ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. van Haarlem deelen mede, dat zij ten aanzien van de winkels op den door de Vereeniging „Wij Bouwen", samengesteld door dames van de Ned. Hervormde Gemeen te Schoten, op 19, 20 en 21 October 1937 te houden bazar in de Marnix van St. Aldegon- deschool aan de Van Egmondstraat ingevol ge de Winkelsluitingswet 1930 Stbl. No. 460 ontheffing hebben verleend van de ver bodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op 19 en 20 October 1937 na des namiddags 8 uur tot des namiddags 10 uur en op 21 October 1937 na des namiddags 8 uur tot des namiddags 11 uur voor het pu bliek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medege nomen. Ditzelfde geldt ten aanzien van de winkels op de door de afdeeling Haarlem van den Nationalen Jeugd Storm op 2 October 1937 in het perceel aan het Zuider Buiten Spaarne 20 te houden Jeugdmarkt. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door de Provinciale Griffie te Haarlem aanbesteed het maken van een stalen bovenbouw van een bascule- brug over den Amstel te Uithoorn, met bij komende werken, in den weg Heemstede Uithoorn. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. „Hollandia" te Krimpen aan den IJsel voor f 16.985. PRACTISCHE BRILLEN bij: Opticiens ENDENBURGH Zn., RIJKSSTRAATWEG .6 b. h. Soendaplein. Belt U 16658 Haarlem. Leveranciers van alle Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) HEEMSTEDE CURSUS E.H.B.O. DOOR „HET WITTE KRUIS". Aan de deelnemers en deelneemsters der cursus E.H.B.O, dit voorjaar georganiseerd door de afd. Heemstede van de N.-H. Vereeni ging „Het Witte Kruis" is toezegging gedaan, dat in October van dit jaar een cursus zou worden begonnen ter voorbereiding van het verkrijgen van een diploma. In verband met de eischen die door E.H.B.O. gesteld zijn moest de indeeling echter gewijzigd worden, en daar door is het aan dr. v. Luin, die de cursussen geeft, slechts mogelijk een tweetal cursussen, te houden, elk van 20 deelnemers. Hiervoor zullen allereerst in aanmerking- komen zij, die werkzaam zijn in een fabriek of werkplaats of een ander milieu, waar het ongevallenrisico groot is. DE KLEUTERSCHOOL JUBILEERT. Woensdagmiddag had in het Kleuterhuis aan de Lieven de Keylaan een herdenkings bijeenkomst plaats, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Vereeniging Bijzondere Bewaarschool te Heemstede. De presidente der vereeniging, mevr. Beels van Heemstede, heette de vrij talrijke opge komen dames welkom, en gaf een overzicht over het wel en wee van de kleuterschool in de afgeloopen 25 jaar. Het onderwijs aan Protestantsche kinderen beneden den leerplichtigen leeftijd werd in Heemstede reeds vóór 1912 ter hand geno men, op initiatief der bijzondere lagere school, die daarvoor een lokaal beschikbaar stelde, waar zuster Annie de Keizer, een diacones van „Sarepta" onderwijs gaf. In 1912 nam een damescomité op zich, afzon derlijk voor dit bewaarschool-onderwijs te zorgen. De school had het lokaal voor andere doeleinden noodig, doch in dien tijd kwam er een gebouwtje vrij aan den Achterweg, waar in een naai- en breischool gevestigd was ge weest. Mevr. v. LennepBacker en mej. v. Heukelom namen het initiatief tot vorming van een „Comité der Protestantsche bewaar school", waarvan de statuten Koninklijk wer den goedgekeurd. Nog eenïgen tijd werd bewaarschoolonder- wijs gegeven in het lokaal voor Christelijke Belangen, doch inmiddels was het gebouwtje aan den Achterweg, dat eigendom was der Ned. Herv. Gemeente, voor bewaarschool in gericht, en toen 4 Februari 1914 de eerste onderwijzeres, mej. v. d. Puyl, werd aange steld,, was de bewaarschool reeds in de oude naaischool gevestigd. Al spoedig bleek dat dit gebouwtje, dat slechts twee kleine kamertjes bevatte, niet in de snel toenemende behoefte kon voorzien. Er werden nog verschillende bazars gehou den, het bestuur onderging verschillende wij zigingen en ook mej. v. d. Puyl verliet de school, om opgevolgd te worden door mej. M. v. d. Wijst, die thans nog als hoofd der school werkzaam is. In 1925 werd besloten tot den bouw van het tegenwoordige kleuterhuis over te gaan, en 8 Juni 1926 kon het Kleuterhuis feestelijk ge- geopend worden. Dat de school in een behoefte voorziet, mag uit de volgende cijfers blijken. Het Kleuterhuis wordt gemiddeld door zeventig kinderen bezocht, tegen nog geen dertig in de aanvangsjaren. De leerlingen zijn over drie klassen verdeeld, waarvoor mej. v. d. Wijst wordt bijgestaan door de dames M. Dolk en J. J. Zuiderduin en drie assisten ten, terwijl in een filiaal nog circa dertig kin deren zijn ondergebracht, die les krijgen van mej. Teeseling. Van een klein dorpje, is Heemstede een dïchtberolkte gemeente geworden, waarin ook welgestelde gezinnen behoefte hebben aan voorbereidend onderwijs voor de kinde ren. vooral nu de minimum leeftijd voor toe lating tot de lagere school nog is verhoogd. De groei der gemeente deed in 1935 de be hoefte ontstaan aan een filiaal in het Noor delijk deel van Heemstede. Tenslotte wilde de presidente op dezen herdenkingsdag dank brengen aan allen die het mogelijk gemaakt hebben, zonder onder breking voorbereidend onderwijs te geven, aan het gemeentebestuur, dat steunde met subsidies en aan de Ned. Herv. Kerk, die de opbrengst van eenige collectes afstond. Met vallen en opstaan aldus spr. is iets tot stand gekomen, dat met vereende krachten in stand moet worden gehouden. Daarom besloot de presidente met een beroep op allen om de loterij te doen slagen. Mevr. Quarles van Ufford—Dolleman gaf vervolgens een uiteenzetting van de te hou den loterij, waarvoor 4000 loten uitgegeven zullen worden. Als hoofdprijs heeft de be kende Heemsteedsche schilder Herm. Heuf een prachtig schilderij, door hem vervaar digd, afgestaan. Op 6 November zal een bazar worden gehouden. Ook de kleintjes zullen een gezelligen feest dag krijgen. VERGADERING VAN TUINLIEDEN. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuin- liedenvereeniging „Aerdenhout en Omstre ken een zeer goed bezochte vergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter bijzonder welkom deir penningmeester, den heer C. v. Iperen, die door ziekte de laatste drie maanden verhinderd was de vergadering bij te wonen. Den heer F. Booms werd ge- lukgewenscht met zijn zilveren ambtsju bileum. Nadat een nieuw lid was geïnstalleerd, werden uitvoerige besprekingen gehouden over een verandering in den gang van zaken, betreffende de propaganda. Er is, aldus de voorzitter een teruggang te bespeuren in het ledental. Ook is er minder animo voor de ge wone keuringen en tentoonstellingen, waar door de vergaderingen minder leerzaam wor den. Verschillende wijzigingen, o.a. keuringen van eigen tuintjes, verandering van het pun- tenstelsel, een beter systeem van tentoon stellingen werden besproken. Voor de in den a-s. zomer te houpden Lathyrustentoonstel ling bleek weer bijzonder veel animo te be staan. Staande de vergadering gaven reeds 16 leden zich daarvoor op. Met eenige toepas selijke woorden reikte de voorzitter de 'me dailles uit, behaald*» op de Dahliatentoon- stelling. Zaterdag 9 October zal een excursie ge maakt worden naar de groote fruittentoon- stelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Verder zullen verschillende lezingen wor den gehouden en wel in October over plan tenziekten, in November over het trekken van bolbloemen en in Januari over fruitcul- tuur. Van de gelegenheid om plantenmateriaal mee te brengen voor de besprekingen was veel werk gemaakt. Zoo had de heer C. v. Ipe ren een fraaie collectie Asters Beauty, de heei* Goudzwaard verschillende bloeiende heesters, de heer Liefhebber bloemen van vaste planten en de heer Jac. Schreuder een keurcollectie bloeiende najaarschrysanten meegebracht. LEERMIDDELEN VOOR R. K. OPLEIDINGS SCHOOL. Het R. K. kerkbestuur van de parochie van den H. Bavo deelt in een adres aan den ge meenteraad mede, dat het sedert September 1935 de opleiding van leerlingen der St.-Jo- sefschool voor het toelatingsexamen middel baar onderwijs geconcentreerd heeft in de Jacobaschool waardoor hij de reeds bestaande klassen een afzonderlijke 5e en 6e klasse moest worden ingesteld. Ook de betreffende leer lingen van de R.K. jongensschool te Benne- broek zullen voortaan op deze school worden opgeleid. Aangezien de eischen, welke tegenwoordig o.a. op grond van het rapport-Boikesteyn voor de toelating van leerlingen voor middel bare scholen worden gesteld, belangrijk zijn verzwaard, is de aanschaffing van een groot aantal nieuwe leermiddelen gewenscht, reden waarom aan den gemeenteraad verzocht Wanneer wij hooren dat één onzer familieleden of kennissen het plan hebben een piano of orgel te koopen, zullen wij niet nalaten Uw firma aan te bevelen, daar we er dan van overtuigd zijn dat ze dan geheel tot hun tevre denheid koopen." Um. J. D. v. M. Een artikel van vertrouwen bij een adres van vertrouwen. OOK U slaagt zeker bij G0LDSCH11EDI1NG GROOTE MARKT. PIANO'S RADIO MUZIEK. Ons magazijn is tot 8 uur geopend. Zaterdags 10 uur. (Adv. Ingez. Med.) wordt de daartoe benoodigde gelden te willen toestaan. B. en W. stellen den raad voor, dit adres in hun handen te stellen voor prae-ad- vies. ESPERANTO-ONDERWIJS. De Centrale Esperanto Propaganda Com missie te Nijmegen dringt in een adres aan den gemeenteraad aan op de instelling van ge meentelijke esperanto-cursussen. B. en W. stellen den raad voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Zooals be kend is, wordt zulk een cursus te Heemstede reeds jarenlang van gemeentewege gegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkenge-plaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. „Kerstfeest op Zee''. Het is weer tijd om met de voorbereidingen van de kerstkisten voor de schepen te begin nen de kisten met lectuur en kerstgeschen ken, die we elk jaar meegeven aan de in No vember en December uitvarende Hollandsche zeeschepen, waarvan de bemanning het Kerst feest niet thuis kan vieren. Wilt u ons weer helpen, die te vullen met boeken, tabak, pijpen, dassen, sokken, pull overs, zakdoeken, kooigordijntjes, scheurka lenders, platen versnaperingen en alls, wat iemands hart verheugen kan? Liefst ontvan gen we dit in den loop van October; doch ook terwijl we ook al aan het verzenden zijn, blijft elk pakje welkom. Wie zijn of haar geschenk vergezeld doet gaan van een gezelligen brief, bereidt den onbekenden ontvanger een dub bel genoegen! Inlichtingen worden gaarne verstrekt. Men zende de pakjes naar: Haarlem: Mevrouw BoeréGrotenhuis, Pijn boomstraat 131. Voor cocnité Amsterdam: Heemstede: Ds. G. Vossers, Em. Predikant, Asterkade 28. Santpoort: Mevr. Harder—Hakvoort, W. Daniëlslaan 19 en P. Buys, Burgem. Enschedé- laan 77. Straatbelasting en straatwee te Heemstede. Geachte Redactie, In den loop van dit j'aar werden wij te Heemstede verrast met een biljet voor straat- belasting. Over de wettigheid en billijkheid van een straatbelasting werd wel eens twij fel uitgesproken. Ik zal hierover geen oor deel geven. Wel meen ik een enkele opmer king te mogen maken. Het bevreemdt mij n.l. dat andere inwoners van Heemstede, ook zij die zich mogen verheugen in een keurig trottoir voor hun huis (in tegenstelling van mij en anderen) niets hebben te betalen. Het hoofddoel van dit stukje is echter om op te komen tegen de wijze, waarop die belasting penningen worden besteed. Mijn huis staat tusschen Heemsteedsche Dreef en het Spaarne, ten noorden van de Bronsteebrug. De rijwegen in dit kwartier zijn onberispelijk. De trottoirs hebben als be dekking een mengsel van teer, kiezel en schelpen. Bestrating en onderhoud van de rijwegen zijn onberispelijk. Vaak kan men een aantal straatvegers bezig zien, den rij weg glad en schoon te houden. Deze m.i. overdreven gladde, effen rijwegen, vooral in de bebouwde kom zijn mij niet bijzonder sympathiek. Zij bevorderen het jakkeren met autos en motoren en ook het lawaai en het gevaar van slippen en overrijden. Te meer onsympathiek omdat ik geen rijwiel of auto gebruik. Ik ben voetganger en heb dus zoo goed als uitsluitend gebruik te maken van de trottoirs. Hiermee nu is het, wat het onder houd betreft, miserabel gesteld. Oneffenhe den; in het wegdek uitpuilende stronken van boomwortels, bulten, gaten, groote holten, waarin scherpe kiezelsteenen liggen. Straat reinigers komen hier slechts een' enkelen keer om de ergste plekken met zand aan te vullen. De eerste de beste regenbui spoelt dit zand weg; dan komen de oneffenheden wêer voor den dag en zijn de holten veran derd in plassen, zoodat op sommige plaatsen het trottoir meer lijkt op een doorwaadbaar kanaal, dan op een voetpad. Dan loopt de voetganger gevaar, een ongeluk te krijgen. In den winter, als er sneeuw ligt, en bij vrie zend weer is de toestand vaak wanhopig. Op de trottoirs vindt men allerlei onge- wenschte dingen, zooals doode takken, bla deren, afval hondenvuil. In den avond, zoo tusschen acht en tien uur, kan men de eigenaars van honden (met de dieren aan de lijn; op het trottoir zien loopen, die, naar het schijnt, de trottoirs voor anders mans wo ningen bij voorkeur, als W. C. voor hun hon den laten dienst doen. Aangezien hier ook de straatverlichting wel eens te wenschen over laat, loopt de voetganger gevaar, die vuilig heid in zijn huis te brengen. Elders, o.a. in Frankrijk, is dergelijk misbruik van het trottoir verboden; daar ziet de politie streng toe, bij overtreding volgt een proces-verbaal met boete; „geld bij de visch"! De bij ons spreekwoordelijke „Hollandsche zindelijkheid" mag daar wel eens een voor beeld aan nemen. Meer dan eens maakte ik de straatvegers op die vuile trottoirs attent. Dan werd ik af gescheept met de woorden: „daarvoor heb ben we geen tijd"! Ik meen echter aanspraak te mogen maken op betere bediening voor mijn belastingpen ningen. VOETGANGER,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10