Sportieve RADOX Een werkkamp voor dienstmeisjes 3 i Herfst japonnen Recepten f.95 v. AMERONGENS Op ziekenbezoek M' Voor DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 HA ARE EM'S DAGBEAD EEN VETTE,ONZUIVERE HUID kunt U gemakkelijk verbeteren door het gebruik van Radox, telkens wanneer ge Uw gezicht wascht- Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. (Adv. Ingez. Med.) Het internaat aan den Zijlweg te Haar lem voedt op tot „vreugdevol dienen". Een helder en vroolijk gezang klinkt uit een der groote huizen aan den Zijlweg te Haarlem: het werkkamp voor meisjes, daar gehouden van 27 Augustus tot 10 September, begint den dag met een lied Wat dit „werkkamp" nu weer is en wil? Laat ik even iets vertellen ter oriënteering. Evenals de driemaandelijksche huishoudelijke cursussen, die op deze plaats gehouden wor den, gaat het werkkamp uit van de Centrale voor werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederl. Kerken voor Practisch Christendom, te Utrecht. De opleidingscursussen in huishoudelijken arbeid, voor dienstmeisjes en hulpen in de huishouding dus, kent u natuurlijk reeds lang. Ze waren indertijd, toen de regeerings- maatregelen tot „afvloeiing" van de Duit- sche arbeidskrachten uit ons land pas afge komen waren, een logisch gevolg hiervan. De Duitsche meisjes verdwenen. Vele huis vrouwen betreurden dit, anderen hadden, als 't mogelijk was, liever een Hollandsch dienst meisje. Maar't was niet mogelijk, want de goede Hollandsche meisjes ontbraken na genoeg, het beroep van dienstbode was nu eenmaal hier min of meer in discrediet, de fabrieken eischten hun deel, een leeuwen deel! van de vrouwelijke jeugd op en zoo ontstond de veelbe jammer de dienstboden- nood. 't Gevolg was natuurlijk, dat er midde len beraamd werden om hieraan tegemoet te komen en wel in de eerste plaats om den tegenzin van het Hollandsche meisje tegen het werk in de huishouding zooveel moge lijk op te heffen. „Onbekend maakt onbemind" luidt een kernachtig spreekwoord, dat speciaal op deze tegenzinkwestie van toepassing is. De meis jes kennen, wanneer ze zóó van de school banken komen en de fabriek met haar be trekkelijke vrijheid en hoogere loonen begint te lokken, het werk in de huishouding niet. Ze weten niet wat er komt kijken, ze zien op tegen den onvermydelijken leertijd in het eerste dienstje, tegen de standjes en strub belingen, die daarbij wellicht te pas komen, en vooral dit is belangrijk! ze weten ook niet, welk een ontzaglijke voldoening het zoo bij uitstek „levende" werk in een gezin, het dienen in den besten zin des woords, kan meebrengen. Daarom was het inrichten van driemaandelijksche cursussen met einddi ploma, waarin den meisjes zoo 't een en an der van de huishouding werd bijgebracht, een uitstekende gedachte. Er zijn externe en interne cursussen; de laatste worden gegeven in de drie inter naten: een neutraal te Arnhem, dat onlangs geopend werd, een katholiek te Bouvigne, een Christelijk te Haarlem. En dit laatste internaat nu, dat het vorige jaar half September zijn werk begon en reeds 120 meisjes, heeft opgeleid, waarna ze dan na minstens drie maanden in een betrek king te hebben gewerkt, het diploma kunnen ontvangen, kwam op de gedachte, een deel van den vac.antietijd te benutten door de instelling van een veertiendaagsch werk kamp. Een nieuw middel dus om den tegenzin té overwinnen en geoordeeld naar den in druk, die dit „kamp" op ons maakte een probaat middel. Hier komen vogels van di verse pluimage, zoo vertelt mij de directrice, mej. E. Boeke, die me bereidwillig het ge bouw rondleidt. Meisjes, die er wel eens over gedacht hebben, dienstbode te worden, maar nog niet recht weten, of ze zich in een be trekking zullen thuisvoelen en die nu hier zooeens komen om de kat uit den boom te kijken. Meisjes, die thuis een zwaar en zor gelijk leven hebben en 't nu heerlijk vin den om er eens veertien dagen heelemaal uit te zijn en tevens iets nuttigs te leeren. Eén fröbelschoolonderwijzeresje, dat buiten be trekking is en haar huishoudelijke bekwaam heden eens wil opfrisschen; een jonge vrouw, die hulp in de huishouding wil worden. En hier in het „kamp" leeren ze zich oriën- teeren op 't gebied van het huishoudelijk werk. leeren ook het mooie ervan zien. Ze maken dan haar keus en.de direc trice kii'kt ook eens goed uit, welke meisjes in aanmerking komen voor den 3-maandelijk- schen cursus die half September weer begint. En zoo is het kamp een prettige voorbe reiding. Wat ze er doen zoo'n heelen dag? Een uit gebreid programma ligt voor me, maar ik geef er de voorkeur aan, zelf een paar les sen bij te wonen. En zoo schaar ik me eerst bij de zangeressen, die vol enthousiasme en toewijding de eenvoudige wijsjes van „Blijde stemmen" instudeeren. Het ontbijt en 't bed den opmaken zijn nu 't is negen uur reeds achter den rug. Na de zangles worden we dan door een leerares ingewijd in de ge heimen van allerlei vloeren en vloerbedek kingen, van parket tot „gewoon geverfd", van tegels tot graniet, en leeren, hoe de bodem onder onze voeten moet worden behandeld om steeds een lust voor het oog te zijn. En daarna dit is een gewichtig tijdstip van den dag! wordt de corvee verdeeld: een groepje meisjes gaat slaapkamers doen, een andere groep trappen schoonmaken, een paar gaan den „buitenboel" verzorgen, weer ande ren vloeren wrijven. En met al die vlijtige handen spreekt het vanzelf, dat het in- en exterieur van het internaat steeds blinkt als een spiegel en geurt naar allerlei soorten zeep en boenwas. En al dit werk gaat met lustig gezang ge paard, zoodat de bezoeker hier althans van den veelbesproken tesenzin niet veel te zien krijgt. Weer een andere groep heeft intus- schen kookles in de huishoudschool, waar we vervolgens een kijkje nemen. Een groot lo kaal is bespikkeld met kleine pannetjes, waarin vleesch en andijvie staan te prutte len. Ook hier groote belangstelling en leer gierigheid. En bij de andere lessen is dit volgens mej. Boeke precies 't zelfde. Het programma is uitgebreid en natuurlijk kan uit de groote hoeveelheid leerstof slechts hier en daar een greep worden gedaan. Toch zijn er interes sante uurtjes: twee inleidingen over hygiëne, twee lezingen van mevr. Waardenburg over bij uitstek belangrijke onderwerpen. De titels luiden „Hoe de plaats van de jonge vrouw in de maatschappij sinds 1900 veranderde" en „Hoe kan de jonge vrouw tot haar plaats in de maatschappii worden opgevoerd?" Naailessen, lessen in handenarbeid, een bijbelkring, praatavonden over diverse on derwerpen o.a. arbeidsvreugde! i— ont- -y V 1 a ir* u Gvvc :-w' V"VvT< y Av t E Op mooie Octoberdagen hebt u behoefte aan „zoo'n overgangsjurkje". De wintermode 1937—1938 heeft reeds met vlag en wimpel haar intrede gedaan, n.lin de modebladen. Wijzelf hebben er met gepasten eerbied en belangstelling kennis van genomen, maar zoolang de blaadjes nog aan de boomen zitten, hebben we nog in 't geheel geen behoefte om den winter In te luiden. En dus dragen we graag op mooie milde Octoberdagen, zooals er nog velen kunnen komen, thuis en ook o uiten, al of niet onder den mantel, zoo'n aardig over gangsjurkje, dat nog het lichte cachet van de zomerkleeding heeft en toch heerlijk warm zit. V. Wat denkt u van de vier modellen die onze teekening deze week geeft? Nummer 1, 3 en 4 zijn sportieve japonnetjes van wollen stof, waaraan zakken, stiksels en groote knoopen Iets bijzonder corrects geven, no. 2 is een vlug mantelcostuumpje. Zondag: Dunne vermicellisoep. Kaassoufflé. Gebraden eend Appelmoes Aardappelen. Warme tapioca- pudding met warme vanillesaus. Maandag: Hambróodjes. Kalfsrollade. Postelein. Aardappelen. Chocoladevla. Dinsdag: Gebakken aubergines. Koude kalfsrollade. Andijvie. Aardappelen. Citroenpudding. Woensdag: Irish stew Griesmeelpudding. Gestoofde kwetsen. Donderdag: Groentesoep. Rolpens. Appelmoes. Aardappelen. Koude vanillerijst. Vrijdag: Magere tomatensoep. Gebakken bot. VEGETARISCHE MENU'S. 1 Gevulde aubergines. Snijboonen. Aardappelen. Botersaus. Ananas met vanillevla 2 Tomatensoep. Aardappelen. Botersaus. Kropsla. Beschuit met bessensap. Zaterdag: Schotel van tomaten, rijst en gebakken uien. Flensjes met appelmoes. Bleekselderij met bruine saus. Aardappelen. Gevulde beschuit- bollen. 3 Gepocheerde eieren. Spinazie. Pommes frites. Griesmeelschotel. Vruchten, 4 Grape fruit. Gebakken brood met roereieren. Aardappelkoekj es. Andijvie. Tomatensla. Warme Weener pud ding met warme vanillesaus. breken niet, terwijl ook het onderricht in omgangsvormen een integreerend en succes vol deel van het progrramma vormt, 't Doet goed. ook in dezen kring te bemerken, hoe de slapheid en het over-individualisme. die een vorig tijdperk van jeugdvorming ken merkten, langzamerhand plaats maken voor sterker plichtsgevoel en gemeenschapszin. „Het dienen een vreugde", dat schijnt mij het ongeschreven devies van dit werkkamp te zijn. Wanneer de meisjes ook tijdens den hierop volgenden cursus in dezen geest worden ge leid en wéér een voornaam punt! wan neer vooral ook de mevrouwen meehelpen, de meisjes „opvangen", voorthelpen, haar een prettig tehuis geven, dan kan het niet anders of een dergelijke liefdevolle opleiding moet goede vruchten voortbrengen. Voor de meis jes èn voor onze gezinnen! R. DE RUYTERV. d. FEER Kaassoufflé. Benoodigd: iy2 d.L. melk, 20 gr. bloem, 25 gr. boter, 75 gr. Gruyère kaas, 4 eiwitten, zout, peper. De helft van de kaas raspen, de rest in dob belsteentjes snijden. Van boter, bloem en melk een dikke saus maken, deze goed door laten koken, dan de geraspte kaas en de dob belsteentjes kaas er doorroeren. Een gedeelte van het stijf geslagen eiwit er mee vermengen, dan de rest er zoo luchtig mogelijk door roeren. De massa dadelijk overdoen in een met bo ter ingesmeerde hooge vuurvaste sch: el (voor de helft vullen) en deze in een matig warme oven zetten tot de bovenkant licht bruin is. Dze schotel dadelijk opdiepen. Irish stew (5 a 6 personen). Benoodigd: 1 K.G. lamsvleesch, 1 K.G. aard appelen, 3 uien, peterselie, laurierblad, pl.m. 1 L. water, zout, peper. Het vleesch in dobbelsteentjes snijden, de aardappelen schillen en in plakjes snijden, de uien snipperen. Onder in de pan of in vuur vaste schotel een laag vleesch leggen. Dit be strooien met wat peper en zout. Hierop aard appelen, dan uien en zoo doorgaan tot alles verwerkt is. De bovenste laag moet uit aard appelen bestaan. Zooveel kokend water er op schenken, dat de massa even onderstaat. Het gerecht op een klein vuur of in de oven met een deksel erop gaar laten worden (pl.m. 2 uur). Peterselie en laurierblad worden tusschen de lagen gelegd. Gebakken aubergines. Benoodigd: 2 a 3 aubergines, peper, zout, paneermeel, frituurvet, eiwit. De aubergines wasschen, het steeltje ver wijderen en in plakken snijden van pl.m. 1 c.M. dikte. Deze met peper en zout bestrooien door eiwit en paneermeel halen en in heet frituurvet vlug bruin bakken. Dadelijk opdie nen nadat ze op grijs papier uitgelekt zijn, op een vingerdoekje en met peterselie gamee- ren. Gevulde aubergines. Benoodigd: 3 a 4 aubergines, 1 uitje, pe per zout,, 3 a 4 gekookte aardappelen, gehak te peterselie, 2 tomaten, boter of slaolie. De aubergines wasschen, in de lengte door snijden en in boter of slaolie in de koekepan zachtjes later bakken, tot ze zacht zijn. Ze voorzichtig uithollen door met een mes een gedeelte van het vimchtvleesch er uit te snijden, zoodat men een schuitje over heeft. Hel uitje snipperen en licht bruin bakken in wat boter, de fijngemaakte aardappelen en het binnenste deel der vruchten, dat ook fijn gehakt is er bij doen en op smaak afmaken met peper en zout. Met dit mengsel de bakjes hoog vullen, ze in een vuurvaste schotel zet ten waarin wat boter gesmolten is, de in plakjes gesneden tomaat er tusschen schik ken en de schotel pl.m. 15 minuten in een warm# oven zetten. Voor het opdoen fijnge hakte peterselie er over h°en strooien, N.B, Inplaats van aardappelen kan men pl.m. 100 gr. koud rundvleesch of kalfsvleesch nemen. tegen VOORDEEL1GE PRIJZEN, zoo als U er zoovele vindt in onze UITGEBREIDE COLLECTIE. Dames Hoeden Magazijnen ANEGANG 24, FRANKESTR. 3-5 (Adv. Ingez. Med.) E VROUW gaat een kennis bezoeken, die ziek is; ze komt met een bree- den zwaai van de deur de kamer binnen in een wolk van buiten lucht en parfum, gaat op de punt van een stoel zitten, lanceert eenige quasi-opgewekte gemeenplaatsen waar de zieke niets aan heeft, en verdwijnt weer. Even later komt een andere kennis, die uiterst stil loopt, niet anders dan fluisterend praat en klagelijk doet. Een derde doet wat luidruchtig en gewild opgewekt, en bij het weggaan schudt ze de zieke lang en pijnlijk de slappe ziekenhand met de noodige luidruchtige aanmoedigingen. Een zieke bezoeken en daarbij wat aan haar of hem geven aan geestelijken steun is lang niet gemakkelijk. Hiermee is niet bedoeld dat men een ernstig gesprek over diepgaande dingen moet voeren, maar dat de zieke in een opgewekte stemming komt, dat hij zich afge leid voelt van de ziekte en dat hij wenscht dat u gauw nog eens terugkomt. Daarom moet men zich op een ziekenbe zoek altijd eenigszins voorbereiden: wie. tus schen een heele serie boodschappen in, gauw gauw naar een zieke loopt, want dat moet vandaag nog gebeuren, kan dit bezoekje be ter uitstellen tot een rustiger oogenblik, want noch de zieke, noch de bezoekster zelf heeft er wat aan. Ja, ook de bezoekster kan iets meenemen van een ziekenkamer, wanneer zij maar be gint met zich op het bezoek in te stellen en iets van zichzelf te geven om de zieke op te beuren. Nu is het erg moeilijk om te weten, hoe men wat van zichzelf kan geven, vooral om dat een zieke een overgevoelig mensch is en elke patiënt natuurlijk weer anders reageert. Het bezoek komt binnen en begint dadelijk opgewekt: het hoeft je niet te spijten dat je hier rustig ligt, het is hondeweer, regen en wind. De zieke glimlacht wat en denkt aan ■zijn felle verlangen om den wind nog eens om zijn ooren te laten gieren en den regen in zijn gezicht te voelen. Of het bezoek verschijnt met haar jonge hondje dat grappig is, en waar de zieke veel van houdt. Maar het beestje tilt zijn pootje op aa-oote consternatie dit alles ver moeit ae zieke doodelijk, De bezoekster komt eens gezellig bij het bed zitten, rustig, met een breiwerk, maar de tik kende onrustigheid der naalden verwekken een spanning die de zieke allesbehalve goed doet. Het. is en blijft moeilijk om een zieke te bezoeken zonder hem op te winden en te ver moeien, vooral omdat de eene patiënt er weer heel anders tegenover staat dan de andere. Maar er zijn toch wel regels te geven die men in acht kan nemen en wel: Beweeg, u rustig en praat gewoon, zonder stemverhooging, maar ook zonder te fluis teren. Ga zoo bij het bed zitten, dat de zieke u kan zien zonder dat hij het hoofd behoeft te draaien. Trek van tevoren uw straatkleeding uit, vooral als het nat weer is en ga rustig bij het bed zitten. Gebruik geen parfum, dat kan erg hinder lijk zijn. Vertel geen opwindende verhalen, maar praat rustig en opgewekt over de dingen waai de zieke zelf op dat oogenblik belang in stelt. Een ziekenkamer is een klein wereldje apart, in de meeste gevallen is een zieke wonderlijk onverschillig voor alles wat buiten zijn kleine sfeer gebeurt. Bent u met meerdere bezoekers, praat dan niet over het hoofd van de zieke heen met elkaar over koetjes en kalfjes, dat is erg ver moeiend. Toon medegevoel met de zieke, maar be klaag hem niet. En doe vooral geen verhalen over uw eigen kwalen en gebreken of ergei nog over de slechte wendingen die de ziekte van de patiënt bij anderen heeft genomen. Blijf zoo kort mogelijk, d. w. z. praat even rustig en bemoedigend en verdwijn weer stil letjes. Wanneer u iets voor de zieke meebrengt pak het dan van tevoren uit, zet bloemen buiten de ziekenkamer in een vaas zoodat er weinig geloop is. Fluister niet buiten de ziekenkamer, zoo, dat de patiënt het hooren kan, met degene die hem verpleegt: dat geeft de zieke het ge voel dat er geheimzinnigheid is. dus dat hij zeer ernstig is. Probeer niet een zieke te bezoeker, op een uur, dat u wordt verondersteld aan het werk te zijn, hoe goed bedoeld het misschien ook is dat u er apart vrij voor neemt of vraagt. Want vooral oude menschen denken in zoo'n geval dadelijk dat ze zóó ziek zijn, dat de fa milie zelfs moest worden gewaarschuwd. En wordt tenslotte niet boos, wanneer de gene die de zieke verpleegt u niet toelaat omdat het anders te druk wordt; zij doet het in het belang van de zieke, zelfs al komt het u als bezoek op dat oogenblik overdreven voor. De zieke haakt niet naar gesprekken aan zijn bed, alleen naar belangstelling, en als u de moeite genomen hebt om zelf te komen informeeren, zelfs al wordt u niet toe gelaten, dan zal hij u daar toch erg dankbaar voor zijn. E. E. J.—P. Dwarrelende blaadjes Herfstsymbool toegepast als kleedingsier. Een herfst japonnetje bij uitnemendheid ontstaat, als we een simpel jurkje in beige, bruin of terra, dat we nog bezitten of voor de koelere dagen hebben gemaakt, versieren met vilten appliques in den vorm van blaadjes van allerlei tint. Heel aardig werkt bijv. op beige een combinatie van rood, groen en bruin, doch men kan de blaadjes, die mou wen en zakken versieren, ook in één tint kie zen. Ee* aardig idee, vlug en gemakkelijk uit te voeren! De Herdersfluit als Opvoedingsmiddel Op de Parijsche tentoonstelling trekt de afdeeling „Femme, enfant, familie" zeer bij zonder de aandacht der dames. En iets heel aardigs was daar onlangs te zien en vooral te hooren; een demonstratie van kinderen met eenvoudige bamboefluitjes, die een heel orkest vormden. Ongeveer tien jaar geleden wilde miss Margaret James, onderwijzeres aan een volksschool in een der armste buurten van Londen, de zegen van de muziek, waarvan zijzelf in haar vrijen tijd naar hartelust ge noot, ook aan haar kinderen brengen. Ze begon met hun kleine fluitjes te geven, waarop ze natuurlijk direct met hartstocht begonnen te spelen, maar dit waren goed- koope bazardingetjes van metaal of cellu loid en de toon was schel en valsch. En echte fluiten koopen, daar kon miss James na tuurlijk niet aan denken! Toen dacht zij opeens aan een Siciliaansch herdersfluitje, dat kennissen haar eens van een reis hadden meegebracht. Ze ging dit instrument bestu- deeren en besloot het na te maken. Dit kost te haar verscheidene maanden van inspan nend probeeren. Na tal van proefnemingen koos zij als materiaal het bamboe, dat goed koop en gemakkelijk te bewerken is en bo vendien een zachte, eenigszins gesluierde toon geeft. Ontelbare hengelstokken werden geofferd, voordat miss James vier modellen van fluitjes bezat, die alle noten van het notenblok met heele en halve tonen gaven op vier registers: voor sopraan, tenor, alt en bas. En nu begonnen de kinderen, volgens haar aanwijzingen, zelf fluitjes te snijden. Ieder sneed z'n eigen stuk bamboe op de ge- wenschte lengte af en maakte de gaten, noot voor noot, steeds tastend en probeerend totdat de zuivere toon was gevonden. Toen de fluitjes lr.laar waren, hadden ze verrassende vorderingen in muzikaliteit gemaakt. En de fluitjes bleken nog daarbij een pracht van een opvoedingsmiddel te zijn! Handige Vingers <£wart met wit is dit jaar weer bijzonder en vogue. Het satijnen vestje hierbij afgebeeld wordt opgevrooüjkt door een witte ruche, die in de opening aan de voorzijde wordt a«nge bracht. Wanneer u zéér handice ving-- ht kunt u bovendien de ruche afwerken met een rand ajour. Het geheel maakt dan een bijzonder fijn effect.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11