MARTIN WINTERJASSEN s Drie en twintigste Liturgische dag '5 Oct to?ot^>2e9 7 9 j «SXclusief- Niet duur GR H0UT5TR. hoek 6R MARKTHAARLEM BipNDONA BRUNETTA DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 HAXREEM'S DAGBEAD Mr. H. P. Mar chant Belofte maakt schuld. Woensdag 29 September werd hier ter stede, ter gelegenheid van het feest van St. Michaël, de 23ste Litur gische dag gehouden, georganiseerd door de Liturgische vereeniging in het bisdom Haarlem en het Comité van Katholieke actie voor God. Des morgens om tien uur werd een plechti ge H. Mis opgedragen door den plebaan, den hoogeerwaarden heer F. M. J. M. Filbry, in de Kathedrale St. Bavo-kerk aan de Leidsche Vaart. Onder deze mis hield de weleerw. heer L. J. Willenborg, pastoor te Bloemendaal, een predikatie over St. Michaël. Medewerking werd verleend door de Schola Cantorum van het Klein Seminarie „Hageveld". Na de mis werd in de groote zaal van de plebanie een priester vergadering gehouden, waar de weleerw. heer pastoor F. C. van Beu kering sprak over „De praktijk der plechtige doopbeloften". De avondbijeenkomst. In den stadsschouwburg aan het Wilsons- plein werd 's avonds een bijeenkomst gehou den waar pastoor F. C. v. Beukering en mr. H. P. Marchant het woord voerden. De voorzitter der Liturgische vereeniging in het bisdom Haarlem, mgr. H. J. M. Taskin, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, in het bizonder tot den heer W. J. B. van Liemt, loco-burgemeester van Haarlem en echtgenoote en de beide spr. van dezen avond. Een koor, samengesteld uit leden van ver schillende Haarlemsche kerkkoren, bracht hierna, onder leiding van den heer Schouten een lied uit de 16e eeuw ten gehoore, waarna het woord was aan pastoor F. C. v. Beukering over „De plechtige vernieuwing van Geloofs belijdenis en Doopbeloften". Dit is, aldus spr., een jaarlijks terugkeeren- de plechtigheid voor de 13-jarige Katholieke kinderen. Het is een vernieuwing van de be lijdenis van het geloof, een belofte van deugd en van toewijding aan Maria, welke reeds af gelegd werd bij het doopsel. Vóór de kerk een nieuw lid aanneemt, stélt zij een aantal vragen. Pas na bevestigend antwoord daarop wordt de nieuwe geloofsge noot aangenomen. Zoo gaat het ook bij het doopen van een pasgeboren kind, maar dit kan uiteraard zelf de vragen niet beantwoor den. Op twaalf- of dertienjarigen leeftijd wor den de plechtige geloofsbelijdenis en doopbe loften daarom herhaald. Dan gaat het kind het volle leven in en de verleiding zal komen, aldus spr., met zoet ge vlei of met geweld. Daarom moeten ook de vol wassenen steeds weer van hun geloof getui gen in alles wat zij doen, zoodat elke daad een vernieuwing is van die plechtige geloofsbelij denis. Rede van Mr. H. P. Marchant. Na de pauze werd het woord gevoerd door mr. H. P. Marchant, over het onderwerp „Be lofte maakt schuld". Er zijn in dezen tijd menschen, die de schuld alleen erkennen, wanneer het nakomen der belofte hen geen nadeel brengt. Doch daardoor verliezen de beloften hun waarde. Een katholiek, aldus spr., zal zijn belofte echter steeds nakomen, welke moeiten het hem ook kosten moge. Toen enkele jaren geleden het regime van onze Oosterburen ook ons land kwam bedrei gen, was spr. de schrik om het hart geslagen. Want alles wat in Duitschland geschiedt, is een letterlijke navolging van Hitler's „Mein Kampf", dat spr. een verschrikkelijk boek noemde. Met ontzetting had hij gedacht aan de mogelijkheid, dat ook ons land eens dooi de theorieën van dat boek zou worden gere geerd. Kort na het lezen van dit boek kwam spr. in contact met de Katholieke kerk, waar hij het houvast vond dat hij verloren had. De vrijheid die de niet-katholiek meent te bezitten is een waan. Omdat zij hem in den steek laat zoodra er moeilijkheden komen. De katholiek is niet in slavernij aan de kerk ge bonden. Slechts in het geloof bestaat dit ver bond. Men heeft spr. verweten, zijn vrijheid opgegeven te hebben. Doch hij heeft zich slechts onderworpen aan de regelen, die Chris tus heeft gesteld, zonder daaraan iets af te doen of toe te voegen. Dit heeft met slavernij aan een wereldsche instelling niets te maken. Slechts voor wie niet gelooft in Christus zou het een ondragelijke dwang zijn. Vrijheid zonder de gebondenheid van het geloof is onbestaanbaar, omdat de mensch niet zijn eigen God kan zijn, zooals onze Oos telijke naburen zich dat denken. Zij willen baas zijn in eigen huis en hebben het Chris tendom verworpen en de leer van Wodan weer terug gehaald, onder den naam van „po sitief Christendom". Wat spr. geëischt heeft, was een bijna juri dische klaarheid. Die heeft hij gevonden in het Katholicisme. Men heeft gezegd, dat de kerkhervorming- niet een historische gebeurtenis was, maar een continue hervorming, die zich steeds aan past aan de ontwikkeling van de maatschap pij. Doch dit heeft dan tenslotte in Duitsch land het positieve Christendom gebracht. De Katholiek leeft altijd in het bewustzijn dat Christus bij hem is, en hij geeft voortdu rend rekenschap aan Christus van zijn daden. Wanneer men leeft naar de regelen, door Christus gesteld, aldus spr., zal er vrede en ge luk zijn in de wereld. Dat men dit nog niet doet is de schuld, door de verzaakte belofte van het doopsel gemaakt. „GYSBERT JAPICX". De Friesche Vereeniging „Gysbert Japicx" heeft j.l. Dinsdag het Winterseizoen ge opend met een „gewoane gearkomste" in den Haarl. Kegelbond. De voorzitter herdacht in zijn openings woord den overleden eere-voorzitter dr. J. B. Schepers, wiens groote verdienste jegens het „selskip"' hij schetste. Daarna ging men over tot de uitvoering van een programma bestaande uit een drietal schetsen uit het Friesche leven, voorgedra gen door mevrouw Lindeman-Bakker en mej. C. Vledder; de heer De Boer belichtte ver schillende eigenschappen der Friezen in een „praetsje" op geestige wijze. Na de pauze volade de opvoering van een vroolijk tooneelstukje in één bedrijf van Y. C. Schuitmaker „Jan-Om", dat de talrijke aanwezigen harleliijk heeft doen lachen. De „Fryske Famylje" bleef nog bijeen tot twaalf uur, onder een gezellig dansje, waarbij natuurlijk de „Fryske Skots" niet werd ver geten. Een zeer geslaagde avond en een goed be gin van het nieuwe seizoen. In Maart 1938 zal Gysbert Japicx 40 jaar hebben bestaan, welk feit zal worden ge vierd met de opvoering van een Revue. PADDENSTOELENTENTOONSTELLING. Op 2 en 3 October a.s. zal in de H.B.S. aan het Santpoorterplein een paddestoelenten- tentoonstelling worden gehouden door de Ne- derlandsche Mycologische Vereeniging, in sa menwerking met de Nedei-landsche Natuur historische Vereeniging, afdeeling Haarlem. Deze tentoonstelling zal door den heer G. A. van Schaik, voorzitter der laatstgenoemde vereeniging, worden geopend, Behalve versch materiaal, uit de omgeving van Haarlem door de schoolkinderen verza meld, zullen op de tentoonstelling te bezichti gen zijn een mooie collectie aardsterren van den heer G. L. van Eyndhoven (lid der Ned. Mycol. Ver.), boekwerken, welke den belang stellenden leek den weg wijzen in het rijk der paddenstoelen. Vorts zal van tijd tot tijd door mej. Akke de 'Vries (eveneens lid der Ned. Mycol. Ver.), een kleine causerie over het ten toongestelde worden gehouden, verduidelijkt door lantaarnplaatjes. De tentoonstelling zal geopend zijn: des Zaterdagsavonds van 8 10.3'0 uur en des Zondags van 1010 uur. DE OLIEBOLLENWEEK. Het bestuur van de Haarlemsche Speeltuin federatie verzoekt ons mede te deelen dat het zeer erkentelijk is voor den offervaardigheids- zin en de medewerking van Haarlem's bur gerij betoond tijdens de oliebollenweek. Ook aan het gemeentebestuur en allen die tot het welslagen van deze week hebben meidege- werkt wordt dank gebracht. HET VADERLAND GETROUW B. en W. van Haarlem hebben vergunning verleend aan de Vereeniging van Oudstrij ders der Zee- en Landmacht uit Ned. Indië „Het Vaderland Getrouw" tot het houden eener collecte op Maandag 4, Dinsdag 5, Woensdag 6, Donderdag T en Vrijdag 8 Oc tober a.s. Aan weduwen en weezen van oud-militai ren zal een uitkeering worden verstrekt om in hun oaiderhoud te voorzien. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 1 OCT. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum n. Progr. 3: 8.Keulen. 9.50 Pauze 10.05 Keu len 10.20 Pauze 10.35 Parijs Radio 12.35 Keu len, 1.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen 3.20 Pauze 4.20 Keulen 5.20 Fransch Brussel 5.40 Keulen 6.Fransch Brussel 6.20 London Regional 7.40 Keulen 9.20 Droitwich 10,20 Fransch Brussel 10.50 Keulen. Progr. 4: 8.— Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 6.20 Droitwich 8.40 London Regional 9.55 Diversen 10.55 London Regional 11.35 Droitwich iProgr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gramofoonplaten concert: Amusements mu ziek. 1. The Continental, L. P. Acc. Band; 2. Twee oogen zoo blauw, Willy Derby; 3. Lam- penputzer Galopp, Polydor Strijkorkest; 4. Rose Dreams, George Elliots Haw. Orkest; 5. Het meisje van de overhaal, Bob Scholte; 6. When I lost my heart, L. P. Acc. Band; 7. Het plekje bij de molen, Willy Derby; 8. Stie- felputzer Marsch, Polydor Strijkorkest; 9. Swanee Moon, George Elliots Haw. orkest. 10. So wie du, Meister Sextet; 11. Treur dan maar niet, Bob Schone; 12. Populaire melo dieën, Harold Ramsay; 13. I'm lonesome for you, Caroline, L. P. C. Acc. Band; 14. When ich das grosse Los gewinn, Meister Sextet; 15. La Cucaracha, L. P. Acc. Band. 8.0012. Diversen. nv DANS ACADEMIE E se'«en"?93V7?0',e' 1 c Haarlem Amsterdam Hilversum Bussure (Adv. Ingez. Med.) z/'///' Weet U, hoe U prachtig droog blijft?" Kijk eens naar Van den Brul op pag. 10 (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen ten politiebureele Smede- straat, eiken werkdag uitsluitend tusschen 11 en 13 uur.) Terug te bekomen bij: Politiebureau, Sme- destraat 9, ceintuurs en handschoenen; gou den armband; Slooten, Spaarnwouderweg 865, Haarlemmermeer, gouden schakelarm band; Post, Weltevredenplein 54, kinder beursje; Bart, Brederodeweg 7, Duitsch woor denboekje; Portegies, L. Boogaardstraat 20, beurs met 80 cent; Horeman, Byzantium- straat 44, zwart hondje; V. d. VangstDe Gilde, Brederodestraat 14, hark; Idem, schop; Petersen, Gen. Joubertstraat 69, zwart katje; Westerberg, Nieuwe Gracht 17, zeemleeren lappen; Smits Kloosterstraat 2, damesman tel; De Jong, Hyacinthenlaan 51, portem. met f 1,10Timmer, Pijntorenstraat 13, rijw. bel.plaatje; Lenselink, K. Karelstraat 16, rijw. bel.plaatje; Aarts, Nagtzaamstraat 21, rijw. bel.plaatje; Nessen, Kennemerstraat 60 123, damestasch met inh.: Delforge, Alb. Thymstraat 13, kindertaschje met zakdoekje; Rijbroek, 2e Zuidpoldersraat 59, spaarzegels. GROENTEMARKT TE HAARLEM. 29 Sept. 1937. Tomaten f 0.030.06 per K.G. Snijboonen f 0.180.26 per K.G. Heereboonen f 00.80.12 per K.G. Wortelen f 0.040.07 per bos. Rabarber f 0.02—0.05 per bos. Prei f 0.030.10 per bos. Selderie f 0.020.05 per bos. Peterselie f 0.050.10 per bos. Radijs f 0.030.05 per bos. Spinazie f 0.250.40 per kist. Andijvie f 0.20—0.25 per kist. Postelein f 0.300.50 per kist. Sla f 0.200.40 per kist. Groenekool f 0.15—0.40 per kist. Gele kool f 0.400.60 per kist. Bloemkool f 0.050.14 per stuk. Roodo kool f 0.040.06 per stuk. Komkommer f 0.040.07 per stuk. HET MASKER. De Tooneelgroep „Het Masker" (Dir. Ko Ar- noldi) zal op Zaterdag 2 en Zondag 3 Octo ber a.s. den Haarlemschen Stadsschouwburg bespelen. Zaterdag 2 October brengt zij „George en Margaret," het bekende Engelsche blijspel van Gerald Savory, dat reeds meer dan 4 maanden achtereen voor stampvolle zalen in Londen wordt gegeven en dat bij de première in Hilversum eei doorslaand succes heeft ge had. In dit stuk treden op Magda Janssens, Heieen Pimentel, (die in deze rol bij het ge- zelschaup debuteert), Georgette Reyewsky, Lize Servaes, Ko, Arnoldi. Alex Fa-assen, Leo de Hartogh en Jan>Retèl. Op Zondag 3 October wordt een voorstelling gegeven van Elizabeth, de Vrouw zonder Man, waaron Else Mauhs voor het eerst in dit seizoen weer optreedt. De verdere hoofdrollen zijn in handen -van Georgette Reywsky, John Gobau, KoAmoldi, Elias van Praag en Johan Fiolet. CONCERT IN DE STRAFGEVANGENIS. Hedenmiddag te 3 uur vindt een concert plaast ni de strafgevangenis alhier met medewerking van Riek de Vries, alt. Giaco- mo Aletrlno, tenor, Tilly Druyff, violiste, Cor Teves en Rie Schouten, piano. Het programma vermeldt o.a. werken van Schubert, Mozart, Beethoven, Wieniawsky, Bizet, Verdi. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. De volgende afgestudeerden van de M.T.S. te Haarlem vonden een betrekking: Van de Afdeeling Bouwkunde: G. Aling, Op zichter bij Arch. Ir. F. Kruger. L. C. M. den Boer Opzichter Gemeente Werken. Zierikzee. C. Honigh, teekenaar bij Publieke Werken, Amsterdam. C. Wilbrink, teekenaar bij Brum- zeel's Schaverij, Zaandam. Van de Afdeeling Weg- en Waterbouwkun de: J. Willebrord. Opzichter-Teekenaar bij het Bureau v. d. Rijkswaterstaat Julianakanaal. Van de Afdeeling Werktuigbouwkunde: P. H, Jager, employé bij Diadema Argentina S. A. de Petroleo, Buenos Aires. A. Mak. assistent bij Joh. ünschedé te Haarlem. J. A. Quick, teeke- naar bij Du Croo en Brauns. F. A. W. Tasse- ron, employé Bat. Petr. Mij. N.O.I, W. I. Tjas- sens Keiser, employé Bat. Petr. Mij. Curacao. A. M. Zijl, assistent bij de Cacaofabriek „De Zaan". Van de Afdeeling Electrotechniek: J. v. d. Bliek, assistent Handelskantoor „Nederland". E. J. H. Dalmijn, assistent Ned. Seintoestellen- fabriek Hilversum. J. Ensink, assistent bij Phi lips. L. J. B. Giebels, assistent bij Philips. N. J. de Graaf, assistent Ericsson Telefoon Mij. B. U. Jansson, assistent Ned. Seintoestellenfa- briek, Hilversum. C. J. van het Kaar, assistent Artillerieinrichting. Hembrug, J. v. Keulen, assistent geophysische dienst Bat. Petr. Mij. R. W. Koiter, employé Philips, afd, gasontla- dingslampen. H. A. v. Meurs, bedrijfsassistent Philips. J. Rohlfs, assistent bij N.V. Haze- meyer. J. Sival, teekenaar bij K.E.M.A. Arp- hem. J. L. Vivian, assistent, Bat. Petr. Mij. Van de Afdeeling ScheepsbouwkundeS. J. A. Hazewinkel, teekenaar bij de; Rijkswerf, Den Helder. Van de afdeeling Vliegtuigbouwkunde: R. A. Arnken. assistent K.L.M. F. Th. Cornelissen, assistent K.L.M. Th. A. Houben, assistent K.L.M. B. Lugten, assistent bij de Luchtvaart dienst. K. Mooiman, assistent bij Fokker. D. Thijs, assistent bij de K.L.M. „MERCURIUS". De Nationale Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius" te Haarlem hield haar eerste ledenvergadering van het seizoen. Verschillende belangrijke punten werden aan de orde gesteld, wat gedurende de winter- campagne gedaan moet worden en er werd be sloten over te gaan tot het voeren van een groote actie voor salarisverbetering, tevens zal getracht worden te komen tot oprichting van ontwikkelingscursussen. GELOOF EN WETENSCHAP. De eerste bijeenkomst van het seizoen 1937 1938 wordt gehouden op Vrijdag 8 October in den Stadsschouwburg. Door het Vereenigd Rotterdamsch Hofstad-Tooneel uit Den Haag, dir. Cor v. d. Lugt Melsert zal worden opge voerd „De Witte Ziekte" een spel in drie be drijven van den bekenden Tsjechischen schrijver Dr. Karl Capek. (Adv. Ingez. Med.) Na vijftien jaar vijandschap. door J. P. BAL Jé ETROUW aan zijn gewoonte, die langzamerhand meer tot een sleur was geworden, liep van der Made het grindpad af, dat naar het graf van zijn vrouw leidde. Meer dan vijf jaar was Coba nu al dood, en Jan van der Made had trouw iederen dag, weer of geen weer, haar graf bezocht. Zijn heele leven lang was Jan een man van nauwgezette principes geweest, een Jantje Secuur, zooals kennissen hem mis schien wat smalend plachten te noemen, die van een eens uitgestippelde levenslijn geen centimeter afweek. Hij had het eind van het smalle paadje bij na bereikt, toen hij plotseling verwonderd bleef stilstaan en in strak gespannen aan dacht naar het graf van zijn vrouw keek. Want vóór dat graf, in stille mijmering verzonken, stond een-manEn aan den voet van den ge denksteen lag een flinke krans Jan van der Made had kind nog kraai in de wereld, zijn familie en die van zijn gestorven vrouw beperkte zich tot enkele neven en nich ten, die het zeker niet in het hoofd zouden halen een dergelijke kostbare krans te koo- pen, vijf jaar nadat Coba gestorven was Terecht was Jan van der Made dan ook ver wonderd en het duurde een halve minuut, eer hij zijn roerloosheid had overwonnen, en wat sneller verder liep. Op datzelfde moment keek de man op en deed met een lichte beweging van ontstelte nis een stap achteruit, toen hij Van dei- zag naderen, Een blos bedekte zijn bleek ge zicht en hij maakte een beweging alsof hij zich wilde verwijderen. Maar van der Made, die opnieuw was blij ven staan, en ditmaal vlak voor den man, ging geen stap op zij. Weer had hij even tijd noodig om van zijn verbazing te bekomen eer hij spreken kon. .Kooiman", zei hij, en in zijn vlakke stem was vreugde noch haat te bespeuren, „Kooi man, jij De man tegenover hem antwoordde niet. Als bij intuïtie keken ze beiden tegelijk naai de groote, kostbare krans, die het graf bedekte en het was. of er even een smarttrek om den mond van den man, dien van der Made met Kooiman had aangesproken, kwam. Van der Made aarzelde slechts een kort oogenblik. Dan stak hij Kooiman de hand toe, welke deze drukte. „Vijftien jaar is het geleden", sprak Van der Made, „vijftien jaar is een lange tijd, zij maken een mensch anders! Laten wij onze felle vijandschap vergeten, nuzijge storven is". Peinzend keek Kooiman weer naar het graf. „Vijftien jaar", mompelde hij zacht voor zich heen. „Een lange tijd. En tóch, tóch heb ik haar nog niet vergeten. Zij koos jou destijds en misschien had ze gelijk. Jij was altijd even gelijkmatig, secuur, jij was een rots waarop ze kon bouwen. Ik was een nietsnut, een boe melaar, en het eenige, wat ik bezat, was een hart vol liefdevoor haar. Toen zij jou koos, had ik je kunnen vermoorden. Ik ging naar Amerikaik móést, want anders was ik gek geworden". Van der Made keek hem eens aan. Zijn grauwbleeke kleur uitgezonderd zag hij er goed uit. „Is het je goed gegaan?" vroeg Van der Made. De ander lachte wat wrang. „Soms eens wel, dan weer minder. Maar de laatste jaren heb ik nogal geluk gehad". Hij stapte van het onderwerp af, keek op zijn horloge. „Kom, Van der Made", zei hij, „ik moet gaan. Hier in dit gat is helaas geen enkel behoorlijk hoetel, ik mag dus mijn trein niet missen". Een zonderling gevoel van weemoed bekroop Jan van der Made. Nooit was er in zijn hart een zacht plekje geweest van zijn medemin naar, maar nu hij hem daar zag staan aan het graf van zijn vrouw, kwam er eigenaardige weekheid over hem. Beiden hadden ze Coba lief gehad, en, behalve hijzelf, was Kooiman de eenige, die haar miste en met wie hij over haar zou kunnen praten. „Ga mee naar huis", zei hij wat stug in zijn verlegenheid. „Ruimte genoeg. Je kan daar slapen". Slechts kort duurde Kooiman's aarzeling, een flauwe glimlach kwam voor het eerst op zijn gezicht. „Dank je", zei hij kort, „aardig van je!" Zwijgend liepen ze naar Van der Made's woning, die nog vol herinneringen was aan zijn overleven vrouw. Met moeilijke woorden eerst, maar na een uurtje al wat vlotter, spraken ze over haar en den oud entijd, en toen van der Made in een ongewoon-gulle bui een flesch cognac ont kurkte, kwamen hun tongen nog beter los. Alles konden ze nu in een ander licht bekij ken dan vijftien jaar terug, toen ze als ver woede vijanden tegenover elkaar hadden ge staan, dingend naar de gunst van haar, die zij toen, evenals nu, verheerlijkten als de „eenige", die er voor hen bestond. Met ontroering herdachten zij de gestorve ne en van der Made moest tot de erkenning komen, dat Kooiman lang niet zoo'n dwaze, oppervlakkige nietsnut was als hij vijftien jaar tevoren geleken had. En toen zij eindelijk, laat in den nacht, suf van de werkelijk goede cognac, gingen sla pen, was er, behalve in Van der Made's hoofd, ook in zijn hart een licht gevoel. En met het prettige idee, dat iedereen heeft, die van na ture goedhartig is en van een vijand een vriend heeft weten te maken, sliep Van dei- Made in Den volgenden morgen ontwaakte hij met razende hoofdpijn. Eerst nadat hij, volgens zijn steevaste gewoonte, het hoofd onder de kraan had gehouden, herinnerde hij zich zijn gast, en hij maakte zich op hem te gaan wek ken. Maar de deur van diens kamer stond al open en van den tijdelijken bewoner was geen spoor te ontdekken Wel vond Jan van der Made het volgende briefje, dat in staat was hem volkomen te ontnuchteren, letterlijk, zoowel als figuur lijk: „Beste Jan, Tot mijn genoegen heb ik bemerkt, dat je nog altijd even secuur en.... even wantrou wend bent als vroeger. Dat je in deze benarde tijden van devalua tie en van beurskrach je geld voor een groot deel in gouden munten hebt omgezet, is mis schien een wijze voorzorgsmaatregel, die zelfs „gröoteren" dan jij hebben getroffen. Maar dat je zelfs de banksafes niet vertrouwt, en de voorkeur geeft aan een vrij ouderwetsch brandkastje, is beslist onjuist gezien. Ik ben zoo vrij geweest die muntjes, voor zoover mogelijk, bij mij te steken, er niet aan twijfelend, of je gaar daarmee accoord, ge zien de broederlijke stemming, waarin je gis teravond te mijnen opzichte verkeerde. He laas, ik kon geen afscheid meer van je nemen, want ik moet me haasten den trein te halen, die op een overzeesche verbinding correspon deert. Om dezelfde reden kan ik ook den bloemist, die mij gisteren de krans leverde, niet meer betalen. Je wilt wel zoo vriendelijk zijn, dat kleine rekeningetje even te vereffenen, 't Was tenslotte voor jouw vrouw, nietwaar? Met de meest vriendelijke gevoelens, t. a. t- KOOIMAN". (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) Zorg, dat Uw vriendinnen U niet be klagen, omdat Uw haar zo dof en glansloos is en zulk een onaantrekkelijke indruk maakt. Het geval is heus niet zo hopeloos als U denkt. Was Uw haar met Blondona, als U blond is, of met Brunetta, als U donker haar heeft. Beide haarwasmid delen zijn geheel alkalivrij, zodat het lastige naspoelbad overbodig wordt en zich geen witte neerslag op het haar meer vormt. Blondona is verder het enige haarwasmiddel, dat Kamilloflor bevat, het 70-voudige extract der bergkamil- len, waardoor blond haar de oorspron kelijke, lichte tint terug krijgt, terwijl alleen Brunetta Hequil bevat, dat donker haar een prachtige, diepe glans geeft. WAARBORGEN VOLMAAKTE HAAR VERZORG ING V H 69-0101 H (Adv. Ingez. Med.) Zeven groole gemeenten zoeken nauwer contact. Bureau voor steunzaken. In Den Haag hebben de wethouders van Sociale Zaken der zeven groote gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen en Eindhoven verga derd ter bespreking van de brandstoffenvoor- ziening en de beide circulaires van minister Romme, den steun aan boven 21-jarigen en de wijziging van de b-steun betreffende. Het standpunt, dat te dezen opzichte dient te worden ingenomen zal nog nader worden uitgewerkt. Daarna zal nader overleg gezocht worden met den minister. Het contact tusschen de zeven gemeente besturen zal worden verstevigd. Omtrent alle zaken, de steunregeling in het algemeen ra kende, zal overleg worden gepleegd. Ten einde dit te vergemakkelijken is een bureau ge vormd. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEES ZAAL „HUIS TER ZAANEN". Nieuwe aanwinsten. Algemeene werken. Encyclopaedic, Winkler Prins' algemeene; deel 13 (Leeszaal). Zede- en Zielkunde. Hirson. Handen. Rombouts. Nieuwe banen in de psycho logie. Godsdienst. Diemer. Het scheppingsverbond met Adam. Penning. Het leven van Calvijn. Taal- en Letterkunde. Kramer. Taalstudie en stijloefening. Middendorp. Het woord en zijn betee- kenis. Raaf, De. Problemen der poëzie. Schepers. Troelstra als Fries dichter. Thomson. Dante's verhouding tot het Humanisme. Geschiedenis. Hogendorp, Van. Juliana van Stolberg. Yoessoepoff. De dood van Raspoetin. Nederlandsche en in het Ned. vert. Romans. France. De goden dorsten. Risseeuw. Is het mijn schuld? (Chr.) Wiltin. Het zout der aarde. Engelsche romans. James. Collected ghost stories. Mannin. Green willow. PERSONALIA. De heeren G. M. Bleeker en J. H. Bulthuis te Haarlem zijn Woensdag aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde. BLOEMENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE. De Bloemendaalsche Brigade kwam Woens dagavond in najaarsvergadering bijeen in Hotel Roozendaal te Overveen onder leiding van den voorzitter, Dr. W. D. van Oldenborgh. Bij de ingekomen stukken was o.a. een mede- deeling van het Bloemendaalsche gemeente bestuur, dat de helft der kosten van het aan geschafte zuurstofapparaat voor rekening dei- Gemeente werd genomen; als blijk van waar deering na een gehouden oefening. Deze me- dedeeling vond groote instemming, Bij bespreking van de oefenuren in Stoop's Bad deelde de Voorzitter mee, dat het Zon dagmiddaguur niet zoo druk bezocht werd als gewenscht was; de brigadekas moest tel kens een te groot bedrag bijdragen, zoodat dit een groot bezwaar was voor den penning meester, Voorgesteld werd nu, op een alge meen uur te gaan oefenen, n.l. op Woensdag avond, aansluitend aan den medischen cursus. Mevrouw W. M. Dauzon—De Ruijter zal de dames opleiden voor de diploma's A en B van den Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen; voor de heeren A en B werd benoemd de heer J. Faber en voor diploma C werd aan gezocht de heer W. Dixon; Hoofdleider blijft de heer W. Buddingh. Candidaten voor deze diploma's kunnen zich opgeven bij de secre taresse, mejuffrouow A. E. Evers. De E. H. B. O. cursus zal geleid worden door Dr. Van Ol denborgh. De voorzitter bracht dank aan de dames en heeren, die in het afgeloopen zomerseizoen de B. R. B, met succes vertegenwoordigden op verschillende wedstrijden. In verband met het 25-jarig bestaan der Haarlemsche Brigade in 1938 wordt een wed- strijdploeg gevormd om deel te nemen aan de voor dat jaar aan Haarlem toegewezen Bondskampioenschappen. Ook zal meer dan waarschijnlijk deelgeno men worden aan den wedstrijd om den Rot- terdamschen reddingsbeker. De heer Dixon verklaarde zich desgevraagd bereid, als leider van die te vormen ploeg op te treden. Medegedeeld werd, dat de hoofdleider W. Buddingh door het technisch bestuur van den Bond is benoemd tot adspiranllid dei- commissie voor het afnemen van het examen voor kustwachtdiploma; hij heeft met groot succes vele brigadeleden opgeleid voor dit moeilijk te behalen diploma.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9