Vaderdag. 50 Jarig FRANS PERQUIN Edo Bergsma. Wereldkampioenschap Schaken. H. Hef belangrijkste 55e JAARGANG No. 16649 Verschijnt dagelijks, helialve öp Zon- èn Feestdagen. VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72l/s. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-N oo rd. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.—, overlijden f 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het GeïUus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger 60.—* HEDEN: 20 PAGINA'S. Morgen is het Vaderdag. Het is mij niet geheel duidelijk wie zulks bepaald heeft, maar het schijnt dat de Bond van Sigaren winkeliers er meer van weet. Dit verstoort de illusie een beetje. Men zal mij niet van on gegronde achterdocht betichten als ik de veronderstelling uit, dat de sigarenwinkeliers niet uitsluitend, en zelfs niet in de eerste plaats, door idealisme gedreven worden als zij het welslagen van zulk een dag trachten te bevorderen. Aan de reclameplaat met de aansporing .Verwen Vader!" zijn zij wellicht ook niet vreemd. Enfin, ik gun hun succes. Moge hun omzet morgen fabelachtig zijn, en moge die van andere winkeliers, pas wat her ademend na jaren van malaise, er eveneens weldadig door beïnvloed worden. Want wij vaders worden niet alleen verwend met si garen of ander rookgerei. Sommigen onzer rooken zelfs heelemaal niet en verwachten dus iets anders. Het zou natuurlijk veel aardiger geweest zijn als het initiatief tot den Vaderdag van vrouwelijke zijde was gekomen. Dat zou ons hebben ontroerd. Vooral als het ware uitge gaan van den Nederlandschen Bond van Staatsburgeressen, aan dewelks feministisch streven wij in de laatste tientallen jaren zoo veel hebben toegegeven, dat een uiting van erkentelijkheid wel op haar plaats zou zijn geweest en ons bovendien van de zachtere gevoelens van den Bond jegens den man en jegens den vader in het bijzonder zou hebben overtuigd. Daar twijfelen we nu nog altijd aan. In het algemeen schijnt de schepping van den Vaderdag te moeten worden beschouwd als een gevolg van de instelling van den Moederdag. Toen die er eenmaal was zijn verscheidene vaders in ingezonden stukken gaan vragen: „Wanneer wij?" En anderen, journalistieke vaders, schreven korte artike len in denzelfden geest. Dit alles zou een lichtelijk onbescheiden en zelfs ietwat-af- gunstigen indruk gemaakt hebben, ware het niet dat de zaak door de meesten als een grap werd opgevat. Maar dat is natuurlijk niet het geval bij vaders die tevens sigaren winkelier zijn. Het instellen van bepaalde dagen voor doeleinden als dit is van Amerikaanschen oorsprong. De Amerikanen gaan, zooals be kend is, mank aan gebrek-aan-traditie en zijn dus voortdurend bezig met tradities te scheppen voor hun nageslacht. Vanwege hun gebrek aan ervaring zijn hun uitvindingen op dit gebied vaak een beetje kinderachtig, maar nu de Moeder- en Vaderdagen er een maal zijn kan men daar geen bezwaar meer tegen maken. Immers, liet is aan de kinde ren ze te vieren. Wat zullen die van onzen dag maken? Zal hij op den duur een dergelijk welslagen be leven dat wij eenmaal van „de Eeuw van den Vader" zullen gaan spreken? Helaas, collega-vaders, ik betwijfel het. De moeders, reeds tweemaal 's jaars gekweld met de vraag wat de kinderen op verjaardag en Sinterklaas aan vader moeten schenken, zul len een derden raadsel-datum maar matig waardeeren, ondanks de bereidwillige aan wijzing, door de sigarenwinkeliers verstrekt. Trouwens, wij vaders zelf zullen in sommige gevallen moeten betalen, vanwege de ontoe reikendheid van spaarpotten. En de kans is niet gering dat men ons thuis tot tracteeren zal aansporen. Ik wek u allen, mede-vaders, er evenwel toe op, daartegen stelling te nemen. Want op de reclameplaat staat „Verwen Vader" en niet „Laat u door Vader verwennen". Tot dat laatste zijn wij, nietwaar, al zoo veelvuldig bereid mede te werken. Tenslotte rijst de vraag of wij vaders als groep, als kostwinners, als schepping-der- natuur het eigenlijk wel verdienen, verwend te worden. Wij zijn natuurlijk te bescheiden om daarop te antwoorden. Alleen als de vraag aldus gesteld wordt dat men ons als belas tingbetalers betitelt zal alle bescheidenheid ons ontvlieden en het antwoord een donde rend, éénstemmig „Ja!" zijn. Ik geloof evenwel dat er tijden zijn geweest waarin de Vaderdag meer geestdrift zou uit gelokt hebben dan in het tijdsgewricht dat wij thans beleven. De redenen daarvan te trachten te formuleeren zou mij thans te ver voeren. Doel van deze korte beschouwing is slechts, mijn collega-vaders en mijzelf de eerlijke kans te geven dat er morgen wat „aan ons gedaan wordt." Hetgeen dan bij deze is geschied, met de verzekering erbij dat niet alleen in materiee- len maar ook in ideëelen zin wij zeer gevoelig voor hulde zijn. Net als de moeders. En net als de kinderen. Ik weet, mede-vaders, dat ik namens u allen spreek en hoop er het beste van voor ulieden en voor In verband met het bestaan der zaak zullen kantoor en Magazijnen a.s. ZATERDAG 2 OCTOBER na 11 uur GESLOTEN zijn. j (Adv. Ingez. Med.) (De 75-jarige voorzitter van den A.N.W.B., Edo Bergsma, neemt na 53 jaar, dezen Zaterdag afscheid als voorzitter). Ook de heer Bergsma moet ervaren, Er komt per slot een tijd van gaan, Wanneer je drieënvijftig jaren Aan 't hoofd als leider hebt gestaan. Het komt wel voor, dat andre menschen, De zaken stellend bovenal. Van d' ouderdom het heengaan wenschen, Dat is hier vast niet het geval. Nu Edo Bergsma heeft besloten, Dat het zijn tijd is om te gaan, Nu gaat millioenen landgenooten, Zijn zeer bijzonder afscheid aan. Want allen die een fiets berijden En elke automobilist, Zij die aan paardensport zich wijden En elke watersporttoerist; Ook zij die snorren op motoren En, lest maar best, de wandelaar. Kortom, geen groepen uitverkoren, Maar wij, wij allen met elkaar: Wij moeten vol erkenning heden Een hulde brengen aan den man, Die twee October af gaat treden, Na drieënvijftig jaren van Een onvermoeid en prachtig streven, Waar elk van ons van profiteert, Dus: lang moog' Edo Bergsma leven, Door dankbaar Nederland geëerd! P. GASUS. Een bril van KEIP houden Uw oogen op peil. Gr. Houlsliaal naast Luzor (Adv. ingez. Med.) „Eigen Hulp" 60 jaar. A.s. Woensdag receptie. Wij vernemen, dat de winkelvereeniging „Eigen Hulp" a.s. Woensdag 6 October zestig jaar bestaat. Ter gelegenheid daarvan zal het bestuur op dien middag van half vier tot vijf uur in het gebouw aan de Zijlstraat receptie houden. Aan de leden van deze coöperatie is een souvenir aangeboden, bestaande uit een fraai zilveren boterspaan. De Frans Halstentoonstelling. Meer dan zeventigduizend bezoekers. Naar wij vernemen is de Frans Halsten toonstelling, die gistermiddag gesloten werd in totaal door ongeveer 71.400 personen be zocht. Den laats ten dag was het aantal be zoekers grooter dan andere werkdagen. Klaar blijkelijk wilden nog tal van personen van dezei laatste gelegenheid om een zoo vol ledig oeuvre van den grooten meester bijeen te zien gebruik maken. Over de voorwaarden van den revanche-strijd. Nu, dank zij het initiatief van Haarlem's Dagblad, een der partijen van den grooten revanche wedstrijd .om het wereldkampioen schap schaken tusschen Dr. M. Euwe en Dr. A. Aljechin te Haarlem zal plaats vinden (de zesde partij, op Zaterdag 16 October in het Gemeentelijk Concertgebouw) zal het meer lezers dan ooit interesseeren. volgens welke hoofdvoorwaarden een strijd als deze eigen lijk wordt gestreden. Hier volgen deze derhalve: Winnaar van den wedstrijd is hij. die het eerst minstens 15V2 winstpunten heeft be haald, waaronder tenminste zes winstpunten voor gewonnen partijen. Voor een gewonnen partij krijgt de winnaar één punt, voor een remisepartij krijgen beide spelers een half punt. Indien 11a 30 partijen geen der spelers zes partijen mocht hebben gewonnen, wordt doorgespeeld, totdat een hunner zes partijen heeft gewonnen. Als na 30 partijen de spe lers een gelijk aantal winstpunten van min stens zes hebben behaald, geldt de wedstrijd aLs onbeslist en behoudt Dr. Euwe zijn titel. Is de wedstrijd beslist vóór de 30e partij, doordat de achterstaande speler den ander onmogelijk meer kan inhalen, dan wordt doorgespeeld, totdat in het geheel 30 par tijen zijn gëspeeld. De partijen, gespeeld na de beslissing, worden als vriendschappelijke partijen beschouwd. De bedenktijd bedraagt voor eiken speler 2V2 uur per 40 zetten, met dien verstande, dat de opgespaarde tijd aan de volgende zettenreeks van party ten goede komt. Er worden 40 zétten per dag gespeeld, ter wijl de 41e zet van wit. de 81e zet van wit enz. in gesloten couvert afgegeven wordt aan den leider. Hangpartijen worden verder gespeeld op den volgenden dag. Er wordt slechts één partij per dag gespeeld. Als regel wordt geen nieuwe partij aangevangen, voordat de vo rige beëindigd is. De spelers hebben te' allen tijde het recht, de partij te beëindigen door remise, ook vóór den 30en zet. Dit zijn de voornaamste voorwaarden van dezen revanche-wedstrijd, zooals zij in het overleg tusschen de spelers en het comité zijn vastgesteld. DE BURGEMEESTER VAN JERUSALEM GEARRESTEERD. JERUZALEM, 1 October (Reuter)Twee vooraanstaande Arabieren zijn hier van daag in hechtenis gesteld, t.w. Kualidi, de burgemeester van Jeruzalem, die lid is van het Hooge Arabische Comité en Foead Aba, de secretaris van dit Comité. Deze arrestaties zouden gevolgd zijn. na dat een niet een ultimatum gelijk staand verzoek der Arabieren tot bevrijding van 200 personen, die gearresteerd waren in verband met den moord op Andrews, door de Britsche autoriteiten was afgewezen. De autoriteiten zouden besloten hebben alle leden van het Hooge Arabische Comité in te sluiten, maai de grootmufti van Jeruzalem, die de leider van het comité is. zou zich reeds in de moskee van Omar een schuilplaats hebben verschaft. Alle telefoonverbindingen in Palestina zou den zijn gestaakt. Er valt een zeer actief op treden van de politie en van de troepen waar te nemen. In Londen heeft men tot dusver nog geen officieele bevestiging ontvangen. I aarlem's Dagblad bevatte in 1936 45303 „Groentjes" en in de eerste helft van 1937: 24117. Dat beteekent dus alweer een toe neming en wel van honderden in een half jaar. Italiaansche regeering verwacht geen heil van driemogendheden- conferenlie. Vrijwilligerskwestie behoort volgens hoar in de non-interventie commissie thuis. Bovendien mag Duitschland niet gepasseerd worden. In Italiaansche kringen te Londen wordt medegedeeld, dat de Italiaansche ambassa deur te Londen, Grandi, aan minister Eden de redenen uiteen heeft gezet, waarom Italië zekere opwerkingen heeft gemaakt tegen het FranschBritsche voorstel inzake de bespre kingen der drie mogendheden over de inmen ging in Spanje. De ambassadeur herinnerde Eden er aan, dat het terugtrekken van de vrijwilligers reeds in de niet-inmengings-commissie was behan deld en zijn regeering zag niet in, waarom deze kwestie in een conferentie der drie mo gendheden behandeld zou moeten worden. De door Grandi aangevoerde argumenten zijn: de besprekingen der drie mogendheden zouden parallel loopen met de besprekingen van de niet-inmengingscomissie, welke ook reeds de vrijwilligerskwestie behandelt. Vol gens de opvatting van de regeering te Rome kan de vrijwilligerskwestie niet alleen worden opgelost, aangezien de rechten van oorlog voerenden hiermede verbonden zijn. Tenslotte is de Italiaansche regeering van meening, dat het terugtrekken van de vrijwil ligers niet een zaak is. welke alleen Frankrijk, Engeland en Italië aangaat. Verder verlangt Italië, dat ook Duitschland deelneemt, hetgeen wel blijkt uit de redevoe ringen van den Duce en den Fuehrer. Naar verder verluidt zou Italië er in toe stemmen de kwestie van de vrijwilligers en de toekenning van de rechten van oorlogvoeren den gemeenschappelijk te bespreken, het ver langt evenwel, dat men niet zal wachten tot alle vrijwilligers teruggetrokken zullen zijn, alvorens de rechten van oorlogvoerenden zul len worden toegekend. Toch een conferentie? In"Britsche diplomatieke kringen gelooft men niet. dat deze Italiaansche démarche een beletsel behoeft te zijn voor de Britsch-Fran- sche uitnoodiging tot driezijdige besprekingen. Men geeft te kennen, dat men aan de door Grandi te berde gebrachte bezwaren niet de beteekenis van een weigering wil toekennen en dat de Fransch-Britsche nota te Rome zal worden overhandigd, zoodra het overleg tus schen Londen en Parijs is geëindigd. In elk geval is men te Londen steeds minder geneigd de bespreking van het non-interventievraag- stuk op de lange baan te laten schuiven of zich te leenen voor vertragende manoeuvres, van welken kant zij ook komen. Beëediging van Mr. Patijn uitgesteld. Door lichte ongesteldheid van H. M. de Koningin. 's-GRAVENHAGE, 1 October. Naar wij vernemen is de beëediging van mr J. A. N. Patijn. als minister van buitenlandsche za ken, welke hedenmiddag 2 uur op het Loo door H. M. de Koningin zou geschieden, we gens lichte ongesteldheid van de Koningin lot later uitgesteld. De „Endeavour'' in veilige liaven. Gosport in feesttooi. LONDEN, 1 October (Reuter) Aan den veelbewogen zeiltocht van het Engelsche jacht „Endeavour 1" over den Atlantische Oceaan is een einde gekomen. Hedenmorgen heeft het vaartuig het anker laten vallen in de haven van Gosport bij Southamp ton, waar het door een juichende me nigte ontvangen werd. Gosport had een feestelijk aanzien en was geheel met vlaggen getooid. Muziek ver hoogde de blijde stemming over den terugkeer van het verloren gewaande jacht. Britsche vlieghoot aan de Grieksche kust verongelukt. Vier inzittenden omgekomen. ATHENE, 1 October (Reuter). Een Britsche verkeersvliegtboot is bij de daling nabij Pha- leron ongelukkig op het water neergekomen en volkomen onder water verdwenen. Bij dit ongeluk dat aan slecht zicht te wijten zou zijn, hebben vier personen het leven verloren. Zes inzittenden werden ge- gewond. Kroonprins Paul van Griekenland, die thans 38 jaar is, heeft zich verloofd met prinses Friederike, dochter van hertog Ernst August van Brunswijk en Lüneburg, die gehuwd is met een dochter van den Duitschen ex-keizer. Het woord is aan... Giannone: De noodzakelijkheid is de beste taalleeraar. Succesvolle tegeuaanval der Chiueezen. Japanners o.a. bij Tsjapei en Honkioe teruggedrongen. Havas meldt uit Sjanghai, dat bij Tsjapei en Honkioe de Japansche troepen honderd tot honderdvijftig meter zijn teruggedrongen bij een tegenaanval van de Chineezen. Britsche militairen, die de internationale nederzetting bewaken, hebben den strijd voor hun oogen zien afspelen. Zij verklaarden dan de Chineesche infanteristen de Japan sche soldaten uit de huizen beschoten, zoo dat dezen hun stellingen onmogelijk konden handhaven. Zij hadden deze stellingen de vorige dagen ten koste van zware verliezen veroverd. Niettegenstaande hun bet-ere bewapening moesten de Japansche troepen terugtrekken Een poging om de Chineezen weer te ver drijven, mislukte. De Japansche luchtmacht kan hier niet ingrijpen, aangezien dit te gevaarlijk zou zijn voor de internationale nederzetting. De Chineesche pers meldt, dat de zich terugtrekkende Chineesche troepen langs de spoorlijn TientsinPoekau zich verschanst hebben te San Yoean aan de grens van Hopei en Sjantoeng, op 25 K.M. ten noorden van de belangrijke stad Tehsien. Het Chineesche persagentschap Central News meldt voorts, dat gis teren dertig Chineesche vliegtuigen hebben deelgenomen aan de krijgs verrichtingen van Pianghsing en zware verliezen hebben toegebracht aan de Japanners. Gistermorgen on dernamen Japansche vliegtuigen een aanval op Hantsjau, waar zij tevergeefs trachtten een over de ri vier Tsientang geslagen brug te ver- nleien. De aangerichte schade was echter van weinig beteekenis. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de troepen voortrukken door de vlakte van TaiYoean. in de richting van Pai Han Foe. na Fansjehsien, op 40 kilometer ten Zuid-Oosten van Yoeanmenko gelegen, te hebben ingenomen. Een andere Japansche colonne welke zich voortbeweegt naar het Zuiden van Totoeng heeft de Chineesche stellingen van Tainsien bezet, gelegen op 30 kilometer ten Westen van Fansjehsien Felle strijd woedt in Lotien. SJANGHAI. I October (Reuter). In den sector Lotien woedt een zoo hevig gevecht als zich sinds het begin dei- vijandelijkheden nog niet heeft voor gedaan. De Japansche troepen, ge steund door artillerie en tanks, trach ten door de Chineesche linie te breken teneinde de groote Chineesche troepenconcentraties te isoleeren. Aan beide zijden zouden duizenden slachtoffers vallen. De Chineezen geven het verlies van eenige voorposten toe, maar zeggen, dat hun voor naamste linies in tact zijn gebleven. Inmid dels trachten de Chineezen zich een door gang te verschaffen door de muren, maga zijnen en huizen in den sector van het Noor derstation. teneinde de Japanners te bestoken. De Chineezen beweren op deze wijze reeds het theater Pantheon bij het Noorderstation te hebben veroverd. pag. De Chineezen hebben een succesvollen tegenaanval gedaan. 1 Het jubileum van den heer Gratama 2 Te Doetinchem is een boei bij het ver zinken uit elkaar gesprongen. 3 Er is een nieuwe Nederlandsche film maatschappij opgericht. 3 Oververmoeid chauffeur veroorzaakt een ongeluk. 3 Het patrouilleplan van de Middelland- sche Zee is thans definitief te Parijs op gesteld. 4 Een groot aantal Spaansche vluchtelin gen zal Frankrijk moeten verlaten. 4 Voor de Haarlemsche rechtbank heeft gis teren een dievenbende terecht gestaan. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Vaderdag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Per K.L.M. van Curacao naar Aruba. 3 K. Andr.: Koning Zog's veelbewogen loop baan 4 H. D. Vertelling: Het meisje in de Dancing 7 Sport in 't Kort. u J. B. Schuil: Charlotte Kohier. 12 J. B. Schuil: Nelson-revue. 12 RFrans Hals tentoonstelling. 12 Voor de Jeugd. 17 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1