BAKHUYS s SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD Mijn kijk op het spel OAMES-ATHLETIEK H.F.C—Hilversum NAAR METZ? EEN BOKSSTADION De Motorrenner Taruffi Jopie Waalberg SPORTFLITSEN MAANDAG 4 OCTOBER 1937 HAS REE M'S DA C BEAD Zeven overwinningen van Gisela Mauermayer. Uit Innsbrück: De Olympische kampioene en wereldrecordhoudster Gisela Mauermayer heeft haar veelzijdigheid tijdens atnletiek- wedstrijden te Innsbrück gedemonstreerd door niet minder dan zeven overwinningen te behalen. Haar beste prestatie verrichtte zij bij het discuswerpen, waarbij zij een afstand van 45.10 meter haalde, hetgeen haar dit jaar nog niet gelukt was. In den vijfkamp behaalde zij 317 punten. De overige over winningen van de Duitsche athlete waren: 100 meter in 13,5 sec., hoogspringen 1.45 me ter, verspringen 5.31 M., kogelstooten 12.10 M., en speerwerpen 32.90 M. door Criticus Een-oud-Hollandsch spreekwoord zegt, dat zachte meesters stinkende wonden maken en hoewel men als toeschouwer overtuigd is, dat spelen moeilijker is dan critiseeren, is het soms toch beter, de dingen bij hun naam te noemen. Welnu, het moet mij helaas van het hart, dat het spel van H.F.C. mij in dezen wed strijd in alle opzichten wel heel erg heeft teleurgesteld. Zonderen wij keeper Van der Togt uit, die vooral in de tweede helft zijn doel met veel meer durf en zelfvertrouwen en in vlotter stijl dan vroeger verdedigd heeft, dan moet worden geconstateerd, dat de rest van het team ver onder het spelpeil bleef, benoodigd om in de tweede klasse overwinningen te kunnen behalen. In deze rubriek is reeds eerder vermeld, dat een bepaald systeem slechts dan effect kan sorteeren. indien het volgens de regelen der kunst wordt uitgevoerd. Daarvoor heeft men in de eerste plaats technisch voldoend bekwame spelers noodig, die voorts (en dat is wel de hoofdzaak) zoo goed op elkaar zijn ingesteld en dermate rolvast zijn dat zij de hun toebedeelde taak in het „ensemble" naar be- hooren en volgens de eischen van dat systeem kunnen vervullen. Hetspelen met een stopper-spel, waarbij het voorkomen van goals een eerste conside ratie is, heeft het vooropgezette doel, de ver dediging te versterken door het scheppen van een defensieve linie, die de geheele breedte i»an het veld bestrijkt. (Thans wordt weer bericht, dat Bakhuys een profcontract heeft gesloten met de F.C. Metz in den Elzas. Mogelijke nieuwe tegenspra ken zijn verioerkt in het vraag- teeken in den titel). Het nieuws snelt weer langs berg en dal, Valt neer in steden en in dorpen, Voor Bakhuys schijnt, zoo niet de bal, Dan toch de teerling nu geworpen. Hij wekt nooit meer 't supportersvuur Tot gloed op Nederlandsche velden, Zijn been is sterk, het leven duur, Maakt Bakhuys toch zijn kunst te gelde? Wat eens zijn spel was, wordt dan werk, Vaak heeft hij kogels afgeschoten, Nu is er eentje door de kerk, Tot smart van vele landgenooten. Als amateur werd hij vermaard, 'k Hoop dat hij veel als prof beteekent, Zijn schot was steeds een daalder waard, 't Wordt meer nu, zelfs in francs gerekend. Nou Bakhuys, 't ga je goed, vaarwel, Oranje zul je niet meer dragen, Ik hoop dat in het loon-naar-spel, De middenvoor Bakwie zal slagen. Al is 't voor hen een kwade dag, Toch wenschen je je voetbal vrinden, Dat je ook met den Franschen slag, Opnieuw jedoel zult kunnen vinden. P. GASUS. Dit doel wordt geenszins bereikt, wanneer de spil en de beide backs hun gezamenlijke aandacht aan den vijandelijken middenvoor besteden en de kanthalfs hun achterspelers voor de voeten loopen, waardoor de vleugelspe lers der tegenpartij voortdurend een evenveel vrij spel hebben, als gold het een oefen partijtje. Het heeft geen zin, hier een uitvoerige „gebruiksaanwijzing" van het systeem in kwestie te geven; bovendien beschikt H.F.C. in trainer Marshall over een geroutineerden oefenmeester, die zijn vak terdege verstaat. Ik kan mij dus beperken tot de vraag, of H.F.C. met het voorhanden zijnde spelers materiaal in staat is, een zoo moeilijk systeem als het bovenbedoelde, met kans op succes in practijk te brengen. Het antwoord op deze vraag moet dan voorshands ontken nend luiden: zoolang de leden van het team niet geregeld in ploegverband oefenen, en niet enkele dagen vóór den wedstrijd een onderlinge bespreking houden om de te volgen tactiek van het elftal en van elk hunner vast te leggen, is het beter alle krachten op het maken van doelpunten te concentreeren, dan elkaar volgens een onbe grepen systeem (en derhalve systeemloos) voor het eigen doel in den weg te loopen. Als men hoort en ziet, welke opofferingen de spelers van diverse clubs zich voor de training getroosten, en met hoeveel animo en aandacht zij' de wenken van den trainer opvolgen, dan raakt men met hen overtuigd, dat er veel goede wil en doorzettings ver mogen vereischt wordt om zich in den strijd om het voetbalbestaan te kunnen hand haven. Nu kan men wel zeggen: „wij spelen puur voor ons genoegen", doch daarmede heeft men den plicht tegenover zijn club niet ver vuld. De Engelschman zegt zeer terecht: „What is worth doing, is worth doing well", en dat geldt ook voor de sportbeoefening. Trouwens, de competitie heeft steeds ten- doel gehad elkaar onderling te bekampen, om uit te maken, wie de sterkste is en niet om van weerszijden louter een balletje te trap pen in de hoop, dat het leder de goede richting uitgaat. En al voelt men zich nu nog zoo liefhebberij-voetballer, dan nog is men het aan den naam en de historie van de club, alsmede aan de supporters verplicht zich zoo goed mogelijk voor te bereiden en zijn uiterste best te doen. In Drijver heeft -HF.C. altijd een goeden en betrouwbaren back gehad; het lijkt mij, gezien het in deze match vertoonde verdedi- gingsspel, een gebiedende elsch, dezen speler weder op zijn oude plaats op te stellen, zeer zeker, als men in de gekozen tactiek wil blijven volharden. Voorts zou men Kees ten Have eens als middenvoor kunnen probeeren, hij is in elk geval een flinke doorzetter. Zijn broer Joop voldoet beter als binnenspeler dan op den vleugel; met Höck is juist het omgekeer de het geval, indien hij althans (en dit geldt ook voor Ligtenstein) op zijn lijn blijft en wat sneller start. Misschien ook zou een enthousiast spelende Hagenaar een goede partner voor Ligtenstein op den vleugel zijn. terwijl de thans als middenvoor fungeerende De Keizer de linkshalf-plaats dan kan inne men. Een voorhoede, samengesteld uit: Ligten stein, Hagenaar. C. ten Have. J. ten Have en Höckhet experiment is de moeite van het nemen m.i. wel waard. CRITICUS. Nabij Amsterdam Naar wij vernemen worden er door een combinatie met Engelsch kapitaal plannen uitgewerkt tot stichting van een boksstadion, buiten Amsterdam, in een der randgemeen ten van de hoofdstad, waar geen boksverbod bestaat. Het zou in de bedoeling liggen in dit stadion 40.000 toeschouwers te bergen, allen op zitplaatsen. De mogelijkheid zou voorts onder 't oog worden gezien een gedeelte van het stadion, dat in carrévorm zou worden gebouwd, weg te nemen, waardoor een ruimte vrijkomt, waarop een voetbalveld zal kunnen worden uitgezet. In dat geval zullen 30.000 toeschou wers in het voetbalstadion een zitplaats kun nen hebben. Binnen enkele weken zal een defmitieve beslissing vallen of deze plannen doorgang vinden. De Automobilist Rosemeyer Wint in Donington Park Het internatio nale autorensei- zoen is Zaterdag besloten met ra ces op het circuit van Donington Park in de nabij heid van Notting ham waarbij van de deelnemende Duitschers dit maal de Auto- Union-rijder Ro semeyer winnaar werd met een ge middelde snelheid van 133.349 K.M. per uur .Hij kwam als eerste binnen voor von Brau- ohitsch, Caraccio- la, Mueller en Hasse. De uitslag luidde: (totale afstand 402.24 K.M.) 1. Rosemeyer (Auto Union), 3 uur 1 min. 21.5 sec., gem. uursnelheid 133.349 K.M.; 2 von Brauchitsch (Mercedes Benz 3 uur 1 min 40 sec., gem. uursnelheid 132.884 K.M.; 3. Caracciola (Mercedes Benz) 3 uur 2 min. 18 sec., uursnelheid 132.416 K.M. vestigt vier wereldrecords Uit Milaan: De Italiaansche motorrenner Pierro Taruffi heeft Zaterdagavond met een vier cylinder 500 cc. Gilera-motor vier nieu we wereldrecords op zijn naam weten te bren gen, n.l.: 5 km. met vliegenden start: 1 min. 12 sec., gemiddelde uursnelheid 248 KM. (oud wereldrecord: Ernst Henne «DuStschlandl met 1000 cc. B. M. W. gemiddelde uursnel heid 230 K.M. 5 mijlen met vliegenden start: 1 min. 59 sec. gemiddelde uursnelheid 241.700 K.M. (oud wereldrecord: Wright met 1000 cc. oec, gemiddelde uursnelheid 210.700 KM.) 10 K.M. staande starte: 2 min. 42 sec., ge middelde uursnelheid 222 K.M. (oud wereld record: Lewack met 1000 cc. Broughb Supe rior, gemiddelde uursnelheid 191 K.M. 10 mijlen staande start: 4 min. 30 sec., ge middelde uursnelheid 214 K.M. (oud wereld record: Wright met Zenith, gemiddelde uur snelheid 187.350 K.M. zwemt wereldrecord 1. Het E.D.O.-elftal. Eerste rij v. 1. n. r.: Spek, Schij venaar, Van Zaanen, Tim merman, J Koene; tweede rij: C. v. d. Schalie, J. v. d. Schalie, Oomen; derde rij: Hirs, grensrechter, Zandstra, v. d. Born, Verhagen en de reserve Vreenegoor 2. De R.C.H.'er v. d. Bel en de ED.O.- speler Van Zaanen voeren tijdens de plaatselijke ontmoeting in het Noorder Sportpark een solodans uit 3. Het dameshockey-elftal van Rood en Wit. Eerste rij v. 1. n. r. de dames: L. Paardekooper Overman, A. v. Beeck Vol lenhoven, L. Jongeneel, T. Goeting, tweede rij: P. J. v. d. Zouwe, H. Vreede, J. Goeting; derde rij: T. Leeuwenberg (jubilaresse). M. Schmeink, A. Voor- walt, M. v. Beeck Vollenhoven. Tijdens de Zaterdagavond in de overdekte Zwemvereeniging georganiseerde internatio nale wedstrijden is Jopie Waalberg van de Amsterdamsche Dames Zwemclub er in ge slaagd, het wereldrecord over 200 meter school slag, dat op haar naam stond met een tijd van 2 min. 58 sec., gevestigd op 27 Juni van dit jaar in het open bad te Zaandijk, te ver beteren en te brengen op 2 min. 56.9 sec. Het is overigens een 'avond geworden, waar op vele Nederlandsche successen werden be haald. Alleen Nida Senff werd geslagen op de 200 meter rugslag door Ragnhild Hveger, die een tijd noteerde van 2 min. 43,2 sec., toch noch bijna 2 seconden boven haar wereld record op dezen afstand. Maar Nida Senff tikte aan in 2 min. 46 sec. Scheffer won de 100 meter rugslag in den goeden tijd van 1 min. 11.5 sec. Smitshuyzen won hetzelfde nummer school slag. Scheffer behaalde zijn tweede zege op de 200 meter borstcrawl met een tijd van 2 min. 20.8 sec; vóór Moolenaar, met wien hij een feilen strijd om de overwinning gevoerd heeft. zRagnhild Hveger won de 100 meter borst crawl met flinken voorsprong op Ali Stijd. De waterpolowedstrij Gentsche Zwemver- ZwemvereenigingC. N. Paris met 84 ge wonnen. Het IJ won met 43 van de Ant- werpsche Zwemclub. Ragnhild Hveger verbetert liet wereldrecord 400 M. borstcrawl. van Zondag Mej. Tini Leeuwenberg, die Zondag tien jaar lid is van de dames hockeyclub Rood en Wit, werd vóór den wedstrijd tegen Amsterdam gehuldigd. Mej. Schmeink biedt aan de populaire en sportieve speelster namens de club bloe men aan. Uit Gent: Op den tweeden dag van de in ternationale wedstrijden, georganiseerd dooi de Gentsche Zwemvereeniging, is Ragnhild Hveger er Zondag in geslaagd, het wereld record op de 4G0 Meter borstcrawl. dat se dert 10 Februari van dit jaar op haar naam staat met een tijd van 5 min. 14.2 sec., ge vestigd te Kopenhagen, met 0.2 sec. te ver beteren en te brengen op 5 min. 14 sec. Jopie Waalberg verrichtte een buitenge woon fraaie prestatie door het Nederlandsch record op de 100 Meter schoolslag, dat in haar bezit is, met een tijd van 1 min. 23.8 sec., gevestigd op 20 Maart van dit jaar te 's-Gravenhage, met niet minder dan 1.2 sec. te verbeteren, waardoor het record thans op 1 min. 22.6 sec. staat. De belangrijkste uitslagen waren- 400 Meter borstcrawl dames: 1 Ragnhild Hveger 5 min. 14 sec. (nieuw wereldrecord) 2 mej. Fleuret, 5 min. 54.3 sec.; 3 mej. Caron (België) 5 min. 55.8 sec.: 4 Ali Stijl 6 min. 7.6 sec. 100 Meter borstcrawl heeren: 1 Hoving 1 min. 0.4 sec.; 2 Scheffer 1 min. 1.6 sec.; 3 Geerling 1 min. 4.4 sec.; 4 Moolenaar 1 min. 4.6 sec. 100 Meter schoolslag dames: 1 Jopie Waal berg 1 min. 22.6 sec. (nieuw Nederlandsch record)2 Valborg Ghristensen 1 min. 24.8 sec.; 3 Jopie Stroomberg 1 min. 29.2 sec.; 4 mej. van de Kerkhove l min. 31.2 sec. 100 Meter rugslag dames: 1 Nida Senff. 1 min. 14.6 sec.; 2 Iets van Fegelen 1 min. 16.4 sec.; 3 Ragnhild Hveger 1 min. 19 sec.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9