Een hal vol haring... REVANCHE M' Klein Europa. Hazenjacht. Euwe—Aljechin De kaartverkoop Het belangrijkste 55e JAARGANG No. 16652 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen. k DINSDAG 5 OCTOBER 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij vooi Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENHëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim ƒ100.—, één lid duim ƒ50.- één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60.— HEDEN: 14 PAGINA'S. Begint tegenwoordig tot velen het besef door te dringen, dat het politieke gedoe van de Europeesche mogendheden in dezen tijd niet alleen verward en verdeeld, maar boven dien klein is? Het schijnt een stoute ver onderstelling, maar de bewijzen ervoor kan men meermalen in uitingen van buitenlan ders vinden. Onlangs nog in een artikel van den Franschen oud-minister Pierre Flandin, waarin hij toenadering van de democratisch- geregeerde landen tot de dictatoriaal-gere- geerde bepleitte als een noodzaak om Europa's ondergang te voorkomen. Feitelijk sprak hij zich daarmee uit voor een terugkeer tot de politiek van Briand, die zijn tijd vooruit was toen hij ging streven naar een toenadering tot het „nabuurland" in rechte tegenstelling tot de werkwijzen der oude diplomatie, die a priori aannam dat men met zijn buren toch geen samenwerking kon bereiken en daarom bondgenootschappen met anderen moest slui ten. Briand ging trouwens nog verder. Hij stond de schepping van een „Europeesche Federatie" voor. Herinnert men zich dat nog? Het was de stoute gedachte van een man die zoo breed en zoo ver vooruit zag, dat hij de voortdurende .verzwakking van Europa's wereldinvloed tengevolge van zijn verdeeldheid in ettelijke ruziënde staatjes door een koene nieuwe conceptie der Euro peesche belangen zich uitend in een nieuwe synthese, wilde remmen? Sommigen geven hem gelijk. Maar tot de menigte drong zijn inzicht nog lang niet door. En nu, in 1937, schijnen de tegenstellingen in Europa scherper dan ooit, hoort men ook nau welijks meer van de strevers naar „Pan- Europa" en „de Vereenigde Staten van Euro pa" maar begint toch het besef van Klein- Europa, verdeeld en daardoor voortdurend verliezend aan wereld-invloed en wereld macht, tot de massa door te dringen. Dat is niet zoo vreemd als het lijkt, want iedere actie leidt tot reactie. De verscherping der tegen stellingen en het opvallend ontbreken van een Europeesche politiek die op de toekomst ge richt is hebben velen tot nadenken gedwongen. Oris land behoort tot de kleinste der vele kleine staten in Europa en daarom is het voor een Hollander moeilijker dan voor den burger van een der grootere staten, de zaken zoo in het groot te gaan zien. Immers, wij zijn niet machtig genoeg om eenige leiding in de richting van een Europeesche aaneenslui ting te kunnen geven. Maar daarom kan men zijn persoonlijk inzicht wel doen gelden boven de beperktheid van den Nederlandschen machtsinvloed uit en vaststellen dat al het tegenwoordige gemanoeuvreer en gehannes in Eurapo zonder eenige vastomlijnde toekomst is. Evenals een Italiaan zou kunnen vragen: „Wat wacht ons nu eigenlijk na Mussolini?" en daarop het antwoord schuldig moet blijven. Toch is die vraag alleszins gerechtigd, want Mussolini is vierenvijftig jaar oud en heeft dus nog maar een beperkten levenstijd voor zich. Het aantal jaren waarin hij zijn nationalistische, geenszins Europeesche poli tiek nog in volle vitaliteit zou kunnen Élijven doorzetten schijnt met vijftien al hoog ge schat. En als dat verwezenlijkt werd zou hij alle duur-records van een burgerlijke dicta tuur geslagen hebben, hetgeen ietwat onaan nemelijk is. De toekomst van Europa schijnt op dit oogenblik geen andere dan die van een voortdurende versnippering van krachten met een eindeloos krakeel en de vage hoop, dat met voortgezet kunst- en vliegwerk een nieuwen oorlog vermeden zal worden zonder dat men acht slaat op de rest van de wereld, die bezig is ten koste van Europa aan macht te winnen en zich steeds minder van dat ruziemakende stel staatjes in het kleine oude Avondland aantrekt Dit geldt voor de Vereenigde Staten, voor het zich moderniseerende en sterk-ontwik- kelende Zuid-Amerika, voor een Japan dat zijn expansiepolitiek bedrijft en lacht om de protesten van de Westersche staten, straks wellicht ook voor een nieuw Rusland, dat uit het bolsjewistische zal groeien. Men mag zich met alle reden deze vraag stellen: als het landen die naar Europeesch machtsoverwicht streven, zooals Italië en Duitschland, geluk ken mocht dat doel te bereiken, wat zal het dan over een kwarteeuw nog voor waarde hebben? Wat zal er van de wereldmacht van Europa nog resten? Zullen zij niet genoopt zijn zich de wet te laten stellen door nieuwe wereldmachten, veel grooter en ook veel jonger en vitaler dan zij, die hen zullen behandelen als de kleine staat jes die zij tegenover die machten zullen zijn? Ortega y Gasset heeft het in zijn vier jaar geleden verschenen boek „De Opstand der Horden" aldus geformuleerd: „De waarachtige toestand van Europa zou 'dus deze blijken te zijn: zijn luisterrijk en lang verleden heeft het tot een nieuwe levenstaak doen komen waarin alles grooteren omvang heeft gekre gen, doch tegelijkertijd zijn de in stand ge bleven instellingen van dit verleden dwerg achtig klein en beletten zii den tegenwoordi- gen groei. Ongeveer twee millioen stuks werden er gisteren verhandeld Een deel van de vangst van twee trawlers. Het herfstgetij is voor het haas, Als ieder jaar, weer uit den booze, De jager heeft voor 't haas helaas, Alweer het hazenpad gekozen. Een tijd lang was het haas een dier, Dat van zijn leven kon genieten, Nu komt een eind aan vrij vertier, Nu is 't een beest om op te schieten. De jager die zijn „roer" recht houdt, Paft hem, als hij zich laat verrassen, Zoo. maar op slag tot hazenbout, Zoodat hij danig op moet passen. Als in een groen groen knollenland. Nog op een fluit iets valt te blazen. Ligt „kraaienmarsch" slechts voor de hand, Of „laatsten adem uit" voor hazen. Een haas is wel geen knappe bol. Maar het beseft nu wel -ten voile, 't Is Holland, niet vanwege 't hol, Maar meer vanwege 't angstig hollen. Voor 't haas is het totaal gedaan, Met 't vrije leven en het luie, Het herfstseizoen breekt voor hem aan, Met doodelijke hagelbuien. De dood waart rond door zijn domein, Hij leeft constant in angst en vreezen, Hoe sterk en groot het haas mag zijn, Het zal nu gauw het haasje wezen Al is de mensch het haas ver baas, Op één punt zijn zij lotgenooten. Wie blijken laat: mijn naam is haas, Dien heeft men al heel gauwgeschoten. P. GASUS. Europa ziet zich nu verplicht zichzelf te overvleugelen. Dit is het schema van het ont zaglijke drama dat in de komende jaren zich zal afspelen. Zal Europa zich kunnen bevrij den Van overleefde instellingen of zal het voorgoed daarin opgesloten blijven? Want het is reeds eerder in de geschiedenis gebeurd dat een groote beschaving ten onder ging om dat zij de traditioneele opvatting van den Staat niet kon veranderen" Deze dingen zijn het overdenken wel waard. R. P. De werkloosheid te Haarlem. Een minder ongunstige week. In de afgeloopen week ging het aantal werk- loozen te Haarlem met 78 omhoog (tegen 64 in dezelfde week van verleden jaar). Het aantal is nu 5834. Dit is 720 minder dan in be gin October 1936 en 169 minder dan in begin October 1935. Geheimzinnige duikboot'' niet gevonden. Britsche oorlogsschepen hervatten den normalen patrouilledienst. LONDEN, 5 October Reuter ver neemt, dat men de opsporing van den onderzeeër, die den Britschen torpe dojager „Basilisk" heeft aangevallen, heeft laten varen. Men heeft den ge- heelen nacht vergeefs gezocht. De Britsche oorlogsschepen hebben hun normalen patrouilledienst hervat. Het resultaat van den tegenaanval van den „Basilisk" is niet bekend. De aanvoer van versche haring bereikte gisteren in IJmuiden een recordhoogte. On geveer 7000 kisten werden uit de booten ge lost en eenige uren nadat de afslag was begonnen, was alles verkocht en een groot ge deelte door de koopers weggehaald, omdat men de ruimte noodig had voor de viseh van de loggers. Zeven duizend kisten be teekent ongeveer twee millioen haringen. De vangsten zjjn zoo overvloedig, dat de trawlers meermalen 300 a 400 manden in één trek vangen. Op onze foto ziet men een hoeveelheid ha ring, die een deel van de vangst van twee trawlers uitmaakt. De totale aanvoer was ze ker driemaal zoo groot als wat men op de foto ziet. De algemeene verwachting was, dat de prijzen wel zeer laag zouden zijn, maar ge lukkig voor reeders en opvarenden was dit niet het geval. Voor goede kwaliteit werd nog drie gulden per kist betaald. Amerikaansche Brilmonturen de beste. KEIP de vakspecialist toont U de laatste modellen. Gr. Houtstraat naast Luxoi S. N. Posthumus bedankt als Raadslid van Haarlem. Wegens verhuizing" naar Bloemendaal. S. N. Posthumus. Het raadslid S. N. Posthumus zal binnen kort de gemeente Haarlem gaan verlaten en in de gemeente Bloemendaal gaan wonen, zoodat hij ook als raadslid zal dienen af te treden. Wanneer dit zal plaats vinden is nog niet vastgesteld maar het zal toch wel niet lang meer duren. De heer Posthumus zit in den Raad als vertegenwoordiger van de S. D. A. P.. Hij werd in 1934 gekozen, zoodat hij ongeveer 3 jaar op het Prinsenhof heeft zitting gehad. Zooals men weet wijdde hij in het bijzonder zijn aandacht aan de belangen van het Lager Onderwijs. De opvolger. Als opvolger van den heer Posthumus komt op de lijst der S. D. A. P. in aanmerking de hees M. Doornebosch. Schaken. voor de zesde partij begint Donderdag op het bureau van Haarlem's Dagblad. AANDAGAVOND heeft te den Haag de officiëele openingsplechtigheid van de revanchematch om het we reldkampioenschap Schaken tus- schen Dr. M. Euwe en Dr. A. Aljechin plaats gevonden. Elders in dit nummer wordt er uit voerig over bericht. Heden begint de strijd met de eerste partij te 's-Gravenhage en heden ook deelen wij mede, dat toegangsbewij zen voor de zesde partij, die, naar men weet, op Zaterdag 16 October onder auspiciën van Haarlem's Dagblad in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem wordt gespeeld, verkrijgbaar zullen zijn van Donderdag a.s. af, uit sluitend aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 (Tijdingzaal-loket). De verkoop begint dagelijks te 8 uur v.m. en duurt tot 6 uur n.m.. des Zaterdags tot 1 uur n.m. De prijs per plaats is slechts één gulden. Wij kunnen verder nog mededeelen dat de inrichting der zaal voor deze gelegenheid ge heel wordt veranderd, op voorschrift van het Euwe-Aljechin Comité. De spelers zullen op het podium gezeten zijn, de vaste rijen stoelen verdwijnen geheel uit de benedenzaal. Het voorste gedeelte der zaal moet tot een diepte van 7 a 8 meter geheel gereserveerd blijven voor het comité, de officials en een beperkt aantal genoodigden omdat een groot gedrang in dit gedeelte te storend zou zijn voor de concentratie der spelers. Het overgebleven ge deelte der zaal, een diepte van ongeveer 22 Meter, zal geheel voor het publiek bestemd zijn, echter met dien verstande dat op de to tale zaalbreedte van 20.5 meter, een midden- strook van ongeveer 13 Meter geheel open blijft. Hier kan het publiek dus heen en weer loopen. Aan weerszijden van deze strook wor den kleine tafeltjes met stoelen opgesteld in zoo groot mogelijk aantal en op deze tafeltjes zijn in het geheel een 30- tot 35-tal schaak borden met stukken beschikbaar voor die aan wezigen, die de partij op eigen bord wenschen te volgen en te bestudeeren. Op het tooneel komt een groot demonstratiebord en een tweetal dezer borden wordt ook in het publie ke deel der zaal opgesteld. In de benedenzaal mogen op politievoorschrift maximaal 600 personen worden toegelaten. De eerste 600 verkochte toegangsbewijzen zullen dus voor de benedenzaal gelden. Op het balcon zijn nog ruim 300 plaatsen beschikbaar. Hier blijven de vaste rijen stoelen echter gehandhaafd. Zij, die dus prijs stellen op bewegingsvrijheid tijdens het spel, zullen er goed aan doen, zich zoo spoedig mogelijk van plaatsbewijzen te voorzien. Tijdens den wed strijd kan men zich niet van het balcon naar de benedenzaal begeven. Er is geen beperking op het aantal toegangs bewijzen, dat aan aanvragers wordt afgegeven, uitsluitend echter tegen contante betaling. Schriftelijke aanvragen om toezending van plaatsbewijzen kunnen slechts in behandeling worden genomen, wanneer de aanvrager bui ten Haarlem woont en eerst wanneer betaling ontvangen is, vermeerderd met 5 cent porti- kosten voor toezending der kaarten. Wanneer geen zaalkaarten meer aanwezig zijn, ver strekken wij ook op deze aanvragen balcon- kaarten, tenzij uitdrukkelijk bij de aanvrage vermeld mocht worden, dat men deze niet wenscht, in welk geval het gezonden geld wordt geretourneerd. Volledigheidshalve zij ook nog vermeld, dat op den avond van den wedstrijd geen sorties worden afgegeven, zoodat toeschouwers niet gedurende de partij de zaal kunnen verlaten met het voornemen later op den avond weder terug te komen. Ook zullen tijdens den wed strijd uit de zaal geen telefonische inlich tingen over den stand der partij kunnen wor den verstrekt. Bij ieder toegangsbewijs zal een geschriftje gratis worden afgegeven, dat een korte levensbeschrijving der spielers en de voornaamste bepalingen, waaronder de wed strijd wordt gespeeld, bevat. Brazilië's nieuwe president. Verkiezing van Ortiz practisch zeker. BUENOS AIRES. 5 Oct. (Havas). Tot pre sident der republiek is practisch zeker Ortiz gekozen. De tellihg der uitgebrachte stemmen is gisteren geëindigd. De uitslagen geven aan Ortiz, den candidaat voor het presidentschap en Gastillo, candidaat voor het vice-president- schap, ruim een millioen stemmen, terwijl de tegencandidaat, Alvear, slechts ongeveer 800.000 stemmen verwierf. Het aantal gedele geerden, dat voor Ortiz is bedraagt 248 en dat voor Alvear 128. Het woord is aan.. Ulrïch Hegner: Dit is het verstandigste verstand, dat in het donker weet stil te staan en op het licht te wachten. N.V. G.A.v.d STEUR's 'KLEEDERMAKERIJ KRUISSTRAAT 7, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Unilever N.V. Aandeelhoudersvergadering keurt dc nieuwe overeenkomst goed. ROTTERDAM, 5 October. Onder voorzit terschap van mr. R. J. H. Patijn, is heden in het kantoor der Unilever N.V. een buitenge wone algemeene vergadering van aandeelhou ders dezer vennootschap gehouden. Vertegenwoordigd waren 187.328 aandeelen, recht gevende op hetzelfde aantal stemmen. Het eenige punt op de agenda was het voor stel van den raad van bestuur om de over eenkomst tusschen de vennootschap eener- zijds en Unilever Ltd. anderzijds, houdende voorzieningen ter verzekering van gelijkheid van waarde van overeenkomstige aandeelen, nader omschreven in art. 2 van de statuten der vennootschap, te beëindigen, dit met in gang van den dag, waarop een nieuwe over eenkomst in overeenstemming met het voor aandeelhouders ter visie gelegd ontwerp, aan te gaan tusschen de vennootschap eenerzijds en Lever Brothers en Unilever Ltd. anderzijds, La werking zal treden. Daar geen der aanwezigen het woord ver langde en op de desbetreffende vraag van den voorzitter niemand tegen het voorstel bleek te zijn, concludeerde hij, dat het met algemeene stemmen was aangenomen. Met een woord van dank voor de belang stelling sloot hij deze vergadering. De rlolJarleenmg van de Koninklijke. Procedure van de rol der Haagschc rechtbank afgevoerd. 's-GRAVENHAGE. 5 October. De pro cedure, welke de Vereeniging voor den Ef fectenhandel voerde tegor. de Koninklijke in zake de betaling op goudbasis van de coupons var. de door de Koninklijke uitgegeven dollar- leening is heden op verzoek van beide par tijen van de rol der Haagsche Rechtbank ge royeerd. NED. VEREEN. VOOR VROUWENBF.LANGEN EN GELIJK STAATSBURGERSCHAP De afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging opent haar winterseizoen 1937/38 met een cursus, genaamd „Moderne Psycholo gie en het dageiijksch leven", te geveri door den heer G. E. Noordhof te Bloemendaal, in het Remonstrantenhuis aan de Wilhelmina- straat 22, en wel op drie Donderdagavonden, n.l. 7 en 21 October en 4 November. Secreta resse is mevrouw Stemler-Tjaden, Van 't Hoffstraat 35. n 1936 bevatte Haarlem's Dagblad 45303 „Groentjes". Dat beteekent gemiddeld 147 per num mer van de courant. En het beteekent ook weer een dageli.iksche stijging van 6, vergeleken bij 1935. Ziedaar het loon van succes. De heer S. N. Posthumus bedankt als raadslid van Haarlem. 1 Een proefrit met den nieuwen electri- schen trein. 3 Jhr. \V. F. van Lennep zal benoemd wor den tot gezant in Zuid-Afrika 3 Het mond- en klauwzeer zal zich nog uitbreiden. 3 De Japanners hebben Sjanghai zwaar ge bombardeerd. 4 Een onbekende duikboot heeft in de Mid- dcllandsche Zee een Britschen torpedo jager aangevallen. 4 ARTIKELENENZ. R. P.: Klein Europa. j TijdgenootenBruno Walter. 3 H. D. Vertelling: Truc voor truc. 6 De wedstrijd EuweAljechin is Maandag avond officieel geopend. 7 J. II. de Bois: Tentoonstelling 1937 der onafhankelijken. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1