Kent U „Rijno" Tomatensap al UILTJE H.D.-V ertellie a Wij planten in October: WOENSDAG "6 OCTOBER 1937 TT A 'A' R E E M'S D A" G B CSB1 8 Sociaal-Democratische Raads- fractie. De opvolger van S. N. Posthumus. M. DOORNEBOSCH. Zooals we reeds In ons vorig nummer mededeelden zal de heer S. N. Posthumus, lid der sociaal-democratische raadsfractie, we gens zijn aanstaand vertrek naar Bloemen- daal als raadsüd van Haarlem aftreden. Opvolger op de lijst der S.D.A.P. is de heer M. Doornebosch, hoofdbewaarder in de Straf gevangenis alhier. Hij is in 1877 te Deventer geboren. Daar werd hij smidsleerling. Nadat hij bij de Genie zijn militairen 1 dienstplicht had vervuld, waarbij hij het tot den rang van sergeant had gebracht, werd hij op 28-jari- gen leeftijd bewaarder in het Huis van Be waring te Amsterdam. Vijf jaar later werd de heer Doornebosch als zoodanig benoemd in de gevangenis te Zutfen, waar hij twee jaar bleef. Toen volgde zijn benoeming naar de gevangenis te Utrecht; sinds 1917 is hij werkzaam in de Strafgevangenis te Haarlem waar hij nu zeven jaar hoofdbewaarder is. In 1911 is de heer Doornebosch te Utercht lid van de ST.A.P. geworden. Hij is secre taris van de afdeeling Haarlem van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond en lid van het hoofd bestuur van dien bond; verder secretaris dei- Landelijke vakgroep van Justitiepersoneel en lid van de bijzondere Commissie van Overleg voor het Justitiewezen. De heer Doornebosch kon ons nog niet mededeelen of hij zijn benoeming tot raadslid kan aanvaarden. ORGELBESPELING in de Groot e- of St.-Bavokerk te Haarlem op Donderdag 7 October 1937 des namiddags van 34 uur. door den heer George Robert. Programma: 1 Choralfuga und VorsDiel: „Warum be- trübst du dich. mein Herz". Joh. Pachelbel. 2. Praludium und Fuge g-moll, J. S. Bach. 3. Vde Sonate. F. Mendelssohn-Bartholdy. Andante. Andante con moto. Allegro maestoso. 4. Pastorale, Enrico Bossi. 5. lie Sonate, Felix Borowski. Allegro. Andante. Allegro con spirito. NIEUW EERSTE-K.AMERL1D. Het „Nationale Dagblad" verneemt, dat mr. S. van Bönninghausen, die is benoemd ver klaard, als opvolger van mr. Pont, tot lid der Eerste Kamer, zich deze benoeming zal laten welgevallen. De Tuinbouwteeltregeliiig 1938. Omtrent de tuinbouwteeltregeling voor het Jaar 1938 kan betreffende de teelt van sla en spinazie onder glas en de beoerking der meer- malige teelt van warmoezerij gewassen in drui- venkassen, het volgende worden medegedeeld: I. De teelt van kropsla en spinazie in kas sen, serres en warenhuizen, waarin druiven boomen staan is verboden, tenzij a. de druivenboomen ter vernieuwing zijn afgezaagd en de teelt plaats vindt in de ja ren waarin het eerste en tweede schot ont staat; b. nieuwe druivenboomen zijn ge plant en de teelt plaats vind in de jaren waarin het eerste tot en met het vierde schot ontstaat. Verder zal in de druivenkassen de teelt van alle warmoezerijgewassen beperkt dienen te blijven tot één teelt en. één product per jaar. II. Het aantal kroppen sla. dat zoowel warm als koud onder glas ten hoogste mag worden geteeld, is bepaald a. Voor platglas: 1. op 20 per raam al of niet bij ten hoogste 2 stuks kool per raam: 2. Op 16 per raam bij ten hoogste 5 stuks kool per raam; 3. Op 16 per raam in peen- of radijsrijen, zonder kool; 4. Op 12 per raam in peen- of radijsrijen met ten hoogste 5 stuks kool per raam. b. voor warenhuizen; 1. Op 20 per raam bij uitsluitend kropsla; 2. Op 16 per raam bij ten hoogste 2 stuks kool per raam; c. voor kassen en serres: 1. Op 16 per M2 bij uitsluitend kropsla; 2. Op 12 per M2 bij ten hoogste 2 stuks kool per M2. Onder „kool" wordt in het bovenstaande zoowel spits- als bloemkool, alsook roode, wit te en savoyekool verstaan. III. De getallen der raam of per M2 onder n. vermeld gelden voor elk raam en voor elke M2 afzolderlijk, met dien verstande, dat 15e grootte van het raam wordt vastgesteld op 150 bij 80 c.M. en voor ramen van grootere of kleinere oppervlakte de onder II. genoemde getallen naar evenredigheid gelden. IV. De teelt van kropsla onder glas in combi natie met eenig warmoezerijgewas, anders dan onder II vermeld, is verboden. Evenwel is bij de onder H. b. en c. aangegeven teelten de teelt van Tomaten en boonen toegestaan en is bij de onder n a aangegeven teelten na 1 Februari 1938 de teelt van bloemkool en na 1 April 1938 de teelt van komkommers onbe perkt toegestaan. V In het tijdvak van 1 Jauan tot en met 30 Juni van eenig teeltjaar is de teelt van kropsla onder "hetzelfde glas slecht* eenmaal toegestaan, zoodat hiermede het overleggen van glas van kropsla op kropsla is verboden. Vrouwenrubriek. Bazar in het Wijkgebouw geopend. Ds. Waardenburg signaleert de „Bazaritus". De bazar ten bate van de ziekenverpleging en het overige werk in Wijk I der Ned. Herv. Gem. die gehouden wordt in het wijkgebouw Ged. Oude Gracht is gistermiddag geopend door Ds. G. J. Waardenburg. Ds. Waardenburg hield bij deze opening een korte geestige toespraak en signaleerde o.m. het optreden van „bazaritus". Reden tot verontrustheid bestond echter volgens Ds. Waardenburg nog niet. Uit de vele bazars, die den laatsten tijd wor- oen gehouden, aldus vervolgde spreker, blijkt wel dat de bazar in het algemeen nog steeds beschouwd wordt als een uitstekend middel om de kas te spekken. De bazar voldoet aan de behoefte die onder de menschen leeft om niet alleen iets te ge ven, doch ook bij dat geven een zekere acti viteit te kunnen ontplooien. De beteekenis van een bazar zit echter stel lig niet alleen in de geldelijke opbrengst. Men ontmoet er oude-, maakt er nieuwe kennissen en dit alles geschiedt in den prettigen, vroolij- ken sfeer, die nu eenmaal het kenmerk is van eiken geslaagden bazar. Na nog uitvoerig te hebben stilgestaan bij de talrijke attracties besloot Ds. Waardenburg met de hoop uit te spreken dat deze bazar aan alle verwachtingen die er aan gesteld zijn, mocht voldoen. Mevrouw W. Broekhuizen-de Smalen zong vervolgens eenige liederen. EXAMENS. MACHINISTEN-EXAMEN. Geslaagd voor diploma C; de heer H. A. Saber te Haarlem. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het doet. ex. in de sociale geo grafie (vrije studierichting) de heer E. Boek man en voor het doet. ex. in de geneeskunde mej. C. G. J. van der Veen en de heeren P. L. Wekker en j. g. H. D. Bettink. De heer H. Cohen, te Haarlem, is geslaagd voor het apothekers-assistenten-examen. (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 5 October 1937. 1. G. P. Voorn, reiziger in kaas, wonende te Hillegom, Hoofdstraat 102. Curator mr. J. H. Ekering, te Haarlem. 2. Engel Paap, strandstoelenverhuurder, wonende te Zandvoort, Parallelweg 29. Curatrice mej. Mr. N. Riemens te Haarlem. 3. E. Booy, weduwe van W. van de Weg. zon der beroep, wonende te Heemstede, Brede- rodelaan 7. Curator mr. D. de Haan te Haarlem. 4. W. M. van der Mije, caféhouder, wonende te Zandvoort, Kerkstraat 10, Curator mr. J. Verlooy te Haarlem. Rechter-commissaris in deze faillissemen ten mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: 1. M. van der Roest, handelaar in glas en aardewerk, wonende te Haarlemmermeer Nieuwe Meerdijk 258. Curator mr. D. de Jong te Haarlem. 2. W. H. Harmsen, chauffeur, wonende te Haarlem. Baljuwslaan 22. Curator mr. B. E. van Tijn te Haarlem. 3. Johs. Oudshoorn, bloemistarbeider, wo nende te Hillegom, Veenenburgerlaan 8. Curator mr. B. E. van Tijn te Haarlem. 4. B. van Vliet, vervangend caféhouder, wo nende te IJmuiden, gemeente Velsen, Bik en Arnoldkade 17. Curator mr. E. van Tuinen te Driehuis-Vel- sen. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM Statistiek van bezoek en uitleening over September 1937 (1936) I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 2331 personen (v. j. 2289), t. w. 2106 mannen en 225 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 5430 per sonen (v. j. 4982), t. w. 4974 mannen en 456 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 7761 personen (v. j. 7271) t. w. 7080 mannen en 681 vrouwen. Uitgeleend werden 7323 boeken (v. j. 6361). II. Filiaal „Huis te Zaanen" Bezoek aan de leeszaal door 1072 personen (v. j. 963). t. w. 842 mannen en 230 vrouwen. Uitgeleend werden 3310 boeken (v. j. 1928). III. Hoofdbibliotheek en Filiaal werden te zamen bezocht door 8833 personen (v. j. 8234), t. w. 7922 mannen en 911 vrouwen. In het ge heel werden uitgeleend 10633 boeken (v. j. (Adv. Ingez. Med.) ElLKEN dag een goede daad en dat gedurende 60 jaar voorwaar, als er een vaardigheids-insigne voor mêleerkunde bestond, zou Sir Baden- Powell het aan UILTJE toewijzen. Het brengen van een sigaar die in elke prijsklasse superieur is, dat is de goede UILTJE-daad waarvan tal- looze rookers profiteeren. MET LOF 6 cl 'n Puike sigaar! (Adv. Ingez. Med.) Uitbreiding der weermacht. In behoefte aan onderofficierskader moet worden voorzien. De commandant van het veldleger heeft, naar wij vernemen, het volgend schrijven ge richt aan de garnizoenscommandanten: „Wanneer de plannen nopens de uitbreiding der weermacht tot uitvoering geraken, zal zich een sterke behoefte aan onderofficiers kader doen gevoelen. Het ligt dan ook in mijn voornemen reeds nu maatregelen te treffen om in deze be hoefte te voorzien. In verband hiermede kunnen dienstplichti ge onderofficieren der lichting 1934, 1935 en 1936 en geboren op of na 1 Januari 1914, zoo zij hiertoe genegen zijn, voor den tijd van zes maanden op de voor capitulanten gelden de bepalingen vrijwillig in werkelijken dienst komen. Het laat zich aanzien, dat al deze onderoffi cieren welke geschikt beoordeeld worden in dienst kunnen blijven als onderofficier capitu lanten. Deze bepaling geldt voor alle regi menten infanterie, het regiment cavalerie, de luchtdoel artillerie, het regiment motorartil lerie, het regiment genietroepen en 't corps pontonniers en torpedisten. Bovendien kunnen ook nog in aanmerking komen asp.-onderofficieren der S.D.O.A. te Middelburg, welke zijn opgeleid tot admi nistrateur of fourier". Bij de Kabouters IESJE was alleen in de kamer ach ter den winkel en speelde met haar pop. praatte er tegen op hal ven fluistertoon, als met haar eeni ge vertrouwde. Wiesje was wat schuw voor groote menschen en ook voor kinderen; de klasgenootjes vonden haar saai en kinder achtig en moeder vermaande haar vaak, zich niet zoo aan te stellen. Dit. wanneer zij de vlucht nam als moeder bezoek kreeg. Dan vergat moeder, hoe zij zelf er toe had meegewerkt, Wiesje's natuurlijke verlegen heid te doen toenemen. Teleurstellingen in haar huwelijk hadden Helena Diemers ver bitterd; 't kind, waarvoor zij alleen had te zorgen, sinds haar man naar 't buitenland was verdwenen, was haar eer een last dan een geluk al verzorgde zij 't consciëntieus wat het materieele betreft. Wiesje groeide wat eenzelvig op, in een eigen wereldje, zij verveelde zich nooit en haakte er niet naar, met andere kinderen te spelen. Vandaag had ze een mooi prentenboek en leefde in verbeelding mee met de kabouters, elfen en feeën op de plaatjes: 't was een wereld, die haar aantrok en tegelijk groote angst inboezemde. De Juffrouw op school had juist een prach tig verhaal verteld van kabouters, die heel streng elk vergrijp straften van degenen, die voor hun rechterstoel werden gedaagd. Wiesje had haar hart voelen bonzen onder 't verhaal en zóó gespannen keken haar groote bruine oogen de juffrouw aan. dat de vertelster er onwillekeurig door geïnspireerd werd en haar verhaal al boeiender maakte. Nu bracht Wiesje op fluistertoon 't gehoorde weer over aan haar pop. Uit den winkel scheen licht naar binnen door de glazen deur, moeder praatte over de toonbank met een klant, een dame in bont jas, die zich inlichtingen 'liet geven over een ingewikkeld handwerk. Helena Diemers gaf vlot en vakkundig de noodige aanwijzingen; Lucie de Leer. vóór de toonbank, prentte ze in haar hoofd: 't kus sen voor Barts kamer moest mooi worden. Lucie was een gelukkige vrouw en deed graag iets voor anderen; zij kende Heiena's ge schiedenis en had medelijden met haar. Wies je vond ze wat zielig: 't kind had te weinig- zon in haar leven. Toen Wiesje's gezichtje een oogenblik voor de ruit van de tusschendeur verscheen, vroeg Lucie: „Mevrouw Diemers, mag uw Wiesje meedoen met de „Kabouters?" „Kabouters?" herhaalde Helena vaag. ..Ik heb mijn zolder voor hen ingeruimd, daar kunnen ze naar hartelust spelen en tenten bouwen en wat ze maar willen; er is een goede leidster bij en de kosten zijn wer kelijk gering", ijverde Lucie. „Jaja" aarzelde Helena. ,.'t Is echt gezellig voor de kinderen. Wies je is immers acht jaar?" „Net geworden, mevrouw". „Juist, dan kan ze er bij. Laat ze morgen middag maar eens komen kijken, om twee uur". „Maar „U zult zien, dat ze er plezier in krijgt, 't Is zoo goed, dat een kind geregeld met an dere kinderen samen is. ook buiten schoolthd. Morsen komt, ze dsn on nroof en als ze blii- ven wil", Lucie boog zich iets verder over de toonbank heen, „krijgt ze van mij een uni form, ik maak ze toch voor mijn eigen doch tertjes. Dus ze könït morgen om twee uur?" „Ja mevvouw, heel graag", zei Helena zon der enthousiasme. Lucie stapte in haar two-seater. Dat arme kind heeft zoo iets wel noodig! dacht ze. Als padvindstertje leert ze handig heid en dat schuwe gaat er misschien een beetje af. Als ze nu maar komt! Helena ruimde op, wat ze voor den dag ge haald had en hielp nieuwe klanten. Aan de uitnoodiging van mevrouw de Leer dacht ze eerst 's avonds, toen Wiesje haar goeden- nacht zoende. „Morgen mag je naar de kabouters", zei ze droogweg. „Ka bouters?" Wiesje werd vuurrood. „Ja. Bij mevrouw de Leer op zolder". „Zijn daar danWiesje's oogen wer den wijd van ontsteltenis. „Ja. Een clubje of zoo iets. Om twee uur word je verwacht". „Nee!" 't Klonk als een angstkreet. Verbaasd keek Helena't kind aan. „Doe niet zoo mal!" verweet ze. Mevrouw de Leer had gelijk; 't werd tijd, dat 't kind die malle verlegenheid afleerde. In haar kamertje lag Wiesje te huilen. De kabouters! de kabouters! die natuurlijk zou den weten, dat zij een koekje gesnoept had en op school afgekeken. Enenvoor Wiesjes verbeelding rees een heele lijst van zonden en ondeugendheden. Hoe zouden ze haar straffen? zouden ze een tijgerkat op haar afsturen, zooals in 't verhaal van de juffrouw op school? Of zou ze vastgebonden worden op een boomtak? Neeboomen groeiden niet op zolder. Maar misschien zou den de kabouters haar meenemen naar 't bosch en vóór hun koning brengen! Wiesje dook diep onder de dekens van angst. Den volgenden morgen aan 't ontbijt vroeg ze: ..Mamma, hoef ik~vanmiddag niet naai de kabouters?" „Kind, zeur zoo niet!" viel Helena uit. 't Hinderde haar, dat Wiesje zoo kinderach tig was en ze besloot, in elk geval door te zetten. Wiesje zweeg, maar op school kon ze niet opletten en elke misslag, die ze beging, ver grootte haar angst voor 't bezoek bij de ka bouters. Aan de koffietafel smeekte ze nog eens, thuis te mogen blijven. Helena, die het druk had, verzon een list om van 't gezeur af te zijn en Wiesje toch bij mevrouw de Leer te brengen. „Ga dan straks maar een paar boodschap pen doen met Jo", zei ze onverschillig weg. Wiesje herademde. Blij liep ze naast het dienstmeisje de straat uit en een paar vol gende straten in. Jo had haar instructies. Om twee uur pre cies stond ze op de stoep van mevrouw de Leer. „Wat moet je hier doen?" vroeg Wiesje ar geloos. „Een pakje afgeven van Mamma", loog Jo. Op 't oogenblik. dat de voordeur open ging. ontdekte Wiesje 't naambordje. De Leer' Een schok ging door haar heen. ze wou wegloopen. maar Jo hield haar hand stevig vast. trok haar mee naar binnen. Lucie, in 'naar huiskamer, hoorde een vreemd tumult: een gillende kinderstem, en lachen van de twee dienstmeisjes Haastig liep zij de gang in, zag Wiesje, zwemmend in tranen en heftig schreeuwend: „ik wil niet! ik wil niet!" en de beide meisjes, die haar uitlachten en uitscholden voor flonivnriVt" pri .olrplif? hind'" Lucie had medeliiden met 't kind Zno'n angst om bij vreemden te komen, had iets ziekelijks. Zij nam Wiesjes' hand, trok haar tegen zich aan, voelde, hoe 't kiene lichaam pje beefde. „Als je 't zóó erg vindt, hoef je natuurlijk niet te blijven", zei ze vriendelijk. „Ga dan maar weer met 't meisje mee naar huis". Maar Jo liet zich niet zoo gemakkelijk ver murwen. „Mag ik dan misschien e"en mevrouw thuis opbellen?" vroeg zij beleefd. Lucie stond 't toe, hield Wiesje zoo lang bij zich. vroeg haar of zij 't werkelijk zoo naar vond hier in huis. „Nee, maarmaar...." hakkelde Wies je. Het vreeselijke woord wou haar niet over de lippen. Jo kwam terug van de telefoon en zei triomfantelijk: „Mamma zegt: als Wiesje zoo kinderachtig is, gaat ze den heelen verderen middag in de donkere kast". 't Kind werd bleek. De donkere kast dat was 't vreeselijkste wat er bestond! Daar kon van alles naar je toe komen, ook de booze kabouters Een paar groote angstoogen keken Lucie aan. „Komlaat Jo dan maar alleen naar huis gaan en blijf je bij mij, hier in de ka mer". Wiesje liet zich meenemen. Lucie dacht aan haar eigen tweetal, dat zoo vrij en gelukkig opgroeide en haar hart werd warm. Ze nam Wiesje op schoot, of ze een klein kindje was en deed haar zóó tot bedaren komen. Wiesje voelde iets heerlijks, een zacht en diep vertrouwen daalde in haar hartje. Na een kwartier, zei Lucie: ,AJs ik nu met je mee ga en je stijf vasthoud, durf je dan wel naar boven, naar de kabouters?" „iaat u me dan heusch niet los?" vroeg Wiesje. „Heusch niet". Dicht tegen mevrouw de Leer aan. klom Wiesje naar boven. Een gedachte schoot in haar op. Misschien waren 't hier wel enkel vriendelijke kabouters: dat moest haast wel bij deze lieve vrouw. Nu de laatste trap nog; dan een deur! daar achter klonk vroolijk ge lach! Wiesje's hart bonsde, maar ze trok niet terug. De deur ging openeen lichte groo te ruimte en daarin zeven of acht meisjes, gewone meisjes, zag Wiesje en een juffrouw, die op den grond zat en ergens aan tim merde. „Hallo kinderen, hier is een nieuwe Ka bouter!" riep Lucie vroolijk. Wiesje keek om zich heen, toen naar de meisjesze kende er een paar van. -Wiesje, kom je ook? fijn!" zei Marietje gul. De vreemde juffrouw was opgestaan, kwam naar Wiesje toe. „Wil je wel Kabouter worden?" vroeg ze. Wiesje begreep er niets van. „Ikkabouter?" hakkelde ze. „Ja, je vindt 't toch wel fijn, padvindster te worden?" vroeg de juffrouw. Lucie begon iets te begrijpen. Ze trok Wiesje tegen zich aan en legde uit: „die meisjes hier noemen zich Kabouters, omdat ze van alles doen willen om 't prettig voor anderen te maken. En voor zichzelf ook! Kijk maar. wat een mooie tent ze gebouwd heb ben". „En straks gaan we koken!" riep Marietje enthousiast. „Help je pinda's pellen?" Een grooter meisje trok Wiesje mee. Ze ging gewillig, nog in een innerlijke verbijs tering. „Maak 't haar maar extra prettig!" fluis terde Lucie de leidster in. ANNA VAN GOGH-KAULBACH. Leucocoryne ixioides, de Chileensche Zonneroem. Dit knolgewasje met zijn langen naam is een van de allermooiste importen en merk waardig genoeg nog vrijwel onbekend. Hoe dat komt? Nu. allereerst waarschijnlijk dooi de cultuur; alleen in warme en beschutte tuinen kan Leucocoryne in den vollen grond gedijen, maar tenslotte zijn er toch meer dere knolgewassen, die deze eigenschap heb ben en desalniettemin hier algemeen bekend zijnDenken we maar eens aan de Free- sia's, die zelfs uitsluitend op kas en waren huis zijn aangewezen. Misschien is de om standigheid van invloed, dat Leucocoryne nog maar enkele jaren geleden in Europa is ingevoerd, en zal haar populariteit later ko men. Nu, het is te hopen, want de Zonne roem is iets zeldzaam moois en verdient rui me bekendheid. Het is met haar ontdekking gegaan zooals met zoovele andere dingen. In de bewoonde wereld, waar toeristen en zelfs botanici ge regeld komen, is zij, misschien sinds men- schenheugenis, als snijbloem igebruikt en niemand heeft gezien, dat het iets bijzonders was. Een dergelijk geval was b.v. de dubbele witte anemone, hepatica, een peperdure zeld zaamheid. die notabene groeide in den Harz, een oord dat nu eenmaal druk door toeris ten bezocht pleegt te worden. En toch had niemand ooit het dubbele witte leverbloem pje opgemerkt. Leucocoryne groeit bij duizen den in het wild in de Chileensche kuststreek bij Coquimbo, een tweehonderd mijl ten noorden van Valparaiso. Daar worden de bloemen geplukt en in Valparaiso komen ze op de bloemenmarkt, precies even gewoon als hier de Rijnsburgsche astertjes. Intusschen scheen geen van de vele Europeanen, die Val paraiso bezochten, ooit gemerkt te hebben dat deze groote. stervormige bloemen met hun prachtige blauwe kleur iets bijzonders waren. Die ontdekking werd pas een jaar of wat geleden gedaan door een Engelschman, die in de omgeving van de stad aan 't bota- niseeren was en uit verveling eens over de bloemenmarkt ging wandelen. Hij vroeg naar de vindplaats, nam uit Coquimbo wat knol letjes mee en van Engeland begon de victo rie. Want dat Leucocoryne een ware triomf tocht verdient, staat vast voor ieder die de bloemen ooit zag. eZ staan bij 8 tot 10 bijeen aan zeer dunne stengels, die buitengewoon stevig zijn en een halven meter hoog. De naam Zonneroem dankt de Leucoco ryne aan de gelijkenis met Chionodoxa ofte wel Sneeuwroem. De bloemen hebben daar veel van weg, zijn bij Leucocoryne echter grooter en staan wijder open. Soms zijn zij effen blauw (en wat voor een prachtig blauw), soms blauw met wit en ook wel vrij wel heelemaal wit. In het midden staan drie scherpe, doornachtige vergroeisels van een helder oranje kleur. Dat contrasteert prach tig met het blauw en wit. De geur van Leu cocoryne is buitengewoon fijn. De afgesneden bloemen blijven gemakkelijk een week goed. We hebben ze hier in Haarlem indertijd kun nen bewonderen op een van de binnen-ex- posities van Flora 1935 wie heeft een ge heugen dat 2Vz Jaar ver reikt? Daar stonden ze in een groote vaas bij de narcissen ten toongesteld en de geur was al op meters af stand te onderscheiden. Trouwens, tusschen het geel en wit vielen de groote blauwe ster ren direct op. De planttijd is October, in den vollen grond voor wie een zeer beschutten en zonnigen tuin heeft, anders in den zonnigen kouden bak; maar de stengels worden lang, dus de bakrand moet dan worden opgehoogd. De knolletjes, die zoo groot zijn als die van een kleinen Crocus, worden 10 c.M. diep geplant. De bloeitijd valt in April en na het afster ven van het loof worden de knollen in den voorzomer opgenomen en droog bewaard tot October L. S. SITTERS EN VfiM OER KRR SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) Postcheque- en girodienst blijft zich uitbreiden. Het aantal boekingen op postrekeningen steeg in 1936 met tien procent. Aan het verslag van den postcheque- en girodienst over 1936 wordt het volgende ont leend. Het aantal postrekeningen bedroeg bij den aanvang van het jaar 266.390. In 1936 wer den 28.982 rekeningen geopend en 6.872 op geheven, zoodat het aantal rekeningen met 22.110 steeg en op 31 December 288.500 be liep. De geldelijke omzet is in 1936 met 2.5 pet. tot rond f 14.557.000.000 gestegen, welke stij ging vrijwel geheel door de toeneming van het eigenlijke giroverkeer is veroorzaakt. Het totaal aantal boekingen op de postrekenin gen vermeerderde met 10 pet. tot rond 82.494.000 waarmede een daggemiddelde van 269.589 werd bereikt. Aan de rekeninghouders werden in totaal 23.203.841 afrekeningen gezonden, dat is gemiddeld per werkdag 75.830, welke cijfers in vergelijking met 1935 een vermeerdering van 2.000.202 resp. 6.537 doen zien. Op de postkantoren vonden plaats 15.848.480 stortingen tot een bedrag van fl.398.811.254.99 Uitbetaald werden 4.700.515 cheques tot een bedrag van f 845.879.975,45, zoodat de be schikbare gelden vermeerderen met f 552.931.279.54. Daartegenover vloeide af naar de Neder- landsche Bank. de schatkist en het hoofd bestuur der P.T.T. f 535.158.724,69. De vermeerdering van de beschikbare gel den bedroeg per saldo derhalve f 17.772.554.85 BEETHOVENTSCHAIKOWSKY-CYCLUS. Haarlem's Muziek-institunt organiseert, met aanvang van Maandag 18 October, een 'serie avonden, waarop door Dirk van der Stam Beet hoven's 3e, 4e en 5e pianoconcert, de ouver tures Egmont en Coriolan en alle symphonieën en Tschaikowsky's 4e, 5e en 6e Symphonie en ouverture-fantasie Romeo en Julia be handeld zullen worden. De werken worden aan het klavier verklaard en uitgevoerd. Ter inleiding zal de heer Van der Stam Zondagochtend 10 October een causerie hou den over het onderwerp: „Wat is een sym phonie",

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10