m M k m THALIA. W O E N S DAC, 6 OCTOBER 1937 IT A ARLEM'S DACBE A D VN/T EN LETTEREN HET TOONEEL BETJE REGEERT. Het was op Nieuwjaarsdag 1935, dat in den Jansschouwburg de première ging van B e t j e met mevrouw de Boer—van Rijk in de titelrol en na dien dag is dit blijspel van Henk Bak ker door het de Boervan Rijk-ensemble on geveer 175 maal gespeeld. Zaterdag ging de première door het Kon. Viaamsche Gezelschap in den Vlaamschen Schouwburg te Brussel en nog in deze maand zal de eerste opvoering in het Duitsch te Hamburg worden gegeven. Bakker heeft dus alle reden over het succes van zijn stuk tevreden te zijn en het is te ver wachten. nu Betje in Nederland van het be- roepstooneel naar het dilettantentooneel is overgegaan, dat deze trouwe, oude dienstbode nog ettelijke malen schoonmaak zal houden in het gezin der Van Gelders. De R.K. Tooneelvereeniging Thalia is de eerste Haarlemsche dilettanten-club, die Betje regeert zooals het blijspel thans heet op haar repertoire heeft genomen en zij mocht er zooals te verwachten was een flink succes mee boeken. Wij hebben in dertijd uitvoerig over Bakker's stuk geschre ven en behoeven dus thans over de kwalitei ten van dit blijspel niet meer uit te weiden. Dat Betje ook voor amateurs een dankbaar speelstuk is, heeft de opvoering van Thalia wel duidelijk bewezen. Groote moeilijkheden biedt het den spelers niet en de centrale fi guur van Betje beheerscht het blijspel zoo ge heel, dat wanneer deze rol behoorlijk bezet is, succes gegarandeerd is. Bakker schreef de rol van Betje speciaal voor mevrouw de Boer-Van Rijk en de groote actrice heeft er iets prachtig-levends van gemaakt. Wij zullen bij opvoeringen van „Betje regeert" altijd moeite hebben het sterk persoonlijke, realistische spel van me vrouw de Boer te vergeten, maar dit zal met alle rollen men denke maar aan Kniertje, Eva Bonheur en „de Meid" waarin zij heeft geschitterd, het geval zijn. Wij moeten trachten zoo'n rol te zien, geheel los van de herinnering aan Mevrouw de Boer. En dan kunnen wij zeggen, dat Ans Assendelft het er in de titelrol zeer goed heeft afgebracht. Ans Assendelft vervult bij Thalia gewoon lijk de ingénue- en jonge rollen en het was dus een zware opdracht voor haar een bur gervrouwtje van 70 jaar te spelen. Zij moet zoo'n oud vrouwtje geheel en al „maken". Het is geen kleine verdienste van Ans Assen delft, dat zij haar jeugd geheel wegspeelde en de illusie van een oud vrouwtje on danks de vrij leelijke pruik wist te geven. Mej. Assendelft legde meer het accent op het trouwe en dienenden in Betje dan op het bij de hande, en de gevoelige tooneel- tjes kwamen bij haar dan ook het best tot hun recht. Maar zij wist toch ook de vele rake zetten, die Bakker haar in den mond legt, juist te lanceeren zonder nadrukkelijk heid. Als geheel dus 'n Betje, waarover ook de schrijver, dunkt mij, wel tevreden zou zijn geweest. Ook in de verdere bezetting was veel te prijzen, al bleef het spel van sommigen zooals van Theo van Gelder en Louise wel eens wat te egaal. Piet Loerakker was als Mr. Stanley, de bankdirecteur, de beste. Hij sprak zeer correct en met goede intonatie en zijn spel was over het algemeen ook los en na tuurlijk. Mart Langeveld had wat meer nuan ce in zijn spel kunnen brengen. Hij bleef wat al te veel in de mineur. Wanneer hij zich eens liet gaan zooals in het gesprek met Stanley in I, toonde hij, dat hij het ook wel anders kon. Rie Koning is een prettige tooneelfiguur en zij beweegt zich ook gemakkelijk op de planken. Zij spreekt echter van allen het on duidelijkst en aan het slot toen de groote ommekeer in de familie kwam stond zij te veel buiten de handeling. Louis Hopstake was een opgewekte Fred, Willy Visser een beschei den, zachte Elly. Coby Dingerdis bracht in haar uiterlijk wel iets van de actrice mee en probeerde ook atmosfeer in haar spel te leg gen, wat nu en dan echter iets gemaniereerds aan haar actie gaf. Cor Wassenberg en Joop Mulders knapten twee bijrolletjes naar be- hooren op. De heer Jos van Turenhout, die voor het eerst de regie bij Thalia voerde, kan over de resultaten van dit debuut tevreden zijn. Wat meer dynamiek in de gesprekken zou het ge heel nu en dan wat levendiger hebben ge maakt, maar als geheel was het een voorstel ling, die het succes bij de volle zaal verdiende. J. B. SCHUIL MUZIEK Zangkoor der Weesinrichfing te Neerbosch. Neerbosch is een ongeveer een half uur gaans ten W. Van Nijmegen gelegen dorpje. Vele Nederlanders zullen, naar de Predikant- Directeur Ds. H. Kluin opmerkte, alleen den naam ervan kennen, die is dan ook bekend geworden door de inrichting voor Chr. wee zen verzorging. die Ds. J. van 't Lindenhout er 75 jaren geleden stichtte. De namen „Neer bosch" en ..Van 't Lindenhout" kwamen me weer in herinnering uit mijn prille jeugd, toen dagbladberichten repten over vermeen de harde behandelingen van verpleegden door den directeur-stichter, 't Is mogelijk dat er toen wat van aan was: de stichter was een rnensch van goeden wil maar met nu ver ouderde paedagogische begrippen, en de ver pleegden zullen ook wel niet allen doetjes geweest zijn. Hoe 't ook zij: de stichting is niet alleen blijven bestaan, maar zij is ge groeid tot een inrichting die een oppervlakte van 10 H.A. beslaat en die zich de sympathie van velen in den lande heeft verworven, en wie de staaltjes van het leven, het werk en de ontspanning in de stichting, die Dr. Kluin vertelde, heeft beluisterd, zal zich over dat succes wel niet verwonderen. Ds. Kluin en zijn echtgenoote hebben nu 10 jaren de lei ding. Er heerscht in de stichting een ge zonde, prettige geest, die volgens modern- pac-dagogische opvattingen aangekweekt wordt; vele verpleegden kunnen als degelijke vakmenschen de inrichting voi laten om in de maatschappij hun plaats te vinden en wat zeker niet minder waard is, de meesten dragen de ethische begrippen, die hun tijdens hun verblijf te Neerboscn oijgebracht zijn, onverzwakt voor het verdere deel van hun leven mede. Verschillende takken van sport: zwemmen, wandelen, gymnastiek, voetbal en., worden te Neerbosch als ontspanning beoefend. Daar bij sluit zich de beoefening van den koorzang onder leiding van den musicus Jar S de Vrie~ aan. Het zangkoor maakt nu weer een tour nee door ons land en gaf Dinsdagavond in de Oosterkerk alhier een uitvoering, die zeer goed bezocht was. Uit de 18 nummers van het programma werd een elftal nu niet in sportieven zin! gekozen: werken van Bach, Mozart. Schu bert, Mendelssohn en van verschillende Ne- derlandsche componisten. Het koor, waarin we 20 vrouwen- en 15 mannenstemmen tel den begon met Mozart's „Ave Verum", waarin de beruchte modulatorische klip bij „Cujus latus" niet geheel zonder averij omzeild werd, maar dat grootendeels zuiver gezon gen werd, evenals „Beati mortui" van Men delssohn. In Bach's koraal „O hoofd, bedekt met wonden" .zongen de alten meermalen te hoog, zoodat de kleine terts naar een groote begon te zweemen; ook in Schubert's „De Nacht" maakten ze zich wel eens aan te hooge intonatie schuldig; de-sopranen had den daar tegenovergestelde neiging. De inzet van dit lied klonk echter zeer mooi, en over 't algemeen was de koor klank zeer te prijzen, zoo lang er zacht gezongen werd. Het forte echter deed naar meerdere stemmencultivee- ring verlangen: het klonk vaak scherp en kelig. In „Een Kindeken is ons gheboren" van Jul. Röntgen kon men dit vooral bij de teno ren constateeren; de verkeerde klemtoon op een stomme lettergreep is een fout in de compositie. Het „Kerstlied" van Ant. Aver- kamp gaf een bewerking van de bekende me lodie van het Maria-wiegelied; heel mooi werd daarin het „Suja, suja" door het koor gezongen. Ook in Adr. Engels' „Gloria" hoor den we een bekende melodie, die o.a. ook in Haydn's „Serenade" voorkomt. .Die mijns harte vrede zijt" van den dirigent werd ver dienstelijk gezongen; in „Het Kerkklokje" van P. M. Zijderlaan hinderde ons de vree- selijke liedertafelstijl der compositie, die na tuurlijk met het afgezaagde bim-bam begon om dan via een soort van langzame wals naar een zeer gewichtig en gerekt, doch vol komen ongemotiveerd plagaal slot te leiden. Voorts werden nog twee van „Onze eigen liedjes" gezongen. In het „Uitgaansliedje" bleek het koor al te hongerig, want behalve brood, kaas en koffie, slikte het ook de let tergrepen „schenkt" en „weer" in, en van het „Zwembadlied" zou de compositie eens gecor rigeerd moeten worden, want een klemtoon op de „ke" van „heerlijke natuur' is onna tuurlijk. Zoo waren er dus vel tekortkomingen, maar die zijn wel te herstellen en er was in den koorzang ook veel goeds en verblijdends. Vóór het einde van den avond, die met samenzang en gebed geopend en gesloten werd, sprak Ds. Kluin zijn dank uit aan hen, die deze uitvoering mogelijk gemaakt heb ben: aan de Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente, aan de predikanten Ds. Aalders die de openingswoorden gesproken had en Ds. Waardenburg, aan den organist en den koster der Oosterkerk en aan den heer Bolhof. Bij het uitgaan der kerk werd een collecte voor „Neerbosch" gehouden. K. DE JONG. (Adv. Ingez. Med.) Geh. Onth. Tooneelvereenigiiig Nieuw Leven. Het seizoen 19371938. Het programam van de Geh. Onth. Too neelvereeniging „Nieuw Leven" is als volgt samengesteld Woensdag 13 October wordt in den Stads schouwburg opgevoerd „Robbedoes getrouwd' een comedie in drie bedrijven door Christ, v Bommel-Kouw en Henk Bakker. Dit stuk is een vervolg op „Robbedoes". Zaterdag 13 November vindt een amuse mentsavond met bal plaats in de Gem. Con certzaal: Paud Ostra en Maryke van Tooren. zullen hierbij hun medewerking verleenen. Woensdag 22 December wordt een tooneel- spel van Suze la Chapelle-Roobal „Een Boe te" opgevoerd in den Stadsschouwburg. In de Gem. Concertzaal vindt het groote jaarlij ksche bal-masqué plaats op Zaterdag 12 Februari 1938. Woensdag 8 Maart volgt dan weer een too- leelstu-k Pension „Zonneschijn" van Cor Her mus. Deze opvoering vindt eveneens in den Stadsschouwburg plaats. Woensdag 11 Mei wordt het seizoen besloten met de opvoering van ,,'n Wespennest" een vroolijk spel van Henk Bakker en J. W. v. d. Heyden. VEREENIGING VAN JONG HERVORMDEN. Vrijdag 8 October wordt de eerste bijeen komst in dit winterseizoen gehouden in de bovenzaal van het gebouw van de H. J. M. V. Lange Margarethastraat. De heer G. J. v. d. Poll van Zeist, die de Wereldconferentie der Kerken te Oxford heeft bijgewoond, zal spreken over: „De be- teekenis der wereldconferentie te Oxford voor de leden onzer kerk". Aanvang 8 uur 15 precies. Op Zaterdag 23 October a.s. heeft de eerste discussie-avond plaats in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht. De voorzitter de heer A. J. Bakker zal het boek van Prof. Dr. W. J. Aalders: „De Roep der Kerk" bespreken. NED. ASTROLOGISCH GENOOTSCHAP. Hedenavond zal voor de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Astrologisch Genoot schap de heer Th. J. J. Ram, bestuurslid van dit Genootschap, een propagandalezing houden over het onderwerp: Astrologie in ver band met de opvoeding, in gebouw „De Nijver heid", Jansstraat 85. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 7 OCTOBER. Progr. 1: Hilversum I. Pfogr. 2: Hilversum H. Progr. 3: 8.00 Keulen. 10.35 Parijs Radio. 12.35 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Parijs Ra dio. 3.20 Diversen. 3.35 London Regional. 4.35 Keulen. 7.20 Parijs Radio. 9.50 Pauze. 9.55 Praag. 10.50 Boedapest. 11.25 Danmarks Ra dio. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 12.50 Droitwich. 2.20 London Regional. 3.35 Droitwich. 7.20 Radio Danmark. 8.20 Pauze. 10.45 Pauze. ;o.45 Lon don Regional. 11.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Klassiek program ma: 1. Tijl Eulenspiegels Lustige Streiche, Berl. Philharmoniker; 2. Tanz der Sylphiden, orkest olv. Mengelberg: 3. Suit Oriëntale. Staatskapel v. Berlijn; 4. Hongaarsche Marsen. Orkest olv W, Mengelberg; 5. Balletmusik zu Rosamunde. Symphonie orkest. 8.0012.00 Diversen. Voorgangers en opvolgers der Statenvertaling. Interessante causerie bij de opening der Bijbeltentoonstelling. In de aula van het gymnasium aan het Prinsenhof had gisteravond de officieele opening plaats van de Bij beltentoonstelling, die van 510 Oc tober in de Raadszaal gehouden wordt, waarbij de wethouder van Onderwijs, de heer A. G. Boes het openingswoord sprak en ds. D. E. Boeke een boeiende inleiding hield over „De Statenvertaling, haar voor gangers en opvolgers". De heer A. G. Boes wees er in zijn openings woord op. hoe de Statenvertaling precies driehonderd jaar geleden, in 1637 gereed kwam. nadat reeds in 1619 besloten was, tot. de uitgave van een dergelijke vertaling. Pas in 1625 werd evenwel een aanvang gemaakt met het vertaalwerk, waarschijnlijk omdat eerst financieele moeilijkheden uit den weg geruimd moesten worden. De Statenbijbel, aldus spr.. is van groote beteekenis geweest voor de geestelijke vor ming van een groot deel van ons volk en voor de vestiging en fundeering van onze taal. Derhalve is deze herdenking een daad van piëteit, die niet achterwege had mogen blij ven. Spr. bracht dank aan den heer P. V. de Wit, directeur van de Stadsbibliotheek en zijn medewerker, den heer F. H. Benraadt, die op lofwaardige wijze een tentoonstelling hebben samengesteld, welke uitmunt door fijnheid en volledigheid. Vervolgens hield ds. D. E. Boeke, binnenl. secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap, een zeer boeiende en interessante causerie over „De Statenvertaling, haar voorgangers en haar opvolgers". Deze Statenvertaling, aldus spr., waarvan wij hier nu het derde eeuwfeest herdenken, werd volstrekt niet feestelijk en met algemeen gejuich inge haald. Ja zij was zelfs j-arenlang een voor werp van veel moeilijkheden en strijd. Pa: omstreeks 1650 had zij overal ingang gevon den en werd zij algemeen gebruikt. Haar beteekenis voor ons land en volk is moeilijk naar waarde te schatten. De invloed, die van deze vertaling uitging op onze taal. was enorm. Zij heeft de taal tot één geheel samengesmeed, doordat zij een éénheidsver taling was voor het geheele land. En zelfs op onze letterkunde had zij grooten invloed, welke onlangs door mr. Roel Houwink uit voerig is aangegeven. Oudere vertalingen. De vertaling van het woord Gods is reeds zeer oud. Reeds in de 3e tot 2e eeuw voor Christus werd het Oude Testament uit het Hebreeuwsch in het Grieksch, dat toen de wereldtaal was, vertaald. Omstreeks 382 na Christus kreeg Hyronymus in Rome opdracht een Latijnsche vertaling te bezorgen, die als „vulgata" door de R.K. kerk eeuwen lang er kend werd. Ongeveer tegelijkertijd ontstond de Gothische vertaling waarvan de bewerker Ulfilas in 382 te Constatinopel stierf. In de 13e eeuw vinden we in de Germaan- sche landen pogingen om óv.n Bijbel voor het „gemeene volk" toegankelijk te maken. Zoo ontstonden Jacob van Maerlant's „Rijmbij bel" en Jan van Boendale's „Der Leeken Spieghel", die een samenvatting van het le ven van Jezus gaf. De boekdrukkunst maakte het mogelijk, den Bijbel in duizenden exemplaren te ver spreiden, zoodat hij het meest gelezen boek dier tijden werd. Reeds in 1477 kwam in Delft een Nederlandsche vertaling van de pers, waarvan op deze tentoonstelling een zeer zeldzaam exemplaar aanwezig is., Ook Erasmus droeg in belangrijke mate bij tot dit werk, door zijn vertaling van het Nieuwe Testament in het Grieksch, waarvan de eerste editie nog veel onjuistheden be vatte, welke in de tweede en derde uitgave evenwel verdwenen. In 1521 leverde Luther zijn vertaling in het hoog-Duitsch, een ver taling die zeer veel te wenschen over liet, maar toch van veel belang was. In ons land verschenen in die jaren tal van zelfstandige vertalingen, ook van Katholieke zijde, waar van de Liesvelt- en Deux Aes-Bijbels vooral zeer populair werden, de eersten wel vr.n.l. omdat de kantteekeningen daarin den druk ker het leven kostten. Eerst de Statenvertaling, voltooid in het pestjaar 1635, toen de lijkstoeten voortdu rend langs de huizen trokken, waar de ver talers hun levenswerk verrichtten, bracht de eenheid. 17 September 1637 werd het eerste exemplaar van deze met zorg verrichte ver taling aan de Staten Generaal overhandigd. Ook daarna verschenen nog tal van ver talingen. Sommige daarvan zijn werken van groote wetenschappelijke waarde, doch 'zij vinden geen ingang bij het publiek, zij wor den geen gemeengoed, al is de Statenverta ling verre van volmaakt. Thans zijn tal van vooraanstaande theo logen in ons land bezig een nieuwe eenheids vertaling tot stand te brengen, die misschien eerlang de oude Statenvertaling zal ont- troonen. Het Nederlandsch Bijbelgenootschap zet het werk der eerste Bijbelvertalers voort, door op zijn beurt Gods woord over te brengen in tallooze vreemde. Indische talen, waar het weer tot duizenden kan komen, aldus be sloot ds. Boeke zijn interessante causerie. Hierna werd, onder leiding van den heer de Wit, door de genoodigden een rondgana over de tentoonstelling gemaakt.. Dr. C. C. DE BRUIN: DE STATENBIJBEL EN ZIJN VOORGANCERS, in prachtband ƒ5.75. Voorhanden bij VEKO, Zijlstraat 93, Telefoon 11703 (Adv. Ingez. Med.) A. P. van Hoev Smith üit de N. S. B. Naar de Tel. verneemt, heeft de heer A. P. van Hoey Smith, een der vooraanstaande le den uit de N. S. B. te Rotterdam, bedankt voor het lidmaatschap van deze beweging. JÜBILEUMFONDS N.Z.H.T.M. Een feestavond. Het Jubileumfonds der N.Z.H.T.M. organi seert op 15 October een feestavond, ter eere van 40- en 25-jarige ambtsjubilea bij de N.Z.H.T.M., in de Gem. Concertzaal. Er is een gevarieerd programma samenge steld, o.a. zal het N.Z.H. muziek-corps onder 'idin-r van zvin directeur, den heer R. van Hoff. medewerking verleenen. Op 8 October wordt een zelfde feestavond georganiseerd voor het personeel te Leiden. KEIIJKEN U IJN HOU- ER IS IETS H HOE IS HET MOGELIJK. DAT DIE VINOLIA CREEMS MIJN TEINT ZO VERBETERD HEB- BEN. IK ZIE ER NU VEEL FRISSER EN JEUGDIGER UIT. ZOU KAREL HEI OOK ZIEN? Door de nieuwste ervaringen op cosmetisch gebied hebben onze deskundigei. cc." Vanishing Cream en een Cold Cream van bijzondere hoedanigheid samengesteld.Deze preparaten zijn door duizenden vrouwen een tijdlang beproefd en allen vertelden ons: „Dit is wat wij reeds jaren hebben verlangdI" Vinolia Vanishing Cream, door zijn speciale samenstelling en extra fijne emulgering zonder enige scherpe werking, is ui terst geschikt voor degevoeligste huid enmaakt ook een glim mende huid onmiddellijk voor lange tijd mat. VinoliaVanishing Cream beschermt tegen weer en wind, ook bij langer ver blijf in de buitenlucht, trekt direct in, wrijft gemakkelijk en dun uit en vormt hierdoor een ideale basis voor poeder. Vinolia Cold Creair. »rkl tot diep in de epidermis, verstopt door haar speciale bereidingswijze - zelfs de fijnste gelaats poriën nooit en wekt de huidcellen op tot verhoogde activiteit, waardoor de zo gevreesde rimpelvorming wordt voorkomen. Deze twee Vinolia Creams bieden U meer dan U ooit van gelaatscreams heeft durven verwachten. GEWONE TUBE 3S CENT inoiia VANISHING CREAM - COLD CREAM »OIE TUBE 60 CENT - IUXE POT 90 CENf (Adv. Ingez. Med.! Jongelui geholpen naar Spanje te gaan. Eerste ronselarij-zaak*' behandeld Tegen dader zes maanden gevangenisstraf geëischt. Voor de Utrechtsche rechtbank kwam Dins dag de eerste zaak over ronselarij in behan deling, sinds 16 Juni van dit jaar de desbe treffende wet is afgekondigd. De verdachte was een 54-jarige timmer man van O. uit Utrecht, die er van beschul digd werd te hebben bevorderd dat twee jongelui dienst zouden nemen als vrijwilli gers bij de troepen van de Valencia-regeering. Bij het verhoor gaf verdachte toe, dat hij de beide jongens, die naai- Spanje zouden gaan. Dielissen en Dijkstra, kende. Dielissen kende hij al langer. Dijkstra eerst sinds den avond van hun beider vertrek. Dielissen had reeds vroeger een poging gewaagd om naar Spanje te komen. Hij was zelfs op eigen ge legenheid op weg gegaan en de reis was ge ëindigd in een ziekenhuis te Parijs. Daarna had verdachte aan Dielissen gezegd, dat hij hem wel een handje kon helpen om opnieuw weg te komen. President: Hoe kwam u daarop? Verdachte: Ik meende, gezien de situatie, dat ik hem den weg naar Spanje moest wij zen. Het bleek, dat verdachte beiden jongens geld voor de reis naar de Belgisch Fransche grens gegeven had en een papiertje, waarop een adres en een soort wachtwoord stond Aan de Belgisch-Fransche grens zouden zij verder naar Spanje worden geholpen. President: Hoe kwam u aan dat geld? Verdachte aarzelt even en zegt dan dat hij dat niet zeggen wil. President: De groote onbekende zeker Dijkstra kon niet worden gehoord, dp ir deze toch kans had gezien naar Spanje veg te komen en nu gewond in een ziekenhuis ligt. De officier van justitie achtte wettig en overtuigend bewezen, dat verdachte zijn be middeling verleend had om de jongelui naar Spanje te krijgen. Hij eischte tegen van O. zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. S. de Jong pleitte vrij- Drogist staat terecht wegens dood door schuld. Sublimaat-pastilles gegeven tegen kiespijn. Eén maand gevangenisstraf en 250.— boete geëischt. 's-GRAVENHAGE, 5 October. Voor de Haagsche rechtbank moest Dinsdag terecht staan de drogist A. P. M„ die aan een 24-ja- rig meisje sublimaat-pastilles had verkocht, waarna het meisje tengevolge van het spoe len met een oplossing van deze pastille.:, is overleden. Op 16 April van dit jaar was het merije ziek thuisgekomen. Ze vertelde haar moedi r, dat ze sublimaat-pastilles bij den drogist hal gehaald om er mee te spoelen, omdat ze zou een kiespijn had. De drogist zou haar dat heb ben aangeraden. Ook had ze een beetje van de oplossing doorgeslikt, want ze. dacht, dat dat gauwer zou helpen. De dokter werd er bij gehaald en deze t on- stateerde inderdaad kwikvergiftiging. Aanvankelijk leek het, of het meisje :ou herstellen, doch op 28 April trad betrek)-e- lijk plotseling de dood in. Uit ae rapport m van de doktoren, die de sectie hebben verrient bleek, dat het meisje aan vergiftiging was re- storven. Uit het verhoor van de talrijke gotui .en voor de rechtbank bleek, dat het meisje iv ?ra". verteld heeft, dat ze van den drogist me-, de oplossing moest spoelen. De drogist zelf ontkende dat echter .en stelligste. Hij had de pastilles wel verkocht, maar er bij gezegd, dat het vergift was. De officier van Justitie achtte c'° schuld an vernachte bewezen Het wv- her verbo den sublimaat te verkèiópen. Spr. eisci.e één maand gevangenisstraf en een geldboete van f 250 subs. 50 dagen hechten) Nederlandsche burgemeesters in de Lichtstad. De ontvangst door den gemeenteraad. "He gemeenteraad van Parijs heeft gister middag cp het Stadhuis de burgemeesters en wethouders van Amsterdam, 's-Graven- hage, Rotterdam en Utrecht, die op het oogenblik een bezoek brengen aan de Fran sche hoofdstad, ontvangen. Deze ontvangst werd mede bijgewoond door den Nederlandschen gezant te Parijs, Jhr. Loudon. Namens de Nederlandsche bezoekers dank te de burgemeester van Amsterdam, Dr. de Vlugt, voor de hartelijke ontvangst. voor ons is het gaan naar Parijs als het makti van een bedevaart naar een heilige plaats. Hic" voelt men de Fransche levens ader kloppen en hier is het centrum van cultuur", zeide de burgemeester van Amster dam o.a. De plechtige ontvangst werd gesloten met een intieme lunch, welke door den gemeen teraad van Parijs werd aangeboden, nadat de gasten hun handteekening hadden gezet in het gulden boek van de stad Parijs. HOLL.—AMERIKA LIJN. Edam, N.-York n. Rott. via Ldn. 4 485 m. W. van Bishops. Deiftdijk, Vanc. n. Rott. via Lpl. 3 1140 m. W. van Fastnet. Spaarndam, Baltim n. Rott. 3 te Halifax. Drechtdijk, 3 v. Rott. te Vancr. Binnendijk, N.-Orl. n. Rott. 4 van Havana, Tiradentes, Rott. n. Philad. 4.te Boston. London Exchange. 4 v. Rott. te New-Orleans. Lochmonar (t.) 3 te San Franc. Blommersdijk, 5 Rott. n. New-Orleans. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (u.) p. 4 Ouessant. HOLLAND—AFRIKA L.IJN Bcochfontein (u.) 4 te Pt. Natal, vertr. 6. Bloemfont. (t) 4 v. Pt. Said. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Gaasterkerk. 5 v. Hbg. te Schiedam. Grootekerk (u.) p. 5 Gibraltar. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom (t.) 2 v. Dakar via Havre. KON NED. STOOMB. MIJ. Ganymedes 5 v. Tunis n. Alexandrië. Ulysses. 5 v. Beyrouth naar Constantza. Calypso van Izmir te Candia. Colombia, Barbados n. Amst. p. 4 Azoren. Eute-pe, Bord. n. Amst. p. 5 Lydd. Nereus, 5 v. Stettin te Amst. Nero, Amst. n. Oporto. 5 v. IJmuiden. Orpheus, 4 v. Amst. te Kopenh. Stella, 5 v. Amst. te Rott. Telamon, 4 v. Pt. Royal n. Santiago de Cuba. Tiberius, 4 v. Licata n. Lisabon. Mars, Rott. n. Gibr. p. 4 Ouessant. Aurora, Rott. n. Tanger p. 4 Ouessant. Stuyvesant, 4 v. W.-Indië te N. York. Medea, 4 v. W.-Indië te N.-York. Oranje Nassau (thuisr.) 5 v. Paramaribo. Ajax, 5 v. Danzig n. Amsterdam. KON HOLLANDSCHE LLOYD Montferland, 5 v. Amst. n. Hbg. Zaanland, 4 v. Amst. te B.-Avres. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (t.) 4 te Santos. Alchiba. 5 v. Rott. n. Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD K. Baroe (uitr.) p. 4 Perim. Ameland (t.) 4 van Port Said. Dempo, 5 v. Batavia te Rotterdam. Buitenzorg (t.) p. 4 Finisterre. Indrapoera (u.) 5 te Singapore. Kedoe (u.) 5 te Alexandrië. vertr. 9. Baloeran fuitr.) 5 v. Gibraltar. K. Nopan (thuisr.) 5 te Suez. STOOMV MIJ NEDERLAND Singkep f thuisr.) 5 van Djeddah. Salabangka (t.) 5 te Liverpool. P. Laut (u.) 4 v. Djeddah. ;.Iarn. v. St. Aldegonde (u.) 5 v. Pt. Said. Soemba (t.) 5 van Sabang. Saleier At.) 5 van Genua. STOOMVAART MIJ. OCEAAN Memnon, Japan n. Rott p. 5 Pt. Said. Laertes. Bat n. Amst. 4 v. Belaw. Glenapp. Dateen n Rott. 2 van Manilla. Benlawers. Jap n Rott. 5 van Penang. Bennevis, China n. Rott. p. 4 Gibr. Glenberg. Dairen n. Rott. p. 15 Gibraltar. Achilles, Japan n. Rott. 30 v. Colombo.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11