0&m^t=d DON DERDAG 7 OCTOEE R 1937 H A" A R E E M'S D A G E E S D S De Astrologie en het Kind. Voordracht door den heer Th. J. J. Ram. Woensdagavond had in een van de zalen van gebouw „De Nijverheid" een voordracht plaats van het Nederlandsch Astrologisch Ge nootschap. afdeeling Haarlem, door den heer Th. J. J. Ram. Spreker begon er op te wijzen, dat de astro logie in de meeste gevallen met gemengde gevoelens ontvangen wordt. Maar niettegen staande de „vijandelijke" houding van ver schillende menschen. is een aanmerkelijke uitbreiding van geïnteresseerden zeer goed merkbaar. „Ieder mensch", aldus de heer Ram. waar mede wij dn aanraking komen, werkt mede aan onze opvoeding. In de opvoeding zijn ver schillende moeilijke punten. Zoo rijst altijd de vraag: wat is het doel van de opvoeding? Moet een kind een soort copy van zijn ouders worden? Moet een kind van ouders, die. om nu maar een voorbeeld te noemen, on een punt sterk ontwikkeld zijn, ook op dit punt ontwikkeld worden? Elk kind heeft zekere vermogens in zich. Wat men zeer duidelijk ziet, als men eenigen tijd astrologie gestudeerd heeft. En daarom is het ook ons doel, die vermogens zoo groot mogelijk te maken. Maar meestal heeft men niet voldoende overzicht op de mogelijkheden, die in het kind verborgen zijn. Het kind heeft de eigen aardigheid. ach thuis anders te gedragen dan bij anderen. Daarom is het dan ook voor de ouders zeer lastig, die mogelijkheden te zien. Er zijn verschillende opvoedingen: licha melijke, geestelijke. Maar er zou ook nog een andere kunnen zijn. namelijk gevoelsopvoe- ding. Maar de meeste menschen kennen die ndet". De heer Ram legde vervolgens het tot stand komen van 'n horoscoop uit. Op een vraag, die onwillekeurig zeer veel op voordrachten als deze rijst, gaf hij onmddidelldjk antwoord. „Is alles gedetermineerd ook in ons leven? Heb ben wij dan nog een vrije wil? „Zeer zeker niet, was het antwoord van den heer Ram. Niet alles is gedetermineerd. Slechts een zeer klein gedeelte daarvan staat in de horoscoop vast. De wil is gedeeltelijk vrij! De zeer duidelijke „verklaring" van de ho roscoop was voor vélen in de zaal waarschijn lijk een openbaring. Vervolgens hield de heer Ram een korte beschouwing over het biaar school gaan van de kinderen. De keuze van een school ls een zeer voornaam ding in het leven van het kind. De ouders moeten er goed op letten, dat het kind werkelijk met vrijen wil en ge noegen naar school gaat, waarvoor het is aangewezen. „Zeg mij waai- en wanneer u geboren bent en ik zeg u, wat u van uw leven maken kunt en hóe u het maken kunt Voorwaar.... eerst proevendan eten! Receptie van „Eigen Hulp''. Veel belangstelling. Het bestuur van de coöperatieve winkel- vereeniging .Eigen Hulp" hield ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan der vereeni- ging, gistermiddag een receptie in het ge bouw aan de Zijlstraat. Vele leden hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om hun gelukwenschen aan te bieden. Ook talrijke zakenrelaties gaven blijk van hun belangstelling. Namens het hoofdbestuur van „Eigen Hulp" waren aanwezig de heeren Anderson en Cannegieter. Namens het personeel heeft de heer J. ten Klooster, bedrijfsleider het bestuur toege sproken en een fraaien inktkoker overhan digd aan den voorzitter van het district Haarlem en Omstreken, den heer W. Ch. van Da alen. Talrijke mooie bloemstukken van belang stellenden en relaties waren verder binnen gekomen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van politie Smedestraait, uitsluitend tusseben 11 en 13 uur. Terug te krijigen bij: Handschoenen en ceinturen, étui inh. legiti matiebewijs. kaart van Arbeidsbeurs, Politie bureau Smedestraat; Kinderarmbandje, Van Lierop. Oranjeboomstraat 74; Boek en schortje Zwetsloot, Brouwersstraat 137: Spaarbank boekje, v. Dijk, Raaks 7a; Kepi. v. Akkooy. Spaarnwouderstraat 68; Geld in papiertje. Snoeks, Dr. Schaepmanstraat 62 zw.; Hond. Bos. Jan Steenstraat 35; liniaal, v. Kort, Kamerl. Onnesstraat 12; Zeemled, lap. Drog- trop, Hoogstraat 8 rood; DolkmesPolitiebureau Smedestraat: Oorbel. Reijns, Pleiadenstraat 1Portefeuille met inhoud. Oppenkamp, Java- straat 9: Hondenpenning, v. Beaumont, KI. Houtweg 139; Portemonnaie met inhoud, oom'; Sopbiastraat 12; Rijwielplaatje, Hoogmoed. Parallelwegl35 Hillegom; idem, de Vries, Leid- sohevaart 116; Bagageriem, Dalmeijer, Prins Hendriklaan 66 Overveen; Damesring, Pon jee Priezenstraat 4; Rozenkrans. Huis, Leidsche- straat 100; Sleutels, Hendriks, Saenredamstr. 11 rood; Sjaal, Ravenhorst, Spanjaardslaan 1; Sleutels, Kroese, Tuinlaantje 18 rood; Taschje met inhoud, Jansen, Hoogerwoerdstraat 40; idem idem, v. d. Manakker, Schaberstraat 25; Fietstasch met inhoud, Roetman Vosmaerstr. 87; Plakzegels, Postkantoor, Ged. O. Gracht. PROGRAIMMA VAN DE HAARLEMSCHD RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 8 OCT. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Proar. 3: 8.Keulen 8.50 Pauze 9.05 Keu len 9.20 Pauze 10.35 Parijs Radio 12.35 Ned. Brussel 2.20 Diversen 4.05 Deutschlandsender 4.20 Keulen 5.50 Parijs Radio 6.20 Keulen 7.50 London Regional 10.20 Fransch Brussel 11.20 Parijs Radio Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 12.50 Droitwich 1.35 London Regional 5.20 Droitwich 9.40 Diversen 9.35 Droitwich - Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Filmmuziek en Zang. 1. Film Hits Memories, L. P, Acc. Band: 2. Ich tanze mit dir in den Himmel hinein, Willy Fritsch en L. Harvey; 3. Colleen film selection, Reg. Dixon; 4. Ohne Liebe ware das leben. Dansorkest; 5. Codfish Ball, Miss Joy; 6. Irele, L. P. Acc. Band; 7. Chinaman. L. Harvey, W. Fritsch; 8. Great Ziegfield selec tion, Reg. Dixon: 9. Zum gliicklich sein, Dans orkest: 10. The right somebody to love. Miss Joy; 11. Two hearts in waltztime, L. P. Acc. Band; 12. Ich steh' im Regen, Zarah Leander; 13. About a quarter to nine. Harry Roy: 14. Kino star, Zarah Leander; 15. Das ganzc le ben, Dansorkest; 16. Go into your dance Harry Roy; 17. Ich will mich nicht verlieben, Dansorkest. 8.00—12.— Diversen. Uk) pijp kan oUeral belkom zijn... Zelfs een héél-preciese, héél-critische huisvrouw kan zeggen: „die pijp ruikt lekker." Mannen, die goede tabak rooken, geurige, vriendelijke, volle en rijpe tabak (dat wil zeg- gen: IBIS SHAG) kun nen daarvan getuigen. IBIS SHAG maakt een huis geurig, maakt Uw pijp óveral welkom. Dobbelmann lekker... man? (Adv. Ingez. Med.) „De Lichthoeve" te Santpoort. We ontvingen het October-nummer van „De Lichthoeve" het orgaan van het bekende Kindertehuis van dien naam aan de Kwee kerslaan te Santpoort. De Directrice, zuster J. Th. Kuyck, schrijft op de voorpagina weer een pakkend schetsje, thans getiteld „Han- nie". In een volgend artikel deelt zij interes sante bijzondersheden mee uit het werk in dit huis. Het huis in Wassenaar is helaas nog niet verkocht. Zooals onze lezers weten wordt de opbrengst daarvan aan de „Lichthoeve" afgedragen. Gehoopt wordt, dat spoedig een kooper komt opdagen, want het tehuis in Santpoort is te klein geworden. De administra' teur, de heer Stoelinga, vertelt uitvoerig over de propaganda-avonden en heeft dat ge ïllustreerd met een aan duidelijkheid niets te wenschen overlatend plaatje. Dit nummer be vat tenslotte den uitslag van de verloting en de rekening en verantwoording van de binnen gekomen giften in geld en natura. Vergadering van de S. D. A. P. De Federatie Haarlem van de S. D. A. P. hield Woensdagavond in het gebouw van den Protestantenbond een bijzondere vergadering, die gepresideerd werd door den heer S. Doek. Deze sprak een woord van welkom. Hij merkte op, dat men het in dezen tijd van spanning noodig had geoordeeld, deze vergadering uit te schrijven. Het woord werd daarna verleend aan den heer A. Pleysier uit Hilversum, die een rede hield over het onderwerp: „Richtlijnen in de wereldpolitiek". Hij vond de lectuur van de dagbladen in deze dagen niet aangenaam, om dat ze een overstelpende reeks van gebeur tenissen bevatten, die de lezers verbijsteren en misschien ook ontmoedigen. We leven in een tijd van sterk verminderde rechtszeker heid; in een wereld van groote verwarring en groote bewogenheid; in een wereld van geweld en onmogelijk geacht barbarisme. Er hebben groote veranderingen in de wereldhuishouding plaats. Waarop was de kapitalistische welvaart 40 jaar geleden in Europa gebaseerd? vroeg spreker. Op het feit, dat Europa de voornaam ste grondstoffen uit de geheele wereld tot zich trok. Europa is van de structueele verandering het kind van de rekening geworden. Het moet zich, om te genezen, samensmelten tot één economisch geheel: dan komt er een ar beidsveld, groot genoeg om aan de Europee- sche volken welvaart te verschaffen. Wereld macht berust tegenwoordig op grondstoffen- rijkdom. De landen, die arm zijn aan grond stoffen, komen in een moeilijke positie. Dat zijn o.a. Italië, Duitschland en Japan. Duitseh- land werd bovendien gehandicapt door de ge volgen van het vredesverdrag van Versailles. Duitschland kan zich niet economisch on afhankelijk maken. Daarom interesseert men zich daar zoo voor de ijzermijnen in Spanje. Men is er onverschillig voor, wie in Spanje eigenlijk aan het bewind komt. De Duit- schers zijn voor hun grondstoffen nu eenmaal afhankelijk van het buitenland. Het erts, dat Göring in Duitschland met veel moeite laat opsporen, heeft zevenmaal minder ijzerge halte dan dat in andere landen. Het is een economische dwaasheid, die Göring begaat. Italië heeft nog minder grondstoffen dan Duitschland. Men heeft er zelfs niet de ijzer mijnen van de Duitschers. Italië bezit alleen zwavelmijnen. Vroeger trokken dan ook vele Italianen naar Amerika, om er een bestaan te zoeken. Mussolini heeft die immigratie stop gezet, met het gevolg dat de werkloosheid in Italië is toegenomen. Daarom wil Italië, even als Duitschland, koloniën hebben om het volk te voeden. Dit zal hun echter niet helpen. In Abessinië bijvoorbeeld rijn de Italianen nog lang niet veilig. Kleine legers worden er nog in de pan gehakt. En het veroveren van Abes sinië heeft den Italianen zooveel bloed en geld gekost. De ontwikkeling van de techniek is op het oogenblik bezig het fundament van de we reldmacht op zijn grondvesten te doen schudden. De sterke maritieme macht van Engeland zal onschadelijk gemaakt worden door de luchtmacht van andere landen. Dat heeft het conflict in Spanje bewezen. Een vloot van oor logschepen kan door een sterke luchtmacht op een afstand gehouden worden. Daarom voelen de Engelschen er niets voor om het tot een treffen in de Middellandsche Zee te laten ko men. Duitschland heeft door de ontwikkeling van de vliegtechniek daarentegen veel voor deel gekregen. China zou ook niet veel vrees voor Japan behoeven te koesteren, als zij een sterke luchtmacht had. Toch zullen de conflicten, die de wereld zoo verontrusten, verdwijnen. Dat is honderd jaar geleden ook gebeurd. Er moet komen, aldus eindigde spreker, een" internationale samen werking. Men moet niet breken, maar bouwen. De heer Pleysier ontving een luid applaus. SPEELTUINVEREENIGING „MEERLEBQSCH" De verloting weike zou plaats vinden in September j.l. is uitgesteld tot 30 December a.s. EXAMENS. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam tot arts de heeren J. C. Tummers (Nijmegen) en S. A. de Jong (Steenwijk), W. Teengs Arnhemia (N.-I.) en P. J. H. A. van Glabbeek (Enschede); geslaagd voor het artsex. Ie ged. mevr. A. D. Barkmeyer (Den Haag) en de heeren E. M. F. Gips (Amster dam), J. W. van Putte (Zonnemaire) en E. J. A. M. Mulder ('s-Hertogenbosch). Geslaagd voor het doet. ex. in de genees kunde mej. A. C. Rosman en de heeren C. M. M. Meuwese en T. B. Lie. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de dames T. Joffer, N. Windhorst en E. Steyn Parvé en de heeren dr. J. A. Filedt Kok, F. C. J. Zeylemaker, M. P. Sillevis en W. van der Straaten; voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak wiskunde, mej. J. Hylkema en hoofdvak natuurkunde de heer F. H. Schmidt. Mej. G. Meyer, te Haarlem, is geslaagd voor het apothekers-assistenten-examen. BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloo- pen maand September was: Badhuis Koudenhorn 979 mannen, 401 vrou wen. 100 werkl.baden. totaal 1480. Badhuis Leidscheplein 1258 mannen, 586 vrouwen. 614 sehoolbaden. 224 werkl.baden, totaal 2682. iBadhuis Schotersingel 1607 mannen, 694 vrouwen, 1048 sehoolbaden, 217 werkl.baden. totaal 3566. Badhuis Hofdijkplein 1466 mannen, 576 mannen, 1218 sehoolbaden, 299 werkl.baden, totaal 3559. Badhuis van Egmondstraat 1770 mannen, 893 vrouwen, 1385 sehoolbaden, 476 werkl. baden, totaal 4524. 'éj Schijnt de zon dan, Josepne. Feller op jouw bleekveld soms „Nee", zegt trotsch Ma Josepne. ,.'k bleek hun kleertjes met Glorine Daar kan geen zon en geen gras- bleek tegen op! Glorine is zoo zuiver, dat ze bleekt zonder het goed aan te tasten. De prijs is slechts 16 cent, voldoende voor 5 flinke wasschen. Neem geen risico met goedkoope bleek middelen. Vraag steeds Glorine het wondermiddel. HANDELSONDERNEMING EM KA Glorine bleekt witter (Adv. Ingez. Mea.) dn'njas u 'niwnfüd/cataaA^ Zie voor oplossing dezer rebus de Van den Brui-advertentie op pag. 8 i (Adv. Ingez. Med.) Romantische Liefde. door J. P. Baljé. e bent mat!" zei Van Dongen rustig maar met een tikje triomf in zijn stem, want hij won het niet vaak van Gerrits, „je kon dat torenoffer niet aannemen, zonder mat te gaan. Had je 't niet gezien?" Gelaten bekeek Gerrits het schaakbord. „Nee", zei hij, „nou ja, enfin, nikt aan te doen, 'k ben er ingeloopen. 'k Heb een beetje zitten droomen". z Hen dronk zijn cognacje op en deed een haal aan z'n sigaar. Toen keek hij vlug naar de andere kamer, waar de dames met een handwerkje bezig waren. Schakers moeten rustig zitten, hadden ze beslist en boog zich toen fralf-fluisterend naar Van Dongen over. „Morgen ben ik twintig jaar getrouwd". „Zoo?" lachte Van Dongen, ,en zat je daar over zoo'n beetje te droomen?" Weer wierp Gerrits een blik naar de andere kamer! Dan schudde hij een beetje weemoedig het hoofd, „dat ik nu twintig jaar met de verkeerde getrouwd ben!" Van Dongen maakte een beweging van ver rassing. „Je wilt toch niet beweren", protes teerde hij schroomvallig, dateh jullie het niet met elkaar „Ooch nee, och nee", viel de ander hem goedmoedig in de rede, „we kunnen het best met elkaar vinden, we leven heel kalmpjes naast elkaar, beste kerel. Maar in dat naast zit het hem. Een mensch verlangd méér. Ik heb het huwelijk vroeger zoo heel anders ge dacht, wat romantischer, wat minder nuch terMaar misschien komt dat wel door die geschiedenis. Ruim twintig jaar geleden haalde ik eens een grap uit. Ik plaatste een huwelijksadver tentie in de krant. Je kan gerust gelooven, dat ik me geamuseerd heb! Er waren massa's brieven op gekomen, luchte. dwaze, geestige en ernstige. Maar onder al die ontwoorden was er één, dat me trof. De schrijfster was onmis kenbaar een meisje met geest. Evenals ik be oogde ze blijkbaar niets meer dan een grapje. Ik~ antwoordde op haar brief en we bleven correspondeeren. We waren voorzichtig en tikten de brieven op de schrijfmachine. Eerst badineerend. frivool, in luchtigen toon ge houden. Maar allengs schreven we over ernsti ger onderwerpen, en je kan het gelooven of niet, maar ik ging door die brieven van haar houden, kerel. Ik begon me haar voor te stel len, haar te idealiseeren, en ik was er beslist van overtuigd, dat zij het meisje was, dat ik me tot vrouw zou wenschen. Ook zij bzekende tenslotte, dat ze van we was gaan houden. We rekten het nog een beetje, vonden het inte ressant. elkaar's' 'ge'auld op de proef te stel len, maar eindelijk besloten we dan toch, ken nis met elkaar te maken Gerrits zoog op z'n sigaar, die was uitge- „Enwas het een teleurstelling?" vroeg gaan. zijn vriend. Gerrits schudde het hoofd. „Ze brak de correspondentie plotseling af. Ik hoorde niets meer van haar. Ik wist niet eens wie ze was, want we hadden onder pseudoniem via een kiosk de raltie onderhouden. Nooit heb ik meer iets vernomen In dienzelfden tijd begonnen mijn ouders mij te wijzen op de voortreffelijke eigenschap pen van Charlotte. Ik was in een onverschil lige stemming gekomen. Ik was in een onver schillige stemming gekomen, door wat ik het verraad van mijn „droommeisje" noemde, en de verloving met Charlotte kwam heel gauw tot stand, want de ouwelui waren het allang met elkaar eens. Een half jaar later waren we getrouwd. Zoo eindigde mijn romannetje, maar nooit is het uit mijn herinnering verdwenen, en al tijd heb ik het idee met me rond gedragen, dat mijn leven zoo heel anders, voller, belang rijker, geworden zou zijn, als ik met die andere getrouwd was. Ik behoor tot de wei nigen, die gelooven aan „de eenige ware", amice! En die ben ik mis geloopenal is Charlotte ook nog zoo'n goede, brave vrouw!" Mevrouw Van Dongen schonk nog een kopje thee in, en bekeek het handwerkje van me vrouw Gerrits. „Werkelijk een aardig patroontje. Lotte", vond ze. „Gaat wel hè?" antwoordde mevrouw Ger rits, die juist haar negenentwintigste toer be ëindigd had zonder veel enthousiasme. Dan wierp ze een geïrriteerden blik op de scha kende mannen. „Die eeuwige schaakmanie van 'm", merkte ze korzelig op. „dat is gewoon iets verschrik kelijks. Ik kan me niets saaiers indenken. Dat suffe gepieker voor zoo'n bord. daar moet je toch wel een droogstoppel voor zijn.. Verwonderd over Lotte's kregele woorden staarde haar vriendin haar aan. Zóó had ze Charlotte nog nooit over haar man hooren praten. En ze had nog wel gedacht Lotte raadde haar gedachten en lachte ver goelijkend. „Nou ja", zei ze. „Willem is een goei sul en we hebben het twintig jaar goed met elkaar kunnen vinden. Maar het „ideaal", dat je als jong meisje droomtnee Met kleine slokjes dronk ze van haar thee en haar oogen blikten terug naar een ver verleden zoodat er een ongewone glans in kwam. „Weet je. Nel" kwam ze vertrouwelijk, „m'n ideaal, datw as een ander, Ja, daar kijk je van op, niet? En je zal nog meer verwonderd zijn, als je hoort, dat ik dien ander zelfs nooit gezien heb! Zie je wel, nu lach je een tikje sarcastisch. En tóch is het zoo. Als jong meisje doe je wel een gekke din gen, en zoo heb ik eens o een huwelijksadver tentie gereflecteerd. Natuurlijk niet in ernst, maar ik kreeg antwoord op m'n brief en ei- ontstond een heele caorrespondentie Ik schreef de brieven op mijn vaders schrijf machine, en ook zijn brieven waren getikt, maar ondanks ldat was ik in een paar weken „tot over de ooren" op hemhoe onzinnig het ook klinken magEen humor, een geest, een prikkelende frischheid als er in zijn brieven zat, 't was een genot ze te lezen. Nel ik kon me zoo precies voorstellen hoe hij er uit moest zien: lang, slank, elegant, een man van de wereld, iemand met een ruime blik Toen kregen mijn ouders een brief te pak ken en ik werd onder strenge controle ge plaatst, in dien tijd waren ze nog wat stren ger, dan tegenwoordig en vooral mijn vader was van den ouderwetschen stempel. Ik kreeg geen kans meer, hem te schrijven. En ik wist niets eens zijn naam want we corres pondeerden via een kiosk, onder pseudo Toen kwam plotseling Willem bij ons thuis, 's Was een hartewensch van ons beider ouders, dat we zouden trouwen. En dat ge beurde toen ook. Och, 't was een goeie jon gen, maar hij verschilde wel heel erg met mijn „ideaal". Enfin, je kan zelf oordeelen: ïlij is kort, dik. en heelemaal niet elegant, bovendien een beetje aan den droogen kant. Alle romantiek is hem vreemd, maar we heb ben het met elkaar kunnen vinden, al had alles zoo heel anders kunnen zijn Mevrouw Gerrits zuchtte een beetje en haar oogen stonden droomerig. „Met hém. tja, hoe rijk. hoe vol zou dan het leven zijn geweest Wat zeg je? Ja? graag nog een kopje thee". (Nadruk verboden. Auteursrechten voorbehouden). Lezing vereeniging „Haarlem''. Abdij en kasteel van Egmond aan den Hoef. In de Bilderdijkzaal van Brink- mann werden Woensdagavond door mevr. dr. J. M. Sterck-Proot en den heer J. van Oldenborgh inleidingen gehouden tot de excursie, die de le den van de vereeniging „Haerlem" Zaterdagmiddag naar Egmond zul len maken, ter bezichtiging van de fundamenten van het oude kasteel en het nieuwe klooster aldaar. De voorzitter der vereeniging, de ïheer J. L. Tadema, opende den avond met een har telijk woord van welkom, waarin hij zijn vreugde uitte over de groote belangstelling en daaraan Hen wensch vastknoopte, dat al len zich ook zouden opgeven voor de excursie. Mevrouw J. M. Sterck-Proot zette vervol gens uiteen dat men den oorsprong van de abdij van Egmond vindt in het graf van den prediker Adelbertus, die In Kennemerland het Christendom bracht. Op dit graf werd door vrienden een klein houten kerkje opgericht. Herhaaldelijk werd dit kerkje verwoest en weer opgebouwd. Thans is dit kerkje geheel gerestaureerd en als z.g.n. kerkfort een belangrijk histo risch document. De abdij van Egmond bij dit kerkje ont staan, was zeer belangrijk en de abt van Egmond werd beschouwd als de hoogste geestelijke in het graafschap Holland. Een dezer ambten schonk aan zijn wereld lijk advocaat een hoeve, waaruit het kasteel van Egmond ontstond, dat vooral na verhef fing der heeren van Egmond tot graaf, de abdij over het hoofd groeide. Ook innerlijk ging het klooster achteruit. Vele adellijke jonge monniken brachten den naam van de abdij, door hun minder gestreng gedrag, in discrediet. Reeds in Mei 1567 werd de abdij geplun derd en toen in 1572 Alkmaar tot den Prins van Oranje over ging, werd de abdij, tegen 's Prinsen nadrukkelijk verbod in. gesloopt om de noodige materialen te leveren voor de versterking van de stad. Slechts de beide torens bleven staan en de zuidelijkste daar van diende tot 1798 den Egmonder visschers als vuurtoren. Thans wordt het gebouw, onder leiding van den architect Kropholler, in den ouden stijl weer opgetrokken. Een deel is reeds ge reed en wordt thans door een aantal Bene- dictiner monniken bewoond. Het kasteel van Egmond. Na de pauze sprak de heer J. van Olden borgh, directeur van het P.W3. en P.E.N. van Noord-Holland, over het kasteel der Graven van Egmond, waarvan de fundeerin gen onder zijn leiding zijn bloot igelegd en gerestaureerd. Bij afgravingen, verricht in werkverschaf fing, werden fundamenten blootgelegd, wel ke afkomstig bleken te zijn van het oude kasteel van Egmond, dat een der mooiste kasteelen van het oude Holland moet zijn geweest. Zooals ook mevr. Sterck reeds even aangaf, schonk de abt Wouter van de Egmonder abdij aan een zijner wereldlijke helpers een boerderij met zes woningen. Op deze plaats werd door dien „poorter" een kasteel ge bouwd, dat door zijn nakomelingen voltooid werd. Deze leefden voortdurend in onmin met de abdij, daarin gestijfd door hun vriend schap met de graven van Holland. In 1204 werd dit kasteel verwoest, doch in 1205 werd het weer opgebouwd door de „Qudde Wou ter". Pas in 1315 werd het door de West-Frie zen opnieuw verwoest, doch door den eige naar werd het ook ditmaal weer herbouwd. Deze eigenaren, die in 1486 tot graaf wer den verheven, waren het kasteel toen eigen lijk zoo langzamerhand ontgroeid. Zij vestig den zich elders en één van hen was de uit de geschiedenis zoo bekende Lamoraal, graaf van Egmond, een der vrienden van den Prins van Oranje, die te Brussel op het schavot het leven liet. Tegelijk met de abdij werd ook het kasteel door de Geuzen verwoest en slechts de res ten van den klokkentoren bleven nog lan gen tijd overeind staan. Bij de recente opgravingen werden niet alleen de fundamenten van het oude kasteel blootgelegd, doch men vond ook sporen van een nog oudere bebouwing, die zelfs terug gaan tot den tijd der Batavieren. Ook ge bruiksvoorwerpen als aardewerk e.d. wezen daarop. Tenslotte wijdde de heer van Oldenborgh nog enkele woorden aan de toekomstplannen. Een geheele restauratie zou wellicht enkele millioenen vergen, en is dus vrijwel uitgeslo ten. Bovendien ontbreken de betrouwbare gegevens, zelfs voor een gedeeltelijke restau ratie. Daarom heeft men zich bepaaü tot het herstellen der fundamenten, en thans tracht men de naaste omgeving van de sto rende bebouwing te ontdoen. Getracht zal worden, naast een nieuw te houwen raad huis een museum in te richten, waar de ver schillende. bij de opgravingen gevonden voor werpen een plaatsje kunnen vinden. CONCERT OP DE KOLK. SPAARDAM. Het fanfarecorps „Kunstkring" zal Zondag 10 October des avonds van 7 tot 9 uuv( onder leiding van haar directeur den heer Peter Wit een concert geven op de Westkolk. DE SPOORWEGWERKEN IN DE HOOFDSTAD. De Nederlandsche spoorwegen hebben in het openbaar aanbesteed het maken van een hoog baanlichaam langs den Staatsspoorweg van den onderdoorgang Wijttenbachstraat tot de Noorder Ringvaart nabil de Schollen- brug met bijkomende werken te Amsterdam. a. Voor het geval dat de aannemer vrij is in de levering van zand en in keuze werk lieden. b. Voor het geval dat de aannemer het zand van de maatschappij uit hare zande rijen betrekt en het per spoor naar het werk vervoert, doch vrij is in keuze werklieden. c. Voor het geval dat de aannemer vrij in levering zand, doch verplicht is hoofdzake lijk Amsterdamsche werklieden te gebruiken. d. Voor het geval dat ten aanzien van zand sub. b. en ten aanzien van de werklieden sub c. geldt. Ingekomen waren elf biljetten. Laagste inschrijvers: K. Scheffer te Santpoort a. en c. voor f 264.800. N.V. v.h. J. M. Strijland te Uithoorn b. en d. voor f 322.000 resp. f 323.000. Hoogste inschrijvers: N.V. v. h. J- M. Samson te Leiden a: voor f 328.000. D. Blankevoort Dz. te Bloemendaal b: voor f 424 000. NV. v. h. J. M. Samson te Leiden c voor f 333.000. D. Blankevoort Dz. te Bloemendaal d. voor f 425.000. De raming was f 341.000.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10