China's handelsverkeer nog in beginstadium. Gewijzigde monetaire politiek had gunstige gevolg M" en. Twee Premières. DONDERDAG 7 OCTOBER 1937 HAARDE M'S DAGBLAD Voldoende economische perspectieven. D= EER dan ooit bestaat op dit oogexx- blik belangstelling voor China, al gaat deze in hoofdzaak helaas niet in economische richting. Toch is er voldoende aanleiding enkele opmerkingen te maken over het Chineesche Rijk met een op pervlakte van 11.698.000 K.M.2, waar 466,8 millioen zielen leven, in welke cijfers tevens die van Mandsjoerije, Buiten-Mongolië, Tibet en Sinkiang zijn opgenomen. Trekt men deze af, dan blijft er voor het eigenlijke China nog een oppervlakte over van 5.787.000 K.M.2 en een bevolking van 425,6 millioen zielen. Die cijfers spreken het duidelijkst, wanneer men bedenkt, dat Europa een oppervlakte heeft van 10 millioen K.M.2, met circa 500 millioen in woners. Zelfs aan buitenstaanders is het niet ontgaan, dat China vooral in de laatste jaren ernstig heeft gestreefd naar economi- 1 sche vrijmaking, naar een zich los maken van het voogdijschap der groote mogendheden. Met een enkel woord moeten wij in dat ver band herinneren aan het in 1842 tot stand gekomen verdrag van Nanking, waarbij Engeland een gedeelte van de Chineesche markt zag opengesteld voor het internationaal I handelsverkeer en een aantal andere eenzij dige verdragen, waardoor heden ten dage de onderdanen van een 13-tal landen in China nog exterritoraliteit genieten en aan de Chi neesche rechtspraak zijn onttrokken. Het Chineesche Rijk verkert daardoor nog in een min of meer aflmnkelijke positie, waarbij het gemis aan tolautonomie zeer belemmerend werkte, waaraan eerst in 1928 tegen den wensch der vreemde mogendheden een ein de kwam. De Centrale Regeering te Nanking tracht nu allereerst van het land een politieke eenheid te maken en heeft daartoe de Zuidelijke pro vincies onder haar controle weten te brengen. Daarnaast heeft zij zich bezig gehouden met het staatscrediet. De rentedienst van de door invoerrechten en zoutbelasting gegarandeerde leeningen werkt thans soepel, die van de noodlijdende spoorwegen werd na een over eenkomst met obligatiehouders weer hervat.. De totale schuld van het Chineesche Rijk be draagt slechts 4 milliard Mark, een klein be drag, gezien de bevolking van het land en ook in vergelijking met den schuldenlast van an dere landen. )e ondervinding heeft daarbij geleerd voor welke gunstige verrassingen op financieel gebied men kan komen te staan. Zoo bracht een reorganisatie op valutagebied, in Novem ber 1935 doorgevoerd, aan China voor het eerst een stabiele valuta in den vorm van den Yuan. Nog in den herfst van 1935 stond China op dit gebied voor een debacle. Eerst in 1931 dus later dan in andere landen was de economische crisis in China geheel uitge werkt. Daarbij kwam nog, dat de zilver-aan kooppolitiek van de Amerikaansche regeering den prijs van het witte metaal steeds meer in de hoogte dreef en daarmede ook de waarde van den Chineeschen Dollar, welke op zilver basis rustte. Een hooge en dan nog schom- melende dollarkoers beteekent voor China een sterke belemmering van den uitvoer, zoodat niets werd nagelaten om den dollarkoers hoog te houden. Deze discriminatie werkte echter een wegvloeien van zilver in de hand. De ge volgen waren: dalende zilverreserves, illiquidi- teit van de banken, beperking van erediet, dalende prijzen en een ongunstige handelsba lans, waardoor ook de staatsfinanciën ont wricht werden. De dx-eigende desoi'ganisatie van het Chi neesche muntsysteem noopte tot ingrijpen en bij deci-eet van 3 November 1935 werd aan de meer dan duizendjarige heerschappij van het zilver in China een einde gemaakt en papier geld ingevoerd. Aanvankelijk stond men scep tisch tegenover deze koerswijziging, doch na twee jaren is het wantrouwen verdwenen. De koers van den nieuwen Chineeschen Dollar kon zich vrijwel handhaven in die periode, de buitenlandsche handel ontwikkelde zich gun stig. Behalve de Japansche gaven alle _bui- tenlandsche banken hun zilver aan de Chinee sche regeeringsbanken af, de Chineesche land bouwer nam dit papieren geld vlot op, doch wil men de Chineesche munt veilig stellen, dan zal men moeten komen tot de door de Chineesche Regeering voorgestelde oprich ting van een onafhankelijke Centrale Reserve bank. Daarnaast is voor de toekomst een staatsbudget, hetwelk iix evenwicht verkeert, van groot belang. De ingevoerde belastingver- hooging biedt weinig perspectieven. Meer dan veertig procent der staatsinkomsten worden beter is in dit verband te zeggen: werden voor militaire doeleinden gebruikt, tei*wijl ook de rentedienst der leeningen veel vordert. DE Tariefwet staat op de helling, omdat men heeft vastgesteld, dat in vele gevallen een verhooging van inkomsten mogelijk zal blijken door verlaging van het invoerrecht voor bepaalde posten. Deze invoerrechten hebben altijd een basis gevormd voor buiten landsche leeningen en indien men de op brengst daarvan zou kunnen verhoogen, zou den nieuwe mogelijkheden ontstaan en de kans op het afsluiten van leeningen met lan gen looptijd vergrooten. Voorts is men er in 1936 in geslaagd, door het consolideeren van 33 binnenlandsche leeningen een besparing van 82 millioen Dollar te bereiken, terwijl in 1936 ook in menig ander opzicht een gunstig jaar is geweest. Groote ïxatuurrampen teister den het land niet; er werden recordoogsten geboekt eix de waarde van den totalen Chinee schen handel bedroeg in dat jaar rond 1.650 millioen Yuan., waarvan 945 millioen voor re ning van den invoer en 705 millioen voor re kening van den export. Het invoeroverschot bedroeg 240 millioen Yuan. In vergelijking met 1935 steeg de export in 1936 met 22.6 en de import met 2.4 pCt. Intusschen bereikte de waarde van het totale handelsverkeer in het recordjaar een hoogte van 3600 millioen Yuan, doch de crisis en de afscheiding van Mandsjoerije hebben dit getal ongunstig be ïnvloed. 1 Duidelijk blijkt dat uit het feit, dat de totale waarde van het buitenlandsche han delsverkeer van Mandsjoerije in 1936 circa 1200 millioen Yuan bedroeg, of ongeveer 75 procent van het totale Chineesche handels verkeer. De uitvoer van Mandsjoerije had iri dat jaar een waarde van 550 millioen Yuan. Terwijl de wereldhandel tusschen 1929 en 1935 met circa 65 procent daalde, liep het Chinee sche handelsverkeer in diezelfde periode slechts met 55 procent terug. De vooruitzichten voor 1937 waren voor het Chineesche handelsverkeer uiterst gunstig. Maar het behoeft wel geen betoog, dat de oorlogsomstandigheden alles op losse schroe ven heeft geplaatst. China's handelsverkeer heeft in hoofdzaak plaats met Japan, Duitsch- land, Noord-Amerika en Engeland. In het bij zonder verdient de ontwikkeling van het handelsverkeer met Duitschland de aandacht. De tot dusverre gevoerde doelbewuste poli tiek der Chineesche Regeering, leidde er bijv. toe, dat de invoer van granen, tabak, katoen en nog een aantal andere producten, vermin derde, omdat China deze in voldoende mate zelf kan voortbrengen. De voortschrijdende industrualisatie heeft den invoer van machi nerieën e.d. doen toenemen. De uitvoer van zijde, thee, katoen enz. bewoog zich in stij gende lijn. De in Maart j.l. te Sjanghai ge voerde onderhandelingen met een Japansche economische commissie, openden perspectie ven en hadden ten deele reeds resultaat. Zoo stemden de Japansche banken tenslotte toe in het afstaan van hare zilvervoorraden aan de Centrale Chineesche bank en werd overeen stemming bereikt omtrent de verbetering der kwaliteit en het opvoeren der katoenproduc tie in China. Aan de hand van een z.g. vijf jarenplan is op een dusdanige stijging dezer producten gerekend, dat na voorziening in eigen behoefte, China in staat zal zijn de helft van de Japansche vraag te kunnen dekken. Daar de huidige waarde van den Japanschen import van katoen uit de Vereenigde Staten van Amerika en Britsch-Indië een waarde heeft van 550 millioen Mark, zou de waarde van de toekomstige leveranties aan Japan, bij de huidige prijzen, voor China een bedrag van 275 millioen Mark beteekenen. TENSLOTTE zij er nog op gewezen, China bij dat het wereldhandelsverkeer slechts voor 1.4 "rocent is betrokken. De waarde van den Guineeschen handel is kleiner dan die van Zwitserland en Zweden, grooter dan die van Sovjet-Rusland. Deze enkele cijfers toonen aan, dat China nog aan het begin staat van zijn ontwikkeling op handels gebied, maar zij zijn tevens het bewijs, welke groote mogelijkheden nog aanwezig zijn. MOLLERUS. ■STOOP'S BAD - GOEDKOOP ZWEMMENi DAMES VRIJDAG 6.— nm.— 7.30 n.m. 25 ct. VRIJDAG 8.30 n.m.10.n.m. 30 ct. MAANDAG 10.— v.m.—12.— v.m. 30 ct. MAANDAG 4.n.m.6.n.m. 30 Ct. 10 x ZWEMMEN f 2.75 6 weken geldig. Ook op gemengde uren. Zwemmen staalt zenuwen en spieren. (Adv. lngez. Med.) Tariefsverlaging der N. Z. H. te Haarlem? De proef te Leiden geeft daartoe nog geen aanleiding. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat de N.Z.H. een proef neemt met een tariefs verlaging. In Leiden is een 7*/2 cents tarief op de stadslijnen ingevoerd; voor een retour wordt een dubbeltje berekend. De dii'ectie ver telde ons toen, dat als de proef slaagt over wogen zou worden ook op andere lijnen der maatschappij tariefsverlaging in te voeren. Thans vernamen wij van de directie, dat men niet ontevreden is over het resul taat van de tariefsverlaging te Leiden, maar het is toch nog niet zoo, dat reeds nu tot verlagingen op andere lijnen kan worden overgegaan. Na de tariefsverlaging is te Leiden een toe neming van het vervoer geconstateerd van 29%. Maar de vermeerdering moet 40% wor den om evenveel geld te ontvangen als voor de verlaging. De verwachting bestaat, dat het publiek te Leiden meer en meer aan het goed koop trammen zal gewennen, waardoor op den duur wel het beoogde resultaat bereikt zal worden. Het wil intusschen nog niet zeggen dat de N.Z.H. al winst gaat boeken als die 40% bereikt wordt, want als het vervoer zooveel grooter geworden is, moet er ook met meer materiaal gereden worden. Eerst bij een stij ging met 50% is te zeggen, dat de verlaging tot betere financieele resultaten heeft geleid. Natuurlijk bestaat ook te Haarlem belang stelling voor het Leidsche experiment, want ook hier zou een tariefsverlaging van de N.Z.H. door velen met vreugde begroet worden. In Haarlem wordt nog 10 cent per rit en 15 cent voor een retour betaald. De inbraak in de Groote Houtstraat. Drie jaar en anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. Het Gerechtshof te Amsterdam gepresi deerd door mr. Joh. M. Jolles, zette Woens dag de behandeling voort van de strafzaak tegen twee Amsterdamsche „kooplieden". Zij werden verdacht van een brutale in braak te Haarlem, gepleegd op Zondagoch tend 23 Februari in een winkel in de Groote Houtstraat, waai'bij een bedrag van f 1350 werd gestolen. De bewoners waren dien ochtend niet thuis. De daders hadden zich met valsche sleutels toegang verschaft en hadden winkel en wo ning dooi-zocht. Een geldkistje werd openge broken gevonden en de inhoud bleek verdwe nen. De politie koesterde onmiddellijk verdenking tegen den schoonzoon van den bestolen lijs tenmaker. Deze werd ingerekend en hij be kende inlichtingen aan een zekeren Arie te hebben verstrekt. Ook deze Arie was spoedig opgespoord en hij stelde zich zelfs beschik baar om met twee rechercheurs naar Am sterdam te gaan om de inbrekers op te sporen. Zij ontmoetten in een café aan het Thor- beckeplein een der verdachten, den koopman V. Deze praatte zijn neus voorbij. Hij en zijn vriend B. werden door de rechtbank te Haar lem veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf, evenals de schoonzoon. De procureur-generaal was van oordeel, dat de diefstal is gepleegd door de beide kooplie den. die thans terecht staan. Spr vorderde bevestiging van het vonnis der rechtbank. Wat de strafmaat betreft, merkte de Proc.-gen. op. dat het misdrijf op uiterst brutale wijze is uitgevoerd, zoodat hij zich ook kan ver eenigen met de door de rechtbank opgelegde zware gevangenisstraf: drie jaar met aftrek van de vooi'loopige hechtenis. De verdedigers, mr. Th. Eskens en mr. J. Frenkel pleitten vi*ijspraak. Hierna stond de schoonzoon van den lijsten maker terecht. De Rechtbank te Haai-lem had den man veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf van aftrek van voorarrest. De zaak was reeds eenige weken geleden door het Hof behandeld. De man had toen bekend inlichtingen aan de dieven te hebben gegeven en ook valsche sleutels te hebben ver strekt. De procureur-generaal had toen an derhalf jaar met aftrek van voorarrest tegen hem geëisèht. Het Hof wees echter interlocutoir arrest, waarbij bepaald werd, dat Woexxsdag nog eenige getuigen dienden te worden gehoord. Het verhoor leverde geen nieuwe gezichts punten op en de procureur-generaal persis teerde bij zijn eisch (anderhalf jaar gevan genisstraf). De verdedigster, mevr. clementie. Het Hof zal in de zaak tegen de beide ver dachten. die de inbraak gepleegd zouden heb ben en in die tegen den schoonzoon op 19 Oc tober a.s. arrest wijzen. mr. Mazirel, pleitte EVANGELISCHE BROEDERGEMEENTE. Dinsdagavond 12 October organiseert de Evangelische Bx-oedergemeente een concert in het kerkgebouw aan de Parklaan. Medewerking wordt verleend door den heer Jacques van Kempen, tenor, den heer Hen drik Lindt, bas en mejuffrouw Bets Neder- koorn, orgel. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. Op den tweeden werkavond van de Haarl Amateur-Fotografen Vereeniging, welke wordt gehouden op Donderdagavond 7 October i* het clublokaal der Vereeniging: Gedempte Oude Gracht 104 zal door de commissie voor de werkavonden worden voortgegaan met de serie lantaarnplaatavonden. Er zal worden beoefend het maken van lantaarnplaten op Ilford-Alpha lantaaniplaten. Aan de wanden zal hangen een collectie foto's van bekende Nederlandsche amateurs welwillend ter expositie afgestaan door het Fotomaandblad „Cosmorama". HET VERTREK VAN INSPECTEUR P. VAN TONGEREN. Nader kunnen wij mededeelen, dat aan den heer P. van Tongeren, inspecteur van politie eerste klasse, met ingang van 1 November op zijn verzoek eervol ontslag is verleend met dankbetuiging voor de aan de gemeente be wezen diensten. ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. deelen mede. dat zij ten aanzien van de wixikels op den door Diakenen der Ned. Hervormde Gemeente in het perceel aan de Jansstraat 36 van 12 tot en met 16 October 1937 te houden bazar ingevolge de Winkel sluitingswet 1930 Stbl. no. 460 ontheffing heb ben verleend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op 12, 13, 14 en 15 October 1937 na des namiddags 8 uur tot des namiddags 10 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Het bestuur van „Eigen Hulp" hield gisterenavond ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der vereeniging een druk bezochte receptie. Zittend v. 1. n. r.: Cannegieter (hoofdbestuurslid). H. Bitter (Lid v. h. District), Mr. J. D. v. d. Plaats (voorz. v. d. Winkeldirectie). W. Ch. van Daaïen (voorzitter v. h. District, r '•gmcister der Winkeldirectie). L. A. Bouricius (secretaris der Winkel directie). Staande v. 1. n. r.: Anderson (lid v. h. Hoofdbestuur), E. Cousijn, A. F. P. Onderwater en C. G. Koen (lid van de Winkeldirectie). ^IJN/T EN lEIIEEEN^ HET TOONEEL DEM00RD OP DEN BOULEVARD HAUSSMANN. en VROOLIJKE VARENSGASTEN. Louis de Vries toont zoo nu en dan zijix voor liefde voor stukken, waarin ook Louis Bouw meester in den tijd. toen hij nog Pierre Fro- chat in „De twee Weezen" en De Matroos speelde, pleizier zou hebben gehad. Toen ik De Vries in „De Moord op den Boulevard Haussmann" achter de tralies in de gevange nis zag als Landoc. dexx beruchten in- en uit breker, die in een paroxysme van woede een vx-ouw in een rose blouse aan den anderen kant van de tralies in de meest drastische termen toeschreeuwt haar te willen vermoor den en hem daarna als een tweede Simson de tralies zag verbuigen om de daad bij het woord te voegen, waande ik mij 50 jaar terug. Die Landoc zou ook een kolfje naar de hand van den grooten Louis zijn geweest, zoo tusschen het groote werk door wel te verstaan. Want wij zouden Bouwmeester's nagedachtenis te kort doen, wanneer wij hem ons niet in de eerste plaats herinnerden als Shylock, Corio laxxus, Oedipus of Lodewijk XI. Maar zoo bij wijze van ontspanning speelde hij toch ook gaarne een stuk als ,.La Griffe". Louis de Vries is de eenige Hollanasche ac teur, die zich ixx zulke scènes a la Grand Guignol nog als een visch in het water voelt. Alleenhet publiek is in deze halve eeuw veranderd en staat er wel heel anders tegexi over dan in den tijd van Bouwmeester. De bedrijven, waarin De Vries niet optreedt in De Moord op dexx Boxxlevard Haussmann zïjxx meer ixx het genx-e van het detective stuk, al zijn ze dan ook sterk met romantische saus ovex-goten. De auteur van ,De Moord op den Boule vard Haussmann", stelde ons voor het ge wone probleem: „Wie is de moordexxaar?" Laxxdoc, diexx wij er vaxx verdachtexx, bleek het xxiet te zijn. Wie het wel was, werd ons pas zooals dat ixx eeix behoorlijk detective stuk behoort in de slotscène geopexxbaard, Wij lazen, dat de auteur van dit stuk de bezitter vaxx eenige bekende warenhuizeix te Brussel is. Eigenaardig toch. die voorliefde van een groot zakenman voor zulke draixxa- tische escapades. Maar de heer Vaxelaire staat xxiet alleen. Hebben grootere mannen daxx hij. zooals Clémexxceau, Mussolini, ja zelfs Napoleon er zich niet aan bezondigd, zonder dat dit aan hun naam merkbare schade heeft gedaaxx. Zulke zonden wordexx groote maxxnen gauw vergevexx en des hee- ren Vaxelaire's warexxhuizexx zullen er wel xxiet slechter om gaan, al heeft hij dan ook een moord op den boulevax'd Haussmaxxix op zijn geweten. Wie Louis de Vries nog eens wil ziexx in een rol, waarixx hij zich op ouderwetsche wijze kaxx uitspelen en hij doet dat in het viex-de bedrijf vooral gx-oot en breed en con amore kan thans in den Hollandsohexx Schouwburg te Amsterdam terecht. Henri Eerexxs verte- geixwoordigt als Robert de Savigxxy ixx deze opvoerixxg den modenx-en speeüstiii eix hij doet dit met de noodiige autoriteit, sober, knap exx met elegance. Amxie Follender speelde Juliette Vidal, de weduwe vaxx den vermoorde, geheel in roman tischer! stijl en bleek dien stijl volkomen meester. Alex Frank was eexx maxxxxetjesputter vaxx een politie-ccmnxissax-is, de eenige" in de zaal, die niet bang was voor Landoc. De Vries huldigt nog altijd en ook hierin gelijkt hij op Louis Bouwixxester het ster systeem en een nauwsluitend ensemble heb- beix wij dus bij hem niet te verwachten. Maar de getrouw exx van Loxxis de Vries zijn tevre- deix wanneer zij hem ziexx spelexx exx letten er nauwelijks op, dat er ook xxog anderen, die voor een groot deel gerecruteerd zijn ixit het leger der oxxbekenden. op het tooneel staaix. Bij het gezelschap Herman Bouber, dat een straat verder in dexx Plantage Schouwburg het xxieuwe blijspel „Vroolijke Varensgasten'' van Elsensohn speelt, is geen sprake van een stersysteem. Wij zouden zelfs ixx oxxs laxxd moeilijk'eexx troep wetexx te xxoemen, waarin het spel der spelers zoo volkomen op elkaar afgestemd is als bij Bouber's Tooneel. O, ze ker, ook bij dit gezelschap zijxx eexxige promi nente krachten ik noem hier slechts Jo- han Elsexxsohn, Aaf exx Hermaxx Bouber er Axxnie Verhulst maar deze spelers zxxllen zich nooit op dexx voorgroxxd dringexx, zij voe- gexx zich in hun spel altijd naar het geheel. Dat is een vaxx de redenexx, waarom de echte tooxxeelkexxners dit exxsemble zoo waardeerexx en mexx zoo dikwijls bekende acteurs en ac trices op den avoxxd, waarop ik de voor stelling bijwooxxde, zat o.a. Cees Laseur in de zaal op de voorstellixxgexx in dexx Frascati schouwburg aantreft. Vroolijke Varensgasten is een allergenoege- lijkst- stuk waar je je heel den avoxxd vooral ook door het voortreffelijke sappige en realistische spel beter mee amuseert dan bij menig stuk met xxxeer pretentie. De vroo lijke varensgasten met wie Elsexxsohxx ons in zijn stuk ixx kennis brengt, zijn Bax-end Klipper, een stuurmaxx bij de groote vaart en zijxx zwager, de kwartiermeester Bart van der Zee, die samen met Klipper's vrouw op een „opgelegd" schip wonen. Barexxd en Bart zitten meer in het café bij de kxxappe Greta Tros dan aan boord, waar zij zich maar vervelen, nu het schip aan den wal ligt. Voor moeder Klipper is dat eexx re den om jaloersch te worden, vooral, wanxxeer zij tot de ontdekking komt. dat Greta eexx dochter van 19 jaar heeft, van welk meisje Barend en Bart beiden het vaderschap voor zich opeischen. Tot hevige conflictexx koxxxt het in het stuk echter niet. Elsensohn wilde een vroolijk, genoeglijk stuk schrijven en het eindigt dan ook tot groote vreugde vaxx de de zaal in pais exx vrede, wanneer een derde adspiraxxt-vader zich aanmeldt, die de echte vader blijkt te zijn. En wanxxeer Ba rexxd en Bart dan beidexx weer kuxxxxen gaan varen, dan is het alles botertje aan den boom en is er voor nxoeder Klipper geen enkele reden meer om xxog langer met schele oogexx naar de mooie Greta Tros te zien. Het is zooals wij van Elsensohxx gewoon zijn een volksstuk maar één van het goede soort. Er wordt te pas en te onpas ixx gezon gen, en er wordt exx dat is hoofdzaak voortreffelijk in gespeeld. Die bezoekers van het café van Greta Tros zijn Hollandsche zeelui en er zïin 'n naar heex'hjke tvpen ondc. Bovexxaan staat Elsensohn. die een stuur man is, waaraan je het zoute water als het ware proeft, een zeeman, die 'n heele soort vertegenwoordigt. Alleexx reeds onx Elsensohn als Barend Klipper te zien, is het de moeite waard naar de Vroolijke Varensgasten te gaan. Bouber zou als Bart, de kwartiermees ter, evengoed een baaixtje aan de wal kunnen hebben, maar hij is kostelijk in zijn komisch spel. En Jan Van Dommelen geeft als de „nxarixxeixxaix" een van zijn best geslaagde types, waaraan alles leeft en die in de kleixx- ste details wordt uitgespeeld. Alle hulde voor dit juweel van een oud zeeman! Dat Aaf Bouber en Annie Verhulst weer uitstekend zijn als de jaloersche Roza Klip per en de mooie Greta Tros behoef ik eigenlijk niet eexxs te zeggeix. Wij weten immers, hoe prachtig zij zulke vrouwexx tot leveix breixgen. Albert Heineman zorgt voor de zeemanslied jes in dit stuk en hij doet het met entrain. Zoo was het als geheel een prettige avond nxct deze „Vroolijke Varensgasten". Wanxxeer het stuk eens in Haarlem mocht komen, dan kan ik eexx ieder een bezoek aanbevelen. J. B. SCHUIL FEEST BIJ DE STADSEVANGELISATIE TER EERE VAN Br. SNOEKS. In het feestelijk versierde Evangelisatie lokaal in de Lange Heerenstraat waren gis teren oixx half acht de vx-ienden er. beken den samengekomen om deix leider. Br. Sxxoeks te huldigen in vei'band met zijn 60sten ver- jaax-dag. Namens den kinder-bond ..Hosanna" wer- dei-. bloemen en een wandtekst aangeboden, terwijl een der jeugdige leden een feestge- diebt reciteerde. Br. Hoenderdos sprak eexx hartelijk welkomstwoord. Zr Wezelman sprak vervolgens Br. Sxxoeks toe en bood henx twee mooie kathederlamp jes aan. Na een welkome tractatie zong de zaxxgvereexxiging ..Eben Haëzer" het be kende lied: „God is mijix licht. God is miin heil". Het kinderkoor reciteerde vervolgens de geschiedenis van Jozef. Na een tweede tractatie naxxx Br. Akse uit Beverwijk het woord, terwijl ook Br. Hoeken- diik Jr. uit Heemstede nog sprak. Br. Sixoeks dankte alleix hartelijk voor de betoonde belangstelling. KENNEIHER FOTOKRING. De Kennemer fotokring houdt op Woensdag 13 October een vergadering in lxet gebouw va-xx de Sociëteit ..De Vereeniging". waar de heer B. Swaixeixburg uit Goxida een lezing zal houden over landsohaipsfotografie ixx het polderland. PAD DEN STOELEN-TENTOON STELLING. A.s. Zaterdag en Zondag houden de welpen van groep 4 vaix de afdeeling Haarlem een paddenstoelententoonstelling in het troenhuis tegenover het Pompstation aan den weg langs de Zand voor tsche spoorbaan te Overveen (bij de watertorexx). GROENTEMARKT HAARLEM. Haarlem. 5, Oct. 1937 Tomaten f 0.060.10 per K G. Sixijboonen f 0.14—0.24 per K.G Heereboonen f 0.100.16 per K.G. Spinazie f 0.25—0.60 per kist. Andiivie f 0.15—0.25 per kist. Postelein f 0.40—0.60 per kist Sla f 0.150.40 per kist. Groenekool f 0.250.40 per kist. Gele kool f 0.400.60 per kist. Roode kool f 0.O40.07 per stuk. Bloemkool f 0.03—0.12 per stuk. Komkommer f 0.04—0.10 per stuk. Wortelen f 0.06—0.08 per bos. Radijs f 0.03—0,04 per bos. Prei f 0.03—0.10 per bos. Peterselie f 0.02—0.10 per bos. Selderie f 0.02—0.05 per bos. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 xxur. Loxxdexx 8.96. Berlijn 72,65. Parijs 5.96 1/4. Bnissel 3.47 V2. Zwitserlaixd 41.62. New-York 1.80 7/8. BOETEN TUCHTRECHTSPRAAK. Naar wij vernemen, komt het den laatstexx tijd wel voor. dat een boete, opgelegd door den crisistuchtrechter, xxiet wordt betaald, aangezien de veroordeelde blijkbaar meent, dat de landbouwcrisismaatregelen binnen kort zullen worden ingetrokken en hij daxx niet meer tot betaling verplicht zal zijn. Er is echter, zooals ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, geen sprake van. dat bij eventueele afschaffing der landbouwcrisls- maatregelexx de nog verschuldigde boeten niet zouden worden ingevorderd. In het belang der veroordeelden zelf ver dient het dan ook aanbeveling, de opgelegde boeten tijdig te voldoexx. daar. zooals reeds eenige maleix met sprekeixde voorbeelden werd bekend gexxxaakt, zij anders voor aaxx- ziexxlijke kostexx zullexx komen te staan. NEDERLANDSCHE KUNSTENAARS IN DEN VREEMDE. Marguerite Couperus in Engeland. De voordrachtkunstenares mevrouw Mar guerite Couperus Ls ixx het a.s. winterseizoeix uitgenoodigd haar programma's van oude volksliedereix ixx verschillende landeix te ge- vexx. Vaxx 24 tot en met 28 October a.s. zal zij zeveix maal in Engeland optreden onder be schermvrouwschap van H. K. H. Prinses Louise van Engeland. Verder zal Marguerite Couperus naast tournees in Nederland, zich dit seizoen laten hoox-en in België, Frankrijk, Oostenrijk, Hongarije en Polen. MARKTBERICUTEN VAN BARNEVELD. Plulmveemarkt. Oude kippen 35—75. Idem per kilo 2833. Oude hanen 4070. Jonge hanen 25—65. idem per kilo 5058. N.H. Blaxxwen per kilo 50S2, Jonge hennen f 1f 1.60, Duiven per paar 30—34: Tamme eenden 20—60; Wilde een den (in jachttijd) 30—50: Ganzen f 1—f 1.80; Kalkoenen per kilo 55—65: Tamme konijnen 3040: Hazen fin jachttijd) f 1f 1,75: Fa zanten (in jachttijd) 75—f 1 Piepkuikens 20—30. Aanvoer 32500. Handel redelijk. Eiermarkt. Witte eiei-en f 4.90 tot f 5. Gemengde eieren f 5.— tot f 5.10. Bruie eieren f 5.10 tot f 5.40. Eendeneieren f 2.75 tot f 3.25. Ganzeneieren 5 tot 6 ct. Aanvoer 850.000. Handel matig. Veemarkt. Zeugen f 60 tot f 85. Dr. Zeugen f 75 tot f 95 Schrammen f 22 tot f 28. Biggen f 18 tot f 22 Zware varken* 28 toT 29 ets Der pond Zouters 27 tot 29 ct. per pond. Vette kalveren 20 tot 28 ct. per pond. Nuchtere kalveren f 6 tot f 8. Handel redelijk.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11