Roosevelt. Knikker-knokkerij Hef belangrijkste 55e JAARGANG No. 16654 Verschijnt dagelijks, Behalve óp Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 7 OCTOBER 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. pest 0.721/». Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. één lid duim 50,—. alle leden wijsvinger 60.—* HEDEN: 14 PAGINA'S. De president der Vereenigde Staten heeft in Chicago een rede gehouden, waarin hij de huidige internationale anarchie te lijf is gegaan. Hij stelt voor er bij de vredelievende naties op aan te dringen, agressieve naties onder quarantaine te stellen en zoodoende gerechtigheid in de wereld te handhaven. En hij beriep zich op het Kellogg-Briand Pact (dat den oorlog uitbant als middel tot oplossing van geschillen) en op het negen- mógendheden-verdrag toen hij degenen he kelde die zonder oorlogsverklaring, zelfs zon der waarschuwing en zonder grond civiele bevolkingen, met-inbegrip van vrouwen en kinderen, op de meest barbaarsche wijze door luchtbombardementen uitmoorden. Hij zeide ook: ,Jn een tijd, die als vredestijd bestem peld wordt, worden schepen, eveneens zon der motief en zonder waarschuwing, aange vallen en getorpedeerd. Er zijn naties, die aanmoedigen en partij kiezen in burgeroor logen in staten die hun nooit eenig leed be rokkend hebben. Naties die voor zichzelf vrijheid opeischen weigeren die aan ande ren". Dit betoog van den Amerikaanschen presi dent heeft ten zeerste de aandacht getrok ken in Europa, omdat het onmiskenbaar schijnt aan te duiden dat de Vereenigde Sta ten hun afzonderings-politiek prijsgeven. De verklaring van deze merkwaardige gebeurte nis zou men dan in zakelijken zin moeten zoeken in de volgende uitlating: „Het is juist omdat de bevolking der Vereenigde Staten, die onder moderne condities leeft, ter wille van haar eigen toekomst haar gedachten moet wijden aan de overige wereld, dat ik als ver antwoordelijk hoofd van de uitvoerende staatsmacht deze groote stad in het binnen land heb gekozen om tot u te spreken over dit onderwerp, dat van uitgesproken nationale betéekenis is". 3V[et andere woorden: bedenk wel, dat onze overzeesche afzetgebieden bij dezen janboel gemoeid zijn, dat ze ineen zouden storten als het op de huidige manier doorging en dat wij dat niet verdragen kunnen. President Roosevelt heeft in zijn rede geen bepaalde voorstellen gedaan, zoodat men on getwijfeld te ver gaat als men eruit afleidt, dat hij wil meedoen aan economische sancties tegen Japan. Maar hij heeft een waarschu wing geuit die kennelijk, als men de commen taren van sommige zijden leest, haar uitwer king niet heeft gemist. De Engelsche schip per- en afwachtingspolitiek heeft een zekere onverschilligheid, in sommige gevallen bru tale onverschilligheid tegenover den Britschen Leeuw doen groeien. Dat is in Amerika na tuurlijk nauwkeurig waargenomen en men heeft het tijd geacht de machtige stem der V.S. dreigend te doen klinken. Niet dreigend met oorlog die, zooals president Roosevelt verklaart, een ramp zou zijn ook voor de ko lossale Vereenigde Staten maar met „even- tueele maatregelen". Dat zit erin en al zeggen de woordvoerders in Rome nu ook, dat de president Europa niet begrijpt en dat er alleen maar een bolsjewistisch gevaar bestaat men heeft het verstaan. Juist het ontbreken van preciese plannen geeft een omineuzen klank aan de woorden van den Amerikaan schen president. Men kan er veronderstellingen over maken, er desnoods luchthartig over doen, maar men weet niet wat hij in het schild voert, men weet niet tot welke maatregelen hij zou kunnen be sluiten als het hem al te erg werd, men weet wél dat de V. S. zeer groot en machtig zijn, veel grooter en machtiger dan het heele ge zelschap Europeesche staten bij elkaar. Daarom is wel te verwachten dat deze Amerikaansche uiting, in haar soort zeer ongewoon en in de historie vrijwel onge ëvenaard, een zeer matigenden invloed op het optreden van enkele staten zal doen gelden. Er zijn oogenblikken waarop een redevoering van een staatshoofd, die heelemaal geen maatregelen oppert of aankondigt, niette- min van groot en beslissend belang kan zijn. En men weet tenslotte na deze rede niet eens zeker meer, of de Vereenigde Staten in de laatste instantie niet met de ijzeren vuist zouden gaan zwaaien en wellicht gaan in- terveniëeren. Dat hebben ze immers in de groote Europeesche slachting van 1914 tot 1918 tenslotte ook gedaan, en daarmee de zaak beslist! In een internationaal stelsel passen zulke redevoeringen niet. Maar er is geen interna tionaal stelsel. Er is alleen een anarchie. In deze omstandigheden moeten we ons wel ver heugen over de waarschuwende stem van een grootmacht, die zeer zeker niet agressief is. En over het einde van haar geïsoleerde hou ding. R. P. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE RAADS FRACTIE Wij kunnen thans mededeelen dat de heer M. Doornebosch, die binnenkort den heer S. N. Posthumus als raadslid zal opvolgen, deze benoeming zal aanvaarden. (In Joego Slavië heeft onlangs de geheele bevolking van een dor-pje een onderlingen veldslag geleverd als direct gevolg van de ruzie tus- schen twee kinderen om een knikker.) Twee kindren waren aan het spelen, Maar het verliep niet erg model, Zij raakten leelijk aan 't krakeelen, 't Zij om de knikkers of om 't spel. Zij kwamen samen niet,tot vrede, Toen kwam familie beiderzijds En sprak een hartig woordje mede, Een oploop vormde zich bereids. 't Begon, zooals dat gaat. met duwen, Er volgde gauw een handgemeen, Evolueerend tot een kluwen, Vol arm en romp en hoofd en been. In drommen kwamen dorpsgenooten, Op deze knikker-knokkerij, Van alle kanten toegeschoten, En kozen elk voor zich partij. Men maakte zich al dik- en dikker, Het werd een algemeen gevecht, Daar was met recht iets aan den knikker, Ik zeg met recht en niet t e recht. Lang voor er iemand had gewonnen, Wist niemand in de verte meer. Waarom de herrie was begonnen, Men ging alleen maar wild te keer. Toen de politie 't bij kwam leggen, Met sterke hand en streng bevel, Toen was, om het zoo eens te zeggen, De knikker lang albuitenspel. En als gij hier moraal wilt vinden, Dan moet het, dunkt mij, deze zijn, Een Joego-Slavisch dorpje, vrinden, Is ook een wereld in het klein. Renate Mueller overleden. De bekende Duitsche filmactrice Renate Mueller is hedenmorgen in een sanatorium te Berlijn overleden. Deze actrice, wier ster in den laatsten tijd eenigszins aan het verbleken was, was in ons land vooral bekend geworden, door de ope rette-film „De privé-secretaresse", waarin zij o.a. optrad met Felix Bressart. Zij was een der bekendste vertegenwoordigsters van het lichte operette-genre, waarin de Duitsche filmindustrie enkele jaren geleden een groote perfectie had bereikt. Verder trad zij op in tal van luchtige films als „Der Walzerkrieg", „Madchen zum heira ten", „Genadebrood", „Saison in Kairo", e.a. Van recenten datum was de onder regie van Willy Forst vervaardigde film „Allotria", waarin zij samen met Adolf Wohlbx-ück op trad. Het vonnis over Japan. Tokio reageert op de veroordeelingen van Genève en Washington. TOKIO, 7 October (Havas). Het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken ver klaart zich te willen onthouden van ieder commentaar op het besluit van het Ameri kaansche staatsdepartement ten aanzien van de schending van het negenmogendheden- verdrag door Japan, alvorens nauwkeurig den inhoud van de verklaring te kennen. Diplomatieke Japansche kringen denken, dat het besluit van het staatsdepartement voornamelijk ten doel heeft den Volkenbond moreel te steunen en achten het twijfelach tig, dat Genève zal komen tot positieve, doel treffende maatregelen. In algemeenen zin ge- looven zij, dat het practische resultaat van het besluit van het staatsdepax-tement van moreelen aard zal blijven na de veroordee ling van het Japansche optreden, „die, zoo voegen zij er aan toe, „reeds voldoende be langrijk is". De „Asahi" antwoordt op de redevoering van Roosevelt. Het blad vreest, dat de woor den van den president slechts tot gevolg zul len hebben China aan te moedigen en de Chineesche troepen aan te drijven onnoodig den oorlog te verlengen. „Wanneer er in feite een oorlog bestaat tusschen Japan en China, terwijl er geen twijfel is. wie als overwin naar daaruit te voorschijn zal treden, is het niet van pas de internationale recht vaardigheid te willen verdedigen door te decreteeren dat de sterkste de aanvaller is, zonder rekening te houden met de vijan dige voorbereidingen die door den zwakste zijn gedaan". Reuter meldt, teix aanzien van de semi- officieele- verklaring betreffende de weige ring van Japan deel te nemen aan een ne- genmogendhedenconf eren tie, dat eveneens semi-officieel gezegd wordt: Wel kbesluit ook genomen zal worden door de voox^gestelde conferentie, hetzij ten opzichte van moreele pressie op Japan, hetzij ten opzichte van concrete tegen Japan ue nemen maati-egelen, Japan zal voortgaan zijn fundamenteele po litiek te voeren zonder de minste wijziging. Japan zal er krachtig naar blijven streven een hechte vi-ede en orde te vestigen in het Verre Oosten, er op vertrouwende, dat zelfs wanneer economische sancties worden toe gepast, zijn volk, dat een nationale eenheid vormt, een dergelijke crisis te boven zou ko men. De jeugdfarm ^Catliarina" geopend. Ter opleiding van Joodsche landbouwers. De stichting „Joodsche tuinbouw-, veeteelt en zuivelbereiding-vereeniging" bestaat al ze ventien jaar. Tot nu toe subsidieerde zij de vereeniging tot vakopleiding van Palestina- pioniers, omdat haar middelen niet toereikend waren een eigen tehuis in te richten ter op leiding van jeugdige landbouwers, die zich in Palestina wenschen te vestigen. Woensdag beleefde de stichting een belang rijken, historischen dag in haar bestaan, toen haar voorzitter, de heer J. H. Kami, de jeugd- farm „Catharina", aan den Ridder van Cats- weg te Goxida opende. Bij deze hoeve behoort een terrein van ongeveer 2\'2 H.A., in exploi tatie als tuinbouwbedrijf. De hoeve zelf, een ruim keurig ingericht gebouw, is het tehuis van de leerlingen. Het eerste jaar kunnen 10 leerlingen worden opgenomen, maar het ligt in de bedoeling dit aantal te verdubbelen, wanneer gedurende eenigen tijd het bedrijf aan den gang is geweest. De leerlingen zullen als regel, na een ver blijf van twee jaar. overgaan in land- of tuinbouwkundige opleiding onder auspiciën van de vereeniging tot vakopleiding van Pa- lestina-pioniers. Deze vereeniging stuurt de jongens en meisjes naar de boeren ter vol tooiing van hun practische vooropleiding op de Catharinafarm genoten. Tenslotte hopen zij in Palestina werk te vinden. De Britse he torpedojager „Basilisk", die in de Middellandsche Zee het mikpunt is geworden van een onbekende duikboot, doch niet getroffen werd. Hubermann licht aan de hand gewond. Ook zijn viool is er goed afgekomen. PALEMBANG, 7 October (Aneta-A.N.P.) „Ik zal nooit meer kunnen spelen", riep de violist Hubermann uit, toen de hulp arriveer de, kort nadat de „Specht" tegen den grond was geslagen, doch voorzoover het zich laat aanzien, kan deze uitlating geheel op reke ning van de nervositeit van den heer Huber mann gesteld worden, aangezien de violist slechts geringe, onbeduidende schrammetjes vertoonde. De grootste zorg van Hubermann was zijn viool, die echter in goede handen was terecht gekomen en later aan zijn secretaresse, mej. Ibbeken, ter hand werd gesteld. De heer Hubermann heeft den nacht door gebracht in het hospitaal vaix de B. P. M. te Pladjoe. De behandelende geneesheer consta teerde voorloopig slechts een lichte blessure aan Hubermann's linkerhand, waarvan geen blijvend nadeel kan worden verwacht. De hand zal echter nog met Röntgen-stralen doorlicht worden. Commissie hervat haar ondei*zoek In alle vroegte begaf zich de commissie van onderzoek hedenochtend naar het vliegveld Talang Betoetoe, ten einde de situatie van het teiTein en de overblijfselen van de „Specht" aan een nauwkeuriger onderzoek te onder werpen, speciaal de cockpit. Terrein en machine zijn den geheelen nacht door militairen bewaakt. Het toestel kaxx als geheel verloren worden beschouwd. Het is onherstelbaar vernield. Het hulptoestel uit Bandoeng zal zoo mo gelijk nog hedenmiddag om vijf uur terug keer en. De begrafenis der slachtoffers. Aneta verneemt, dat de begrafenis van de slachtoffers hedenochtend door alle zich te Palembang bevindende autoriteiten zal wor den bijgewoond, terwijl op de aanwezigheid van zeer vele burgers wordt gerekend. Een groot aantal kransen en bloemstukken is reeds thans opgetast, waaronder zich kran sen bevinden van de K. L. M. en de K. N. I. L. M. De gouverneur-generaal heeft door tus- schenkomst van de K.N.I.L.M. zijn deelneming betuigd aan de K.L.M. met de ramp en even eens aan de nabestaanden van de slachtoffers onder de bemaxxning. Als tragische bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de vrouw en de beide kinderen van den omgekomen ir. G. A. van Steenbergen op 21 October met de „Marnix van St. Alde- gonde" uit Europa arriveeren. De heer van Steenbergen zou zijn familie te Singapore heb ben ontmoet. De Valk vertrokken Gezagvoerder Smirnoff is vanmorgen om 6.25 plaatselijke tijd van Tjililitan vertrokken met het vliegtuig „De Valk". Dit toestel zal te Palembang de post' van de verongelukte „Specht" overnemen. Charlotte Koehler op Nijenrode gehuldigd. Feest in Oud-Hollandsclie sfeer. In de oude zalen van het kasteel Nijen rode hebben vannacht, na afloop van de huldiging in den Stadsschouwburg, de naaste vrienden een kring van bewonderaars van Charlotte Kohier haar nogmaals ge huldigd aan een souper, dat na de hulde betuiging van het publiek in den schouw burg een bijna intiem karakter en mede door de uitzonderlijke omgeving een heel bijzondere sfeer had. Men zat er aan lange houten tafels of in diepe nissen, die slechts door kaarslicht beschenen werden, en onder den hoogen schouw draaiden meiskes in oud-Hollandsch costuum het spit, waaraan een reeks van hoentjes tot een goudgele kleur geroosterd werden. De gastheer on Nijenrode, de kunsthande laar J. Goudstikker, heette allen welkom en huldigde de groote kunstenares Charlotte Kohier, die hem eens had toevertrouwd, dat zij eigenlijk alleen maar volmaakt gelukkig was des avonds tusschen acht en elf uur als zij op het toon eel stond. Officieele redevoeringen werden er verder niet gehouden. Wel smaken verschillende aanzit-tenden, persoonlijke vrienden van de kustenares. woorden van vriendschap en bewondering, waarop Charlotte Kohier van ontroering nauwelijks kon antwoorden. De heer Bendien. administrateur van den Stadsschouwburg, las de binnengekomen telegrammen voor. o.a. van den Amsterdam- schen wethouder Boekman. Rika Hopoer. Marie en Hein Harms. Antoinette van Dijk. Marie van Westerhoven. Marie Meunier. Magda Jansens. Emma Morel. Fie Carelsen. Paul Huf. Buziau. Paul Storm. Louise Koov- man en vele andere collega's van het schrijversechtpaar SchartenAntïnk, van dichters Dirk Coster en mr. Bloem, van den ouden musicus Sa mP ra ever. van d-» Bond var» Ned.-Tndi«c>>p KïinriiVriTi<?pri va" >>Af- grewls-chan -Ter» Muceh. van de TVmov cjneiors. van de R.K Stildentonvevpenivina Sancfcus Thomas Aauinas en van vele an deren. Met zijn kwinkslagen en een reeks ge fingeerde telegrammen, die niemand om rit g opnam, werd de ontroering wegve^her en zoo eindigde dit bijzondere festijn om streeks vier uu in den morgen in vroolijke en opgewekte stemming. Het woord is aan Petit-Senn: Wij krijgen genoeg van de genoegens die wij nemen, maar nooit van de genoegens die wij geven. N.V. CAv.dSTEUR's KLEEDERMAKERIJ KRUISSTRAAT 7, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Ver. Dante Aligliieri. Prof. Guarnieri over Leopardi. De eeuwherdenking van Leopardi's sterf dag in Juni 1837 wordt op bijzonder luister rijke wijze in Italië herdacht en alle af dee lingen der Dante Alighieri vereeniging dragen het hunne hiertoe bij, door het houden van lezingen. Prof. Romano Guarnieri, geen onbekende voor het Nederlandsch publiek zooals de voorzitster mevr. Vandervelden Vijgh in haar openingswoord opmerkte hield gisteravond de herdenkingsrede op den openingsavond van het winterseizoen in het zaaltje van De Kerkuil op de Nieuwe Gracht. Het is begrijpelijk, dat het huidige Italië, Giacomo Leopardi eert, als men de beteeke- nis van dezen dichter nagaat. Leopardi im mers droomde van een rijk, dat vrij zou ko men van vreemde overheersching en tot een hechte ééixheid zou worden saamgebonden. Op zijn twintigste jaar dichtte hij de canzone: „AH' Italia''; dat pas in 1818, toen Oostenrijk- sche en Fransche1 legerscharen door het schiereiland trokken. Gebogen over zijn boe ken had de jongeman in het grafelijk slot te Recanati zijn studie voornamelijk gericht op de klassieken en hij wilde die klassieke schoonheid en harmonie wederom zien op leven: in zijn vaderland en in de taal. Van daar zijn lofzang op Angelo Mai. Vati- caansch bibliothecaris, die een handschrift van Cicero terug gevonden had. Vandaar ook Leopardi's voorliefde voor Rome en Napels, waar hij vertoeven kon temidden der histo rische herinneringen aan Romeinsche groot heid en- Grieksche kunst. Het leven zelf was vol ontgoocheling: te leurstelling in de liefde, tegenslag in zijn werkkring en een wanhopig gevoel van on begrepen te zijn. Aan zijn vriend Giordani bekent hij zijn smart en vele aanteekeningen in zijn werk Zibaldone en in de operette Morali duiden op zijn pessimisme. Zijn ge zondheidstoestand droeg hiertoe veel bij; als kind reeds leed hij hevig door een ver groeiing aan de ruggegraat en met de jaren verergerde de kwaal snel, zoodat de dicht.V ondragelijke pijnen leed. De natuur zou mis schien vertroosting brengen, ware 't niet, dat Leopardi voornamelijk het wreede in de na tuur zag (zooals in het dreigende van de Vesu vius in het gedicht over de bremstruiken; La Ginestra). Maar de vogels waren zijn vrienden en over die gevederde zangers heeft Leopardi onsterfelijke verzen geschreven. Een vriend, Ranieri nam hem bij zich te Napels en poogde de laatste levensjaren van den dichter met wat warmte te omgeven, maar Leopardi wist dat hij vroeg zou sterven. Prof. Guarnieri gaf in enkele trekken vóór de pauze het levensbeeld van den tragischen dichter, die vervuld was van de „Weltschmerz" zijner eeuw, de eeuw die beheerscht werd door het conflict klassicismeromantiek. In het tweede deel van den avond wees spr. op het profetische in de verzen van Leopardi, op zijn visie over het wordend Italië en ontleedde daarna uitvoerig het eeuwigheidsvex-langen in het gedicht: rinfmito. De presidente bedankte Prof. Guarnieri voor zijn inleiding. Leopardi zal nog eens herdacht worden en wel op Donderdag 21 October, als de bekende declamator uit Milaan. Riccardo Picozzi diens gedichten komt voordragen te zamen' met werk van andere Italiaansche dichters. pag. Renate Muller is overleden. 1 De N. Z. H. T. M. zal de tarieven te Haar lem nog niet verlagen. 1 De „Specht" blijkt te zijn afgegleden. 3 Het blijft de P. T. T. goed gaan. 3 De directeur van het K. N. M. I. gaat heen. 3 De Japansche vliegers hebben bij Nan king een hernieuwde actie ingezet. 4 Amerika uil samenwerken met den Vol kenbond. 4 De Britsclie torpedojager „Basilisk" zou door een Italiaansch projectiel getrof fen zijn. 4 Euwe heeft de eerste partij tegen Aljechin gewonnen. g ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Roosevelt. j Tijdgenooten: Ina Boudier-Bakker 3 K. Andr.Rivaliteit in de Middel'andsche Zee. 4 D. Vertelling: Romantische liefde. 6 Jhr. dr. J. C. Mollerus: China's Handels verkeer nog in beginstadium. 7 J. B. Schuil over: Twee premières. 7 S. Reshcvsky: Euwe wikkelt technisch goed af. 0 Voor rle Vrouw iq De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op u

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1