NationaLe Spechtblijkt afgegleden te zijn. Motoren van toestel afgerukt. I uw ei'gen 1 Directeur van het K.N.M.I. gaat heen. DONDERDAG 7 OCTOBER 1937 HAARDE M'S DAGBDAD ff Met neus in greppel terecht gekomen. Cockpit totaal vernield. De heer Versteegh, waarnemend vertegen woordiger van de K.NI.L.M., die zich naar Paiembang heeft begeven, heeft Woensdag middag aan het hoofdkantoor van de K.LM. telefoschd het volgende medegedeeld: De „Specht" schijnt normaal van het vliegveld opgestegen te zijn en daarna op normale wijze in de lin kerbocht gegaan te zijn. Hierna moet het toestel zijn gedaald en met den linkervleugel den grond hebben ge raakt, waarbij het 150 graden om zwaaide. De stuurhut is bij de aanraking met den grond geheel vernield, en de drie leden van de bemanning, welke zich daarin bevonden, zijn op slag gedood. De kajuit was feitelijk onbeschadigd. De heer Versteegh aJlsook de geer Moes, hoofdinspecteur van de KI.M., heeft nog geen enkele ooggetuige kunnen hooren, ook de tweede bestuurder kon nog niet worden ge hoord, omdat hij, op advies van den genees heer, eerst tot rust moet koanen. De hoofdredacteur van Aneta seint nog de volgende bijzonderheden Er heerschte groote verslagenheid naar mate zich de mare over Paiembang ver spreidde. Toen het bericht bekend werd, zijn vijf doctoren direct op weg gegaan om hulp te bieden. Het verongelukte toestel de „Specht" lever de een droevigen aanblik op temidden van de groene velden bij het vliegveld. De linker vleugel was ten deele versplinterd en de mo- torkop was geheel van het toestel afgeslagen zoodat het interieur daarvan als een groot? holte zichtbaar was. Een ooggetuige verklaarde, dat het toestel bij de eerste bocht zijn evenwicht scheen te verliezen, geheel van richting veranderde en neersloeg. De zwaarte aan den kop was de oorzaak, diat het toestel zoodanig neerkwam, dat juist de bemanning in de cockpit er het ernstigst aan toe was, evenals de passagiers die voor aan gezeten waren. Een der inzittenden verklaarde dat hij zich nauwelijks bewust was van hetgeen zoo vlak na het opstijgen gebeurde. Tijdens het ongeval was de sfeer regen achtig en het terrein eenigszins drassig, het geen overigens op het ongeval van geen in vloed is geweest, doch later het naderen var de plek waar het toestel was neergestort eenigszins bemoeilijkte. De militairen kapter echter zeer spoedig een pad. De doctoren hebben eenstemmig verboder de patiënten thans te Interviewen, welk ver bod uiteraard door ieder wordt geëerbiedigd ook door de commissie, welke tegen het vallei van de duisternis van het vliegveld vertrok om via het charitas-hospitaal naar Paiem bang terug te koeren. De commissie heeft tot nu toe geen enk°' oordeel uitgesproken over de oorzaken va>- het gebeurde. Voorloopig is besloten, dat de slachtoffer- heden ochtend om 11 uur te Paiembang zou den worden ter aarde besteld. Op het vliegveld ..Talang Betoetoe" nam de drukte voortdurend toe. naar mate het be richt zich over de stad had verspreid. De commissie van onderzoek nam het toe stel in Qogenschouw. doch achtte het na voor loopig onderzoek, bh' de invallende duisternh beter heden dit onderzoek meer diepgaand voort te zetten. Waarschiinliik kan worden aangenomen dat het vliegtuig, nadat dit was los gekomen naar links wilde zwenken, waarop bii he1 nemen van een bocht een motor wellicht afgeslagen, tengevolge waarvan het toes*c' afgeleed. om met den linkervleugel over de boomen te scheren, zhn neus in een slokar cgreppel) borend en aldus even in een schuine stand bliivend. vervolgens zicb geheel om draaiend ook met- de romp en de staart tegen den grond te komen. De gevolgen waren, dat de linkermotor 2 meter van het wrak is terecht gekomen en dp rechtermotor op een afstand van 10 meter De cockpit is geheel vernield en afgescheurd tot aan de zitplaatsen van de passagiers. Het is een gelukkige omstandigheid, dat er geen brand is uitgebroken Slechts bij de af gerukte motoren werd een begin van brand ontdekt, hetwelk schade heeft veroorzaak* aan een postzak Het blijft de P. T. T. goed gaan. Vooral de telefoon levert een grootere bate. De opbrengsten der P.T.T. over de maand Augustus zijn: Omschrijving opbrengst meer of minder dan in 1936 Posterijen f 2.491.372 f 64.843 Telegrafie 306.423 14.371 Telefonie 2.146.997 206.017 Postcheque en 620.634 -I- 1.021 Girodienst- Totalen f 5.565.426 f 127.821 Januari tot en met Augustus 1937. Posterijen f 22 885.766 f 664.486 Telegrafie f 2.570 309 93.674 Telefonie 17?9ri07 ..1.676.027 Postcheque en 5.200.332 141.507 Girodienst Totalen f 47.946.514 2.575.694 INA BOUDIER—BAKKER. Vrouw Jacob die in de engte moet leven, zit aan de straat. Zij gluurt in het spiegeltje naar wat komen zal aan den overkant. Zij voelt zich een dorre plant, die geen bloesem draagt, door wonderlijke machten en de ongeweten dingen tot armoede gedwongen. Maar plotseling hoort zij de stap van twee voeten. Er klinkt een klop op de deur en evenals in de verschijningen der menschenziel in het sprookje, komt Garai van over de grenzen, als een springvloed binnen- gespoed. Zij deelt Vrouw Jacob de blijde geboorte van Paul mede. En nu gaat de dorre plant bloesem dragen. Zij snikt„ik was een kind in den strijd met leugen en vrees het leven is als een schoone tooverlantaarn.En dit nu was de tweede blijde geboorte van Vrouw Jacob De getroffen pluimveehouders te Landsmeer. Gift van Prinses en Prins. Het bestuur van „Avi Corni", de vereeni- ging,welke gelden inzamelt ten behoeve van de getroffen pluimveefokkers te Landsmeer, mocht heden belangrijke giften ontvangen van H. K. H. Prinses Juliana en Z, K. H. Prins Bernhard. Veiliglieidsweek der K. N. A. C. van 22 t.m. 27 November a.s. De veiligheidsweek voor automobielen wel ke telkenjare door de K. N. A. C. wordt ge organiseerd zal ook dezen herfst tyeer worden gehouden. Dit jaar zal deze veiligheidsweek georgani seerd worden in de week van 22 t/m. 27 November a.s. Ernstige autobotsing te Amsterdam. Een der chauffeurs is vermoedelijk door slaap overmand geweest. Hedennacht zijn in de Spaarndammer- straat te Amsterdam twee zwaar beladen vrachtauto's tegen elkaar opgebotst, waar door veel materieele schade is ontstaan. Een vrachtauto met tractor, beladen met groenten en fruit, reed met groote vaart links van den weg toen uit tegenovergestelde rich ting een eveneens zwaar beladen auto na derde, waarvan de bestuurder, afkomstig uit Hem, gemeente Venhuizen, vermoedde, dat zijn tegenligger, waarop een chauffeur uit Beverwijk was gezeten, wel voor hem zou uitwijken. Dit geschiedde evenwel niet en zonder vaart te verminderen stietten de bei de wagens met volle kracht op elkaar. De tractor werd door den schok geheel ver nield, terwijl de truck kantelde. Ook de an dere wagen werd ernstig beschadigd De ge- heele inhoud van de truca lag over de straat verspreid. De politie van het bureau Spaarn- dammerstraat. die inmiddels' ter plaatse was gekomen, reauireerde den kraanwagen van de tram, teneinde de wagens, welke dwars over de straat lagen weg te sleepen, nadat een foto van de situatie was gemaakt. De vermoedelijke ooi-zaak van het niet uitwij ken van den chauffeur uit Beverwiik is. $at deze door slaap overmand, te ln°f d? hem tegemoetkomende auto opmerkte. Hij zelf kwam er met eenige schaafwonden af. (A. N. P.) Rijk heeft het Orderbosch gekocht Fraai stuk Veluwsch landschap. Het Rijk is thans door aankoop in het be zit gekomen van het Orderbosoh te Apeldoorn toebehooren.de aan de N.V. maatschappij tot exploitatie van het park de Kieviet en het Orderbosch. Van dit gebied, dat 270 hectaren groot is. bezit de gemeente Apeldoorn 30 hectaren, dat haar destijds door den toen- maligen eigenaar, wijlen den heer Haagmans is geschonken. Voor de overige 240 hectaren heeft het Rijk f 200.000 betaald. Het eigendom der gemeente ligt door het bosch verspreid. Het voornemen bestaat dit door grondruiling aan het Rijk over te doen De gemeente bezit onder meer 'den Topberg waarvan men een prachtig vergezicht heef' en zelfs de torens van Deventer en Zutpher. kan zien. Voorts is zij eigenares van den Ger- manenkuil, waarbij overblijfsels van een leemen woning uit den oertijd gevonden zijn Ook heeft men daar verscheidene urnen op gegraven. Eertijds heette het bosch het Orderveen. Stadhouder Willem de Derde verzekerde zich het bezit ervan. Hij benutte het water der stroompjes en sprengen, die het bosch door snijden. voor den aanleg van de bekend- fraaie fonteinen in het Koninklijk park He* Loo. Later ging het bosch in particuliere han den over. Het Orderbosoh is voor een belangrijk dee beboscht. hier en daar met onderbeplanting Het overige is woeste grond. Behalve denner bosschen. heeft men er eiken- en beukenbos- schen, verder mooie, berkenwegen en hooge fijnsparren. De bodem is op vel plaatsen me' bosbessenstruiken bedekt. De stroompjes er sprengen bevorderen een uitgebreide flora er een opmerkenswaardigen vogelstand. De Or derbeek is één der sprengen, welker boorder aanleiding hebben gegeven tot een mensche lijke nederzetting. Alles wat het Veluwsch landschap zoo aan trekkelijk maakt, is in dit fraaie heuvelachtigp gebied bijeen. KANTONRECHTER-PLAATS VER VANGER. Bij K. B. is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Haarlem: mr. dr. A. F. H. Schreurs. advocaat en procureur te Haarlem DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Woensdag wilde de zestig-jarige landbou wer W. Pessink, die uit een zijweg kwam fietsen, den Hoevenweg- te Dalfser. overste ken. juist op het oogenblik dat uit de rich ting Ankum een auto kwam aangerede's be stuurd door den heei Bultman uif Zwolle Pessink werd door de auto gegrepen en tegen den grond geworpen. Na enkele oogenblikken is hij overleden. Sluit een verzekering bij de Nationale met uitkering op 65 jarige leeftijd. Vraagt inlichtingen I EiqEN ^ERF 001^ LEVENSVERZEkERINq-BANk* RoTTERdAM (Adv. Ingez. Med.j Meteorologie maakte in prof. van Everdingen 's tijd groote ontwikkeling door. Bij K. B. is met ingang van 1 Maart 1938, aan prof. dr. E. van Everdingen op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als hoofddirec teur van het Koninklijk Nederlandsch Me teorologisch Instituut; met dankbetuiging voor de vele belangrijke in die betrekking be wezen diensten. Een zeer groot bureau, met stapels boeken en papieren, staat midden in de werkkamer van den hoofddirecteur van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut, te de Bilt. Hier ontvangt Prof. dr. E. van Everdin gen den bezoeker, .om een terugblik te wer pen op de 34 jaar, dat hij aan het Instituut verbonden is geweest en dat hij nu, krach tens het K. B., waarin hem, op zijn verzoek eervol ontslag wordt verleend, voor goed ver laten gaat. „Wat er sinds mijn komst hier, in 1903, ver anderd is?" Er glijdt een lachje over het ge zicht van den man, die een zeer belangrijken tak van dienst, mede door zijn stuggen ar beid, groot heeft zien worden. De vraag wordt peinzend herhaald. Dan volgt de opsomming: „In dé allereerste plaats is de weerberich- tendienst enorm uitgebreid, mede dank zij de technische hulpmiddelen, vooral de radio. Toen ik in de Bilt kwam. waren hier de be richten van niet meer dan 30 a 40 stations ter beschikking, berichten, die we overigens niet vóór den middag ontvingen. Op het oogen blik kunnen wij de berichten van meer dan 1000 stations opvangen. In 1907 kwam het begin van een gewichtige uitbreiding door de kabeltelegrammen. De groote vermeerde ring kwam echter na den oorlog, toen de be hoeften der luchtvaart een groote verdichting van het stationsnet eischten ende ver zending der berichten per radio een dergelijke vermeerdering, zonder al te groote kosten- verhooging, mogelijk maakte. Dit beteekende een enorme tijdsbesparing. De inrichting van verzamelberichten van elk land, op een af gesproken tijd verzonden, eischte een onfeil baar systeem van concentratie der binnen- landsche berichten. De verzamelberichten worden thans, op het oogenblik der uitzen ding, ontvangen. Vroeger ging dit per tele gram, welke soms met zeer groote vertraging binnen kwamen. Sinds 1911 is in ons land een belangrijke hervorming tot stand gekomen door de waar- nehiing van temperatuur en vochtigheid in de bovenlucht, die ons tot dusverre alleen van bergstations bereikte. Het buitenland is ons land daarin direct gevolgd, zoodat diverse stations waarnemingen per vliegtuig doen tot een hoogte van pl.m. 5000 M. „De betrouwbaarheid der weerberichten?" Wederom lacht prof Van Everdingen, die maar al te goed weet, dat iedereen tegen woordig met groote belangstelling kennis neemt van de weersverwachting, zonder er vaak in te gelooven ofals het verkeerd blijkt, daarmede te spotten. „Momenteel zijn 80 pet. der weervoorspel lingen betrouwbaar. Weet u, men zit er altijd mede, dat het nimmer in ons land overal re gent. En dat is juist de reden, dat wij nim mer een voor de volle 100' pet., betrouwbaar weerbericht kunnen opgeven. Trouwens, wij moeten ook nog altijd schattingen blijven doen. En schattingen kunnen ook wel eens Landbouwkundig Onderzoek wordt gereorganiseerd. Ter bevordering van de gewenschte samen werking op het gebied van het landbouwkun dig onderzoek ligt het in het voornemen van den minister van economische zaken over te gaan tot het instellen van een centrale com missie van advies voor het technisch land bouwkundig onderzoek, welke te Wageningen zal zijn gevestigd. De arbeid, welke tot heden ressorteerde onder de commissie van advies voor de landbouwproefstations, voor zoover deze betrekking had op het landbouwkundig onderzoek, alsmede die van de regelings-com- missie voor de landbouwproefvelden zal aan de genoemde centrale commissie worden toe vertrouwd. Aan deze commissie zullen worden toege voegd de noodige wetenschappelijke amb tenaren. die zich op bepaalde onderdeelen van het landbouwkundig onderzoek zullen specialiseeren b.v. variëteiten, nieuwe gewas sen. vee voederbouw, grasland. Ofschoon in de bestaande verhoudingen geen verandering zal worden gebracht, zal de commissie eveneens tot taak hebben te ad- viseeren omtrent de instanties, aan wie be paalde onderzoekingen zullen worden opge dragen. alsmede omtrent de in acht te nemen werkverdeeïin* op het gebied van het land bouwkundig onderzoek. De commissie zal zijn samengesteld uit ver tegenwoordigers der wetenschappelijke in stituten; de centrale landbouworganisaties: het corps der consulenten, terwijl daarnaast de bestaande of eventueel op te richten orga nisaties op het gebied der landbouwvoorlich ting zooals net Nacovo onder nader vast te stellen voorwaarden, een of meer vertegen woordigers ter benoeming in de* centrale commissie zullen kunnen voordragen. Op deze wijze hoopt de minister de samenwer king te bevorderen en zulks met be houd van ieders zelfstandigheid tusschen de ambtelijke instanties en het vrije initia tief. De centrale commissie kan, zoo noodig en gewenscht. haar arbeid verdeelen over di verse subcommissies. Het ligt in de bedoeling den rijkslandbouw- consulent. ir. J. M. L. Otten als voorzitter van de in te stellen centrale commissie met de leiding te belasten. Aan den heer Ot- ^en is bereid' opdracht verstrekt, om de op- enting der centrale commissie voor te be reiden, in verband waarmede hij met ingang van 16 October a.s. ontheven is van zijn te genwoordige functies. weerbericht te geven, dat volkomen met de werkelijkheid overeen zal stemmen. Wat hier nog meer veranderd is? Het ge bouw zelf. In 1903, toen ik hier kwam, ont braken b.v. een laboratorium en een werk plaats. Die zijn er in 1910 bijgekomen. Voorts zijn er nieuwe verdiepingen op het gebouw Prof. Van Everdingen. fout zijn. Wel gaat het schatten natuurlijk steeds nauwkeuriger. Maar de zaak is werke lijk veel te ingewikkeld en te moeilijk om een gezet. De bovenste verdieping is na den brand in 1931, ook geheel vernieuwd. In 1916 hebben we den houten toren in ijzerbeton la ten optrekken, terwijl het magnetisch pavil joen, dat een jaar voor m'n komst afgebrand is, eveneens weer is opgetrokken. En dan is het personeel natuurlijk ook uitgebreid, al bleven we altijd met een tekort kampen In 1903 zaten wij hier met ongeveer 20 men- schen. Thans werken er in totaal 50 a 60, waaronder 12 losse krachten. Kurkenbiljart is geen hazardspel. Volgens rechtbank en proc.-generaal. De caféhouder J. L. R. uit den Haag, heeft voor de Haagsche rechtbank terechtgestaan wegens het gelegenheid geven tot hazard spel. In zijn café had hij n.l. het z.g. „kurken biljart" laten spelen. Bij dit spel plaatst men op het groene laken een kurk, waarop eenige kleine dobbelsteenen. De kunst is nu op een bepaalde wijze de kurk om te gooien, waar door de dobbelsteenen een getal aanwijzen, dat voor puntentelling geldt. Gooit men even wel de kurk niet om, doch maakt men ca rambole, dan krijgt men eveneens punten. De officier van justitie heeft gemeend, dat hier sprake was van hazardspel, immers men kon geen invloed uitoefenen op het getal, dat de dobbelsteenen zullen aanwijzen. De recht bank ontsloeg den caféhouder echter van rechtsvervolging, van welk vonnis de officier hooger beroep aanteekende. „Het gaat er nu om",, zoo zeide mr. Lodder, de president van de strafkamer van het ge rechtshof, te 's Gravenhage, waarvoor de zaak Woensdag diende, „of men het spel moet beschouwen als hazard- of behendigheids spel". De procureur-generaal mr. L. B. J. Vermeu len was van meening, dat men hier met een behendigheidsspel te doen had. De kans op winst hangt n.l. niet alleen van het toeval, doch in grootere mate van de kundigheid van den speler in het biljartspel af. De factor geluk is betrekkelijk klein. Spr. achtte daarom het feit niet strafbaar en requireerde bevestiging van het vonnis van de rechtbank (ontslag van rechtsver volging). Militair vliegtuig bij noodlanding beschadigd. Het S-4 toestel nr. 99 afkomstig van Soes- terberg heeft Woensdagmiddag, komende van de Kooi met bestemming Soesterberg, tenge volge van motorstoring een noodlanding moe ten maken. De bestuurder trachtte het toe stel op een weiland aan den Grasweg te Anna Paulowna te zetten, maar moest, teneinde een huis te ontwijken op het laatste moment draaien, waardoor het vliegtuig in een sloot terecht kwam. Het landingsgestel werd weg geslagen en de propeller versolinterd. De bestuurder, sergeaiit Wijman en de leer ling vlieger Derks bleven ongedeerd. Het toestel zal, nadat het gedemonteerd is, naar Soesterberg worden vervoerd Weer een aardbeving gevoeld op Java. WONOSALAM, 6 October. (Aneta) Op 5 October te 21.55 plaatselijken tijd is een aard beving gevoeld, welke drie seconden aan hield. DJEMBER. 6 October (Aneta i. Gister avond om 21.34 uur plaatselijken tijd werd een aardbeving opgemerkt, die ettelijke se conden duurde en waarbij de deuren rammel den. BANJOEWANGI, 6 October (Aneta) Ook hier zijn gisteravond om 21.35 aardschok ken gevoeld. Deze schokken hielden vier tot vijf seconden aan. BATAVIA 6 October .Aneta).-*■ Het ob<- •atorium heeft om 21.35 uur een zwakke ,yt ving geregisteera, waarvan noch de richting, noch de afstand nauwkeurig konden worden opgegeven

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5