Hernieuwde actie der Japansche vliegers. Amerika wil samen werken met den Volkenbond. Gouden Geluiden Rivaliteit in de Middellandsche Zee. Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-stil D 0 N D E EDAG 7 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD De strijd in het Verre Oosten. Japansche opmarsch bij Pautingfoe vertraagd. Twaalf Japansche vliegtuigen zijn naar Reuter uit Nanking meldt, gisteren boven de hoofdstad versche nen en hebben na een snelle „duik vlucht" hun bommenlast laten vail- len op het vliegveld, waarna zij zich weder snel verwijderden. Een der toestellen werd door het luchtafweer geschut getroffen en stortte bran dend omlaag. Het D.N.B. meldt, dat de Japan sche vliegers gisteren het op 30 K.M. ten Oosten van Nanking gelegen militaire vliegveld Tsjoeyoeng bom bardeerden en in den middag het vliegveld, dat voor de Zuidelijke stadspoort is gelegen. Op Nanking zelf werden geen bommen geworpen. Tengevolge van het hevige vuur der afweerkanonnen moesten de bommen werpers zeer hoog vliegen. Twee toe stellen werden neergehaald volgens dit bericht. Uit Pelping wordt gemeld, dat de Ja pansche opmarsch ten Zuiden van Pauting foe op het oogenblilk vertraagd schijnt te wordén. Uit Chineesche bron wordt vernomen, dat de Chineezen vastbesloten zijn een uiterste krachtsinspanning te doen in de streek van TsjitsjiatsjoeangIndien zij geen stand zou den kunnen houden, zouden zij zich achter de Gele Rivier terugtrekken. De Japansche troepen in Noord-Ohina zijn meer dan 35.000 man sterk. De Chineezen hebben, blijkens berichten uit Sjanghai, hevige aanvallen gedaan op de nieuwe Japansche stellingen in de sectoren Lioehang en Lotien. Bijzonder verbitterd waren hun aanvallen ten zuiden van Lioe hang. waar hun stellingen bij de renbaan van Kiangwang worden bedreigd door het op- drinsen der Japanners in Zuid-Westelijke richting. Tsjapel is ook thans weer hevig door .Tanaiisclie vliegtuigen en artil lerie gebombardeerd. Aan weerskanten van den spoorweg Sjang haiWoesoeng leggen de Chineezen sterke verdedigingswerken aan. die aan den Noor delijken oever van de Soetsja-u. ten Westen van de internationale nederzetting beginnen en zich twintig KM. naar het Westen uit strekken. In Japansche militaire kringen neemt men aan, dat de Chineezen hierdoor bij een terug tocht op Nansiang en Kiating willen ver hinderen. dat de Japanners over de Soetsjau trekken en Sjanghai van Nanking afsnij den. Tetsian en Pingjoean in Japansche handen. Het Japansche hoofdkwartier te Peiping deelt mede, dat de Japansche troepen na de verovering van Tetsjau op 3 October verder zuidwaarts zijn getrokken en den volgende dag Koetsjeng hebben bereikt. Twee of drie compagnieën van het Chineesche leger waren onbemerkt achtergebleven en zij slaagde er in het noordwestelijk deel van Tetsjau te ver overen en hier stellingen aan te leggen. Zij werden evenwel door de Japansche reserve troepen welke later kwamen, vernietigd. In tegenstelling met de berichten van Chi- Scherpe veroordeeling van Japan's actie in China. Het Amerikaansche staatsdepartement publiceert een verklaring, waarin de Japansche inval in China wordt veroordeeld en met name wordt ge zegd. dat de Japansche actie in China in strijd is met de bepalin gen van het negenmogendhedenver- 'dxag en het pact van Kellogg. Het is, naar men meent, aan geen twijfel onderhevig, dat de Vereenig- de Staten na deze verklaring voorne mens zijn samen te werken met den Volkenbond, voor zoover dat ten aan zien van de crisis in het Verre Oos ten mogelijk is. t De verklaring van het staatsdepartement zegt met name, dat de regeering der Ver- eenigde Staten in het licht der ontwikkeling van den toestand in het Verre Oosten ge dwongen is de conclusie te trekken, dat de actie van Japan in China niet vereenigbaar is mot de beginselen, welke bij de betrekkin gen Yusschen de naties moet gelden en in strijd is met de bepalingen van het negen- mogendhedenverdrag en het verdrag van Kellogg. Aldus zijn de conclusies der Amerikaansche regeering in algeheele overeenstemming met die van de Volkenbondsvergadering. Deze verklaring werd gepubliceerd na ont vangst van den officieelen tekst van het rap port over den toestand in China, welke giste ren door de Volkenbondsvergadering is aan genomen. De verklaring vervolgt: Tot de beginselen, welke volgens de mee ning der Amerikaansche regeering moeten lieerschen zij de internationale betrekkingen wil de vrede worden gehandhaafd behooren: Het afzien van het gebruik van ge weld door alle naties bij hun politieke streven.. Het afzien van inmenging in de binnenland cche aangelegenheden van andere naties. De regeling van vraagstukken in de internationale betrekkingen door een procedure van onderhandeling en Vreedzame onderhandeling en in achtneming door alle naties van de aangegane verplichtingen, zoomede de handhaving van het beginsel der f" heiligheid van de verdragen. neesche zijde is Tetsjau in Japansche handen en wordt de opmarsch naar het zuiden voort gezet. De Japansche generale staf te Tientsin meldt, dat de Japansche troepen, geholpen door een pantsertrein en door luchtstrijd krachten, Pingjoean aan de spoorlijn Tientsin Poekqu, halverweg tusschen Tientsjau en Tsinan hebben bezet. Geoève Onderteekenaars van het negen- m ogendhedenverdrag gaan confereeren Het secretariaat van den Volkenbond deelt mede: „De voorzitter der Volkenbondsvergadering heeft gisteravond brieven verzonden, die ge richt zijn aan de bondsleden, welke partij zijn bij het op 6 Februari 1922 te Washington ge- teekende negenmogendhedenverdrag en waar in zij krachtens de beslissing der vergadering uitgenoodigd worden, zoo spoedig mogelijk be sprekingen te houden, zooals genoemd worden in artikel zeven van dat verdrag. De volgende staten zijn partij bij het ver drag: Unie van Zuid-Afrika, Australië. België, Engeland, Canada. China. Frankrij^, Britsch- Indië, Italië. Nieuw-Zeeland, Nederland en Portugal, die allen het verdrag geteekend heb ben. en Bolivia, Denemarken, Mexico, Noor wegen en Zweden, die er zich bij hebben aan gesloten". Men merkt op, dat in deze mededeeling niet •esproken wordt van Japan en de Vereenïgde Staten, welke geen lid van den Bond zijn, en ook niet van andere staten zooals Rusland, die volgens den tekst van de resolutie zouden kunnen worden uitgenoodigd tot deelneming aan de besprekingen. Het schrijven van den voorzitter is inderdaad alleen verzonden aan de bondsleden, die het verdrag geteekend heb ben of er zich bij. hebben aangesloten. Deze staten zullen, wanneer zij bijeen zijn, de an dere mogendheden, die belang bij de aange- legendheid hebben, kunnen uitnoodigen. Heme mar kern Zes millioen meer voor defensie De ontwerp-begrooting 1937—1938. die gis teren in den Rijksdag is ingediend, sluit met een overschot van 1.4 millioen kroon. De uitgaven worden geraamd op 475.724.000 kroon en de ontvangsten op 477.196.000 kroon. Het departement van oorlog komt in de nieuwe begrooting voor met een bedrag van 39 millioen, hetgeen ongeveer 6 millioen meer is dan de uitgaven in het loopende jaar. Voor het ministerie van marine zijn deze cijfers reap. 28.8 millioen en 5 millioen. De begrooting 1936—1937 wijst een over schot aan van 27.4 millioen kroon. Generaal Skoblin in Finland? Volgens het Zweedsche blad „Nya Dagligt" heeft de chef van de Finsche politieke politie, Riekki. in verband met de geruchten, dat de Russische generaal Skoblin, die uit Parijs is verdwenen, in Finland zou zijn. verklaard, dat hem niets hiervan bekend is. Hij heeft niet gehoord, dat den laatsten tijd verdachte personen de grens zijn gepas seerd en hij gelooft niet, dat Skoblin op het oogenblik in Finland vertoeft. Het is evenwel niet mogelijk de lange Finsche grens overal te bewaken. Het blad bericht verder, dat het vermoeden bestaat, dat Skoblin zich eerst naar Zweden heeft begeven en vandaar met een motorboot naar Finland is gegaan. Een spoor naar Estland. De ..Petit Journal" meent te weten, dat twee officieuze personen, die bij hét onder zoek betrokken zijn, naar Estland zijn ver trokken, waarheen een spoor van generaal Skoblin leidt. De rechter van instructie zou een brief en een ivoren kruis onderschept hebben, die uit Tallinn aan mevr. Skoblin gezonden waren. Het onderzoek zou uitge wezen hebben, dat brief en kruis „van den voortvluchtige afkomstig zijn". Russische wapenaankoopen in Amerika. In September voor meer dan tien millioen dollar besteed. Sovjet-Rusland heeft naar Havas meldt, in September in de Vereenigde Staten voor meer dan tien millioen dollar wapenen oorlogsmateriaal gekocht, waarvan meer dan de helft voor oorlogsschepen. Deze aankoopen blijken uit de statistiek van den raad van controle op den handel en den uitvoer van wapenen en oorlogsmateriaal. Dit is het hoogste bedrag, dat in één maand door eenige mogendheid in Amerika is besteed. Na Sovjet-Rusland komt China met aankoopen in September tot een bedrag van 2.809.099 dollar, in hoofdzaak voor bom men granaten en mijnen. Franco's troepen bezetten Sierra de Tornos. Slecht weer belemmert de krijgsverrichtingen. Projectiel bij de plaats der beschieting gevonden. Havhs meldt uit Salamanca, 7 October Het groote hoofdkwartier der opstandelingen deelt officieel mede, dat. aan de fronten van Asturië en Leon alle krijgsverrichtingen ver hinderd zijn door het slechte weer. Deson danks hebben de rechtschen aan het front van Leon Sierra de Tornos bezet. In Aragon sloegen zij verschediene aanval len van den vijand in den sector Sabinanigos af Ilaliaansche torpedo op de „Basiliek'' afgeschoten? Het ministerie van landsverdediging te Valencia deelt mede, dat men bij de plaats, waar de Britsche torpedojager „Basilisk". Maandag door een duik boot werd aangevallen een torpedo is is gevonden, waarvan de kenmerken overeenkomen met die, welke door de Italiaansche marine worden gebruikt. De tekst van de officieele mededeeling luidt: „De maritieme delegatie te Alicante heeft gisteren 5 October, des avonds medegedeeld, dat men op het strand te Calpe bij Alicante een torpedo heeft gevonden, welke kort daarop door de bevoegde autoriteiten werd onderzocht. De kenmerken er van zijn als volgt: Lengte 5 M. 20 doorsnede 4-5 cM. Deze kenmerken zijn die van de torpedo's van Italiaansche constructie. Er dient te worden opgemerkt, dat deze hel- sche machine werd gevonden in de buurt, waar de torpedojager „Basilisk" Maandag door een duikboot werd aangevallen De Italiaansche duikbooten, die voorzien zijn van torpedo's van 45 c.M. doorsnede, zoo als te Calpe is gevonden, zijn de H 1, H 2, H 3. H 4e H 6, en H 8. en de X2 en X 3 van het Bernardis-type. De Duitsche marine heeft geen duikbooten, die torpedo's van dit kaliber aan boord heb ben". Van ganscher harte ver klaart ondergeteekende dan ook dat hij van de firma Goldschme- ding steeds de meest prettige be handeling heeft ondervonden. Hij heeft genoemde firma leeren kennen als in elk opzicht uitste kend; niet alleen in groote trans acties, maar ook in de kleinste zorgen voor den klant." Heemstede. A. D. Een artikel van vertrouwen bij een adres van vertrouwen. OOK U slaagt zeker bij G0LDSCHI1EDI1NG GROOTE MARKT. PIANO'S RADIO MUZIEK. Ons magazijn is tot 8 uur geopend. Zaterdags 10 uur. Mussolini wil imperialistische idealen tot eiken prijs verwezenlijken. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Nou, Thijs, en nu maar als een haas naar huis Ik hoop. dat de motor ons niet in den steek laat, want dan zijn we nog niet klaar. Met deze woorden stapte oom Mopperniet in en probeerde den motor op gang te brengen. Maar neen, hoor, de motor deed het niet! Thijs stond er met een angstig gezicht naar te kijken, drommels, als die motor nu niet wilde loopen, dan stonden zij hier weer met z'n tweeën en konden niet verder. En wat zou Dickie dan wel denken? Die zou zeker op zoek gaan naar hen! Ik zal eens kijken, of ik het vinden kan, bromde oom Mopper- niet. En hij klom de auto weer uit en opende de motorkap. Gedurende vijf minuten keek hij aandachtig. Toen riep hü opeens uit. Ik heb het, Thijs! Slechts Engeland kan als spelbreker .optreden. TALIë had overwonnen en in het bijzon der Engeland zijn macht laten zien. De maarschalken Badoglio, de Bono en Graziani hadden de voorspellingen van militaire deskundigen der geheele wereld te schande gemaakt. Italië triomfeerde Reeds wei-den in Italiaansche kranten stem men luid, die verkondigden, dat de doods klok van het Engelsche imperium had gesla gen, Victor Emanuel werd door Mussolini tot keizer van Ethiopië benoemd. Engeland had een krachtmeting niet aangedurfd, was ae Middellandsche Zeé practïsch gesproken niet reeds tot „mare nostrum" geworden? Nog niet. Inderdaad had Engeland een flinke koude douche gekregen toen het moest ondervin den dat Italië niet bevreesd was en een sterker Middellandsche Zeevloot had dan Brittannie. dat toch de golven beheerscht. Doch de schrik had Downing Street wakker gemaakt. En Engeland zette een herbewape- ningsprogramma op stapel, waar van statis tici berekend hebben, dat het het land elke minuut verscheidene honderden ponden ster ling kost. Italië had Abessynie veroverd. Maar zou het het gebied kunnen behou den? Daartoe moet het den weg naar het nieuwe koloniale gebied ten allen tijde kunnen beheerschen, dus voor namelijk het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee. Hoe staat het daarmee? De scheidingslijn tusschen het Oosten en Westen van de Middellandsche Zee loopt van Sicilië tot de Noordkust van Afrika, een af stand van niet heelemaal honderd vijf tig kilo meter. Doch daarop ligt Malta, nog steeds in Engelsche handen, doch open voor vliegtuig- aanvallen uit Italië. Het blijvend bezit van Malta is voor Engeland geensdeels zeker, ge tuige reeds het feit, dat het indertijd de ha ven gedeeltelijk ontruimde om haar schepen niet aan de bommen der Italianen bloot te stellen. Bovendien wordt Malta tegenwoordig van twee zijden bedreigd, want Italië heeft gedurende de afgeloopen jaren met koortsach tige haast gewerkt aan de versterking van Pontellaria, een klein eilandje, eveneens op die grenslijn gelegen. Dezer dagen heeft men zelfs het overvliegen van dit eilandje verboden hetgeen te denken geeft. Gesteld dus, dar. het Italië in geval van nood gelukken zal de Oostelijke Middelland sche Zee af te sluiten voor schepen uit het Westen, met welke krachten moet het dan daar nog rekening houden? Oeverstaten zijn in dat gedeelte Joego-Slavië, Griekenland, Turkije, de Arabische Staten en Palestina, en Egypte. Hoefde men geen rekening te hou den met de Britsche vloot, dan verkeerde Italië daar zeker in een gunstige positie. De Dode- kanesos-eilanden zijn allen gefortificeerd, Rhodes en Leros zijn bovendien nog voor zien van maritieme- en vliegtuigbases. Hun ligging tegenover Anatolië en in de dichte nabijheid der Dardanellen maakt ze vooral voor Turkije en Griekenland tot een po- tentioneele bedreiging. Het Engelsche eiland Cyprus, dat meer Oostelijk ligt, kan even eens van de Dodekanesos-eilanden af worden aangevallen. Dan is er de Oostkust van de Middellandsche Zee, met Palestina en de on uitputtelijke olievelden van Mesopotamië. Neemt men in aanmerking, welke groote moeite Italië nu reeds doet om zich bij de Arabische bevolking den roep van bevrijder van den Islam te verschaffen; een pogen, waarbij men zich gerust het oud-Holland- sche spreekwoord ..niets voor niets" kan her inneren, dan is het duidelijk, dat ook deze streken in Italië's toekomstplannen opgeno men zijn. De sterke wachter- aan het Suezkanaal, aar Abessynie ligt niet aan de Middel landsche Zee. Om er te komen moet men door het Suezkanaal en door de Roode Zee. En daar vindt men zoowel aan den ingang als aan den uitgang, John Buil als een grimmige wachter staan, gereed om deze elk oogen blik hermetisch af te sluiten. Op twee manieren kan Italië de Engelsche machtspositie in dat gebied ondergraven. De eerste is de reeds eerder genoemde beïnvloe ding der Arabische bevolking; de tweede een soortgelijke propaganda in Egypte. En ook op dit terrein heeft Mussolini voorverkenningen gemaakt, die echter na een aanvankelijk suc ces geen verdere resultaten hadden. Egypte was na het Abessynische avontunr zoo ge schrokken van Italië's methoden om onder drukte volken te bevrijden, dat het zich ge haast heeft om met Engeland „bonne mine a mauvais jeu" te maken. Men heeft daar zeer terecht overwogen, dat gedeeltelijke vrijheid onder Engelsch bewind beter is dan algeheele voogdij van Italië. Niettemin denkt Musso lini er nog niet over zijn pogingen om de Egyptische bevolking op zijn hand te krijgen op te geven. Een Italiaansch Egypte zou hem onafhankelijk van het Suezkanaal maken, door dat de Italiaansche strijdkrachten' dan van Lybië over land Abessynië zouden kun nen bereiken en omgekeerd. Want reeds nu is Italië bezig in Abessinië een groot er goedgedrild inboorlingenleger te scheppen iets, dat zoowel in Engeland als in Frankrijk, waar men de groote waarde van inlandsche troepen in den wereldoorlog heeft leeren ken nen, met ongerustheid waargenomen wordt. Mussolini's maatregelen om zijn imperialis tische idealen te verwezenlijken worden doel bewust voortgezet. En indien Italië economisch sterk genoeg blijft om die .voortzetting uit fi nancieel oogpunt mogelijk te maken, dan is een botsing in de Middellandsche Zee op den duur onvermijdelijk. Hoe is de economische toestand van het ook vroeger nimmer rijke land op het oogenblik eigenlijk? Reeds voor den eigenlijken oorlog verkeerde Italië in een financieele crisis, die den be stuurders ervan ernstige zorgen baarde. De sancties en de oorlog zelf hebben den toch al zoo geringe goudvoorraad onrustbarend doen slinken. En nu moet men, om althans op den duur voordeel van de overwinning te kun nen behalen, er mede rekening houden, dat de kost voor de baat uitgaat. De pacificeering van het rijk van den leeuw van Juda, waar mede men thans reeds meer dan een jaar be zig is. kost schatten gelds. Het ontginnen van deze mogelijk aanwezige natuurlijke rijk dommen van dat gebied vereischt eveneens sommen, die volgens voorzichtige schattingen drie en een half a vier milliard gulden zullen bedragen. En dat is is een minimum!! Waar bij altijd nog het gevaar dreigt, dat het geld gedeeltelijk weggegooid zal blijken. Kolonis ten moeten er naar toegezonden, die door den staat gesubsidieerd zullen moeten wor den. Men zou meenen weer in de dagen van Coen te leven, wanneer men weet dat de Ita liaansche regeèring op Istrië „soldatenbrui- den" laat aanwerven, die aan de in Abessynië achtergebleven Italiaansche soldaten worden uitgehuwelijkt en dan grond en geld voor een huis en landbouwwerktuigen krijgen! Zijn de eischen, die daaruit voor Italië ontspruiten al niet gering, grooter zijn nog de kosten, die het land op zich moet nemen om leger, vloot en luchtmacht op het peil te hou den, dat een groote mogendheid betaamt. j\.ir aar we hebben aan het Duitsche voor- 1-vjL beeld kunnen zien, welk een economische bokkensprongen een dictatoriaal geregeerd land kan maken, zonder dat het er schijn baar, maar dan ook slechts schijnbaar, last van ondervindt. De mark noteert nog steeds pl.m. 53 cent, terwijl zij naar haar dekking berekend nog geen volle twee cent waard is. Doch geld op zichzelf is waardeloos. Het waardebegrip, dat de menschen er aa-n hech ten, geeft het eerst zijn koopkracht. Geld en crediet kan, een dictatoriale regeering in on beperkte hoeveelheden creëeren, dekking of geen dekking. Het goud heeft toch alleen te genover het buitenland zijn functie te ver vullen en alle dictatoren streven noodgedwon gen naar de meest volstrekte autarkie. Italië heeft dit streven reeds langer toegepast dan Duitschland. Men heeft er reeds lang de im porten zooveel mogelijk omlaag gedrukt en de sancties hebben er toe bijgedragen die restric tie haast absoluut te maken en tevens 't zoe ken naar „Ersatz" te intensiveeren. Reeds kan Italië bijna geheel in eigen graanbehoefte voorzien: het vorige jaar, toen er een slechte oogst was. hoefde slechts ongeveer 15 a 16 pet. van het verbruik door import te worden gedekt. Nu de geweldig importen van olie, steenkool en ertsen door het einde van den oorlog weer sterk beperkt kunnen worden, heeft Italië slechts zeer weinig goud noodig in zijn handel met het buitenland. Een finan cieele ineenstorting is vooreerst dus nog niet te verwachten. Eerst in oorlogstijd gaat voor autoritair geregeerde staten het goud een be langrijke rol spelen. Dan moet haast elk ingevoerd artikel in goud voldaan worden, en, gerekend naar den geringen goudvoorraad van Italië, zou het land zijn behoeften dan slechts voor één a anderhalf jaar kunnen dek ken. Dat is in elk geval langer dan Duitsch- land, waar van men onlangs berekend heeft dat het, op grond van zijn goudvoorraad, slechts vier a vijf dagen een oorlog zou kun nen voeren. Doch dictatoren kunnen zich nu eenmaal veel permitteeren. Vooral in oorlogs tijd! Neen, economische overwegingen zullen Ita lië niet van de uitvoering van haar plannen af kunnen houden. Slechts Engeland zou een spaak in het wiel kunnen steken. Is Engeland daartoe in staat? K. ANDR. (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehou den.) PROGRAMMA VRIJDAG 8 OCTOBER HILVERSUM I. 1875 M. Algem. progr. verzorgd door de NCRV 8.— Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek. (gr.pl.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Ge- lukwenschen 9.45 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst 11.— Gramofoonmuziek 11.15 Pianovoordracht 12.— Berichten 12.15 Gra mofoonmuziek 1.Ensemble Van der Horst 2.30 Christ, lectuur 3.— Het Haagsche Trio 4.15 Berichten, gramofoonmuziek 4.45 Het All Round Sextet 6.30 Voor tuinliefhebbers 7.— Berichten 7.15 Literaire causerie 7.45 Repor tage 8.Berichten ANP. Herhaling SOS-Be- richten 8.15 NCRV-Orkest (Om 9.— Decla matie en om 10.— Berichten ANP) 10.45 Sportpraatje 11.00—12.— Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II. 301 M. 8.00 VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11— VARA 8.— Gramofoonmuziek 10 Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Gramofoonmuziek 11.Vervolg declamatie 11.20 Orgelspel 12. Reportage en concert uit Alkmaar. 12.30 De Palladians 1.30 Gramofoonmuziek 2.Cau serie „De tuin in October" 2.30 Viool en piano 3.15 AVRO-Dansorkest 4.05 Gramofoonmu ziek 5.— Kinderuurtje 5.30 Gramofoonmuziek 6.„The Lucky Birds" 6.30 Politiek radio journaal 6.50 Gramofponmuziek 7.„Rassen theorie en erfelijkheid", causerie. 7.20 Gra mofoonmuziek 7.30 Berichten 7.35 „De cathe- chisaties beginnen weer", causerie 8.— Viool en piano 8.30 Literaire causerie 9.Frag ment uit de opera „Mignon" 10.Fantasia 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwijding 11.— Gramofoonmuziek 11.15 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.4512.Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.50 Pianospel 12.10 Cello en orkel 12.50 Henry Hall's Band. 1.35—2.20 Het McNaghten Strijkkwartet 4.20 Causerie over Jazzmuziek 4.50 Reportage 5.20 Louis Preil's Ensemble. 5.50 Het Parkington kwintet 6.20 Berichten 6.40 Landbouwnieuws 6.45 Duitsche dialoog 7.05 Populair concert 7.30 Muzikale causerie 7.50 Hoorn, viool en piano 8.20 Jack Hylton's Band en solisten 9.20 Berichten. 9.40 Programmabespreking 9.55 BBC-Orkesten solist. 11.05 Jack Jackson's Band. 11.50—12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.50 Stafmuziek van de Garde Républicaine en zang. 2.50 Radiotooneel 4.20 Parijs' Artistiek kwintet. 5.50 Pianovoordracht 6.05 en 7.20 Zang 7.50 Gramofoonmuziek 8.05 Harpconcert 8.50 Zang 9.20 Variété-programma. 11.20 12.50 Orkestconcert KEULEN, 456 M. 5.50 Schupo-orkest 7.50 Om roep-Amuse mentsorkest en saxofoonkwintet. 11.20 Lan- dessymphonie-orkest Saarpalts 1.35 Geva rieerd concert. 3.35 Alt en piano 4.20 Gramo foonmuziek 4.35 Omroep-Amusementsorkest en soliste. 6.30 Keulsche Orkestvereeniging, solist - en pianoduo. 8.30 Het Peter-kwartet 9-5011.20 Theo Heldt's orkest en pianoduo DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Berlijnsch Philharmonisch Orkest 8.20 Berichten 8.35 Gevarieerd programma 9.20 Berichten 9.50—11.20 Th. Holdt's orkest en het Piano-duo Han,s Bund. Om 10.05 Weerbe richt

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6