HA ADR 1 IM ;C HA np| AH rlAMK LI IVI v UA U O LAl/ Italië achter Japan. Een Leerstoel voor Veilig Verkeer. Een zwijger. School voor volwassen werkloozen te Haarlem. Hef belangrijkste 55e JAARGANG No. 16656 VerscHijnt dagelijks, Eeïïalve öp Zon- ëri Feestdagen. ZATERDAG 9 OCTOBER 1937 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72 Vs. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12 Telefoon N'os.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.—, overlijden f 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het GeïUus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden- HEDEN20 PAGINA'S. In Londen wordt een Safety First congres gehouden. Lord Mc.Gowan, die het presi deert, heeft in de openingszitting betoogd dat men z.i. een universitairen leerstoel voor Veilig Verkeer zou moeten instellen. Sommigen zullen lachen bij de gedachte aan een professor in verkeersveiligheid. Pro fessoren hebben den naam verstrooid te zijn sinds er humoristische weekbladen bestaan, en veiligheid in het verkeer vereischt juist •het tegendeel van verstrooidheid. Wat zal er van des professors gezag en van dat der fa culteit overblijven, als hij zelf, in weten schappelijk gepeins verzonken, eens iemand mocht aanrijden of worden aangereden? Anderen zullen zich ergeren en het voorstel als een nieuwe knieval voor God Verkeer be schouwen. Weer anderen zullen het Hooger Onderwijs te hoog achten om er de verkeers veiligheid bij in te deelen, op .gelijken voet als het ware met de Rechtswetenschappen, de Godgeleerdheid, de Natuurwetenschappen, de Letteren en WijsbegeerteMaar daar heeft Lord Mc.Gowan zijn antwoord al op klaar, want hij zegt dat wetenschap, op voeding en discipline alle drie bij de zaak gemoeid zijn. Waarop men dan weer zou kunnen antwoorden dat deze wetenschap zich tot het gebied der practische toepassin gen beperkt. Maar daar is natuurlijk uren lang over te praten. Mij is niet heelemaal duidelijk waarom de Engelsche voorzitter van Safety First het onderwijs in verkeers veiligheid, dat toch het best op de lagere scholen gegeven kan worden, met zoo'n hooge wetenschappelijke vlag aan de top wil be kronen. Is dat nou wel noodig? Is het niet beter de zaak een beetje eenvoudig te hou den, midden in de practijk van het dagelij k- sche leven-op-straat, waarin zij immers thuishoort? Het feit op zichzelf dat zulke voorstellen in dezen tijd gedaan worden is evenwel van belang. Het bewijst hoezeer we ons uitsloven om de gevaren die ons in het kleine dage lij ksche bestaan bedreigen weg te nemen terwijl wij tegen het veel grootere oorlogs gevaar eigenlijk niets ondernemen en de meesten onzer alleen maar hoon over hebben voor degenen die dat beproeven. Het bewijst ook dat men geneigd' is tot overdrijving van de idéé „Safety First", die vertaald kan wor den met „Veiligheid in de Eerste Plaats" of „Veiligheid Bovenal". Dit Engelsche devies is in zijn algemeen heid natuurlijk onjuist en de eerste de beste Brit die er op doctoreeren wou zou een kwade taak te vervullen krijgen. Want als men de mensclielijke natuur er mee in ver band brengt, hetgeen dan toch bij weten schappelijke behandeling onvermijdelijk zou zijn, wankelt het devies onmiddellijk. Streeft de mensch naar Veiligheid in de Eerste Plaats? Neen, dat doet hij niet. Hij is, ofschoon in verschillende mate en ge meenlijk in afnemendcn zin naarmate hij ouder wordt, dol op een beetje risico in zijn leven. Een wetenschappelijke en dus zoover mogelijk doorgedachte methode om dit risico weg te nemen zou hem dus slecht gerieven. Natuurlijk wil hij niet in een oorlog sneu velen of verminkt worden, en evenmin dit lot in of onder een auto ondergaan. Maar hij voetbalt of hockeyt of cricket of zwemt of klimt in boomen soms al die dingen tezamen in zijn jeugd, en het risico be koort hem. Gevaarlooze sporten zijn lang zoo aantrekkelijk niet. Hij rijdt paard, ook nog lang voorbij zijn jeugd, en gaat er prat op een ietwat grillig en onberekenbaar ros te berijden. Risico! Hij rent in auto's en op mo torfietsen, net binnen de limiet van hetgeen hij levensgevaarlijk acht. Risico! Hij reist per vliegtuig, in vertrouwen op de grootste kans, die toch zeer zeker is dat hij heel huids landen zal. Weer risico! Hij zeilt in een storm op zee of op een groot meer, voor zijn risico-liefhebberij.,.. Hij jaagt sportief op leeuwen én tijgers Neen, de stelling „Safety First" is weten schappelijk onhoudbaar. Te zeer in strijd met de menschelijke natuur. Ik ben er glad voor het aantal verkeersongelukken tot het uiterste te beperken, maar het lijkt mij een zaak van practische alledags-maatregelen, van opvoeding en discipline, van bescher ming van den mensch tegen zichzelf, waar hij de grens van het levensgevaar voor zich zelf en anderen niet meer blijkt te zien. Op die grens zal men steeds met hem blijven strijden. Dat is geen wetenschappelijke zaak, maar erg nuchtere dagelijksche practijk. R. P. (Een koopman te Sofia, Todorov geheeten, heeft om 100.000 lewa gewed, dat hij 2000 K.M. zou wan delen, zonder een woord te spre ken. Hij liep door RoemeniëHon garije, Oostenrijk, Italië en Zuid Slavië vijf maanden lang en won zijn weddenschap) Hier is het oordeel wel van pas, Dat het geen praatjesmaker was, Die deze krachttoer heeft verzonnen; Hij liep en sjokte maanden lang, En zwijgend heel dien langen gang, Heeft hij zijn weddenschap gewonnen. Aan vindingrijkheid van den mensch, Is blijkbaar altijd nog geen grens, Althans op 't punt van weddenschappen, Men neemt, geleid door gokkersdrang, Tweeduizend kilometer lang Stilzwijgend zelfs de vreemdste stappen. 't Heeft stellig veel van hem gevergd, Hoe vaak zou hij niet zijn getergd, Om zich m forsche taal te uiten; Hoe vaak heeft hij zijn mond niet wijd Geopend, in dien langen tijd, Om hem dan haastig weer te sluiten. Wie denkt, dat hij het pok wel kan, Probeer het vrij en lukt het, dan Zal hij in veler achting stijgen, Ik heb er geen pretentie naar, Het is gemaklijk spreken, maar Niet zoo gemaklijk om te zwijgen. Dat hij die krachttoer heeft bestaan, Verleent een nieuwe waarde aan Een woord, dat even wijs als oud is; Hij gaf door 't winnen van den prijs, Toch wel het „sprekende" bewijs, Dat inderdaad het zwijgen goud is. Koning Christiaan van Denemarken op de wandeling met zijn kleinzoon, den zoon van prins Knud, in het slotpark van Kopenhagen, Belangrijke bestelling van vliegtuigen. Nederlandsche regeering plaatst order bij de Fokkerfabrieken. Naar het Utr. Dagblad verneemt heeft de Nederlandsche regeering een zeer belangrijke vliegtuigorder geplaatst bij de Fokkerfabrie ken te Amsterdam. Het betreft de bestelling van vele tientallen vliegmachines in vier verschillende typen, te weten: Jagers, G-l; en twee typen lucht- kruisers. Hiermede is een flinke stap gezet op den door de Regeering uitgestippelden weg tot versterking van Nederland's weerkracht in de lucht. De thans bestelde machines zijn in hoofdzaak bestemd voor de landmacht. Het is een zeer verheugend feit en een voor beeld dat tot navolging wekt dat het De partement van Defensie deze omvangrijke order bij de Nederlandsche industrie heeft ondergebracht. Spoedig zijn definitieve me- dedeelingen omtrent het juiste aantal, den leveringstij d e.t.q. te verwachten. TIEN JAAR „KNOR". De „Knor", het maandblad van het corps der Haarlemsehe M. T. S., bestaat tien j aai en is derhalve in feestdos verschenen. DE VLIEGTOCHT VAN IR. DE KOK. De beide vliegers Ir. De Kok en Schmidt Crans zijn te Marseille aangekomen. Wegens slecht weer zijn zij pas vier uur later van Brindisi kunnen vertrekken dan hun plan was. Op hun vlucht hadden zij bovendien met sterken tegenwind te kampen, zoodat zij niet verder zijn gekomen dan Mar seille. Heden hopen zij de reis voort te zetten naar Ypenburg, waar zij vanmiddag konden worden verwacht. Een belangrijk cultureel werk in den crisistijd Vier jaar geleden is, onder toezicht van het Centraal Comité voor Werkloozen, te Haarlem, een School voor volwassenen werk loozen begonnen. Het begin was bescheiden, de 150 mannen die het onderwijs volgden werden „bezig gehouden". Maar in den loop der jaren is het mede door de eischen die de regeering voor de subsidieering stelde belangrijk verbeterd, zoodat het nu op een hoog peil staat. Gediplomeerde leeraren ge ven aan de volwassenen vakonderwijs dat, naar ons verzekerd werd, niet behoeft onder te doen voor de opleiding die jeugdige perso nen op een Ambachtsschool krijgen. De werkloozen stellen deze school gelukkig op prijs; in den eersten winter waren er 150 leerlingen, maar steeds klom het. aantal: 2e cursus: 240, 3e 410, 4e 440. A.s. Maandag' begint in het school gebouw in de Schoterstraat de vijfde wintereursus met een kleine 600 leer- leerlingen, wier leeftijden varieeren van 24 tot 63 jaar. De leiding van dit werk berust bij den heer E. A. van der Haar, een der ambtena ren van den Dienst voor de Werkloosheid, iemand, die, naar de directeur van den Dienst ons verklaarde, daarvoor veel voelt en er met hart en ziel zijn krachten aan geeft. Er wordt nu onderwijs gegeven in schilde ren, meubelmaken, vakteekenen, auto- en electro-techniek, taalstudie, enz. Vele werkloozen zien in, dat het noodig is hun vakbekwaamheid op te voeren, om daar door hun kans. te vergrooten om weer aan het werk te komen. Verschillenden hebben het aan dit vakonderwijs te danken dat zij weer in het productie-proces zijn opgeno- men. Als een baas een. arbeider noodig heeft geeft hij immers de .voorkeur aan dengen e die het beste toegerust is. Weinig schilders verstonden nog de kunst van houten en marmeren, maar zij die deze school gevolgd hebben kunnen nu weer op die kennis bo gen. De werkstukken die in het schilders lokaal hangen bewijzen ook dat er smaak volle letterschilders en decorateurs gevormd worden. Nu de timmerfabrieken deuren, kozijnen en trappen kant en klaar afleveren zijn er niet weinig timmerlieden die met de hand in het haar zitten als zij weer eens voor de noodzakelijkheid komen' te staan zelf deze stukken te maken. Maar de menschen die van deze school komen kunnen met een ge rust geweten zeggen: ik ken het! Zoo is het in alle vakken! De belangstelling in taalstudie is groot. Niet minder dan 130 scholieren leeren de beginselen van Engelsch. Daaronder zijn ver scheidene kellners. De lessen in autotechniek worden gevolgd door 94 werkloozen. Dit zijn niet alleen chauf feurs en monteurs, maar vele handelsreizi gers en kantoorbedienden zien in dat ook 't diploma voor autotechniek helpen kan bij het solliciteeren. Ook een diploma voor eerste hulp bij on gelukken komt menigeen te pas. Nu is er nog een „maar". De geldmiddelen waarover de schooi van overheidswege te beschiken heeft is ontoereikend. Daarom wordt hulp van particulieren gevraagd. Voor al van de werkgevers, die er toch ook belang bij hebben, dat de vakbekwaamheid onder het personeel wordt opgevoerd. Er is voor den nu begonnen cursus nog f 60»0 noodig. Wie helpt mee om dit bedrag bijeen te bren gen? De commissie heeft dezer dagen veel circulaires aan werkgevers gezonden, maar het aantal toezeggingen is nog gering. Ook heeft de school behoefte aan gereed schappen en materiaal. De aanwezige ge reedschappen zijn, nu het aantal scholieren zoo sterk is toegenomen, onvoldoende om door allen practisch te laten werken. O.a. is er behoefte aan een 10-tal banken voor meu belmakers. Oök hout, verf, enz. is van harte welkom. Actie in China heeft f,den volledigeri steun van het Italiaansche volk Mededeeling aan de Japansche regeering. TOKIO, 9 October (Reuter). De Italiaansche ambassadeur heeft een bezoek gebracht aan den onder minister van buitenlandsche zaken, teneinde hem te verzoeken het Japan sche volk mede te .deelen, dat het Italiaansche volk zich onder leiding van Mussolini hecht aaneensluit om volledigen steun te verleenen aan de Japansche actie in China, die niets anders is dan de uitoefening van het wettige recht op zelfverdediging. Franco's luchtmacht in actie. Alicante gebombardeerd. Uit Valencia meldt Havas, dat vier drie- motorige vliegtuigen Alicante gebombardeerd hebben. Er vielen enkele gewonden. De ma- terieele schade is gering. Het ministerie van nationale defensie te Valencia deelt mede: Aan het oostelijk front in den sector van Pozoblanco ging de vijand voort een krachtigen druk uit te oefenen in de zone van Naval Agrula. Wij heroverden echter de eergister verloren stellingen aan den weg van Penarroya naar Villanueva del Duque en van Hinojosa naar Belmaz. Aan het oostelijk front heeft de regeeringsartille- rie Torremocha gebombardeerd en de vijan delijke verbindingswegen tusschen Teruel en Saragossa. Een communiqué van het groote rechtsche hoofdkwartier deelt te Salamanca o.m. mede: „Aan het front van Asturië hebben wij ver scheidene vijandelijke stellingen bezet en de rivier Sardon bereikt. Aan het front van Leon, in het bijzonder van Castellones, heb ben wij alle aanvallen der regeeringstroepen afgeslagen. In Aragon, in den sector van Sa- binanigo, hebben wij de zuivering tusschen de rivieren Gellego en Pasa voortgezet en verbinding tot stand gebracht met de stelling van Llegra. Aan het zuidelijke front in den sector van Penarroya hebben wij Santa Bar bara bezet. Italiaansche antwoord over handigd. Diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk bij Ciano. ROME, 9 October (Stefani) De minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, heeft heden den Brit- schen ambassadeur, lord Perth, en den Franschen zaakgelastigde de antwoordnota op de Engelsch-Fran- sche nota van 2 October j.l. overhan digd. Crisisheffing op rundvleesch zal weldra geheel verdwijnen. Zeer vermoedelijk zal nog in den loop van dit jaar de op rundvleesch drukkende crisishef fing van 5 procent worden opgeheven. Daar door zal dan de crisisheffing, welke aanvan kelijk 20 procent heeft bedragen, geheel ver dwenen zijn. Een kijkje in de school voor volwassen werkloozen. Het woord is aan Suedelius: De geschiedenis der 'be schaving handeltover de waarheid, die haar kracht tegen de leugen beproeft. (Adv. Ingez. Med.) Prof. Yan der Gaaf overleden. Oud-hoogleeraar in de Engelsche taal. AMSTERDAM 9 October. Op 70- jarigen leeftijd is hedenochtend te Amsterdam overleden de oud-hoog leeraar in de Engelsche taal en let terkunde aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam prof. dr. W. van der Gaaf. Prof. dr. W. van der Gaaf werd op 12 Augustus 1867 te Oostwold geboren en heeft in Heidelberg gestudeerd. In 1893 werd hij leeraar bij het middelbaar onderwijs, in 1905 privaat-docent en in 1917 lector aan de Uni versiteit te Amsterdam. In 1930 werd hij aan dezelfde universiteit benoemd tot buitenge woon hoogleeraar waarna op 16 December 1936 zijn benoeming tot gewoon hoogleeraar volgde. De overledene is als leeraar bij het middel baar onderwijs werkzaam geweest te Alk maar, Hilversum, Zeist en Amsterdam. Van zijn hand verschenen tal van artikelen in tijdschriften. Juist Maandag j.l. heeft de opvolger van den overledene als hoogleeraar in de Engel sche taal- en letterkunde aan de Amsterdam- sche Universiteit prof. dr. P. N. U. Harting zijn ambt aanvaard. Op 6 Juni van dit jaar heeft prof. Van dei- Gaaf afscheid genomen uit zijn functie, ter gelegenheid waarvan hij in intiemen kring werd gehuldigd. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN IR. VAN STEENBERGEN NAAR JAVA PALEMBANG, 9 Oct. (Aneta-A.N.P.) Aneta verneemt, dat het stoffelijk overschot van ir. Van Steenbergen, overleden aan verwon dingen bij de Specht-ramp bekomen, heden met de K. P. M. naar Batavia zal worden ver voerd. De kern van alle reclame. „Courantenreclame is en blijft de ruggegraat van alle reclame. Cou rantenreclame verhoudt zich tot andere reclamemiddelen zoo onge veer als voedings- tot genot middelen." (G. Birnbaum in een weten schappelijke studie.) pag. Italië heeft zich achter Japan geplaatst 1 De loonen in de koopvaardij te Rotter dam worden verhoogd. 3 Ir. Mussert is buiten vervolging gesteld. 3 Te Amsterdam heeft de politie huiszoe kingen gedaan naar valsche Stadion en bïoscoopkaarten. 3 Jeugdige boefjes van 13 en 15 jaar blijken te Amsterdam een grooten diefstal te hebben gepleegd. 3 Een Fransch schip zou in de Middelland- sche Zee door een torpedojager met de Italiaansche vlag opgebracht zijn. 4 Japan voelt zich verongelijkt door het op treden der mogendheden. 4 Een antwoord van Chamberlain aan Roo sevelt. 4 Bioscopen. 14 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een leerstoel voor veilig verkeer. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Iets over de histo rie van Curacao 3 P. v. d. HemOm het wereldkampioenschap 3 Van onzen Brusselschen correspondent: Politieke deining in België. 4 Dr. M. Eu weEerste partij tegen Aljechin was een stellingenoorlog. 6 K. Andr.: Nog beheerscht Engeland de golven. 7 J. W. Kolkman: Geheimen van Parijs 7 J. B. Schuil over: De witte Ziekte. 5 Johan Toot Jeugdige kunstenaars op Bali Financieel Economisch Weekoverzicht: De amputatie van de Franscbe franc. 1: C. J. E. Dinaux: Zonderlinge levens 13 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 13 H. D. Vertelling: De operatie. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 17

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1