Winstkans voor Euwe? Hockeyclubs sSPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD DE DERDE PARTIJ Na de zege Mijn kijk op het spel R.CH.-AFC M A A X n X 'G IT OCTOBER 1937 HAXEEEM'S DXGBEXD Schaakwereldkampioenschap vraagt Reschewsky Alweer de Tschechische verdediging voor de derde maal! Op den vierden zet speelde Aljechin e7e6 een afwijking van de meer gebruikelijke lijn in deze verdediging. Door het spelen van de zen zet gaf hij te kennen, dat hij van plan was dezen „Meraner Variant" te volgen, maar op den achtsten zet deed hij duidelijk uit jeomen, dat dit toch niet in zijn bedoeling lag. Uit deze interessante opening ontwikkel de zich een gevecht om het bezit van het centrum. Wit slaagde er spoedig in, Zwarfs tijdelijk bezit van het midden te verbreken en met twee loopers tegen paard en looper verkreeg Dr. Euwe een klein positie-voor deel. De wereldkampioen behandelde het mid denspel op werkelijk sublieme wijze; zijn voordeel accentueerde zich weldra. Door prachtig manoeuvreeren won hij een pion, doch Dr. Aljechin verdedigde zich zóó hard nekkig, dat ondanks het materieele over wicht het eindspel niet zoo één, twee drie te winnen was. De eindspelbehandeling door beide spelers was bijzonder goed. Ik ben van oordeel, dat de afgebroken stel ling Dr. Euwe nog genoeg moeite zal kosten om het voordeel, dat hij heeft, in winst om te zetten. De moeilijkheden, waarmede Zwart de geheele partij door te kampen heeft ge had vonden hun oorzaak in de door Aljechin gekozen opening, welke naar mijn meening minder goed is. Zwart kan hoogstens ver wachten uit deze opening met gelijk spel te komen en heeft nimmer winstkansen. In vogelvlucht door de partij. De volgende zetten geven mij aanleiding tot eenig commentaar: 6. Lf3b4 Met de bedoeling om zijn looper te ruilen tegen een paard. d5Xc4; 7. Ld3Xc4; b7b5; 8. lc4d3, a7—a6 leidt tot de Meraner Va- rant welke nog niet bewezen heeft wit in het voordeel te brengen. 8. a2a3. Deze zet is niet direct noodzakelijk. Zwart zal eventueel gedwongen zijn'tpaard te slaan Goed is hier Ddlb3, Dd8e7; 9. Leld'2, Op 8. Lb4d6 volgt e3e4. Op 8. Lb4Xc3, b7b6: 10. Tfl—el met de dreiging e3—e4. Db3Xc3 en de dame neem teen gunstige po sitie in. 14. a3a4 Niet Le2Xb5? Zwart speelt daarop Ta8—bS: 15. Lb5Xd7 (15. Ddl.e2, a7—a6; 16. Lb5Xd7. Lc8Xd7) dreigende Ld7b5 met sterken druk langs de diagonaal. 15. c3—c4. Op Tala4 speelt zwart Pd7ib6 en y heeft groote moeilijkheden met het spc' van c3c4, dat een voorwaarde is om pionnenformatie d5 en e4 te verbreken. 20. Ddl.bl Hier is de witte dame zeer goed geplaatst, daar het zwarte paard belet wordt het be langrijke veld d5 te bezetten en voorloopig aan dekking van pion e4 gebonden is. Te vens belet deze zet het indringen van den toren op a2. Op 20. Ddl—b3 volgt Ld7—e6; 21 Db3—b5. Ta7a5; 22. Db5—b4, Pf6—d5; 23. Db4d2 en Zwart heeft zijne positie ver sterkt. 22. h7h6 Dit was m.i. de beslissende fout. Veel beter was hier Pf6— d5; 23. Dc2—b3. Te8—c8: 24. TclXc8, Ld7Xc8; 25. Lb2—a3. Dd6—d8; 26. Le2c4, Lc8—e6; 28. Lb2—a3. Een goed bedachte manoeuvre. De looper dreigt via e7 en d8 den pion op b6 te ver overen en hiertegen heeft Zwart geen goede parade. Hier volgt een droevige historie Die mij als waarheid is verteld, En die hier wordt te boek gesteld, Daar zij bewijst hoe een victorie Op 't voetbalveld, kan leiden tot Een zeer bedenkelijk complot, Dat niets te maken heeft met glorie. De hoofdrol speelt hierin Jan Jansen, Supporter van een voetbalploeg, Die onlangs zwaar een andre sloeg, Door knap benutten van haar kansen, En zoo haar aanhang had geleid Tot uitgelaten vroolijkheid En Indiaansche vreugdedansen. Jan Jansen ging met enkle vrinden, Na afloop feestlijk naar de stad En naar een plaats toe, waar het nat, In ruimen voorraad was te vinden; Zij gaven daar elkander blijk In dranken, geest- en prikkelrijk, Hoe vurig zij hun club beminden. 't Werd niet slechts laat, maar het werd later, Jan Jansen was gauw boven thee, Maar 't duurde tot een uur of twee, Toen kwam hij thuis eerst boven water, En toen hij, Maandagmorgen vroeg, Het moe en brandend oog opsloeg, Had hij een vreeselijken kater. door Criticus Afgezien van het feit, dat de vorm van een elftal in opvolgende matches zeer ver schillend kan zijn en terzijde stellend het axioma, dat een team slechts zoo goed speelt als de tegenpartij het laat spelen, zou ik met meer overtuiging over de vele goede kwaliteiten van de R.C.H.-ploeg hebben kun nen schrijven, wanneer een sterker tegen stander dan A.F.C. in den strijd betrokken ware geweest. Met uitzondering toch van het eerste half uur van de match zijn de Amsterdammers wel heel poover voor den dag gekomen en daar dit voor een groot deel aan eigen te kortkomingen te wijten was, kan ik niet anders concludeeren dan dat de club van Lungen tot de zwakste ln de afdeeling zal blijken te behooren. Doch zelfs ten volle rekening houdende met dezen belangrijken factor, kan niet ge noeg waarde worden toegekend aan de frissche. en vlotte wijze, waarop de Racing zich van haar taak heeft gekweten. Niets slaagt zoo goed als succes, zegt de Engelsch- man en inderdaad heeft de goede start den spelers zooveel zelfvertrouwen gegeven, dat de herinnering aan het zeer onfortuinlijke vorige seizoen hen bij het spelen niet meer belemmert. Dit verschil in vertrouwen in eigen kracht tusschen toen en nu, vormt naar mijn mee ning de basis van het succes en het is in hooge mate interessant de werking daarvan op het moreel van de ploeg te constateeren. Doch bovendien geven de spelers stuk voor stuk blijk, de lessen van den nieuwen Hon- gaarschen trainer terdege ter harte té heb ben genomen, want zoowel technisch als tactisch viel er dezen middag veel te loven Er was de rust en de balans in het team. die noodig zijn om een eenheid te vormen en te bewaren, zelfs in moeilijker wedstrijden dan deze en zelfs na een toch in elke com petitie te verwachten en mogelijke neder laag. Een bewijs van deze eenheid is het feit, dat de beide invaller-backs Kaestner en Kors zich ruim voldoende wisten aan te passen en al maakte dit tweetal in het opstellen ten opzichte van elkaar aanvankelijk eenige foutjes, zoo heeft hun doelbewust optreden veel tot de overwinning zonder tegenpunten bijgedragen. Keeper Metten heeft zijn doel vakkundig, rustig en ln waarlijk zeer fraaien stijl verdedigd. De wijze, waarop hij enkele moeilijke situaties oploste en o.a. een Wedstrijden van den Westelijken Roeibond te Leiden. De winnende vier seniores stijlroeïen van Het Spaarne mej. L. Jutte (boeg), mej. M .Steenhuysen, mej. R. Schweitzer, mevr. HazevoetTijm (slag), mej. T. Selle (stv.) Nu moest hij naar zijn werk toe rijden, Maar 't ging niet en hij nam 't besluit: Ik kom vandaag mijn bed niet uit, Toen moest zijn vrouw 't excuus bereiden. Zij schreef: ik meld u, dat mijn man Vandaag onmooglijk komen kan, Daar hij vanuitslag heeft te lijden. P. GASUS. De E. D. O.-speler B. Timmerman in de Ned. Elftalcluli. onverwachten kopbal van Lungen stopte, stempelt hem tot een der beste doelverdedi- gers van óns land. De middenlinie heeft haar tweeledige taak op de juiste manier vervuld. Zonder nu als uitgesproken stopper-spil te fungeeren, heeft Van Dansik middenvoor Lungen afdoende geschaduwd, waarbij hij echter geenszins ver gat, de eigen voorhoede aan het werk te zetten. De gelegenheid daartoe schiep hij zich dikwijls zelf? door oordeelkundig op stellen en goed kopwerk. In Slot en van der Bel had hij waardige trawanten; vooral eerst genoemde is door zijn. snelheid, groot uit houdingsvermogen en goed begrip van het spel een kracht van beteekenis. Van der Bel is zeer vooruitgegaan, echter zij hem de raad gegeven, voortdurend op te letten, waar zijn mede-verdedigers staan opgesteld opdat hij zoo noodig een gevaarlijken vleugelspeler der tegenpartij op het juiste moment kan achterhalen en anderzijds zijn collega's niet in den weg loopt. In de voorhoede hebben de beide binnen- spelers Hellingman en Van der Horst zich met goed gevolg toegelegd op het opbouwen der aanvallen en het ophalen van den bal uit de verdediging. Daarbij viel op, dat Van dei- Horst zijn overmatige en onproductieve „pin gelen" goeddeels heeft afgeleerd, wat de snelheid van den aanval zeer ten goede kwam. Speelde hij in de eerste helft te veel en soms te korte ballen naar den vleugel speler naast hem, na de pauze wisselde hij dit af met goed geplaatste en vaak ver rassende passes naar Lenselink. De jeugdige Hellingman toonde veel initiatief vooral voor het vijandelijk doel. Ook zijn veldspel houdt een belofte ln voor de toe komst, hoewel hij af en toe meer tegen standers tracht te passeeren dan mogelijk en wenschelijik is, doch het dient gezegd, dat deze jongeling nog lang niet zijn hoogte punt heeft bereikt. Zijn eerste doelpunt was het fraaiste van de match. De linksbuiten Lenselin'k wordt steeds beter, het snelle opbrengen van den bal, zijn positie kiezen en goed geplaatste voor zetten vox-men een voortdurende bedreiging voor de tegenpartij en het meerendeel dei- Het Schoten-elftal. Eerste rij van links naar rechts: Klooster, Jac. de Kruif, Vei-kerk, J. (de Kruif, Hetem. Tweede rij: Kedde, J. v. Roon, De Ruiter. Derde rij; Schotman, Boezer en Buter. zeven doelpunten werd door hem vooroe- reid en mogelijk gemaakt. Het is merkwaardig, welk een invloed het succes van een elftal op het spel van som mige spelers, meer nog dan op andere kan hebben. Zoowel Kedde als Hoogendoorn maakten op mij den indruk, veel meer ple zier in het spel te hebben en zich juist die extra-inspanning te willen getroosten, die van zoo groot belang is voor het bereiken van een bepaald resultaat, zoowel voor hen zelf als voor de ploeg. Kedde was niet slechts zeer bewegelijk, maar hij stelde zich ook met overleg op, om de passes van zijn mede- spelei-s te kunnen benutten en daaraaxx dankt hij eerder zijn persoonlijken buit van vier doelpunten dan aan bijzonder goed schieten. Bij dit laatste onderdeel dieixt hij er voor te waken, het niet te hard te willen doen, waar door meermalen de bal over de deklat vliegt. Een gedecideex-de fout van hem is echter, dat hij bij het ontvangen van een lagen pass, met den rug naar het vijandelijk doel staande, steeds tracht het leder „rond" te spelen in plaats van het even terug te geven aan een collega die iets verder van de goal verwijderd is, doch zich in een positie bevindt om onmiddellijk te schieten. Hoogendoorn tenslotte zou soms eerder kunnen voorzetten dan hij nu doet, en bij een opeenlhooplng van spelers voor het doel die voorzetten iets verder en „boller" kun nen plaatsen. (Het geheele elftal heeft een degelijke party voetbal laten zien en wanneer het R.C.H. zou gelukken haar oude plaats in de eerste divisie te heroveren, dan zou dit niemand meer verheugen dan CRITICUS. Jopie Waalberg krijgt de gouden medaille. Zaterdagavond werden door ,.De Jonge Kampioen" te Amsterdam zwemwedstrijden georganiseerd. In de pauze werd de wereld recordhoudster Jopie Waalberg voor haar bui tengewoon fi*aaie prestaties, in den laatsten tijd geleverd, gehuldigd. Zij werd toegesproken door den voorzitter van D.J.K., den heer J. Sam, die haar bloemen aanbood. De voox-zit- ter van den KN.Z.B., de heer Jan de Vries, huldigde Jopie Waalberg eveneens en over handigde haar de gouden medaille van den bond. een onderscheiding, die alleen wordt verleend bij zeer bijzondere pi-estaties. De K.N.Z.B.-voorzitter, die de bescheidenheid van de wereldrecordhoudster x-oemde, betrok in de hulde ook mevr. S. de DoodKoenen, de train- ster van Jopie Waalberg. Aan de uitslagen oxitleenen we de volgende: 100 meter borstcrawl heerexi: 1. J. C. Schef- fer (DJK) 1 min. 1 sec.; 2. S. Molenaar (IJ) 1 min. 1.1 sec.; 3. K. Hoving (RZC) 1 min. 1.2 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. Rie vaix Veen (RDZ) 1 min. 8 sec.; 2. Gx-eetje Sweres (HDZ) 1 min.-11.4 sec.; Alie Stijl (ADZ) 1 min. 12.2 s. 200 meter schoolslag heeren: 1. H. Smitshuy- zen (AZ) 2 min. 49.6 sec.; 2. P. Kruithof (RZC) 2 min. 49.7 sec.; C. Schuux-huizen (RZC) 2 min. 56.4 sec. 200 meter schoolslag dames; 1. Jopie Waal berg (ADZ) 2 min. 50 sec.; 2. Jopie Stroombex-g (Y) 3 min. 4.6 sec.; 3. Jopie Groenendijk (RDZ) 3 min. 6.8 sec. 100 meter rugslag heeren: 1. H. van Schou wen (DJK) 1 min. 11.6 sec.; 2. J. P. Metman (IJ) 1 min. 15.2 sec.; 3. A. v. d. Berg (DZV) 1 min. 16.5 sec. 100 meter rugslag dames: 1. Nida Senff (ADZ) 1 min. 14.4 sec.; 2. Iet v. Feggelen (IJ) 1 min. 16.8 sec.; 3. Corrie Kint (R) 1 min. 16.8 sec. 3 x 100 meter wisselslag-estafette dames: 1 ADZ 3 min. 55 sec.; 2. RDZ, 4 min. 1 sec.; 3. Rottex-dam. 4 min. 2 sec.; 4. IJ, 4 min. 3 sec. 4 x 200 meter borstcrawl-estafette heeren: 1. U 9 min. 48.6 sec.; 2. RZC, 9 min. 53 sec.; '3. AZ, 10 min. 33 sec. Waterpolowedstrüd DJK—Star 3,-3 L(2—t).. B.D.H.C. en B.M.H.C. in Hamburg Zaterdag speelden B. D. H. C. en B. M. H. C. als gasten van de jubileerende Harveste- huder Hockey Club hun eersten wedstrijd in het door de Hamburgsche club georganiseer de internationale hockeytournooi. B. D. H. C., verstex-kt met mej. T. Goeting van Rood Wit, verloor met 41 (rust 30) van het dames elftal van de ontvangende vereeniging. Het spel der Haarlemsche dames, die enkele goede krachten misten, was in tegenstelling met dat vaxi de Harvestehuder van eexx min der goed gehalte. B. M. H. C. trad daarna tegen de Leipziger Hockey Club in het veld, een der sterkste elf tallen in Duitschland. B. M. H. C. miste Gun ning, Dalmeyer. Out en Brusse. Hun plaatsen werden ingenomen door Van Kempen, Sie- wertsz v. Reesema, Bartlema en J. Reus (Delftsehe Studenten). In de eerste helft ging de strijd vrij gelijk op. De Haarlemmers speelden uitstekend en verkregen door een fraai doelpunt van Schmeink de leiding. Na de rust werd een fel en te hard spel door de Duitschers ingezet. De Haarlemmers tracht ten den voorsprong te behouden. De achter hoede v. KempenBrusse en de volledige halflime weerden zich geducht, doch het ge lijkmakende doelpunt kon niet voorkomen worden. 11 was het resultaat van een strijd, waaruit de Haarlemsche ploeg zeer gehavend te voorschijn kwam. Wij vernemen, dat de jongste speler vaxi het eerste elftal van E. D. O. Bart Timmer man, die pas zeventien jaar is, uitgenoodigd is, op Dinsdag- en Donderdagavond de trai ning van het Nederlandsch elftal mee te maken. Het elftal van Zeemeeuwen. Eerste rij van links naar rechts: Drayei', Schelpzand, Terrol, W. Keur, J. Frans- sen. Tweede rijH. Franssen, A. Keur, De Wit. Derde a-ijKeesman, Mole naar en Koper.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13