Waarom Japan vecht. Deci-belletrie. r belangrijkste 55e JAARGANG No. 16657 Verschijnt dagelijks, Ëehalvé 'op Zori- èn Feestdagen. MAANDAG 11 OCTOBER 193^ HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vt. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTBNTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen. op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abormès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden een of twee leden wijsvinger ƒ25. alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbri i duim 100.één lid duim 50,—alle leden wijsvinger 60,—^ - - j u.<uiu- ui uvuuuitufc j duciia-cioicim j xo*polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het GeïUus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN16 PAGINA'S. De Japansche premier prins Konoye heeft een merkwaardige nieuwe bijdrage geleverd tot het streven van zoovele staatslieden in de electrisch-verlichte twintigste eeuw: aan te toonen dat zwart wit is. Zooals iedereen weet zijn er al velerlei pogingen gedaan om dit be wijs te leveren en in vergaderingen scheen men het soms een heel eind te brengen. Maar individueel is de mensch niet zoo gemakkelijk er tusschen te nemen en lezen doet hij nu eenmaal alleen, niet in massa. Prins Konoye zou het misschien ver brengen als hij aan genomen dat zijn persoonlijkheid en stem overtuigend werken een reeks redevoeringen in het buitenland ging houden. Nu hij zoo ver weg blijft zitten en de buitenlanders zijn woor den alleen te lezen krijgen, of hoogstens via een omroeper te hooren door de radio, ge looft men hem niet. De stelling „zwart is wit" wil het ook in zijn behandeling maar niet brengen tot de erkenning van bv. „de rechte lijn is de kortste afstand tusschen twee pun ten". En dit hindert hem erg. Hij is er be droefd over. Tot een vertegenwoordiger van de United Press, die het geval vermoedelijk te tragisch vond om er om te kunnen lachen, heeft Ko noye gezegd dat Japan alleen maar vecht omdat het den vrede wil. Om precies te zijn: eerst heeft hij geconstateerd dat Japan voort gaat met vechten terwijl het verklaart slechts vrede en samenwex-king te willen. En daarna heeft-ie eraan toegevoegd: „Wij mogen zelfs zeggen dat wij vechten in China omdat wij vrede en samenwerking willen". Wat was dan eigenlijk de aanleiding tot het vechten? zult u vragen. Eenvoudig deze: dat er zulke anti-Japansche gevoelens in China heersehten, waarbij Japan voortdurend door de Chineesche politici in het kwade dag licht werd gesteld. „Te pogen een nationale eenheid te bouwen op haat jegens een ander volk is te verschrikkelijk om onder woorden te brengen", riep prins Konoye in edele ver ontwaardiging uit en de verslaggever van de United Press zat natuurlijk ook te griezelen bij de gedachte aan de Chineesche boosheid, die zulk een ongehoord plan had gesmeed niet alleen, maar het toepaste ook. „Hoe droef het ook zijn moge", mompelde Konoye en een traan van oprechte smart blonk ongetwijfeld in zijn oog, „het vechten was on vermijdelijk. Wij hebben heelemaal geen ter ritoriale ambities in China. Wij willen niets veroveren. Geen duimbi*eed gronds. Een twee de Mandsjoekwo wenschen wij niet". Wij zien dus duidelijk hoe onschuldig de man is. Als een lam. Als die Chineezen maar van hem en zijn mede-Japanners gehouden hadden en hen niet in een kwaad daglicht gesteld, zou hij hen wederkeerig aan zijn ge pantserde borst hebben gekoesterd. Maar toen zij het tegendeel toonden restte hem geen andere keus meer dan snikkend het bevel tot den oorlog te geven, dien hij „conflict" noemt omdat hij niet tevoren bericht heeft gestuurd. Doet men dat niet, dan is een oorlog geen oorlog maar een conflict. En da's lang zoo erg niet, al worden de vrouwen en de kindertjes van de Chineezen „evengoed" met bommen doodgegooid. Misschien zal bij enkelen de vraag rijzen, of de Chineesche afkeer van Japan in liefde veranderen zal tengevolge van „het vech ten". Prins Konoye schijnt daar niet aan te twijfelen. Het verwerven van China's liefde is kennelijk zijn eenig doel. Hij wil immers geen grondgebied hebben! Neen, de man is een soort idealist. Milliarden geeft Japan onder zijn premierschap uit en het wil er alleen maar mee bereiken dat de Chineezen van Japan zullen gaan houden. Stel u voor dat het onverhoopt niet lukt! Dan zouden al die milliarden vergeefs besteed zijn. En dan zou het allemaal nog veel droeviger worden. De Europeesche slachting van 19141918 werd indertijd genoemd: „de oorlog bestemd om oorlogen te beëindigen". Die voorspelling is niet bepaald uitgekomen. Maar Japan- China is nog krasser. Wij beleven nu „den oorlog (pardon: het conflict) omdat de aanvaller den vrede wil". Hoe kan men trou wens vrede sluiten als men niet eerst ge vochten heeft? Ik geloof niet dat prins Konoye's poging om te bewijzen dat zwart wit is spoedig verbe terd zal worden. Het wereldrecord in dit stre ven zal wel langen tijd op zijn naam blijven staan. R. P. KERKNIEUWS. Het 2e Kamerlid H. v. Houten. Naar de heer H. v. Houten te Groningen, lid der 2e Kamer voor de Chr. Dem. Unie, in „De strijder", het orgaan van zijn politieke partij mededeelt, heeft hij zich onttrokken aan zijn lidmaatschap van de Geref. Kei-ken. Den heer v. Houten was door den kerkeraad der Geref. Kerk te Groningen de toegang tot het Heilig Avondmaal ontzegd en in aanslui ting daaraan had de kerkeraad hem gewei gerd de Doopvragen te beantwoorden bij den H. Doop, die hij voor zijn kind had s>ar>o£- yraagd. Het was een leek, die tot me zei: Ik word er ongedurig bij, Het wooxid alleen geeft mij een kriebel; Ik ben maar een eenvoudig man, Wat is als jij 't me zeggen kan, (Ik lees er bijna daaglijks van) Wat is precies nou een decibel. Ik heb het hem niet uitgelegd, Want ik ben, onder ons gezegd, Ook maar een leek in dat soort zaken; Maar 'k heb gezegd: dit weet ik wel, Het meten van de decibel, Dat is het allernieuwste spel, Waar men lawaai mee weet te maken Er wordt bijvoorbeeld vastgesteld, Hoe sterk een trambel deci-belt, Hoe luid de auto's claxonneeren Hoeveel lawaai het maakt op straat, Wanneer een hond aan 't janken gaat, Wanneer een kerkklok twalef slaat, Of kooplui luid hun waar offreeren. Dit alles dient de statistiek, Waarmee geleerden energiek, Het straatrumoer willen bestrijden; Opdat ons zenuwstelsel weer De rust terugkrijgt van weleer, Toen het steeds groeiend stadsverkeer, Niet was nog als in onze tijden. Zoo groeit een deci-helletrie, Die zeer omvangrijk wordt en die Ons groote diensten kan bewijzen; Het eindigt wel in een rapport, Waarin haast elk rumoer in 't kort, Een casus (deci) belli wordt, Voor hen >die slechts de stilte prijzen. Ik heb er grooten eerbied voor, Dat wil ik niet ontkennen, hoor, Maar moge men 't niet overdrijven; Wanneer men in een groote stad. Wel graag wat minder herrie had, Begrijp ik het, maar 'k hoop toch dat, Er wat vertier zal overblijven. Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingfonds. Het Comité voor den B-steun KÖMT SLECHTS DITMAAL ten bate van het KLEEDING-, SCHOEISEL- en DEK KINGFONDS een bijdrage van U vragen. Laat die vraag niet tevergeefsch zijnen stort Uw bijdrage op het gironummer van den gemeente-ontvanger No. 13556, met vermeldingBestemd voor de K. S. D.-inzameling. De Bijbeltentoonstelling een Groote belangstelling van jong en oud. De Bijbeltentoonstelling, die van 510 October werd gehouden is door niet minder dan 2116 personen, waaronder 646 leerlingen van Middelbare scholen bezocht. Dit succes was zeker grootendeels te dan ken aan de bijzonder zeldzame en kostbare inzendingen en aan de belangstelling, die bij de meest uiteenloopende levensbeschou wingen voor den Bijbel blijkt te bestaan. Niet alleen het groote aantal bezoekers ge tuigde hiervoor, doch ook het langdurig ver blijf en het steeds terugkomen van velen wees op de intensiteit der belangstelling van jeugd en volwassenen. De groote raads zaal met anti-chambre was vaak te klein om het groote aantal bezoekers te hei-ber gen. De regeeringsorder aan Fokker. Aan het Utr. Dagblad hebben wij een be richt ontleend van een grooten order der regeering aan Fokker voor levering van vlieg tuigen. Ons is echter gebleken, dat er nog geen order is geplaatst. Slechts zijn onder handelingen geopend over de eventueele le vering van een serie machines. Bij het oversteken van den weg gedood. Toen Zaterdag de bijna 50-jarige commies bij de Nedei-landsche Spoorwegen, de heer Wijgmans, wonende aan de Roemer Visser laan te Zeist, -per fiets uit de Sanatorium laan kwam en den Utrechtschen straatweg wilde oversteken naar het aan den overkant feelegen rijwielpad, werd hij door een uit Zeist komende auto aangereden en tegen den grond geworpen. Met een schedelbasisfractuur moest hij naar het ziekenhuis te Zeist worden overge bracht, waar hij in den loop van den dag is overleden. Een tragische omstandigheid is dat de echtgenoote van het slachtoffer op het oogenblik te 's-Gravenhage in een ziekenhuis verpleegd wordt, zoodat het 12-jarig zoon tje het eerst het schokkend bericht te hoo ren kreeg. HOOG WATER IN ZUID-FRANKRIJK. Tengevolge van den zwaren regenval staan in de omgeving van de Pyreneeën groote gebieden onder water, waarvan bovenstaande foto, genomen nabij Saint Girons, een treffend beeld geeft. Verbouw van aardappelen wordt duurder. Teeltvergunning niet f 30 .doch 50 per HA. Volgens het Alg. Handelsblad staat het vast, dat het bedrag, dat de boeren aan de Akkerbouwcentrale moeten betalen voor het verkrijgen eener vergunning voor den verbouw van consumptie-aardappelen, voor den oogst 1938 zal worden verhoogd van f 30 op f 50 per H.A., dat is dus met 66 pet. Springen van autoband ver oorzaakt ongeluk. Motorrijder het slachtoffer. Zaterdagavond omstreeks acht uur reed de motoirijder G. uit Eindhoven over den Best- schen weg bij Oirschot, toen van den anderen kant een personenauto naderde. Op luttele meters afstands van den motorrijder schoot de auto, vermoedelijk ten gevolge van het springen van een voorband, naar links. Een botsing bleef niet uit. De motorrijder kreeg den wagen over zich heen en bleef met een zware hersenschudding en een gebroken been op den weg liggen. In vrij ernstigen toestand is hij naar het gasthuis te Eindhoven over gebracht. Bezorgdheid over Hubermann. Toestand door longontsteking verergerd. BATAVIA, 11 October. (Aneta-ANP.) Met het vliegtuig de „Reiger" is alhier o.m. gearri veerd professor Reddingius, die, zooals ge meld, zich naar Palembang had begeven na 'het ongeval van de „Specht". Aan freule Smissaert heeft de professor vier weken van volkomen rust voorgeschreven waarna zij uit Palembang zal kunnen ver trekken. De toestand van den violist Huber mann is inderdaad ernstig en tenge volge van longontsteking verergerd, zoodat professor Reddingius het niet raadzaam achtte thans iets aan de handen van den violist te doen. Verder verklaarde de geneesheer, dat de heer Schoch nog eenige weken in het hospi taal zal moeten verblijven, terwijl de tweede piloot Groeneveld wel spoedig als genezen zal kunnen worden ontslagen, evenals de heer Munro, die over een week wel naar Sin gapore zal kunnen terugkeeren. De toestand van de andere passagiers is eveneens gunstig. De commissie van onderzoek is gistermid dag met het DC. 3-toestel uit Palembang te ruggekeerd. Het toestel bleef op het vlieg veld Tjililitan te Batavia. De van Bandoeng afkomstige leden der commissie zijn per trein doorgereisd. Heden zijn te Batavia de motoren van het verongelukte toestel met de „Merak" van de K. P. M. aangekomen en en naar Ban doeng doorgezonden, teneinde na te gaan of inderdaad een der motoren heeft gestopt. Behalve de motoren van de „Specht", bracht de „Merak" nog het stoffelijk over schot aan van den bij de ramp omgekomen ir. van Steenbergen. Het lijk van ir. van Steenbergen is direct verder vervoerd naar Bandoeng, waar heden de begrafenis plaats vindt. Gisteren heeft de commissie de verhooren voortgezet, waarbij nieuwe verklaringen, die van inheemsche zijde werden afgelegd om trent het „dood zijn" van een der motoren (letterlijke vertaling van het Maleisch, dat hier gebruikt werd in de beteekenis van stil staan van den motor), eenigszins vei'rassend waren. Aan de juistheid van deze verklaringen wordt echter getwijfeld. Motorrijder botst tegen voetganger Twee zwaar gewonden het gevolg. Op den hoek van de Veerlaan en de Timor - straat te Rotterdam is Zaterdagavond een motorrijder met een voetganger in botsing ge komen. De motorrijder, de 29-jarige A. N. uit de Katendrechtschelaan, merkte, vermoedelijk door de duisternis op dit punt, den voetgan ger. den 30-jarigen C. Dekker uit de Hekelin genstraat, te laat op, zoodat hij een aanrij ding niet meer kon vermijden. De voetganger werd tegen de straat geslingerd, terwijl ook de motorrijder en zijn duopassagier kwamen te vallen. De voetganger liep een zware schedelbasis fractuur op, evenals de duopassagier, de 55- jarige schoonvader van den bestuurder, A. J. Eygelsheim uit de Coolsehestraat. Beide per sonen zijn in ernstigen toestand naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De mo torrijder is er met den schrik en enkele schrammetjes afgekomen. Een nieuwe rang bij het leger. „Sergeant eerste klasse" weer ingevoerd. Naar men ons van bevoegde zijde uit Leiden mededeelt, zal binnenkort aan een lang ge- koesterden wensch der beroeps-onderofficie- i*en worden voldaan door het invoeren van den rang van sergeant (wachtmeester) le klasse, waarvoor een afzonderlijk ondersclfei- dingsteeken zal worden ingesteld. Voor aanstelling komen alleen in aanmer king de beroeps-sergeanten (wachtmeesters, founers)die voldaan hebben aan het examen voor een hoogeren rang en als zoodanig op een der candidatenlijsten staan. Deze rang heeft ook vroeger in ons leger bestaan, doch werd later opgeheven waarbij zij, die dien rang bekleedden, in de'gelegen heid werden gesteld, het examen voor den naast-hoogeren rang af te leggen. Thans schijnt men dezen rang dus opnieuw te willen invoeren. OVERWEGBOOMEN TE VROEG GEOPEND. Treinbestuurder stopt nog bijtijds. Dank zij de oplettendheid van een treinbe stuurder is gistel-morgen omstreeks kwart voor acht bij den spoorwegovergang aan den Rijnsburgerweg vlak bij het station te Leiden een ernstig ongeluk achterwege gebleven. Nauwelijks was een uit Leiden naar Haarlem vertrekkende trein den spoorwegovergang gepasseerd, toen de boomen werden geopend, Uit de richting Haarlem naderde echter ter zelfder tijd met vrij groote snelheid een an dere trein. De treinbestuurder evenwel, die blijkbaar opgemerkt had, dat de boomen niet waren neergelaten, wist nog tijdig den trein tot stilstand te brengen. Ware dit niet het ge val geweest, dan zouden ongetwijfeld op de zen drukken verkeersovergang persoonlijke ongelukken niet achterwege zijn gebleven. Vittorio Mussolini bij Roosevelt. Protest der anti-fascisten. WASHINGTON, 11 Oct. (Havas). Itali- aansche kringen verklaren, dat Vittorio Musso lini „officieus" een bezoek zal brengen aan Roosevelt in den loop van den middag. De zoon van Mussolini, die weinig Engelsch spreekt, heeft geweigerd een verklaring af te leggen. Men weet slechts, dat hij voornemens is vandaag per vliegtuig naar New-York te gaan en in den loop van de volgende week met de „Rex" naar Italië te vertrekken. Het anti-fascistische comité in het district. Columbia heeft een schrijven gericht tot pre sident Roosevelt, waarin het er aan herinnert, dat Vittorio Mussolini heeft deelgenomen aan de bombardementen op „weerlooze Abessy- niërs" en waarin het Roosevelt verzoekt te weigeren „een individu, dat een natie verte genwoordigt, die als aanvaller is aangewezen", te ontvangen. Het woord is aan. Sir Henry Wotton: Een gezant is een deftig man, uitgezonden om in het buitenland voor zijn vader land te liegen. Twee treinen door Japansche bommen vernield. De spoorlijn TientsinPoekau gebom bardeerd. SJANGHAI, 11 October (Havas).- De woordvoerder van het Japansche leger heeft medegedeeld, dat de Ja pansche luchtmacht de spoorlijn TientsinPoekau heeft gebombar deerd bij Loenghai. Twee treinen wer den vernield. Zes Japansche toestellen hebben de Chineesche kaden van Nantau bestookt, terwijl drie andere vliegtuigen Tsjapei bombardeerden. Hernieuwde strijd bij Sjanghai. SJANGHAI, 11 Oct. (Reuter). De regen, die tijdens het weekend nog viel, is opge houden en het is mooi weer geworden, zoo dat vandaag de gevechten weer begonnen zijn in alle sectoren rondom Sjanghai, hoe wel nog slechts op beperkte schaal gestre den kan worden in verband met den mod- derigen toestand van het terrein. De Japan ners beweren, dat zij vorderingen hebben gemaakt op de rechterflank. Successen van beteekenis hebben zij echter niet behaald. Het is thans duidelijk geworden, dat Hang- foetsjoe, de gouverneur van Sjantoeng, wiens houding tot dusverre als twijfelachtig be schouwd werd, van ganscher harte Nanking steunt. Generaal Litsoengjen, de gouverneur van Kwangsi. die vroeger een onverzoenlijk vijand van Tsjang Kal Sjek was, heeft Nan king er van in kennis gesteld, dat 200.000 man Kwangsitroepen gereed staan om op korten termijn naar Sjanghai of Noord- China te vertrekken. VAILLANT CEUTURIER OVERLEDEN. PARIJS, 11 October (Havas). Gister avond om 11 uur is Paul Vaillant Ceuturier overleden. Hij was communist, hoofdredac teur van de „Huumanité" en afgevaardigde voor Villejuif. Onmiddellijk na het bekend worden van zijn dood zijn het Centrale Comité der com munistische partij en de meeste leden van het politieke bureau biieengekomen in het gebouw van de „Humanité". Vaillant Ceuturier was te Parijs op 8 Januari 1892 geboren. Hij werd in 1914 ge mobiliseerd en maakte den geheelen oorlog mee. Hij werd verscheidene malen gewond en was aan het einde van den oorlo? officier gedecoreerd met het Legioen van Eer. Met Barbusse richtte hij de A.R.A.C., de republi- keinsche vereeniging van oudstrijders op. Hij heeft een belangrijke rol gesneeld in de Communistische partij, waarin hij steeds leidende functies heeft bekleed. AMMONIAK GEDRONKEN. De 64-jarige weduwe G. J. uit de Bever straat te Rotterdam heeft, toen zij in de keuken van haar woning een zenuwdrankje wilde innemen, bij vergissing ammoniak ge nomen. De oude vrouw die de vergissing al spoe dig bemerkte, is in vrij ernstigen toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. De toestand van Hubermann, die bij de Specht-ramp is gewond, is tengevolge van een longontsteking verergerd. 1 Er zal een nieuwe rang in het leger wor den ingevoerd. Ir. de Kok en H. Schmidt Crans zijn Za terdag op IJpenburg geland. 3 Een Engelsch schip is in het kanaal Neu- zen-Sluiskil gezonken. 3 Italië's antwoord wekt teleurstelling in Frankrijk en Engeland. 4 Onbekende duikbooten hebben bij de Al- gerijnsche kust een Spaansch schip tot zinken gebracht. 4 De stand der kantonnale verkiezingen in Frankrijk. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Waarom Japan vecht. B. K. Tooneelvereeniging „Postaal Ge noegen". Euwe heeft in de derde partij tegen Alje- chin een winstkans. Reshevsky: Winstkans voor Euwe? 7 Criticus over den wedstrijd RCHAFC 7 K. de Jong over den bonten avond van Excelsior. J. B. Schuil over: „De Berkelmans" 14 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 5

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1