J Heeft U jicht of rheuma 06 URODONAL De Begrooting van Noord-Holland. H.D.'V ertellinj @1 öub-hoKanïischci Pijptabak DINSDAG 12 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD' 8 Water, wouden en ruwe rotsen. Suomi, het land der duizend meren. Voor de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen hield mevr. Mia Syriër uit Amsterdam Maandagmiddag een boeiende lezing met lichtbeelden over het bij ons zoo weinig bekende Fin land. De presidente der afdeeling, mevr. J. L. Visser-Brutel de la Rivière opende de bijeen komst met een woord van welkom, waarin zij zich in het bijzonder tot de spreekster richtte, aan wie zij vervolgens het woord ver leende. Finland, het land dat slechts achttien jaar geleden zijn vrijheid en daarmede zijn zelf standigheid veroverde, aldus spreekster, wekt bij ons slechts gedachten aan hout, en mis schien aan groote erts-rijkdommen. Doch wij weten niet. dat in die korte spanne tijds van zelfstandigheid, zich in Finland een in tensief cultureel en geestelijk leven heeft ontwikkeld, waardoor dit land kan bogen op schrijvers en architecten van naam. Het aantal boeken dat in Finland jaarlijks ver schijnt, is bijzonder groot en de bladen heb ben, in verhouding tot de bevolking van drie en een half millioen zielen, zeer groote op lagen. Het leven is er zeer eenvoudig, een ge dwongen eenvoudigheid, door de duurte der levensbehoeften, waardoor echter het leven in de stad slechts weinig verschilt van dat op het land. Ook de huidige president, Kallio, leeft in allen eenvoud. De Fin is ernstig en weemoedig en de mij merende meertjes, de ruwe rotsen en de weemoedige wouden weerspiegelen zich als het ware in zij" karakter. Maar daarnaast is hij bezield met een verbazende leergierig heid en het aantal studenten is zeer groot. Finland heeft drie universiteiten, wat na tuurlijk ook weer in verhouding tot het aan tal Finnen, veel genoemd mag worden. Hij heeft een levendige belangstelling voor mu ziek en tooneel, in het algemeen voor cultu reel leven en Wilson heeft de Finnen eens het vooruitstrevendste volk van Europa ge noemd. En niet te nonrechte. aldus spr. Na de heerschappij van Zweden over dit land. was het Russische bewind een ernstige terugslag. Doch de Finnen hebben zich met een groote gelijkmatigheid in dit bewind ge schikt, zich lijdelijk evenwel steeds verzet tend. De Kalvalla, het nationale epos, dat in 1840 opnieuw ontdekt werd, was het réveil van de nationaliteitsgedachte. Het gaf dit volk een cultureelen achtergrond. Het lijdelijk verzet was grondig. Geen ge welddaad werd gepleegd, doch de boeren weigerden hardnekkig, hun zonen af te staan voor de Russische legers en hun kinderen naar de Russische scholen te zenden. Doch de hiervoor opgelegde boeten werden met de grootste stiptheid betaalt. Toen de wereldoorlog uitbrak en ook Rus land daaraan deel nam. verklaarde Finland, zelf een deel van het Russische rijk, zich neutraal. De Russische revolutie In 1917 bracht echter ook in Finland een groote ver warring. Binnenlandsche onlusten ontston den. waarbij zonen van één volk tegen elkaar streden, zonder eigenlijk goed te weten waar voor en er werd gevochten met groote wreed heid. Eerst de onlangs afgetreden president, Pehr Evind Svinhufvud maakte hieraan een ein de. Een socialistische meerderheid kwam in de Kamer crr met energie wierp men zich op den opbouw van de jonge natie. In den tijd van achttien jaar ontstond niet alleen een schat van kunstwerken doch ook de industrie ontwikkelde zich in een zeer snel tempo, ter wijl Finland ook op sportgebied fathletiek) een belangrijke plaats ging innemen. Thans stroomt het kapitaal dit dunbevolk te land, dat zoo rlik aan bodemschatten bleek te zijn. binnen. Daardoor ontstond evenwel een rijke staat, die niet in evenwicht is met de arme bevolking. Een toestand waarin ver andering moet en ook wel zal komen. In dit land van water, wouden en graniet, zoo besloot spr. haar boeiende causerie, die met groote aandacht gevolgd werd, leeft een volk, in tal van opzichten merkwaardig ver want aan het onze en toch zoo vreemd en onbekend, voor alles beheerscht door een sterk nationalisme van den geest, dat vooral niet verward dient te worden met het natio nalisme, dat we thans in tal van landen om ons heen zien. VAK-CURSUS VOOR BAKKERS. In het bedrijf van de Coöperatieve bakkerij: De Eendracht te Haarlem, zal eind October a.s. wederom een cursus worden geopend voor brood, luxe brood en banketbakkerij, uitgaan de van de Haarlemsche Bakkerspatroons Ver eeniging en samenwerkende Gezellen Organi saties in het Bakkersbedrijf te Haarlem. De cursus zal staan onder leiding van be kwame leermeesters. De deelnemers moeten minstens een jaar in het bakkersbedrijf werkzaam zijn. PERSONALIA. Bevorderd zijn tot adj. commies van den Gemeent. Stortings en ophaaldienst, de heeren J. Lycklama, H. van Leeuwen en A. Hoog land. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 13 OCTOBER 1937. Programma I: Hilversum li. Programma II. Hilversum II. Programma III: 8.80 Keulen. 9.50 Pauze. 10.50 Parijs Radio. 11.20 Keulen, 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Parijs Radio. 3,20 Deutschland- sender. 4.20 Keulen. 5.50 Parijs Radio. 6.20 London Regional. 7.20 Ned. Brussel. 7.50 Sot- tens. 10.00 Weenen. 10.50 Berlijn. 11.20 Dan- marks Radio.. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen. 10.35 Droitwich. 11.35 London Re gional. 1.35 Droitwich. 2.20 London Regional. 4.05 Droitwich. 9.40 London Regional. 10.00 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Zang en koorzang. 1. In Volendam, Avro's kinder-koor 2. Polly-wolly-doodle, May Questal; 3. Love's old sweet song, Joe Petersen. 4. Wer hat dich, Berl. Lehrer Gesangver. 5. Solveigs Lied, W. Sangerknaben; 6, Theevisite, Winterpret, op de Schaats, Avro's Kinderkoor; 7. Ah, sweet mystery of life, Denis Gonnet. 8. Jarig Jetje, Avro's Kinderkoor; 9. Standchen. W. Sanger knaben; 10. De Wind. N. v. d. Linden's K. koor. 11. Ive got pain in my sawdust, May Questal: 12. Der Lindenbaum, Berl. Lehrer Ges. verein; 13. If I'm dreaming, Denis Gonet. 14. Het dansend boerinnetje. Avros Kinderkoor 15. Home, sweet home, Joe Petersen. 16. Boerinnetje, Avro's kinderkoor. 8.00—12.00 Diversen. VOOR DEN- -POLITIERECHTER Ze maakte het niet beter. Een 42-jarige juffrouw was bij een dame in betrekking gekomen, die blijkbaar nooit on eerlijk personeel om zich heen had gehad, want ze liet haar portemonnaie open en bloot liggen, wat een te sterke verleiding bleek voor genoemde juffrouw, die er dan ook geld uit nam. Toen de dame bemerkte, dat er geld uit haar portemonnaie verdween, wilde ze de ze kerheid hebben, dat het haar dienstbode was, die geld wegnam, waarom ze een paar guldens merkte en toen er gemerkte, guldens verdwe nen, waarschuwde zij de politie. Een agent kwam en nam de dienstbode mee, maar on derweg stopte deze den agent een rijksdaalder en drie guldens in de hand, met dé vertrou welijke mededeeling: „Dat is voor jou; zeg er maar niets van aan den inspecteur, dan komt het niet uit". Dommer zet had ze moeilijk kun nen doen, want de kans, dat de agent het geld in zijn zak zou steken en zeggen: 't Is in orde, hoor!" was toch wel zoo goed als nul. De agent deed, wat hij moest doen; hij nam het geld in beslag, deponeerde het bij den inspecteur, bij wien hij de juffrouw bracht en vertelde van het voorstel, dat zij gedaan had. Tevens bleek toen, dat zich bij het geld ge merkte guldens bevonden, waarom de juf frouw thans moest terechtstaan voor diefstal en poging tot omkooping. Zij huilde tranen met tuiten, vertelde, dat ze niet had geweten, wat ze deed, vanwege haar zenuwachtigheid en sprak van haar oude moeder, die er nog zoo onder gebukt ging, dat ze zeven jaar geleden een zoon verloren had en dat zou dan in verband staan met het wegnemen van het geld, wat niet heel duide lijk was. 't Was blijkbaar een poging om in beklag te komen. De officier van justitie vond het heel erg, wat de juffrouw gedaan had, in het bijzonder de poging om den agent om te koopen. Uit het onderzoek was gebleken, dat de juf frouw een trekvogel was, die maar heel kort in haar betrekkingen bleef; of diefstal daar bij een rol speelde, was niet gebleken. De of ficier voelde niet voor een voorwaardelijke straf, maar eischte een maand onvoorwaar delijk. De politierechter wilde het echter nog eens met een voorwaardelijke straf probeeren, overeenkomstig het advies der reclasseerings- vereeniging, die toezicht zal houden. Zoodoen de kreeg zij een maand voorwaardelijk. Driftige menschen. 't Is allemaal maar goed en wel om te zeg gen: „Ik maakte me zoo driftig", maar de gene, die slachtoffer van die drift is geworden, is daar niet mee gebaat en aanvaardt dit te minder als een excuus, als hij tot -die uit barsting van drift geen aanleiding heeft gege ven. Wat te zeggen van den man, die, toen hij op de fiets reed, heel eventjes werd aangeraakt door een auto. wat volstrekt geen nadeelige gevolgen had en die daarop een dame, die in de auto naast den bestuurder zat, door het open portierraam heen een vuistslag tegen het hoofd gaf, dat zij er even bewusteloos door geraakte. Als we dan nog weten, dat het op de Rivier- vischmarkt gebeurde bij de Jansstraat, waar men al zijn vaardigheid noodig heeft om niet met een, fiets in aanraking te komen en de auto heel voorzichtig reed, is-'er ,toch1 zeker voor die brute handeling weinig excuus aan te voeren, 't Mag ons dap ook- niet verwonderen, dat we, zooals uit het strafregister bleek, met iemand te doen hadden die al eens voor mis handeling, en ook eens voor dierenmishande ling was veroordeeld. De officier was van oordeel, dat de man moest voelen, dat hij zijn drift had te beheer- schen, en eischte 25 boete. Hij was werkloos, zei hij, en kon niet betalen. De politierechter ...'Ik ben begonnen met Urodonal te nemen en reeds hij de 2° Jlaeon voelde ik verbeteungU kunt deze Derklaring ,publiceeren. M. A... te Volmont (Seine-lnf.) Urodonal bevat de meest werkzame bestanddeelen, waardoor op de volmaakste wijze het uripezuur, dat zooveel ongesteldheden veroorzaakt en vroegtijdig oud maakt, wordt verwijderd. Verzuim niet eiken avond een lepel Urodonal te nemen, dat U oplost in een half glas water. Het beste middel tegen rheuma (Adv. Ingez. Med.) gaf hem daarop 14 dagen voorwaardelijk; mis schien zal de gedachte hieraan een eventueel opkomende driftbui doen zakken. Een ander driftig heerschap had het nog erger gemaakt. Hij had met visch loopen ven ten in Zandvoort, waartoe hij geen vergun ning had gehad en was door een agent be keurd. Dat bracht zijn gemoed zoodanig in opstand dat hij den agent, die niets anders dan zijn plicht deed, ging uitschelden, ja, toen de agent bezig was het oproepingsbriefje te schrijven, den ambtenaar met twee vuisten op het ge zicht ging slaan. Zeer begrijpelijk, liet de agent toen de op roeping even rusten en greep den man vast om hem naar het bureau te brengen, maar hiertegen verzette deze zich met geweld, zoo dat de agent kwam te vallen en zijn kleeding scheurde. Een beroep op de zenuwachtigheid, ge paard aan het verhaal over de voorkeur van bokkïngventen boven steuntrekken, ging na tuurlijk niet op. Ook bij dezen man was weer sprake van een chronische drift, want ook hij had al een paar veroordeelingen voor mishandeling en belee- diging van de politie gehad, zoodat de offi cier 6 weken gevangenisstraf eischte. Een bede om voorwaardelijk had geen suc ces: de rechter gaf een maand onvoorwaarde lijk. GOUDEN BRUILOFT. Op 22 October hopen de heer H. A. van der Braak en zijn echtgenoote Joh. M. van Veg- gel, Sumatrastraat 16 te Heemstede, den dag te herdenken, dat zij vijftig jaar gele den in den echt werden verbonden. D. H. ROODHUYZEN Co. rv. MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE.. cacao per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. DAM 2a Meloen No. 30012-31012 AMSTERDAM-C. Baun NU TaW. 30012 - T.l#gr.m«drai: CARLOS-AMSTERDAM JjA (Adv. Ingez. Mea.j MAIL- EN LUCHTPOSTVERZENDING T/M. 17 OCTOBER 1937. Nederlandsch Indië. zeepost via Amsterdam per m.s. Chr. Huygens 13 Oct. gewone stuk ken 3.25; mail via Genua per m.s. Brastagi 13 Oct. gew. st. 22.30; luchtpost Amsterdam- Bandoeng 12, 14, 16 Oct. gew. st. 2.15. De brieven en briefkaarten voor Ned. Indië worden steeds per luchtpost verzonden, tenzij verzending per mail wordt verlangd, hetgeen dan op de stukken moet worden vermeld. Suriname, luchtpost 12, 14 Oct. gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire, Curacao, mail via Cher bourg 12 Oct. gew. st 19 10; zeepost via Am sterdam 15 Oct. gew. st. 3.25; luchtpost vanaf New York 13 Oct. gew. st. 19.10. Ver. Staten van Amerika, Mexico, Cuba, Ecuador, via Cherbourg (Havre) 12, 13, 14 Oct. gew. st. 10.10; via Southampton 15 Oct. gew. st. 6. Amerika Ver. Staten, via Southampton 15 Oct. gew. st. 8.55. Canada, via Cherbourg 12 Oct. gew. st. 19.10; via Southampton 15 Oct. gew. st. 8.55. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Southampton 14, 15 Oct. gew. st.. 6. Vliegdienst DuitschlandZuid Amerika 13 Oct. gew. st".-3.25]'- vliegdienst Frankrijfe- Zuid Amerika 16 Oct. gew. st. 10.40. China, Hongkong, Japan, via Siberië 14 Oct. gew. st. 18. Luchtdienst als Ned. Indië. Philippijnsche Eilanden en Mantsjoerije, via Siberië 14 Oct. gew. st. 18. Luchtdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië) via IstanbulAdana- Damascus 15 Oct. gew. st. 3.25. Luchtdienst als Ned. Indië. Palestina, via Genua 13 Oct. gew. st. 22.30; via Piraeus 15 Oct. gew. st. 22.30; via Piraeus 17 Oct. gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Britsch Indie, via Marseille 14 Oct. gew. st. 10.—. Luchtdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Toulon 14 Oct. gew. st. 12.30; via Napels 15 Oct, gew. St. 10. Luchtdienst als Ned. Indië. Penang en Siam, via Marseille 14 Oct. gew. st. 10.—. Luchtdienst als Ned. Indië. Singapore, via Genua 13 Oct. gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Egypte, via Piraeus 12, 13, 15 Oct. gew. st. 22.30; via Piraeus 17 Oct. gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseille/Aden 14 Oct. gew. st. 10.luchtdienst EngelandZuid Afrika 16 Oct. gew. st. 2.15. Zuid Afrika, via Southampton 14 Oct. gew. st. 16.45; via Dover 16 Oct. gew. st. 6.—. Luchtdienst als Oost Afrika. AustralischeStatenbond, via Toulon 15 Oct. gew. st. 10.—. Luchtdienst als Ned. Indië 16 Oct. gew. st. 2.15. Nieuw-Zeeland, via Southampton/Vancou ver 15 Oct. gew. st. 8.55; luchtdienst als Ned. Indië 16 Oct. gew. st. 2.15. Belastingheffing blijft onveranderd. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bij de Provinciale Staten de ontwerp begroting voor 1938 ingediend. Gelet op de omstandigheid, dat het batig saldo, dat aan dezen dienst ten goede komt, f 323.000 minder is dan dat, waarover ten be hoeve van den vorigen dienst kon worden beschikt, 1936 gaf een batig saldo van f 1.439.201, maar 1935 f 1.762.366) hebben Ged. Staten geen termen kunnen vinden voor een verlaging van de belastingen. Zij hebben de opcenten dus gehandhaafd op het getal, waarop het nu reeds sinds 1933 gesteld is. De raming van de opbrengst van één opcent kan intusschen eenigszins worden verhoogd: niet alleen voor de grondbelasting, waarvoor met het oog op het normaal accres der belasting op de gebouwde eigendommen wederom f 1000 per opcent meer kan worden geraamd, maar ook voor de belastingen naar het in komen en naar het vermogen, waarvan, blij kens de gegevens van de rijksadministratie, mag worden aangenomen, dat de opbrengst per opcent respectievelijk pl.m. 2V2 cent en 10 pet. hooger mag geraamd worden dan het bedrag, waarop zij verleden jaar werd ge steld. In totaal wordt aan opbrengst van op centen dientengevolge f 120.000 meer geraamd De voorzichtigheid verbiedt volgens Ged. Sta ten het vermoedelijke voordeel hooger te schatten. Weliswaar is er opleving, maar deze zal in de opbrengst der belastingen voor het belastingjaar 1938r39 (die in hoofdzaak op het kalenderjaar 1937 gegrond zijn) niet in die mate tot uiting komen, dat zij de ver wachting kan wettigen van een aanmerkelijk hoogere opbrengst. Tot voorzichtigheid maant ook de in de ra mingen van enkele posten betreffende de krankzinnigenverpleging tot uitdrukking ge brachte nieuwe last, die op de financiën der Provincie zal komen te drukken bij aanne ming van de voordracht van Ged. Staten tot verlaging van het aandeel der gemeenten in de kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen. De post teruggaaf van bij voorschot be taalde kosten voor de verpleging van behoef tige krankzinnigen is f 40.000 lager uitgetrok ken dan voor 1937. Evenals in de beide voorafgaande jaren is ten laste van het fonds tot gedeeltelijke re- serveering van batige saldi over f 250.000 be schikt ten behoeve van de bestrijding van de werkloosheid. In genoemd fonds zal hierna nog f 250,000 aanwezig zijn. Ten behoeve van het Wegenfonds hebben Ged. Staten wederom een bijdrage uit de ge wone middelen van f 250.000 geraamd. De begrooting sluit dan met een bedrag voor onvoorziene uitgaven van f 582.021.47. Ged. Staten brengen ten slotte nog onder de aandacht, dat de meer dan 3!/2 pet. ren tende geldleeningen, voorzoover zij conver teerbaar zijn. zijn opgezegd, doch dat, voor zoover nog geen nieuwe geldleeningen wer den gesloten, de raming van rente en aflos sing in deze begrooting op den ouden voet is geschied. De opbrengst der belastingen wordt als volgt geraamd: 20 opcenten op gebouwde eigendommen f 9.700.000. 20 opcenten op ongebouwde eigendommen f 140.000. 20 opcenten op de rijksinkomstenbelasting f 2.380.000. 20 opcenten op de vermogensbelasting f 4.20.000. Onder de buitengewone uitgaven f 1.000.000 uitgetrokken voor de kosten van aanleg van het Westfriesche kanalenplan en de verbetering van den vaarweg over het Alkmaardermeer. Het rijk draagt f 333.000 bij. De subsidie aan de Il.O.V. is wederom uit getrokken op f 4500. Het waterleidingbedrijf heeft over 1936 een exploitatiereserve opgeleverd van f 63.873, waardoor het totaal dezer reserve op f 1.654.423 is gekomen. De begrooting van dit bedrijf voor 1938 wijst een eindcijfer aan van f 2.800.000, waar van f 281.000 voor afschrijvingen en reser veering. Het electriciteitsbedrijf gaf over 1936 een winst van f 388.868, waardoor de reserve ge stegen is tot f 2.577.300. De P. E.N.-eentrale te Velsen. Onder de buitengewone uitgaven die voor het P.E.N. in 1938 geraamd worden is een bedrag van f 750.000 voor het uitbreiden van het stoom- vermogen der centrale te Velsen. In de memorie van toelichting wordt daar over gezegd: In de Centrale te Velsen zijn opgesteld 5 „De Vluchtelingen door ANDRIES BUYS. Zwarte wolken schoven gejaagd langs de donkere lucht en gaven de maan slechts af én toe gelegenheid, haar stralen omlaag te sturen over de stille stad. Daar beneden glom alles van den regen, de straten en pleinen, de daken en stoepen, en de menschen. Ternauwernood kon men elkaar buiten on derscheiden. Zeker de helft der lantaarns was uitgewaaid in den storm van dien avond en de overige verspreidden een beschroomd licht, dat het grootste deel der straten in het duister liet. Op dezen avond sloeg, voor het eerst sinds lang, de huisdeur van nummer vijftien in de Elzenstraat weer. En zij sloeg nog slechts heel zachtjes. Een handkar rommelde de straat uit en verdween om den hoek, daar binnen, achter de gesloten deur, stommelden twee menschen in het donker. „Steek een lucifer aan," mompelde de vrouw. „Je bent gek, geloof ik," grauwde de ander. ..Heb je zoo'n haast, om me kwijt te zijn?" Ze gaf geen antwoord, rommelde tusschen de pakken en zakken, die van de handkar waren afgeladen. Ze zochten samen, grab belden naar gordijnen. Eindelijk waren ze gevonden. De man sleepte een stoel bij. peu terde in donker met spijkers en een stuk buis Toen schoof hij er een lap aan. „Maak nou maar een lichie," bromde ie op gelucht. De vrouw zocht lucifers, stak er een aan, rommelde toen vérder tot ze een kaars gevonden had. Even sputterde de pit, toen wierp een bleekrose vlam een flauw schijnsel door de kamer. Kaal was het er, ongezellig en verlaten. Meubels en zakken met kleeren lagen op een hoop, er hing geen lamp en aan den met^r in een hoek hing een loodje. „Nou het bed, en dan is het mijn genoeg," zuchtte de man en grabbelde tusschen zijn inboedel, haalde er een paar havelooze plan ken tusschen uit en hing die aan elkaar. Het bleek een ledikant te zijn. De stroomatras plofte er ritselend in en de vrouw zocht een paar groezelige lakens op. Toen sputterde de kaars opnieuw, trok een hooge vlam en doof de. Het was stikdonker. En op dat oogen- blik De bel klonk kort en gebiedend. Iemand had er aan getrokken met een vaste, kort aangebonden hand. De man vloekte, maar maakte geen aanstalten, open te doen. „Mot je niet opendoen?" „Niks hoor!" Weer klonk de schel, luider nu. De vrouw werd onrustig, zocht tastend den weg naar het raam. Toen „Jesses, jo, de binke!" Met een sprong was de man overeind: „Je bent toch zeker gek?" vroeg hij onlo gisch. „Kijk dan zellef." De man kéék zelf. Door het hooge raam van het sousterrain keek hij naar boven, zag niets dan twee beenen en twee enorme schoenen. Die schoenen spraken boekdeeïen. Het waren zware, hooge schoenen met dikke, dubbele zolen. En daarboven een broek, een lange broek zonder opslagen, met een bies. Een bies! „De binke!" echo-de hij nu. „Dat hè-ja d'r nou van. Jij dacht, dat je hier veilig was, dat ze je hier niet zoeken zou den. En je zit noch niet „Hou je stil. Ik zal es boven kijken." De man ging de kamer uit, de halve trap op, gluurde voorzichtig door het ruitje. Bui ten gutste de regen omlaag en in dien re genHier, door het hooge raampje van deur, zag hij niets dan een pet, een platte pet, glimmend van den regen. Hij wist wat dat was, een gladde, platte pet. Het was donker in de straat, zoo donker, dat hij maar heel weinig kon onderscheiden. Maar net. genoeg! Hij stond oesiuiteloos. Hier was geen ont komen. Een sousterrain zonder achterdeur, geen toegang tot het bovenhuis, een ratten val. En buiten een man, die hem zocht. Die hem, als hij 'm vond, vier jaar zeker kon ge ven. En zou geven! Hij ging snel terug, en terwijl hij de ka mer weer inkwam, ging nog eens de bel. „Gauw," snauwde hij. Jij doet open en laat 'm binnen." De vrouw keek verwonderd. „Ja, ik sta achter de deur, hiermee," hij wees op een zware ijzeren buis. „Ben je „Kop dicht, en doen." Ze deed het. De man drukte zich tegen den muur, naast de deur. en de vrouw greep de deurknop, opende. Iedere zenuw was gespan nen, beide armen van den man waren hoog geheven, zijn handen omknelden het ijzer Als de ander binnenkwam, één klap. Piepend ging de deur open, de vrouw keek in het gelaat van den man, zag zijn platte pet, zijn gebiesde broek. En zijn stem klonk: „Een strijdkreet koopen, juffrouw?" fjofuxdl Juyg.&eH deden onze voorouders, oor spronkelijk,,tot vorderinge der gesontheit." Maar ze wisten hun tabak zoo smakelijk te mengen en zoo goed te kerven, dat ze al gauw 't genot van hun pijp voor geen geld wilden missen. 1753 (Adv. ingez. Med.) kolenketels en 1 gasketel elk met een nor maal vermogen van 10.000 kW. en maximaal belastbaar tot 13.000 kW. Geacht moet wor den, dat van deze ketels steeds één in revisie of reparatie is, zoodat voor de normale be drijfsvoering 5 ketels beschikbaar zijn. Hier van moet er ten minste één voor reserve be stemd worden, zoodat het veilige stoomver- mogen gelijk is aan de capaciteit van 4 ke tels, zijnde dus 40.000 kW normaal en 52.000 kW. maximaal. Voor onderlinge hulp en bijstand is door de parallel werkende centralen van de Pro vincie en de gemeenten Amsterdam en Haar lem een regeling getroffen volgens welke bij de bestaande machine- en ketelinstallaties elk der belanghebbenden in haar centrale een parate reserve moet voorradig houden. Wordt de belasting in de centrale hooger dan 40.000 kW., dan moet zoowel voor de normale bedrijfsvoering als voor de onderlin ge hulp- en bijstand-regeling de eenige re serveketel worden aangesproken. Voornamelijk als gevolg van een in het laatste kwartaal van 1936 ingetreden in- dustrieele opleving, welke zich ook in 1937 heeft voortgezet, is deze grens-belasting reeds bereikt. Mede met het oog op verdere toeneming van het debiet is het dan ook noodzakelijk spoedig voorzieningen te tref fen. De definitieve oplossing daarvoor zal moeten bestaan in den bouw en inrichting van een tweede ketelhuis, waarvoor van den aanvang af de. gelegenheid is open gehou den. Met de stichting daarvan zijn uiter aard zeer belangrijke kosten gemoeid, als gevolg waarvan de rendabiliteit der centrale in de eerste jaren zeer zou worden gedrukt, ook omdat, althans in den aanvang, de vaste lasten onevenredig hoog zullen stijgen. Er is dus naar een oplossing gezocht, welke het mogelijk maakt den bouw van een nieuw ketelhuis uit te stellen. Deze oplossing is ge vonden In de opstelling van een tweetal ke tels van bijzondere constructie en met bij zondere eigenschappen. Het bijzondere van bedoelde, zoogenaamde Velox-ketels is in de eerste plaats, dat zij relatief weinig ruimte innemen, zoodat zij in de nog ongebruikte en voor geen ander doel bestemde ruimte van het pompenhuis kunnen worden onder gebracht. In de tweede plaats kunnen deze ketels welke in het onderhavige geval met olie gestookt zullen moeten worden binnen circa 8 minuten elk 50 ton stoom 10.000 kW) leveren. Deze ketels zullen de totstand koming van een nieuw ketelhuis naar gissing 4 a 5 jaar kunnen verschuiven. Wat in dien tijd aan jaarlasten van een nieuw ketelhuis wordt bespaard, compenseert de kosten, die voor het aanschaffen en opstellen der Velox- ketels gemaakt zullen moeten worden, ter wijl zij, wijl hun levensduur op tenminste 12 jaar kan worden gesteld, na de totstandko ming van het tweede ketelhuis hun volle waarde als reserve zullen behouden. NED. CHRISTEN VROUWENBOND. De afdeeling Haarlem en omstreken van den Nederl. Christen Vrouwen Bond zal hare win- terlezingen aanvangen op Maandagavond 18 October in het Wijfegebouw aan de Ged. Oude Gracht no. 104. Dien avond zal als spreker optreden Ds. P. G'. de Vey Mesdagh van Rotterdam, met het onderwerp: „Augustinus". EERSTE HAARLEMSCHE PIANO ACCORDEON-ORKEST „ACCORDIA". Het E.H.P.A.O. „Aecordia" geeft op Dinsdag 19 October a.s. in het gebouw de H.K.B. Tem peliersstraat 35. haar vijfden amusements avond ter gelegenheid van haar 2-jarig be staan. Hieraan zullen medewerken o.a. het accor deon-orkest, Kees Klaare en A. Flora, moderne duettisten, terwijl er nog eenige solonummers ten gehoore zullen worden gebracht. DANTE ALIGHIERI Donderdag 21 October zal in de zaal van „De Kerkuil" Professor Riccardo Picozzi voor de afdeeling Haarlem van de vereeniging Dante Alighierl verzen voordragen van Dante en Leopardi. Wat de moderne bedrijfs voering niet gedoogt. „Fabrikanten en handelaren zijn het er nu wel over eens, dat adver- teeren van kardinaal belang is voor hun welzijn. De adverteerende bedrijven gaan met de orders strijken. Men kan zich eenvoudig niet de luxe permitteeren niet te adverteeren," schrijft een actief zakenman.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10