Haarlem s Dagblad Strijders. DE RAMP VAN DE „SPECHT" Automatisch gewurm. EUWE—ALJECHIN. Onze „Kop". Britsche auto's in China beschoten. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16658 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algeni. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 12 October 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. pér 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De beide vreedzame strijders die Euwe en Aljechin heeten hebben het na drie van hun dertig partijen om het wereldkampioenschap tot den stand IV2V/2 gebracht. Zij staan ge lijk, evenals toen zij begonnen. En zoo'n stand ziet er erg nuchter uit. Maar in cijfers geeft zij alleen maar een statistische inlichting en wat heeft het weekblad De Zakenwereld, dat zooveel schrandere commentaren op de mid delen tot welslagen in dit leven heeft gegeven, van de statistiek gezegd? Dat: „haar taak minder is in te lichten dan wel aan te geven welke inlichting men zoeken moet". Wat heeft een Franschman, Valtour geheeten, er al veel eerder over verklaard? „De statistiek is vaak niets anders dan de schoolvosserij der ervaring". Inderdaad ligt achter die nuchtere cijfers VA—V/z, die zoo'n saai beeld van de eerste drie partijen schijnen te geven, al een reeks uren van hevige spanning, waarin de beide matadoren allesbehalve defensief en afwach tend te werk zijn gegaan. Als ik de deskun dige beoordeelaars goed begrepen heb heeft Euwe. in de eerste partij zijn tegenstander in verwarring gebracht door diens eigen gelief koosde strijdmiddelen toe te passen, waarmee hij hem versloeg, heeft Aljechin in de tweede partij revanche genomen door een gewaagd offensief in zijn meest brillanten stijl en is de derde alleen remise geworden doordat de uit dager, toen Euwe na veertig zetten een aan merkelijk voordeel bereikt had, alle hem be>- dreigende gevaren wist af te wenden, schoon zij talrijk waren. Het is duidelijk genoeg, dat beide strijders op den aanval gespitst zijn, dat twee sterke willen tegen elkaar botsen en dat de stand 1TAV/2 dus, inplaats van een saaien draw, een hevige worsteling aangeeft, waarin kracht en zelfvertrouwen elkaar aan weerszijden hebben weten te evenaren. Dat is een boeiend schouwspel. Men krijgt thans den indruk, dat als een van beiden weel een punt voorsprong zal verkrijgen, de ander volkomen in staat zal zijn hem die in de vol gende partij onmiddellijk weer af te nemen. In sportuitingen van meer physieke strekking noemt men dat een nek-aan-nek of een boord- aan-boord race, maar 'ook daarin beslissen dan tenslotte toch psychische factoren. Wie heeft den sterksten wil, het krachtigste zelf vertrouwen, de hoogste ambitie-om-te-win nen? Bij Euwe en Aljechin zal precies dezelfde factor zich als beslissend doen gelden, waarbij onze landgenoot nu het onmiskenbare voor deel heeft dat hij de houder van het wereld kampioenschap is en dat Aljechin dezen hoog- sten titel aan hem heeft verloren. Waarschijn lijk zou het voordeel, de titelhouder te zijn, minder groot wezen tegenover een speler die den titel zelf nooit bezeten had. In dit belang rijke opzicht zou men „nieuwen uitdagers" altijd een betex-e kans moeten geven dan ex- wereldkampioenen. Het is dan ook opvallend, dat nog nooit een der laatsten erin geslaagd is, zijn eenmaal-verloren titel terug te win nen. Maar dat is weer statistiek, schoolvosserij der ervaring en het is altijd mogelijk dat in iemand zooveel kracht schuilt dat hij de han dicap overwint. „Dit wordt het gevecht van mijn leven", heeft Aljechin op den openingsavond gezegd en degenen die hem goed kennen waren van meenrng dat hij een buitengewoon strijdlusti- gen, verbeten, vastberaden indruk maakt. Die •indruk is tot dusver door zijn prestaties beves tigd. Natuurlijk doet zich in zoo'n langdurigen strijd de mogelijkheid van een tijdelijke in zinking bij een van beiden voor. Voor een gewoon mensch schijnt het zelfs ondenk baar, dat zij zooiets vermijden. Ieder die aaix wedstrijdsport doet, in welken vorm ook, weet dat hij bij tijden op de meest onver klaarbare wijze „er kan uit raken", al voelt hij zich physiek ook heel goed. Psychisch schijnt er dan iets te haperen, een of ander contact verbroken te zijn tus- schen bewustzijn en onderbewustzijn. Natuur lijk staan schakers daar ook aan bloot. Het is maar de vraag of de beide stx-ijders er in deze match aan ontkomen zullen. Mocht zoo'n vei-schijnsel vi'oeg optreden dan bewijst het niet veel ten opzichte van den uitslag. Dan is het bes* mogelijk dat de man die ervan profiteert later zijn beurt krijgt en zijn ganschen verworven voorsprong weer inboet. Blijft de botsing tusschen twee sterke ambities den stand gelijk houden en komt bij een van beiden de inzinking pas tegen het einde, dan zou die beslissen. Eigenlijk moesten wij nog een extra-knap pen psycholoog als commentator op de match laten medewerken. Maar of zelfs hij alle fac toren naar waarde zou kunnen schatten staat te bezien. Wij zullen het dus maar niet doen en alleen maar vaststellen dat tusschen twee zulke strijders het de psychologische kwestie is, die tenslotte de beslissing geeft. R. P. WISSELKOERSEN. 12.uur. Londen 8.96-14 Berlijn 72.63 Parijs 6.0454 Brussel 30.48Vfe Zwitserland 41,6114 Kopenhagen 40.05 Stockhholm 46.15 Oslo 45.05 New York 1.80 7/8 Praag 6.33. De „Valk" bracht de eerste foto's van de ramp, welke de K. L. M. nog geen week geleden troftoen de fraaie Douglas D C 3-machine bij Palembang neerstortte, waarbij vier menschen het leven verloren in vijf dagen naar het vaderland. Onze foto toont de verwoesting, welke werd aangericht. De romp, met de cabine voor de reizigers, is nog geheel intact, doch de neus met de cockpit is als het ware van het toestel afgescheurd en verwrongen tot een verwarde massa staal. Eén der motoren van de „Specht", die eenige tientallen meters weggeslingerd en geheel in elkaar gedrukt werd. (In Amerika is bij een kapper als nieuwste nieuwigheid een auto maat geplaatst, waaruit henge laars-klanten een zakje wormen kunnen verkrijgen.) Stel je voor, het is geen praatje, Opgesteld bij uw barbier, Een klein handig automaatje Voor de levering van pier. Niet meer de verloren uren Met veel bukken en gezoek, Eventjes je zoontje sturen, Naar den kapper om den hoek. 't Ventje kan het wormwiel draaien, Dat gaat met het grootst gemak, U kunt zelf gaan pierewaaien, U krijgt wormen in een zak. Daarbij blijft het niet, dat snap je, Nog één schrede verder maar, Eén heel enkel nietig stapje En de zaak is voor elkaar: I11 een automaatje stop je 't Geld, dat ervoor noodig is, Eventjes een druk op 't knopje En je hebt een zakje visch. Het T. B. C.-Consultatiebureau te Haarlem. De kansen op een betere huisvesting. Het Consultatiebureau voor Tuberculosebe strijding voor Haarlem en Omstreken is, zooals men weet, gevestigd aan de Ged. Oude Gracht. Dit oude huis is reeds lang te klein geworden, zoodat het behelpen is. Meermalen is al de mogelijkheid onder de oogen gezien om tot een betere huisvesting te kunnen komen. Er is thans een plan gemaakt op de plaats van het tegenwoordige bureau en het aan grenzende huis, ,dat ook eigendom der Haar- lemsche Vereeniging tot bestrijding der tu berculose is, een nieuw gebouw te stichten. Daarmede zou evenwel een uitgaaf van 50.000 gemoeid zijn. Er is 'n instelling die dit geld wil leenen, maar de jaarlijksche lasten die wegens rente en aflossing op de exploitatie zouden drukken, zijn een bezwaar dat sterk gevoeld wordt. Thans wordt eerst nog onderzocht, of het mogelijk zou zijn het perceel aan het Nassau- plein, waarin tot voor kort het Oranje Nassau- instituut was, voor Consultatiebureau te ver bouwen. Dit pand is eigendom der gemeente die evenwel bereid is het te verkoopen. Met de verbouwing zal evenwel, naar vermoed wordt, een vrij groot bedrag gemoeid zijn, omdat het bij zijn tegenwoordige indeeling niet ge-, schikt is. Zaterdag a.s. spelen Euwe en Aljechin de zesde partij in hun grooien revanche- strijd te Haarlem, ©nder auspiciën van Haarlem's Dagblad, luwe speelt dien avond! met zwart Hebt reeds kaarten gekocht? Zij zijn nog te verkrijgen aan de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93. Prijs slechts één gulden per plaats. De werkloosheid te Haarlem. Stand vrijwel stationnair. In de afgeloopen week bleef het aantal werkloozen te Haarlem onveranderd, name lijk 5834. Dezelfde week van 1936 gaf een stij ging van 18 te zien, zoodat deze week nu niet ongunstig verliep. Het aantal werkloozen is nu 738 lager dan in dezelfde week van 1936 en 165 lager dan in 1935, Met zijn- nummer van heden ver schijnt Haarlem's Dagblad met een nieuwen „kop", die den lezer, door de jaren dag aan dag gewend geraakt aan een onveranderlijke titel-aan- duiding, een oogenblik wat onwennig en vreemd zal aandoen. Deze veran dering heeft de beteekenis van een nieuwen stap in de steeds voortschrij dende technische evolutie, die een le vend orgaan als ons blad eigen is. Wat nu nog vreemd is, zal zeer spoedig ver trouwd zijn en dan, naar onze over tuiging, door de wijziging in smaak, die de tijden medebrengen, de voor keur hebben boven het oude. Op pagina drie van dit nummer vindt men een uitvoeriger beschou wing, tevens een historisch over zicht, aan de „koppen" van Haarlem's Dagblad gewijd. Toeneming van Tuberculose? Een onderzoek te Haarlem. Eenige maanden geleden wezen wij er op, dat, niettegenstaande het sterftecijfer aan tuberculose te Haarlem zoowel als elders in Nederland sterk gedaald is, den laatsten tijd het aantal nieuwe onderzoekingen aan het Consultatiebui-eau voor Tuberculose te Haar lem ïxiet onbelangrijk vermeerderd is. In den tijd die sindsdiens verloopen is bleef het aantal nieuwe bezoekers van het bureau toenemen. Wij vernemen dat het in de bedoe ling ligt van den Directeur van het Consultatiebureau en van den Di recteur van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem een onderzoek in te stellen naar de oorzaken daarvan. Met dit onderzoek zal evenwel gewacht worden tot de cijfers over het geheele jaar 1937 bekend zijn, omdat eerst daii voldoende cijfermateriaal daarvoor beschikbaar is. Het zou toch voorbarig zijn uit de toeneming vaix het aantal personen dat zich tot het Consul- tatiebureau richt af te leiden, dat de tuber culose sterker om zich heen' grijpt. De indruk bestaat reeds,- dat de huisartsen er thans gauwer toe komen om patiënten naar dit bu reau te verwijzen voor een onderzoek omdat dit nu beschikt over een Röntgen-apparaat, waardoor het gemakkelijker is een doorlich ting of een foto te maken. Verschillende pa- tienten waarbij niets verdachts gevonden wordt, worden dan ook meteen na dit eerste onderzoek vaix de lijst afgevoerd. Eerst als bekend is, dat het aantal patiënteir waarbij tuberculose geconstateerd werd grooter is dan vorige jaren, zou dat op een toeneming wijzen. Het rioleeringsplan te Haarlem. Voorloopig geen uitvoering van een groot deel. In den loop van het laatste jaar hebben wij meermalexx mededeeling gedaan over het groote rioleeringsplan van Haarlem. Aan Openbare Werken wordt nog steeds aan de uitwerking daarvan gewerkt. Enkele kleine stukken die in het latere geheel passen wer den reeds uitgevoerd, gedeeltelijk met steun van het Werkfonds. Van groot belang voor de werkverruiming te Haarlem zou zijn als het mogelijk werd in de allernaaste toekomst een groot deel van het plan uit te voeren. Vaix welingelichte zijde vernemen wij evenwel, dat daarop heel weinig kans is. Gewonden van de vliegramp maken het goed. Ook de toestand van Hubermann vooruit gaande. PALEMBANG, 12 October. (Aneta- A.N.PJ De toestand van de patiën ten, die gewond zijn bij de Specht ramp, en die in het ziekenhuis Cha- ritas zijn opgenomen, is goed. De hee- ren Groeneveld, Schoch en Munro zullen vermoedelijk aan het eind van de week het -ziekenhuis kunnen ver laten. De toestand van den violist Hubermann en van freule Smissaert gaat vooruit. De aankomst van den hertog en de hertogin van Windsor op het station Friedrichsstrasse te Berlijn, waar hen een bloemenhulde ten deel viel. Links de „rijksorganisatieleider" dr. Ley. Het woord is aan.... Confucius: Het goede erkennen en het niet doen is gebrek aan moed. (Adv. Ingez. Med.) Vermoedelijk door Japansche vliegtuigen. SJANGHAI, 12 October. (Reuter.) Drie auto's van de Britsche ambas sade, die op weg waren van Nanking naar Sjanghai, zijn onder machine geweervuur genomen door zes vlieg tuigen waarvan gezegd wordt, dat zij van Japansche nationaliteit waren, in de nabijheid van Mintsjong, op een plaats zestien mijl ten zuiden van Sjanghai. Het feit deed zich vanmiddag om vier uur (pl. tijd) voor. Niemand werd gewond. De Britsche assistent van den attaché voor luchtvaart was een van de inzittenden der auto's, die, naar verklaard wordt .duidelijk zicht baar de Britsche vlag voerden. De Britsche autoriteiten hebben de Ja panners in kennis gesteld van het in cident en dezen hebben een commu niqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat hun geen kennis was ge geven van het feit, dat de auto's naar Sjanghai op reis waren. Aanslag op Amerikaansch consul-generaal. BEYROETH, 12 October (Havas). De consul generaal der Vereenigde Staten te Beyroeth (Noord-Syrië) Marriner, is hedenmorgen door een onbekende met revolverschoten ver moord. De motieven van den dader zijn nog niet opgehelderd. Te Cairo ontvangen bijzonderheden be treffende dezen moord, melden, dat hij naar het schijnt buiten het consulaat generaal uit zijn auto stapte, toen een man naar men meent een Armeniër, a bout portant op hem vuurde. Hieraan wordt toegevoegd, dat den man een visum voor een reis naar de Ver eenigde Staten geweigerd was. Kleetling-, Schoeisel- en Dekkingfonds. De spaarders voorKLEEDING-, SCHOEISEL- en DEKKING, Kunnen Slechts Door Uw hulp reeds binnenkort het allernoodzakelijkste aanschaffen. Verleen die hulp en stort Uw bijdrage op het gironummer van den gemeente ontvanger No. 13556, met vermelding Bestemd voor de K. S. D.-inzaineling. HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. De loonen in de havens te Amsterdam en Rotterdam worden verhoogd. 3 Het schijnt, dat de Japanners bij Sjang hai thans een groot offensief ingezet hebben. 4 Frankrijk overweegt de openstelling van de Fransch-Spaansche grens. 4 De negenmogendheden-conferentie zou te Brussel bijeenkomen. 4 De belastingheffing in Noord-Holland blijft in 1938 ongewijzigd 6 De wereldkampioen weet de afgebroken partij tegen Aljechin niet tot winst te voeren. g De plannen van de provincie Noord-Hol land over de kwestie van drinkwater uit het IJselmeer. 8 ARTIKELENENZ. R. P.: Strijders. 1 R. P.: Een nieuwe „Kop" 3 Tijdgenooten: Ritter 3 H. D. Vertelling: De vluchtelingen. 6 J. H. de Bois: De Rotterdamsche Kunste naarsgroep R 33 exposeert te Haarlem 7 K. de Jong: Joseph Pembaur. 7 J. B. Schuil over: Naar 't U lijkt. 7 J. B. Schuil over: Terug naar Methusalem. 7 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Vertegenwoordi ging in het buitenland. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1