EEN NIEUWE „KOP" Wijziging in het uiterlijk van Haarlem's Dagblad DINSDAG120CT0BER 1937 HSAREESTS DAGBEAD 3 Zes nieuwe hockeyvelden te Amsterdam. In den buitendijkschen Buitenvelderschen polder. B. en W. van Amsterdam, deelen aan den raad mede, dat met de uitvoering van enkele onderdeelen van de werken ter verdere uit voering van het Boschplan, nog niet kan worden begonnen, omdat de gemeente, ten gevolge van een minder vlot verloop van een deel der procedures ter onteigening van gron den voor het Boschplan, nog niet over alle, voor die uitvoering noodige, terreinen kan be schikken. Teneinde te voorkomen, dat deze vertraging het aantal arbeiders, dat bij de uitvoering van het Boschplan te werk is ge steld, ongunstig zou beïnvloeden, verdient het aanbeveling, in de plaats van deze tot 1938 uit te stellen werkzaamheden thans over te gaan tot het uitvoeren van een ander onderdeel van het Boschplan, dat zich eveneens leent tot uitvoering in werkverschaffing. Hiervoor komt in aanmerking het aanleggen van een com plex voor zes hockeyvelden op aan de gemeen te toebehoorende gronden in den Buitendijk schen Buitenvelderschen polder, hetwelk zal aansluiten aan het sportterrein voor de sport vereniging Twentsche Bank, dat krachtens besluit van den raad wordt aangelegd, en dat een onderdeel vormt van het sportcentrum 111 het Boschplan. Het totale bedrag, noodig voor de uitvoering van het geheele werk is 342.000, waarin is inbegrepen een bedrag van ongeveer 144.900 aan arbeidsloonen en van ongeveer 25.600 aan toelagen voor tramgeld, brandstoffen e.d. en gedeeltelijke bijdragen in de sociale lasten, samen ongeveer 170.500. De uitvoering dezer werken schept een werkgelegenheid van ongeveer 6578 man- weken. Hooger loonen in <le havens. Tien procent vermeerdering. Maandagavond zijn nabij De Klomp twee jongemannen bij een ongeluk zwaar ge wond. Uit de richting Ede naderde omstreeks half tien een zware zeswielige vrachtauto, gela den met fruit en op weg naar Amsterdam, door nog onbekende oorzaak zwenkte de wa gen plotseling naar links over den weg, waar door hij in botsing kwam met een uit tegen overgestelde richting komenden vrachtauto. De fruitauto reed ten gevolge van de botsing met volle snelheid in een sloot, waarbij de, cabine geheel in elkaar gedrukt werd. Het duurde geruimen tijd eer men de beide in zittenden uit de ruïne kon bevrijden en toen men daarin geslaagd was, bleek zoowel de chauffeur, de 30-jarige H. Blok, als de naast hem zittende jongeman, de 18-jarige J. Zijde veld, zeer zwaar gewond. In hoogst ernstigen toestand werden zij naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Men vreest voor hun leven. CHINEESCHE ONDERSCHEIDING VOOR DEN MINISTER-PRESIDENT. De regeering van de Chineesche republiek heeft onzen minister-president, Dr. H. Co- lijn, het grootkruis in de orde van de Jade toegekend. Dit is de hoogste Chineesche on derscheiding. Zij is samengesteld uit jade en brillianten en wordt gedragen aan een rood lint met witten rand. Het is nog niet bekend, wanneer de Chi neesche gezant te 's-Gravenhage, de heer Wunsz King, die op weg van Genève naar zijn standplaats is, de versierselen van deze decoratie aan dr. Colijn zal uitreiken. UIT DE STAATSCOURANT. Bij het oversteken geweifeld. Ernstige aanrijding onder Wassenaar. Maandag is op den Rijksstraatweg te Was senaar ter hoogte van de Maaldrift, de 25- jarige mejuffrouw R. uit Leiden door een auto gegrepen en twaalf meter weggeslingerd Mejuffrouw R. wilde met de fiets aan de hand den Rijksstraatweg oversteken. Midden op den weg gekomen weifelde zij een oogen- blik. Hierdoor kon de bestuurder van een uit de richting Leiden naderende auto, de heer R. uit Bussum, een aanrijding niet voor komen, hoewel hij uit alle macht remde. Me juffrouw' R. bleef met ernstige verwondingen op den weg liggen. Nadat de eerste hulp was geboden, is het slachtoffer naar het Aca demisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Haar toestand is ernstig. Bij KB. is aan G. Oosterhuis. op zijn ver zoek met ingang van 15 October 1937, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Marum. Bij K.B. is met ingang van 1 November 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Bergen CL.) S. D. Douven, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter der gemeente Melick en Herkenbosch. Bij K.B. is met ingang van 15 October 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Idaarderadeel, Mr. C. N. Renken. Bij KB. is met ingang van 15 October 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Amstenrade, Mr. F. J, baron Van Hövell tot Westerflier, De heer Van Hövell tot Westerflier, die 27 jaar oud is, is volontair ter Secretarie dei- gemeente Eist (Betuwe). Kort daarop kreeg Haarlem's Dagblad een nieuwen eigenaar, die den jeugdigen J. C. Peereboom op 1 Dec. 1887 tot directeur en hoofdredacteur benoemde. Tot de eerste daden van den nieuwen directeur behoorde een wij ziging van den kop. Het woord „populair" ver- ween bovendien weer uit den ondertitel en en veel beter resultaat kwam nu aan den vag: l\ITffcl\ RI T T E R. Ze kunnen alles van hem zeggen dat hij te vriendelijk is door de radio dat hij te veel schrijft, te veel leest, te veel redacteurschappen bekleedt, dat hij niet alles kan lezen wat hij beoordeelt en niet alles kan beoordeelen wat hij leestze kunnen hem „de man van Utrecht" noemen en zeggen dat hij veel te veel op zijn kerfstok neemtmaa dat deze schrijver, ethicus, politicus, journalist, radio-preker, nutslezer, rechtsgeleerde, kunstenaar niet knapper is en niet meer weet en kèn (wanneer hij den tijd daarvoor heeft) dan de meeste zijner bedillers, dat kunnen ze niet van hem zeggen (wanneer ze de waarheid zeggen). Man uit het Huis van Bewaring ontsnapt. Maandagochtend omstreeks tien uur heeft een Duitscher, wiens uitlevering door de Duitsche regeering was gevraagd en die sinds eenige weken gedetineerd was in het Huis van Bewaring te Assen, kans gezien daaruit te ontsnappen. De man was op Vrijdag 1 October door de Asser rechtbank gehoord, in verband met een verzoek om uitlevering door de Duitsche re' geering. Hij zou zich in Duitschland hebben schuldig gemaaakt aan oplichting, terwijl hij zich tevens onttrokken zou hebben aan de verplichting om zich op bepaalde tijdens te melden bij de geheime staatspolitie. Deze belangstelling van de Gestapo had hij te danken aan het feit, dat hij wegens landver raad heeft terecht gestaan, van welk feit hij echter was vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Twee jongemannen levens gevaarlijk gewond. De besturen der beide Scheepvaartver- eenigingen hebben aan de besturen der werk nemers organisaties medegedeeld, waartoe zij uiteindelijk bereid zijn, ten aanzien van de voorwaarden voor het aangaan van nieuwe collectieve arbeids-overeenkomsten, ingaande 18 October 1937 en eindigende 31 Maart 1938. Over het door de werkgevers getroffen compromis is door de besturen van boven genoemde arbeidersorganisaties met hun leden vergaderd op j.l. Zaterdag en Zondag. De belangrijkste punten van overeen stemming zijn: 1. Verhooging van alle loonen, tarieven enz. met nigang van 18 October, met circa 7 pro cent. De basis voor het dagloon wordt met dien datum f 5.20. Met ingang van 3 Januari 1938 zal nogmaals een verhooging worden toegepast nl. van circa 3 procent, zoodat op dien datum een verhooging van totaal 10 procent op de thans bestaande loontarieven. zal zijn ver kregen. Een geschilpunt hierbij maken nog uit de loonen en tarieven voor de houthaven te Amsterdam. De Amsterdamsche werkge vers hebben als voorwaarde gesteld, dat op houtschepen ploegen voor avond- en nacht arbeid niet meer als „bijkomende" ploegen zullen worden betaald. Indien deze voorwaar de door de arbeiders niet wordt aanvaard, zijn de werkgevers niet bereid voor dit deel van het bedrijf bovengenoemde verhoogingen toe te passen. Alle wachtgeldrekeningen zullen worden be eindigd, waardoor de normale verhoogingen voor de vaste arbeiders worden hersteld. Met ingang van 3 Januari 1938 zal in de machinale bedrijven worden overgegaan tot invoering van een continuregeling, gebaseerd op een drieploegenstelsel. Over den vorm en de betaling zal nader overleg worden ge pleegd vóór begin Januari. De werkgevers hebben zich het recht voorbehouden per 31 Maart 1938 hun standpunt ten opzichte van deze regeling nader te bepalen indien deze voorwaarde bij niet aangesloten bedrijven niet eveneens zal worden doorgevoerd. De vacantie der vaste arbeiders zal van 4 op 6 dagen per jaar worden gebracht. Losse arbeiders krijgen op basis van het aantal door elk individueel gewerkte dagen recht op vacantie tot een maximum van ver dagen per jaar. Het facultatief stellen van de taak van 4% uur op eventueel 4 uren (z.g.n. wanhaal) zal uit de arbeidsregeling worden geschrapt. Eveneens zullen worden beëindigd de combi natie middag- en eerste nachttaak en de be voegdheid tot drie uur extra arbeid zonder overwerkbetaling. IR. DE KOK EN SCHMIDT CRANS VOOR DE MICROFOON. Hedenavond te 10.45 uur zal de A.V.R.O. een vraaggesprek uitzenden met de heeren ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de „Ko ninklijke" en H. M. Schmidt Crans, chef-in structeur van de nationale luchtvaartschool over hun sportvlucht naar Afrika. Iets uil de historie der H.D. koppen Dit blad verschijnt vandaag met een nieu wen kop o.p de voorpagina. Niet alleen is een nieuw lettertype toegepast voor den titel „Haarlem's Dagblad", waarbij deze titel maar 60 van de tekst-breedte der pagina in neemt inplaats van de volle breedte, zooals vroeger, en aan weerszijden door „blokjes" tekst wordt geflankeerd, maar bovendien is de verdere tekst in den kop tot het minimum beperkt. Daardoor is aanzienlijke ruimte ge wonnen op de voorpagina, hetgeen ten goede zal komen aan de hoeveelheid belangrijk nieuws, die daarop een plaats kan vinden. Natuurlijk is de verandering in het letter type van den titel het meest opvallend en vele lezers zullen vandaag hun dagblad een oogen- blik verbaasd aanzien. Misschien zullen er zijn die er niet erg nïee ingenomen zijn. Maar er varing bij wijzigingen in het verleden leert, dat die aanvankelijke indruk niet stand houdt. Niet alleen went men zeer spoedig aan den nieuwen kop, maar bovendien blijkt later, als men den ouden nog eens terugziet, dat de nieuwe veel en veel beter voldoet. Waarom een nieuwe kop? Omdat „alles stroomt", omdat alles ver andert, omdat de wereld niet stil staat en de courant daar een markant beeld van geeft in het kort, omdat wij' den tijd voor moderni seering gekomen achtten. Ons bezwaar tegen den ouden kop was „in hoofdzaak" geworden dat de zware, vette letter de pagina over- heerschte zonder daar een geheel mee te vor men. Ditzelfde bezwaar deed zich indertijd ook gevoelen bij den opmaak van advertentie- en tekstpagina's, maar is daarin al eerder ondervangen. In den loop der tijden bleek dat te zware titelregels de tekst wegdirukten en het geheele beeld onrustig maakten. In de advertentiepagina's werd dat vroeger nog ver ergerd door het gebruik van zware kader- lijnen e.d. Dat alles is verdwenen; het typo grafisch uiterlijk van Haarlem's Dagblad is door die wijzigingen geweldig verbeterd. Nog kort geleden introduceerden wij een nieuw lettertype voor de koppen in de tekstpagina's dat nieuwe verbetering bracht. Toen wij besloten hadden ook den kop van de krant te wijzigen hebben wij verschei dene proeven genomen met verschillende let tertypen en indeelingen eer het huidige resul taat, dat ons volkomen voldoet, bereikt was. Teneinde een goed geheel te kunnen bereiken hebben wij die proeven niet genomen met door teekenaars voor dit speciale doel ontworpen letter fantasie-letter dus. zooals dat in de typografie genoemd wordt en zooals in vroe gere koppen steeds werd toegepast maar met een in serie vervaardigde kop-letter van een der groote lettergieterijen. Om dit ver schil duidelijk te maken zou men van een „officieel-erkend lettertype" kunnen spreken. Het thans gekozene draagt den naam Atlas; dat is dus het lettertype waarin u vandaag den titel Haarlem's Dagblad op de voorpagina ziet uitgevoerd. Bij deze gelegenheid schijnt het wel interes sant eens even te herinneren aan vroegere koppen, die de titelpagina van Haarlem's Dagblad in een historie van ruim vierenvijftig jaar droeg. De drukkers-uitgevers Bomans Co. die dit neutrale dagblad in 1883 oprichtten begonnen wel -met een zeer fantastisch geval. Hieronder ziet u de zeer barokke uitvoering van den kop in het eerste nummer, dat op 11 Juli 1883 verscheen;. Binnen een jaar hadden zij hier genoeg van, want reeds op 1 Juli 1884 vinden wij de wel zeer veranderde maar naar onze hedendaag- sche 'begrippen ook allesbehalve fraaie uitvoe ring die hier volgt, met den ondertitel „Popu lair Nieuws- en Advertentieblad": Ik moet hierbij vermelden dat het uiterlijk van de courant nog meer wijzigingen onder ging in den loop der tijden. Zoo werd o.a. ook het formaat meermalen vergroot. En in 1898 vinden wij den volgenden kop; Zijn opvolger, in de eerste jaren der eeuw ingevoerd, was voorbestemd tot een zeer lang durig leven. Hij hield, althans wat het letter type van den titel Haarlem's Dagblad betreft, tot 3 Januari 1929 stand. De bijbehoorende tekst werd in den loop der jaren ingekrompen en het wapen verdween, maar het lettertype van den titel, dat den meesten onzer lezers nog wel bekend zal voorkomen, hield ongeveer een kwarteeuw stand: Op 3 Januari 1929, dus nu bijna negen jaar geleden, voerden wij den kop in dien u Maan dag nog op de krant hebt gezien en dien wij hier thans voor het laatst afbeelden: Natuurlijk geven deze sterk verkleinde foto grafische reproducties geen geheel juisten in druk van de vroegere aspecten van de krant daarvoor zou men onze oude „leggers" moeten raadplegen maar als curiosa mogen zij er wezen en een stukje van de rustelooze evolutie in het dagbladbedrijf geven zij typisch weer. Wij hopen en verwachten dat onze lezers zeer ingenomen zullen zijn met den nieuwen kop. Zelf hebben wij hem niet ééns, maar vele malen beschouwd eer wij hem uitverkoren. E11 onze waardeering steeg bij iedere volgende beschouwing. Daarom temeer verwachten wij succes van deze „verbouwing van den voor gevel", R. P. Meisje onder tram gedood. Noodlottig ongeluk bij De Bilt. Maandagavond omstreeks 9 uur fietsten even voorbij De Bilt op het nieuwe kruispunt, waar de weg naar Amersfoort afbuigt, twee dienstboden van het Herstellingsoord Zon negloren te Soestcjuinen. De meisjes kwa men uit de richting De Bilt en sloegen op het kruispunt links af om zich over den Amersfoortschenweg naar huis te begeven. Op het laatste moment bemerkten de meis jes, dat uit de richting Utrecht met volle snelheid de Zeistertram naderde. Een der meisjes sprong van de fiets, doch het andere, de 20-jarige mej. C. H. Schilperoord, weifelde te lang en werd door de tram gegrepen. Zij kwam onder den voorsten wagen terecht, die haar een tiental meters meesleurde. Toen men de ongelukkige had bevrijd bleek het dat beide beenen bij den romp waren afgereden. In hoogst zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer met een ambulance-auto van den G. G. D. naar de Rijkskliniek te Utrecht vervoerd, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Uitbreiding personeel Arbeids inspectie. Kans voor niet-wachtgelders uiterst gering. De regeeringspersdienst deelt mede: Tengevolge van de publicatie in de dagbla den van den inhoud der ontwerp-begrooting van het departement van Sociale Zaken voor het dienstjaar 1938, waarbij onder meer uit breiding van het personeel der arbeidsin spectie met eenige controleurs en admi nistratieve ambtenaren wordt voorgesteld, ko men dagelijks bij het departement van so ciale zaken en bij den directeur-generaal van den arbeid talrijke sollicitaties in. Aangezien echter voor het vervullen van vo- renbedoende vacatures overleg behoort te worden gepleegd met het plaatsingsbureau van het departement van binnenlandsche zaken en met het centraal capitulantenbureau van het departement van defensie en deze bu reaux beschikken over een groot aantal Can dida ten, is de kans op een benoeming voor hen, die buiten het corps wachtgelders en daarmede gelijkgestelden staan, uiterst ge ring. Amsterdam's telefoon wordt goedkooper. Voorstellen aan den raad om wijzigingen ïn te voeren. B. en W. van Amsterdam schrijven aan den raad, dat de verlagingen, die den laatsten tijd zijn aangebracht zoowel in het tarief van den rijkstelefoondienst als in de telefoontarieven van de gemeenten 's-Gravenhage en Rotter dam, hun aanleiding hebben gegeven te over wegen, of ook het tarief van de gemeentetele foon moet worden verlaagd. Zij zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat, met bestendi ging van den abonnementsprijs voor een en kelvoudige aansluiting en van den prijs per gesprek, eenige verlaging van enkele onder deelen van het tarief wel aanbeveling ver dient. Behalve verlaging van eenige bedragen, is het wenschelijk in de tariefsbepalingen eenige wijzigingen aan te brengen, die eensdeels ver band houden met de komende automatisee ring van het uitgaande interlocaal verkeer, anderdeels aanvullingen en veranderingen be treffen, die in den loop der jaren noodig zijn gebleken. De voornaamste wijziging, welke wordt voor gesteld, is de verlaging van het recht van aansluiting. Dit recht bedraagt bij het rijk 6 en bij de gemeente Amsterdam 15. Thans wordt voorgesteld dit te verlagen tot 7.50. De kwestie-Kiès in de S. D. A. P. De heer Kiès heeft via de redactie der Ar beiderspers een schrijven over het bekende conflict in Friesland aan de leiding der S. D. A. P. gezonden, waarin hij ten aanzien van zijn al of niet verschijnen voor de commissie van den Partijraad en om misverstand te voorkomen, het volgende constateert: 1. „Nimmer heb ik geweigerd inlichtingen te geven aan wie dan ook (dus ook niet aan die commissie) over het zakelijke deel van het conflict". 2. Van die commissie is nog niets anders bekend, dan dat zij bestaat; haar opdracht en bevoegdheden ken ik niet, een uitnoodi- ging of eenig ander teeken van leven, van haar, ontving ik niet. 3. Eerst als ik haar opdracht ken en een uitnoodiging van haar ontvang, kan ik haar antwoorden in hoeverre ik haar als rechter erkennen kan en in hoeverre niet. 4. De twee-honderd-vijftig afgevaardigden der laatste gewestelijke vergadering, die op de navergaderlng kennis namen van mijn antwoord aan Vorrink en van de brieven en stukken, die ik daarbij overlegde, machtig den mij, desnoods de geheele commissie van de hand te wijzen. 5. Mocht ik geheel of gedeeltelijk mijn medewerking aan het onderzoek dier com missie weigeren (wat ik officieel eerst kan doen. als ik haar opdracht ken en een uit noodiging van haar ontvang), dan zal ik die weigering openbaar verantwoorden. Ik erken natuurlijk het recht der leden van de Partij op die verantwoording".

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5