II4QMF DE SPORT WELLNER H.D.-V ertellimg Wij planten in October: Éh WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Josephine Bullerverceniging. Bestrijding van prikkellectuur. Ill de kleine zaal van hotel „Lion d'Or" aan den Kruisweg hield de heer M. H. E. Nolthenius de Man, commissaris van Rijkspolitie, voor de afdeeling Haarlem van de Josephine Butler-vereeniging, een lezing over „De bestrijding van de pornographie in binnen- en buitenland". Na een kort welkomstwoord van de pre- idente, mevr. A. M. Kool-Pierson, was het voord aan den heer Nolthenius de Man, die illereerst een omschrijving gaf van porno grafie, welk woord we het best met prikkel lectuur kunnen vertalen, lectuur met een sterk sexueelen inslag. Ons gevoel verzet zich meestal tegen de pornografie, die als pervers en gemeen ge brandmerkt dient te worden. Bestrijding er van vinden we reeds in 1640 in Haarlem, waar een schilder wegens het schilderen van pornografische afbeeldingen, op de pijnbank het leven liet, terwijl zijn schilderijen „door beulshanden verbrand werden". Twee eeuwen later was het Josephine Butler, die den stoot gaf tot het verzet tegen de gereglementeerde ontucht, een streven, dat ook in ons land spoedig aanhangers vond. In het begin van deze eeuw slaagde men er in. de staten te bewegen, een overeenkomst te sluiten, die aan deze misstanden een einde moest maken. Ons land gold in het begin dezer eeuw als een oorsprong van tal van pornografische voorwerpen, die in het buitenland zelfs den naam van „articles d'Amsterdam" kregen. Het is moeilijk, een algemeene definitie van de „publications obscènes" te geven. In 1923 werd dit onderwerp ook door den Vol kenbond ter hand genomen, al deed hij op dit gebied niet, wat tegen den vrouwenhan del gedaan is. We] werd overeengekomen, dat de verschillende landen hun wetgeving zoo zouden veranderen, dat de pornografie straf baar werd gesteld. In 1930 werd hier te lande de bestrijding der pornografie gecentraliseerd en onder de politie ondergebracht, waardoor zij o.a. ook recherchesteun kreeg! Het bureau kreeg on middellijk de handen vol met het keuren van boeken, die de plaatselijke politie-autoritei- ten toezonden. Moeilijk is steeds, een scherpe grens te trekken. Tal van boeken zijn moei lijk juist te qualificeeren, omdat zij eigenlijk grensgevallen vormen. Daarbij komt nog, dat de staat allerminst zedemeester mag spelen. De politie moet alleen strijden tegen wat be paald ergerlijk is. Spr. gaf vervolgens nog een korte uiteen zetting van enkele bestrijdingsmethoden in de ons omringende landen. Vooral in Duitsch land is onder het huidige bewind op dit ge bied zer veel verbeterd, in Frankrijk daar entegen heerschen de ergste wantoestanden, waartegen vrijwel niets gedaan wordt. In Engeland bestaan zeer strenge bepalingen, zoo zelfs, dat, daar boeken over sexueele voor lichting gevaar loopen in de ban te worden gedaan. Zwitserland vertoont veel overeen komst met ons land. Weenen daarentegen vertoont gelijkenis met Parijs, met dit ver schil, dat de verboden lading daar onder een medische vlag vaart. Na de pauze behandelde spr. de „Sitten- geschichte des Weltkrieges" van dr. Magnus Hirschfeld, die 111 ons land eenigen tijd ge leden veel stof deed opwaaien, waarop spr. uitvoerig commentaar gaf. OPENING BAZAR NED. HERV. DIACONIE. Dinsdagavond werd in de Diaconie der Ned. Herv, Gem. in de Jansstraat de bazar ten behoeve van de Diaconie geopend. Ds. C. J. van Paassen hield een korte toe spraak, waarin hij opmerkte dat hij al veel bazars geopend had, maar weinige beoog den het mooie doel, dat deze bazar zich ten doel stelde. De meeste menschen zullen zich aldus ds. Van Paassen wel afvragen wat voor verband er bestaat tusschen de Diaconie en een bazar. Doch dit verband is niet zoo moei lijk te vinden. De Diaken is het orgaan van de barmhar tigheid der kerk. Een Diaken is een dienaar! Onze Diaconie bedoelt op te heffen, te ver kwikken en te steunen. Maar om goed te doen, is er iets, behalve liefde, noodig. Wij kunnen in deze wereld nu eenmaal niet zon der geld. Om arme. behoeftige menschen te helpen, is geld noodig. Ziethier het verband tusschen de Diaconie en dezen bazar. Zoo'n bazar heeft verschillende mooie pun ten De menschen leeren elkaar weer wat beter kennen. Ze koopen weer eens wat van Ik hoop, dat deze 'oazar veel succes zal heb ben. Dat wij. althans gedeeltelijk, door dezen bazar in de gelegenheid zullen zijn, vele armen te steunen". FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 12 October 1937. A. Hubert, lasscher, wonende te Haarlem, Indischestraat 146. Curator Mi'. F. M. J. J. Duynstee te Haarlem. L. van der Voet. winkelier in kruideniers waren, wonende te Abbenes, gemeente Haar lemmermeer. Hoofdweg 1784. Curator Mr. P. Tideman, te Haarlem. Cornells de Jong. handel drijvende onder den naam de Jongh en Co, Kweekerij Vreden- bureh. handelaar in bloembollen, wonende te Hillëgom, Loosterweg II no. 29. Curator Mr. J. H. J. Simons, te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: D. Chr. Moorhoff, timmerman, wonende te Santpoort, gemeente Velsen, Hyacinten straat 16. Curator Mr. J. O. Baron te Bever wijk. J. F. Steenkamp. schilder, wonende te Haar lemmermeer, Nieuwe Meerdijk 252. Curator Mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer D. Krijger, eleetricien, wonende te Wor- merveer, 'warmoesstraat 86. Curator Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. M. J. Boomars. vertegenwoordiger, wonende te Haarlem, Vergierdeweg 30, Curator Mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem. Wegens hetverbindend worden der uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van C. Chardon, winkelier, wonende te Nieuw- Vennep, gem. Haarlemmermeer, Curator Mr. J. H. van Gelderen te Haarlem. M. Laan. wed. Jacob Betjes, firmante han- deldv. Jacob Betjes. wonende te Assendelft Curator Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. Wijlen J. Kapteyn, gewoond hebbende te Zandvoort, Curator Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuys te Haarlem. PUNCTUEEL! Spreekwoordelijk punctueel zijn de Junghans horloges. Junghans' horloge-collectie bevat vele en zeer mooie variaties, gebaseerd op het thema van precisie en duur- zaamheid .Idea le geschenken! (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Geslaagd aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam voor het doctoraal examen in de Germaansche taal en letterkunde (Duitsch) cum laude, de heer H. Meyer Jr.. en voor de gezamenlijke tentamina natuurkun dige vakken, eerste gedeelte van het candi- daatsexamen in de geneeskunde mej. A. J. Hoogenboom. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- kerk te Haarlem op Donderdag 14 October des namiddags van 34 uur door den heer George Robert. Het programma luidt: 1. Preludium en Fuga f kl. t. J. S. Bach 2. a. Sempre semplice S. Karg-Elert b. Canzona idem 3. Fantaisie C. Saint-Saëns 4. Offertoire sur des Noëls A. Guilmant 5. a. Fugue. A. Honegger b. Choral idem 6. Toccata M. Monnikendam GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede straat handschoenen en ceinturen; pakje kwitanties; pijpleiding; pakje inh. instrumen ten; hondenhalsriem; Oppenkamp, Ja va- straat 9, broche; Marrïnga, Plein 35, bank biljet; Boterbloem, Leidscheplein 30 rd„ bril; ter Mets. Plataanstraat 47, damesdas; Waal, Gen. Cronjéstraat 35, kat; Schulte, Saenre- damstraat 82, Staatsloterij; Hoogland, Ach terweg 4, rijwielplaatje: v. d. Eisen, Anegang 14, rijwielplaatje; de Wijs, Jan Evertsenstraat 31, rijwielplaatje; Medebïik, Leidschevaart- weg 17, Heemstede, zegelring; Wieher, 2e Hoogerwoerddwarsstraat 13, dekzeil. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 14 OCTOBER. Progr. 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.50 Pauze, 10.50 Pa rijs Radio, 12.35 Ned. Brussel, 2.20 Parijs Radio, 2.50 Danmarks Radio, 4.35 Londen Regional, 5.20 Fransch Brussel, 5.50 Motala, 6.20 Keulen, 7.30 Hamburg, 8.20 Fransch Brussel, 11.20 Dan marks Radio. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional, 12.50 Droitwich, 2.20 Londen Regional, 1250 Droitwich, 2.20 London Regional, 3.35 Droitwich, 6.40 London Regio nal, 6.55 Pauze, 7.00 Droitwich Progr, 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplaten concert: Cabaret programma: la Wij brengen u, le deel 2 Cavelli's; 2. Oh Susannah, Ernst Busch; 3. Verschiedene Schweizer Jodler, Minnah Reverelli, 4. Going home, Boswell Sisters; 5. Gershwin foxtrot medley le deel, 2 vleugels; 6. L'étoile d'amour, Lucienne Boyer; 7. Kaffee klatsch, Adalbert Lutter; 8. Wij brengen u, 2e deel, 2 Cavellis; 9. The Lonesome road, Boswell Sisters; 10. Cali- fornische ballade, Ernst Busch; 11. Gershwin- foxtrot medley, 2e deel, 2 Vleugels; 12. J'ai revé de t'aimer, LucienecBoyer; 13. Through southern climes, le deel, Reg. Dixon; 14. Hier ist eine Wobnung, Adalbert Lutter; 15. Oua, oua, Kanui en Lula; 16. Through southern cli mes, Reg. Dixon; 17 Tomi, tomi, Kanui en Lula. 8.0012.00 Diversen. ALNETYBO '37. De tentoonstelling van den Algemcenen Nederlandschen Typografenbond geopend. De Alnetybo '37. de tentoonstelling van den Alg. Nederl. Typografenbond, die in een der bovenzalen van restaurant Brinkmann wordt gehouden en waarover in ons blad reeds bij zonderheden werden opgenomen, is Dinsdag avond onder veel belangstelling geopend. De voorzitter der afdeeling Haarlem van den A/N.T.B., de heer W. Sterk, heette de aanwezigen namens het hoofdbestuur en het bestuur der afdeeling Haarlem hartelijk wel kom en sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst, waaruit hij concludeerde, dat er veel interesse bestaat voor het geor ganiseerde. Spreker zette uiteen, dat voor lichting op het gebied van het drukwerk noodzakelijk is en dat men met deze expo sitie beoogt den smaak van den drukwerk verbruiker te verbeteren. In groote lijnen ging spreker vervolgens de geschiedenis der organisatie na. De A.N. T.B. werd 1 Juli 1866 opgericht. Men had al spoedig met groote moeilijkheden te kampen, doch de kern van den bond bleef bestaan en toonde zich in staat invloed op de arbeids voorwaarden uit te oefenen. 1 Juli 1914 kwam de eerste arbeidsovereenkomst tot stand, waarmede een hechte basis voor de ontwik keling van het georganiseerde bedrijfsleven was gelegd. Spreker herinnerde voorts aan de beteekehis van de vakopleiding in de ty pografie. In de twintig jaar van zijn bestaan is het leerlingenwezen uitgegroeid tot een organisatie, die tot voorbeeld voor andere bedrijfsta'kkken kan dienen en ook gediend heeft; teekenend is wel. dat de regeering tot officieele erkenning overging. Tenslotte wees spreker er op, dat de bond steeds meegegaan is met de mechanisatie van het bedrijf, waar aan de verbetering van den vaktechnischen dienst, de studieclubs en de voorlichting in de vakorganen het hunne hebben bijgedra gen. Na deze inleiding werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de expositie onder deskundige voorlichting te bezichtigen. Zooals wij reeds meldden omvat de ten toonstelling modellen van drukwerk uit vroeger jaren en thans. Men kan er kennis nemen van de resultaten van hoog-, diep- en offsetdruk, van het werk der cyclostyle; men krijgt een indruk van inkt- en papier fabricage, van de moderne bindmethoden en van de vervaardiging van het cliché. Bijzon der interessant zijn zeer zeker ook de „snuf jes" van de machinezetterij. De wand van de Commissie ter bevordering van de vak studie geeft een overzicht van den belang- wekkenden arbeid dezer instelling. Voorts wordt o.m. getoond, wat in den A.N.T.B. ge daan wordt ter vergrooting van de vak kennis. VEREENIGING „GELOOF EN WETENSCHAP" Het bestuur van de Vereen. „Geloof en We tenschap" heeft de leden uitgenoodigd voor de tweede bijeenkomst in dit seizoen, die Maandagavond 18 October in den Stads schouwburg wordt gehouden. Prof. dl". Floris van der Mueren uit Leuven zal een voordracht houden over „Hoe men muziek leert begrijpen en mooi vinden", met muzikale illustratie aan het klavier. LIEFHEBBERS VAN CACTUSSEN EN VET- PLANTEN. De kring Haarlem van de Ned. Ver. van liefhebbers van Cactussen en vetplanten houdt Vrydagavond in hotel Lion d'Or een vereeni- gingsavond waarbij ook een onderlinge ten toonstelling georganiseerd wordt. SKILOOPEN llNDEMAH NAAR UW HART, kunt llook dit jaar in Amsterdam leeren! Onder leiding van den bekenden Skirieeraar JAN BOON zal een ski- cursus worden gegeven in de H.Ö.S., Prinsengracht hoek Westermarkt, op alle Maandagen van 18 Oct.6 Dec. a.s. Prijs 5.- voor den geheelen cursus Spoedige aanmelding bij de REISBUREAUX LISSONE-LINDEMAN Amsterdam, Leidschestraat 5 en Dam 10 Telef. 32727, toestel 7 is dringend gewenscht! (Adv. Ingez. Med.) z'n Wdln^ Een cassette Wcllncr Tafelzilver! Begcerenswaardig bezit. Een dage lijks weerkeerende vreugde. Prach tige modellen, dubbelzijdig gede coreerd, dus dubbel waardevol- 25 Jaar gegarandeerd. Zie bij Uw leverancier de Wellner-collectie! Voor iets aparts (Adv. Ingez. Med.) JUBILEUM BIJ FIRMA CARELS Dinsdag 12 October herdacht de heer E. Otto het feit, dat hij voor 25 jaar bij ge noemde firma in dienst trad als bakker-be zorger. In de versierde bakkerij werd de jubilaris in het bijzijn van het grootste gedeelte van het personeel toegesproken door den heer G. J. Taaie, directeur der Vennootschap, die namens de Ned. Vereen, van Werkgevers een diploma met medaille aanbood. Tevens werd de jubilaris toegesproken door den heer G. J. Wanders, bedrijfsleider, die namens de di rectie een enveloppe met inhoud overhan digde. Tenslotte werd het woord gevoerd door een lid van het personeel, den heer J. Geerlings, die als stoffelijk aandenken van het personeel een horloge den jubilaris ter hand stelde. De heer Otto betuigde zijn dank voor de huldiging, toespraken en cadeaux, waarna het personeel nog een uurtje gezellig bijeen bleef. „DOOR INSPANNING UITSPANNING". Bovengenoemde vereeniging opent op Woens dag 20 October het seizoen in den Stads schouwburg, met een opvoering van „Zee mansvrouwen", tooneelspel in vier bedrijven door Herman Bouber, onder regie van Arie Mourik. Vrijdag 22 October wordt deze voor stelling eveneens in den Stadsschouwburg her haald voor de Haarlemsche werkloozen. In de week daarop worden de derde en vierde op voering hiervan gegeven in „Monopole" te Zandvoort. Zondag 28 November 1937 komt D.I.U. op het door „Hierna Beter" te Medemblik georgani seerde Nationale Tooneel Concours uit met „Het Chineesche Landhuis", tooneelspel in 3 bedr. door Marion Osmond en James Corbet, nadat ook hiervan eei'st nog een opvoering in „Monopole" te Zandvoort is gegeven. Zaterdag 4 December wordt er in den H.K.B. alhier een feestavond met bal georganiseerd, waarvan het programma nog nader bekend zal worden gemaakt. CONCERTEN VAN HAARLEM'S GEMENGD KOOR. Door Haarlem's Gemengd Koor, dirigent Jan Booda' zullen in het a.s. seizoen de vol gende concerten gegeven worden. Op Zondagmiddag 2 Januari in de Gem. Concertzaal een Bachconcert, waarop door het koor o.m. gedeelten uit het Weihnachts Oratorium en uit de Nieuwjaarsdagcantafce „Singet dem Herrn ein neues Lied" gezongen zullen worden. Als solist zal dien middag me dewerken, de hoboïst Jaap Stotijn. Donderdag 24 Februari zal Haarlem's Ge mengd Koor naast de „Psalmus Hungaricus" van Kocaly, „La Vita Nuova" van Wolff- Ferrari uitvoeren. Als solisten werken hier aan mede: me vrouw Joy Mac Arden, sopraan, Louis van Tulder, tenor en Lucien Louman, bariton. Daar de orkestpartij van deze twee werken zeer uitgebreid is, zal de H. O. V. belangrijk versterkt worden, terwijl Emmy van Eden en Piet Halsema de vleugel en orgelpartij, welke in deze twee werken voorkomen, zullen ver zorgen. Verder ligt het in de bedoeling na deze uitvoering „Der Fliegende Hollander" van Richard Wagner in studie te nemen. De afschuwelijke opdracht. door J. P. BALJé. TOEN ze op zijn bellen de deur had opengedaan, zag hij direct, dat het weer mis was. „Da-ag", zei ze toonloos, en ze probeerde een glimlachje te f oreeeren. Maar hij zag aan haar vlekkerig gezicht en de roode randen om haar oogen, dat ze lang en veel gehuild had. Hij voelde zich down, toen hij haar naar de huiskamer volgde. Ze had het licht nog niet op en hij zette zich zwijgend aan het raam. Een straatlantaarn wierp een flauw schijnsel naar binnen. Els schonk een kopje thee voor hem in. ze rommelde wat aan de theetafel, liet een lepeltje vallen en een paar maal snoot ze haar neus. Niets zeggen maar, haar even tijd geven, wat tot zichzelf te komen. Straks, als ze zicii wat beter voel de, zou hij informeeren. Jan dronk zijn thee. Een vlek geel licht van de straatlantaarn viel op zijn handen, twee sterke, stevige handen, die Elsje's blik vasthielden. „Envroeg Jan aarzelend. „Is hij weer te keer gegaan?" Ze knikte stom. „Vanmorgen", gaf ze toe, „en vanmiddag ook weer. Als een wilde! Kijk!" Ze liet hem haar arm zien. Een lange, vu rige schram liep er dwars over heen. Jan was ontzet. „Deeddeedhij dat?" Opnieuw knikte ze, en ze huilde zachtjes. Het was als het huilen van een heel klein meisje, dat mateloos verdriet heeft. Een rilling liep Jan over den rug. Hoe graag zou hij haar nu in zijn armen hebben genomen, hoe graag haar getroost en die tranen weggekust. Hij hield van haar. lang al. héél lang. Maar hij had het nooit ge zegd „Ik geloof, dat hij gek is, Jan! Ik kan het niet anders verklaren. Die wilde woede-aan vallenVroeger was hij altijd goed en lief voor me, en ik hield van hem, dol-, en dolveel. Ikikweet zeker, dat hij ook dol was op mij. Alleen ^den laatsten tijd is hij zoo veranderd, zoo eigenaardig geworden. Beslist, Jan, ik ben nu bangheel erg banghet kan niet anders, hij moét gek zijnVanmiddagvanmiddag ooooh. Ze rilde en zweeg. En ze keek maar naar Jan's handen, die sterke handen! „Ikik zie op tegen het oogenblik, dat ik hem weer terugzie. Jan. Ik.ikdurf niet meer te kijkenin die wilde, krank zinnige oogenoogen waarin alleen nog maar waanzin te lezen staatinplaats van genegenheidliefdezooals vroe ger Jan zuchtte. Hij zat met de handen tus schen de knieën, het hoofd gebogen. Hoe kon hij hier helpen? ,Jkikheb er aan gedacht er een einde aan te maken, Jan.hoor de hij Elsje's stem uit het donker opklinken, „ik heb hem willen dooden!" Een snik. Dan ging ze verder: „Maar ik durfde niet. Op het beslissende "moment werd ik zwak. Ik dacht aan al de goede da gen, aan vroegeren ik kon niet". Ze stond met een rak op. en was naast Jan's stoel. „Jij moet het doen. Jan!" zei ze hartstoch telijk. ..jij moet hem dooden. Ik heb een re volver. ik zal hem je geven. Dood hem. Jan, als je van me houdt!" Jan was eveneens opgesprongen. „Als je van me houdt, had ze gezegd. Dat beteekende dat ze hem liefhad, hij kon het niet an ders uitleggen. Maar wat ze van hem wilde, was afschuwelijk. Hem dooden, hem koel bloedig neerschieten! Jan, die zelfs geen muis, geen spin kon dood maken! Ze keek hem smeekend aan en hij sloeg beschermend zijn arm om haar heen. ,Het is verschrikkelijk", erkende ze, ..wat ik je vraag. Jan. maar zóó kan het niet langer. En ikik ben te laf „Jij mag het in geen geval doen!" pro testeerde hij. „in geen geval". En dan, nog aarzelend: „Waar is die re volver?" Uit een buffetlade haalde ze het moord wapen te voorschijn. Hij bekeek het met sta rende oogen. Dan wees hij met het hoofd naar boven. „Is hij daar?" vroeg hij. Ze knikte. Langzaam liep Jan naar boven, zachtjes en voorzichtig, als in een droom. Op z'n tee- nen sloop hij op de deur toe, waarachter hij hém wist, dien hij dooden moest. Zijn hand was aan de kruk, de deur vloog open. Hij keek in twee woeste oogen van waan zin fonkelend. Toen vuurde hij Een kreet, een doffe slag en het lichaam viel op het vloerkleed. De revolver ontviel zijn hand en even moest hij tegen de deur post leunen. Zachte stappen waren achter hemElsje. Haar hand was zacht op zijn arm. Stom keken ze beiden naar het doode lichaam in de kamer. Jan was de eerste, die zich herstelde. „We zullen hem in een laken wikkelen", zei hij, „het beste is. dat we alles zoo snel moge lijk opruimen". Mechanisch verrichtten zij het moeilijke werk. Toen ze klaar waren, was het volko men donker. „Ik haal een taxi", zei Jan, „we zullen hem begraven, buiten Het was een zwaar pak, dat ze in de taxi droegen, Ze reden door de stille, donkere buitenwijken, op den landweg. „Wacht hier", beval Jan den chauffeur, „we rijn binnen een half uur terug". Elsje kon haar tranen niet terughouden, toen Jan een put groef met de spade, die hij had meegenomen. Het was een Sombere, naargeestige avond, mistig en kil. Ze hui verde. Na een half uur was het gat groot genoeg. Het lichaam plofte er in, Jan wierp er klui ten aarde op, stampte het graf toen dicht. „Zoo", zei hij, „laten we maar vlug weg gaan". In de taxi huilde Elsje tegen rijn borst. ,,'t Was afschuwelijk", gaf Jan toe met een rilling, „ik kón het bijna niet doen „Ach Jan", klemde ze zich aan zijn borst vast, „en dan te weten, dat het een paar we ken nog de liefste trouwste hond was, dieper bestond... Hoe kón het lieve beest zoo dol worden". (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden). Eremurus. Eremurus hoort tot de planten, die niet in iederen tluin op haar plaats zijn. Maar wie aan deze forsehe planten met de hoog-op gaande trossen een goede plaats kan geven, zal over zijn keus zeker geen spijt hebben. Tegen een achtergrond van boomen, liefst tusschen wijdgeplante heesters, zoodat de planten niet tot den grond toe zichtbaar zijn, en in de volle zon, dat is de manier waarop Eremurus op zijn voordeeligst uit komt en de prachtige hooge trossen met hun witte rose, gele of terracotta bloemen laten rich zóó op hun allerbest zien. Een verrukkelijk mooie plant, dit wortelge was uit Midden-Azië; een vrij onbekende tuinplant nog, waarschijnlijk omdat, zij vrij duur is. Want „stekken", dat gaat niet bij Eremurus, de plant wordt uit zaadverme- nigvuldigd en dat is een kostbare geschiede nis. Het duurt namelijk een jaar of vijf, zes voordat zoo'n zaailing bloeibaar is. De wortels van Eremurus zien eruit als groote zeesterren of gedrochtelijke spinnen met „pooten van bijna 'n halven Meter lang Het lichaam van de spin of de zeester Is de knop waaruit in het voorjaar de plant zal komen. Deze maand worden de worel- sterren plat in den grond gelegd en wel zoo, dat er boven de neus nog een centimeter of zes grond komt; denkt u eraan, dat Eremurus vetten en voedzamen grond noodig heeft en goed doorlatend. Nu dekken we onze planten 's winters licht af en be schermen in 't voorjaar de opkomende bla deren tegen nachtvorst. Dat gaat het beste door een mat over een paar latten boven de plant te leggen. De kleuren waarin Eremurus voorkomt, zijn wit, rose en geel voor de reuzen-Ere- murus, die tot 2 meter hoog wordt en begin Juni bloeit; bijna een maand later komen de lagere soorten, die veel minder forsch zijn. Hierin komen de mooie terracotta-tinten voor, benevens bruin, geel en rose. Men noemt, deze kleinere Eremurus de Shelford-hybriden en ze leenen zich, door hun dunne stengels en fijnere trossen, uitmuntend „voor den snij". In een flinke vaas, een groote tinnen kan bijv., komen ze prachtig tot hun recht en de bloemen komen tot de laatste toe uit. Een Eremurus-bloem op zichzelf is een bui tengewoon fijn en sierlijk ding en doordat de afzonderlijke bloemen zoo open zijn blijft de geheele tros doorzichtig en krijgen we nooit dat compacte van bijv. hyacinthen. Wanneer het zacht weer blijft, kunnen we de wortels den heelen winter door blijven planten, tot vroeg in het voorjaar. Intus- schen is het bij Eremurus zoo gesteld, dat najaarsplanting beter is dan voorjaarsplan ting. Wanneer we ons de tinten van de Shel ford-hybriden voorstellen: terra, rose, brain, okergeel, kopergeel en crème, en dat door elk ander in een groote vaas. dan begrijpen we dat dit iets heel moois moet zijn. Maar ook het wit, geel of rose van de vroeg- bloeiende groote soorten komt buiten- onder bepaalde omstandigheden natuurlijk prach tig uit en al is Eremurus geen plant voor iederen tuin, al was 't alleen al door de af meting, toch mogen we deze werkelijk bij zondere, mooie plant nog wel eens onder de aandacht brengen. L. S. PROPAGANDA-AVOND. De afd. Noord-Holland van den Nederland schen Bond van Jongelingsvereenigingen op Gereformeerden Grondslag organiseert Don derdagavond 21 October een propaganda- avond in het gebouw van den Protestanten bond. Ds. P. Ch. v.. d. Vliet uit Utrecht zal de bijeenkomst leiden. M4RFT EtKICMTIN PURMEREND, 12 October 1937 Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 par tijen, wegende 49.000 K.G. Handel matig Hoogste prijs f 25. Kleine Boeren 7 f25,50 per 100 Kilo met Rijksmerk. Goudsche 2 f 29 per 100 Kilo mei Rïjksmerk. Boter 606 1,50—1,53 per K.G. Weiboter l.fl] —1,48 per K.G. Runderen, totaal 534 stuks. Vette koeien 400 5664 per K.G. Gelde Koeien 90 80160 per st. Melk koeien 13 150—275 per stuk. Stieren 33 43—54 per K.G. Paarden 12 70— 120 per stuk. Vette kalveren 91 30—60 per K.G. Nuchtere kalveren voor de slacht 193 816 per stuk. Nuchtere kalveren voor de fok 1017 per stuk. Vette varkens voor de zou- terij 265. Vette varkens voor de slacht 57—59 per K.G. Magere varkens 46 2040 per stuk. Biggen 250 1320 per stuk. Schapen 1514 1530 per stuk. Bokken 95 4—14 per stuk. Kipeieren 4,755.75 per 100 st. Eendeieren 2,(50 per 100 st. Piepkuikens 0.60— 0,65 per K.G. Oude kippen en hanen 0.35— 0,45 per K.G. Konijnen 0,30—1.50 per stuk. Eenden 0,300,50 per stuk. Duiven 0,40—3 per paar. Ganzen 1,90 per stuk. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling Eieren. Aanvoer 90.000 eendeieren 2.452,70. 50.000 kippeneieren 65/66 K.G. f5.10—f5 20 '64 K.G. f5,05—f5,15; 60 62 K.G. f4,95-' f5,10; 58'59 K.G. f4,90—f5; 56/57 K.G. f4.70 —f4,80; 53/55 K.G. f4,35—f4,65; 50/52 K.G. f4—f4,30; 45/49 K.G. f3—f4.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10