Haarlem's Dagblad Thans militair toestel in Indië neergestort Alle inzittenden om het leven gekomen Bruggenbouw. Duitschiand garandeert België onschendbaarheid. Bijstand in geval van aanval of invasie. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16659 Uitgave Lourens Co9ter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred, 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 13 October 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4- regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Noodlanding bij Noordkust van Java had noodlottigen afloop Een week nadat Indië werd opgeschrikt door de tijding van het bij Palembang aan de „Specht'' overkomen ongeluk, is het thans door een nieuwe ramp getroffen. Hedennacht is bij een oefenvlucht van Priok naar Soerabaya een militair toe stel, de T. 13 bij Tandjoeng Awarawar aan de Noordkust van Java in zee gestort. Alle negen inzittenden: kapitein-luitenant ter zee H. G„ de Bruyne, H. Uurbanus, officier van den 'marine stoomvaartdienst, M. Yethake, eerste officier-vlieger, P. Spronk, sergeant-vlieger, F. H. Plevier, korporaal-telegra fist, P. J. S. de Groot en G. J. Zuyderhoudt, militiematrozen (beiden in opleiding voor zeewaarnemer), G. J. Rutte en A. A. Goedhart, korporaal-vliegtuigmakers, zijn 0111 het leven gekomen. Onderzoek van wrak nog niet mogelijk Commandant en techni sche chef luchtvaartdienst onder de slachtoffers De T 13 was 18.42 uur met de stellen waren vliegtuigen, voor Dinsdagavond om T 16, beide toe- nieuwe marine een oefenvlucht van Priok naar Soerabaya vertrokken. De toestellen wilden aan de Noordkust van Java nabij Tandjoeng Awarawar een noodlanding maken, aangezien het on mogelijk was, tengevolge van slecht zicht, het Westgat van Soerabaya binnen te loopen. De T. 13, welke zich in de nabijheid van de T. 16 bevond, is daarbij door onbekende oorzaak loodrecht neer gestort. Het moet als zeker worden aange nomen, dat alle inzittenden bij de ramp zijn gedood. Het toestel drijft ondersteboven op het water, de cabine is verbogen. Een onder zoek binnen boord onder water is nog niet mogelijk geweest. Vis- schersprauwen, welke in de buurt wa ren, verleenden assistentie. Zes vlieg tuigen hebben de omgeving afgezocht naar drenkelingen, doch deze niet gevonden. Een lichter en het gou vernementsvaartuig „Pollux" zijn op weg naar de plaats van de ramp. De T. 13, was een Fokker, type T IV, een drijvertoestel, zoowel bommenwerper als zee verkenner. Het departement van Defensie heeft in dertijd 24 vliegtuigen bij Fokker besteld. Alle vliegtuigen waren bestemd ter versterking van de marine luchtmacht in Ned.-Indië. Het meerendeel van deze toestellen, welke in 4 series van 6 gebouwd werden, is al afge leverd. De modernste en snelste toestellen van deze series zijn van 12 tot en met 24 genummerd, zoodat het neergestorte vlieg tuig daartoe behoort. De berichten over deze toestellen waren zeer gunstig. Nog onlangs waren drie van deze machines naar Singapore gevlogen om aanwezig te zijn bij de opening van het nieuwe vliegveld. De bemanning Kapitein luitenant ter zee H. G. de Bruyne was chef van den Marine luchtvaartdienst te Soerabaja. Hij heeft vele dienstjaren achter den rug zoowel bij de Marineluchtvaart hier te lande als in Ned.-Indië. Hij gold als buitengewoon bekwaam, een van de meest vooraanstaande figuren in de marine. Voordat hij tot chef van den Marineluchtvaartdienst in Ned.- Indië benoemd werd werkte hij eeni- gen tijd bij den marinestaf op het departement van Defensie in Den Haag. Hij maakte zijn derde reis het zou ook de laatste zijn naar Indië als eerste officier van Hr.Ms. „De Ruyter", toen deze kruiser zijn eerste reis naar de Oost maakte. Kapitein-luitenant ter zee De Bruyne werd in 1894 geboren. Hij kwam, na het Konink lijk Instituut voor de Marine te hebben door- loopen, in Augustus 1914 als adelborst le klasse bij onze zeemacht. Een half jaar daar na volgde zijn bevordering tot luitenant ter zee 3e klasse, in 1916 tot luit. ter zee 2e klasse en in 1924 tot luit. ter zee le klasse. Met ingang van 1 Juni 1936 werd hij be noemd tot kapitein-luitenant ter zee. Overste de Bruyne was ridder in de Oran- je-Nassau-orde en ridder in de orde van Cambodja (Frankrijk) De officier van den Marine Stoomvaart dienst le klasse H. Uurbanus werd eveneens in 1894 geboren. Hij werd in Augustus 1917 tot officier-machinist 3e klasse benoemd, in December 1920 tot officier-machinist 2e klasse en in Februari 1932 tot officier M.S.D. le klasse bevorderd. Ook de heer Uurbanus telde vele dienstjaren bij den vliegdienst in Nederland en in Ned.-Indië. Hij was laatste lijk chef van den technischen dienst van het vliegkamp in Ned.-Indië. De officier-vlieger le klasse M. Vethake, die in 1897 werd geboren, ving zijn loopbaan bij de Koninklijke Marine in November 1922 aan als adelborst bij de Marine-reserve. Hij werd in 1923 benoemd tot officier-vlieger 3e klasse, in October 1924 bevorderd tot officier vlieger 2e klasse en in Mei 1934 tot officiér- vlieger der eerste klasse. De heer Vethake. heeft in 1929 deelgeno men aan de vlucht van eenige Dorniers naar Ned.-Indië. Na deze vlucht werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Vethake was chef van den radio dienst van het vliegkamp Morokrembangan. Rouw in Indië De ontsteltenis, welke in Indië gewekt is door het bekend worden van de ramp met de T. 13. is allerwege zeer groot. In verband met de ramp van de T. 13 hangt van verschillenden gebouwen te Batavia de vlag halfstok. In artikelen in de dagbladen worden de slachtoffers herdacht, waarbij er op wordt gewezen, dat de marine-luchtvaartdienst met één slag zijn commandant en zijn technisch chef heeft verloren. De algemeene secretaris heeft het volgend schrijven gericht aan den commandant zee macht „De Landvoogd vernam met leedwezen de tijding van den verongelukten T. 13 met alle inzittenden. Zijne Excellentie verzoekt u haai de elnemmg te willen aanvaarden na deze te hebben betuigd aan de nabestaanden van hen, die bij de vervulling van hun plicht "ijn gestorven". Zomerpostzegels brachten ruim 86.000 op. Blijkens de thans ontvangen offi- cieele gegevens heeft de bruto-op- brengst boven de frankeerwaarde van de zomerpostzegels 1937 86.921.92 bedragen. Na aftrek der onkosten blijft als netto-opbrengst een bedrag van 77.390 over. Bevendien is wegens extra porto, ge plakt op voor den luisterwedstrijd A.V.R.O. gebruikte briefkaarten, een bedrag van 9.131.30 beschikbaar. De opbrengst van den te verkoopen voorraad gebruikte zomerzegels is nog niet bekend. (De openstelling van de groote brug over de Storstrom heeft de wereld met ontzag vervuld voor dit machtige Deensche werk. Dene marken is nu van plan twee nog grootere bruggen te bouwen, over 'Oresund en Groote Belt.) Onlangs heeft men met ontzag In de krant het beeld aanschouwd, Hoe de Deen vandaag den dag, Machtig groote bruggen bouwt. Zonder veel lawaai vooraf, Rustig door de jaren heen, Practisch, degelijk en af, Bouwde de bescheiden Deen. Wij gevoelen hier de band Met een land van klein formaat, Want ook wij zijn een klein land, Dat veel nieuwe bruggen slaat. En de Denen bouwen door, Naar ons verder wordt gemeld, 0 Er zijn bruggenplannen voor 'óresund en Groote Belt. Bruggen, kunstig en massaal, Vergen arbeid, hard en stug Voor 't benoodigd kapitaal, Komt het land over de brug. Hier is iets, waarin een land, Ook al is het nog zoo klein. Door zijn wilskracht en verstand, Eerbiedwekkend groot kan zijn. Staten zooals onze twee, Mogen krachtig verder gaan, En hun bruggen van den vrêe Naar een beter toekomst slaan. EUWE—ALJECHIN. De vierde partij in den grooten strijd is weder in remise geëindigd en de wereldkam pioen en zijn uitdager staan in punten nog precies gelijk. De weg is nog lang, maar alle deskundigen zijn het erover eens, dat de bei de schaakmeesters aan elkaar gewaagd zijn en dat zij met inzet van al hun krachten strijden. Daardoor wordt het verloop van elke partij van het grootste belang. Ook dat van de zesde, die Zaterdag a.s. zooals men weet, onder auspiciën van Haar lem's Dagblad in het Gemeentelijk Concert gebouw wordt gespeeld. Te onzen kantore Groote Houtstraat 93 (Tijdingzaal) zijn nog toegangsbewijzen verkrijgbaar ad f 1 per stuk Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingfonds. KONING SALOMO DEED in zijn tijd wijze daden. Door Uw bijdrage voor het KLEEDING-, SCHOEISEL- en DEK KINGFONDS kunt U hetzelfde doen. Stelt daarom niet uit en stort Uw bij drage op het gironummer van den ge meente-ontvanger No. 13556, met ver melding: Bestemd voor de K.S.-D.- inzameling. Uitwisseling van nota's tusschen Duitschiand en België. (Zie ook pag. 4). BERLIJN, 13 October. (D.N.B.) Vanmiddag zijn in het ministerie van Buitenlandsclie Zaken de volgende nota's gewisseld tusschen den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, en den Belgischen ge zant, Vicomte Jacques d'Avignon. De Duitsche nota luidt als volgt: In naam der Duitsche regeering heb ik de eer Uwe Excellentie het volgende mede te deelen: De Duitsche regeering heeft met bij zondere belangstelling kennis genomen van de openbare verklaringen, die de Belgische regeering afgelegd heeft om de internatio nale positie van België uiteen te zetten. Zij heeft van haar kant herhaaldelijk, in het bijzonder door de verklaring van den Duit- schen rijkskanselier in zijn rede van 30 Januari 1937, haar opvatting terzake ken baar gemaakt. Aan den anderen kant heeft de Duitsche regeering kennis genomen van de verklaring van de Britsche en van de Fransche regeering van 24 April 1937. Aangezien het nog geruimen tijd kan du ren alvorens een verdrag ter vervanging van het Locarno-pact tot stand is gekomen, en in het verlangen, de vreedzame samenwer king der beide landen te versterken, acht de Duitsche regeering het gewenscht, haar houding jegens België reeds thans nader uiteen te zetten tot dit doel legt zij de volgende verklaring af: 1. De Duitsche regeering heeft kennis genomen van de opvatting die de Belgische regeering tot uiting- heeft gebracht nl.: a. dat zij in volle souvereiniteit een politiek van onafhankelijkheid wil voeren. b. dat zij vast besloten is de gren zen van België met al haar krach ten tegen iederen aanval en iedere invasie te verdedigen, te verhinderen, dat het Belgische grondgebied voor een aanval tegen een ander land gébruikt wordt als doorgangsgebied, of als operatiebasis te land, ter zee of in de lucht, en tot dit doel de de fensie van België op krachtige wijze te organiseeren. 2. De Duitsche regeerïng stelt vast dat de onschendbaarheid en de in tegriteit van België een gemeen schappelijk belang zijn voor de West-Europeesche mogendheden. Zij bevestigt haar besluit deze on schendbaarheid en integriteit onder geen omstandigheden te beïnvloe den en te allen tijde het Belgische grondgebied te eerbiedigen, uitge zonderd natuurlijk het geval dat België in een gewapend conflict, waarbij Duitschiand betrokken is, deelneemt aan een tegen Duitsch iand gerichte militaire actie. 3. De Duitsche regeering is bereid, evenals de Britsche en de Fransche regeering, België bijstand te verlee- nen ingeval het voorwerp zou zijn van een aanval of invasie. w.g. FREIHERR VON NEURATH. De Belgische nota luidt: De Koninklijke Regeering heeft met groote voldoening kennis genomen van de verkla ring, die vandaag door de rijksregeering te harer kennis is gebracht. Zij spreekt haar daarvoor haar oprechten dank uit. W.g. VICOMTE JACQUES D'AVIGNON. Anti-semiti«cW maatregelen in Dantzig. Het volgende seizoen zullen naar Havas ui1 Dantzig verneemt. Joden geen toegang mee hebben tot de badinrichtingen. Er zullen speciale plaatsen voor hen worden gereser veerd. 1 Het woord is aan Channing: Wie zich ernstig aan het iverk zet vindt middelen, of, als hij ze niet vindtschept middelen. Stoffelijk overschot der Specht- slachtoffers naar Nederland. PALEMBANG, 13 October (Aneta-A.N.P.) Heden is het stoffelijk overschot van de slachtoffers, gevallen bij de Specht-ramp, overgebracht naar een schip van de K. P. M. voor verder vervoer naar Nederland. In den droeven stoet bevonden zich behalve de burgemeester van Palembang ook vertegen woordigers van de K. L. M. en de K.N.I.L.M. De toestand van de patiënten, die thans in het ziekenhuis worden verpleegd, valt goed te noemen. De heeren Groeneveld en Schoch zullen waarschijnlijk Vrijdag per vliegtuig naar Bandoeng vertrekken. De heer Munro zal Zaterdag per vliegtuig naar Singapore gaan. De toestand van den heer Hubermann is vooruitgaande. De commissie van onderzoek wil de voor- loopige geruchten betreffende het breken van een drijfstang, hetgeen als directe oor zaak van het ongeval zou zijn aangeduid, noch bevestigen, noch ontkennen, zoolang het geheele onderzoek en het rapport der commissie niet gereed is. Haarlemsche Gemeenteraad. Mevrouw M. Geerlings bedankt om gezondheidsredenen. Mevrouw M. Geerlings heeft wegens ge zondheidsredenen bedankt als lid van den Haarlemschen gemeenteraad. Zij had daarin voor de S. D. A. P. zitting sinds een half jaar, toen zij den heer Engels opvolgde. De opvolger. Op de candidatenlijst van de S. D. A. P. staat als opvolger van mevrouw Geerlings de heer C. van der Winden, secretaris-penning meester van de afdeeling Haarlem' van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond. aarschijnlijk behoort U reeds tot de tienduizenden, die jaarlijks van het plaatsen van een „Groentje" in Haar lem's Dagblad profiteeren. Vergeet U dan niet, bij Uzelf te rade te gaan, of daar niet nog eens aanleiding voor is. I-IEDEN: 12 PAGINA'S Een militair toestel is in Indië nabij Soe rabaja neergestort; alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Mevr. Geerling bedanktk als lid van den Haarlemschen gemeenteraad. Dr. A. F. Philips schenkt een schilderij aan het stedelijk museum te Amsterdam. De regeering zou invoering van een kin dertoeslag overwegen. Duitschiand zal een „eenzijdige verkla ring" publiceeren, waarbij de Belgische neutraliteit wordt gewaarborgd. De president van Catalonië. Companys. trekt zich terug. Het jongste bombardement op Madrid heeft talrijke slachtoffers geëischt. De vierde partij tusschen Euwe en Alje- chin is remise geworden. ARTIKELEN, ENZ. J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. Van onzen Weenschen correspondent: Balkanstemming in Belgrado. L. S.: Wij planten in October H. D. vertelling: De afschuwelijke op dracht. K. de Jong: Kerkconcert. J. B. Schuil: V. Z. O. D.De Katjangs Van onzen Zwecdschen correspondent: Hoe de sport in Zweden aan subsidies komt. H. v. B.: Herfst in de Ardennen. •hr. dr. J. C. Mollerus: Van Curacao naar Suriname. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1