ASTORIA Amsterdam VERKADE DEKKERS Hongaarsche Orkest Bandi BaIOgh DE K.S.D.-INZAMELING TE HAARLEM. WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 HA'AREEM'S DAGBLAD 2 overstelpend succes met het beroemde (Adv. Ingez. Med.) De Ned. Vereeniging van Huis vrouwen jubileert. De Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. Veel heeft de vereeniging in dien tijd gedaan om de belangen van de huisvrouw op allerlei gebied te behartigen. Een van de belangrijkste punten die altijd de aandacht der vereeniging gehad heeft was "wel het consumentenbelang. Gerequesteerd of geconfereerd werd o.a. over: onhygiënische behandeling van levens middelen (1915), uitvoermaatregelen en maxi mumprijzen. medezeggingsschap bij de distri butie f1917), benaming van maten en gewich ten '1918)). benoeming van vrouwen in Com missie van Advies voor de melkvoorziening, toezicht op economische belangen gemeen schappen (1921). invoerrechten op thee (1923. 1929 en 1932), invoerrecht op koffie, suiker prijs, automatische weeg-aparaten. inhouds maat van fiesschen. invoerverbod van schoe nen '1923), inhoudsopgave op verpakte waren (1924, '28, '34 "35 en '37). duurte van groen ten. ontwerp-tariefwet. jam- en limonade- besluit (1924), afschaffing van de el, benoe ming van huisvrouw in de Warenwet-Com missie (1928). stempelen van eieren, afschaf fing van mélanges (1929), afbetalingstelsel (1930). bijlevering van reparatiemateriaal bij kousen en confectiejaponnen '1931). sanee ring bakkersbedrijf '1932 en 1936), misbrui ken bij openbare verkoopingen. vermelding herkomst van waren, ontwerp-ijkwet, budget statistiek. weeldeverteringsbelasting (1933). verbod van verkoop met cadeaux. prijs van verpakte geneesmiddelen (1934). ontwerp- nieuwe warenwet '1935). verhooging accijns op oliën en vetten (1936). Ook het zoo moeilijke dienstboden vraag stuk is terdege onder de loupe genomen. Naast de conferenties op het Ministerie van Arbeid (resp. Sociale Zaken) werd in 1927 op advies van de Commissie tot bestudeering van het dienstbodenvraagstuk opgericht het Insti tuut tot Voorlichting bij Huishoudelijken Ar beid. Sinds 1936 zijn op voorstel van het Hoofd bestuur door verschillende afdeelingen ar beidsvoorwaarden voor huispersoneel opge steld. Verder heeft de vereeniging zich ook met succes bewogen op het terrein van den wo ningbouw en van de vakopleiding. Tenslotte werd nog geijverd voor tal van andere maat regelen in het belang der huisvrouw o.a. met succes voor vrouwencoupé's derde klasse, be zuiniging op schoolboeken, handhaving van den zomertijd enz. Zaterdag 23 October is er een sterrit van de verschillende afdeelingen naar Utrecht georga niseerd, waar dan het jubileum herdacht zal worden, De Haarlemsche afdeeling die met haar bijna 3900 leden de grootste der vereeniging is, zal op Vrijdag 29 October een vroolijken mid dag houden in de tuinzaal van het Gem. Con certgebouw om het 25-jarig bestaan der ver eeniging in de afdeeling te vieren. VAN «ewu-Kweawwn iféoarft clclk (Lu) bakker f „ROGGO" is te Haarlem verkrijgbaar a 8 cent per pakje bij: P. C. Bruyn, Oude Groenm. 22. Schaper, Overtonweg 11 en Romeinstr. 8. Simons, A. L. Dyserinck- str. 21. C. Eanke, St. Bavostr. 9. W. L. Klaver, Haitsma Mulierstr. 36. P. R. Beulink, Archipelstr. 12. M. C. v. d. Vooren, Kritzingerstr. 40. J. Putter, Pres. Steynstr. 43. N. Zaal, Pr. Halsstr. 54. S. T. Pessel, Ben Viljoenstr. 62. S. v. Brakel, Kloosterstr. 49. Oor, Kritzingerstr. 8. A. M. Benraadt, Koudenh. 4. A. v. d. Nagel, Hoogerw.str. 11. J. J. W. Bruggeman, Gen. Jouberlstr. 6. J. Heideman, Stuyve- santstr. 75. G. Keers, Brouwersv. 108 B. K. Graaff. Romolenstr. 60. B. J. v. Zwol, Zomervaart 156. J. Charitée, Kruistocht- str. 80 en Nic. Beetsstr. 11. H. H. Rijken- berg, Emmaplein 34. L. Renkema, Zuid- polderstr. 84. H. Oepkes, Cremerstr. 36. J. M. Smit, Nagtzaamstr. 12. J. Schave- maker. Brouwersstr. 57 en fil. Timor- str. 136. Meyer, Teylerstr. 38. v. Nes, Atjehstr. 40. D. Tromp, Vosmaerstr. 2. Buitendijk. Kritzingerstr. 9. N. de Graaf, Balistr. 24. J. D. Vooges, Indische str. 95. G. H. v. Zijl. Amsterd. Vaart 2. G. de Gorter, Eikenstr. 70. G. Bos, L. Marga- rethastr. 48. De Tijdgeest, Kloosterstr. Heinen, Rijnstraat 17. P. Steenken, Bak- kersstr. 33 te Heemstede bij: J. Haber- mehl en L. Pronk; te Bloemendaal bij: J. Tanis. J. Tuilenaar. F. Snel; te Voge lenzang bij: C. J. A. Freriks, G. Blijleven; te Bennebroek bij: K. C. Siitsma. F. G. Lommerse; te Santpoort bij: J. J. van Dillewijn. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 13 OCTOBER Volksuniversiteit: Leescursus. Bazar Ned. Herv. Diaconiehuis. Geopend van 2—5 en 7—10 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Een vrouw kwam" 2.30 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De man, die een ander was". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Maytimp" ('t Was in de Mei) met Jeannette Mac Donald. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Nee mevrouw, dit nooit!", 2.30. 7 en 9.15 uur. Cineone Theater: ..Llebeskommando". 1.30—5.30 en 7—11 uur. DONDERDAG 14 OCTOBER Stadsschouwburg: Charlotte Kohier met Marathondans. 8 uur. Bazar Ned. Hen'. Diaconiehuis. Geopend van 25 en 710 uur. Broederkerk, Parklaan: Samenkomst voor jonge menschen. 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Geeft zooveel ge kunt! Het Haarlemsche Crisis-Comité wendt zich ook dit jaar weer. thans tezamen" met het gemeentebestuur der Spaarnestad. tot de burgerij om nogmaals te steunen. Zeker, de tijdsomstandigheden hebben zich gewijzigd. Er is een verandering ten goede vast te stel len; maar in onzen Crisis Comité-kring is maar al te goed bekend, hoe noodig het is in den komenden winter nog hulp te ver- leenen. Juist daarom wordt deze October- collecte georganiseerd en hopen de organi satoren. dat het beroep, hetwelk het Crisis- Comité al zoovele malen deed, ook ditmaal verhoord zal worden. Vele kleintjes maken één groote. Er is in menig huisgezin nog de behoefte aan allerhande zaken. Men mag niet ver onderstellen, dat na zeven martel-jaren in enkele maanden de toestand zich in elk op zicht in gunstigen zin zou hebben gewijzigd. Dat zou in strijd zijn met de waarheid. Juist daarom vragen wij op 16 October nog eens weer de aandacht voor het werk van ons Comité. Gedenkt de collectrices en collectanten. Gij doet daarmede een goed werk, gij helpt in de komende winterperiode een aantal uwer medemenschen. De oproep van den Mi nister van Sociale Zaken heeft ons Comité daarbij gaarne aangegrepen, om in samen werking met het Haarlemsche Gemeentebe stuur deze collecte te houden. Alleen daar om bestaat er al een dubbele aanleiding dit werk te steunen. MOLLERUS, Secretaris Crisis-Comité. Ik zal doen wat ik kan! Wat al wel bij geruchte door tal van lezers van dit blad vernomen zal zijn: de tradi- tioneele herfstcollecte voor onze Haarlem sche werkloozeii en hun gezinnen, zal dit maal een tweeledig karakter dragen. Niet als in vroegere jaren, zal zij uitsluitend het z.g.n. Crisis-Comité ten goede komen dat sedert de opheffing van het Nationaal Crisis Comité zijn ouden naam van Comité ter be strijding van de gevolgen der Werkloosheid weer voert. Een flink deel van haar op brengst zal in de kas van het fonds voor schoeisel en kleeding vloeien, waarna Mi nister Romme bij elk kwartje, dat een werk- looze kans ziet té sparen, hetzij een kwartje, hetzij veertig cent al naar de grootte van het betrokken gezin bijpassen zal. Dit laatste doel. omdat het hier iets nieuw betreft, zal bij het houden van deze inzame ling stellig wel het meest de aandacht trek ken. Opperbest! Maar met dat al blijft zij toch ook de oude Crisis-collecte. En daarom moge ik ook voor zoover ze dat zal wg&en, wel weer eens voor haar op de tam-tam slaan. Als ik niet behoorde tot de kleine groep van menschen, die zulk een aanbeveling voor haar hebben te schrijven, maar alleen maar een van de Haarlemsche burgers was, die zich zagen uitgenoocügd Zaterdag voor het goede doel in den zak te tasten, dan zou ik. eer ik daartoe overging, twee dingen willen weten Voor eerst; „hoe is eigenlijk dat geld, dat wij, sinds 1930 nu al, hebben bijeengebracht, besteed?" en ook „is geld voor dit doel nu werkelijk nog wel noodig?" Op een behoorlijke beantwoording dezer vragen zou ik dan meenen recht te hebben. Vandaar het volgende: Sedert dat 1930 hebben wij, door de hulp van onze vaste con tribuanten en onze gevers en geefsters voor- één-of-meerdere-malen. in bijna zeven dui zend gezinnen, waarin het hoofd of de kost winner werkloos was geworden, den nood wat kunnen verlichten. Het bedrag, dat daarmee gemoeid is geweest, was werkelijk indruk wekkend, Het beliep meer dan een ton. nl. f 111.469.93 1/2. Is onze hulp dan misschien wel wat te royaal geweest? Niemand zal dat. geloof ik, durven beweren als hij de hier- volgende specificatie er van leest, deze be dragen door zeven duizend deelt en niet ver geet. dat het hier een tijdperk van zeven jaar geldt: Kleeding f 63483.13 V2 Schoeisel 16647.37 Beddegoed 3213,21 Levensmiddelen 186408 Huisraad 1215,59 Brandstoffen 3491,11 Verstrekkingen van allerlei an deren aard 16555.44 Toch zijn wij dankbaar, dat wij tenminste dit hebben kunnen doen. Nog ongeacht een bedrag van f 28000. dat wij voor den mid denstand beschikbaar hebben kunnen stel len. Maar nu is er dan toch zeker voor hulp en dus ook voor collecteeren voor dit doel geen reden meer! Metterdaad is er, sedert wij de vorige maal collecteerden, veel in Nederland veranderd. Wij hebben een troon rede gehoord, waarin de woorden ..economi sche opleving" voor kwamen. Wij hebben sta tistieken onder de oogen gekregen, waaruit bleek, dat gaandeweg honderdduizend werk- loozen, zooals dat in departementale termen heet. weer „in het bedrijfsleven zijn inge schakeld". Wij hebben nieuwe bepalingen voor werk- looze volwassen zoons en voor werkloozen, die kunnen sparen, zien aankondigen, die de bedoeling hebben de uitkeeringen wat te ver- grooten. Maar met dat al is één ding, hier in Haarlem tenminste niet veel veranderd: de behoefte aan hulp is niet minder gewor den. Zelfs wat het getal betreft is de wel stand maar weinig verbeterd. Er is een aan tal metaalarbeiders aan het werk gegaan. Maar daartegenover is weer een hoeveelheid bouwvakarbeiders werkloos geworden. En natuurlijk is thans de laatste, de allerlaat ste reserve wel opgeteerd. Terwijl de prijzen van de eerste levensmiddelen oploopen. Als ik niet behoorde tot de kleine groep van menschen. die aanbevelingen voor deze collecte te schrijven hebben, maar ik was slechts een van de velen.die door die kleine groep worden uitgenood igd. op 16 October opnieuw voor het goede doel in den zak te tasten, dan zou ik nu op deze manier inge licht stellig zeggen: ..dat Comité zal zijn zin en, wat nog meer zegt, die werklooze gezin nen zullen een bewijs van mijn gemeen schapsgevoel hebben". „Ik zal doen wat ik kan". VAN SCHELVEN. Voorzitter v. h. Comité ter bestr. v. d. gevolgen der werkloosheid. De Bilt voorspelt Zwakken tot matigen, in het Noorden later wellicht toenemenden wind uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, toenemende regenkans, wei nig verandering in temperatuur-. BAROMETERSTAND Hoogste 771.8 m.M. te Valentia. Laagste 752.5 m.M. te Reykjavik ei Isafjord. Dalingen van den barometer kondigden Gis termiddag reeds de nadering aan van een ac tieve depressie bij IJsland. In Engeland hield het gebied van hoogen luchtdruk stand. Het vereenigde zich met een Westelijker op den Oceaan gelegen gebied en breidde zich naar het Oosten over Centraal-Europa uit. De de pressie in het Zuidwesten werd iets naar het Zuiden gedrongen. In het geheele Westen en in West-Duitsch- land houdt het sombere weer met nu en dan nauwelijks meetbare hoeveelheden regen aan. In Noord- en Midden-Frankrijk en in Zuid- Duitschland lag in den morgen een uitge strekt mistgebied. In Scandinavië en het Oostzeegebied brak het wolkendek en heerscht zonnig mooi weer. In Zuid-Frankrijk was de nacht helder er daardoor de ochtendtemperatuur laag, plaat selijk zelfs om het vriespunt. In de bovenlucht is het zeer warm. De Alpenstations melden on bewolkt weer. met hoogere temperaturen dan gisteren. Op 2500 Meter hoogte veel hoogere. Ver in het Noordoosten werd de vorst thans reeds van beteekenis. Op IJsland is de tempe ratuur nog hoog. Het is te verwachten, dat de depressie in het Noordwesten haar invloed zal doen gevoelen tot op de Noordzee en aan het regiem van Noordelijke winden een einde zal maken, waarbij de regen kansen zullen gaan toenemen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 766 m.M. Stand van gister 764 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien KI Houtstraat 13 - Tel 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 9.50 uur; n.m. 22.26 uur. Strand berijdbaar van 15.00—20.30 uur. Belangrijke telefoonnummers t Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. LOUPEN EN LEESGLAZEN vanaf0.65 W. KUIPERS Zn., OPTICIENS. ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN KANTONRECHTER Automaat en herberg. In de Anegang is een hal, waarin een ze vental automaten zijn geplaatst, waaruit men gebak, croquetten en andere eetbare versna peringen kan bekomen door inwerping van een geldstuk. De hal kan door deuren van den openbaren weg worden afgesloten, maar is altijd open. Nu hadden omwonenden erover geklaagd, dat bezoekers van de hal bij nacht rumoer maakten, waardoor zij in hun nacht rust werden gestoord en de politie had, ten einde tegen den overlast te kunnen optreden, den huurder van de automaten willen brengen onder de bestaande gebodsbepalingen voor tapperijen en dergelijke. De verordening spreekt van huizen, waar men gelagen zet. welke op een lijn gesteld worden met tappe rijen en omdat gelagen zoowel eet- als drink waren kan betreffen, meende de politie, dat de hal was een plaats, waar gelagen worden gezet, zoodat deze op het uur, geldig voor tapperijen, gesloten zou moeten zijn. Aange zien dit niet geschiedde, was de huurder der zaak bekeurd en moest hij thans terecht staan. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie, was na raadpleging van Van Dale's woor denboek tot de conclusie gekomen, dat men kan zeggen, dat in de hal gelagen worden ge zet, al verschaft het publiek zich zelf de eet waren, Het schijnt, zei de ambtenaar, eenigs- zins gewrongen, de automatenhal onder tapperijen te rangschikken, doch zijns in ziens moet dit geschieden, waarom hij f 6 boete eischte. Mr. Stomps, de verdediger, betoogde, dat het rumoer, door nachtelijke bezoekers van de hal gemaakt, geen aanleiding mag zijn om tegen den huurder der automaten op te tre den: deze is daarvoor niet aansprakelijk. Wat de vraag betreft, of. de hal met de automaten op een lijn te stellen is met tapperijen, ver schilde de verdediger met den ambtenaar van meening. Z. i. kan van gelagen zetten alleen gesproken worden in localiteiten en moet men daarbij aan herbergen denken. Ook een der leden van de commissie uit den gemeen teraad voor de straatverordeningen had aan den verdediger verklaard, dat bij het vast stellen van het betreffende artikel der politie verordening niet aan automaten als waarvan hier sprake is, is gedacht. Pleiter drong daarom aan op vrijspraak. De kantonrechter was ook van meening, dat de automatenhal geen huis is, waar men gelagen zet, waarom hij verdachte vrijsprak. ONTHULLING MONUMENT F. v. d. WAL. De onthulling van het monument, geplaatst op het graf van wijlen den heer F. v. d. Wal, vooratter van den Algemeenen Nederland- schen Typografen Bond zal geschieden op Zaterdag 16 October, te drie uur in den namiddag, op de begraafplaats „Zorgvliet" te Amsterdam. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede straat, handschoenen en ceinturen; Jenner, Nachtegaalstraat 54, damesarmbandhorloge; de Groot. Gerrit van Heesstraat 16. school- étui: Roossloot. Standplaats Krocht, hand- 'armer; Petersen. Amsterdamschevaart 130 w„ heerenarmbandhorloge: v. d. Eijnde. Pijlslaan 132, damesarmbandhorloge: Jacobi, Pres. Steijnstraat 101 rd., damesjas; Bruinen berg, Meeuwenstraat 9, kat; Rekkers, Pla taanlaan 5. Bloemendaal, portemonnaie met inhoud; Rustenberg, Kloppersingel 175, id.: Ruigrok, Leidschevaart 270, Vogelenzang, id.; Overtoom, Kruistochtstraat 12. rozenkrans: Kroes, Pijlslaan 31. rozenkrans; Eppinga, Sa- turnusstraat 13, oliespuit; Tuni, v. Oorschot straat 21, damestasch met inhoud. Inzameling Kleedingfonds een Gemeenten hunnen langer inzamelen. telden Meerdere belangrijke giften reeds ontvangen. Bij zijn circulaire van 1 October aan de gemeentebesturen heeft de minister van So ciale Zaken als termijn voor de inzameling van gelden ten behoeve van het kleeding schoeisel- en dekkingsfonds voor werkloozen de maand October gesteld. Minister Romme verzoekt thans te willen mededeelen, dat hij heeft be sloten dezen termijn te verlengen met twee weken. Uit de bijdragen, die naar aanleiding van de door den minister gehouden radiorede binnenkomen, mag reeds thans met dank baarheid worden vastgesteld, aldus de mi nister, dat de begonnen actie zai slagen. Van Nederlanders, in het binnen- en buitenland, worden giften ontvangen, terwijl onderschei den landgenooten zelfs een zeer belangrijke bijarage hebben gestort. Daar blijkt, dat het Nederlandsche volk in al zijn geledingen met liefde bereid is een gave uit dankbaarheid ten behoeve van het fonds te offeren, meent de minister de ge meente besturen over iets ruimeren tijd voor de inzameling de beschikking te moeten geven, gelet ook op de van enkele gemeente besturen ontvangen verzoeken om goed te keuren, dat de actie in het begin van No vember wordt gevoerd. Tevens wordt aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in overweging is een andere methode voor de berekening van de verdee ling van de gelden van het fonds, dan aan gegeven is in de corculaire van 1 October, aangezien van eenige zijden als bezwaar naar voren is gebracht, dat bij berekenini van het aantal spaarders op 1 November, vele landarbeiders en andere seizoenarbeiders buiten de berekening zouden vallen. Ten slotte zij er nog de aandacht op geves tigd, dat het giro-nummer van het K.S.D.- fonds 141400 is. BLOEMENDAAL SPELDJESDAG VALKENHEIDE. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren zal ook ditmaal, wel op Zaterdag 16 October a.s. een speldjes dag worden gehouden voor het Jongens Op voedingsgesticht „Valkenheide" te Maars- bergen. Deze stichting heeft reeds vele jongens ge red en tot goede burgers der samenleving gemaakt. In ons gejaagde leven loopen wij zoo gemakkelijk gevaar om hoogstens even te ontroeren, wanneer wij van verwoeste le vens lezen. Toch gaat daaraan veel vooraf en de vreeselijke gevolgen zijn vaak niet na te speuren. „Valkenheide" is de vluchthaven voor deze schipbreukelingen der maatschappij Steunt daarom den arbeid dezer stichting- door een milde bijdrage te geven in de busjes die U Zaterdag 16 October zullen worden aangeboden. Wie dadelijk helpt, helpt dubbel. Collectanten kunnen zich aanmelden bij mej. P. G. Meij „Wildhoef", Bloemendaal. GEVONDEN VOORWERPEN. Donselaar, Bosch en Duinlaan 4-, een paar handschoenen; J. C. Roozekrans, Hasselaars plein 2, Haarlem, een heerenparapluie; Van Riessen, Bloemendaalscheweg 261, een da meshandschoen; Christiaans, Rollandstraat 88, Haai'lem, een gummi kindercape; Bakker Iepenl&an 33, een groote rol staaldraad; W. A. van Oijen, Lage Duin en Daalscheweg 9to, een lichtblauw kinderpakje; D. Konz, Camp- huizerlaan 10, Heemstede, een fietspomp; L. Boorsma, Zandvoorterweg 39, een tennis racket; Riedel, Distellaan 3, een ruwharige foxterrier; S. Reijnders, Julianalaan 17, een portemonnaie met inhoud; A. ter Laare, Leid schevaart 2, Vogelenzang, een vulpenhou der; H. J. Nijland, Graaf Florislaan 35, Vo gelenzang, een dameshandschoen; Nieuw- poort, Zomerzorgerlaan 38, een teddybeer; Zwiersen, Duinlustparkweg 6, een leesglas; Mej. Driehuis, consumptietent eindpunt Zee weg (10.30 tot 5 u. n.m.) 3 paar schoenen: Duivestein, Boschlaan 9a. een tompouce; P. Dhane, Dompvloedslaan 19, een polshorloge met armband; Ter Beest, Lage Duin en Daal scheweg 5. een vulpotlood en een gymnas tiekschoen; J. van Duin, Van Stolberglaan 9b een portemonnaie met inhoud; Politiebureau Overveen, een verm. gouden sierspeld, een roode klut, een huissleutel, een bruin jon genspakje. een rozenkrans, een verm. gou den medaillon. Politiepost Aerdenhout: een l, De aan het bureau gedeponeerde voorwer pen zijn terug te bekomen op werkdagen van 10 tot 12 uur voormiddags. HEEMSTEDE Rioleeringswerken hebben ernstige gevolgen. Sedert eenige weken is men bezig met het leggen van een stamriool door de Heem- steedsche Dreef, ter hoogte van de Haven. Ten einde het werk mogelijk te maken is langen tijd achtereen het bij grondwerk opkomende water weggepompt. Blijkbaar is daardoor zoo veel grondwater onttrokken aan lager liggen de veenlagen, dat vrij ernstige verzakkingen zijn opgtereden. Al spoedig bleek het, dat de gebitumeerde linker-rijweg lager kwam te liggen dan de rechter-weghelft. In den beginne liet deze verzakking zich nog niet zoo ernstig aanzien, zoodat men getracht heeft een eenvoudige op lossing te vinden door ook het plantsoen en daarmede de trottoirbanden zooveel als noodig bleek, te laten zakken. In de afgeloopen week is de wegverzakking echter ernstiger geworden en de betrokken ge meentedienst is er thans toe moeten over gaan, het wegdek ter hoogte van de Haven straat op te breken. Vanzelfsprekend is dit een schadepost, die de uitvoeringskosten hooger zal maken dan oorspronkelijk was geraamd. Nog erger is het, dat door de verzakking van de onderliggende grondlagen niet alleen het wegdek vernieuwd zal moeten worden, maar dat ook langs de Heemsteedsche Dreef gebouwde villa's geleden hebben. Van ver schillende huizen daar ter plaatse vertoonen de achtergevels scheuren. Naar wij vernemen zijn de betrokken huis eigenaars van meening, dat de gemeente voor een en ander aansprakelijk gesteld kan wor den en het is waarschijnlijk, dat hunnerzijds liieruit een actie zal voortvloeien. Ze zijn er weer, die verrukkelijke Parijsche wafels, met de zachte roomvulling. Bestrooid met poedersuiker. Verlaagde prijsper onsJ ct. (Adv. Ingez. Med.) ADRES AAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE Door de afdeeling Heemstede van de Ned. Roode Hulp werd het volgende adres aan den minister van Justitie gezonden: „De afdeeling Heemstede, van de Neder landsche Roode Hulp, vernomen hebbende dat eenige tientallen politieke vluchtelingen, die 1 Augustus 1.1. door de Nederlandsche Ju stitie naar België werden uitgewezen, op 13 October a.s. naar Nederland worden terug gezonden; van meening, dat dit onder de hui dige omstandigheden beteekent, dat het vrije verblijfrecht, dat zij in België genieten, plaats zal moeten maken voor insluiting en vrij- heidsberooving in Nederland; dringt er met klem op aan, een regeling te willen treffen, awardoor voor ons land onteerende gebeur tenissen worden voorkomen, door aan alle po litieke emigranten asylrecht te verleenen". JAARVERGADERING „INDISCHE RUURT- VEREENIGING". Dinsdagavond hield de „Indische Buurt- vereeniging" haar jaarvergadering in café „Wapen van Heemstede". In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer J. Neeskens, aan het overlij den van den heer C. Piere, in wien de ver eeniging een ijverig bestuurslid en een harde werker in het belang der vele kinderen uit deze buurt, verloren heeft. De vergadering werd daarna 1 minuut geschorst om in stilte den overledene te herdenken. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat hij zonder voorafgaande goedkeuring der le den het initiatief had genomen, grootendeels voor rekening der kas, "de kinderen der le den een bezoek aan het Circus te laten bren gen. De vergadering kon zich vereenigen met dit besluit. Besloten werd voorts stappen te doen tot het organiseeren van een kienavond in De cember. om den ouders een aangenamen avond te bezorgen, en door mogelijke baten de kas iets te bevoordeelen. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een klein nadeelig saldo was, nl. f 5.24, dat echter nog ruimschoots ge dekt wordt door een vroeger voordeelig saldo. Het ledental bleek dit jaar stationnair ge bleven te zijn. De penningmeester betreurt het echter, dat leden bedanken, die geen kinderen meer, of nog slechts 1 kind hebben. Dezen moesten juist steunpilaren blijven. Hun heengaan werd echter dit jaar door nieuwe leden aangevuld. De voorzitter dankte den penningmeester, den heer J. Loerakker voor zijn belangeloo- zen arbeid voor de vereeniging. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren J. Neeskens. voorzitter en G. Sluisdam 2e penningmeester, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. Piere werd gekozen de heer J. Vester. Aan het bestuur werd opgedragen weder om een St. Nicolaasfeest voor de kleintjes te organLeeren. in den geest van voorgaande jaren. Enkele kinderen, boven 6 jaar. die dit jaar door omstandigheden niet aan den auto tocht konden deelnemen, zullen als uitzon dering aan dit St. Nicolaasfeest je mogen deelnemen. Bij de rondvraag werden dankwoorden gericht tot het bestuur. TOONEELVEREENIGING „D.E.S." .X).E.S." opent Zondagavond het seizoen met de opvoering (op veelvuldig verzoek) van „Het lied van Moeder", tooneelspel in bedrijven en een voorspel. EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST Zaterdag 23 October a.s. zal het echtpaar v. d. Braak-v. Veggel, wonende Sumatrastraat 16 alhier, zijn gouden huwelijksfeest vieren. Beiden Brabanters van geboorte 'de bruide gom zag het levenslicht in Engelen, de bruid in Vlijmen) vertoefden zij eerst in Brabant, maar toen men als schildersgezel over de Duitsche grens beter voor het gezin kon zor gen dan in Brabants dreven, verhuisden zij naar Duitschland. Pas in 1933 volgden de beide oudjes hun kinderen naar Holland (die daar reeds eer der een bestaan gevonden hadden) en zoo trokken zij naar Heemstede, om te trachten hun laatste levensjaren in hun geliefd Hol land door te brengen. En dit kunnen er nog wel velen zijn. De bruidegom, die 73 jaren telt. is nog vol levenslust, de bruid die 71 jaar oud is, is minder sterk, maar kan toch nog wel wat jaren voor haar rekening nemen. Aanvankelijk was het de bedoeling dit gou den feest onopgemerkt te doen voorbij gaan, doch een commissie in deze zoo volkrijke buurt dacht er anders over. Een aardige eere- joort (een ontwerp van den heer N Voges) ;oont de plaats aan waar de oudjes wonen), en deze commissie zal er ook wel voor zorgen dat er ook eenige stoffelijke blijken van be langstelling komen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2