Herfst in de Ardennen Reizen maakt materialistisch WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD ft Toeristische indrukken uit Luxemburg DE schrijver van „De pastorie van Mastland", de latere hofprediker Van Koetsveld, de ondergeteekende had de eer en het genoegen in het jaar 1893 tot zijn cathegisanten te behooren, was tij dens zijn jongelingschap een der eerste „sportieven" in Nederland. Een groot wan delaar namelijk, had hij voor de Ardennqn een zekere voorliefde. Over zijn voetreizen en zijn eigenaardige wederwaardigheden van een honderd jaren geleden, heeft hij, zeer be hoorlijk vertellend, het een en ander ge schreven. Ook K. J. L. Alberdingk Thym, voelde zich tot deze streken aangetrokken. In de Belgische Ardennen bracht hij zekeren tijd door. In diens werken herkent men nu en dan de toon en de atmosfeer van Houffalize en de gebergten daaromtrent. Louis Couperus schreef een zijner „Uit zichten" te Luik, dwaalde wat rond te Chaudfontaine. Het zijn wél drie schrijvers van diverse pluimage. In hun arbeid treft het jaargetijde en de locale sfeer. De onderge teekende, door omstandigheden op zijn reis per Fordje naar Italië, tot een rustpoos ge noodzaakt in het groothertogdom Luxem burg, toen hij op het punt stond de lieflijke Moezel naar Duitschland over te steken, vind ruimschoots gelegenheid in de Ardennen rond te kijken. Brussel Brugge, Gent, Luik, La Roche, liggen reeds verre. De hersft is nabij, maar kondigt zich hier niet aan als bij ons in Holland. Vreemd^ men, komt er voortdurend toe, om alles en alles met de toestanden in het Vaderland te ver gelijken. Soms kan „le vent sauvage de No- vembre" in de lage landen reeds een week of vijf, zes te vroeg komen. Verwoestte hij niet jaren geleden, in September groote gedeelten van onze bosschen, om van windhoos en erger orkaangeweld niet te spreken. Hier valt er wat regen, een paar uren blaast de wind met tamelijk geweld uit het Noord-Oosten, dan schijnt de zon weer, in de nanoen, en ver- goudt het reeds gelend gebladert en de diepe donkerte der dennenbosschen op de wijde ge bergten. De herfst was er reeds te Luik en in de bosschen van Chaudfontaine. De schrij ver van Iskander en Eline had er natuur lijk op zijn manier flaneerend een halve eeuw geleden, óók „le promenade de la Mole" .gedaan. Hij was alleen en zwaarmoedig en zag in Chaudfontaine alléén het zwaarmoe- dig-karakteristieke van verre, trieste lichten, en duisterende bosschen, slechts het „uit zicht" door weemoedigheid omgeven. De Zuidelijke Ardennen in den herfst stem men zeker tot ernst en mijmering, maar wek ken de trieste overpeinzing niet. De natuur in Zuidelijk Luxemburg is die voor den ge zonden, levenskrachtigen en geestkrachtigen werker. De reizigervoelt zich omringd door den arbeid op het land en in de wijngaarden die eenige weken lang thans gestreng dooi de overheid gesloten zijn. In het Zuiden is" er de industrie, zijn er de veel begeerde mij nen. Nergens is de natuur in deze-oorden zoe telijk-romantisch, het berglandschap, de rotsmassa's, de lijnen daarvan zijn breed, wijd gestrekt en grootsch, grootscher dan de Vogezen. De stad Luxemburg, alhoewel een typische doch zeer kloeke provinciestad, bezit toch de bekoring van het lustige, ruime en wijdsche. Het breed uitgemetene van de lij nen der Ardennen schijnt zich in den aanleg der stad voort te zetten, en dit.is inderdaad ook zoo voor den oplettenden toerist. Toret beeld van het» hart der stad, het ge- J-1Lzicht namelijk van een der Noordelijke terrassen op het statige Hotel de la Caisse d'Epargne, symboliseert in zekeren zin het economische leven van het Groothertogdom, te weten werklust en spaarzaamheid. Luxem burg heeft geen bank van Nationale emissie, de Spaarkas is de eenige financieele staats instelling. Zij is allereerst kassier van den Staat. Een conventie tusschen Staat en kas, regelt de voorwaarden van dezen dienst. In haar hoedanigheid van „staatskassier" is zij met de uitgifte belast van de kasbons en de gelden van den Staat. De gangbaarheid van het Belgische geld hier is afzonderlijk gere geld. Opvallend verrassend doet het voor den Nederlander aan, wanneer hij o.a. de bank biljetten van vijftig Luxemburgsche franken oplettend beschouwent, ontdekt dat ze te Haarlem gedrukt zijn! Die werklust en spaarzaamheid is merk baar in het geheele land: de welverzorgdheid van de straten, de zindelijkheid in de goed opgeverfde huizen, de allervoortreffelijkste wegenaanleg; iederen automobilist valt het op hoe uitmuntend de vaak scherpe bochten in de juiste helling opgehoogd zijn in dit bergterrein. Voor de toeristen is alles gemak kelijk gemaakt, bijna te gemakkelijk. Bordjes „nach der Waldeinsamkeit" ontbreken ge lukkig. In Duitschland heb ik zewel eens gezien, maar het is in de bosschen alleen voor buitengewoon verstrooiden mogelijk om te verdwalen. Wie bijvoorbeeld in de buurt van Echternach kleine en groote wandelin gen maakt, ziet bij iedere wegsplitsing groote, alle twijfel aangaande richting- en plaats aanduiding opheffende borden en bordjes. Een enorm verschil met België, waar de we gen in de laatste tien jaren veel verbeterd zijn, maar waar de handwijzers soms in ver bogen en totaal verroesten staat verkeeren. De exploitatie van iedere oudheidkundige be zienswaardigheid werkt op de kleine afstan den soms wel eens teleurstellend. Wie bijvoor beeld vroeger door het prachtige dal der be ken van Gründhof naar de bouwvallen van Beaufort wandelde, vond er als een toover- beeld achter het groen de „ongerepte" ruïnes van het kasteel. Nü zijn „folterkamer" en de „gevangenis" en het overige interes sante, aantrekkelijk gemaakt door zitplaats- jes onder van verre reeds hinderende, groote parasols, en een nabije bar, waar iedere be talende kasteelbezoeker gratis zijn kelkje cassis (een zoet zusje van onze pittige roode bessenjenever) krijgt. Doch wat schaadt dit den toevallig ver traagden reiziger. Het is reeds half Septem ber er is geen drukte meer van vacantie- gangers. Hij kan, nu het weer wat verbeterd is, zijn auto naar alle richtingen de schoon heid doen zoeken, zónder hinder van al te onstuimige vacantiegangers, het Mullerthal doorkruisen, Vianden bekijken, het intieme Esch aan de Sure. Langs de Moezel varen en wat dwalen in de omgeving van het roman tische Remich, een geneeskrachtig heilzaam bad in Mondorf, vlak bij de Fransche grens nemen. Een anderen dag gaat hij golf spelen op de „links" boven stad Luxemburg, en hij kan aan de oevers van de steeds nabije Moe zel zich zoo heel goed voorstellen met hoeveel lust de Romeinsche legioenen hier koloni seerden, de te Trier resideerende Romeinsche Keizers en rijke kooplieden en hun paleizen en villa's lieten bouwen en den Gallo- Romeinschen wijnstok plantten. Wat is er dan op een zonnigen herfstdag inspireeren der en opwekkender voor den reizenden jour nalist, dan een wandeling tusschen de reeds gerijpte goudenden druiventrossen nabij Gre- venmacher en Remich. Iets van de feeste lijkheid aan de „vendanges" verbonden, tin telt hem reeds tegemoet. Voor dit jaar heeft de kunde en de werkzaamheid van den werk- zamen economiseerenden wijnbouwer, het weer gewonnen van schimmel en parasieten en van allerlei moeilijkheden, die crisistijden hadden gebracht. Zulk een wandeling tus schen de rijkbeladen gulden wijngaarden, maakt dorstig en hongerig. Nu kan hij zijn eetlust bevredigen en zijn hart ophalen aan de substantieele Luxemburgsche keuken, die volgens kenners zeer verwant aan de Luik- sche is. Deze keuken is uitstekend geschikt voor ons Hollanders die van een overvloe dig, goed maal houden, die met graagte ge bruiken wat van onzen bodem komt. Van den Luxemburgschen 'bodem komt er óók heel wat: Verrukkelijke forellen en kreeften uit de rivieren en beken, voortreffelijk rund- vleesch, hammen (de jambon der Ardennen is beroemd) schapenbouten, rookworsten. Boter is er in overvloed om kippetjes, hazé- en reebout in te smoren. Allerlei sappige groenten, koolsoorten en vruchten worden gekweekt naast de ook ons zoo vertrouwde aardappel. En hoe bijzonder van smaak zijn hier, na een copieus maal de frissche „bran- dewijntjes" uit mirabellen, kwetsen en kersen gestookt, die zich zoo goed en harmonisch voegen bij den wijn, de Riesling, Riesling Sylvaner en Ebling. De wijnboeren hebben zich ten opzichte der kwaliteit hunner gewas sen aaneengesloten. Op Amerikaansche wijn stokwortels, die een veel uitgebreider wortel- stel bezitten dan de oude planten, en de phyloxera beter weerstaan, wordt o.a. de Auxerrois geënt, de Sylvaner en Thaminer. Auxerre aan de Yonne bezit sedert onheug lijke tijden beroemde wijngaarden. Het doet ons ook terugdenken aan een bezoek daar lang geleden. Walter Pater, de ..leermeester" van Wilde, werd er door de wonderbaarlijk schoone Kathadraal-vensters geïnspireerd voor zijn prachtig-süggestieve vertelling, Denys 1' Auerrois door Hein Boeken latei- heel mooi vertaald. Reizen maakt in sommi ge omstandigheden materialistisch en in dit land overvloeiend letterlijk van melk en ho nig mag het „geen wonder" heeten "jyiTaar nu moet dan de tocht naar het Zui den vervolgd. De Ford zal nog heel wat kilometers moeten „opknappen": Naar Basel, dan de Alpen over de St. Gotthardpas en de nederdaling aan den anderen kant daarvan: Airoio, Bellinzona tot aan de Adriatisclie dei- kristalheldere wateren, waar in Abazzia het tweede herfstkwartier wordt opgeslagen Het kost eenige moeite dit land te verlaten. Een vredig land, alles ademt er letterlijk het goedmoedige, vertrouwde, tot de kleuren dei- vlag, rood wit en blauw, toe. Met de laatste vacantiegangers trekken we weg, voor de zoo- veelste maal trachtend om de door de straten der stadjes traag wandelende koebeesten en de keurig schoongewasschen varkens niet te beschadigen. Weldra knallen hier de schoten der jagers. De herten, wilde zwijnen, fazanten en patrijzen zullen vallen, de druiven zullen geoogst en geperst worden, ook de zomertijd zal weer verdwijnen, de dagen in het noorden zullen donkerder worden, in den dichter da lenden regen. In het zuiden lokt de zon, die tot laat in October het Italiaansche land schap overschitterrten de auto gaat verder H. v. B. Porto Cabello La Guaira Guanta Porto Sucre Pampartar Caru- pano Trinidad Georgetown. ONDAG 1 Augustus, 's namiddags 5 uur, de Stuyvesant had van Willem stad op weg moeten zijn naar Porto Cabello. 't Werd veel later, hoe laat precies weet ik op het huidige oogenblik nog niet. Een „afgeladen"' schip, veel drukke Amerikaansche tóuristen, een aantal Fran- schen, Engelschen, Venezolanen en natuur lijk ook de noodige landgenooten. Een ge roezemoes van afscheidnemenden, geklik klak der kranen en kettingen, een laat ete- rijtje en tenslotte doodop' naar „kooi", nog voordat wei Curacao= -verlaten hadden.' Dat gebeurde in een der nachtelijke uren. Tiet gevolg daaVvan Was, dat- we- Maandagmorgen omstreeks elf uur in Porto. .Cabelloaankwa men. Voor de tweede maal dus, al bereikten we deze Venezolaansehe- haven op onze heen reis per auto, komende van Caracas. Het was er warm, buitengewoon warm zelfs. Een deel der Venezolaansehe vloot ligt in de haven, de beruchte gevangenis zién we er op een der uitstekende pieren. We blijven aan boord, het is te drukkend en over enkele uren hopen we Verder te gaan, op weg naar La Guaira. Dat gebeurde 's middags omstreeks drie uur. We varen dreigende onweerswolken tege moet, hangend boven de bergen aan de Ve nezolaansehe kust, we rooken 'een der vele „El Presidente" sigaren, gemaakt van inland- sche tabak in een der fabrieken te Porto Ca bello. Nog denzelfden avond 'kwamen we in La Guaira, maar eerst den volgenden morgen omstreeks 6 uur werd met het laden en los sen begonnen, Tientallen balen couranten papier afkomstig uit Canada, worden omhoog getakeld. Van overhaasting bij dien arbeid kan izeker niet gesproken worden, wel is het een overvloed van woorden, waarmede men ieder oogenblik elkander bekogelt. In de snikhitte rijdt aan de overzijde de vaalge- kleurde electrlsche tram. door de eerste ha venstad van Venezuela. Uit het fort, hoog op een der bergen aan zee gelegen, weerklinken om 1:2 uur een overeenkomstig aantal doffe kanonschoten. Een fiksche bui doet het ge heel wat dragelijker worden. Zoo wordt het eene uur na het andere gesleten. Omstreeks 7 uur in den avond gaan we verder. Er zijn niet minder dan 250 nieuwe passagiers aan boord gekomen, grootendeels voor één, hoog stens twee nachten. Bijna alle Venezolanen, die, dank zij deze verbinding der K.N.S.M., de verschillende aan deze kust gelegen plaatsen kunnen bereiken. Velen hunner zijn genood zaakt aan dek te slapen, omdat het aantal hutten ontoereikend is. De drukte, die er aan boord is, kan moeilijk beschreven wor den. Het is een doorloopend gekakel en heen en weer geloop. In den loop van den nacht voeren we'naar Guanta, waar we 's morgens, 4 Augustus, aan de kade ankerden. Een vijftigtal passagiers verliet ons. De enkele uren oponthoud waren voldoende Guanta te bezichtigen. Veel bij zonders is het niet. Aan de haven treft ons een klein stationsgebouw van de P(an Afmerican) A(irways). Een der watervlieg tuigen is juist gereed voor den start en wij zien het net vertrekken, 't Is er overigens een buitengewoon smerig gedoe, doordat Guanta een station is voor het laden van kolen. Honderdtallen zakken met deze brand stof staan op den wal. De zeer eenvoudige hutten in het dorp zelf herbergen een sober levende bevolking, die bestaat van de viseh- vangst en de opbrengst der cocospalmen. Om elf uur wordt de reis voortgezet en den zelfden middag omstreeks half vier zijn we in Porto Sucre, een andere Venezolaansehe haven. Vele tientallen pelikanen vliegen in de naaste omgeving van de Stuyvesant. Na een langen vlucht, scherend over het water, vallen zé betrekkelijk on-elegant neer. Het lange houten havenhoofd vormt de los- en laadplaats. Massa's menschen staan dit werk gade te slaan. De nieuwe regeling, ingevoerd onder het huidige Venezolaansehe regime, verplicht tot het gebruiken van arbeiders ter plaatse gevestigd. De weinige scholing is oorzaak, dat deze arbeid veel langer duurt dan wenscheluk is. Daarbij komt nog, dat de douaneformaliteiten uiterst bezwaarlijk zijn Zoo mag het laden en lossen niet tegelijker tijd geschieden. Voorts mag met het lossen der goederen niet begonnen worden, voordat alle bagage der passagiers, die aan wal gaan, en de post is gelost. Wat dat beteekent, als men zooals ditmaal honderd medereizen- den moet doen debarkeeren, behoeft niet na der betoogd te worden. Papieren en nog eens papieren, een rompslomp, die een komieken kant heeft. Intusschen ziet Porto Sucre, de haven van Cumana, er iets beter uit dan Guanta. De huizen staan er regelmatiger, er is een stuk strand te vinden, een kerkje, een uitgebreider bevolking, een vrij levendig ha- venverkeer en een gewirwar van kleine Schuitjes met koopwaar. Toch blijft het een primitieve landstreek, met weinig bijzonder heden, met armelijk bouwsel. Evenals Porto Cahello ons heeftdoen "kennis maken met' een bijzondere sigaar, zóowas het ook weer in Porto Sucre en Cumana, waar van inland- sche tabak, gemest met een soort guano van vleermuizen een goed rookbare sigaar wordt gemaakt. 's Avonds (4 Augustus) vertrekken we uit Porto Sucre op weg naar Pampatar, waar we 's ochtends vroeg om zes uur aankomen. Het stadje ligt op het bekende eiland Margarita, een centrum van visschers en parelduikers. De Stuyvesant ankert op de reede. Tiental len schuiten zijn toegesneld, het is langs boord, een oorverdovend gekakel. Passagiers worden ontscheept, een aantal passagiers auto's worden in zeer eenvoudige schuitjes overgeladen. Wij nemen tientallen zakken met schelpen aan boord, die naar Hamburg verscheept worden. Deze schelpen worden door de vrouwen aan den wal uitgezocht, be vatten een zekere laag parelmoer en worden in hoofdzaak in knoopenfabrieken gebruikt. - 't Was hier, dat ik aan boord kennis maak te met een landgenoot, een Zoeterwoudenaar, omstreeks 60 jaar oud, sedert 1930 genatu raliseerd als Venezolaan. Een interessante persoonlijkheid, die jarenlangMn Assahan en op Banka had gewoond, die de verre Oost van haver tot gort kent. 17 talen spreekt, vele opdrachten o.m. in de Belgische Congo en in Brazilië vervulde en thans landbouwexpert der Venezolaansehe regeering is. Het zou mij te ver voeren in dit overzicht in te gaan op zijn belangwekkende beschouwingen, maar de gegevens zijn genoteerd. 's Morgen om 11 uur wordt de reis voortgezet naar Carupano, de laatste haven aan de Oost kust van Venezuela, welke kustgedeelte de Venezolanen El Oriente noemen en dat zich uitstrekt van La Guaira tot aan de rivier de Orinoco. Dit gebied met het karakter uit den vroegeren Spaanschen tijd baart menige Vene zolaansehe regeering zorgen, omdat het over land moeilijk te bereiken is en tegenover zich weet het eiland Trinidad, een uitermate ge schikt punt voor Venezolaansehe vluchtelin gen om een inval te doen. Deze vrees uit zich in zeker opzicht ook t.o.v. buitenlandsche tóu risten, die zich wel eens een controle moeten laten welgevallen, welke maar half in den smaak valt. Om 2 ur liggen we op de reede van Carupano, een klein dorpje met een hou ten landingsplaats, waarvan een belangrijk gedeelte door de golven is weggeslagen. Groote troepen pelikanen, massa's douaneambtena ren, een primitieve laad- en losmethode, het kost alles meer tijd dan noodig zou zijn. In tusschen geeft Carupano een tamelijk vrien delijk beeld, tenminste vanuit de verte, maar tot de bekoorlijke touristenoorden behoort het zeker niet. Des avonds om 8 uur verlaten we de kust van Venezuela, over circa 10 uur zullen we Trinidad bereiken, 't Is intusschen wel zeker, dat de vertraging van één dag, welke geboekt woest worden, niet meer ingehaald zal wor den, vooral nu op Trinidad asphalt ingenomen moet worden. Op 6 Augustus des morgens om 6 uur liggen we naast de groote in zee uitge bouwde pier bij La Brea op Trinidad. Een me talen transportbaan met loopenden band brengt de vaatjes, gevuld met asphalt, van de fabriek bij het Pekmeer naar de Stuyvesant. Twee aan twee worden ze getransporteerd; ze zijn van hout gemaakt en hebben geen bodem zoo men wil geen deksel •- zoodat men het asphalt van buiten kan zien. Wij hebben tijd genoeg om aan land te gaan en bezoeken dit eigenaardige meer. Een donkergrijze massa, hier en daar wat water in ondiepe spleten. Negers zijn bezig de taaie asphalt met hou- weelen uit te bikken. De groote klompen dra gen zij op het hoofd naar de metalen karre tjes, die zoo meteen over een railbaan naar de fabriek getrokken worden, teneinde het pro duct verder te bewerken. In het meer groeien op meerdere plaatsen lage struiken, zwart achtige vogels zoeken er in het water voedsel. Dit water moet voortdurend weggepomp wor den. Indien men dat drie dagen achtereen zou nalaten, zou het onmogelijk zijn op het meer te loopen. Niettegenstaande het voortdurend afgraven vult het meer zich als het ware van zelf weer op. 't Geheel is een hoogst interes sant bedrijf. 's Middags tusschen twee en vier uur varen we naar Port of Spain op Trinidad, over welke stad en in aansluiting daaraan over Trinidad mededeelde. Van Trinidad vertrokken we in den avond en dertig uren later, Zondag 8 Augustus, 's morgens vroeg lagen we aan den houten steiger van Sandbach, Parker Co in Georgetown, de hoofdstad van Demarara (Engelsch Guinea). Het stadje heeft een vriendelijk aspect met zijn witte huizen, meest op palen gebouwd, in verband met den vochtigen bodem en de luiken, welke op prac- tische wijze zoo geplaatst kunnen worden, dat zij de zon kunnen uitsluiten. Per auto bezoe ken we de stad en hare omgeving. De hoofd straat heeft vele flinke villa's, een tweetal hotels, terwijl het centrale punt gevormd wordt door de Stabroekmarkt. De zee dijk, tendeele nog van Hollandsche afkomst, beschermt het lage land met zijn grasweiden en zijn vee. De zee is zeer ondiep, moerassig en vele steltvogels zoeken er hun voedsel. Ons bezoek aan den botanischen tuin was zeer de moeite waard. De twaalf tamme zeekoeien wor den er met gras gevoerd, de prachtigste vogels, de bloeiende Victoria regina, de Lotusbloemen en de vele palmsoorten doen den mensch ge nieten. In de buitenwijken worden rijst en suikerriet geteeld. Een tweetal suikerfabrieken zorgen voor de productie van ruwe suiker. Een mengelmoes van bevolkingsgroepen leeft bui ten het stadscentrum, waaronder de Chinee- zen, negers en vooral de Hindoes sterk opval len. Hun woningen zien er dikwijls uiterst ver vallen uit. In den middag van den achtsten dag gaan we naar Paramaribo, waar we Maandags zeer vroeg in den ochtend aankomen. MOLLERUS. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De handel op de wisselmarkt was heden morgen van kalmen aard. De Fransche franc was wederom vast gestemd. Na geopend te zijn op 6.04 3/4 a 6.05 1/4 had een verbetering plaats, zoodat later werd gehandeld tegen ,6.06'/2 a 6.07. Het disagio voor termijnfrancs was opnieuw ingekrompen en bedroeg voor 1 maand 3 a 5 cents en voor 3 maanden 13 a 15 cents per 100 francs. De Britsche pon den wasen goed prijshoudend en liepen op van 9.96!/2 a 8.96 5/8 tot 8.96 11/16 a 9.96 13/16 De Amerikaansche dollars waren 1,80 7/8 doch daal' tot dezen prijs koopers in de markt kwamen, kreeg het egalisatiefonds, voor zoover kon worden nagegaan, niets toe gewezen. Belga's waren 30.50 a 30.51*2. Het disagio voor termijn Belga's was iets kleiner geworden en bedroeg voor 1 maand en voor 3 maanden resp. 4a? cents en 15 a 17 cents per 100 Belga's. Zwitsersche francs waren 41,6iy2 a 41,62 1/2. Duitsche marken 72,64 a 72,66. Op de niet-officleele vroegbeurs bestond een willige stemming. Naar het scheen was het liquidatieproces afgewikkeld. Alle locale fondsen werden aanmerkelijk boven de vo rige slotprijzen afgedaan. Ook de Ameri kaansche waarden waren vast gestemd en algemeen niet onbelangrijk hooger. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur. Londen 8.96 3/4. Berlijn 72,65. Parijs 6.06 3/4. Brussel 30.50 3/4. Zwitserland 41,62. Kopenhagen 40.05. Stockholm 46.20. Oslo 45.05. New-York 1,80 7/8 Praag 6.33 33ste WETTIGE HACO-TREKKING 5e KLASSE, 11e LIJST TREKKING VAN WOENSDAG 13 OCTOBER HOOGE PREMIËN 1000.— 12390 15167 15970 16239 20239 400.— 7971 8895 15695 200.— 3029 4905 12156 16985 loo 204 1720 3618 4177 10164 11239 14506 16061 17713 19112 19285 19878 PREMIËN VAN ƒ70.— 27 104 152 157 198 .225 2 571 685 812 873 892 1098 1174 1454 1691 1709 1824 1857 1997 2494 2601 2806 2865 2907 2975 2993 3163 3172 3180 3231 3309 3360 3603 '3705 3759 3774 3789 3795 4054 4218 4500 4528 4575 4736 4394 4958 5065 5208 5297 5333 5463 5481 5498 5508 5944 6046 6181 6254 6285 6415 6461 6765 7081 7105 7295 7355 7370 7420 7723 "7768 7937 7957 8011 8191 8530 8552 8637 8669 8681 8700 8717 8800 8902 9035 9175 9244 9318 8377 9598 9636 9V42 9848 9917 9940 9972 10091 10238 10684 10784 10816 10843 10929 10948 11289 11384 11406 11422 11571 11599 11674 11692 11720 11746 11801 11911 12150 12186 12205 12469 12589 12593 12841 13166 13186 13300 13313 13392 13426 13553 13661 13756 13757 13796 13800 13801 13851 13892 13909 13955 14026 14029 14094 14211 14369 14374 14392 14431 14581 14750 14785 14964 15196 15220 15338 1.5356 153.6516407, 15454 15544 15560 15579 15705 157.92 15960 15964 15966 '16089 16159 16225 16313- 16320 16387 16913 16952 16097 17077 17175 17276 17437 17447 17483 17588 17606 17663 17717 17718 17766 17833 18057 18228 18242 18333 18623 18701 18721 18755 18828 18901 18902 18951 18976 19282 19316 19355 19384 19524 19664 19749 19756 19839 19841 19845 20062 20273 20292 20312 20370 20372 20378 20380 20398 20425 20435 20524 20732 20806 20845 20931 20981 GEEN PREM1EN 1937 436 548 1267 1368 2239 2349 3086 3089 3652 3668 4429 4487 5091 5183 5931 6476 6516 7542 7642 8339 8720 8750 9470 no 133 136 138 165 178 208 213 271 348 349 360 371 377 387 412 432 438 465 477 512 557 588 609 652 659 661 715 730 758 761 773 803 824 863 866 902 921 948 964 998 1009 1107 1121 1131 1139 1144 1172 1213 1227 1276 1401 1417 1433 1449 1488 1515 1593 1600 1608 1644 1648 1657 1679 1721 1726 1783 1845 1881 1891 1947 1990 2011 2060 2069 2111 2'120 2149 2219 2265 2304 2332 2344 2455 2457 2458 2485 2492 2539 2597 2658 2697 2770 2785 2791 2809 2811 2841 2972 2986 3005 3006 3031 3110 3199 3221 3276 3302 3311 3324 3390 3423 3453 3504 3614 3625 3690 3772 3797 3824 3841 3869 3832 3889 3891 3907 3918 3920 3951 3994 4038 4039 4050 4057 4110 4113 4127 4147 4176 4259 4264 4291 4292 4323 4340 4352 4405 4411 4430 4465 4470 4481 4504 4629 4659 4675 4750 4790 4860 4026 4995 5016 5087 5097 5098 5224 5234 5277 5311 5344 5354 5400 5462 5635 6561 5565 5591 5657 5662 5702 5732 5744 5753 6819 5840 5854 5879 5907 5928 5997 6028 6091 6095 6128 6165 6182 6208 6284 6309 6310 6301 6366 6402 6412 6445 6452 6475 6483 6490 6512 6621 6575 6588 6589 6599 6641 6644 6675 6677 6678 6766 6774 6792 6853 6875 6936 6941 7004 7048 7050 7073 7089 7113 7138 7166 7225 7311 7340 7381 7382 7383 7449 7474 7478 7577 7620 7078 7690 7713 7724 7758 7810 7836 7890 7903 7984 7990 8022 8032 8042 8099 8105 8162 8190 8270 8367 8405 8423 8426 8533 8561 8569 8579 8627 8673 8684 8719 8733 8804 8824 8846 8924 8987 9042 9113 9203 9206 9240 9272 9307 9319 9322 9356 9404 9414 9471 9501 9502 9544 9545 9549 9570 9574 9586 9594 9670 9694 9770 9837 9905 9944 9969 10025 10030 10036 10044 10088 10094 10125 10130 10185 10248 10286 10292 10298 10309 10328 10371 10392 10418 10438 10441 10524 10541 10545 10553 10573 10575 10578 10590 10606 10637 10643 10672 10675 10678 10697 10700 10703 10708 10768 10774 10776 10792 10793 10840 10854 10855 10940 10943 10983 10992 11003 11027 11040 11051 11127 11138 11152 11158 11190 11206 11210 11233 11244 11311 11340 11407 11443 11471 11504 11515 11545 11595 11602 11613 11618 11619 11652 11667 11680 11726 11774 11781 11780 11904 11926 11954 11970 11982 12026 12044 12087 12127 12155 12161 12210 12220 12246 12263 12267 12292 12318 12446 12457 12483 12583 12625 12630 12632 12643 12736 12760 12778 12822 12824 12886 12929 12938 12954 12958 13026 13032 13053 13074 13078 13098 13133 13138 13198 13202 13205 13250 13252 13277 13285 13339 13349 13353 13354 13374 13385 13389 13425 13432 13443 13522 13538 13558 13613 13766 13782 13855 13856 13932. 13941 14001 14038 14056 14060 14075 14195 14232 14249 14297 14320 14324 14327 14330 14433 14469 14482 14486 14487 14513 14515 14525 14541 14603 14721 14724 14745 14753 14771 14803 14804 14810 14851 14855 14885 14962 14966 14982 15008 15089 15109 15148 15182 15256 15321 15423 15466 15467 15475 15521 15527 15590 15643 15650 15689 15693 15722 15768 15788 15840 15921 15945 15B62 15983 15990 16033 16081 16088 16143 16164 16187 16199 16216 16264 16280 16286 16301 16331 16340 16341 16348 16449 18457 16476 16580 16581 16596 16625 16635 16670 16689 16709 10756 16761 16764 167G9 1C828 16840 16868 16890 16928 16960 16998 17002 17009 17037 17050 17052 17128 17145 17157 17249 17263 17286 17306 17308 17382 17407 17580 17584 17621 17623 1764S 17702 17714 17777 17779 17851 17912 17922 17933 17944 18032 18053 18055 18069 18163 18188 18196 18207 18218 18240 1G294 18318 18384 18387 18410 18420 18425 18432 18479 18505 18524 18542 18565 18028 18713 18730 1.8795 18803 18815 18879 18880 18915 18933 18950 18967 18993 19015 19078 19104 19204 10224 19309 19343 19358 19359 19360 19387 19446 19483 19522 19533 19552 19616 19624 19S27 19632 19694 19784 19800 19806 19820 19870 19922 19943 19948 19980 19982 19984 20032 20043 20066 20124 20146 20152 20166 20233 20251 20291 20323 20365 20407 20422 20430 20481 20486 20574 20599 20767 20771 20801 20838 20873 20913 20947 20950 20998 Ondertrouwd: WIM DE VOS en NELLY AMELUNG Haarlem, 13 October 1937 Beverwijk, Corn. Amsestr. 5 Haarlem, Rollandstraat lc Toekomstig adres: Creutzberglaan 27A, Beverwijk. Wederom werd ik diep getroffen door het over lijden van mijn lieve Vriendin Gerrendina Cornelia Poelman Wed. van wijlen den Heer F. J. de Koster. Heemstede, 13 Oct. 1937 B. H. BODE Zuider Buitenspaarne 6r. Haarlem Heden overleed, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm. onze lieve Vrouw-, Moeder, Behuwdmoeder. Grootmoeder en Schoon zuster, Mevrouw Jansje van Santé geb. Van den Enden, in den ouderdom van 78 jaar. Haarlem: J. W. VAN SANTÉ J. W. VAN SANTÉ Jr. E. F. VAN SANTÉ— CRAMER J. VAN SANTÉ E. M. VAN SANTÉ Baerum (Noorwegen) J. M. VAN SANTÉ Haarlem, 10 Oct. 1937 Verspronckweg 14 Bezoeken kunnen niet worden afgewacht De teraardebestelling zal plaats vinden op Donder dag 14 October a.s. op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan, des namiddags één uur. MARIETTE SERLé, zang- en spraaklecrares. Leer. o.a. Haagsch Conservatorium. Mo derne piano- en guitaarzang. Adres Haarlem: Spruitenbosch- straat 18. SCHOOL of ENGLISH Correspondence, conver sation and grammar lessons Clublessons 3 pers. 4.— a month. R. A. G. DAVIDSON (Englishman) Leraar Engels M.O. 69 Koninginneweg Tel. 11596 Winkel- en Kleinbedrijf Ook uw boekhouding bijgeh. door ervaren boekhouder. 1ste refer. Tel. 17170, Haarlem. English can easily be learned in a short time. W. C. DREES, Verspronck weg 32. TH. WITKAMP 44 P. KIESSTRAAT TEL. 11615 Muziekonderwijzeres Piano-, Orgel- en Theorielessen S p r e e.k u u r: Dinsdag 10-11, Donderd. 2-3 u. en volgens afspraak. Dr. T. HALBERTSMA Kinderarts, Praktijk hervat

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3