Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 HA ARE EM'S BAGBEAD S Geschenk van Dr. A. F. Philips aan Stedelijk Museum te Amsterdam Dr. A. F. Philips en zijn echtgenoote te Eindhoven hebben het stedelijk museum te Amsterdam het prachtige schilderij van Breitner, getiteld „Het Rokin bij avond", uit de veiling van Heukelom ten geschenke gegeven. Schietpartij in Huis van Bewaring te Semarang. Cipier ernstig getroffen. S0MARANG, 12 October. (Aneta-A.N.P.) In het Huis van Bewaring alhier had gister avond een schietpartij plaats, waarbij de cipier F. Boermans ernstig werd gewond. De cipier leed aan buien van zwaarmoe digheid. In verband daarmede is hem eeni- gen tijd geleden zijn revolver afgenomen, waarover hij krachtens zijn functie beschik te. Hedenmorgen nam hij uit de kast, waarin de reserve-wapenen zijn geborgen, een re volver. waarna hij een schot loste op een schildwacht. De schildwacht schoot terug, hierbij uit noodweer handelende, welk schot Boermans in de borst trof. De kogel verliet het lichaam aan de rugzijde en ketste daar na tegen den muur. De oorzaak van de schietpartij is dat Boer mans waarschijnlijk gaarne met Europeesch verlof zou gaan, hetgeen hem echter niet kon worden toegestaan en ook niet mogelijk was, daar hij nog niet in vasten dienst is. De toestand van Boermans is zeer ernstig. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND GEDUPEERD. De Hollandsche arbeiders uit Denekamp en Losser, werkzaam op de Duitsche fabrie ken te Nordhorn en Gronau, die de laatste maanden volgens een getroffen overeenkomst, hun loon in Hollandseh geld kregen uitbe taald tegen een markenkoers van 72 a 74 ct., ontvangen van deze week al slecht 2/3 uitbetaald in Hollandseh geld en voor 1/3 in marken, voor de toetrokken arbeiders be teekent dit practisch een verlies op het totaal loonsbedrag van f 3 tot f 6 per week. De burgemeesters van Denekamp en Losser en de betrokken organisatieleiders hebben zich inmiddels in verbinding gesteld met de „devisenstelle" te Hannover. In den loop van het jaar was met de toetrokken Duitsche autoriteiten een regeling getroffen, welke tot- 1 Januari a.s. geldig zou zijn, en waarvan nu is afgeweken. Nederlandscli scliip pikt Spaan- sche vluchtelingen op. Zeven jongelui in een motorbootje. LIVORNO, 12 October (A.N.P.) Het Neder landsche s.s. „Stad Haarlem", dat te Porto Ferraio is aangekomen, heeft daar zeven schipbreukelingen aan land gezet, die het Vrijdagmorgen ter hoogte van het eiland Mi norca had opgepikt. Het waren jongelieden tusschen 18 en 29 jaar oud, die zich naar Majorca wilden be geven. Met z'n zevenen waren zij met een motorbootje in zee gestoken, doch daar de zee zeer woelig was en de motor defect raak te. bevonden zij zich spoedig in moeilijkhe den. Reeds hadden zij alle hoop opgegeven, er het leven te zullen- afbrengen, toen de „Stad Haarlem in het gezicht verscheen, die na eenigen tijd hun hulpgeroep opmerkte. (De „Stad Haarlem" behoort toe aan de Halcyonlijn te Rotterdam. Bij de directie van de Halcyonlijn was tot hedenochtend nog geen bericht hierover binnengekomen. A.N.P.) DE TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN Ir. VAN STEENBERGEN BANDOENG, 12 October (Aneta-A.N.P.) De begrafenis van het stoffelijk overschot van ir. Van Steenbergen van het Marsmann-eoneern, die gedood is bij de ramp van de „Specht", had gistermiddag plaats onder zeer groote deelneming. De droeve stoet, welke van het vliegveld Andir vertrok, werd gevolgd door familie en autoriteiten. Even over vijven kwam de stoet aan op den doodenakker, waar bij de groeve, op verzoek van de familie, alleen werd gesproken door professor Sprenger, voorzitter van de technische faculteit. Namens de K. L. M. was dr. Wesenhagen en namens de K. N. I. L. M. de heer Moes aanwezig. De afdeeling mijnwezen was vertegenwoor digd door ir. van Haeften, een famielid van den directeur van verkeer en waterstaat. Er waren veel kransen. HET VERLOREN GERAAKTE VLIEGTUIG. De Rotterdamsehe kantonrechter mr. T. de Jong Tzn„ deed uitspraak in de zaak tegen J. H. v. d. V.. directeur der N.V. Auto giro Import Mij., wonende t'e Hillegersberg. Hem was ten laste gelegd: 1. Dat hij bij het teloor gaan van zijn sport- vliegtuig, de P.H.-X.IJ.Z., niet het vereischte inschrijvingsbiljet aan het departement van Waterstaat had opgestuurd. 2. Dat hij van dit teloor gaan geen aangifte had gedaan. Van het eerste ten laste gelegde werd ver dachte vrijgesproken, omdat de machine in handen der Spaansche regeering was geval len en deze de papieren, waaronder het in schrijvingsbiljet, in beslag had genomen. De kantonrechter achtte het tweede ten laste gelegde bewezen. Hij veroordeelde hem deswege tot f 6 boete subs. 2 dagen hechtenis. Gemeenten krijgen 3 millioen meer uit het Gemeentefonds. Raming- van opbrengst Gemeentefonds belasting verhoogd. Ingediend is een nota van wijzigingen voor de begrooting van het gemeentefonds voor het begrootingsjaar 1938-1939. Nadat het wetsontwerp aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal was aangebo den, bleek, dat de opbrengst van de ge meentefondsbelasting over het boekingstijd vak 1938-1939 aanvankelijk geraamd op f 60.000.000 nader kon worden geraamd op f 63,000.000. zHet bedrag, hetwelk voor de uitkeering, als bedoeld in artikel 3, letter C, der wet van 15 Juli 1929 voor de gemeenten beschikbaar blijft, kan derhalve eveneens met f 3.000.000 worden verhoogd en nader worden gesteld op f 57,405.000, Nederlandsche koeien in liet buitenland geweigerd? In verband met t. b. c. Veeweiders dringen aan op opheffing van de kalverbeperking. Het bestuur van de Ned. Vereeniging van Veeweiders en Mesters heeft zich naar aanleiding van de desbetreffende ministe- rieele missie met een schrijven tot den minister van economische zaken gewend, waarin dit bestuur zijn standpunt handhaaft dat er in Nederland een tekort aan slacht vee bestaat, terwijl onvoldoende rekening gehouden is met de binnenlandsche distri butie. Dat de prijzen laag waren in 1933 en 1934 is het gevolg van de wereld-depressie. Een opheffing der kalverbeperking is al dus het genoemde bestuur het belang van een gezonden Nederlandschen veestapel, m het belang van de melkbeperking. Mede door de kalverbeperking is de Neder landsche rundveestapel in ernstige mate achteruit gegaan en het buitenland weigert zelfs thans reeds Nederlandsche koeien, aan gezien men deze met het oog op tuberculose niet geschikt acht. Door ligging en klimaat heeft het Neder landsche volk vetten en vleesch noodig, die goedkoop ter beschikking moeten zijn. Het is niet moeilijk hierin te voorzien. Onze op pervlakte grasland biedt de beste gelegenheid voor een grooten gezonden veestapel. Dit is de oplossing om ons volk te verschaffen wat het noodig heeft. De bacon-affaire heeft Nederland een vol doende les geleerd. Groote hoeveelheden buitenlandsch graan (rnais) werden hier met schade verwerkt, terwijl men het eigen rund vee ging afslachten en ging beperken (kal verbeperking) en de binnenlandsche con sumptie van vleesch met zware heffingen gingen -ging belasten. De bedragen, die op de begrooting voor de bacon-industrie zijn uitgetrokken, dienen in het algemeen be lang ten toehoeve van de rundveestapel te worden toesteed. De veeweiders en mesters-toedrijven nemen het overtollige vee uit de markt, zoodat er van een te groote quantiteit melk geen sprake behoeft te zijn. Tevens kan het van tuber culose verdacht vee gemerkt worden en uit de melk-productie genomen worden om ver der via de veeweidersbedrijven als slachtrijp vee onder controle geslacht te worden. Op deze wijze behoudt Nederland: 1. een gezonden runveestapel; 2. een melkproductie, die men in de hand heeft en die, hetgeen men immers wenscht. eerder zal verminderen dan, zooals thans het geval is, vermeerderen. 3. een bevolking, die voldoende vetten krijgt, rijk aan vitaminen, want niets kan boter en melk vervangen. RAZZIA TE KLEIN-TERN A A YEN. Belgische gendarmen hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag een inval gedaan in verschillende beruchte gelegenheden in het Belgische grensplaatsje Klein-Ternaayen. Een aantal Nederlanders, die er werden aangetrof- troffen, werd over de grens gezonden. Edouard Ma net. Bewonderaar van Frans Hals. De sluiting der zoo geslaagde Haarlem- sche Halsen-expositie en het juist verschijnen eener uitmuntende Manet-toiografie (in de reeks Anciens et Modernes van den uitgever Floury) brengen tegelijkertijd onze belang stelling naar den schilder van de Olympia, die voor Hals een baanbrekende bewondering dorst te uiten en op de Hollandsche jongeren der jaren negentig een belangrijken invloed had. Het bezoek dat Manet in 1872 aan onze goede stad Haarlem toracht, is het zal u vreemd klinken in de Parijsche artisten- wereld een ver gaand dispuutpunt gewor den. iManet was een geniaal schilder, die, en in de nieuwe biographische studie van Paul Colin wordt dat heel duidelijk uiteengezet vóór alles voor den technischen kant van ziin vak zich warm maakte. Zijn grootste bewondering geldt aanvanke lijk Velasquez. Verder Goya en van de Italianen Veronese. Prachtig-solide kunste naars zij allen, met een door de traditie rijp geworden palet waar zij piee tooveren kon den. Maar nu is juist vóór den Fransch- Duitschen oorlog in 1866 en 67 in Frankrijk het impressionisme .opgekomen, een lichter palet, een onstuimiger greep naar het onder werp breken zich baan en onder die om verwerpers zijn geniale knapen als Claude Monet. Degas en anderen. Geen wonder dat men in deze groep trachtte een zoo gelijk begaafd schilder als Manet tot hun beweging over te halen. En werkelijk heeft Manet een tijd lang naar ze geluisterd en trekt zijn werk o-p het lichte gamma der impressionis ten. Maar het ging niet gansch van harte en overtuigd van het ook voor hem verkiese lijke in die nieuwe inzichten werd hij nooit geheel en al. Maar hij doet toch mee en in het kamp der reformators ls vreugde en ge juich. Dan komt in '72 Manet's reis naar Holland om familie te bezoeken. Zijn vrouw immers, was een Hollandsche, Suzanne Leen- hoff, uit de beeldhouwersfamilie van dien naam. Hij bezoekt ook Haarlem, ziet bier de Halsen en ls, staand tegenover dien virtuoos inhet vak, zijn geheelen vriendenkring en hun licht palet vergeten. Thuis, in Parijs terug schildert hi1 dan „Le bon Bock" den goedronden, gezelligen ouden werkman met ziin glas bier naast zich. in den donker gloeienden toon van den Hollandschen mees- ster en even zwierig-breed van factuur. De schilderij brengt de impressionisten in ver twijfeling. Manet ontsnapt hun weer en er worden grapjes op „Le bon Bock gemaakt. Het is „de la bière de Harlem" wat die oude grijskop drinkt enz. enz. Maar Manet stoort er zich niet aan en trekt zich hoe langer hoe meer uit de modernisten-beweging terug, Hii wil zich niet aan formules binden, al blijft hii belangstelling voor de theorieën der vrienden koesteren. Het wil soms wel eens schiinen. dat Manet geen erg vast karakter heeft, maar het is toch in hoofdzaak zijn zucht om zich zelf te blijven, die hem doet deserteeren. Meer zou voor die opvatting kun nen pleiten, dat hij zoo sterk vatbaar is voor vrouwen-invloed. Er ls rondom zijn werk al- *iid een of andere insplratrice aan het werk Boms meer dan een te gelijk, die elkaar dan in 't haar vliegen. Dat schijnt hem niet te hinderen. Vanl Entstof kosteloos beschikbaar. Ter bevordering van de vrijwillige vaccinatie. Tot nu toe moesten de geneesheeren, die entstof (pokstof) van het rijk betrokken, daar voor betalen f 0.25 voor een hoeveelheid, be- noodigd voor één menting. Naar .wij ve:1 -m heeft de minister van sociale zaken thans bepaald d-! ri--- entstof kosteloos beschikbaar zal werden a EEN VORSTELIJK LEGAAT VAN ƒ80.000. De Ned. Hervormde gemeente te Charlois heeft mededeeling ontvangen, dat haar dooi den dezer dagen te Scheveiiingen overleden dr. J. de Groot zijn geheele vermogen, dat door den notaris wordt geschat op ongeveer f 80.000 is nagelaten. Het geld zal belegd wor den en de rente van het kapitaal zal ten goede komen aan de armen van Charlois. Dr. de Groot, die geen onbekende was van de Charloische gemeente, heeft Charlois on geveer 25 jaar geleden verlaten, om zich als rustend arts in Den Haag te vestigen. OPVOERING VAN HET VAKPEIL IN HET MAATKLEEDINGBEDRIJF. Uitgaande van de .Kleermakers examen corporatie", waarbij aangesloten zijn, de Bond van maatkleedingbedrijven in Neder land, de R.K. Bond van kleermakerspatronen, de Nederlandsche Bond van kleermakers patroons en de Alg. Ned. Kleermakerspa troonsbond, zullen dezen winter over het ge heele land cursussen worden georganiseerd ter opleiding voor het meester- en gezel examen onder rijkstoezicht. Gezien het betrekkelijk gering aantal ge slaagden op de dit jaar in Groningen en Utrecht gehouden meester-examens (resp. 30 en 50 pet. wil de corporatie trachten hierin zoo mogelijk verandering te brengen. Het percentage geslaagden voor gezel was veel gunstiger, doch het aantal candidaten dat zich voor dit examen meldde bleef verre beneden de verwachting. Algemeen was men van meening, dat bij een goede doeltreffende voorbereiding een en ander ongetwijfeld gunstiger resultaten had moeten afwerpen. De K. E. C. is er dan ook toe overgegaan een commissie te benoemen die tot taak kreeg meer uniformiteit te brengen in de alge- meene vakopleiding voor het maatkleeding- bedrijf. Het werk dezer commissie heeft er toe ge leid dat nu zeer binnenkort hoogstwaar schijnlijk reeds te beginnen in de maand No vember, in 35 plaatsen cursussen zullen wor den gegeven, die een rechtstreeksche oplei ding bedoelen te zijn voor bovengenoemde examens. Speciaal de opleiding voor gezel zal intensief worden ter hand genomen. Joyriders verongelukt. Twee personen uit Nijmegen A. B. en A. van den E.. zijn Maandag met een auto op den weg NijmegenDen Bosch nabij Grave met een andere auto in botsing gekomen met het gevolg, dat beiden ernstig gewond worden en de auto totaal vernield werd. De beide Nijmegenaren werden naar het St.-Canisius - ziekenhuis te Nijmegen over gebracht. In hun toestand was Dinsdag eenige ver betering getreden. Uit een onderzoek is gebleken, dat beide heeren een auto, die aan iemand toebe hoorde. genomen en daarmede den tocht on dernomen hadden. Zij worden nu vervolgd wegens diefstal van benzine, omdat niet vaststaat, dat zij de auto hebben willen stellen. A. B. en A. van den E. zijn ï'eeds ge hoord. De uitbreiding van de weermacht. Hoe men in de behoefte aan onderofficiers kader zal voorzien. Wanneer de plannen nopens de uitbreiding van de weermacht tot uitvoering geraken, zal zich een sterke behoefte aan onderofficiers kader doen gevoelen. Met het oog daarop worden reeds nu maatregelen getroffen om in die behoefte voorzien. Hiertoe zal worden nagegaan wie der dienstplichtige onderofficieren van de ver schillende regimenten of korpsen, behooren- de tot een der lichtingen 1934, 1935 of 1936 en geboren op of na 1 Januari 1914, alsnog ge negen zijn om voor den tijd van zes maanden op den voor capitulanten geldenden voet, vrij willig in werkelijken dienst te komen (c. q. te blijven) Degenen onder hen, die zich tijdens hun diensttijd goed hebben gedragen en een nauwgezette plichtbetrachting hebben ge^ toond, kunnen voor het bekomen van de vergunning tot dat verblijf in werkelijken dienst in aanmerking worden gebracht. Zoodra belanghebbenden drie maanden zullen hebben gediend, zal nader op hun aan vrage worden beslist. Het laat zich aanzien, dat alle voor onder- officier-capitulant geschikt beoordeelden mogen blijven. Zij, die de functie van capitulant niet be- geeren, zullen er op hebben te rekenen, da zij na ommekomst van de zes maanden weder in het genot van groot verlof zullen treden. Voor bedoeld vrijwillig verblijf in werke lijken dienst komen ook in aanmerking de dienstplichtige onderofficieren, die bij de school voor dienstplichtige onderofficieren der administratie tot administrateur of rou- rier zijn opgeleid, alsmede zij, die anders dan uit hoofde van een minder gunstige be oordeeling in eerste instantie niet als ca pitulant geplaatst konden worden. Een halve eeuw geleden Motorrijder wilde een grapje maken Het leven er bij ingeschoten. Zondagavond om ongeveer half zes reed de heer J. A. Akerboom uit Ter Aar op zijn mo torfiets van den Heerenweg naar het fort te Kudelstaart., aldus meldt het Alg. Handels blad. Hij ontmoette hier twee wielrijdsters, die kennissen van hem waren. Uit de grap week hij toen te ver naar links uit. Een aanrijding met het voorste meisje was het gevolg, waar na de voorste wielen van motor en fiets in elkaar haakten. De motorrijder en de wielrijd- ster kwamen te vallen en in bewusteloozen toestand en met een schedelbasisfractuur werd de motorrijder opgenomen. Maandag morgen is hy overleden zonder tot het be wustzijn te zijn gekomen. Het meisje is er vrij goed afgekomen. Zij liep verwondingen aan de armen op. DEMONSTRATIEVLUCHTEN MET DUITSCHE TOESTELLEN TE SOESTERBERG. Dinsdag zijn op het militaire vliegveld te Soesterberg gearriveerd het FW. 58 „Weihe"- vliegtuig en het FW. 56 „Stösser" toestel, producten van de Focke-Wulf Flugzeugbau A. G. te Bremen, teneinde hiermede voor de militaire autoriteiten eenige demonstratie vluchten te houden. Het FW. 58 „Weihe"-toe- stel is een schoolvliegtuig, voorzien van twee Argus-motoren en bestemd voor de training van het luchtvaartpersoneel in den ruim- sten zin van het woord, terwijl de FW. 56 een éénpersoonsjachtvliegtuig is, voorzien van één Argusmotor en speciaal bestemd voor de training van jachtvliegers. De constructie en verschillende details van de vliegtuigen hadden de bijzondere belangstelling van de deskundigen. Zoowel de FW 56 als de FW 58 toonde buitengewoon goede vliegeigenschappen te bezitten. Uit Haarlem's Dagblad van 1887 Edouard Manet: Bellenblazende jongen. Berthe Morisot die een vurig adepte dei- nieuwe richting is, neemt hij graag het een en ander over, en door haar wordt hij een tijdlang tot het impressionisme bekeerd. Met Eva Gonzales is de verhouding juist anders om, oneer die van meester tot leerlinge; Eva is dociel en rustig en laat zich gezeggen. Victorine Meurent, die zijn model was voor de Odympia, kan soms zeer critisch zijn en soms luistert Manet naar die critiek. Er zou een amusante schets te schrijven zijn over de vrouwen in Manet's atelier. Naast de reeds genoemde dames zou men nog Ma dame de Callias en Jeanne Demarsy moeten plaatsen, om van meer voorbijgaande figuren af te zien. De sfeer rondom Manet doet zich typisch-Parijsch kennen, van het Parijs dan, uit de zeventiger jaren. Tusschen de groote Spanjaarden en Frans Hals liggen de bronnen van Manet's waarlijk groote kunst. Wie den bellenblazenden jon gen, hierbij afgebeeld, aandachtig beziet, zal bemerken dat hij van de familie is. Zoo sterk cealistisch zoo'n jongen«kiel geschilderd is. zoo pittig die kop in elkaar zit, zoo als de handen aan Frans Hals doen denken, wie dit alles overweegt, kan begrijpen, dat een Emile Zola Manet's ijverigste verdediger geweest is, toen de erkenning wat lang uitb'leéf. En- wie zich de Olympia kan voorstellen uit het Louvre of uit reproductie, ziet dat de Maja nuda van Goya hier de aanleiding vormde en dat onze Breitner er zijn liggende naakten uit het Museum Suasso aan te danken heeft. Manet was in '32 geboren uit een echt Parijsche familie van welgestelde midden standers, Hij heeft zijn leven lang zonder geldzorg zijn ideeën kunnen volgen en een onafhankelijk kunstenaars leven geleid. Toch bleef hij aarts-conservatief in zijn vereering van den officeelen Salon en de bekroningen die daar werden uitgereikta. Lang heeft hij echter moeten wachten voor die ook hem ten deel vielen. En kort zou de vreugde na de eindelijke overwinning zijn. Hij stierf aan een gevaarlijken kanker reeds in '83, dus op slechts 51-jarlgen leeftijd. Zes vrienden be geleidden hem op zijn tocht naar het kerk hof van Passy; het waren Fantin Latour, Claude Monet. Alfred Stevens en Emile Zola. en de critici Proust en Duret. J. H, DE BOIS. 13 Octobe r Onder de bekroningen die aan onze stadgenooten op de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam ten deel vielen moet nog vermeld worden die van den heer Joh. de Breuk die in Groep II een diploma voor gouden me daille heeft ontvangen voor tentoonge stelde verduurzaamde groenten en vruchten in blikken en de heer C. Don- cker gouden medaille (hoogste onder scheiding) voor volksbrood. Scherp requisitoir tegen gevaar op den weg. Automobilist onder den invloed. AMSTERDAM. 12 October. .Een man, die onder invloed van alcohol verkeert, levert een ernstig gevaar voor den weg op. Hij waagt altijd veel meer dan iemand, die niet gedronken heeft en hij hoort niet op den rijweg thuis", aldus de Officier van Justitie in zijn requisitoir tegen een handelsreiziger, die onder invloed van drank met zijn auto de vreemdste capriolen had uitgehaald op het spitsuur in de Ferdinand Bolstraat, ,De man reed zig-zag over den weg", ver klaarden de beide verbalisanten, agenten van de motorbrigade. „Hij reed de tram aan, bleef er eenigen tijd voorrijden, reed langs een halte, waar een tram stopte en kon pas na een achtervolging tot staan worden ge bracht. Wij achtten hem niet bekwaam een auto te besturen". De roekelooze automobilist sprak tegen, dat hij dronken was geweest. De kantonrechter had verdachte tot f 25 boete veroordeeld. De Officier dacht er echter anders over. Hij vond de straf te laag voor de twee over tredingen requireerde hij resp. f 40 boete en vijf dagen hechtenis, benevens intrekking van het rijbewijs voor den tijd van negen maanden. De rechtbank zal 26 October vonnis wij zen. Clyde Pangborii demonstreert op Waalhaven. Met een nieuw toestel. Dinsdag is op Waalhaven gedemonstreerd met het Uppercu-Burnelli vliegtuig, een Amerikaansche machine, die hier te lande wordt geïntroduceerd door Aviolanda te Pa- pendrecht. Het vliegtuig wijkt nogal af van het ge wone gangbare type en heeft een bijna vier- kante cabine van 3.70 M. lang. Er is ruimte voor 14 passagiers, maar voorloopig mogen alleen de bestuurders en hun helpers erin vliegen. De bemanning bestaat op het oogen- blik uit den vlieger Clyde Pagborn, bekend van de Melbourne-race en zijn werktuig kundige Dave Weingart. Het toestel heeft twee motoren van 675 PK., Pratt and Whitney Hornets. Het lan dingstoestel is intrekbaar en de schroeven verstelbaar, terwijl ook remklappen aanwezig zijn voor het remmen der landingssnelheid. Het toestel kan dezelfde snelheid behalen als de Douglas D C 2. De geheele machine is vervaardigd van een zeer licht soort aluminium, dat ook van buitengewone sterkte is. De vleugel is zeer breed en draagt in het midden de cabine en de cockpit. Het richtingroer, dat bij gewone toestellen achteraan de romp bevestigd Ls is hier aan twee korte spanten aanwezig. Ach ter de passagiersruimte, ook nog in den vleugel, is nog een flinke gelegenheid voor het bergen van post en vracht. Van de cabine uit kunnen de motoren wor den nagezien, zonder dat daarvoor gevaarlijke wandelingen gemaakt moeten worden, ter wijl ook het intrekbaar landingsgestel ge makkelijk gecontroleerd en zoo noodig ge repareerd kan worden. Ondanks den vreemden vorm, geeft de machine een indruk van slankheid en stabi liteit, welke indruk nog versterkt werd toen even later de motoren aangeslagen werden en de „vleermuis" zooals het toestel al dade lijk door het KE.M.-personeel gedoopt werd, het luchtruim koos. Inderdaad had de machine veel weg van een vleermuis door 't breede vleugelvlak en de welhaast weggewerkte romp, die boven dien nog- sterk gebogen was. Pangborn bereikte binnen korten tijd een aanzienlijke hoogte en demonstreerde de luchtvaardigheid van zijn toestel waarmee hij over enkele dagen naar Schiphol zal vlie gen. Regeering zou invoering van kindertoeslag overwegen. Wetsontwerp in voorbereiding. Naar de parlementaire redacteur van „De Tijd" verneemt, zou ten departemente van Sociale Zaken groote spoed worden betracht met de voorbereiding van een wetsontwerp tot invoering van een kindertoeslagregeling; in de Troom-ede was dit ontwerp aangekondigd als een wettelijke regeling „tot het rekening houden met gezinslasten bij het arbeidsin komen". Het zou niet in de bedoeling Tig^n, hiertoe een rijkskinderfonds (een toeslag fonds van werkgevers - als rijksorgaan) waarvoor jaren geleden vaak gepleit is te stichten, noch ook een stelsel van kinderrente te benutten, waar bij de Staat voor ieder kind een zekere uit keering zou verstrekken, een systeem, dat evenzeer wel eens bepleit is. Veeleer zou men zich voor stellen, de uit voering der kindertoeslagregeling in handen te leggen van de bedrijven, zooals dit bijv. ook geschied is met de Land- en Tuinbouwonge- vallenverzekering. Voor zoover bepaalde bedrijven niet in staat zijn de uitvoering op zich te nemen, zou het Rijk een orgaan willen scheppen, dat met de uitvoering zou worden belast, een en ander op grond van de in de Grondwet (art. 194) reeds geschapen mogelijkheid (welke in de gewijzigde Grondwet, nog nader zal worden geaccentueerd) dat namelijk de Staat nieuwe publiekrechtelijke organen in het leven kan roepen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5