Na 27 zetten reeds remise. wiA' w HOE DE SPORT IN ZWEDEN AAN SUBSIDIES KOMT. Vierde partij toch vol strijdlust. Dames spoedig afgeruild. S. RESHEVSKY: JP Hi 1 ÜP A a 'A H ENSEN WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAG BEAD 9 Sport en Spel. Een vierde deel van het Zweedsche volk wedt onder controle van den staat op voetbaluitslagen. De tips-rage bleek niet te temperen, maar men kan ook 300.000 maal den inzet terugkrijgen. De uitzending van de Zweedsche ploeg naar de Olympische Spelen, een Stadion, een Aca demie voor Lichamelijke Opvoeding, sportvelden, zwem baden, enzoovoort met „tips-millioenen" bekostigd. (Van onzen correspondent) STOCKHOLM, 6 October E verpleegster, die waakt op een witte ziekenhuisgang, de boscharbeider, die uren langs slingerende paadjes moet gaan om in de bewoonde we reld te komen, de zakenman, die trommelend met de vingers aan zijn bureau op een be langrijk telefoontje te wachten zit, de typiste met haar gelakte nagels en de afgesloofde boerenvrouw met rimpels van moeheid zorg in 't gelaat zij allen „tippen", zij allen doen mee aan de van staatswege georganiseer de en gecontroleerde wekelijksche wedden schap tusschen een half of een heel of soms zelfs anderhalf millioen Zweden over de uit slagen van voetbalwedstrijden van den ko menden Zondag en leven week in, week uit in genoegelijke spanning of zij nu eens tien of elf of zelfs twaalf tips goed zullen hebben en daarvoor misschien met het driehonderddui zendvoud van hun inzet beloond zullen wor den. Het is waarschijnlijk meer de kans om zon der veel moeite en zonder eigenlijk risico veel geld te verdienen, opeens, rijk te worden, dan onbedwingbare speelpassie, meer een zekere eenvoud des geestél dan algemeene verdor venheid, die de Zweden doet gokken zooals er, althans in Scandinavië, nergens elders ge gokt wordt. Officieel is Zweden tegen loterij spel en de Rijksdag, die een voorstel om de schatkist met de winst op een staatsloterij te spekken niet diep verontwaardigd verwerpt, moet nog gekozen worden. Zooiets is beneden de waardigheid van het Koninkrijk Zweden, maar omdat welhaast alle Zweden het gokken toch niet kunnen laten, zoodat er, verboden of niet, toch altijd ge^>kt zal worden, en omdat geen minister van financiën het over zijn hart verkrijgen kan de zoete baten van het orga- niseeren van loterijen en weddenschappen ge heel en al in de zakken van particulieren en Instellingen te zien stroomen, zijn er in den loop der jaren al verscheidene uitwegen ge zocht en gevonden, die het officieele geweten niet in opstand brengen en den staat of liever de gemeenschap van den goklust van het Zweedsche volk doen profiteeren. Zoo hebben we een staatsloterij, ten bate van de dure Opera, de expedities van Sven Hroin en an dere cultureele en wetenschappelijke doel einden, waarbij elke maand de 100.000 valt. Zoo worden de groote binnenlandsche lee ningen sedert jaren meestal als premie-obli- gatieleeningen uitgegeven, die doorgaans tien tot twintig procent hooger genoteerd staan dan gewone staatsobligaties, maar den hou ders dan ook twee maal per jaar een kans op de 200.000 alsmede vele andere schoone kansen geven. Zoo staan er, ten bate van de paarden fokkerij "én van den "fiscus, die twin tig procent van de inzetten opstrijkt, totali- sator-ldosken op de harddraverij- en ren banen en zoo wordt er dan voorts sedert .den derden October 1934 door de semi-staats- ondernémifig Aktiebolaget Tipstjanst N.V. Tipsdienst ten'bate van de sport, van den fiscus' en van bepaalde cultureele doeleinden gelegenheid gegeven te „tippen", deel te ne men aan een algemeene weddenschap over voetbalsuitslagen, een gelegenheid, waarvan in sommige weken vooral kort nadat iemand die nog nooit een voetbal had gezien, voor zijn 25 öre inzet den maximum-prijs van 75.000 kronen had teruggekregen anderhalf mil lioen Zweden gebruik maken. De heele bevol king telt, met inbegrip van de nog-niet-acht- tien-jarigen, die volgens de wet niet mee mo gen doen en die zich daar over 't algemeen ook aan houden omdat' zij liever een kwartje voor snoep in den zak dan een toch altijd vrij kleine kans hebben, goed zes millioen zielen. Daarom heeft van de meerderjarige zielen waarschijnlijk verreweg het grootste deel de laatste drie jaar tenminste eenmaal een tips- coupon in den sigarenwinkel gehaald. „Tippen" geen loterij geacht. Enkele jaren geleden, voor den herfst van 1934 dan, werd er hier in Zweden „getipt", zooals men dat den laatsten tijd ook in ons land is gaan doen, op Engelsche en Schotsche pool-coupons en op die van allerlei particu liere inheemsche onderneminkjes. Het tippen is hier officieel nimmer als loterijspel be schouwd, aangezien zoo redeneert men de deelnemers gelegenheid hebben him kan sen te beïnvloeden, wat bij een zuivere loterij niét kan. Iemand hoeft maar heel weinig ver stand van voetbal te hebben om aan de hand van de lijstjes in de kranten uit te rekenen, dat het eerste elftal van een competitie het hoogstwaarschijnlijk winnen zal, wanneer het uitkomt tegen een club, die kans loopt op degradatie, en iemand, die goed van de pres taties van de Zweedsche en de Engelsche clubs op de hoogte is, zal niet zelden het aantal wedstrijden, waarvan de uitslag feitelijk ge raden moet worden omdat die té onzeker is, tot vijf of zes kunnen beperken, zoodat zijn kans op tien, elf of twaalf goed, en dus op een prijs, aanmeikelijk stijgt. Maar dit sluit niet uit, dat in de praktijk het „tippen" voor de groote massa der deelnemers louter loterij is. Aan de eigenlijke pools en de zoogenaamde cijfertips, waarbij men van zes bepaalde wed strijden den uitslag met 5—1 of 2—2 of 0—3 moet aangeven, waaat zich slechts goed tien procent der deelnemlrs en dat zijn de vak- menschen. Bijna negentig procent beperkt zich tot de gewone „afstreep-tips", waarbij men voor twaalf wedstrijden met 1, 2 of een kruisje overwinning of nederlaag voor de thuisclub of gelijk spel moet voorspellen. Er zijn natuurlijk velen, die ook voor deze cou pons de krantenbeschouwingen en de speciale tipsbladen bestudeeren en speciale systemen berkenen— de maximum-inzet is 25 kronen, zoodat ten hoogste 100 combinaties of -rijen toegelaten zijn maar onder de echte sport- menschen en de echte voetballiefhebbers is de belangstelling voor dit „tippen" niet bij zonder groot en de trouwste deelnemers vindt1 men dan ook onder de groote massa, die het toeval beslissen laat en alleen maar gokt. De groote massa der honderdduizenden, die het voorzichtig aan doet de gemiddelde inzet bedraagt nog geen 75 Öre en die voor een niet gering deel bestaat uit lieden van het sooi't, dat in tips-geschiedenissen klassiek ge worden is, zooals de hooggeplaatste ambte naar, die niet wist of met Sleipner (een Norr- köpingsche club) het paard van Wodan of de gelijknamige firma, die in Stockholm het vuilnis ophaalt, bedoeld werd, de verpleegde uit het oude-mannen-en-vrouwenhuis, die de kaarten of de tusschen drie koekjes kiezende poes beslissen laat of men 1, 2 of een kruisje in moet vullen, wanneer Arsenal tegen Chel sea of Zweden tegen Denemarken speelt, of de oude juffrouw, die voor haar eerste tips- winstje voor den eersten keer van haar leven naar een voetbalmatch ging om te kijken, wat men daar uitvoert. Elke sigarenwinkel ver koopt gepatenteerde tips-tolletjes en 't is op vallend hoeveel oude dametjes zich met lorgnet of face a mains gewapend tusschen de wachtende scharen voor. de krantenbureaux dringen, wanneer daar voetbaluitslagen be kend gemaakt worden. De inzetten in drie jaar bijna verviervoudigd. Drie jaar geleden is de Zweedsche regeering er toe over gegaan A. B. Tipstjanst monopolie te verleenen voor het organiseeren van wed denschappen over voetbaluitslagen. Verbieden kon men het „tippen" niet, omdat het een te grooten omvang had gekregen. Maar men kon het toch ook niet langer toelaten, dat er geen controle was op de organisatoren, dat particulieren profijt trokken van den goklust van anderen en dat naar schatting een kleine 25 millioen kronen per jaar aan inzetten de grens over ging. Het eerste jaar. heerschte er groote animositeit tegen Tipstjanst en werd er ongetwijfeld nog op groote schaal illegaal ge tipt. Later is het beter geworden, al kwamen er nogmaals groote moeillijkheden toen Tips tjanst van 't voorjaar probeeren wilde de ani mo te temperen door slechts om de andere week coupons uit te geven, moeilijkheden, die vooral aan de niet door Tipstjanst over genomen agenten van Britsche pools en aan verschillende groote bladen, die met beschou wingen over de Engelsche liga-wedstrij den en „onthullingen" over het illegale tip pen den liefhebbers waardevolle aanwijzingen gaven, te wijten waren. Het is niet gelukt, de tips-rage te temperen. Maar er is controle, zeer nauwkeurige con trole zelfs, dat alles eerlijk in zijn werk gaat en bovendien blijft het geld in het land en is het particuliere profijt practisch uitgescha keld. In het eerste jaar bedroegen de inzet ten nog slechts 7 millioen kronen, het tweede stegen ze tot boven de 20 millioen, het laatste jaar kwamen zij op ruim 26 millioen, wat bij 36 wedstrijdweken een gemiddelde van 723.000 kronen per week maakt. Van de inzetten wordt eiken keer de helft als prijzen uitge keerd, terwijl van de prijzen boven 25 kronen tien procent belasting wordt afgetrokken. Sa men met de gewone bedrijfsbelasting heeft Tipstjanst in de drie jaren van haar bestaan staat en gemeente over de 8 millioen kronen betaald, en er zijn nu in 't geheele land maar vier naamlooze vennootschappen, die nog meer aan den fiscus offeren. Verder is er dan een overschot gebleven van 1,2 millioen in het eerste, 4 millioen in 't tweede en bijna 5,8 millioen kronen in het laatste boekjaar. Oor spronkelijk was het de bedoeling, dat deze overschotten de sport geheel ten goede zouden komen, maar de zaken van Tipstjanst zijn zoo goed gegaan en de sport zou daarom tdo rijkelijk met middelen gezegend zijn geworden dat de regeering vond, dat de sport wel een beetje van het „tipsgoud" af kon staan aan kunst en wetenschappen. Zoo is verleden jaar van de 4 millioen kronen anderhalf millioen bestemd voor cultureele doeleinden, die niet of niet ten volle met gewone subsidies steund konden worden en dit jaar zal die an derhalf millioen waarschijnlijk verdubbeld worden, zoodat er dan toch altijd nog ruim 2]/2 millioen voor de sport overblijft. Een bekend man uit de sportwereld heeft kort geleden het beschikbaar komen van de tips-millioenen een der allerbelangrijkste ge beurtenissen voor de sport in Zweden van de laatste vijf-en-twintig 'jaar genoemd. Een paar millioen per jaar beteekenen ontzettend veel, wanneer zij zoo keurig verdeeld worden als de regeering op aanwijzingen van den rijkssportbond dat doet. De uitzending van de Zweedsche ploeg naar de Olympische Spe len is er van betaald en er wordt nu telken- jare een ton gestopt in den pot voor de Spelen van 1940. De nieuwe grootsch-opgezette academie voor lichamelijke opvoeding Lillsved op Varmdö in de Stockholmsche scheren is voor 't meerendeel met tips-middelen bekos tigd, evenals het nieuwe voetbalstadion in de Stockholmsche voorstad Rasunda, een paar tennishallen, enkele overdekte zwembaden en andere aan de sport gewijde gebouwen. Op honderden plaatsen in den lande hebben ge meentelijke sportcommissies en sportvereer.i- gingen sport- en speelterreinen kunnen aan leggen of verbeteren en behoorlijke zwem- en badgelegenheden kunnen scheppen dank zij subsidies van een paar duizend of soms en kele tienduizenden kronen. Er zijn skischan sen gebouwd, er zijn in kleine fabrieks- plaatsjes sintelbanen aangelegd door den zelfden Kreigsman, die ons in 't Olympisch Stadion moest komen helpen, er zijn honder den gymnastiekwerktuigen en andere sport- benooöigdheden geschonken aan organisaties, die er zelf geen geld voor hadden en vrijwel alle groote sportbonden worden voor hun or ganisatie en de opleiding van amateur-trai ners en instructeurs gesteund met subsidies. Zoo kan de sport krachtig gesteund worden en zich als 't ware zelf betalen. C. G. B. SCHAAK WERELDKAMPIOENSCHAP Natuurlijk weer n ieuwigheidjes. In „Krasnapolsky" te Amsterdam werd Dinsdagavond de vierde partij van de match Euwe-Aljechin om het wereldkampioenschap schaken begonnen. Lod. Prins schrijft hier over het volgende: Wit Dr. A. Aljechin. Zwart -Dr. M. Euwe. 1. d2—d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 De verkenningen worden dus voortgezet, doch ieder doet dat op zijn eigen manier: Aljechin schijnt bij zijn waardebepaling van deze opening uit te gaan van de resultaten der voorafgaande partijen; Euwe daarente gen schijnt een oiiuitputtelijken voorraad nieuw materiaal in zijn mars te hebben. Al jechin denkt: „Wat heeft hij daar op?" en Euwe vraagt zich af: „Wat zal hij op mijn verbetering vinden?" Waaruit moge blijken, dat de schaakstrijd zich niet altijd tot zet ten beperkt. 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pblc3 d5Xc4 5. a2a4 Lc8f5 Maar wie zou gelooven, dat de matches Euwe-Aljechin het probleem van dezen va riant voor het eerst hebben aangeroerd, die zou zich leelijk vergissen. Reeds in i896 werd een partij van het tournooi te Neurenberg aldus geopend; toen trachtte «e zwartspeler, de bekende Pool- sc.he meester Wienawer, met 5Pd5 (in plaats van den tekstzet) den pion te be houden. Alles schön dagewesenJ 6. Pf3—e5 e7e-6 7. f2—f3 „Steht in meinem bucli", zou Euwe hier Bogoljubow na kunnen zeggen (zooals men weet „pleegt de Duitsch-Russische meester deze uitdrukking te pas of te onpas te bezi gen). Inderdaad: Aljechin geeft ditmaal in afwijking van de tweede partij de voorkeur aan een zet, die door den wereldkampioen in zijn cyclus over openingen wordt aanbevo len 7Lf8b4 Ziedaar een der verklapte geheimen want e2e4 faalt nu op Le4!, Fe4:. Pe4: en Wit is vrijwel machteloos tegen Zwart's dreigin gen, zooals daar zijn Dh4+ en Pc3:, bijv. Df3, Dd4:. Df7:-f, Kd8, enz. 8. Lelg5 c6c5 Langzamerhand begint Zwart's diepe en bijzonder fijne bedoeling door te schemeren. Door zijn actie in het centrum moet het te verwachten e2e4 achterwege blijven en tenslotte wordt aan dezen zet, dank zij een technische finesse, de voornaamste kracht ontnomen. 9. d4Xc5 Vrijwel gedwongen. 9Dd8d5! De clou. Pe5 wordt aangevallen en kan moeilijk weg; dekken door Lf4 heeft het be zwaar. dat daarna e2e4 nog steeds faalt ditmaal op Le4: Fe4:.De4: enDf4: Wit moet dus op d5 slaan en daarna komt een zwart" pion op d5 het veld e4 controleeren. 10. DdlXd5 e6Xd5 11. e2r~ei Er dreigde d4 en op 11. Tdl zou Pc6 on verkwikkelijk zijn geweest. Het sterke paard op e5 zorgt dus ook voor nadeelen. vooral nadat het door f2f3 de terugtocht is af gesneden. 1 1d5Xe4 12. Pe5Xc4 Wit moet oppassen, in het heetst van den strijd den tel niet kwijt te raken en niet uit eindelijk een pion achter te blijven (c5). Hij zal daartoe op den duur Pf6 moeten slaan en dan heeft Zwart het eerste, zij het ook kleine succes geboekt: het verkrijgen van de beide loopers. Intusschen dreigt de tekst- zét Pd6-k 1 20—0 13. Lg5Xf6 g7Xf6 14. 0—0—0 14. Pd6. Lg6, Pe4:, Le4, Fe4:, Lc3:+, Bc3: laat Wit met een troostelooze pionnenforma- tie over en 14. Pd6, Lg6, Pb7: is al evenmin een gelukkige gedachte in verband met Ef3:, waarna Wit wegens de dreiging Lc3: en Le4 geen gelegenheid heeft, zijn koning door bijv. de rochade in veiligheid te brengen. 14e4Xf3 Zwart mag niet op c3 slaan, daar hij zich de mogelijkheid moet voorbehouden, den c5-pion te nemen. Deze pion immers zou een belangrijk steunpunt voor een paard op d6 kunnen vormen. Thans echter wenscht Pc3 op zijn beurt niet langer de mogelijkheid van een lijdelijk sneuvelen onder de oogen te zien en stort zich als een held in den strijd. 15. Pc3d5. Wit had natuurlijk ook gerust op f3 kunnen nemen, immers Zwart was stellig niet van plan op c3 te slaan. Doch Aljechin hoopt op Fg2:, waarna hij in de open f-lijn een mach tig wapen zou verkrijgen. 1 5Pb 8c6 Zonder zich een oogenblik te bedenken blijft Euwe zijn eigen weg volgen. Zijnerzijds hoopt hij trouwens op Pb4:, waarna Wit door de dreiging Pa2+ in niet te onderschatten moeilijkheden komt. 16. g2xf3 Pd6 haalt nog steeds niets uit: Lg6, Pb7:, Tab8, Pd6, Lc5:, enz. of: Pd6, Lg6. Pb7:, Ab8, La6? Tb7! Lb7:, Pa5! met matdreigingen op b3; tevens is Lc5: (dreigt Pb7:) gevolgd door Fg2, te verwachten. 1 6Lb4xc5 Eindelijk! Door alle verwikkelingen heen beginnen thans scherper omlijnde vormen van den strijd te schemeren. Evenals in de tweede partij heeft het den schijn, alsof Wit's verzwakkingen zwaarder zullen wegen dan die van Zwart. Doch de bedriegelenkheid van zulk een schijn is reeds in de tweede partij aan den dag gekomen. 17. Pd5xF6+ Kggh8 18. Tdl—d5 Nauwelijks zou men willen aannemen, dat de storm is geluwd, of een nieuw trommel vuur doet de gemoederen in opstand geraken. In de zaal hield men zich druk bezig met het plausibele Pd7, doch daarop volgt schitterend Le7! en dan zou Pf8: falen op Lg5+, Pd2, Pb4, (dreigt mat). b3 (of Lc4, Pa2+Ü, La2:, Tc8 Tc8+, Lc4, Pd3-f-, gevolgd door Pf2 schaak enz. Dat Zwart nu- wederom ondanks den schijn geen stuk verliest, laat zich denken. Immers anders zou de wereldkampioen op den 16den zet een tweezettige combinatie wer het hoofd hebben gezien 18Pc6d4 Deze beschermt beide raadsheeren, den één direct, den ander indirect (Tc5:? Pb3-f). Ten overvloede dreigt Pb3-f gevolgd door Ta8— d8 met overwegend spei voor Zwart, terwijl „Een interessante partij' Heeft Euwe patent genomen op de Sla vische Verdediging tegen de d4-opening van Aljechin? Ik neem aan van wel! Tot den zevenden zet was de partij iden tiek met die van de tweede ronde. Aljechin besloot daar af te wijken en speelde f2f3. Op den negenden zet bracht de wereld kampioen een belangrijk nieuwtje n.l Dd8d5, dat groote perspectieven voor de toekomst biedt. Dr. Euwe behandelde de opening, die van zeer groot theoretisch be lang is, buitengewoon goed. Dr. Aljechin wa: niet in staat de noviteit te weerleggen. Hij kwam zelfs in het nadeel. Toch was dit na deel weer niet zoo groot, dat Euwe de partij in zijn voordeel kon beslissen. Eenige flitsen, Deze theoretisch zoo interessante partij Inspireert mij tot de volgende korte be schouwingen: 9. Dd8d5. Een experiment! Zwart kon eveneens ge speeld hebben 9Dd8a5. iO. Ddld4. Da5xc5 (Pf6dö is niet goed wegens Pe5xc4); 11. Dd4xc5), Lb4xc5; 12. e3e4 Lf5g6; 13. Lflxc4 met voordeel voor wit, 10. eëxd5. Pf6xd5 is niet goed wegens 11. Lb4d2. Pd5xc3; 12. Ld2xc3. Lb4xc5; 13. e2e4, Lf5g614. Pe5xg6, 15. Lc3xg7, Th8—g8; 16. Lg7c3 en wit 14. 000. 14. Pc4d6 faalt op Lf5—c8, 15. Pd6xe4, Kg8g7 en zwart wint zijn pion met voor deel terug. 15. Pc3d5. Hier was beter 15. Pc4d6, Lf5e 6 (Lf5c8 dan Pc3<3516. Pd6xb7, Le6—c8; 17. Pb7d6, Lb4xc5; g2xf3 en wit staat gunsti ger. 18. Tdl—d5. Wit probeert positievoordeel te bereiken in een stelling, waarin hij minder goed staat. Hier had wit moeten vereenvoudigen door te spelen 18. Pf6—d7, Lf5xd7, 19. Tdlxd7 met een ongeveer gelijke stelling. De tekstzet verstevigt zwarts positie. 19. Lf5xe4. Slecht» voor zwart was hier 19Lf5e6, 20. Td5xc5, Pd4—b3 21 Kclbl, Pb3xc5, 22. Pe4xc5, Le6xc4, 23. Lflxc4 Tf8—c8, 24. b2—b4, b7—b6, 25. Lc4—a6,-we derom ten gunste van wit. 24. h7h6. Zwart kon hier ook spelen 24Te8e5 met hetzelfde resultaat. Indien echter 24Te8el-f; 25. Kcl— d2. Lc5—b4+; 26. Kd Z-d3, Pd 4—f5; 27. Thlgl-f en zwart heeft zeer kleine vor deringen gemaakt. het veelbelovende 19. b4 niets oplevert wegens Le7:, Td4:, Lf6:, (Tf4? Lg5!). 19. Pf6e4 Daarop heeft Zwart geen keus, 19Lf5xe4 20. f3xe4 Ta8d8 21. Pc4e5 Op complicaties spelen is altijd Aljechin's voorliefde geweest. Anders had men hier wel het gezonde Ld3 verwacht. De tekstzet die eenige voorbijgaande dreiging schept maakt den indruk, denkbeeldige finesses na te streven. 21Td9xd5 22. e4xd5 Tf8—e8 Plausibel (in verband met de dreiging Pd7, terwijl Td8 faalt op Pf7:+) maar ook sterk. Tegenover het tijdelijke verlies van een pion Staan de bezwaren van Zwart's achterstand in ontwikkeling. 23. Pe5xf7+ Kh8g7 24. Pf7—g5 h7h.6 Een directe actie der zwarte stukken is niet bij machte eenig voordeel op te brengen. Daarom besluit Euwe na tien minuten den ken den tegenstander voor de keus te stellen, den pion vooralsnog te behouden (Ph3) of hem vrijwillig terug te geven (Pe6+). Moei lijk is die keus overigens niet te zeer, want na Ph3 krijgt Wit door Tel+, Kd2. Pf3+, Ke of c3, Te3-r, Kc2 (Kc4, Lb6! dreigt Pd2+) nieuwe bezwaren te overwinnen. 25. Pg5e6+ Pd4xe6 26. d5xe6 Te8xe6 En nu dan eindelijk de handtastelijk heden tot het verleden behooren, zijn ook in eens alle mogelijkheden der stelling uitgeput. Een schitterend gevecht. 27. Lflc4 Remise. De eindstand was als volgt Zwart: dr. Euwe. 4m mÊ. Wit: dr. Aljechin. Slotbeschouwing van Lod. Prins. De oude spanning, welke men zich nog zoo helder uit de match EuweAljechin van 1935 herinnert, heeft zich Dinsdagavond tijdens de vierde partij weer in zijn hevig- sten vorm geopenbaard. En het was zeer de door deze matches be roemd geworden Slavische verdediging, welke de inleiding werd tot de onoverzienbare com plicatie, waardoor reeds spoedig, blijkens het steeds sterker wordende gemurmel in de zaal de gemoederen der toeschouwers in opstand kwam Nu eens werd Aljechin mat gezet (in de zaal dan altijd), dan weer verloor Euwe een aantal stukken, maar na 2V2 uur spelen waren beide meesters in feite nog spring levend, ofschoon de partij zich uitsluitend via complicaties bleef ontwikkelen. Dank zij zijn voortreffelijke voorbereiding- van denzelfden variant der Slavische verde diging, die ook in de tweede partij werd toe gepast en waarin Aljechin ditmaal de door Euwe in zijn theoriewerk aanbevolen zet 7. f3 aanwendde, mocht de wereldkampioen zich gedurende het grootste deel der partij, welke 27 zetten telde, in het initiatief verheugen, Van een overwicht, kan men, gezien het bui tengewoon dynamische karakter der geheele partij, nauwelijks spreken. Willoos leiden liet Aljechin zich n.l. aller minst. Hij beet van zich af, zooals van hem verwacht werd en toen de algemeene afwik keling achter den rug was, bleek hij alle ge varen te hebben bezworen. Het eindspel, met loopers van ongelijke kleur, bood aan geen der beide spelers voor uitzichten. EUWE EN ALJECHIN HEBBEN NU BETDEN 2 PUNTEN. De vijfde partij. A.s. Donderdag, des avonds half zeven, be gint de vijfde partij in den Dierentuin te 's Gravenhage. MANCHESTER ENCELSCHLEER broeken MOUWVESTEN COLBERTS BROEKEN VESTEN FANTASIE BROEKEN VESTEN in de meest nit- gebr. sorteering van kwaliteit en maat, tegen de laagste prijzen. VAKKLEEDINGMAGAZÜN A 1 lé n Paarlaarsteeg 1, TELEFOON 12842 (Adv. Ingez. Med.) BOKSEN. CARNERA WIL TEGEN FARR BOKSEN. Uit Londen: De oud-wereldkampioen in het zwaargewicht Primo Carnera is Dinsdag uit de Vereenigde Staten in Londen aangeko men. Hij deelde mede, dat hij hoopte een wedstrijd te kunnen doen organiseeren tegen den Britschen kampioen Tommy Farr, die onlangs te New York op punten van wereld kampioen Joe Louis verloor. De Engelsche manager van Carnera heeft te dien einde reeds een borgsom van 1000 pond sterling gestort. VOETBAL. Wijziging in het programma. De competitieleider van den K. N. V. B. is ditmaal blijkbaar niet gelukkig geweest met de samenstelling van het programma voor de eerste helft van het seizoen. Hoewel de competitie pas een maand aan den gang is, werden op verzoek van de betrokken ver- eenigingen reeds vele wedstrijden uitgesteld, omdat men te veel concurrentie duchtte. Vooral in Rotterdam met zijn zes eerste klassers (Schiedam wordt daar altijd bij- gerekend) heeft men daar veel last van. Zoo waren voor a.s. Zondag in de Maasstad niet minder dan vier eerste klas wedstrijden vastgesteld, namelijk Excelsior—D.F.C., R.F.C.Sparta, Hermes-D.V.S.Feijenoord en C. V. V.Xerxes. Dit was zelfs voor die groote havenstad te veel van het goede. Daarom is de wedstrijd ExcelsiorD, F. C. uitgesteld. De wedstrijd D. W. S.—V. U. C. is nu veranderd is D. W. S.—D. F. C. Dit heeft tot gevolg, dat Excelsior én V. U. C. a.s. Zon dag niet kunnen spelen. Nader vernemen wij, dat de wedstrijd ZeeburgiaR. C. H. op verzoek van Zeebur- ia is uitgesteld. SCHAKEN. KERES VERLIEST VAN EEN 12-JARIGEN JONGEN. De bekende schaakmeester P. Keres speel de simultaan in de schaakclub Watergraafs meer. Nadat de voorzitter der vereeniging, de heer J. Zaagman, den meester in de Duit- sche taal had welkom geheeten, begon de simultaanspeler te 20.30 uur zijn rondgang aan de veertig borden. Onder zijn tegenstan ders bevonden zich vijf dames. Dat Keres ook als simultaanspeler goede resultaten weet te bereiken, bewees (aldus het Alg. Hbld.) het resultaat van deze séance. In den tijd van 3Y2 uur won hij 36 partijen, maakte er drie remise tegen de heeren J. Hendriks. J. van Kampen en Lisser, en verloor slechts een partij tegen den 12-jarigen Frans Hen- neberke. DAMMEN. JUBILEUM-COMPETITIE. De Haaiiemsche Damclub wint den beker. De Haarlemsche Damclub speelde tegen de Damvereeniging „Gezellig Samenzijn". Hoewel de Amsterdammers kranig tegen stand boden, konden zij niet verhinderen, dat de Haarlemmers deze ontmoeting won nen. De uitslag was: Haarlemsche Damclub: „Gezellig Samenzijn" 1 P. G. van EngelenJ. H. Vos (n.o.) 2—0 2 P. J. van DartelenC. de Gooijer 11 3 Joh. Fabel—J. J. de Wit 1—1 4 J. J, v. KesterenC. J. Lochtenberg 02 5 J. W. v. DartelenJ. v. Kringen 20 6 P. H. Meure—P. Seljee 2—0 7 H. v. Lunenburg Jr.J. J. Kwaad 11 8 C. Kool—A. M. ter Wal 2—0 9 H. BerghuijsJ. Kroon 11 10 K. OlijH. v. d. Holst 1—1 Totaal: 137 voor de Haarlemsche Damclub. De Haarlemsche Damclub legde hierdoor beslag op den voor deze competitie uitge loofden jubileum-beker. HAARL. R.K. DAMGENOOTSCHAP. Van 18 October af zal het clublokaal ge vestigd zijn in de „St. Jozefburgt" aan het Donkere Begijnhof. Er zal dan tevens op dien datum een begin worden gemaakt met de wintercompetitie. BILJARTEN. D. E. S.—INSULINDE. De ontmoetingen tusschen de biljartve - eenigingen D.E.S. en Insulinde werden Dins dagavond voortgezet. De volgende partijen werden gespeeld: pnt. brt. h.s. gem. Osterthun 150 28 28 5.35 Hasselmeijer 83 28 14 2.96 Out (inv.) 100 28 16 3.57 Coleghem 71 28 9 2,53 Out 78 27 17 2.88 Termaat 100 27 13 3.70 Het resultaat was, dat D.E.S. 328 en In sulinde 254 caramboles behaalde. De totaal stand luidt: D.E.S. 2710 en Insulinde 2672 punten. Vrijdag wordt de wedstrijd ver volgd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7