De groote illusie. Gouden Geluiden VRTJDAG IS OCTOBER 1937 H S ARTE M'S DAGBtAD 8 Majoor von Rauffenstein aan het sterfbed van capitaitie de Boeldieu in Jean Renoir's voortreffelijke film ,£a Grande Illusion". FILMKUNST Scenario en regie van Jean Renoir. Een smalle strook aarde, dor. verschroeid, omgeploegd door de granaten, die dag aan dag neersuizen en de aarde doen opspuiten in hooge zuilen. Van ver, door onzichtbare men- schen op dito vijanden gericht komen zij aan suizen, dood en verderf brakend waar zij neer komen. Aan weerszijden van deze strook aarde Niemandsland is de bittere naam van dit streepje grond liggen menschen, elkaar be loerend, elke beweging bespiedend, steeds ge reed liggend, als een roofdier, tot den sprong. Menschen zonder verlangen, met slechts één enkele illusie nog: een illusie van een vrede, die door dezen strijd bevochten wordtde laatste oorlog De groote illusie Dat is de verbittering aan de fronten, waar een strookje dorre hd it -naarde, een streep K.emlbraiaat van tweehonderd meter breedte een nietigheid op den wereldbol de menschen tot vijanden maakt. Vijanden aan de eene, vijanden aan de andere zijde. Maar is men dit strookje grond gepasseerd, niet in stormloop, met de bajonet op het ge weer, maar op een of andere onschuldiger wij ze. dan is die vijandschap als bij tooverslag verdwenen. Dan staan er weer menschen tegenover menschen, van verschillende natio naliteit weliswaar, maar menschen, die 'elkaar begrijpen en waardeeren. Dan noodigt de Duitsche eskader-commandant die zoojuist een Fransche machine „naar beneden haal de", de beide inzittende officieren bij zich aan de lunch, dan worden de gewonden met de meeste liefde en zorg verpleegd, Fransch- man naast Duitscher, Engelschman naast Rus, dan worden zelfs Fransche krijgsgevan genen, die hun gevangenis wisten te ontvluch ten, door een Duitsche boerenvrouw, wier man en broers zijn gesneuveld bij Luik, Na men en Verdun „unsre grössten Siege", zegt ze nog met eenïgen trots in huis ge nomen en langen tijd verborgen. En zij ont dekken dat die vrouw, wier man en broers hun vijanden waren, die zij gedood hebben mis schien, hen niet haat, zich verheugt over hun gezelschap, en dat slechts de taal het eenige verschil is. Ver achter die fronten, in een oud kasteel, waar een aantal Fransche en Russische krijgs gevangen officieren zijn ondergebracht, kan zoo een vriendschap ontstaan tusschen den commandant van dit kasteel. Major von Rauf fenstein, edelman en officier in hart en nie ren, en één van zijn gevangenen, Capitaine de Boeldieu, Fransch aristocraat. Misschien is het hun afkomst, die hen tot elkaar brengt, want als de Boeldieu vraagt waarom von Rauffenstein juist hem, en niet de luitenants Maréchal, de ex-mechanicien en Rosenthal eigenaar van een nïodemagazijn, ontvangt, heeft hij slechts één antwoord, waar een toon van diepe verbazing in door klinkt: „Maar dat zijn immers geen officieren!" Doch voor de Boeldieu zijn het de kamera den, met wie hij maanden lang lief en leed leven offert, om hen het ontvluchten mogelijk te maken. Von Reuffenstein zelf "is het, die hem bij deze kwasi-ontvluchtingspoging, die slechts dient om de aandacht van de beide anderen af te leiden neer schiet, na een dringend bevel dat eindigt in een smeekbede, om zich over te geven en terug te komen. Hij mikt op de beenen, maar; „Het was een slecht schot, mijn hand moet getrild hebben!" De Boeldieu sterft, zonder verbittering en von Rauffenstein knipt peinzend de eenige bloem van een geranium, „de eenige plant in deze sombere vesting" en legt haar op het lijk Hier had de film kunnen eindigen. Want eigenlijk interesseert het ons maar matig, hoe het verder met de beide vluchtelingen af loopt. Al zouden we dan enkele ontroeren.de scènes gemist hebben, die evenwel gemist had den kunnen worden, en het geheel misschien nog zou hebben versterkt. Jean Renoir, die deze film regisseerde, schreef tezamen met Charles Spaak, het sce nario. Een combinatie, die een waarborg is, voor de meest nauwgezette weergave van de bedoelingen van den schrijver, die een ge dachte schept, waaraan regisseur en camera echter vorm zullen geven. En een combinatie, die hier tot sublieme - resultaten geleid heeft. Immers, deze oorlogs film, die geen oorlogsfilm is, bezit een zoo prachtig geteekende, bijna sprookjesachtige sfeer in tal van scènes, geeft een zoo uit stekende millieuschildering, dat wij niet aar zelen, haar één der beste prestaties van de Fransche filmkunst der laatste jaren te noe men. Wat ook blijkt uit de officieele erkenning od de Biennale te Venetië. Maar dank zij niet alleen aan de knappe regie van Jean Renoir, doch vooral ook aan de meesterlijke cheatie als van Reuffenstein, van Erich von Stroheim, wiens rentree in de oude wereld ons reikhal zend naar zijn volgende film doet uitzien, en het eveneens zeer goede spel van Pierre Fres- nay, als de Boeldieu met Jean Gabin en Dalio op het tweede plan, en Dita Parlo, behalve de pleegzuster de eenige vrouw in deze film op het derde of vierde. Een film. die men pacifistisch zou kunnen noemen, doch zonder dat er een Drotest tegen den oorlog in geuit wordt. In tegendeel, de beide vluchtelingen ontsnappen slechts, om zich weer bij hun leger te kunnen voegen. Maar waarin de nadruk wordt gelegd op de vriendschap van mensch tot mensch, tus schen verwante zielen, die sterker is dan eenig verschil van nationaliteit. Zelfs in oorlogstijd. Doch misschien is ook dat slechts een illu- Z-s. R.-K. Dioc. Land- en Tninbouw- bond. Bali, hel eiland der duizend wonderen. ue sierteeltmaatregelen. In de Donderdagmorgen voortgezette alge- meene vergadering van den R.K. Dioc. Land en Tuinbouwbond verdedigde Prof. A. H. P. Cleophas het voorstel van het hoofdbestuur. Nog verschillende sprekers voerden over deze aangelegenheid het woord. Tenslotte werd door den voorzitter mede- deeld, dat het hoofdbestuur deze kwestie voorloopig nog zal aanhouden. Pater Alexander spoorde vervolgens in een korte toespraak aan tot kernvorming in den L. T. B. De vergadering werd hierna tot 3 uur ge schorst. Ne de pauze kwam aan de orde de behande ling van ingekomen voorstellen en van de door het hoofdbestuur daarvoor uitgebrachte prae-adviezen. De prae-adviezen van het Hoofdbestuur be treffende het L.T.B.-blad, het kindertoeslag fonds en het collectief contract werden zonder discussie aangenomen. Besloten werd om verschillende akkerbouw- voorstellen te behandelen op de Algemeene Vergadering van den Boerenvakbond. Rector C. J. Beune, bondsvoorzitter van de K.J.M.V., sprak vervolgens eenige propagan- da-woorden voor den jongen Boeren en Tuin- derbond in de K.J.M.V. De prae-adviezen op de veehouderij-voorstel len en op de zuivelvoorstellen werden door de vergadering aangenomen. Het hoofdbestuur was van meening dat re- geeringsmaatregelen tot verlichting van de op de tuinbouwbedrijven rustende schuldenlast niet achterwege mogen blijven. De afd. Noorden wees nog op den nood toestand van de de tuinbouwers in de veen- streek. Ook de voorstellen betreffende verbetering van de export en steun tot den werkelijken kostprijs werden door de vergadering aange nomen. Het Bloembollenbedrijf.' Ten aanzien van de sierteeltmaatregelen werd besloten dat deze voorloopig in handen der regeerings-instanties dienen te blijven om een algeheele debacle te voorkomen. Ook de verdere uitbreiding der geregistreerde opper vlakten bij de bollen dient te worden geregeld.. De sierteeltmaatregelen zullen voorts in een speciale algemeene vergadering van siertelers behandeld worden. De vergadering werd vervolgens door den voorzitter den heer G. W. Kampschoer ge sloten. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede- straat, handschoenen en ceinturen; paspoort; rozenkrans; Bijvoets. Velserstraat 34, amulet in étui; Bergman, Graaf van Wiedstraat 17. armband; van Looij, Binnenweg 188, Heem stede, armband; Dollé, Middenweg 6, bril in étui; Pel, Pres. Steijnstraat 117, postduif; v. d. Linden, Pijlslaan 132. hond; Bergman. Anthoniestraat 85, rijwielplaatje; Stegeman, Tesselschadestraat 57, rijwielplaatje. Dr. Colijn spreekt de Christ, middenstanders toe. De minister-president, dr. H. Colijn heeft Donderdag een gedeelte van de jaarvergade ring van den Christelijken Middenstands bond bijgewoond. De minister heeft in een toespraak, namens de regeering, waardeering geuit voor de pogingen van den midden stand om te geraken tot een doeltreffende organisatie. Alleen langs dien weg zal het mogelijk blijken de moeilijkheden te over winnen. Zonder een krachtige middenstandsorgani satie staat de overheid machteloos, daarom word door har het belang van een goede organisatie ook terdege ingezien en gewaar deerd. Het is dan ook van het grootste be lang. dat zij, die nog buiten de organisatie staan, zich zoo snely mogelijk aansluiten, terwijl een goede en hechte samenwerking met andere organisaties eveneens van groote beteekenis is. Dan zal ook de medewerking van de over heid gemakkelijker worden, want wanneer zij =taat tegenover middenstandsorganisaties, die het onderling niet eens zijn, zal zij spoedig geneigd zijn te zeggen: indien jullie 't met elkaar niet eens zijn. is ook voor ons de tijd om hulp te bieden nog niet aangebroken, (applaus). De voorzitter, de heer W. G. Scheeres. dank te dr. Colijn voor het gesprokene. Hij zeide de overtuigine te hebben, dat de midden standsbonden alles zullen doen om te ge raken tot sterke organisatie en goede sa menwerking. Causerie door den heer L. D. Petit. Als er op de wereld één eiland is, dat door zijn buitengewone schoonheid jaar lijks duizenden vreemdelingen trekt, is het zeker het eiland Bali. Dit kleine eiland, dat dezelfde grootte heeft als onze provincie Noord-Brabant, is wel een van de meest uitverkoren plaatsen van de wereld. En dan zouden we aan één kant kunnen zeggen: gelukkig, dat het zoo gewaardeerd wordt, maar aan den anderen kant: helaas! Helaas? zult gij u afvragen. Ja, helaas! Want brengen wij, met onze Europeesche beschaving niet een zekere „ontsteltenis' tusschen die bewoners van dat prachtige land?! Hebben „de blanken", in vroeger tij den niet gevochten tegen de Indianen, om hun land af te nemen, waar wij den spoor wegen zouden kunnen aanleggen en alles „moderniseeren En hebben de Roodhuiden hun land niet verdedigd tot hun laatste druppel bloed? En toen wij, blanken, eindelijk genoeg ge moord hadden, en we in het bezit waren van dat kostelijke land, toen stonden wij groot moedig een stukje van datzelfde land af. Wij schonken edelmoedig het laatste restje In dianen een stuk grond, dat we als „National Park" aanduiden. De Indianen mogen daar leven naar hun eigen wil, naar hun eigen vermogen. En zijn ze gelukkig? Neen! Zij kunnen niet gelukkig zijn in dat kleine stukje! En moet het ook zoo gaan met ons Bali? Moeten ook die schilderachtige bewoners hun vrijheid en hun gewoonten geven voor „de blanken?" Het begint er op te lijken. Hoeveel Ameri kanen komen niet „aangehold" als er een lijkverbranding te zien is! Sensatie! De causerie, die de heer L. D. Petit, secre taris der afdeeling .Amsterdam van de Kon. Ver. „Oost en West", Donderdag in de Gem. Concertzaal gaf, wierp wel een zeer duidelij ke blik op het leven en de gewoonten van dit pracht-volk! De lantaarnplaatjes, be staande uit foto's door den spreker zelf ge nomen, bracht ons in zeer nauw contact met het leven en de natuur op Bali. De Europeesche beschaving zal op dit uit zonderingseiland geen verbetering blijken! Integendeel, dit natuurvolk kan niet aan banden loopen. Dit moet ongerept blijven ongerept in hun natuur, inhun omgeving. En wanneer we de lantaarnplaatjes van den heer Petit gezien hebben, dan kunnen we niet anders dan vol bewondering voor dit prachtige, oude eilandje zijn. Een eiland, dat klein en tóch zoo groot is! Gelukkig, dat het „niet naast de deur is Gelukkig, dat er nóg geen papier, apenootjes e. d. op den grond liggen en de natuur ont sieren! Hier en daar ligt een bananenschil, maar die is dan afkomstig van een bewoner van het land zelf en niet van eenenfin, we hebben genoeg gezegd. We kunnen slechts bewondering hebben voor dat eiland, dat prachtige eiland: Bali, het eiland der duizend wonderen!! a. v. m. Sieimactie H. O. V. Vier bijzondere concerten in het komende seizoen. Het Comité van Actie tot steun aan de H, O. V. zal in het komende seizoen 4 bijzondere concerten organiseeren. Op veelvuldig ver zoek zullen deze concerten weder in den Stadsschouwburg worden gegeven, zooals dit ook in het seizoen l935/'36 het geval is ge weest. De programma's dezer concerten zijn met zorg aan de ruimte aangepast, terwijl een der concerten geheel aan de balletmuziek uit ver schillende tijden zal zijn gewijd, waarbij Cor- ry Hartong en haar ballet medewerking zal verleenen. Wij bevelen deze concerten gaarne bij onze lezers aan. Niet alleen beoogt deze concerten reeks een propaganda voor de H. O. V., doch ook zal het batig saldo evenals vorige jaren aan de H. O. V. worden afgedragen. NAARDENSCHE VEEARTS BUITEN VERVOL GING GESTELD. De Officier van Justitie te Amsterdam heeft den Naardenschen veearts Ter B. medegedeeld, dat hij hem buiten vervolging heeft gesteld. Zooals men weet hadden de burgemeester, de secretaris en een der wethouders van Naar- den tegen Ter B. een klacht wegens smaad ingediend. De justitie achtte echter geen termen aan wezig om tot vervolging over te gaan. Aan den veearts is door het gemeentebestuur in ver band met deze kwestie oneervol ontslag ver leend uit zijn betrekking als gemeente-vee arts. Hiertegen heeft hij beroep aangeteekend en het scheidsgerecht te Na arden heeft Don derdag in een besloten zitting deze kwestie behandeld. De uitspraak zal later volgen. ONTVANGST TEN STADHUIZE. Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen Zaterdag 23 October a.s. des voormid dags om 11 uur officieel ten Stadhulze ont vangen: het bestuur van den Bond van Ge mengde Zangvereenigingen in Nederland en de afgevaardigden van de daarbij aangeslo ten vereenigingen, ter gelegenheid van de viering van het 50-jarig bestaan van ge noemden Bond. WINKELLADE GESTOLEN. Een groentehandelaar in de Van Zeggelen- straat deed Donderdag by de politie aan gifte, dat iemand 's avonds ongeveer kwart voor acht zijn -winkellade met een geldmand je, waarin een bedrag van f 25 zat, had ont vreemd. Toen de handelaar gestommel in den winkel hoorde, ging hij kijken, maar ontdekte niets. Eenige buren konden vertel len, dat zy een man hadden gezien, die eerst heen en weer fietste, vervolgens afstapte en den winkel binnenstapte. Even later kwam hy er uit met een kistje (vermoedelijk de lade) op den schouder. Toen vanmorgen te 6.10 uur een bloemen- koopman naar zijn pakhuis aan het Bullen- hofje ging, zag hij daar een lade, waarin nog slechts enkele halve centjes zaten. Hy deed hiervan aangifte by de politie, die den dief tracht op te sporen. CONFERENTIE VOOR NÏET-KATHOLIEKEN Op de Zondagen 17. 24 en 31 October. 7. 14 en 21 November zullen in de Kathedraal St. Bavo. Leidschevaart. conferenties voor niet-Katholieken gehouden worden, waar de Franciscaner Pater Wynand Sluys zal spre ken. Jubileum Chr. Akkerman. Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer Chr. Akkerman, chef der afdeeling ex peditie van de Opr. Haarl. Crt., aldaar in dienst trad. Te twee uur werd hij op zyn af deeling door het personeel gehuldigd. Na mens het kantoorpersoneel werd het woord gevoerd door den heer W. van Pelt, die de goede samenwerking met den jubilaris prees. Deze kreeg een fraaie rooktafel Namens de Vereeniging van Courantenbe zorgers „Eendracht maakt Macht" voerde de heer Krabbendam het woord. Hy noemde den heer Akkerman een humaan chef en bood hem een ruststoel aan. Namens de abonnementen-colporteurs bood de heer De Vries een geschenk aan en de heer Kuiper namens het expeditiepersoneel een schemer lamp. Tenslotte overhandigde de heer W. v. Daalen hem namens de afdeelingen stereo type en drukkerij een mand met fruit. De heer Akkerman dankte voor de hem gebrachte hulde. Vervolgens werd hij op het kantoor van den directeur namens de directie en het perso neel gehuldigd. Wegens ziekte was de directeur, de heer Ph. A. Mees. verhinderd tegenwoordig te zyn. Thans voerde de administrateur, de heer G. C. A. Jungé, het woord. Hij zei, dat de sa menwerking in den loop der jaren uitstekend is geweest en hoopte, dat die zal blUven be staan. Namens de directie dankte spr. den heer Akkerman voor de energie en toewij- ding, waarmee hij gewerkt heeft en sprak den wensch uit, dat hij nog veel jaren bij de O-H.Ct. werkzaam zal zijn. Tenslotte over handigde de heer Junge een geschenk on der enveloppe en een fraai bloemstuk. De heer T. Moolenaar voerde het woord namens het geheele personeel. Als geschenk bood hy een boekenkast aan. Vervolgens sprak de heer F. Wildeboer, chef van de redactie van het zusterorgaan „Het Dagblad voor IJmuiden". De heer F. Primo, chef van de redactie van de O.H.Ct., bracht de gelukwenschen over namens de redactie. De heer Akkerman dankte de sprekers, waarna hij een receptie hield. „Ik heb het genoegen U te berich ten dat de piano welke wij najaar 1926 by U kochten, ons nog uit stekend voldoet. Het is een mooi instrument en beveelt zichzelf ten zeerste aan." H'stede. H. G. Een artikel van vertrouwen by een adres van vertrouwen. OOK U slaagt zeker by GOLDSCHIiEDINC GROOTE MARKT. PIANO'S RADIO MUZIEK. Ons magazijn is tot 8 uur geopend, Zaterdags tot 10 uur. (Adv. Ingez. Med.) HOLLAND-AMERIKA LIJN. Lochkatrine, 13 v. Rott. te Vanc. Beemsterdijk, N..-Orl n. Rott. 14 te Antw. Spaarndam, Ne-York n. Rott. via Londen, p. 13 Scilly. Damsterdyk, Rott. n. Vanc. 13, 160 m. Z. v. Valencia. Delftdyk, Vanc. n. Rott. 13 te Glasgow. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (u.) 13 v. Gr. Bassam. Amstelkerk (u.) 12 v. Dakar. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (t.) 14 v. Duinkerken. Bloemfontein, 14 v. Beira n. Rott. Boschfontein, 14 v. Beira n. Rott. HOLL. AUSTR. LIJN. Aagtekerk (u.) 13 v. Livorno. Heemskerk (u.) 13 v. Verawal. HOLL.—OOST AZIë LIJN. Zuiderkerk (u.) 14 v. Hongkong. HALCYON LIJN. Flensburg, 14 v. Narvik te Rott. Stad Schiedam, 13 v. Lulea naar Vlaardin- gen. Stad Zaandam, Rott. n. Gothenburg p. 14 Holtenau. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland (u.) 13 te Rio Janeiro. Amstelland (t.) 14 (12 m.) te IJm. verw. KON NED STOOMB. MIJ Ariadne, Samos n. Amst. p. 14 Ouessant. Barneveld, Amst. n. Chili. p. 14 Azoren. Plato, 13 van Guiria te Trinidad. Ulysses, 14 v. Constantza te Boudgas. Titus, Venetië n. Amst. 14 250 m. ZW. v. Ouessant. Hebe, 14 v. Kopenh. n. Amst. Bacchus, 14 v. Amst. n. W.-Indië. Berenice, 14 v. Amst. n. Rott. Astrea, 11 v. W.-Indië te N.-York. Calypso, 13 v. Susa naar Bona. Costa Rica, 12 v. Kingston (Ja.) n. Limon. Nero, 13 v. Oporto naar Vigo. Orion, Stamb. n. Amst. 13, 16 m. ZW van Finisterre. Venus, 14 v. Hbg. n. Amst. Vesta, 13 v. Bari n. Calamata. Hermes, Vlaardr. n. Alex p. 13 Gibraltar. Ceres, Guantanamo n. Ldn. 13 420 m. WZW van Land's End. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Ameland (t.) 14 v. Gibraltar. Buitenzorg, 14 v. Rott. n. Hbg. K. Nopan (t.) p. 14 Gibraltar. KBaroe (u.) 13 van Sabang. K. Agoeng (t.) p. 13 Perim. Tapanoeli vertr. 24 v. Moji naar Miike en Bintang. Blitar, 13 v. Sydney C.B. naar Paramaribo. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alhena (uitr.) p. 12 St. Vine. Alchiba (u.) p. 13 Dungeness. STOOMV MIJ NEDERLAND. Chr. Huygens (u.) 14 te Southampton. Joh. van Oldenbarnevelt (t.) 14 van Algiers STOOMV MIJ OCEAAN. Radnorshire. Dairen n. Rott. 13 v. Port Said. Alcinous. Amst. n. Jatfa p. 14 Gibr. Polydorus. Bat. n. Amst. 13 v. Padang. Hector. .Jan. n. Rott. 14 v. Kobe. Mentor. Batavia n. Amst. 14 te Holyhead Protesilaus, 14 v. Rott. te Dairen. Euryades, 14 v. Bremen te Amst. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887. 15 October: De Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" gaf gisteravond haar eerste tooneelvoorstelling in dit seizoen met de opvoering van „Karei Eduard in Schot land", drama in vijf bedrijven, bewerkt naar ,JLes Jacobites" van Frangois Coppée door T. A. Melick. Met dit stuk benevens „De Koopman in Oudheden", van Rosier Faassen, zal worden deel genomen aan den tooneelwedstryd, uit geschreven door de' Rederijkerskamer „De Genestet" te Utrecht, op 17 Octo ber a.s. De totaal-indruk die deze opvoering op ons maakte, mag in alle opzichten bevredigend worden genoemd en geeft ons vastheid in de hoop op succes by het aanstaande concours. Belangrijke vondst aan den IJweg. Gestolen voorwerpen in een jampotje. Toen Woensdag een arbeider op den IJweg bij den Lisserweg grondwerk verricht te, vond hij in den grond bij een boom een jampotje, waarin zich verschillende gouden en zilveren voorwerpen bevonden. De man gaf van deze vondst aangifte bij de politie, die een nader onderzoek instelde. Daarbij bleek dat de gouden en zilv-eren voor werpen toebehooren aan den winkelier G. Brandse, aan den Sloterweg in Badhoeve dorp, by wien ze enkele dagen geleden wer den ontvreemd. In het potje werden ook nog eenige andere voorwerpen gevonden, welke vermoedelijk eveneens van diefstal afkomstig zijn. (UN/TINIEIIEREK Coöperafie „Vooruitgang" Nederlandsch Radio-Cabaret-Ensemble. De Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Vooruitgang" heeft gisteravond een feest- en propaganda-avond voor haar leden gegeven in het Gemeentelijk Concertgebouw, voor wel ken avond zooals de voorzitter, de heer P. van Gessel in zijn openingswoord mede deelde de belangstelling zoo groot was, dat de zaal niet alleen ge heel uitverkocht was, maar dat nog een tweede avond in November noodig was ge bleken en ook hiervoor de belangstelling reeds alle verwachting overtrof. Het was dan ook een aardig en vooral afwis selend programma, dat den leden van Voor uitgang door het Nederlandsch Radio Caba ret-ensemble werd geboden. Frans Nien- huys, Stella Seemer en Kees Pruis zyn ar- tisten, die hun sporen op dit terrein verdiend hebben, en onmiddellijk contact met de zaal weten te verkrijgen. En in Nel Nienhuys bleek men een zeer goede en muzikale accom- pagnatrice te bezitten, Frans Nienhuys is een levendige conferen cier, niet overvloeiend van geest, maar slag vaardig genoeg om een zaal vol menschen be zig te houden. In zijn declamaties komt vooral de acteur telkens om den hoek kijken. Hij droeg drie der beste rijmen van Chariva- rius voor, waarvan vooral het schrijnende en realistische „Het schoonste" het antwoord van Charivarius aan Sven Hedin, die den oor log „het schoonste" in de wereld durfde noe men een zeer diepen indruk maakte. Nien huys droeg dit gedicht met temperament en overtuiging voor. Ook over de grappige en „beeldende" voordracht van „Impot Unique" die geheel op de groote zaal was berekend zou Charivarius waarschijnlijk wel tevre den zyn geweest. In „Vrijgezellen-Ellende" ging Nienhuys mijns inziens echter te ver in zijn drastische illustratie. Het werd nu en dan „bas-coanique" en dat is Charivarius nooit. Wat meer sober heid in de voordracht zou hier zeer gewenscht zijn geweest. Stella Seemer is een cabaretière, die met haar publiek doet wat zij wil. Het liedje van „de meisjes van vroeger en nu" kwam in haar voordracht, ook in deze groote zaal, geheel tot zijn recht, doordat er geen woord van verloren ging en haar gebaar expressief was. Maar zij was pas volkomen in haar ele ment, toen zij met haar bereden politie agent in de Jordaan terecht kwam. Kees Pruis is op het podium in deze Con certzaal geheel thuis. Heeft hy er vroeger al niet gestaan als lid van „Zang en Vriend schap" onder den ouden Robert en Roeske? Dat Kees Pruis van al zyn Hollandsche col lega's het beste zingt en ook een welluidende, sonore spreekstem heeft, die hy uitstekend weet te gebruiken, mag hier wel eens worden gezegd. Hij weet bovendien zyn liedjes zoo te lanceeren, dat zij altijd inslaan. En van zijn fluiten, sta ik altijd weer „paf". Als „natuur- fluitist", zooals hij zich zelf noemt, is hij werkelijk een virtuoos. Nel Nienhuys liet zich na haar begeleidin gen ook nog als soliste hooren en had vooral veel succes met het zeer goed gespeelde „Harlekijntje" van Re da Costa. Na de pauze kregen wij van het ensemble een alleraardigste parodie op een radio uitzending in de studio in den geest van een soortgelijk stukje van Sacha Guitry. Het was heel vermakelijk en hield de zaal in een voortdurenden lach. Een goede gedachte was het om de propaganda-rede over het doel en het wezen van de coöperatie van den heer J. van Amstel in deze parodie als „radio-rede" in te lasschen, al was deze rede dan ook hoogst ernstig bedoeld. De heer Van Amstel stelde de voordeelen van de coöperatie boven den particulieren handel voor de verbruikers in het licht en wekte de aanwezigen op lid te worden van de Coöperatieve Verbruiksver eeniging „Vooruitgang". Dat deze radio parodie „doordrenkt" was van de propagan da spreekt van zelf daarom was het im mers begonnen en wij verwonderden er ons dus niet eens over, dat een verliefd paar in den maneschijn in plaats van te vryen over de coöperatie een boom ging opzetten. Waar ie al niet toe komen kan. als je coöperatief bent aangelegd' Dat de parodie een groot succes had. behoef ik nauwelijks te zeggen. Zij was dan ook aar dig en werd vlot en levendig gespeeld. J. B. SCHUIL

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14